"Rozumienie oczek" to kluczowe sformułowanie. Robię metodą rosyjską, w ściągaczach 1x1 dostosowuję oczka i robię lewe podchwytem, wiem kiedy przekręcić, kiedy wyprostować, ssk u mnie nie musi być ss, tylko od razu knit, a w okrążeniach robię "podchwytem" i jedne i drugie - wtedy mi się nie przekręcają. Nie lubię dyskryminujących określeń "metoda heretycka" czy nieprawidłowe oczka, bo nie ma oczek nieprawidłowych - wszystkiedrogi prowadzą do Rzymu. 😄 Rosjanki dzięki swoim lewym oczkom robią szybciej i wcale to nie jest źle/brzydko. Więc kluczowe jest tu zrozumienie oczek.
I wreszcie ktoś mi to wyjaśnił. Uczyłam się robić na drutach 25 lat temu i nie mogłam sobie przypomnieć co zrobić by się nie przekrecaly oczka przy metodzie rosyjskiej. Dziękuję.
Zafascynowałam się robieniem na drutach ok. 2 lat temu, a podstaw nauczyłam się z filmików na yt i tak nieświadomie przejęłam metodę rosyjską i muszę nieskromnie przyznać, że pomimo małego doswiadczenia to ściągacze wychodziły mi piękne i nawet cały swój pierwszy sweter zrobiłam "po rosyjsku". Problemy zaczęły się, poniewaz przez natłok obowiązków nie jestem w dzierganiu regularna więc czasem powracam do robótek po kilku miesiącach i muszę sobie wtedy przypomnieć absolutne podstawy robienia na drutach 😅 No i tu zaczęły sie schody, bo wystarczy trafić na poradnik, gdzie ktoś dzierga metodą "klasyczną" i nagle wszystko zdaje się nie miec sensu, a robótka nie wychodzi. Dziękuję za jasne wytłumaczenie różnicy pomiędzy technikami. Teraz zapamiętam, żeby trzymać sie swojej "rosyjskiej" metody ;)
Od ładnych paru lat robie na drutach i tez dopiero teraz dowiedzialam sie, ze robie po rosyjsku. Jakims trafem i sciagacz i azur wychodza prawidlowo ;)
Świetnie wyjaśniona zasada robienia oczek. O ile prawe umiałam robić obiema metodami to dopiero po tym filmie zrozumiałam, że oczka lewe też robi się dwoma sposobami. Dotąd robiłam tylko po rosyjsku i się dziwiłam dlaczego tak ciężko mi się wbija drut w prawe metodą klasyczną. Dziękuję.
Równy ścieg zależy od naciągu nitki, a nie od sposobu przerabiania oczek. Być może w jakimś skomplikowanym wzorze ma to znaczenie, ale nie przy przerabianiu tylko prawych i lewych oczek.
Bardzo dziękuję. Już teraz wiem dlaczego brzydko wychodził mi ściągacz w czapkach, robiłam oczkami rosyjskimi. Dziękuję za przejrzyste, jasne wytłumaczenie różnicy. :-)
Intuicyjniebza pierwszym razem robiłam metoda rosyjska i to na okrągło czapkę i komin. niestety kolumienki zachcely się pochylać na lewo i gdzieś przeczytałam, że to właśnie przez metodę rosyjską. Teraz będę się starała nauczyć tej właściwej metody. Dziękuję za wspaniałe wytłumaczenie 💙💜
Wow! Właśnie zrozumiałam , dlaczego mam wciąż problem z niemieckimi rzędami skróconymi . Okazuje się , że przerabiam oczka lewe po rosyjsku! Tak się kiedyś nauczyłam i nawet nie myślałam że można inaczej . Nie rozumiałam dlaczego często dziewiarki nie lubiły oczek lewych - dla mnie przerabia się oczka lewe tak samo szybko jak prawe . Ale we wzorach faktycznie zauważyłam że muszę się pilnować ,bo coś ,, nie wychodziło “ tak jak trzeba . Dziękuję za filmik ! Bardzo mi się przydał !
Bardzo dziękuję za ten filmik. Ogromnie mi pomógł :) Można tylko żałować, że filmów tak mało. Oglądałabym w dzień i noc, tak fantastycznie Pani tłumaczy.
Jestem bardzo szczesliwa ze odnalazlam pani video .wjasnila mi pani dlaczego moj sciagacz I inne wzory wygladaja bardzo “niechlujnie” mimo wszelkich staran, prob I cwiczen by zrobic je ladniej. Bylam bardzo zniechecona chociaz bardzo lubie wrecz kocham robotki na drutach. Zostalam niedawno babcia I postanowilam jak prawdziwa babcia zrobic cos na drutach dla swojej wnusi I odnowic swoja umiejetnosc robienia na drutach czego nauczyla mnie Moja mama powiedzmy 40 lat temu😀to dosc dluga przerwa.Ale szliczek I czapeczka, kocyk wyszly bardzo ladne. Teraz zaczelam sweterek i sciagacz wyszedl bardzo nierowny.nieladny Oczka tanczace na lewo I prawo jak pijane zajace. Dopiero pani wyjasnila mi przyczyne i kamien spadl mi z serca ❤️. Bedac Polka robilam na drutach po rosyjsku 😂nie w swoim jezyku. Nie wiem jednak czy podolam robic tym “prawidlowym” sposobem szczegolnie oczka lewe. Wiem ze sciagacz sweterka to jego niewielka czesc I warto zainwestowac czas by wygladal ladnie. Ale idzie mi to bardzo powoli. Czy ma Pani dla mnie jakas rade z wlasnego doswiadczenia? Jeszcze raz bardzo dziekuje I serdecznie pozdrawiam🙏💕💐😀
Jejku, tyle lat robiłam nieprawidłowo. Córka poprosiła mnie o zrobienie AŻUROWEGO kocyka i dopiero zaczęły się kłopoty! BARDZO DZIĘKUJĘ za ten filmik, mam nadzieję, że teraz zacznie mi się wszystko ładnie układać
Dziekuje serdeczni! Znalazla pani youtube, bo szukalam odpowiedzi - dlaczego moje sciagacze etc nie sa tak rowne jak u innych. Teraz wiem!!! Przestawiam sie na "prawidlowe lewe oczka" :)
No właśnie - ja jako dziecko nauczona zostałam robić lewe na ten inny "rosyjski" sposób, i potem po latach, ucząc się wielu nowych rzeczy z internetu dziwiłam się, czemu mi dziadostwo nie chce wyjść tak jak pokazano na instrukcji/filmiku :) Zabrakło "rozumienia" oczka. A z tematów, które chciałabym zobaczyć to, może rzecz banalna ale - oczka brzegowe - jak, po co, itd.Podchodziłam już kiedyś do tematu, ale bardzo bardzo rzadko robię inaczej niż na okrągło, więc nadal nie ogarniam.
Pewnie większość z nas tak się nauczyła :) Ja też na początku nie mogłam zrozumieć i dlatego wiem, z czym szczególnie osoby początkujące mają problem. Ale chociaż robiłam wiele lat i już początkującą nie byłam, to jednak było to dla mnie coś nowego. Dlatego pomyślałam, że może i innym osobom się przydać :) O oczkach brzegowych też myślałam, przygotuję się i nakręcę :)
@@sklepmakunki4617 przeważnie byłyśmy uczone robienia szalika w szkole .Moja praktyka skończyła się na tym i dopiero mając 43 lata próbuję powrócić do drutów . Pozdrawiam serdecznie
Bardzo dobry film, dziękuję, że się pani dzieli swoją wiedzą i pasją. Mnie robienia na drutach (i na szydełku) uczyła babcia i mama, do dziś zresztą mam sweterek z misiem wydziergany przez babcię. Nic mnie tak nie relaksuje jak dzierganie, z kubkiem herbaty i takimi filmikami jak ten nakręcony przez panią. Świetna robota, tłumaczenie konkretne, wszystko dobrze widać i lakier do paznokci bardzo ładny 🤩🤩
Dla mnie także dzierganie jest wspaniałym relaksem! Niestety takich rodzinnych wspomnień nie mam, bo nie wiem po kim odziedziczyłam tę pasję :) W mojej najbliższej rodzinie można jedynie doszukać się amatorek haftu. Chociaż kiedy moja Mama była w ciąży, to zrobiła jedyną w życiu kamizelkę na szydełku, może więc przeszło na mnie :)
Bardzo dobry film. Wszystko pieknie wyjasnione. Zadnego glupiego nazewnitwa typu "po heretycku". Ja robie sposobem rosyjskim I dobrze wiedziec o pewnych rzeczach dziekuje 😊
A ja się właśnie dzisiaj zastanawiałam, czemu w różnych filmikach ludzie robią oczka różnymi metodami i o co w tym chodzi. :D jestem dopiero początkująca w drutach, aktualnie robię swoją pierwszą chustę i wygląda na to, że mama mnie nauczyła metody rosyjskiej :) dziękuję za ten filmik!
Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo dużo osób robi właśnie tą "rosyjską" metodą. Jest dobra, jak każda, ale dobrze wiedzieć, że są też inne. Pomaga to uniknąć błędów przy nauce z youtube :)
Chętnie zobaczę jeszcze filmy w Pani wykonaniu związane z podstawowa wiedzą. Dobrze, że są osoby, które chcą dzielić się swoją wiedzą. Niestety nie mam tego szczęścia i ani mama ani babcia nie robiły na drutach a mnie akurat to bardzo interesuje. Pozdrawiam
No właśnie, takie proste i dość podstawowe, a jakie ważne. Ja dziękuję za oglądanie i komentowanie, bardzo to dla mnie ważne, bo mnie napędza do dalszej pracy!
Właśnie dziś zaczęłam naukę na drutach, i nie mogłam pojąć dlaczego u jednych oczka prawe wydladaja tak a u innych inaczej, dzięki Pani filmikowi wreszcie to zrozumiałam!
Osobiście nie jestem w stanie dostrzec dokładnie co robisz. Jestem typowym pocztakujacym, póki co robię oczka prawe, aby wyrobić dłonie i nauczyć się trzymać druty, ale ja robię na 10 i też taki filmik oglądałam, o wiele łatwiej było dostrzec co autorka robi. Plus jak dla mnie robisz to zdecydowanie za szybko..
Myślę, że 10 są dla początkujących zdecydowanie za grube. Raczej polecam około 4. Film nie ma na celu nauki robienia, bo takich filmów jest bardzo dużo. Chodzi mi wyłącznie o pokazanie różnicy w przerabianiu oczek - nawet doświadczone osoby czasami nie zdają sobie z tego sprawy :)
@@sklepmakunki4617 uczyłam się kiedyś na małych, bodajże były to 5 i była to okropnie irytująca czynność wtedy. Było ciężej się nauczyć, ciężej pojąć o co chodzi, dojrzeć dokładnie wszystko na filmikach. Zdecydowanie 10 jest łatwiejsza do nauki. To to właśnie pisze, ja osobiście nie jestem stanie dojrzeć dokładnie różnicy w robieniu tych oczek, zwyczajnie, według mnie, za małe druty i zbyt szybko pokazywane
A ja o innej kwestii - ogromnie miło ogląda się takie instruktaże, gdzie dłonie i paznokcie są tak zadbane, jak u Ciebie, Makunko. Sama przyjemność oglądać! Przepiękny lakier :)
Super filmik ale dla mnie o wiele wygodniej i szybciej jest robić lewe oczka metodą babciną zresztą prawe również a jeśli chodzi o ażury to nie mam z tym problemu zawsze mi wychodzą ,lata praktyki .ale faktycznie wychodzi równiej tym sposobem prawidłowym .Tak samo jak sposobem angielskim gdzie się nitkę narzuca na drut
Dla mnie ten filmik był bardzo pouczający, robię moje pierwsze podejście i zaczynam od trudnego wzoru na czapce i pomyślałam, że nie będę zaczynała od szalików, bo jak trud włożony w trudną rzecz to będzie wielki skok do przodu.
Dziękuję bardzo! Dla mnie te informacje podstawowe są bardzo istotne ponieważ jestem "samoukiem", a robię troszeczkę na drutach( żeby się zrelaksować i tworzyć :-)). Więc cokolwiek pani pokaże będzie to dla mnie bardzo pomocne.
Dziękuję serdecznie za Pani filmiki! Oprócz wartości merytorycznej jakość fani filmów i ten kojàcy głos - naprawdę super się oglàda. Jestem leworeczna i mam problem, ze czasami zle przekladam cos co widze na lewa reke. Wczoraj zaczelam robotke po dlugiej przerwie i zupelnie mi nie szlo - potem zorientowalam sie, ze probowalam ja robic prawa reka... Po tym filmie - do poprawy oczka lewe. Pozdrawiam!
Dziękuję za ten filmik. Rozumienie oczek to świetne określenie. Ja dotychczas nie miałam czasu wnikać w dyskusję o różnych technikach dziergania, ani tym bardziej o wyższości jednego sposobu nad innym, pojęcia takie jak dzierganie heretyckie budziły skojarzenia ideologiczne;-) Udało Ci się w prosty sposób pokazać na czym polegają różnice i będę z tego sposobu korzystać przy wzorach, do swoich ściągaczy zawsze miałam zastrzeżenia, teraz już wiem w czym rzecz. No i odetchnęłam z ulgą, że nie muszę zupełnie zmieniać sposobu dziergania, skoro przy dżerseju nie ma to znaczenia. Serdecznie pozdrawiam
Cieszę się bardzo, że udało mi się pokazać to, o co mi chodziło czyli, że trzeba oczka rozumieć i korzystać z różnych technik ich wykonywania w zależności od potrzeb :)
super, tylko nie nazywałabym tej techniki przerabiania oczek prawidłową a sposobem klasycznym, bo dla mnie, prawidłowe przerabianie oczek to takie, że zawsze łapiemy za przednią nóżkę oczka (prawą nóżkę oczka) bez względu na to, jak one stoją na drucie, są techniki robienia na drutach, gdzie nóżka prawa oczka zawsze stoi z tyłu, właściwe i podstawowe jest prawidłowe poznanie oczka i potem technika łapania nitki jest już mniej ważna, różnica w wyglądzie ściągacza wynika z różnicy chwytania nitki a co za tym idzie różnego jej naprężania w robótce, ścisłe robienie metodą rosyjską-babciną eliminuje te różnice, z kolei jeśli ktoś robi bardzo luźno z różnym naprężeniem oczek na drucie to na równy ściągacz nawet metoda klasyczna nie pomoże ;) ja robiąc około 40 lat dziergam wykonując różne sposoby chwytania nitki wg potrzeby i wygody dla wzoru lub wyglądu robótki, pozdrawiam Kasia
Zgadzam się, że najważniejsze jest właśnie "poznanie oczka". No i ćwiczenie czyni mistrza :) Po tylu latach dziergania z pewnością do mistrzów się zaliczasz!
@@sklepmakunki4617 nie, mistrzem nie jestem, wciąż się uczę, ale mnie, 7 letnią dziewczynkę uczyła podstaw robienia na drutach mama i babcia, one pokazywały jak łapać oczko aby wychodziło dobrze i dlatego nie było dla mnie problemem wykonywanie ażurów, wzoru francuskiego, zawsze trzeba wiedzieć jaki efekt końcowy mamy uzyskać, kocham dziergać sposobem rosyjskim-babcinym, jest dla mnie najwygodniejszą techniką, irytują mnie tylko osoby które robią oczka przekręcone i tłumaczą to, właśnie dzierganiem w tej technice, wykazując całkowitą ignorancję i niechęć do poznania oczek.... Twój film pokazuje choć trochę podstaw, zabrakło mi pokazania różnego chwytania oczek (z dołu lub z góry) dla prawych i lewych i potem informacji jak sobie z tym poradzić aby nie robić oczek przekręconych, osoby zaczynające naukę od filmów na YT mają z tym problem bo dziewiarki bardzo różnie łapią włóczkę i do tego rzadko tłumaczą jak ma wyglądać już przerobione oczko, bardzo ucieszył mnie Twój film bo podejmuje ten temat, wiem też z Twoich filmów że stosujesz różne techniki w dzierganiu więc możesz dobrze zreferować co chodzi w dzierganiu, dziękuję i pozdrawiam, załączając życzenia Szczęśliwego Nowego Roku :)
Dziergam na drutach od wielu lat, nigdy specjalnie się tego nie uczyłam, dziergała moja mama i jej siostry, na mnie to przeszło nie zauważalnie. Nigdy nie miałam problemu z ażurami ani innymi wzorami. Jakiś czas temu usłyszałam coś o sposobie heretyckim, rosyjskim, kontynentalnym itd, zaczęłam szukać i okazało się że, że robię właśnie po heretycku, czy też rosyjsku. Hmmm... Może dlatego od kilku lat zastanawiałam się, dlaczego ściągacze mi się nie podobają... Oczywiście, metodą prób i błędów opracowałam sobie taki sposób, żeby również ta część robótki ładnie wyglądała. Poradziłam sobie również z robótkami "na okrągło", w tym że ściągaczami i brioszkami... Mimo to uważam, że ten filmik, jak i Twoje pozostałe, jest bardzo przydatny, szczególnie dla osób zaczynających naukę. Bardzo ładnie tłumaczysz, pokazujesz i bardzo lubię Ciebie słuchać. ❤
W metodzie wshodnio-europejskiej (rosyjskiej) prawe oczka przerabia sie poprzez wbijanie prawej igly z tylu oczka, a nie z przodu. Wtedy lewe oczka robione ta sama metoda idealnie pasuja. Jezeli sie miesza oczka prawe robiona metoda kontynentalna a oczka lewe robione metoda wschodnio-europejska, to wtedy jest problem. Natomiast mozna celowo robic odwrotnie: oczka prawe metoda wschodnio-europejska z tylu oczka, a oczka lewe metoda kontynentalna. Wtedy wychodzi scieg ponczoszniczy, wykrzywiony, ale bardzo ladny. Amerykanie sa uczeni metody angielskiej, ktora jest trudniejsza (moim zdaniem) i powolna. Metoda rosyjska jest najszybsza, ale metoda kontynentalna jest lepsza do robienia koronek. Ja nauczylam sie robic oczek lewych metoda kontynentalna od Czeszki w Ameryce. Ta pani uczy po angielsku I nie spuszcza palca w dol aby nawinac nitke na drut. A wiec nie zwalnia dziergania. Przyznam sie, ze troche czasu mi to zajelo, ale bylo to warte. Sprobojcie to: Bronislava Slagle and purl stitches, continental method, and youtube. How to Knit and Purl, Continental-Style For Dummies - RUclips ... www.pinterest.co.uk/pin/346143921343013598/ Detailed Deconstruction Of Knit & Purl Stitches 4 Continental Vs. US/English Style Of Knitting ... by Bronislava Slagle ... easy continental knitting - RUclips. Pozdrowiena. Ela z Ohio.
Właśnie to mieszanie oczek jest problemem, jeśli nie mamy świadomości, że popełniamy jakiś błąd. Jeśli mamy więcej wiedzy, to można mieszać dowoli :) Ja najczęściej tak robię, łączę techniki, dostosowując je do moich potrzeb. Metodę angielską, która tak jak napisałaś jest wolniejsza, stosuję przy żakardach, na pewno to jeszcze pokażę. Swoją drogą to fascynujące jak wiele jest metod, jak na różnych kontynentach ludzie robią na drutach, osiągając taki sam lub podobny efekt różnymi sposobami. Dziękuję za linki :)
Dziękuję za ten filmik i to nie dlatego że nie potrafię przerabiać oczek 🤗 tylko dlatego że opowiadasz to z taką pasją iż super się Ciebie sucha👏👏na e dziewiarce również 😘trzymam kciuki i czekam na kolejne filmiki💃🤗🐕
Jejku, to było super pomocne !!! Szkoda że ma Pani tak malo filmikow bo tlumaczy Pani świetnie. Całe zycie robilam metoda rosyska ( o czym dowiedzialam sie dziś :).Nie potrafię jednak dodawać oczek reglanowych w tej metodzie i jestem zmuszona robić te " prawidlowe" lewe co doprowadza mnie do szału. Co za męka ..... ach .
Podobno jak się jakąś czynność powtarza ileś tam razy, to staje się nawykiem :) Ja robię różnie, w zależności od potrzeb :) Kiedy dostrzegłam różnicę, to też tego nie lubiłam!
Mnie babcia dawno dawno temu nauczyła właśnie takich rosyjskich. Zorientowałam się, że coś tu jest " nie halo" ;-) kiedy zaczęłam robić poważniejsze rzeczy, łączyć oczka, przerabiać razem itp. Jednak nawyk to nawyk, robię głównie tzw. rosyjskimi, a kiedy trzeba przerobić jakieś oczka razem, to te 2 czy trzy przekładam na drucie. Mnie nurtują również oczka brzegowe. Babcia nauczyła mnie sposobu: pierwsze oczko zdejmujemy, ostatnie zawsze na lewo. Z tym, że to jest to rosyjskie lewo ;-) Fajnie by było zobaczyć różne sposoby oczek brzegowych. I robić to poprawnie, bo nie wiem, czy ten mój sposób jest poprawny. Pod Pani wpisem na temat zszywania elementów dzianiny zostawiłam komentarz, ale nie wiem, czy na tamten kanał Pani nadal zagląda. Pytałam, czy taki sposób oczek brzegowych pozwoli mi na zszycie elementów na prawej stronie, ale o tym za chwilkę sama się przekonam. Mam nadzieję, że tak. Pozdrawiam.
Ja też nauczyłam się "rosyjskich" i nadal je robię, ale we wzorach staram się jednak robić te "poprawne", bo mi łatwiej czytać wzory po prostu. Zwłaszcza, że jeśli robię ze wzorów, to przeważnie angielskich. Z oczkami brzegowymi moim zdaniem jest tak, że głównie chodzi o to, żeby być konsekwentnym. Mam na myśli to, że jeśli przerabiam ostatnie zawsze na lewo, a pierwsze zdejmuję bez przerabiania, to robię tak w całej robótce, żeby brzeg wyglądał tak samo. Ale można też przerabiać ostatnie zawsze na prawo, a pierwsze zdejmować. Albo ostatnie zdejmować, a pierwsze przerabiać w zależności od strony, na prawo albo na lewo. Planuję film o zszywaniu dzianiny, bo wiem, że wiele osób się tego boi, nie lubi, nie potrafi itd. Na tamten kanał nie zaglądam, bo nie dostaję powiadomień o komentarzach :) To nie jest mój kanał, tylko e-dziewiarki. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)
@@sklepmakunki4617 Dziękuję za odpowiedź! :-) Ja z kolei głównie z wzorów francuskich korzystam i też już wiem, że w niektórych momentach trzeba po prostu uważać, lub przerabiać poprawnie. zyli, jak to Pani ładnie ujęła, rozumieć oczka :-) Skorzystałam z Pani sposobu na zszywanie, tego, który obejrzałam na e-dziewiarka, i wyszło SUPER! Dziękuję :-)
@@edytabeszczynska3531 Żeby było śmiesznie, to ja jestem raczej francuskojęzyczna, ale nie znam kompletnie terminologii dziewiarskiej w tym języku :) I tak, grunt tp rozumieć oczka :)
Dzieki za dobre rady .Szukam pomocnej duszy jak zrobic swetr reglam od gory .Sa ladne bluzki ale wszystko w jezyku rosyjskim.tlumaczenie jest szybkie i duzo informacji mi ucieka bardzo prosze. Jednak czas swoje robi.Dziekuje za podpowiedz lub ling gdzie moge znalesc po Polsku
@@sklepmakunki4617 właśnie mam to samo, już zauważyłam, że różnie robią a dopiero się uczę tak na prawdę. Pytałam już nawet dlaczego tak się robi, a nie inaczej i szukałam o co w tym chodzi i kompletnie nic.. Aż znalazłam w końcu Pani filmik ☺️ więc dziękuję bardzo!
Bardzo dobrze ze pani pokazala jak powinno sie robic,ale mam prosbe czy moglaby pani mowic troszke glosniej jak pokazuje sam tutorial?? Mam wszytsko na full ale bardzo cicho pania slychac .
Ja robię tylko po rosyjsku, ale wiem jak mam złapać nitkę , i oczka mam prawidłowe , i nie mam problemu opisem wzoru który jest opisany, do techniki ,, angielskiej,,, jakoś tak naturalnie mi to wychodzi. Ale ...jest jedna rzecz której nie rozumiem i mnie denerwuje , np jeżeli zwężałam symetrycznie po obu stronach po 2 oczka, to żeby to ładnie wyglądało robiłam z jednej strony 2x na lewo, a z drugiej 2x na prawo, i było ładnie. A w niektórych opisach jest zamiast 2x lewo, przeciągnięcie, po co ? Jeżeli możesz to wyjaśnij to proszę . Film super, pozdrawiam
Nie masz problemów, bo rozumiesz oczka :) A to najważniejsze. Tak jak powiedziałam w filmie, robię raz tak, raz tak, w zależności od potrzeb. Chciałabym odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale pojawia się oczywiście problem polskiej terminologii dziewiarskiej :) Czy jako dwa razem na lewo masz na myśli dwa oczka prawe przerobione razem tak, żeby zamknięte oczka układały się w lewo czy też dwa oczka lewe przerobione razem? Zakładam z kontekstu, że jednak to pierwsze. Moim zdaniem efekt jest taki sam, a wybór sposobu jest kwestią przyzwyczajenia.
Nic nie słychać, może doda Pani napisy, nawet na słuchawkach nie wiadomo co jest mówione. Czyli prawe oczko nabiera Pani z góry, lewe oczko z góry na drucie. A jeżeli ja lata świetlne temu zostałam nauczona metoda rosyjska i zarówno prawe jak lewe, to powinnam się teraz oduczyć czy mogę robić wg tego co umiem.
Przykro mi, że kiepsko słychać. W kolejnych filmach jest już lepiej. Nigdy nie powiedziałam, że metoda rosyjska jest zła. Wręcz przeciwnie - mówię, że w gruncie rzeczy nie ma to znaczenia, jeśli efekt jest zadowalający. Kłopot mają początkujące osoby, szczególnie jeśli korzystają z filmów, na których jest pokazywany "prawidłowy" sposób. "Prawidłowy" to ten, w którym prawa nóżka prawego oczka jest z przodu.
To jest lepszy link: Detailed Deconstruction Of Knit & Purl Stitches 4 Continental Vs. US/English Style Of Knitting ... by Bronislava Slagle ... easy continental knitting - RUclips
Inna Pani - latwe oczka lewe - Continental - ta pani duzo gada. Oczka lewe w polowie video na RUclips. Roxanne Richardson Continental Purling -- New! Improved!
To sa bardzo istotne szczegoly, ktore mam wrazenie ze wszyscy w przekazywaniu wiedzy pomijają. Bardzo dziekuje!
"Rozumienie oczek" to kluczowe sformułowanie. Robię metodą rosyjską, w ściągaczach 1x1 dostosowuję oczka i robię lewe podchwytem, wiem kiedy przekręcić, kiedy wyprostować, ssk u mnie nie musi być ss, tylko od razu knit, a w okrążeniach robię "podchwytem" i jedne i drugie - wtedy mi się nie przekręcają. Nie lubię dyskryminujących określeń "metoda heretycka" czy nieprawidłowe oczka, bo nie ma oczek nieprawidłowych - wszystkiedrogi prowadzą do Rzymu. 😄 Rosjanki dzięki swoim lewym oczkom robią szybciej i wcale to nie jest źle/brzydko. Więc kluczowe jest tu zrozumienie oczek.
I wreszcie ktoś mi to wyjaśnił. Uczyłam się robić na drutach 25 lat temu i nie mogłam sobie przypomnieć co zrobić by się nie przekrecaly oczka przy metodzie rosyjskiej. Dziękuję.
Zafascynowałam się robieniem na drutach ok. 2 lat temu, a podstaw nauczyłam się z filmików na yt i tak nieświadomie przejęłam metodę rosyjską i muszę nieskromnie przyznać, że pomimo małego doswiadczenia to ściągacze wychodziły mi piękne i nawet cały swój pierwszy sweter zrobiłam "po rosyjsku". Problemy zaczęły się, poniewaz przez natłok obowiązków nie jestem w dzierganiu regularna więc czasem powracam do robótek po kilku miesiącach i muszę sobie wtedy przypomnieć absolutne podstawy robienia na drutach 😅 No i tu zaczęły sie schody, bo wystarczy trafić na poradnik, gdzie ktoś dzierga metodą "klasyczną" i nagle wszystko zdaje się nie miec sensu, a robótka nie wychodzi.
Dziękuję za jasne wytłumaczenie różnicy pomiędzy technikami. Teraz zapamiętam, żeby trzymać sie swojej "rosyjskiej" metody ;)
Od 50 lat robię na drutach i dzisiaj się dowiedziałam, że robię po rosyjsku. Nigdy nie miałam problemów z ażurami.
I bardzo dobrze! Pewnie te 50 lat doświadczeń zrobiło swoje :) Ale proszę mi wierzyć, wiele osób miało z tym problem :)
Ja tez 😂😂😂
Od ładnych paru lat robie na drutach i tez dopiero teraz dowiedzialam sie, ze robie po rosyjsku. Jakims trafem i sciagacz i azur wychodza prawidlowo ;)
Dziękuję BARDZO ,że trafiłam na ten kanał, w końcu dowiedziałam ,że gdzie tkwi mój błąd .
Świetnie wyjaśniona zasada robienia oczek. O ile prawe umiałam robić obiema metodami to dopiero po tym filmie zrozumiałam, że oczka lewe też robi się dwoma sposobami. Dotąd robiłam tylko po rosyjsku i się dziwiłam dlaczego tak ciężko mi się wbija drut w prawe metodą klasyczną. Dziękuję.
Super! Ja też miałam z tym kiedyś problem i dlatego właśnie zrobiłam ten film :) Bo okazuje się, że chociaż umiałam, to nie wiedziałam :)
Równy ścieg zależy od naciągu nitki, a nie od sposobu przerabiania oczek. Być może w jakimś skomplikowanym wzorze ma to znaczenie, ale nie przy przerabianiu tylko prawych i lewych oczek.
Oczywiście.
Bardzo dziękuję. Już teraz wiem dlaczego brzydko wychodził mi ściągacz w czapkach, robiłam oczkami rosyjskimi. Dziękuję za przejrzyste, jasne wytłumaczenie różnicy. :-)
Intuicyjniebza pierwszym razem robiłam metoda rosyjska i to na okrągło czapkę i komin. niestety kolumienki zachcely się pochylać na lewo i gdzieś przeczytałam, że to właśnie przez metodę rosyjską. Teraz będę się starała nauczyć tej właściwej metody. Dziękuję za wspaniałe wytłumaczenie 💙💜
Wow! Właśnie zrozumiałam , dlaczego mam wciąż problem z niemieckimi rzędami skróconymi . Okazuje się , że przerabiam oczka lewe po rosyjsku! Tak się kiedyś nauczyłam i nawet nie myślałam że można inaczej . Nie rozumiałam dlaczego często dziewiarki nie lubiły oczek lewych - dla mnie przerabia się oczka lewe tak samo szybko jak prawe . Ale we wzorach faktycznie zauważyłam że muszę się pilnować ,bo coś ,, nie wychodziło “ tak jak trzeba . Dziękuję za filmik ! Bardzo mi się przydał !
Pani tak delikatnie mowi, że ja ledwo co słyszę (mam głosy włączone na 100%) i niestety nie zrozumiałam lekcji. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za ten filmik. Ogromnie mi pomógł :) Można tylko żałować, że filmów tak mało. Oglądałabym w dzień i noc, tak fantastycznie Pani tłumaczy.
Bardzo dziękuję, postaram się nadrobić ;)
Jestem bardzo szczesliwa ze odnalazlam pani video .wjasnila mi pani dlaczego moj sciagacz I inne wzory wygladaja bardzo “niechlujnie” mimo wszelkich staran, prob I cwiczen by zrobic je ladniej. Bylam bardzo zniechecona chociaz bardzo lubie wrecz kocham robotki na drutach. Zostalam niedawno babcia I postanowilam jak prawdziwa babcia zrobic cos na drutach
dla swojej wnusi I odnowic swoja umiejetnosc robienia na drutach czego nauczyla mnie Moja mama powiedzmy 40 lat temu😀to dosc dluga przerwa.Ale szliczek I czapeczka, kocyk wyszly bardzo ladne. Teraz zaczelam sweterek i sciagacz wyszedl bardzo nierowny.nieladny Oczka tanczace na lewo I prawo jak pijane zajace.
Dopiero pani wyjasnila mi przyczyne i kamien spadl mi z serca ❤️. Bedac Polka robilam na drutach po rosyjsku 😂nie w swoim jezyku. Nie wiem jednak czy podolam robic tym “prawidlowym” sposobem szczegolnie oczka lewe.
Wiem ze sciagacz sweterka to jego niewielka czesc I warto zainwestowac czas by wygladal ladnie.
Ale idzie mi to bardzo powoli. Czy ma Pani dla mnie jakas rade z wlasnego doswiadczenia?
Jeszcze raz bardzo dziekuje I serdecznie pozdrawiam🙏💕💐😀
Dziekuje za filmik siegnełam za druty po 30 latach i film przypomnial mi jak robic prawidłowo
Jejku, tyle lat robiłam nieprawidłowo. Córka poprosiła mnie o zrobienie AŻUROWEGO kocyka i dopiero zaczęły się kłopoty! BARDZO DZIĘKUJĘ za ten filmik, mam nadzieję, że teraz zacznie mi się wszystko ładnie układać
Robię od dzieciństwa na drutach i zawsze się dziwiłam dlaczego wzoru ażurów wychodzą mi inaczej. Dziękuję film bardzo przydatny.
Ja też miałam z tym początkowo problem i właśnie dlatego nakręciłam ten niby oczywisty, a jednak nie do końca, film :) Cieszę się bardzo, że pomógł :)
Dziękuję.
Wreszcie rozumiem, wreszcie widzę różnice. Dziękuję za wyjaśnienie i super tłumaczenie :*
To ja się bardzo cieszę, że filmik się przydał! Dziękuję za miłe słowa!
Dziekuje serdeczni! Znalazla pani youtube, bo szukalam odpowiedzi - dlaczego moje sciagacze etc nie sa tak rowne jak u innych. Teraz wiem!!! Przestawiam sie na "prawidlowe lewe oczka" :)
❤ dziękuję za ten filmik. Teraz w końcu jest wszystko jasne dla mnie 😊
No właśnie - ja jako dziecko nauczona zostałam robić lewe na ten inny "rosyjski" sposób, i potem po latach, ucząc się wielu nowych rzeczy z internetu dziwiłam się, czemu mi dziadostwo nie chce wyjść tak jak pokazano na instrukcji/filmiku :) Zabrakło "rozumienia" oczka. A z tematów, które chciałabym zobaczyć to, może rzecz banalna ale - oczka brzegowe - jak, po co, itd.Podchodziłam już kiedyś do tematu, ale bardzo bardzo rzadko robię inaczej niż na okrągło, więc nadal nie ogarniam.
Pewnie większość z nas tak się nauczyła :) Ja też na początku nie mogłam zrozumieć i dlatego wiem, z czym szczególnie osoby początkujące mają problem. Ale chociaż robiłam wiele lat i już początkującą nie byłam, to jednak było to dla mnie coś nowego. Dlatego pomyślałam, że może i innym osobom się przydać :) O oczkach brzegowych też myślałam, przygotuję się i nakręcę :)
@@sklepmakunki4617 przeważnie byłyśmy uczone robienia szalika w szkole .Moja praktyka skończyła się na tym i dopiero mając 43 lata próbuję powrócić do drutów . Pozdrawiam serdecznie
W końcu dobre wytłumaczenie! Ciągle mi się mieszało bo każda osoba robi inaczej! Nie rozumiałam dlaczego mi się wszystko krzyżuje ;/
Bardzo dziekuje za piękne i jasne wyjaśnienie
Bardzo dobry film, dziękuję, że się pani dzieli swoją wiedzą i pasją. Mnie robienia na drutach (i na szydełku) uczyła babcia i mama, do dziś zresztą mam sweterek z misiem wydziergany przez babcię. Nic mnie tak nie relaksuje jak dzierganie, z kubkiem herbaty i takimi filmikami jak ten nakręcony przez panią. Świetna robota, tłumaczenie konkretne, wszystko dobrze widać i lakier do paznokci bardzo ładny 🤩🤩
Dla mnie także dzierganie jest wspaniałym relaksem! Niestety takich rodzinnych wspomnień nie mam, bo nie wiem po kim odziedziczyłam tę pasję :) W mojej najbliższej rodzinie można jedynie doszukać się amatorek haftu. Chociaż kiedy moja Mama była w ciąży, to zrobiła jedyną w życiu kamizelkę na szydełku, może więc przeszło na mnie :)
Bardzo dobry film. Wszystko pieknie wyjasnione. Zadnego glupiego nazewnitwa typu "po heretycku". Ja robie sposobem rosyjskim I dobrze wiedziec o pewnych rzeczach dziekuje 😊
Bardzo dobry filmik i swietne wytlumaczenie tematu, teraz wiem dlaczego sciagacze zawsze mi sie „rozjezdzaly” :)
Właśnie się uczę dziergania i Pani filmik był dla mnie niezwykle pomocny :).
Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że również następne będą takie :)
Jeżeli nie miesza sie metody "prawidłowej" z metodą rosyjską to i oczkami rosyjskimi można zrobic ładny ściągacz i ażur. Kwestia wprawy. ;)
A ja się właśnie dzisiaj zastanawiałam, czemu w różnych filmikach ludzie robią oczka różnymi metodami i o co w tym chodzi. :D jestem dopiero początkująca w drutach, aktualnie robię swoją pierwszą chustę i wygląda na to, że mama mnie nauczyła metody rosyjskiej :) dziękuję za ten filmik!
Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo dużo osób robi właśnie tą "rosyjską" metodą. Jest dobra, jak każda, ale dobrze wiedzieć, że są też inne. Pomaga to uniknąć błędów przy nauce z youtube :)
Podoba mi się to " rozumienie " oczek 😃 Wspaniały filmik! Łatwo i przyjemnie wyjaśnione podstawy dziergania na drutach 🤗
Bardzo się cieszę, że Ci się Danusiu podobało :)
Chętnie zobaczę jeszcze filmy w Pani wykonaniu związane z podstawowa wiedzą. Dobrze, że są osoby, które chcą dzielić się swoją wiedzą. Niestety nie mam tego szczęścia i ani mama ani babcia nie robiły na drutach a mnie akurat to bardzo interesuje. Pozdrawiam
Jeśli jest potrzeba, to będą i rzeczy podstawowe :)
Niby proste, ale jednak dla wielu odkrywcze. Bardzo podoba mi się pojęcie "zrozumienie oczek". Dziękuję za film 😊
No właśnie, takie proste i dość podstawowe, a jakie ważne. Ja dziękuję za oglądanie i komentowanie, bardzo to dla mnie ważne, bo mnie napędza do dalszej pracy!
Właśnie dziś zaczęłam naukę na drutach, i nie mogłam pojąć dlaczego u jednych oczka prawe wydladaja tak a u innych inaczej, dzięki Pani filmikowi wreszcie to zrozumiałam!
Cieszę się, właśnie o to mi chodziło, by pomóc rozwikłać tę "tajemnicę", szczególnie początkującym, bo sama miałam kiedyś ten problem :)
Osobiście nie jestem w stanie dostrzec dokładnie co robisz. Jestem typowym pocztakujacym, póki co robię oczka prawe, aby wyrobić dłonie i nauczyć się trzymać druty, ale ja robię na 10 i też taki filmik oglądałam, o wiele łatwiej było dostrzec co autorka robi.
Plus jak dla mnie robisz to zdecydowanie za szybko..
Myślę, że 10 są dla początkujących zdecydowanie za grube. Raczej polecam około 4. Film nie ma na celu nauki robienia, bo takich filmów jest bardzo dużo. Chodzi mi wyłącznie o pokazanie różnicy w przerabianiu oczek - nawet doświadczone osoby czasami nie zdają sobie z tego sprawy :)
@@sklepmakunki4617 uczyłam się kiedyś na małych, bodajże były to 5 i była to okropnie irytująca czynność wtedy. Było ciężej się nauczyć, ciężej pojąć o co chodzi, dojrzeć dokładnie wszystko na filmikach. Zdecydowanie 10 jest łatwiejsza do nauki.
To to właśnie pisze, ja osobiście nie jestem stanie dojrzeć dokładnie różnicy w robieniu tych oczek, zwyczajnie, według mnie, za małe druty i zbyt szybko pokazywane
@@emiliannaw.9024 Moje doświadczenia są zupełnie inne. Ale każdy ma swoją drogę i trzeba wybierać to, co odpowiada potrzebom :)
W końcu wiem gdzie robiłam błąd. Tłumaczy pani fenomenalnie
Bardzo mi miło, dziękuję :)
A ja o innej kwestii - ogromnie miło ogląda się takie instruktaże, gdzie dłonie i paznokcie są tak zadbane, jak u Ciebie, Makunko. Sama przyjemność oglądać! Przepiękny lakier :)
Bardzo mi Joanno miło! Ja też na to zwracam uwagę, a do ładnych lakierów mam dużą słabość :)
Super filmik ale dla mnie o wiele wygodniej i szybciej jest robić lewe oczka metodą babciną zresztą prawe również a jeśli chodzi o ażury to nie mam z tym problemu zawsze mi wychodzą ,lata praktyki .ale faktycznie wychodzi równiej tym sposobem prawidłowym .Tak samo jak sposobem angielskim gdzie się nitkę narzuca na drut
Bardzo chce zrobic wrabiany sweterek dla chlopca) 4 )latka fajne bylyby renifery
Kiedy robię dżersejem, to nie ma to dla mnie znaczenia. Ale przy wzorach już jednak zwracam na to uwagę :)
Dla mnie ten filmik był bardzo pouczający, robię moje pierwsze podejście i zaczynam od trudnego wzoru na czapce i pomyślałam, że nie będę zaczynała od szalików, bo jak trud włożony w trudną rzecz to będzie wielki skok do przodu.
Dziękuję bardzo! Dla mnie te informacje podstawowe są bardzo istotne ponieważ jestem "samoukiem", a robię troszeczkę na drutach( żeby się zrelaksować i tworzyć :-)). Więc cokolwiek pani pokaże będzie to dla mnie bardzo pomocne.
Pytaj! Postaram się odpowiedzieć :) Często mi się wydaje, że coś jest "oczywiste", a wcale nie jest. A ja zawsze mówię, że nie ma głupich pytań :)
Dziękuję serdecznie za Pani filmiki! Oprócz wartości merytorycznej jakość fani filmów i ten kojàcy głos - naprawdę super się oglàda. Jestem leworeczna i mam problem, ze czasami zle przekladam cos co widze na lewa reke. Wczoraj zaczelam robotke po dlugiej przerwie i zupelnie mi nie szlo - potem zorientowalam sie, ze probowalam ja robic prawa reka... Po tym filmie - do poprawy oczka lewe. Pozdrawiam!
Dziękuję! Trzeba ćwiczyć, a za kolejnym powtórzeniem jest zazwyczaj łatwiej :)
Dziękuję za ten filmik. Rozumienie oczek to świetne określenie. Ja dotychczas nie miałam czasu wnikać w dyskusję o różnych technikach dziergania, ani tym bardziej o wyższości jednego sposobu nad innym, pojęcia takie jak dzierganie heretyckie budziły skojarzenia ideologiczne;-) Udało Ci się w prosty sposób pokazać na czym polegają różnice i będę z tego sposobu korzystać przy wzorach, do swoich ściągaczy zawsze miałam zastrzeżenia, teraz już wiem w czym rzecz. No i odetchnęłam z ulgą, że nie muszę zupełnie zmieniać sposobu dziergania, skoro przy dżerseju nie ma to znaczenia. Serdecznie pozdrawiam
Cieszę się bardzo, że udało mi się pokazać to, o co mi chodziło czyli, że trzeba oczka rozumieć i korzystać z różnych technik ich wykonywania w zależności od potrzeb :)
super, tylko nie nazywałabym tej techniki przerabiania oczek prawidłową a sposobem klasycznym, bo dla mnie, prawidłowe przerabianie oczek to takie, że zawsze łapiemy za przednią nóżkę oczka (prawą nóżkę oczka) bez względu na to, jak one stoją na drucie, są techniki robienia na drutach, gdzie nóżka prawa oczka zawsze stoi z tyłu, właściwe i podstawowe jest prawidłowe poznanie oczka i potem technika łapania nitki jest już mniej ważna, różnica w wyglądzie ściągacza wynika z różnicy chwytania nitki a co za tym idzie różnego jej naprężania w robótce, ścisłe robienie metodą rosyjską-babciną eliminuje te różnice, z kolei jeśli ktoś robi bardzo luźno z różnym naprężeniem oczek na drucie to na równy ściągacz nawet metoda klasyczna nie pomoże ;) ja robiąc około 40 lat dziergam wykonując różne sposoby chwytania nitki wg potrzeby i wygody dla wzoru lub wyglądu robótki, pozdrawiam Kasia
Zgadzam się, że najważniejsze jest właśnie "poznanie oczka". No i ćwiczenie czyni mistrza :) Po tylu latach dziergania z pewnością do mistrzów się zaliczasz!
@@sklepmakunki4617 nie, mistrzem nie jestem, wciąż się uczę, ale mnie, 7 letnią dziewczynkę uczyła podstaw robienia na drutach mama i babcia, one pokazywały jak łapać oczko aby wychodziło dobrze i dlatego nie było dla mnie problemem wykonywanie ażurów, wzoru francuskiego, zawsze trzeba wiedzieć jaki efekt końcowy mamy uzyskać, kocham dziergać sposobem rosyjskim-babcinym, jest dla mnie najwygodniejszą techniką, irytują mnie tylko osoby które robią oczka przekręcone i tłumaczą to, właśnie dzierganiem w tej technice, wykazując całkowitą ignorancję i niechęć do poznania oczek.... Twój film pokazuje choć trochę podstaw, zabrakło mi pokazania różnego chwytania oczek (z dołu lub z góry) dla prawych i lewych i potem informacji jak sobie z tym poradzić aby nie robić oczek przekręconych, osoby zaczynające naukę od filmów na YT mają z tym problem bo dziewiarki bardzo różnie łapią włóczkę i do tego rzadko tłumaczą jak ma wyglądać już przerobione oczko, bardzo ucieszył mnie Twój film bo podejmuje ten temat, wiem też z Twoich filmów że stosujesz różne techniki w dzierganiu więc możesz dobrze zreferować co chodzi w dzierganiu, dziękuję i pozdrawiam, załączając życzenia Szczęśliwego Nowego Roku :)
Wydawało mi się, że właśnie to wyjaśniłam. Może spróbuję pokazać więcej podstaw :) albo będę nawiązywać do tego w kolejnych filmach.
Dziergam na drutach od wielu lat, nigdy specjalnie się tego nie uczyłam, dziergała moja mama i jej siostry, na mnie to przeszło nie zauważalnie. Nigdy nie miałam problemu z ażurami ani innymi wzorami. Jakiś czas temu usłyszałam coś o sposobie heretyckim, rosyjskim, kontynentalnym itd, zaczęłam szukać i okazało się że, że robię właśnie po heretycku, czy też rosyjsku. Hmmm... Może dlatego od kilku lat zastanawiałam się, dlaczego ściągacze mi się nie podobają... Oczywiście, metodą prób i błędów opracowałam sobie taki sposób, żeby również ta część robótki ładnie wyglądała. Poradziłam sobie również z robótkami "na okrągło", w tym że ściągaczami i brioszkami... Mimo to uważam, że ten filmik, jak i Twoje pozostałe, jest bardzo przydatny, szczególnie dla osób zaczynających naukę. Bardzo ładnie tłumaczysz, pokazujesz i bardzo lubię Ciebie słuchać. ❤
W metodzie wshodnio-europejskiej (rosyjskiej) prawe oczka przerabia sie poprzez wbijanie prawej igly z tylu oczka, a nie z przodu. Wtedy lewe oczka robione ta sama metoda idealnie pasuja.
Jezeli sie miesza oczka prawe robiona metoda kontynentalna a oczka lewe robione metoda wschodnio-europejska, to wtedy jest problem.
Natomiast mozna celowo robic odwrotnie: oczka prawe metoda wschodnio-europejska z tylu oczka, a oczka lewe metoda kontynentalna. Wtedy wychodzi scieg ponczoszniczy, wykrzywiony, ale bardzo ladny.
Amerykanie sa uczeni metody angielskiej, ktora jest trudniejsza (moim zdaniem) i powolna. Metoda rosyjska jest najszybsza, ale metoda kontynentalna jest lepsza do robienia koronek.
Ja nauczylam sie robic oczek lewych metoda kontynentalna od Czeszki w Ameryce. Ta pani uczy po angielsku I nie spuszcza palca w dol aby nawinac nitke na drut. A wiec nie zwalnia dziergania. Przyznam sie, ze troche czasu mi to zajelo, ale bylo to warte.
Sprobojcie to: Bronislava Slagle and purl stitches, continental method, and youtube.
How to Knit and Purl, Continental-Style For Dummies - RUclips ...
www.pinterest.co.uk/pin/346143921343013598/
Detailed Deconstruction Of Knit & Purl Stitches 4 Continental Vs. US/English Style Of Knitting ... by Bronislava Slagle ... easy continental knitting - RUclips.
Pozdrowiena. Ela z Ohio.
Właśnie to mieszanie oczek jest problemem, jeśli nie mamy świadomości, że popełniamy jakiś błąd. Jeśli mamy więcej wiedzy, to można mieszać dowoli :) Ja najczęściej tak robię, łączę techniki, dostosowując je do moich potrzeb. Metodę angielską, która tak jak napisałaś jest wolniejsza, stosuję przy żakardach, na pewno to jeszcze pokażę.
Swoją drogą to fascynujące jak wiele jest metod, jak na różnych kontynentach ludzie robią na drutach, osiągając taki sam lub podobny efekt różnymi sposobami. Dziękuję za linki :)
Dziękuję za ten filmik i to nie dlatego że nie potrafię przerabiać oczek 🤗 tylko dlatego że opowiadasz to z taką pasją iż super się Ciebie sucha👏👏na e dziewiarce również 😘trzymam kciuki i czekam na kolejne filmiki💃🤗🐕
Robienie na drutach zdecydowanie jest moją pasją! W planach mam oczywiście kolejne filmy, a takie miłe komentarze bardzo mnie do tego motywują!
Co to jest edziewiarka ?
Bardzo pomocne i ratujące robótkę:)!
Jejku, to było super pomocne !!! Szkoda że ma Pani tak malo filmikow bo tlumaczy Pani świetnie. Całe zycie robilam metoda rosyska ( o czym dowiedzialam sie dziś :).Nie potrafię jednak dodawać oczek reglanowych w tej metodzie i jestem zmuszona robić te " prawidlowe" lewe co doprowadza mnie do szału. Co za męka ..... ach .
Podobno jak się jakąś czynność powtarza ileś tam razy, to staje się nawykiem :) Ja robię różnie, w zależności od potrzeb :) Kiedy dostrzegłam różnicę, to też tego nie lubiłam!
Super wyjaśnione
bardzo dobrze Pani wytłumaczyła !
Mnie babcia dawno dawno temu nauczyła właśnie takich rosyjskich. Zorientowałam się, że coś tu jest " nie halo" ;-) kiedy zaczęłam robić poważniejsze rzeczy, łączyć oczka, przerabiać razem itp. Jednak nawyk to nawyk, robię głównie tzw. rosyjskimi, a kiedy trzeba przerobić jakieś oczka razem, to te 2 czy trzy przekładam na drucie.
Mnie nurtują również oczka brzegowe. Babcia nauczyła mnie sposobu: pierwsze oczko zdejmujemy, ostatnie zawsze na lewo. Z tym, że to jest to rosyjskie lewo ;-) Fajnie by było zobaczyć różne sposoby oczek brzegowych. I robić to poprawnie, bo nie wiem, czy ten mój sposób jest poprawny. Pod Pani wpisem na temat zszywania elementów dzianiny zostawiłam komentarz, ale nie wiem, czy na tamten kanał Pani nadal zagląda. Pytałam, czy taki sposób oczek brzegowych pozwoli mi na zszycie elementów na prawej stronie, ale o tym za chwilkę sama się przekonam. Mam nadzieję, że tak. Pozdrawiam.
Ja też nauczyłam się "rosyjskich" i nadal je robię, ale we wzorach staram się jednak robić te "poprawne", bo mi łatwiej czytać wzory po prostu. Zwłaszcza, że jeśli robię ze wzorów, to przeważnie angielskich.
Z oczkami brzegowymi moim zdaniem jest tak, że głównie chodzi o to, żeby być konsekwentnym. Mam na myśli to, że jeśli przerabiam ostatnie zawsze na lewo, a pierwsze zdejmuję bez przerabiania, to robię tak w całej robótce, żeby brzeg wyglądał tak samo. Ale można też przerabiać ostatnie zawsze na prawo, a pierwsze zdejmować. Albo ostatnie zdejmować, a pierwsze przerabiać w zależności od strony, na prawo albo na lewo.
Planuję film o zszywaniu dzianiny, bo wiem, że wiele osób się tego boi, nie lubi, nie potrafi itd. Na tamten kanał nie zaglądam, bo nie dostaję powiadomień o komentarzach :) To nie jest mój kanał, tylko e-dziewiarki.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)
@@sklepmakunki4617 Dziękuję za odpowiedź! :-) Ja z kolei głównie z wzorów francuskich korzystam i też już wiem, że w niektórych momentach trzeba po prostu uważać, lub przerabiać poprawnie. zyli, jak to Pani ładnie ujęła, rozumieć oczka :-) Skorzystałam z Pani sposobu na zszywanie, tego, który obejrzałam na e-dziewiarka, i wyszło SUPER! Dziękuję :-)
@@edytabeszczynska3531 Żeby było śmiesznie, to ja jestem raczej francuskojęzyczna, ale nie znam kompletnie terminologii dziewiarskiej w tym języku :) I tak, grunt tp rozumieć oczka :)
Faceci też oglądają i starają się dziergać
Bardzo pomocne super wytłumaczono….🤗
Dzieki za dobre rady .Szukam pomocnej duszy jak zrobic swetr reglam od gory .Sa ladne bluzki ale wszystko w jezyku rosyjskim.tlumaczenie jest szybkie i duzo informacji mi ucieka bardzo prosze. Jednak czas swoje robi.Dziekuje za podpowiedz lub ling gdzie moge znalesc po Polsku
No i w końcu ktoś ładnie pokazał o co w tych oczkach chodzi 😀 filmik super 👌
Miło mi, że to właśnie ja "w końcu" to wyjaśniłam. "Dojście do prawdy" zajęło mi kiedyś trochę czasu :)
@@sklepmakunki4617 właśnie mam to samo, już zauważyłam, że różnie robią a dopiero się uczę tak na prawdę. Pytałam już nawet dlaczego tak się robi, a nie inaczej i szukałam o co w tym chodzi i kompletnie nic.. Aż znalazłam w końcu Pani filmik ☺️ więc dziękuję bardzo!
Bardzo dobrze ze pani pokazala jak powinno sie robic,ale mam prosbe czy moglaby pani mowic troszke glosniej jak pokazuje sam tutorial?? Mam wszytsko na full ale bardzo cicho pania slychac .
Będę się starać, uczę się i staram poprawiać błędy :)
Dziękuję za ten filmik, bardzo mi pomógł 😙
Dziękuje za ten filmik ❤️
Dziękuję i proszę o więcej :)
Super filmik - dziękuję
Witam . Dziękuję za filmik
Pięknie wyjaśnione!
Ja robię tylko po rosyjsku, ale wiem jak mam złapać nitkę , i oczka mam prawidłowe , i nie mam problemu opisem wzoru który jest opisany, do techniki ,, angielskiej,,, jakoś tak naturalnie mi to wychodzi. Ale ...jest jedna rzecz której nie rozumiem i mnie denerwuje , np jeżeli zwężałam symetrycznie po obu stronach po 2 oczka, to żeby to ładnie wyglądało robiłam z jednej strony 2x na lewo, a z drugiej 2x na prawo, i było ładnie. A w niektórych opisach jest zamiast 2x lewo, przeciągnięcie, po co ? Jeżeli możesz to wyjaśnij to proszę . Film super, pozdrawiam
Nie masz problemów, bo rozumiesz oczka :) A to najważniejsze. Tak jak powiedziałam w filmie, robię raz tak, raz tak, w zależności od potrzeb. Chciałabym odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale pojawia się oczywiście problem polskiej terminologii dziewiarskiej :) Czy jako dwa razem na lewo masz na myśli dwa oczka prawe przerobione razem tak, żeby zamknięte oczka układały się w lewo czy też dwa oczka lewe przerobione razem? Zakładam z kontekstu, że jednak to pierwsze. Moim zdaniem efekt jest taki sam, a wybór sposobu jest kwestią przyzwyczajenia.
Co mam zrobić aby oczko lewe mi się chowało chce zrobić czapkę ściągaczem?
Nie rozumiem pytania. Gdzie ma się to oczko chować? Oczko lewe w ściągaczu zawsze się "chowa". Jest jakby niżej.
Ja gdy robiłam oczka prawe wychodził mi ścieg lewych oczek. A kiedy robiłam lewe oczka to wychodziły mi lewe. Nie wiem dlaczego mi tak się robi?
Jak zrobić sweterek dla niemowlaka , odgóry.
Nic nie słychać, może doda Pani napisy, nawet na słuchawkach nie wiadomo co jest mówione. Czyli prawe oczko nabiera Pani z góry, lewe oczko z góry na drucie. A jeżeli ja lata świetlne temu zostałam nauczona metoda rosyjska i zarówno prawe jak lewe, to powinnam się teraz oduczyć czy mogę robić wg tego co umiem.
Przykro mi, że kiepsko słychać. W kolejnych filmach jest już lepiej. Nigdy nie powiedziałam, że metoda rosyjska jest zła. Wręcz przeciwnie - mówię, że w gruncie rzeczy nie ma to znaczenia, jeśli efekt jest zadowalający. Kłopot mają początkujące osoby, szczególnie jeśli korzystają z filmów, na których jest pokazywany "prawidłowy" sposób. "Prawidłowy" to ten, w którym prawa nóżka prawego oczka jest z przodu.
To jest lepszy link: Detailed Deconstruction Of Knit & Purl Stitches 4 Continental Vs. US/English Style Of Knitting ... by Bronislava Slagle ... easy continental knitting - RUclips
Robie dokladnie tak samo
Inna Pani - latwe oczka lewe - Continental - ta pani duzo gada. Oczka lewe w polowie video na RUclips.
Roxanne Richardson Continental Purling -- New! Improved!
zupełnie inaczej robie oczka prawe, wygodniej szybciej i ładniej jest, to co ty pokazujesz to zawracanie głowy i utrudnianie sobie zycia.
Fantastycznie, że można to robić na wiele sposobów i jeszcze wybrać najbardziej wygodny dla siebie :)
Bzdury opowiadasz