Szia ChrisP, A hétvégén felraktam, 4 db 120W os napelem panelt az erkélyre, és a videod után ma észrevettem, hogy az egyik panel fele, azon is 3-5 cella árnyékba kerül akkor az első cella ami nyitja a sor eléggé felmelegszik, szinte forró lesz. Amint az árnyék tovább halad, és a kezdő cella (ami felmelegedett) ismét nap éri , úgymond vissza hűl. A panelben 2 db bypass dióda van, létezhet az hogy hibás a dióda és azért melegszik fel? Köszi a válaszod előre is.
Szia! Lehetséges hogy hibás a dióda, feltéve ha van benne! Y elosztóval tudsz beépíteni párhuzamosan a panellal is diódát, egyik videóban bemutattam.... Sokan még most is lenéznek, a diódák miatt, pedig a gyártók sem véletlen használják... ;)
@@chrisp4028 Igen van benne, megnéztem. Nem találtam hibát. Tesztelgetem még. Legutóbb, nem tapasztaltam hibára utaló jeleket. sőt a 4 tábla elég szépen teljesített, 512W os teljesítményértem el velük. Én soha senkit nem nézek le, mivel nem a saját szakterületem, így minden tanácsot véleményt, szívesen meghallgatok. Köszönöm a válaszod.
Ha van valami hőmérőd vagy infra kamerád, érdemes azzal ránézni hogy pontosan hol melegszik, lehetséges hogy szabad szemmel is latható, ha sérűlt egy cella!
Helló egy kérdésem lenne, Cadmium Telluride panelekhez is lehet használni a diódákat? Abound solar AB1-50A típusú panelem paneleim vannak és nincs benne dióda. A csatlakozós diódákat honnan lehet beszerezni.
Szia! Ezek jók mindenféle napelemekhez! Lényeg hogy Amperban nagyobb legyen a dióda és shattky a legjobb hatásfokú. Beszerzések egyszerüek, amazon, alibaba, ebay és hasonló oldalakon be írod: -Mc4 solar dioda -Mc4 Y connector Ha ezekkel nem találod meg akkor írjál és segítek még. Szép napot!
@@sandorczeto739 Rendben! A tapasztalataidat, ha nem gond, akkor leírhatnád hogy tudjak hivatkozni, arra hogy van akki hasznalja a videóm után. Különben nagyobb rendszerekben használják. Köszönöm! Szép napot!
Szia! Hol lehet ilyen diódát venni? Gondolom nekem is feltétlen be kell építeni! Nekem 3KW-os inverterem van 2db 36V-os Napelem sorba és ez 4x párhuzamosan. Tehát 8db Napelem. Pv sor feszültsége 30-80dc.
Szia! Napelemes üzletekben meg lehet kapni, én nem bonyolítottam, megvettem eBayen őket. Nagy szükségem nem lesz rá mert minden stringe egy töltőt kap majd. Szép napot!
Lenne egy kérdésem szereltem 5db napelemet és rá köttem két invertert a két inverter 2 különböző hálózatról (villanyoráról ) táplál be ! Amíg a napelem müködik nincs baj mikor már mind a 2 hozzá kell nyúljon a hálózathoz az egyiknek a főbiztositékja csattan le ? Vajon erre is jó lenne ez a dióda??? Hogy a két hálozat egymásnak ne zavarjon be ?
@@chrisp4028 mind a két inverter ugyan azon az 5db panelen van s mikor hozzá kell nyúljanak a hálózathoz mivel a napelemnél össze vannak kötve ott zavar be a hálózat csak a paneleken keresztül valahogy a 2 hálózat zavarja egymást mikor a hálózathoz hozzá kell nyúljon ezért gondoltam ha két ilyen vissza termelés elleni diódát tennék a napelemhez ahol lejön az inverterek hez mind a 2 ágra 1-1 vajon megszünne e ez a problámám h a 2 hálózat zavarja egymást
Ugyan az a panelsor van bekötven mind a kettőbe? :O Ez azért annyira nem okos dolog... :( Válasszad két felé a panelsort kezdésnek és próbáld úgy hogy külön inverter stringenként!
Szia! Jó kérdés! Soros kötésnél: Diódák megoldják egy szintig viszont a gyengébbik panel kicsit jobban melegszik, nagyobb különbségnél már lehetnek gondok! Pl.:Nyáron a panel baromi forró és ha arra még rámelegítesz 10-20W-al az már elég jelentős tud lenni. Párhuzamosnál: Nem árt vissza termeléa elleni dióda a panelok után, így nem gond ha 100W többet hoz, csak ugyan ott legyen a panelok munkapontja!
@@chrisp4028 most 4db 270wattos panelom van aminek a munka pontja 31V az adat tábla szerint. Viszont a töltés vezérlő most 85V-ig beterheli. Valaki kérdezte kell e panel mondom persze hogy, kell 😃3db de 505 wattos az adat tábla szerint és 37V a munka ponti feszültség. Ezeket össze lehetne variálni? Ha a 4 után van sorban kötve diódákkal akkor is melegedhet? Bár lehet csak kettőt kéne, mert max 2000w-ot mehet be a töltésvezérlőbe.
@@Plcgarage Inkább el gondolkodnék még egy töltés vezérlőn... Ha ennyi mindent meg is oldod hogy ugyan azon a kábelen jöjjön le akkor is elég sok lesz a veszteség és macerás összekötni őket... Szerintem jobb ha külön kötöd őket, de legyen elégakksid is hogy ne terheld túl őket...
Szia kezdokent most epitenek egy napelemes rendszert lenne egy kerdesem van egy 3.2kw os inverterem ami Mppt 80A toltesvezerlovel van hagy drb napelemet kothetek ra es hany vattosat?
Szia! Jó kérdés és szívesen segítek! Remélem mások is elovassák ezt a választ! Kérdés! 80A mppt: hány voltot tud fogadni??? Mekkorák a panelok amit tervezel? (Nyitott Volt és rövidzár Amper, ez rajta van az adatlapon a magas értékeket nézzed!) Volt/Amper? Ezután tudok mondani számítást, de ha valamit változtatsz, akkor borul minden!
Szia bocs hogy nem valaszoltam de sajnos nem volt idom . AZ INVEETER ADATAI ITT VANNAK RATED POWER 3200VA - 3000W Dc input 24vdc 125 A Ac output 230VAC 50-60 hz 13,9A Rated power 3000w Nominal operating voltage 240VDC Max solar voltage (VOC) -450VDC MPPT voltage range 90- 430VDC Maximum solar charging curent 80A remelem ezek alapjan tudsz segiteni es meg egy kerdes 410 W 13,49A -es napelemek rakothetok e es ha igen hany drb ?
@@zolivitez6746 80A 24V a kimenete ami azt mondja hogy max 1920w panel mehet rá! 450V max panel ha jól látom! Nyitott fesz a panelokon álltalában 40V, szóval ezekből 11db mehet rá, de csak 4Amperes panelok, pl vékonyréteg! 40V x 4A = 160W /panel Legegyszerűbb ha úgy számolod hogy a bemenő panel sor minimum 300V körül vagy felett legyen! Itt viszont 6,4A lehet a bemenő max.! Pl. 8db panel 8x 40V = 320V/ 6A panel! 40V x 6A = 240W/panel! Najából így kell számólgatni! Ha kérdésed van, csak nyugodtan!
@@zolivitez6746 4db mehet rá maximum a 415w-os panelokból! Így viszont 37V × 4 = 148V lesz a bemenő! Utánna nélek, de ezen a Volton nem biztos hogy elindul az MPPT, ezért írtem hogy 300V panel kell oda és ezekhez számóltam! Legkésőbb holnap lesz meg az infó, de ha ma, akkor ma írom neked!
Ez nagyon jó video! Viszont ha olyan paneleim vannak amik bypass diódásak, és a hibrid inverterembe is be van építve a visszatermelés gátló, és a panelek soha nincsenek árnyékolva, akkor gondolom nem kell külön bypass diódákat beépíteni. Vagy szerinted igen? 2 napelemes rendszerem van. 2db 4Kw os rendszer. Egy visszatápláló és egy sziget üzemű, egyikbe sincs plussz dióda beépítve, csak ami a panelekben, és az inverterekben van. Eddig szuperul termelnek. Remélem nem kell változtatnom rajtuk. :) ??
Szia! A panelokban van álltalában bypass dióda, visszatermelés elleni akkor javasolt amikor párhuzamosan van többstring. Különben biztosan ahogy van neked, ne aggódj rajta! Ha működik és árnyékmentes, nem lesz gond! Szép napot!
Szia! DAH 460w paneleim vannak, "IP68, 3 Bypass dióda", ezt írja a kisokos róla. Ennek sorba kötésekor kell az MC4 diódával a string végére? Van értelme? Vagy elegendő a 3 dióda panelenként? (Biztonság és árnyék okán kérdezem! Sok a veszteségem árnyékoknál.) Köszi a választ. Jó a csatorna, sokat tanulok ezekből a videókból. Hajrá!
Szia! Jó kérdés! Sorok végére akkor kell dióda ha párhuzamosan kötsz pár stringet! Csinálok hamarosan egy kisérletet hogy a panellal párhuzamos dióda milyen hatással van, mert ugye bár van már a panelban 2, de azokkal párhuzamosan egy..... A 4részes bizonyításos sorozatban ezt megcsináltam kicsiben, de ezek nagy panelok... Remélem tudok hasznos infót nyújtani! Szép napot!
@@chrisp4028 igen, azt tervezem, hogy 4-4 panel sorba-sorba, es a kettő string párhuzamosítva. D és NY tájolás miatt kell kettő string. Árnyék is bekúszik délelőtt délire, délután nyugatira, és ez nagyon rontotta a termelt mennyiséget.
Szia! Elsősorban javaslom hogy ezzel a témával kapcsolatban nézzél meg máshol is videót, utánna érdemes akár tesztet is csinálni... Vagy csak bízol abban hogy többen is és nem véletlen csinálják, de 1-2videót keress fel ezzel kapcsolatban....
Szia! Remélem jól értelmeztem a videó lényegét. Mondjuk, ha van 10 panel, mindegyik panelban alapból van 3 dióda. Amíg minden jól megy termeljen mondjuk 100%-on, ha az egyik panel csücskét kitakarom, akkor az egész rendszer 96%-on fog menni? Most a többi veszteséggel nem számoltam. A választ előre is köszönöm!
Szia! Ha nincsen cellasoronként dióda és az egyik sorba bele árnyékolsz, akkor nagyon vissza esik az összes sornak a teljesítménye. Amennyit esik a kiárnyékolt sor, annyit esik az összes, mert az árnyekolton nem tudnak annyit áthajtani és így mindegyiken jelentkezik a veszteség. A veszteséggel meg csak fűtöd az árnyékolt cellát. Ugyan ez van egy sérült cella sornál is. Remélem jól sikerült leírnom.. :) Kérdez bátran! Szép napot!
@@chrisp4028 Helló! Ha mondjuk lenne a napelembe beépítve 3 dióda, akkor tekinthetnénk 3 kicsi napelemnek is azt az egy táblát. Ha a tábla csücskét árnyékolom akkor arányosan fog folyni az áram a cellákon és a diódán a csomóponti törvény szerint. Így a panel termelésének a harmada vagy egy picivel kevesebb (árnyékolástól függ) kiesik. Az előző kommentben 10 napelemet említettem, amiből az egyik csücskét árnyékolom. 9 panel tökéletesen működne, míg a maradék egy nagyjából 2/3 teljesítménnyel. A rendszer így 96%-on működne. Ha tévedek, légy szíves javíts ki.
@@andraskocsis Igen, a sorokat egy panelon belül úgy lehet tekinteni mint annyi napelem, ahány sor van benne. Az újjabb és nem olcsó napelemek már el vannak látva diódával. Vannak helyzetek, amikor kell ugye a visszatermelés elleni is.
@@andraskocsis Amennyiben be van diódázva, akkor elvileg az az egy árnyékolt cellasort kis is vonhatod a képletből. Így elég csak a termelő sorokkal számolni. Jelezd nyugodtan ha kihagytam valamit!
@@chrisp4028 Az előbb írtam kommentet, de eltűnt, biztos a link miatt. Szerencsére jó volt az elgondolásom :) Vannak a félcellás napelemek. Az egyik adatlapján azt olvastam, hogy 3 dióda van benne. Itt párhuzamosan van kötve a panel alsó és felső fele? Ezért marad 40V környékén a kimeneti feszültség gondolom, és így elég a három dióda. Ezt a panelt egy lengyel oldalon néztem. 380W-os 55000Ft. Veszprémben a 375W-os ugyanilyen márkájú (Longi) 74000Ft. Szerintem nagyobb mennyiségben megéri utazni érte, főleg akkor mikor még mást is olcsóbban be lehet szerezni.
Szia! Elktroniakai videók alatt vagy barmelyik videóm alatt tudsz írni, ha nem szertnéd hogy masok lássák, akkor egy régi videóm altt tudsz kérdezni! Bármiben segítek pár órán belül, mivel vallalkozó vagyok, így is alig tudom letenni a telefont! Kérdezz konkrétan és lépésenként, válaszolok mindenre, ha összetett, akkor videóban elmondom a válastom mindenkinek és nem említelek! Sok videóm van amiben idáig részleteztem a dolgokat, lehet hogy a válasz is ott lapul! Többen kérték a szamom. Ha az 1000emberből 20nak megadom, eltudod kepzelni milyenek lennének a napjaim.. :( Ne haragudj! Kérdezz bátran itt és még az nap megkapod a választ!
@@chrisp4028 Kedves Chris! Nagyon szépen köszönöm a korrekt választ és legfőképpen a hozzáállásodat ,példa értékű. Szóval én is elkezdek kicsiben egy szigetüzemet. A terv hogy egy háznak van egy külön pici lakrésze,ezt szeretném kiváltani napelemmel. Pár világítás,tv,router, egy hűtő ( napi kb 500W fogyaszt ) és talán ha belefér akkor heti 1x menne egy szárítógép. ( 1.5 kw ) . Ami eddig megvan 6 db 12V 175W monokristályos napelem ( Victron Energy BlueSolar). Ezeket 1 oldalra teszem a tetőn. A forgalmazó állítása szerint ezeket nem kell diódázni. Mi a véleményed erről? A földelést panelenként csináljam vagy elég a sint leföldelni?A kábeleket kiszámolom a videóid alapján. Továbbá adott egy MPPT 48 VDC 3000VA/3000W inverter. A paneleket milyen elosztásban érdemes bekötni? És ami még kérdés hogy be tudom e kötni a meglévő hálózatba ( a komplett lakrész 1 biztosítékra le van húzva a garázsba,a garázsban lenne az inverter és az akkuk is. ) úgy hogy tudjam kapcsolni hogy rendes hálózatról vagy akkuról akarom üzemeltetni a fogyasztókat. ( Feltételezem télen nem lesz elég a termelés.) Akkuk jelenleg sajnos indító akkumulátorok , kb 1000 Ah az össz teljesítményük. És még egy kérdés a töltésre...ha van éjszakai áram amit néha fel szeretnék szintén használni az akkumulátorok töltésére arra lenne megoldási javaslatod? Előre is köszönöm szépen a választ! Remélem nagyjából érthetően fogalmaztam és elnézést ha badarságot kérdeztem, sajnos váltóáramban sügér vagyok 🙂
@@jakaborosz9684 Szia! Szép kis tervek! 3asával kötném sorba őket és ezeket parhuzamosan, igen a panelokban van dióda amennyiben semmi sem árnyékol rájuk egész nap működnek és egy felületben lesznek, akkor nem akkora gond, ha nem teszel visszatermelés ellenit hogy a sorok végére, javaslom 10mm² solar kábelt. Az inverter be legyen bekötve a normál halózat és ha nincsen elég energia az akksikban, akkor a hálózatot engedi dolgozni! Ha nem használsz akksit, akkor hálózatból megy minden, de ha termelnek a panelok, akkor a kivett energiát kiegészíti a panelokból ez nem termel vissza!!! 48Vos rendszernél inkabb az 5kwh invertert választanám.... Annyi akksi már elég lesz a rendszrbe.... Később, akár bővítheted is, ahogy épül a rendszered...
@@jakaborosz9684 Amennyiben elég panelod lesz, ne használd a hálózatot hogy az akksikat töltsed, ha lemerülnek egy szintre, ezt be tudod állítani, akkor onnantól az inverter át adja a hálózatnak a terepet és a hálózatot fogod használni autómatikusan.
@@chrisp4028 Köszönöm szépen! Akkor ha jól értem lehozom 3 szálon 2-2-2 elemet sorba kötve,az inverter előtt egy kötődobozban közösítem és viszem be a 24v-on az inverterbe? A hálózat be és elmenő szál az tiszta, természetesen mindent biztosítékkal. Akkuk szintén 24v-ra sorba kötve. Az éjszakai áramra ha teszek egy sima 24v-os töltőt azt direktben rá köthetem az akkukra? Nem bolondul meg az inverter? Az inverter üzembe helyezésnél van esetleg valami ajánlott sorrend? Először be táp 230v ,aztán akkuk és utánna panelok? Van jelentősége? Köszönöm szépen még egyszer....
Szia! Így hívják és a lényege hogy ha van egy sorban hibás cella vagy árnyékólt, akkor ezzel elkerüli az áram azt a sort, így kerül bypasszra. Fontos és hasznos dolog, ezért tesznek a gyártók is a panelok hátuljába.
Szia. Szuperek a videóid, amik egyben nagyon hasznosak és csak így tovább! :) Egy kérdésem volna, ez a dióda megfelel a napelemes rendszerhez Schottky Diode 15SQ045 15A 45V?
@@chrisp4028 Üdv! Azért én nem merném a saját rendszerembe betenni ezt a 45V-os diódát. Nálam nyolc darab 470W-os panel lesz kétfelé elosztva. Ezek mindegyike optimális esetben 60V körül generál még terhelt állapotban is. Négy darab sorba kötve 240V-ot ad ki. Ha valaki egy ilyen rendszert úgy rak fel, hogy mondjuk egyik string Dny, másik Ék irányba áll, előfordulhat , hogy a két string feszültség különbsége 200V körül lesz. Ezt nem biztos hogy a 45V-os dióda túlélné. Lehet kapni 1000V 15-20A-es diódákat is (igaz jóval drágábban), de ezek mellett nyugodtabban aludnék szerintem.
@@chrisp4028 Ja... és a fet kinézetű 3 lábú schottky barrierek is diódák, de ezeket nem építik be ezekbe a csatlakozókba, hanem külön panelre teszik hűtve.
4:18 -tól rajzos magyarázat Újabb videó a témában: Mikor fontos a visszatermelés elleni dióda!!!!!!! Solar dioda! ruclips.net/video/HBoizQR3M40/видео.html
6:33 ''kitakarunk egy cellát...'' Pontosítanék: ha kitakarunk egy cellát még nincs semmi különös. A cellacsoport alatti dióda csak akkor kezd aktiválódni, ha a stringben folyó áram elér egy olyan értéket, amikor a kitakart cella - nagy belsô ellenállásán - már áramot fogyasztana. 15:46 ''0,1V a nyitófeszültség... ha shottky-t használsz'' - Ez nem igaz. A Shottky dióda nem csodafegyver. 0,4-gyel kell számolni kis áramok estén ami nagyobb áramok hatására fel tud menni 1V-ig is. Minden dióda adatlapján van egy Áram-Nyitófeszültség görbe, le kell olvasni. A legtöbb string 7-10A árammal dolgozik maximum, erre kell méretezni a diódát. Másik téma, hogy a MC csatlakozóba beépített diódával vigyázni kell, mert 9A-es napelem esetén 0,6V*9A kb 5W hôteljesítményt jelent. Azt a hôteljesítményt el kell vezetni. Nem vagyok biztos benne, hogy a hengeres tokozású diódák alkalmasak ekkora teljesítmény elvezetésére ha kis zárt mûanyag dobozban van. 18:24 DE... Világítanak, csak Infra kamera kell hozzá. Gyakorlatilag olyanok mint egy infra-fütöfilm.
Szia! Bizonyára igazad van ezekkel kapcsolatban. Viszont abban az egyik videómban amikr silver itt volt, két nagy panelomból jött be 120w reggeli időben, miután kitakart egy cellát, 60-70w-ra esett vissza a teljesítmény ami azt jelenti nekem hogy akkor egy cella miatt, kiesett egy panel termelése totálisan... :( Van bennük dióda, de pl a panel elkerülő Y-t nem tettem bele.... Ott meg is jegyeztem hogy ne hagyjuk hogy a galambok rászálljanak... :)
Kicsit összeszedetlen a magyarázó szöveg, nincsenek befejezve a gondolatmenetek. Zavaró a sok "belekomment", amiket utána nem fejtesz ki, viszont a ritmusát a mondandónak megakasztják. Előre átgondolni mit is akarsz mondani a következő mondatban, miről akarsz beszélni, leírni magadnak 1 papírra, sokkal gördülékenyebb lenne a videó. Nem ártana sok helyen megvágni ezt a mostani videót. Először biztosan zavaró lesz a sok megugrás a nézőknek, de aztán ahogy belejössz, kevesebbszer kell megvágni és nem lesz olyan nyökögős. Az ábrákból nem lehet kivenni a lényeget, rajzolj nagyobb és részletesebb ábrákat, használj színeket, mert ez a fekete vastag filctoll nem alkalmas a feladatra, te is halkan megjegyezted. Csak jószándékú észrevételek.
Nagyon hasznos infók, Nagyon köszönöm!!! Jó összefoglalás a diódás dolgokról.
Szia!
Köszönöm!
Ott van a 4része dióda tesztelős sorozatom ha érdekel.... ;)
@@chrisp4028 Köszi megnéztem.
Én is magam barkácsolgatok napelemes rendszert csak rátermelőst.
Szia ChrisP, A hétvégén felraktam, 4 db 120W os napelem panelt az erkélyre, és a videod után ma észrevettem, hogy az egyik panel fele, azon is 3-5 cella árnyékba kerül akkor az első cella ami nyitja a sor eléggé felmelegszik, szinte forró lesz. Amint az árnyék tovább halad, és a kezdő cella (ami felmelegedett) ismét nap éri , úgymond vissza hűl. A panelben 2 db bypass dióda van, létezhet az hogy hibás a dióda és azért melegszik fel? Köszi a válaszod előre is.
Szia!
Lehetséges hogy hibás a dióda, feltéve ha van benne!
Y elosztóval tudsz beépíteni párhuzamosan a panellal is diódát, egyik videóban bemutattam....
Sokan még most is lenéznek, a diódák miatt, pedig a gyártók sem véletlen használják... ;)
@@chrisp4028 Igen van benne, megnéztem. Nem találtam hibát. Tesztelgetem még. Legutóbb, nem tapasztaltam hibára utaló jeleket. sőt a 4 tábla elég szépen teljesített, 512W os teljesítményértem el velük. Én soha senkit nem nézek le, mivel nem a saját szakterületem, így minden tanácsot véleményt, szívesen meghallgatok. Köszönöm a válaszod.
Ha van valami hőmérőd vagy infra kamerád, érdemes azzal ránézni hogy pontosan hol melegszik, lehetséges hogy szabad szemmel is latható, ha sérűlt egy cella!
Helló egy kérdésem lenne, Cadmium Telluride panelekhez is lehet használni a diódákat?
Abound solar AB1-50A típusú panelem paneleim vannak és nincs benne dióda.
A csatlakozós diódákat honnan lehet beszerezni.
Szia!
Ezek jók mindenféle napelemekhez!
Lényeg hogy Amperban nagyobb legyen a dióda és shattky a legjobb hatásfokú.
Beszerzések egyszerüek, amazon, alibaba, ebay és hasonló oldalakon be írod:
-Mc4 solar dioda
-Mc4 Y connector
Ha ezekkel nem találod meg akkor írjál és segítek még.
Szép napot!
Szia!
Beépítettétek?
@@chrisp4028 hello még nem vásároltam belőle.
@@sandorczeto739 Rendben!
A tapasztalataidat, ha nem gond, akkor leírhatnád hogy tudjak hivatkozni, arra hogy van akki hasznalja a videóm után.
Különben nagyobb rendszerekben használják.
Köszönöm!
Szép napot!
@@chrisp4028 A shattky az valójában a schottky diódát jelenti, vagy van valami amit még nem ismerek?
Szia! Hol lehet ilyen diódát venni? Gondolom nekem is feltétlen be kell építeni!
Nekem 3KW-os inverterem van 2db 36V-os Napelem sorba és ez 4x párhuzamosan. Tehát 8db Napelem. Pv sor feszültsége 30-80dc.
Szia!
Napelemes üzletekben meg lehet kapni, én nem bonyolítottam, megvettem eBayen őket.
Nagy szükségem nem lesz rá mert minden stringe egy töltőt kap majd.
Szép napot!
@@chrisp4028 Köszönöm!
Lenne egy kérdésem szereltem 5db napelemet és rá köttem két invertert a két inverter 2 különböző hálózatról (villanyoráról ) táplál be ! Amíg a napelem müködik nincs baj mikor már mind a 2 hozzá kell nyúljon a hálózathoz az egyiknek a főbiztositékja csattan le ? Vajon erre is jó lenne ez a dióda??? Hogy a két hálozat egymásnak ne zavarjon be ?
Szia!
Dióda csak egyanáramnál működik(DC), váltóáram(AC) oldalon nem tudod használni.
Nem biztos hogy jól értem a kérdést....
@@chrisp4028 mind a két inverter ugyan azon az 5db panelen van s mikor hozzá kell nyúljanak a hálózathoz mivel a napelemnél össze vannak kötve ott zavar be a hálózat csak a paneleken keresztül valahogy a 2 hálózat zavarja egymást mikor a hálózathoz hozzá kell nyúljon ezért gondoltam ha két ilyen vissza termelés elleni diódát tennék a napelemhez ahol lejön az inverterek hez mind a 2 ágra 1-1 vajon megszünne e ez a problámám h a 2 hálózat zavarja egymást
Ugyan az a panelsor van bekötven mind a kettőbe? :O
Ez azért annyira nem okos dolog... :(
Válasszad két felé a panelsort kezdésnek és próbáld úgy hogy külön inverter stringenként!
Szia! Párhuzamos bekötésnél is kell dióda?
Szia!
Akkor kell csak igazán hogy az egyik sor ne tudjon a másikra termelni...
Szia! Mi van akkor ha különböző teljesítményű napelemek vannak össze kötve? Lehet egyáltalán?
Szia!
Jó kérdés!
Soros kötésnél:
Diódák megoldják egy szintig viszont a gyengébbik panel kicsit jobban melegszik, nagyobb különbségnél már lehetnek gondok!
Pl.:Nyáron a panel baromi forró és ha arra még rámelegítesz 10-20W-al az már elég jelentős tud lenni.
Párhuzamosnál:
Nem árt vissza termeléa elleni dióda a panelok után, így nem gond ha 100W többet hoz, csak ugyan ott legyen a panelok munkapontja!
@@chrisp4028 most 4db 270wattos panelom van aminek a munka pontja 31V az adat tábla szerint. Viszont a töltés vezérlő most 85V-ig beterheli. Valaki kérdezte kell e panel mondom persze hogy, kell 😃3db de 505 wattos az adat tábla szerint és 37V a munka ponti feszültség. Ezeket össze lehetne variálni? Ha a 4 után van sorban kötve diódákkal akkor is melegedhet? Bár lehet csak kettőt kéne, mert max 2000w-ot mehet be a töltésvezérlőbe.
@@Plcgarage Inkább el gondolkodnék még egy töltés vezérlőn...
Ha ennyi mindent meg is oldod hogy ugyan azon a kábelen jöjjön le akkor is elég sok lesz a veszteség és macerás összekötni őket...
Szerintem jobb ha külön kötöd őket, de legyen elégakksid is hogy ne terheld túl őket...
@@chrisp4028 hát igen én is ezen gondolkozom, de mondom hátha… 😃
@@Plcgarage Értelek! Nem olcsók ezek a dolgok...
Szia kezdokent most epitenek egy napelemes rendszert lenne egy kerdesem van egy 3.2kw os inverterem ami Mppt 80A toltesvezerlovel van hagy drb napelemet kothetek ra es hany vattosat?
Szia!
Jó kérdés és szívesen segítek!
Remélem mások is elovassák ezt a választ!
Kérdés!
80A mppt: hány voltot tud fogadni???
Mekkorák a panelok amit tervezel?
(Nyitott Volt és rövidzár Amper, ez rajta van az adatlapon a magas értékeket nézzed!)
Volt/Amper?
Ezután tudok mondani számítást, de ha valamit változtatsz, akkor borul minden!
Szia bocs hogy nem valaszoltam de sajnos nem volt idom . AZ INVEETER ADATAI ITT VANNAK RATED POWER 3200VA - 3000W Dc input 24vdc 125 A Ac output 230VAC 50-60 hz 13,9A Rated power 3000w Nominal operating voltage 240VDC Max solar voltage (VOC) -450VDC MPPT voltage range 90- 430VDC Maximum solar charging curent 80A remelem ezek alapjan tudsz segiteni es meg egy kerdes 410 W 13,49A -es napelemek rakothetok e es ha igen hany drb ?
@@zolivitez6746 80A 24V a kimenete ami azt mondja hogy max 1920w panel mehet rá!
450V max panel ha jól látom!
Nyitott fesz a panelokon álltalában 40V, szóval ezekből 11db mehet rá, de csak 4Amperes panelok, pl vékonyréteg!
40V x 4A = 160W /panel
Legegyszerűbb ha úgy számolod hogy a bemenő panel sor minimum 300V körül vagy felett legyen!
Itt viszont 6,4A lehet a bemenő max.! Pl. 8db panel 8x 40V = 320V/ 6A panel!
40V x 6A = 240W/panel!
Najából így kell számólgatni!
Ha kérdésed van, csak nyugodtan!
Nagyabol ertem de arra konkret valaszt nem irtal hogy vegul is 415w-os VOC 37,5 V 13,94 A -es panelek rakothetoek e es ha igen hany drb ?
@@zolivitez6746 4db mehet rá maximum a 415w-os panelokból!
Így viszont 37V × 4 = 148V lesz a bemenő!
Utánna nélek, de ezen a Volton nem biztos hogy elindul az MPPT, ezért írtem hogy 300V panel kell oda és ezekhez számóltam!
Legkésőbb holnap lesz meg az infó, de ha ma, akkor ma írom neked!
Ez nagyon jó video! Viszont ha olyan paneleim vannak amik bypass diódásak, és a hibrid inverterembe is be van építve a visszatermelés gátló, és a panelek soha nincsenek árnyékolva, akkor gondolom nem kell külön bypass diódákat beépíteni. Vagy szerinted igen? 2 napelemes rendszerem van. 2db 4Kw os rendszer. Egy visszatápláló és egy sziget üzemű, egyikbe sincs plussz dióda beépítve, csak ami a panelekben, és az inverterekben van. Eddig szuperul termelnek. Remélem nem kell változtatnom rajtuk. :) ??
Szia!
A panelokban van álltalában bypass dióda, visszatermelés elleni akkor javasolt amikor párhuzamosan van többstring.
Különben biztosan ahogy van neked, ne aggódj rajta!
Ha működik és árnyékmentes, nem lesz gond!
Szép napot!
Szia! DAH 460w paneleim vannak, "IP68, 3 Bypass dióda", ezt írja a kisokos róla. Ennek sorba kötésekor kell az MC4 diódával a string végére? Van értelme? Vagy elegendő a 3 dióda panelenként? (Biztonság és árnyék okán kérdezem! Sok a veszteségem árnyékoknál.)
Köszi a választ. Jó a csatorna, sokat tanulok ezekből a videókból. Hajrá!
Szia!
Jó kérdés!
Sorok végére akkor kell dióda ha párhuzamosan kötsz pár stringet!
Csinálok hamarosan egy kisérletet hogy a panellal párhuzamos dióda milyen hatással van, mert ugye bár van már a panelban 2, de azokkal párhuzamosan egy.....
A 4részes bizonyításos sorozatban ezt megcsináltam kicsiben, de ezek nagy panelok...
Remélem tudok hasznos infót nyújtani!
Szép napot!
@@chrisp4028 igen, azt tervezem, hogy 4-4 panel sorba-sorba, es a kettő string párhuzamosítva. D és NY tájolás miatt kell kettő string. Árnyék is bekúszik délelőtt délire, délután nyugatira, és ez nagyon rontotta a termelt mennyiséget.
Szia!
Elsősorban javaslom hogy ezzel a témával kapcsolatban nézzél meg máshol is videót, utánna érdemes akár tesztet is csinálni...
Vagy csak bízol abban hogy többen is és nem véletlen csinálják, de 1-2videót keress fel ezzel kapcsolatban....
@@chrisp4028 megvolt.
Szuper!
Nefeled megszakítani az áramkört mielött a csatikat széthúzod! ;)
Várom az eredményeidet majd hogy nálad hogyan sikerült!
Szia!
Remélem jól értelmeztem a videó lényegét.
Mondjuk, ha van 10 panel, mindegyik panelban alapból van 3 dióda. Amíg minden jól megy termeljen mondjuk 100%-on, ha az egyik panel csücskét kitakarom, akkor az egész rendszer 96%-on fog menni?
Most a többi veszteséggel nem számoltam.
A választ előre is köszönöm!
Szia!
Ha nincsen cellasoronként dióda és az egyik sorba bele árnyékolsz, akkor nagyon vissza esik az összes sornak a teljesítménye.
Amennyit esik a kiárnyékolt sor, annyit esik az összes, mert az árnyekolton nem tudnak annyit áthajtani és így mindegyiken jelentkezik a veszteség.
A veszteséggel meg csak fűtöd az árnyékolt cellát.
Ugyan ez van egy sérült cella sornál is.
Remélem jól sikerült leírnom.. :)
Kérdez bátran!
Szép napot!
@@chrisp4028 Helló!
Ha mondjuk lenne a napelembe beépítve 3 dióda, akkor tekinthetnénk 3 kicsi napelemnek is azt az egy táblát.
Ha a tábla csücskét árnyékolom akkor arányosan fog folyni az áram a cellákon és a diódán a csomóponti törvény szerint. Így a panel termelésének a harmada vagy egy picivel kevesebb (árnyékolástól függ) kiesik.
Az előző kommentben 10 napelemet említettem, amiből az egyik csücskét árnyékolom. 9 panel tökéletesen működne, míg a maradék egy nagyjából 2/3 teljesítménnyel. A rendszer így 96%-on működne.
Ha tévedek, légy szíves javíts ki.
@@andraskocsis Igen, a sorokat egy panelon belül úgy lehet tekinteni mint annyi napelem, ahány sor van benne.
Az újjabb és nem olcsó napelemek már el vannak látva diódával.
Vannak helyzetek, amikor kell ugye a visszatermelés elleni is.
@@andraskocsis Amennyiben be van diódázva, akkor elvileg az az egy árnyékolt cellasort kis is vonhatod a képletből.
Így elég csak a termelő sorokkal számolni.
Jelezd nyugodtan ha kihagytam valamit!
@@chrisp4028 Az előbb írtam kommentet, de eltűnt, biztos a link miatt.
Szerencsére jó volt az elgondolásom :)
Vannak a félcellás napelemek. Az egyik adatlapján azt olvastam, hogy 3 dióda van benne. Itt párhuzamosan van kötve a panel alsó és felső fele? Ezért marad 40V környékén a kimeneti feszültség gondolom, és így elég a három dióda.
Ezt a panelt egy lengyel oldalon néztem. 380W-os 55000Ft. Veszprémben a 375W-os ugyanilyen márkájú (Longi) 74000Ft.
Szerintem nagyobb mennyiségben megéri utazni érte, főleg akkor mikor még mást is olcsóbban be lehet szerezni.
Kedves ChrisP! Tudnál adni egy telefonos elérhetőséget? Kezdőként egy sziget rendszert telepítek és ha elakadok lehet lenne kérdésem. Köszönöm szépen!
Szia!
Elktroniakai videók alatt vagy barmelyik videóm alatt tudsz írni, ha nem szertnéd hogy masok lássák, akkor egy régi videóm altt tudsz kérdezni!
Bármiben segítek pár órán belül, mivel vallalkozó vagyok, így is alig tudom letenni a telefont!
Kérdezz konkrétan és lépésenként, válaszolok mindenre, ha összetett, akkor videóban elmondom a válastom mindenkinek és nem említelek!
Sok videóm van amiben idáig részleteztem a dolgokat, lehet hogy a válasz is ott lapul!
Többen kérték a szamom.
Ha az 1000emberből 20nak megadom, eltudod kepzelni milyenek lennének a napjaim.. :(
Ne haragudj!
Kérdezz bátran itt és még az nap megkapod a választ!
@@chrisp4028 Kedves Chris! Nagyon szépen köszönöm a korrekt választ és legfőképpen a hozzáállásodat ,példa értékű. Szóval én is elkezdek kicsiben egy szigetüzemet. A terv hogy egy háznak van egy külön pici lakrésze,ezt szeretném kiváltani napelemmel. Pár világítás,tv,router, egy hűtő ( napi kb 500W fogyaszt ) és talán ha belefér akkor heti 1x menne egy szárítógép. ( 1.5 kw ) . Ami eddig megvan 6 db 12V 175W monokristályos napelem ( Victron Energy BlueSolar). Ezeket 1 oldalra teszem a tetőn. A forgalmazó állítása szerint ezeket nem kell diódázni. Mi a véleményed erről? A földelést panelenként csináljam vagy elég a sint leföldelni?A kábeleket kiszámolom a videóid alapján. Továbbá adott egy MPPT 48 VDC 3000VA/3000W inverter. A paneleket milyen elosztásban érdemes bekötni? És ami még kérdés hogy be tudom e kötni a meglévő hálózatba ( a komplett lakrész 1 biztosítékra le van húzva a garázsba,a garázsban lenne az inverter és az akkuk is. ) úgy hogy tudjam kapcsolni hogy rendes hálózatról vagy akkuról akarom üzemeltetni a fogyasztókat. ( Feltételezem télen nem lesz elég a termelés.) Akkuk jelenleg sajnos indító akkumulátorok , kb 1000 Ah az össz teljesítményük. És még egy kérdés a töltésre...ha van éjszakai áram amit néha fel szeretnék szintén használni az akkumulátorok töltésére arra lenne megoldási javaslatod? Előre is köszönöm szépen a választ! Remélem nagyjából érthetően fogalmaztam és elnézést ha badarságot kérdeztem, sajnos váltóáramban sügér vagyok 🙂
@@jakaborosz9684 Szia!
Szép kis tervek!
3asával kötném sorba őket és ezeket parhuzamosan, igen a panelokban van dióda amennyiben semmi sem árnyékol rájuk egész nap működnek és egy felületben lesznek, akkor nem akkora gond, ha nem teszel visszatermelés ellenit hogy a sorok végére, javaslom 10mm² solar kábelt.
Az inverter be legyen bekötve a normál halózat és ha nincsen elég energia az akksikban, akkor a hálózatot engedi dolgozni!
Ha nem használsz akksit, akkor hálózatból megy minden, de ha termelnek a panelok, akkor a kivett energiát kiegészíti a panelokból ez nem termel vissza!!!
48Vos rendszernél inkabb az 5kwh invertert választanám....
Annyi akksi már elég lesz a rendszrbe....
Később, akár bővítheted is, ahogy épül a rendszered...
@@jakaborosz9684 Amennyiben elég panelod lesz, ne használd a hálózatot hogy az akksikat töltsed, ha lemerülnek egy szintre, ezt be tudod állítani, akkor onnantól az inverter át adja a hálózatnak a terepet és a hálózatot fogod használni autómatikusan.
@@chrisp4028 Köszönöm szépen! Akkor ha jól értem lehozom 3 szálon 2-2-2 elemet sorba kötve,az inverter előtt egy kötődobozban közösítem és viszem be a 24v-on az inverterbe?
A hálózat be és elmenő szál az tiszta, természetesen mindent biztosítékkal. Akkuk szintén 24v-ra sorba kötve. Az éjszakai áramra ha teszek egy sima 24v-os töltőt azt direktben rá köthetem az akkukra? Nem bolondul meg az inverter? Az inverter üzembe helyezésnél van esetleg valami ajánlott sorrend? Először be táp 230v ,aztán akkuk és utánna panelok? Van jelentősége? Köszönöm szépen még egyszer....
Miért bybas dióda? Miért nem sönt dióda ha a napelemel párhuzamosan van.?
Szia!
Így hívják és a lényege hogy ha van egy sorban hibás cella vagy árnyékólt, akkor ezzel elkerüli az áram azt a sort, így kerül bypasszra.
Fontos és hasznos dolog, ezért tesznek a gyártók is a panelok hátuljába.
Szia. Szuperek a videóid, amik egyben nagyon hasznosak és csak így tovább! :) Egy kérdésem volna, ez a dióda megfelel a napelemes rendszerhez Schottky Diode 15SQ045 15A 45V?
Szia!
Igen, megfelel!
Ezeket építik be a rendszerbe vagy ezeknek a fet valtozatukat, aminek kitörik az egyik lábát és ugyan úgy működik!
@@chrisp4028 köszönet a gyors segítségért! :)
@@chrisp4028 Üdv! Azért én nem merném a saját rendszerembe betenni ezt a 45V-os diódát. Nálam nyolc darab 470W-os panel lesz kétfelé elosztva. Ezek mindegyike optimális esetben 60V körül generál még terhelt állapotban is. Négy darab sorba kötve 240V-ot ad ki. Ha valaki egy ilyen rendszert úgy rak fel, hogy mondjuk egyik string Dny, másik Ék irányba áll, előfordulhat , hogy a két string feszültség különbsége 200V körül lesz. Ezt nem biztos hogy a 45V-os dióda túlélné. Lehet kapni 1000V 15-20A-es diódákat is (igaz jóval drágábban), de ezek mellett nyugodtabban aludnék szerintem.
@@chrisp4028 Ja... és a fet kinézetű 3 lábú schottky barrierek is diódák, de ezeket nem építik be ezekbe a csatlakozókba, hanem külön panelre teszik hűtve.
@@venkecsi Szia!
Azok nekem a panelok dobozában vannak, mindeféle hűtésnélkül.
4:18 -tól rajzos magyarázat
Újabb videó a témában:
Mikor fontos a visszatermelés elleni dióda!!!!!!! Solar dioda!
ruclips.net/video/HBoizQR3M40/видео.html
Köszönöm!
Nézem!
4:18 nál a töltőkről beszélek...
6:33 ''kitakarunk egy cellát...'' Pontosítanék: ha kitakarunk egy cellát még nincs semmi különös. A cellacsoport alatti dióda csak akkor kezd aktiválódni, ha a stringben folyó áram elér egy olyan értéket, amikor a kitakart cella - nagy belsô ellenállásán - már áramot fogyasztana.
15:46 ''0,1V a nyitófeszültség... ha shottky-t használsz'' - Ez nem igaz. A Shottky dióda nem csodafegyver. 0,4-gyel kell számolni kis áramok estén ami nagyobb áramok hatására fel tud menni 1V-ig is. Minden dióda adatlapján van egy Áram-Nyitófeszültség görbe, le kell olvasni. A legtöbb string 7-10A árammal dolgozik maximum, erre kell méretezni a diódát.
Másik téma, hogy a MC csatlakozóba beépített diódával vigyázni kell, mert 9A-es napelem esetén 0,6V*9A kb 5W hôteljesítményt jelent. Azt a hôteljesítményt el kell vezetni. Nem vagyok biztos benne, hogy a hengeres tokozású diódák alkalmasak ekkora teljesítmény elvezetésére ha kis zárt mûanyag dobozban van.
18:24 DE... Világítanak, csak Infra kamera kell hozzá. Gyakorlatilag olyanok mint egy infra-fütöfilm.
Szia!
Bizonyára igazad van ezekkel kapcsolatban.
Viszont abban az egyik videómban amikr silver itt volt, két nagy panelomból jött be 120w reggeli időben, miután kitakart egy cellát, 60-70w-ra esett vissza a teljesítmény ami azt jelenti nekem hogy akkor egy cella miatt, kiesett egy panel termelése totálisan... :(
Van bennük dióda, de pl a panel elkerülő Y-t nem tettem bele....
Ott meg is jegyeztem hogy ne hagyjuk hogy a galambok rászálljanak... :)
Crispy? Hmmm......😁
Szia!
Mi a gond?
Megy a fejlesztés és teszt is!
ChrisP- re gondolsz mint az angolban? :D
@@chrisp4028 Igen. Ne érts félre. De ez ugott be róla. Peace.
ruclips.net/video/pMA3x-bc8iM/видео.html
🤣🤣🤣🤣🤣 Ez jó!!! 😂😂😂😂😂
Kicsit összeszedetlen a magyarázó szöveg, nincsenek befejezve a gondolatmenetek. Zavaró a sok "belekomment", amiket utána nem fejtesz ki, viszont a ritmusát a mondandónak megakasztják. Előre átgondolni mit is akarsz mondani a következő mondatban, miről akarsz beszélni, leírni magadnak 1 papírra, sokkal gördülékenyebb lenne a videó. Nem ártana sok helyen megvágni ezt a mostani videót. Először biztosan zavaró lesz a sok megugrás a nézőknek, de aztán ahogy belejössz, kevesebbszer kell megvágni és nem lesz olyan nyökögős. Az ábrákból nem lehet kivenni a lényeget, rajzolj nagyobb és részletesebb ábrákat, használj színeket, mert ez a fekete vastag filctoll nem alkalmas a feladatra, te is halkan megjegyezted. Csak jószándékú észrevételek.
Szia!
Köszönöm!
Rajta leszek!
Szép napot!