Kluski szare u nas zwane "kluskami żelaznymi" gotuję i jem od lat, ale tylko u Pani Doroty jest podane wszystko precyzyjnie, jak w aptece, a to w kuchni bardzo jest ważne. W naszym domu jemy je z okrasą i uwaga! z białym twarogiem - to taki poznański wynalazek. Program Dototka gotuje polecam wszystkim młodym i doświadczonym domowym kucharzom. Zawodowcom zaś polecam przyjrzeć się jak powinien wyglądać doskonały film instruktażowy o gotowaniu....Uff to się rozpisałem....Zabieram się za kluski.
U nas w warszawie te kluski nazywamy "przecierakami" Gotuję te kluski od lat I nauczyła mnie moja kochana mama.Wszyscy w domu je uwielbialiśmy a ja teraz gotuję je od lat I wręcz je uwielbia ❤
Dobry wieczor SUPER Dorotko❤🎉🎉🎉🎉Mam 73 lata i wiele razy robilam szare kluski ale dzisiaj cos mnie "tkło"i mówię sobie "zobacz jak Dorotka je robi".Uwielbiam Twój perfekcjonizm,Twoje przygotowanie do uczenia nas , Twój wspanialy jezyk, Twoją dykcję,Twoj USMIECH😁..prawdziwa PRZYJEMNOSC Cię ogladac ,sluchac i zawsze mozna sie czegos nauczyc mimo ,ze tyleeeee lat gotuje,piekę itd.No i dzisiaj znowu "TRAFIONY"💪.Nigdy nie wkładałam klusek ppo ugotowaniu bezposrednio na patelnie z tluszczem.Jakie to niby PROSTE a jakie dla mnie odkrywcze bez dodatkowych misek ,bania sie,ze sie posklejaja..zaraz na patelnie z tluszczem i super..EUREKA😂.Dzieki za te cenne szczegoly👍! Podoba mi sie,ze jestes gorąca zwolenniczka robotow w kuchni.Ja zdecydowanie tez,od pierwszych chwil mego malzenstwa systematycznie (co bylo WTEDY 🙃)mozliwe wprowadzalam do kuchni.Bez Melaksera "nie wyobrazam sobie zycia" i zadaje sobie często pytanie DLACZEGO tyle kobiet go nie ma?Tyle radochy gdy ziemniaki"same sie trą".Ok,kazdy robi jak chce.Jeden" mechaniczny "inny nie. Inny temat: dzisiaj zaskoczyl mnie BARDZO FAKT ,ze ziemniaki nie robily sie szare!!!!Zwrocilam uwage na szare kluski o ktorych mowilas i faktycznie pamietam,ze czesto szybko robily sie szare..a dzisiaj..nic...hm..jakies te "pyry"modyfikowane ,ze biale i białe...🤔.Pozdrawiam Cie Dorotko NAJSERDRCZNIEJ dziękując za kazdy przepis,za kazde udogodnienie!!💪 Małgorzata
Profesjonalna i szczegółowa prezentacja. Nawet osoby które nie maja podstawowego doświadczenia w gotowaniu nie będą mieć problemu w przygotowaniu potrawy. Gratuluje nie tylko talentu kulinarnego ale również nauczycielskiego.
Dorotko, jestes wspanialam kucharka, ogladam cie na codzien, moja jedna uwaga, nie daje jajka, trzymaja sie doskonale i sa bardzo miekkie, nie daje soli do ciasta ziemniaczenego tylko sole wode, czasami robie je 3 razy na tydzien, uwielbiam, robie wielkie sciagi z twego kanalu, dziekuje i pozdrawiam
Pychota, te kluski to wspomnienie mojego dzieciństwa. Babcia posypywała je rozkruszony twarogiem i okraszała smażoną cebulką. Ja często podaję szare kluski z duszoną karkówką w sosie grzybowym i buraczkami. Dziękuję Pani Dorotko, pozdrawiam.😀
Dorotko, uwielbiam patrzec Jak wszystko dokladnie tlumaczysz , Twoje przepisy sa 👍👍👍👍 Dziekuje za ten przepis , moja babcia takie kluski robila i dlugo szukalam tego przepisu . Dziekuje i mile pozdrawiam 💐💐💐💐
Moja babcia robiła z boczkiem i cebulą, ale najbardziej mi smakowały polane kwaśna śmietaną i posypane solą 🙂 pycha. A ciasto dawała na deskę do krojenia i rozsmarowywala, a później łyżka po kawałku wrzucała do gotującej się wody
O losie , czy jest cos czego Pani nie potrafi???????? Szukalam takiego przepisu, nie bylam pewna czy trzeba dodac do surowych ziemniakow troche gotowanych czy nie. Nie pamietam jak moja mama je robila. Dziekuje bardzo. Jak zawsze wyszystyko dokladnie i prosto opisane.
U mnie w domu takie kluski robi się tylko z surowych ziemniaków, bez dodatku mąki. Ziemniaki ściera się na tarce, odciska tą wodę co zostaje, ale tak żeby zostawić wytrącony "krochmal". Kluski gotujemy w osolonej wodzie. Po ugotowaniu w wodzie robi się tzw."kliszczonka". Kluski razem z odrobiną kliszczonki smażymy na patelni ze skwarkami, dopóki się nie przyprużą i kliszczonka zgęstnieje i też się upruży. Pychota🙂 to przepis jeszcze od prapradziadków.
Na Kujawach (gdzie prezentowane kluski nazywa sie zwyczajnie ziemniaczanymi) serwuje sie je z okrasa i twarogiem (tlusty jest lepszy w smaku, bardziej kwasny, za to mazisty/ chudy lekko slodkawy i jest dobrze pokruszony). Z dziecinstwa pozostalo mi serwowanie ich z zimnym mlekiem. Pozdrawiam serdecznie.
El Gusano/Jeśli mowa o Kujawach,to robiono tam te kluchy kartoflane na kilka sposobów.Szczególnie smakują do bigosu,ale z mąką żytnią i bez jajka.Wodę raczej nie odlewano chyba,że na pyzy.Smaczności!Pa,pa!
Potrawa z Kujaw. Wszystko idealnie jak robiła to mama, tylko jajko nie jest konieczne. Na wierzch Pani Dorotko, mocno polecam, proszę pokruszyć jeszcze twarogiem. Nie ma nic lepszego. Dziękuję za wspaniałe porady i pozdrawiam.
Kluski ziemniaczane kładzione , to tradycyjne danie na Pomorzu i Kujawach,u mnie robi się je bardzo często, ale są o wiele mniejsze , okraszone świeżym boczkiem i podawane z twarogiem lub kapustą.
To potrawa typowo kresowa,jestem wilnianką i moja Mama często ją robiła.Jeden kg ziemniaków, jedno jajko. Ziemniaki utrzeć na drobnych oczkach. Nie odlewać soku.Boczek lub słoninkę pokroić w drobną kostkę ,podsmażyć z cebulą ( kto lubi może dodać czosnek ). Gorące skwarki wlać do ciasta ( im więcej skwarek tym lepiej ),wymieszać ,dodać jajko,trochę soli i pieprzu. Piec w foremce posmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką. (Osobiście nie daję bułki ,bo lubię przypieczoną skórkę.)Piec w mocno nagrzanym piekarniku około 1,5 godz.aż się zrumieni i ciasto odstanie od blaszki.Smacznego !
Prostsze rozwiązanie jeśli chodzi o "tarcie" ziemniaków - pokroić na drobniejszą kostkę i użyć blendera :) A co do "rejonizacji" szarych klusek, to od dziecka jadłem a mieszkam nie koniecznie w rejonach Poznańskich :)
dziękuję Dorotko za ten przepis i szczegóły! właśnie chciałem zrobić takie kluski ale nie pamiętałem przepisu mojej mamy a dzięki Tobie poznałem szczegóły i zależności - danie udało się znakomicie ! dziękuję!
Ktoś już to zauważył, że proponujesz potrawy dla każdego zaawansowania w pracach kuchennych, to duża dbałość i staranność z Twojej strony. Kolejna kamerka przesłuchana przeze mnie i kolejna doskonała. Ciekawe z jakiej części Polski pochodzisz bo regionalizmy są bardzo ciekawe. Jeśli można to proszę o potrawy wigilijne z regionu i przetwory w słoikach. Wielkie dzięki i kwiaty pod stopy. 🌹
U nas do farszu dodaje się jeszcze startą cebulkę i majeranek a podaje sie je z serem i polane masłem. Co do ziemniaków to polecam typ bc co do odmiany to ja używam tajfuna
Do tego koniecznie kiszona kapusta zasmażana (najpierw ugotowana do miękkości +odrobina tłuszczu najlepiej smalcu + cebulka w drobną kostkę i pieprz), żeby łatwiej się te okraszone kluski trawiło. Pozdrawiam z Poznania.
Moja mama i babcia też tak robiła co za tym idzie ja też tak robię. Osobiście z samymi skwarkami nie bardzo mi smakują. No i obowiązkowo kapusta gotowana.
Ponieważ z samych surowych ziemniaków kluski są trochę dla mnie za ostre gotuję dodatkowo kilka ziemniaków i dodaje . Są łagodniejsze i bardziej mi smakują .
Witam p. Dorotko. Szukam wyciskarkę wolnoobrotową poziomą. Ta która Pani posiada podoba mi sie wizualnie. Czy może Pani podać markę i model. No i czy ją Pani poleca Pozdrawiam
Moja rodzina uwielbia te kluski. Robię ich hurtowe ilości, ponieważ lubimy je też później podsmażyć na patelni. Jak nie mam boczku podsmażam kiełbaskę z cebulką . Pamiętam je z dzieciństwa, robiła je moja babcia. Natomiast nikt ze znajomych dzieci nie spotkał się z tym daniem. Teraz chyba mało kto to robi. A szkoda, bo są pyszne i bardzo sycące.
Witam Pani Dorotko. Wszystkie przepisy są przepyszne. Mogłabym się dowiedzieć jaka to wyciskarka. Zastanawiam się nad kupnem ale nie orientuje się która jest tak naprawdę dobra.
Te kluski poznalam dzieki mojej tesciowej, ktora pochodzila z Sierpca. Mowila na nie "przecieraki". Jak tarla ziemniaki to rowniez z cebula, wtedy nie czernialy tak szybko. Nie zawsze dodawala jajko. Nakladala ciasto na mala deske do krojenia, polewala ja wrzaca woda z garnka, nakladala porcje ciasta zmoczona we wrzatku lyzka, potem rownomiernie rozprowadzala ciasto na deske, znowu odrobine polewala wrzatkiem to rozprowadzone na desce ciasto i blyskawicznie, za kazdym razem zmoczona we wrzatku lyzke, wrzucala kluseczki do garnka. Po odcedzeniu klusek przelewala je jeszcze zimna woda, wkladala do durszlaka, zeby dobrze je odsaczyc z wody. Robila skwarki, smazyla cebulke, juz wczesniej, i to byla okrasa, a potem posypywala twarogiem. Byly twarde, malenkie i takie lubilismy. Robila je tez do czerniny (ktorej ja osobiscie nie cierpie, ale np. moja najstarsza corka uwielbia). Tydzien temu robilam je z moja corka, cala miednice, potem mozna takie kluski poporcjowac i zamrozic. Moglabym je jesc trzy razy dziennie ;-)))
Dodam jeszcze, ze ja po odsaczeniu klusek, polewam je tluszczem, dokladnie mieszam i dzieki temu kluski nie sklejaja sie . Wtedy moge je mrozic bez obawy, ze po odmrozeniu bedzie je trudno rozdzielic, ze bedzie sklejona klucha.
Kluski szare u nas zwane "kluskami żelaznymi" gotuję i jem od lat, ale tylko u Pani Doroty jest podane wszystko precyzyjnie, jak w aptece, a to w kuchni bardzo jest ważne. W naszym domu jemy je z okrasą i uwaga! z białym twarogiem - to taki poznański wynalazek. Program Dototka gotuje polecam wszystkim młodym i doświadczonym domowym kucharzom. Zawodowcom zaś polecam przyjrzeć się jak powinien wyglądać doskonały film instruktażowy o gotowaniu....Uff to się rozpisałem....Zabieram się za kluski.
W moim domu do takich klusek obowiązkowo kapusta kiszona pozdrawiam
U nas w warszawie te kluski nazywamy "przecierakami" Gotuję te kluski od lat I nauczyła mnie moja kochana mama.Wszyscy w domu je uwielbialiśmy a ja teraz gotuję je od lat I wręcz je uwielbia ❤
Dobry wieczor SUPER Dorotko❤🎉🎉🎉🎉Mam 73 lata i wiele razy robilam szare kluski ale dzisiaj cos mnie "tkło"i mówię sobie "zobacz jak Dorotka je robi".Uwielbiam Twój perfekcjonizm,Twoje przygotowanie do uczenia nas , Twój wspanialy jezyk, Twoją dykcję,Twoj USMIECH😁..prawdziwa PRZYJEMNOSC Cię ogladac ,sluchac i zawsze mozna sie czegos nauczyc mimo ,ze tyleeeee lat gotuje,piekę itd.No i dzisiaj znowu "TRAFIONY"💪.Nigdy nie wkładałam klusek ppo ugotowaniu bezposrednio na patelnie z tluszczem.Jakie to niby PROSTE a jakie dla mnie odkrywcze bez dodatkowych misek ,bania sie,ze sie posklejaja..zaraz na patelnie z tluszczem i super..EUREKA😂.Dzieki za te cenne szczegoly👍! Podoba mi sie,ze jestes gorąca zwolenniczka robotow w kuchni.Ja zdecydowanie tez,od pierwszych chwil mego malzenstwa systematycznie (co bylo WTEDY 🙃)mozliwe wprowadzalam do kuchni.Bez Melaksera "nie wyobrazam sobie zycia" i zadaje sobie często pytanie DLACZEGO tyle kobiet go nie ma?Tyle radochy gdy ziemniaki"same sie trą".Ok,kazdy robi jak chce.Jeden" mechaniczny "inny nie. Inny temat: dzisiaj zaskoczyl mnie BARDZO FAKT ,ze ziemniaki nie robily sie szare!!!!Zwrocilam uwage na szare kluski o ktorych mowilas i faktycznie pamietam,ze czesto szybko robily sie szare..a dzisiaj..nic...hm..jakies te "pyry"modyfikowane ,ze biale i białe...🤔.Pozdrawiam Cie Dorotko NAJSERDRCZNIEJ dziękując za kazdy przepis,za kazde udogodnienie!!💪 Małgorzata
Dobry Wieczór i dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam serdecznie.
Profesjonalna i szczegółowa prezentacja. Nawet osoby które nie maja podstawowego doświadczenia w gotowaniu nie będą mieć problemu w przygotowaniu potrawy. Gratuluje nie tylko talentu kulinarnego ale również nauczycielskiego.
Ma Pani najlepsze przepisy i pięknie wytłumaczone. Zawsze z nich
Super. Gotuje Pani tradycyjnie bez żadnych wynalazków.
Ogladam Duzo filmic z gotowaniem ale tak jak Pani prezentuje to przyjemnie popatrzec I Duzo mozna Się nauczyc. ❤❤❤❤
Boże jak mi pani narobiła apetytu,jutro robię , dzięki , pozdrawiam 🙃🤣💓 napewno pychotka
Dziękuję. Pani przepisy zawsze się udają.
Zrobiłam kluseczki szare. Wyszły super. Podałam z cebulką duszona i SKW a teczkami że sloninki.
Do tego czerwony barszczyk do popicia. Super uczta.
Dorotko, jestes wspanialam kucharka, ogladam cie na codzien, moja jedna uwaga, nie daje jajka, trzymaja sie doskonale i sa bardzo miekkie, nie daje soli do ciasta ziemniaczenego tylko sole wode, czasami robie je 3 razy na tydzien, uwielbiam, robie wielkie sciagi z twego kanalu, dziekuje i pozdrawiam
Uwielbiam te szare kluchy a na drugi dzień odsmażane, to dopiero delicje.
Pychota, te kluski to wspomnienie mojego dzieciństwa. Babcia posypywała je rozkruszony twarogiem i okraszała smażoną cebulką. Ja często podaję szare kluski z duszoną karkówką w sosie grzybowym i buraczkami. Dziękuję Pani Dorotko, pozdrawiam.😀
Znane mi z dzieciństwa ale pani ,przygotowanie, świetne ...perfekcyjne. jutro zaczynam ponieważ brakuje mi boczku( mniam).pozdrawiam
Wspaniałe przepisy, no i to tłumaczenie bajka❤️
Z Panią Dorotko wszystko staje się proste 😊😀
Na pewno pychotka ,ja to czuję Pani Dorotko,super z Pani gosposia pozdrawiam
A ja myślałam, że to potrawa kresowa. Pozdrawiam z Roztocza Południowego choć już tam nie mieszkam, ale bardzo tęsknię!!!!!!!!
Podoba mi się Dorotko ze myslisz o wszystkich również tych poczatkujących 😊👌
Dobry Wieczór, tak każdy przepis przygotowuję tak, aby każdy, nawet ten kto nigdy w życiu nie był w kuchni potrafił sobie poradzić. Pozdrawiam.
@@MenuDorotki I tak właśnie jest🤷♀️Pozdrawiam również 🙂
Bardzo przystępnie wytłumaczone, dziękuję! Moje ulubione kluchy, jutro pierwsze podejście.
🧡💚❤️
To moje dzieciństwo....dziękuję !!!
Dorotko, uwielbiam patrzec Jak wszystko dokladnie tlumaczysz , Twoje przepisy sa 👍👍👍👍
Dziekuje za ten przepis , moja babcia takie kluski robila i dlugo szukalam tego przepisu . Dziekuje i mile pozdrawiam 💐💐💐💐
Moja babcia robiła z boczkiem i cebulą, ale najbardziej mi smakowały polane kwaśna śmietaną i posypane solą 🙂 pycha. A ciasto dawała na deskę do krojenia i rozsmarowywala, a później łyżka po kawałku wrzucała do gotującej się wody
Babcine przepisy. Pysznie, do tego kefirek lub zsiadłe mleko.
Dzisiaj zrobię je na obiad, zapomniałam o nich. Dawno ich nie robiłam ale dziś wg przepisu sympatycznej Dorotki. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję Dorotko zawsze się zastanawiałam jak zrobić szare kluski . Niezapomniany smak z dziecinstwa . Dziękuję jeszcze raz za przepis 💐💐💐
@Szymon Nowak na szczęście nie przezemnie hahaha 😂😂😂
Jak zawsze pięknie dziękuję i pozdrawiam 🍀
O losie , czy jest cos czego Pani nie potrafi???????? Szukalam takiego przepisu, nie bylam pewna czy trzeba dodac do surowych ziemniakow troche gotowanych czy nie. Nie pamietam jak moja mama je robila. Dziekuje bardzo. Jak zawsze wyszystyko dokladnie i prosto opisane.
Wspaniały przepis kluseczki palce lizać 😍 u mnie w domu jadło się z masłem i śmietanką do dzisiaj tak robie . Pozdrawiam serdecznie z Aten 💖
Smak mojego dzieciństwa. U nas w szkole podawano je z serem. Przepyszne.
U mnie w domu takie kluski robi się tylko z surowych ziemniaków, bez dodatku mąki. Ziemniaki ściera się na tarce, odciska tą wodę co zostaje, ale tak żeby zostawić wytrącony "krochmal". Kluski gotujemy w osolonej wodzie. Po ugotowaniu w wodzie robi się tzw."kliszczonka". Kluski razem z odrobiną kliszczonki smażymy na patelni ze skwarkami, dopóki się nie przyprużą i kliszczonka zgęstnieje i też się upruży. Pychota🙂 to przepis jeszcze od prapradziadków.
Super pomysł
Ja też. lubię takie kluski według podobne go przepisu pozdrawiam
Co to jest kliszczonka,teraz ziemniaki mają mąki za mało trzeba ,to nie to co dawniej
@@teresanowoczek2760kliszczonka (u mnie kruszczunka) to gęsta woda po gotowaniu klusek. Ja polewam tym kluski.
Na Kujawach (gdzie prezentowane kluski nazywa sie zwyczajnie ziemniaczanymi) serwuje sie je z okrasa i twarogiem (tlusty jest lepszy w smaku, bardziej kwasny, za to mazisty/ chudy lekko slodkawy i jest dobrze pokruszony). Z dziecinstwa pozostalo mi serwowanie ich z zimnym mlekiem. Pozdrawiam serdecznie.
Świetne kluski. To moje danie popisowe. W Bydgoszczy podawano z twarogiem 😀
Na Kujawach mówi się też kluchy na pyrach🙂
El Gusano/Jeśli mowa o Kujawach,to robiono tam te kluchy kartoflane na kilka sposobów.Szczególnie smakują do bigosu,ale z mąką żytnią i bez jajka.Wodę raczej nie odlewano chyba,że na pyzy.Smaczności!Pa,pa!
@@aleksandraw. /Pyry to po poznańsku.Ha,ha!
no pewnie, ze nie odlewano i bez jajka. Kluchy kartoflane musialy byc tanie :) Pozdrawiam serdecznie.
DZIĘKUJĘ BARDZO PANI DOROTKO NAPEWNO W TYGODNIU ZROBIĘ LUBIĘ PANI PRZEPIS❤️
Witam, uwielbiam Panią oglądać i korzystać z Pani przepisów 😊💖 Pozdrawiam.
super
Potrawa z Kujaw. Wszystko idealnie jak robiła to mama, tylko jajko nie jest konieczne. Na wierzch Pani Dorotko, mocno polecam, proszę pokruszyć jeszcze twarogiem. Nie ma nic lepszego. Dziękuję za wspaniałe porady i pozdrawiam.
Robie nalesniki, wczoraj botwinke a za tydzien kluchy...dla mnie bajka 😘
Dobry wieczór, filmik jak zawsze idealny, pięknie dziękuję z przepis, zrobię na 100% tylko czy dostanę odpowiednie ziemniaki...cieplutko pozdrawiam
Pycha Pani Dorotko 😋 dziekuje bardzo...
Kluski ziemniaczane kładzione , to tradycyjne danie na Pomorzu i Kujawach,u mnie robi się je bardzo często, ale są o wiele mniejsze , okraszone świeżym boczkiem i podawane z twarogiem lub kapustą.
Dokładnie tak.🙂 Kujawianka
Dokładnie tak, ale z boczkiem i cebulka. Gdańsk.
U nas na południu również je jedzono, ulubione danie mojego dziadka. Mówiliśmy na to hulajdy :)
U mnie (kujawsko-pomorskie) robi się je bez jajka i z mąką żytnią.
Ja nie jem mięsa, więc zrobię tylko z cebulką
Gdzie mozna Kupic ta wyciskarke, jest wspaniala❤
A ja ciągle czekam na idealny przepis na babkę ziemniaczaną 😉
To potrawa typowo kresowa,jestem wilnianką i moja Mama często ją robiła.Jeden kg ziemniaków, jedno jajko. Ziemniaki utrzeć na drobnych oczkach. Nie odlewać soku.Boczek lub słoninkę pokroić w drobną kostkę ,podsmażyć z cebulą ( kto lubi może dodać czosnek ). Gorące skwarki wlać do ciasta ( im więcej skwarek tym lepiej ),wymieszać ,dodać jajko,trochę soli i pieprzu. Piec w foremce posmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką. (Osobiście nie daję bułki ,bo lubię przypieczoną skórkę.)Piec w mocno nagrzanym piekarniku około 1,5 godz.aż się zrumieni i ciasto odstanie od blaszki.Smacznego !
Pycha pani Dorotko. Chciałabym umieć tak wszystko ugotować jak pani. Mąż mój by był w siódmym niebie.
Pozdrawiam panią serdecznie.
Basia l.64
Prostsze rozwiązanie jeśli chodzi o "tarcie" ziemniaków - pokroić na drobniejszą kostkę i użyć blendera :) A co do "rejonizacji" szarych klusek, to od dziecka jadłem a mieszkam nie koniecznie w rejonach Poznańskich :)
dziękuję Dorotko za ten przepis i szczegóły! właśnie chciałem zrobić takie kluski ale nie pamiętałem przepisu mojej mamy a dzięki Tobie poznałem szczegóły i zależności - danie udało się znakomicie ! dziękuję!
Samak dzieciństwa serwowane przez Babcię z twarogiem i skwarkami z boczku..pyszne z czerniną i odsmażane na patelni z pomidorówką☺
Super, dokładność 🙋♀️
Ja podaję z kiszoną zasmażaną kapustą super obiad
Dziękuję!Szukałam przepisu na Wielki Post!!!A takie kluski sa w sam raz..
Teresa Chomiczewska/Żartujesz,Wielki Post z boczkiem?Zgroza!Ha,ha!
Dobry przepis
Super przepis
Stuku puku, dzyń,dzyń, dzyń...przeurocze 🥰
Ktoś już to zauważył, że proponujesz potrawy dla każdego zaawansowania w pracach kuchennych, to duża dbałość i staranność z Twojej strony. Kolejna kamerka przesłuchana przeze mnie i kolejna doskonała. Ciekawe z jakiej części Polski pochodzisz bo regionalizmy są bardzo ciekawe. Jeśli można to proszę o potrawy wigilijne z regionu i przetwory w słoikach. Wielkie dzięki i kwiaty pod stopy. 🌹
Dzień Dobry. Dziękuję za miłe słowa. Mieszkam na Dolnym Śląsku w Górach Sowich. Pozdrawiam serdecznie.
pamiętam te kluski ,robiła je mama ,niezapomniany smak.
Smak dzieciństwa
Uwielbiam Twoje kluseczki 😄
Ja mocniej odsączam ziemniaki a tym samym dodaję mniej mąki. Kluski są bardziej "ziemniaczane", ale to kwestia smaku.
U nas do farszu dodaje się jeszcze startą cebulkę i majeranek a podaje sie je z serem i polane masłem. Co do ziemniaków to polecam typ bc co do odmiany to ja używam tajfuna
Aaaaaale super przepis.
Do tego koniecznie kiszona kapusta zasmażana (najpierw ugotowana do miękkości +odrobina tłuszczu najlepiej smalcu + cebulka w drobną kostkę i pieprz), żeby łatwiej się te okraszone kluski trawiło. Pozdrawiam z Poznania.
szare lub przecierane ;) 😋 👍
Te kluski często gotowała moja Babcia z Podlasia.
Ja dodaję jajecznicę z 5 jaj i mieszam razem z kluskami i oczywiście dodaje kapustę podsmażoną polecam pycha !
Moja mama i babcia też tak robiła co za tym idzie ja też tak robię. Osobiście z samymi skwarkami nie bardzo mi smakują. No i obowiązkowo kapusta gotowana.
Super
Pozdrawiam moja ukochana kuzynke z Sierpca @Ele Malinowska.
Super apetyczne😍 stuku puku .
Takie dania najlepsze
dzieki za pomoc
Kurcze, ale nabrałam smaka...będą w tym tygodniu
Takie właśnie robiła moja mama :)
Znam je pod nazwą przecieruchy, ze skawarami i białym serem i koniecznie pieprzem
U mnie w domu robiło się z kapustą kiszonej pycha
Witam pani Dorotko.. 😉 Gdzie można kupić taką fajną maszynę do tarcia ziemniaków? 🙃
Dorota gotujez super
Szare kluski lub brudne kluski to też doskonale znane danie w lubelskim, więc jak Polska długa i szeroka gotuje szare kluski
Ponieważ z samych surowych ziemniaków kluski są trochę dla mnie za ostre gotuję dodatkowo kilka ziemniaków i dodaje . Są łagodniejsze i bardziej mi smakują .
Mmmmm:) Dzisiaj robie:) Pozdrawiam:)
Witam p. Dorotko. Szukam wyciskarkę wolnoobrotową poziomą. Ta która Pani posiada podoba mi sie wizualnie. Czy może Pani podać markę i model. No i czy ją Pani poleca
Pozdrawiam
Moja rodzina uwielbia te kluski. Robię ich hurtowe ilości, ponieważ lubimy je też później podsmażyć na patelni. Jak nie mam boczku podsmażam kiełbaskę z cebulką .
Pamiętam je z dzieciństwa, robiła je moja babcia. Natomiast nikt ze znajomych dzieci nie spotkał się z tym daniem. Teraz chyba mało kto to robi. A szkoda, bo są pyszne i bardzo sycące.
Jaki gatunek ziemniaków jest mączysty ? Dziękuję za odpowiedź.
Witam Pani Doroto chcę zakupić termometr taki jaki Pani pokazała.Prosze o namiary gdzie zakupić oraz nazwę
Yummy 👍👍🌞🌹
Witam Pani Dorotko. Wszystkie przepisy są przepyszne. Mogłabym się dowiedzieć jaka to wyciskarka. Zastanawiam się nad kupnem ale nie orientuje się która jest tak naprawdę dobra.
Dobry Wieczór. Ta maszynka to jest Philips. Wolnoobrotowa wyciskarka do owoców. Pozdrawiam serdecznie.
Ja używam maszynki do mięsa a następnie ręcznego blendera.
Mogłaby Pani podać nazwę i model tej wyciskarki z której Pani korzysta w filmiku ? Bardzo mi zależy.
Pozdrawiam
Jest to Philips HR 1888. Pozdrawiam.
👍❤
Witam, dla ilu osób wystarczy ta ilość? Z wyrazami szacunku❤
To jest pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Znam takich co to wszystko sami zjedzą, a innym na tydzień wystarczy. Pozdrawiam.
Ziemniaki starłam-2kg.teraz wezmę się za krojenie okrasy.
Boję się dodawania mąki-żebym ucelowała z jej ilością.
Oby mi się nie rozpłynęły.
Czy szare kluski można zamrozić?
Tak.
Czy nie lepiej dać mąkę pszenną z pelnego przemiału? dają też mąkę żytnią, jaka będzie różnica?
👍
Jesli chodzi o ziemniaki to jade z sokowirowka jak szalona zawsze 😂
I have noticed that you never or hardly ever use pepper when you cook.
Is that just a personal preference or is it a med medical issue?
Pepper isn't necessary for this dish.
Nie mam elektrycznej maszynki więc będę musiała użyć krzepy i zetrzeć tradycyjnie.😂
Nadzwyczajny przepis...i jest ich bardzo...bardzo wiele.....ale najważniejsze jest to w programie....po programie..po napisaniu....ha....ha...ha
Te kluski poznalam dzieki mojej tesciowej, ktora pochodzila z Sierpca. Mowila na nie "przecieraki". Jak tarla ziemniaki to rowniez z cebula, wtedy nie czernialy tak szybko. Nie zawsze dodawala jajko. Nakladala ciasto na mala deske do krojenia, polewala ja wrzaca woda z garnka, nakladala porcje ciasta zmoczona we wrzatku lyzka, potem rownomiernie rozprowadzala ciasto na deske, znowu odrobine polewala wrzatkiem to rozprowadzone na desce ciasto i blyskawicznie, za kazdym razem zmoczona we wrzatku lyzke, wrzucala kluseczki do garnka. Po odcedzeniu klusek przelewala je jeszcze zimna woda, wkladala do durszlaka, zeby dobrze je odsaczyc z wody. Robila skwarki, smazyla cebulke, juz wczesniej, i to byla okrasa, a potem posypywala twarogiem. Byly twarde, malenkie i takie lubilismy. Robila je tez do czerniny (ktorej ja osobiscie nie cierpie, ale np. moja najstarsza corka uwielbia). Tydzien temu robilam je z moja corka, cala miednice, potem mozna takie kluski poporcjowac i zamrozic. Moglabym je jesc trzy razy dziennie ;-)))
Dodam jeszcze, ze ja po odsaczeniu klusek, polewam je tluszczem, dokladnie mieszam i dzieki temu kluski nie sklejaja sie . Wtedy moge je mrozic bez obawy, ze po odmrozeniu bedzie je trudno rozdzielic, ze bedzie sklejona klucha.
A ile takie ciasto może leżakować zanim zaczniemy gotować kluseczki?
jak najkrocej
Jaki to model wyciskarki ?
To była wyciskarka Philips, ale nie pamiętam jaki to model. Pozdrawiam.
Kacapoly zwane :)
Oj tak. Uwielbiam kacapoły. Zwłaszcza z dobrym farszem twarogowym i okraszone boczyciem z patelni. Pozdrawiam serdecznie...
Jaki typ ziemniaków jest użyty ?
To kluski szare albo żelazne. Robila je moja babcia i mama
Żelazne ! U mnie też.
Ja robie bez jajek