Mogę prosić o recenzje materaca którego używasz. Głównie ciekawi mnie jego wytrzymałość. Przy spania na ziemi pod tarpem dajesz coś pod materac? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź pisemną lub filmik. Pozdrawiam.
Ten kanał jest za dobry. Najbardziej merytoryczny kanał w tej tematyce jaki widziałem (nie tylko w j.polskim) Zastanawiam się co powinieneś zrobić, żeby dotrzeć do większej ilości odbiorców. Może tłumaczenie na angielski? Napisy...
Tarp ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę - dla mnie niesamowicie ważną jako użytkownika kładącego duży nacisk na bezpieczeństwo. W sytuacji awaryjnej, naprawdę podbramkowej, kiedy zbliżamy się do kresu własnej odporności i wytrzymałości możemy zabiwakować przeczekując kryzys po prostu owijając się tarpem jak "tortilla". Kiedy brakuje sił, a umysł z wyczerpania nie daje szansy na planowanie wymyślnego obozu, takie szybkie schronienie wymagające tak naprawdę tylko wyciągnięcia tarpa z plecaka może uratować zdrowie i życie.
...oglądałem wiele filmów na YT dotyczących surwiwalu, ale za każdym razem kiedy je włączałem, szybko rezygnowałem z oglądania tego typu filmów bo po prostu mnie to jednak nie interesowało, a twoje filmy to ja oglądam z przyjemnością i się wkręciłem :). Kawał dobrej roboty, nie przestawaj !!!
W pełni się z Tobą zgadzam Bushcraftowy a co do pytań częstych dotyczących dzikich zwierząt to apeluję o spokój wśród amatorów bushcraftu. Biwakuję od dwóch lat na terenie Bieszczadów czyli terenie gdzie występują wszystkie duże drapieżniki - wilki, niedźwiedzie ,rysie. Tutaj te populacje rosną w siłę i nie należą już do rzadkości z czego się cieszę. Szwędam się po terenach mocno odludnych , Otryt , masyw Chryszczatej, dolina górnego Sanu i tzw. Bieszczadzki worek czyli na południe od Mucznego. Jeśli ktoś z Was zobaczy w ogóle wilka podczas wędrówki to poczytajcie to sobie za wielkie szczęście i dar losu. To cholernie skryte i inteligentne zwierzęta i zobaczą , zwietrzą bądź usłyszą was dużo wcześniej niż zdążycie nawet o nich pomyśleć. To zwierzęta, które w instynkt mają wbudowany strach przed człowiekiem. Owszem w bieszczadzkich rejonach zdarza im się czasem porwać i wszamać psa , który oddalił się od swojego domostwa ale taka ich natura. Jedynym potencjalnie groźnym zwierzakiem dla nas jest niedzwiedz ale tylko w przypadku gdy się o to prosimy, tzn zachowujemy się bardzo cicho, tropimy go i wpadamy w ich mateczniki czyli miejsca gdzie odpoczywają. Najgorzej jest wczesną wiosną gdy się budzą i są głodne lub gdy spotkamy niedźwiedzicę z młodymi. Dwa razy nad ranem zobaczyłem obok swojego namiotu tropy niedzwiedzia w odległości około 25 m, bliżej nie podszedł. W rejonach występowania niedzwiedzia Bieszczady, Beskid Niski , Podhale radzę wszelkie resztki jedzenia zakopać a mocno pachnący prowiant powiesić na jakimś drzewie 200 metrów od obozowiska na noc tak dla pewności bo miśki mają świetny węch i zwietrzą pokarm z daleka. Dwa razy przez dwa lata częstego biwakowania widziałem niedzwiedzia z daleka przez lornetkę , wilka ani razu a przyznaję ,że właśnie je tropię. Widać tropy , kupy , resztki niezjedzonej padliny i ani śladu samych wilków. Raz zimą słyszałem wycie watahy z odległości około 2 km. Ryś nie stanowi żadnego zagrożenia i pogratuluję każdemu kto spotka tego kota :) Nie ma się co bać naszych zwierzaków tylko trochę poczytać o nich i ich zachowaniach i szanować regułę ,że to my jesteśmy tam gośćmi a one gospodarzami. Chyba właśnie o to chodzi w bushcrafcie ,żeby bratać się z naturą i ją podglądać i szanować. Nie bójcie się bo wiem o czym piszę ,życzę fajnych spotkań i wrażeń. A dla samotnych wędrowców takie rady : nieco się popsikać jakimś dezodorantem, chodzić po lesie normalnie nie skradać się , szelest ubrania, szelest liści , trzaskające gałązki pod nogami odstraszą skutecznie zwierzaki. Obozować blisko szlaków , ścieżek i dróg zrywkowych nadleśnictw. Nie iść za tropem zwierzaków gdy się ich boimy. Gdy wybieracie się w dwie osoby lub więcej problemy znikają automatycznie. Powodzenia!
Miło mi było coś tu napisać od siebie, bo o zwierzakach coś tam wiem ;) A Twój kanał to świetna robota. Potrafisz zarazić pasją i Twoje uwagi i spostrzeżenia naprawdę sprawdzają się w terenie, też pozdrawiam i zapraszam w Bieszczady :)
Konrad, a jak wygląda sprawa z przemytnikami przez granicę i strażą graniczną? Miałeś jakieś nieprzyjemne przygody z jednymi lub drugimi? Pozdrawiam i też zazdroszczę bliskości Bieszczadów.
Z przemytnikami dzięki Bogu nie miałem żadnych przygód choć o tym myślałem, często włóczę się po rejonie gdzie kręcili Watahę ( swoją drogą świetny serial :) Przy okazji odkryłem chatę gdzie filmowy Rebrow się ukrywał. Na początku myślałem ,że odkryłem metę jakiegoś kłusownika dopiero potem się dowiedziałem ,że zbudowali ją tam na potrzeby filmu. Natomiast pogranicznicy są czujni i prawie zawsze mnie namierzali ...nie wiem jakim sposobem. Podejrzewam ,że mają dużo ukrytych kamer na podczerwień , może dronów nie wiem ale są skuteczni , taka ich robota. Pojawiają się konno, na motocyklach, quadach , autach terenowych i pieszo. Zawsze mnie legitymowali ,dowód osobisty konieczny przy pasie granicznym, grozi mandat za brak dowodu. Ale odbywa się to zawsze w miłej atmosferze i jak dowiadywali się ,że mam szajbę z bushcraftem i tropieniem zwierząt doradzali nawet gdzie się udać i gdzie można zobaczyć coś ciekawego. Po kilku spotkaniach w ciągu 6 miesięcy na ich sugestię robię tak : dzień przed wyjazdem w Bieszczady dzwonię do najbliższej ich strażnicy , najczęściej jest to strażnica w Lutowiskach. Podaję swoje dane, pesel i miejsce gdzie zostawię samochód i jego nr rejestracyjny .Mówię gdzie będę się włóczył i ile dni. Oni są spokojni i wiedzą kto się szwęda przy granicy a ja od tego czasu mam mniej spotkań z nimi. Czasem spotyka mnie też leśniczy z tamtych rejonów i na początku zawsze kablował strażnikom ,że widział jakiegoś obłoconego obcego ;) Tam naprawdę żyje garstka ludzi i wszyscy się znają jak łyse konie.Nie mijała godzina , zjawiali się pogranicznicy. Ale leśniczego też oswoiłem i już wie ,że jestem tylko niegroźnym cudakiem. Pogranicznicy to fajni, młodzi ludzie, też czuć ,że lubią naturę więc spotkania z nimi są fajne, mało spotykają ludzi więc zawsze lubią pogawędzić :) Teraz do wiosny jest fajny czas , dużo widać , ludzi zero , na śniegu można czytać ja z książki. A historia tych ziem jest cholernie ciekawa . Też Cię pozdrawiam Smooth Criminal
Hmmm ... też się szwendam przy pasie granicznym, ale przy Czechach a tu nie ma żadnych służb w górach. Cieszy mnie to, bo wszelkich cholernych służb nie znoszę a w dodatku można dzięki temu zabierać w góry broń (rzecz jasna legalną) i nie ma ryzyka że żaden służbista z przerostem ego będzie się uprzykrzał na szlakach. Jeszcze trochę i zakażą oddychać w tej cholernej UE.
Bardzo fajny kanał! Co do schronienia, ja wybieram hamak z tarpem. Kiedyś preferowałam sam tarp, ale pewnego dnia na wędrówkę wzięłam hamak, a kolega tarp. Padało całą noc, dosłownie go zalało. Na szczęście mój hamak ma udźwig do prawie 200kg i pozwoliłam mu na noc wleźć do hamaka. Od tamtej pory kolega też nosi. Nie ciągnie od ziemi, bo wisisz w powietrzu, nie pada na głowę, bo rozwieszony tarp :)
Pozdrawiam, filmy ogladają moi Wnukowie z myślą o dorównaniu wiedzą dziadkowi. Ja też chętnie oglągam bo lubię sie dokształcać. Pozdrowienia od Emeryta Lesnego Włóczęgi
Dziękuję bardzo za odpowiedź na moje pytanie w sprawie porównania schronień. Bardzo dobry materiał zwracający uwagę na zady i walety każdej z przedstawionych opcji. Pozdrawiam!
Jestem byłym wojskowym i z reguły używam pałatki. Takiej typowej płacht z drelichu impregnowanego. Nie najlżejsze ale zrobisz hamak, namiot czy tarp. Przede wszystkim niezniszczalne i nieprzemakalne. No i może służyć jako płaszcz przeciwdeszczowy. Osobiście, gdy nie ma opadów, preferuję szałas. To naprawdę proste i szybkie oraz sprawdzone w warunkach bojowych rozwiązanie. Co myślisz o ziemiance? Wystarczy kilka sztachet, naturalne zagłębienie terenu, nieco igliwia i jest ok, wg mnie. Przetrwałem, przy ognisku oczywiście, mrozy poniżej -30. Dodatkowym izolatorem był śnieg. Spanie na belkach sosnowych i igliwiu oraz mchu. Wszystko wykonane bagnetem do AK-47. Nie miałem spec-noża :) Audycja super, nieświadomi mogą się wiele nauczyć. Moje przeszkolenie jest, jak to się dziś nazywa, preepersowe. Trochę się na to uśmiecham ale... Dla cywili ok, szoł. Szanuję Cię i Wiem, że nie zginiesz ani nie dasz zginąć towarzyszowi.
Naturalne zaglebienie terenu i - 30? W lesie kilka sztachet? W takich warunkach tylko Nodia sie sprawdzi no moze i dziura dakoty dodatkowo... Plachta?? W srodku masz tak wilgotno po kilku godzinach jak w worku foliowym lub namiotem bez tropiku... Ognisko ogrzewa owszem ale tylko z jednej strony... Brzuszek cieply w dupcie zimno...
Dzięki za cenne porady. Pomimo że korzystam z każdej z tych opcji to jednak miło słyszeć że nie nabieram doświadczenia samotnie. Każda porada, choćby znana, ćwiczy pamięć i doskonalenie umiejętności 😉
Hej. Jestem pod dużym wrażeniem Twojej umiejętności wysławiania się. Niejeden publicysta czy spiker radiowy mógłby się od Ciebie uczyć płynnej wymowy i bogatego słownictwa. Jak to wyćwiczyłeś? Masz kontakt zawodowy z językiem mówionym? Pozdrawiam.
najlepszy namiot na świecie, 2 os quehua z decathlona za 99zł, 2,3kg 😀 mam go 3 lata i spisuje sie świetnie, raz nawet przeszedł po nim pijany facet i poza lekkim rozdarciem nic sie nie stało
Przepraszam, że zanim oglądnąłem Twój film dałem od razu łapkę w górę, może dla tego, że nigdy się nie zawiodłem z Twoich surwiwalowych filmów. Uważam, że są robione z pasją i zaangażowaniem. ;)
Ja zdecydowalem sie na polaczenie podlogi w postaci izolujacej maty wodoodpornej 210x100cm oraz samego tropiku od namiotu Forclaz Ultralight 2os oraz bivy z mata pompujaca i spiworem 0/+5. Spiwor i mate wkladam do bivy i calosc trokami mocuje do spodu plecaka. Tropik od namiotu pakuje do osobnej kieszeni na MOLLE i moge szybko decydowac czy go zabrac czy zostawic poprzez podpiecie do boku plecaka. Mate trzymam zawsze przy sobie zeby miec mozliwosc izolacji przy pracach na kleczka, podczas siedzenia lub lezenia itp. Tropik moge rozlozyc samonosnie i daje dosc miejsca na caly sprzet w srodku, daje dodatkowa ochrone przed wiatrem i deszcze. Bivy dodaje do spiwora jakies 10 stopni. Testowane na -10 stopniach tej zimy bez tropiku, tylko mata izolujaca + bivy z mata pompowana 4cm w srodku i spiwor. Awaryjnie dostepny jeszcze tropik od namiotu w razie wiatru lub sniegu. Pewnie dalby jeszcze troche izolacji cieplnej. Nosze tez na takie okolicznosci 12h ogrzewacz do rak zippo.
Najczęściej śpię w lesie i górach, i lubię to robić, we wszystkich porach roku poza latem. Latem, szczególnie las, jest niegościnny (susza, upał i owady). Podczas zimowych spływów także zawsze śpimy na łonie natury. Od dobrych kilku lat nie stosujemy do tego innego zestawu niż bivy bag (polecam ten z gore z demobilu USA). W plecaku awaryjnie mamy zawsze tarp (jeden na kilka osób). Polecam ten sposób. Ślepą uliczką w naszej turystycznej ewolucji okazały się hamaki, do których ciężko się zapakować (szczególnie zimą) i potem nad ranem długo trzeba kalkulować czy warto z takiego kokonu wyjść na poranne siku (poza tym bardzo ciągnie zimnem od spodu).
ja pod tarpem w hamaku majac spiwor ktory gwarantowal komfortowe spanie w 5 stopniach mialem problem cieplo wyspac sie w bluzie przy 14 :) doswiadczenie jest kluczem do wypraw pozbawionych niespodzianek.
Nocowałem pod namiotem dwa tygodnie na Malcie. Znalezienie tam drzew między którymi można rozłożyć tarpa jest całkowicie niemożliwe. Nie znalazłbym nawet kijka który mógłbym wbić w ziemie, już nie mówiąc o tym, że w tą ziemie nie dałoby się nic wbić. Poza tym jednej nocy mój namiot oblazło stado szczurów. Tego nie chciałbym przeżyć pod tarpem. Na Malcie są też węże (według miejscowych niegroźne dla ludzi i sprowadzone po to by polować na szczury) i w jednym miejscu natknąłem się na karaluchy. Całkiem duże karaluchy. Na tą wyprawę namiot był słusznym wyborem ;)
Jak zawsze swietny material, uwielbiam Twoje filmy za profesjionalizm. Ja akurat mieszkam w Australii i moim wyborem jest namiot poniewaz musze sie chronic przez insektami, pajakami i wezami. Wiem, ze moglbym uzyc moskitiery, ale jakos jeszcze sie do tego nie przekonalem, ktoregos dnia napewno sprobuje :) Pozdrawiam!
Hej :) Ciekawe porównanie. Sam od dawna zastanawiam się nad idealnym rozwiązaniem. Parę spostrzeżeń (nie piszę w kolejności według filmu). 1. Podstawową wadą hamaka NIE jest to, że jest to dodatkowy ekwipunek, bo każde z wymienionych rozwiązań jest dodatkowym ekwipunkiem (hamak, tarp, namiot). Podstawową wadą hamaka jest autonomiczność, a raczej jej brak - potrzeba solidnego wsparcia, na którym można zamontować hamak. 2. Tarp - zdecydowanie największą zaletą jest jego mobilność - waga i objętość po spakowaniu. Co do szybkości rozstawiania - tu kwestia sporna, bo jeśli używa się jakiegoś namiotu często, to ma się wprawę w jego rozstawianiu. Do tego - są konstrukcje, które rozkłada się W CAŁOŚCI w krótkim czasie, w pojedynkę, bez zamoczenia części sypialnej. Zdecydowanym minusem tarpa jest aspekt głównie psychologiczny - nie daje poczucia bezpieczeństwa, jakie daje namiot. Wiem oczywiście, że bezpieczeństwo w namiocie to złudna sprawa, bo to tylko materiał, który można bez problemu rozciąć, by dostać się do środka. Jednakże namiot zdecydowanie daje komfort psychiczny, którego nie daje tarp (poruszyłeś kwestię intymności, uważam, że należało powiedzieć także o kwestii poczucia bezpieczeństwa). Plus oczywiście wspomniana przez Ciebie ochrona przed owadami. Niewątpliwie plusem jest możliwość używania kuchenki, lecz np w przypadku namiotu - też możesz jej używać, w przedsionku namiotu. Oczywiście NIGDY nie należy zapominać o kwestiach bezpieczeństwa!!! 3. Namiot - oczywiście, że ze względu na konstrukcję zajmuje więcej miejsca, waży więcej niż tarp czy hamak, to są dwa główne minusy namiotów, lecz - moim zdaniem - to niewielkie minusy, które są zakopane pod plusami, których jest więcej, niż minusów. Podstawowe to: autonomiczność, dużo lepsza ochrona przed warunkami zewnętrznymi, ochrona przed owadami, zapewnienie prywatności, może i złudne, ale jednak - poczucie bezpieczeństwa, pewna (w sensie - skuteczna, w porównaniu do pozostałych schronień) ochrona ekwipunku. Kwestia kondensacji pary - to kwestia znikoma. Nie siedzi się zamkniętym w namiocie przez miesiące, nie jest tak, że non stop leje i trzeba mieć zamknięty namiot. Poza tym nawet jeśli zwrócić uwagę na ową kondensację - lepiej, by ekwipunek przyjął nieco tej skondensowanej wilgoci, niż miałby w jednej chwili przemoknąć w ulewie. Współczesne konstrukcje namiotów są lekkie, szybkie w rozstawianiu (nie wiem, ile lat jeździłem na biwaki minimum dwutygodniowe, z plecakiem dwukrotnie cięższym ode mnie, do tego namiot z lat 80 - ważył połowę mojej wagi, co w połączeniu z plecakiem, do tego gitara - stanowiło nie lada wysiłek. ..ale przeżyłem, było super,.. więc - dlaczego przy obecnych konstrukcjach miałbym nie dać rady?). Przypominam też, że nie należy zapominać o OKOPANIU namiotu (krótkie wyjaśnienie dla Młodych - nie chodzi o wzięcie namiotu na buty, tylko o wykopanie "fosy" wokół namiotu, żeby woda nie podsiąkała podłogi). Minusem jest też ograniczona przestrzeń, ALE jeśli dużo wędrujesz, biwakujesz, to wiesz, czego i w jakiej ilości potrzebujesz na ten czas i warunki, więc bez problemu umiesz się zaopatrzyć tak, by zmieścić się ze wszystkim w namiocie. Tak - pod tarpem zmieścisz więcej (chociaż właściwie to kwestia wielkości namiotu). Ale pod tarpem tego nie zamkniesz. Co do hamaku - hamak to też tylko "opakowanie dla Ciebie", co - moim zdaniem - jest jego dużym ograniczeniem. Podsumowując - wszystko zależy tylko i wyłącznie od: 1. Twoich preferencji (czy lubisz komary, mrówki, pająki, kleszcze, wiatr we włosach podczas snu pod tarpem, czy zamknąć się z plecakiem w namiocie, odcinając się od wszystkiego i wszystkich wokół). 2. Typu wędrówki i okoliczności (długotrwała, weekendowa, spanie w "dziczy" czy na polach biwakowych, wymagania odnośnie komfortu - czy czujesz się bezpiecznie w hamaku, pod tarpem, czy wolisz zamknąć się na noc ze swoimi tobołami w namiocie, czy wystarczy Ci mały plecak z podstawowymi zapasami, który możesz mieć przy sobie w hamaku, czy potrzebujesz kuchenki (którą dodatkowo musisz dźwigać), czy potrafisz sobie ugotować na ognisku, w jakie tereny się udajesz, itp itd). 3. Umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach (czy potrzebujesz więcej ekwipunku, by zapewnić sobie komfort podczas wędrówki/biwakowania, czy potrafisz dać sobie radę z tym, co masz pod ręką i znajdziesz w najbliższym otoczeniu). 4. Właściwego (dla powyższych trzech punktów) zaplanowania wędrówki. Nie da się jednoznacznie i uniwersalnie powiedzieć, jakie schronienie jest najlepsze. Wszystko jest uwarunkowane... od nas samych. Z MOJEGO punktu widzenia, DLA MNIE, najlepszym rozwiązaniem jest namiot. Jestem w stanie dźwigać nieco więcej, bo komfort psychiczny jest DLA MNIE ważniejszy, niż te ileś-gram-więcej. Zaznaczam - nie jestem pierwszej młodości, na biwaki dźwigałem namiot ważący ponad 5 kg, oczywiście oprócz plecaka z wyposażeniem i oprócz gitary. Ale to, że DLA MNIE namiot jest najlepszym rozwiązaniem nie znaczy, że będzie tak samo w Waszym przypadku. Dlatego trzeba doświadczać różnych sytuacji, poznawać sprzęty, poznać siebie, swoje wymagania i sposoby na zaspokojenie swoich własnych potrzeb. Huh, się rozpisałem... Pozdrawiam! :)
Z myślą o wędrówkach rowerowych, kupiłem sobie dobrej jakości namiot dwuosobowy z tropikiem o wadze 1,7 kg, zatem można kupić dobry i lekki namiot, który po złożeniu ma stosunkowo niewielkie gabaryty. Dodatkowo, namiot ten posiada możliwość rozłożenie niezależnie samego tropiku, lub tylko moskitiery z podłogą, co stwarza dodatkowo spore pole manewru odnośnie jego wykorzystania w różnych okolicznościach. Jednak mam też ochotę przećwiczyć biwakowanie z tarpem i porównać oba rozwiązania.
Ja wybieram tarpa i hamak zazwyczaj. Nie ważne czy idę pieszo czy jadę motocyklem takie połączenie daje ten plus ze nie leży się na ziemi. Tarp bardzo fajnie spisuje się w połączeniu z motocyklem zaczyna padać wyciagasz tarpa, motocykl na stupce bocznej tarp na niego i do ziemi mocujesz nic nie moknie (radzę tylko uważać żeby silnika tarp gdzieś nie dotknął właściciele BMW gs będą wiedzieć o czym mówię) i pod tarpem też się cieplej robi dzięki temu ze jedną z ścian to motocykl z nagrzanym silnikiem który dość długo trzyma temperaturę. Polecam wszystkim którzy zjeżdżają co jakiś czas z dróg.
Muszę dodać że na rynku pojawiły się niecałe dwa lata temu namioty które same rozkładają się w niecałe 3 sekundy a więc bez problemu gdy nas dopadnie burza tak jak to byshcraftowy pwiedział w 9:00 możemy się szybko skryć .
Wspomniałeś o uszkodzeniach w namiocie i masz rację. Jedynego roku, jak byłem z synem na biwaku, połamały się nam pałąki i musiałem wiązać je na patykach bandażem bo zestaw naprawczy nie przewidział uszkodzeń w więcej niż 2 miejscach. Osobiście najbardziej lubię spać pod rozłożonym ponczo, które służy mi też jako ochrona przed deszczem w czasie wędrówki. Zaś czy śpię na hamaku czy karimacie to zależy tylko od ilości grubych pni.
Tarp to super sprawa, lekki, łatwy w montażu w terenie zalesionym, ale tak jak zauważyłeś, nie chroni przed owadami. Kiedyś nieźle się na tym przejechałem, nie spodziewając się w danym terenie chmar komarów, które uaktywniły się dopiero wieczorem. Trzeba mieć to na uwadze, bo inaczej taki nocleg na nic się nie zda. Pozdrawiam!
Sam chyba zacznę tak robić, nawet jeśli teren nie wygląda na lubiany przez komary. Ciężar takiej siatki to w końcu nie tragedia, na pewno wyjdzie dużo lżej niż zabieranie pełnego namiotu ze stelażem.
Bardzo szkoda, ze u pana nie mozna w euro lub w innej walucie zakupy zrobic, bo chetniej kupilbym u Polaka niz u obcokrajowcy. Niech pan nad tym pomysli!
W namiocie też przyda się jakaś karimata albo materac i śpiwór, podobnie pod tarpem. W hamaku też jakiś śpiwór i podszycie ocieplające. Suma wag tych elementów zdeklasuje namiot, ale tarp z moskitierą, materacem i śpiworem nie jest już taki lekki i funkcjonalny, a pół kilograma więcej nie zrobi dużej różnicy. Tak jak autor ma na myśli: wszystko zależy czego oczekujemy od ekwipunku i biwakowania Jestem fanem tarpa, ale często wybieram namiot
@@jestemkwita niestety teraz juz koszuje tysiaka :< www.aliexpress.com/item/32951760670.html ta wersja z lepszym materiałem jest w białym kolorze. Wstawilem linka do sklepu producenta ale może znajdziesz gdzieś taniej. Wersja 3 osobowa jest idealna dla 2 osób + plecaki.
Ja oczywiście nie wyobrażam sobie, pod czymś innym jak namiotem :D Pod namiotem czuję się o wiele bezpieczniej. Dla mnie największą zaletą jest to że mogę go rozbić w każdym miejscu, na przykład na wzgórzu i budzić się z pięknym widokiem o wschodzie słońca ;)
Zdecydowanie wybieram namiot. Nie wspomniałeś o mrówkach, skórkach, kleszczach i innych łajdactwach które w przypadku stosowania tarpa bez hamaka, dobiorą nam sie do tyłka. Dodatkowo mieszkam w kraju gdzie są jadowite węże i skorpiony które raczej do namiotu nie wejdą. Odizolowanie od wilgoci podłoża, zero wiatru oraz zacinania deszczu w nocy i ulga od moskitów to super zalety. Z karimaty pod tarpem łatwo w nocy zlecieć na mokrą trawę. Namiot owszem sie nagrzewa w słońcu ale kto siedzi w namiocie w ciagu dnia. Jedyna wielka wada to istotnie waga.
Mój namiot waży 1,2 kg i nie zamieniłbym go na żadnego tarpa! Śpiwór 0.6 kg i materac Thermarest tyle samo, dają mi komfort noclegu jak w domu! No i wożę to wszystko w torbie podsiodłowej na moim góralu! Niezależność i wolność! Rewelacja! Pozdrawiam
co do tych robali w tarpie to Ci powiem że mój 1szy raz wyglądał tak hmmm plandeka rozwieszona 130cm nad ziemią a tuż pod nią hamak (na pusto niemalże się stykały) i uchroniło mnie to przed strzyżakami takie meszki coś jak kleszcz ze skrzydłami, leśna mgła typowo zimna i wilgotna jakoś mi nie dokuczała przez całą noc dopiero nad ranem zrobiło mi się zimno, fakt nie miałem nic pod plecami po za śpiworem. ale po ubraniu polara o 3/4 rano wygrzebałem się z ledwością o 9 z hamaka było tak wygodnie, że chyba sobie zamontuje w domu do ścian
Tylko namiot :-). Polecam Sierra II. Tani i nie za ciężki. A tarpa użyję jako maskownicy dla motocykla na noc. Pozdrawiam Buszmena Północy :-). Dobre filmy i sprzęt w sklepie też niczego sobie. Tak trzymaj !
Dzięki za komentarz. Rozumiem, że podróżujesz motocyklem - wtedy waga ekwipunku schodzi na drugi plan i taki namiot z pewnością sprawdzi się dobrze. Pozdrawiam
Nie nagrzewaj ubrania, tylko powietrze :) Izoluj. Nawet ogniska, do minus 10 nie trzeba. I pot nie moczy. Zawsze sucho. Moja propozycja żywieniowa: herbata z sosny, czyli wit C, ok. Jak patrzysz na żucie żywicy oraz makaron z łyka brzozy z szyszkami? I pytanie: potrafisz znaleźć krzemień? Jakbyś nie miał krzesałki :)
Pozbyłem sie tarpa lesovik na rzecz namiotu. Jak dla mnie wadą tarpa jest to że wszelakie robactwo łaziło po mnie w lecie. Komary doprowadzały mnie do nerwicy. Druga sprawa jednak wolę się odizolować od otoczenia. Tarp też mogę tak rozstawić ale nie mam na tyle miejsca aby wewnątrz się swobodnie rozłożyć. Waga hmmm trudno 450g tarpa zmieniłem na 1,1kg namiotu. Ale za niedługo kupię 690g namiotu i to będzie ideał
Zdecydowanie wolę kanapki, to znaczy namioty mające sypialnię podpiętą do tropiku. Wiele razy uratowało nas to przed spaniem "na mokro". Dla mnie kilogramy nie mają aż takiego znaczenia, bo rower (byle nie przebiło 5). Tarp muszę sobie dokupić do hamaka, żeby przeczekać przelotny deszcz na przykład.
tani namiot po pierwsze osłoni przed komarami i resztą owadziej szajki, zatrzyma temperaturę wnętrza, da poczucie intymności i spokoju, tak potrzebnego do wypoczynku. Na początek jednowarswtwowy, choć sam używam namiotu z tropikiem, przetestowanego podczas kilku burz. Z Tesco za bodajże 80 złociszy. Hamak: jako emerytowany grotołaz odradzam, po spaniu w kokonie wszystko boli. Tarp jest fajny ale na biwaku wędkarskim, chyba że jest możliwość ustawienia go jako dwuspadowego namiotu i pewnik że pogoda jest stabilna pozdrawiam wszystkich leśnych Łazęgów
hamak tylko w ostateczności, szkoda kręgosłupa. Żaden z którego korzystałem nie dawał możliwości porządnego wypoczynku ani zmiany pozycji. Po dniu z ciężkim plecakiem spanie w kokonie jest zwyczajnie niezdrowe
Jak zwykle spuzniony yt odznaczyl mi 2 raz dzwona! W latach 90 z kolesiami spalismy pod pączem tarap z kapturem na srodku, byl to wojkowy sprzet kolegi nie moge znalesc takiego nigdzie fajnie to sie sprawowalo w kaptur jakis patyk albo kamien obwiazywalismy go sznurkiem i do drzew po rozbiciu mial ksztalt piramidy z tarapem mozna zrobic to samo ale juz go nie zalozysz na siebie podczas ulewnej wedrowki. W tamtych czasach survival dopiero raczkowal nie bylo tyle sprzetu co teraz i nazwy tez byly inne do dzis pamietam jak szlismy iles kilometrow rzka bo wszedzie krzaki haszcze wielkie POZDRO dla HENIA I RADWANA gosci ktorzy mnie tego wszystkiego nauczyli i wiem ze jak by byla wojna to oni przetrwaja na sto pro
No dobrze ale jak będę spał pod tarpem czy śpiwór mi nie zwilgotnieje mam na myśli każda porę roku a może tarp plus bivi tylko ze bivi dotyka śpiwora i jak to się przekłada czy śpiwór mi nie złapie wilgoci ?
Czy DD SuperLight - A-Frame - Mesh Tent można rozstawić pod tarpem przymocowując go do sznurka na którym wisi tarp tak by nie musieć używać kijków trekingowych jako stelarza? (albo w ogóle jakiegokolwiek stelarza)
Jeśli mogę podpowiedzieć, wypróbuj spanie na pałatce, pod kocem filcowym (wojskowym) -nago. Ja sprawdziłem i wiem. Nie potrzeba bielizny termicznej, Twoje 36'6 z dobrym izolatorem to piec:)
Witam. Zastanawiam się nad kupnem Tarpa 3x3 DD Hammocks ale trochę odrzuca mnie spanie z kleszczami itp. Znalazłem namiot w cenie niewiele wiekszej od tarpa i wydaje się spoko (waży tylko 1kg). Czy ten namiot wydaję się Panu wporządku? Namiot Jednoosobowy 1 kg AlpenTent Solo 1 Bivi Norka Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź ✌🏻
Hej @Bushcraftowy, czy masz jakies wideo w ktorym przebywasz w namiocie z przenosnym piecem drewnianym? Mieszkam w Colorado i staram sie wejsc w te klimaty. :)
1. A widziałeś namioty dwuosobowe z wagą poniżej 2 kg? Widziałeś - prawda? To dlaczego porównałeś namiot ponad 3-kilogramowy do lekkiego tarpa? Po czym dorzucasz do tarpa podłogę, moskitiery... 2. Ponad dwadzieścia lat uruchamiam kuchenkę w namiocie i jest ok. A Ty mówisz, że w tarpie się da... 3. Namiot będzie zawsze lepiej chronił - przy dobrym rozłożeniu - od wiatru i robali aniżeli tarp.
A Ja sie Nie moge zdecydowac co wziasc na kolejna wyprawe zimowa do szkocji. Ogolnie to wole tarp+bivy bo daje mi to wieksze poczucie przygody i kontaktu z natura. Jak raz wzialem namiot to sie czulem jak sardynka w puszce. No ale to zawsze byly wypady podczas lata, teraz zamierzam sie wybrac w zimie. Co byscie wybrali?
Hej. Powiedz jak radzisz sobie z kleszczami? To właściwie wyjściowa i podstawowa sprawa w działalności w terenie. W ciepłych porach trudno nie spotkać takiego. Z praktycznego punktu widzenia jak rozbicie namiotu, wędrówka, różne miejsca głębia lasu a obrzeża i łąki itd. Jak rozbić namiot w przysłowiowych Bieszczadach w lecie żeby cie kleszcze nie oblazły? Jak znaleźć dobre miejsce? Itd. Jakie Ty masz praktyczne doświadczenia z tym tematem z działalności w terenie? Możesz polecić jakieś materiały w tej sprawie? Pozdrawiam.
Hej! Mam takie trywialne pytanie do Ciebie. Stałem się posiadaczem takiej fajnej, lekkiej karimaty. Z jednej strony jest biała pianka, a z drugiej powłoka posrebrzana ( taka jak na osłonach na przednie szyby samochodów). Mam co prawda materac Thermaresta, ale nie chcę go przemrozić, dlatego planuję w zimie przespać się właśnie na tej karimacie pod namiotem w Izerach. I teraz pytanie! Którą stroną do ziemi należy ją rozłożyć żeby właściwie izolowała mnie od ziemi?Pozdrawiam.
Kurcze jak ja nie trawie tej walki o gramy. To nie jest Giro czy inny wielki tour. Tam też są limity. Daje to tyle co nic... 5 gram to nie jest 5 kilo, które robi różnicę. Nie zabieramy 1000 rzeczy. Tylko najpotrzebniejsze i najbardziej wygodne to własnego użytku. Pamiętajcie! Pływak się goli bo robią się pęcherze powietrza. Kolarz się goli nie po to żeby oszczędzić 5W na 100km. Tylko jak się wy..doli, to później łatwiej się goi i plasterek nie boli przy zrywaniu. No i ta sama zasada działa tutaj. Lepiej kolosa dźwignąć i się wyspać niż kombinować bo mam rzekomą korzyść. Zjedz inaczej, wypij mniej kawy która i tak odwadnia i bilans się utrzyma. Generalny.
WITAM PANA B. mam pytanie czy krzesiwo firmy "LIGHT MY FIRE" jest odpowiednie i dobre bo jedni mowia ze dobre inni ze nie prosze o odpowiedz na to dzieki pozdrawiam :-)
war szuba Daje rade, bo sam używam i nie ma na co narzekać. Jeżeli masz ostrą krawędź do krzesania to iskry są naprawdę kaloryczne i zapalają odpowiednio przygotowany materiał bez żadnych problemów. Pozdr.
Niestety nie mam na to żadnej recepty - gdy jest ciepło po prostu nie zabieram rzeczy, które mogą się zepsuć. Trzymam się suchych produktów. A wczesną wiosną, późną jesienią i zimą można sobie pozwolić na noszenia takich produktów. Pozdrawiam
Ta na tym filmie? To składana karimata Bundeswehry - do spania nie polecam - za cienka i słabo izoluje. Jako siedzisko i mata na dzienne wycieczki - super sprawa.
Za tydzień kolejny biwak a dziś poradnik dla początkujących dotyczący wyboru odpowiedniego schronienia. Zapraszam.
Bushcraftowy hej znam cie wujek grenia
dasz mi link do namiotu
Mogę prosić o recenzje materaca którego używasz. Głównie ciekawi mnie jego wytrzymałość. Przy spania na ziemi pod tarpem dajesz coś pod materac?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź pisemną lub filmik.
Pozdrawiam.
allegro.pl/namiot-fjord-nansen-sierra-ii-2-osobowy-i7018646866.html
Bushcraftowy kiedy filmik jak zrobic sznurek ?
Ten kanał jest za dobry. Najbardziej merytoryczny kanał w tej tematyce jaki widziałem (nie tylko w j.polskim) Zastanawiam się co powinieneś zrobić, żeby dotrzeć do większej ilości odbiorców. Może tłumaczenie na angielski? Napisy...
200k, czyli jakieś 20% Polaków to całkiem spory odbiór.
@@11marcian Polska ma, bagatela, 40kk ludzi, a nie 1kk :)
Zawsze lubię jak na początku rozpalasz ogień rozbijasz schronienie albo gotujesz wodę.pozdrawiam.
Dzięki :)
Ja rowniez :D
Tarp ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę - dla mnie niesamowicie ważną jako użytkownika kładącego duży nacisk na bezpieczeństwo. W sytuacji awaryjnej, naprawdę podbramkowej, kiedy zbliżamy się do kresu własnej odporności i wytrzymałości możemy zabiwakować przeczekując kryzys po prostu owijając się tarpem jak "tortilla". Kiedy brakuje sił, a umysł z wyczerpania nie daje szansy na planowanie wymyślnego obozu, takie szybkie schronienie wymagające tak naprawdę tylko wyciągnięcia tarpa z plecaka może uratować zdrowie i życie.
...oglądałem wiele filmów na YT dotyczących surwiwalu, ale za każdym razem kiedy je włączałem, szybko rezygnowałem z oglądania tego typu filmów bo po prostu mnie to jednak nie interesowało, a twoje filmy to ja oglądam z przyjemnością i się wkręciłem :). Kawał dobrej roboty, nie przestawaj !!!
W pełni się z Tobą zgadzam Bushcraftowy a co do pytań częstych dotyczących dzikich zwierząt to apeluję o spokój wśród amatorów bushcraftu. Biwakuję od dwóch lat na terenie Bieszczadów czyli terenie gdzie występują wszystkie duże drapieżniki - wilki, niedźwiedzie ,rysie. Tutaj te populacje rosną w siłę i nie należą już do rzadkości z czego się cieszę. Szwędam się po terenach mocno odludnych , Otryt , masyw Chryszczatej, dolina górnego Sanu i tzw. Bieszczadzki worek czyli na południe od Mucznego. Jeśli ktoś z Was zobaczy w ogóle wilka podczas wędrówki to poczytajcie to sobie za wielkie szczęście i dar losu. To cholernie skryte i inteligentne zwierzęta i zobaczą , zwietrzą bądź usłyszą was dużo wcześniej niż zdążycie nawet o nich pomyśleć. To zwierzęta, które w instynkt mają wbudowany strach przed człowiekiem. Owszem w bieszczadzkich rejonach zdarza im się czasem porwać i wszamać psa , który oddalił się od swojego domostwa ale taka ich natura. Jedynym potencjalnie groźnym zwierzakiem dla nas jest niedzwiedz ale tylko w przypadku gdy się o to prosimy, tzn zachowujemy się bardzo cicho, tropimy go i wpadamy w ich mateczniki czyli miejsca gdzie odpoczywają. Najgorzej jest wczesną wiosną gdy się budzą i są głodne lub gdy spotkamy niedźwiedzicę z młodymi. Dwa razy nad ranem zobaczyłem obok swojego namiotu tropy niedzwiedzia w odległości około 25 m, bliżej nie podszedł. W rejonach występowania niedzwiedzia Bieszczady, Beskid Niski , Podhale radzę wszelkie resztki jedzenia zakopać a mocno pachnący prowiant powiesić na jakimś drzewie 200 metrów od obozowiska na noc tak dla pewności bo miśki mają świetny węch i zwietrzą pokarm z daleka. Dwa razy przez dwa lata częstego biwakowania widziałem niedzwiedzia z daleka przez lornetkę , wilka ani razu a przyznaję ,że właśnie je tropię. Widać tropy , kupy , resztki niezjedzonej padliny i ani śladu samych wilków. Raz zimą słyszałem wycie watahy z odległości około 2 km. Ryś nie stanowi żadnego zagrożenia i pogratuluję każdemu kto spotka tego kota :) Nie ma się co bać naszych zwierzaków tylko trochę poczytać o nich i ich zachowaniach i szanować regułę ,że to my jesteśmy tam gośćmi a one gospodarzami. Chyba właśnie o to chodzi w bushcrafcie ,żeby bratać się z naturą i ją podglądać i szanować. Nie bójcie się bo wiem o czym piszę ,życzę fajnych spotkań i wrażeń. A dla samotnych wędrowców takie rady : nieco się popsikać jakimś dezodorantem, chodzić po lesie normalnie nie skradać się , szelest ubrania, szelest liści , trzaskające gałązki pod nogami odstraszą skutecznie zwierzaki. Obozować blisko szlaków , ścieżek i dróg zrywkowych nadleśnictw. Nie iść za tropem zwierzaków gdy się ich boimy. Gdy wybieracie się w dwie osoby lub więcej problemy znikają automatycznie. Powodzenia!
Dzięki za ten bardzo sensowny komentarz. Pozdrawiam i zazdroszczę częstych wizyt w Bieszczadach.
Miło mi było coś tu napisać od siebie, bo o zwierzakach coś tam wiem ;) A Twój kanał to świetna robota. Potrafisz zarazić pasją i Twoje uwagi i spostrzeżenia naprawdę sprawdzają się w terenie, też pozdrawiam i zapraszam w Bieszczady :)
Konrad, a jak wygląda sprawa z przemytnikami przez granicę i strażą graniczną? Miałeś jakieś nieprzyjemne przygody z jednymi lub drugimi? Pozdrawiam i też zazdroszczę bliskości Bieszczadów.
Z przemytnikami dzięki Bogu nie miałem żadnych przygód choć o tym myślałem, często włóczę się po rejonie gdzie kręcili Watahę ( swoją drogą świetny serial :) Przy okazji odkryłem chatę gdzie filmowy Rebrow się ukrywał. Na początku myślałem ,że odkryłem metę jakiegoś kłusownika dopiero potem się dowiedziałem ,że zbudowali ją tam na potrzeby filmu. Natomiast pogranicznicy są czujni i prawie zawsze mnie namierzali ...nie wiem jakim sposobem. Podejrzewam ,że mają dużo ukrytych kamer na podczerwień , może dronów nie wiem ale są skuteczni , taka ich robota. Pojawiają się konno, na motocyklach, quadach , autach terenowych i pieszo. Zawsze mnie legitymowali ,dowód osobisty konieczny przy pasie granicznym, grozi mandat za brak dowodu. Ale odbywa się to zawsze w miłej atmosferze i jak dowiadywali się ,że mam szajbę z bushcraftem i tropieniem zwierząt doradzali nawet gdzie się udać i gdzie można zobaczyć coś ciekawego. Po kilku spotkaniach w ciągu 6 miesięcy na ich sugestię robię tak : dzień przed wyjazdem w Bieszczady dzwonię do najbliższej ich strażnicy , najczęściej jest to strażnica w Lutowiskach. Podaję swoje dane, pesel i miejsce gdzie zostawię samochód i jego nr rejestracyjny .Mówię gdzie będę się włóczył i ile dni. Oni są spokojni i wiedzą kto się szwęda przy granicy a ja od tego czasu mam mniej spotkań z nimi. Czasem spotyka mnie też leśniczy z tamtych rejonów i na początku zawsze kablował strażnikom ,że widział jakiegoś obłoconego obcego ;) Tam naprawdę żyje garstka ludzi i wszyscy się znają jak łyse konie.Nie mijała godzina , zjawiali się pogranicznicy. Ale leśniczego też oswoiłem i już wie ,że jestem tylko niegroźnym cudakiem. Pogranicznicy to fajni, młodzi ludzie, też czuć ,że lubią naturę więc spotkania z nimi są fajne, mało spotykają ludzi więc zawsze lubią pogawędzić :) Teraz do wiosny jest fajny czas , dużo widać , ludzi zero , na śniegu można czytać ja z książki. A historia tych ziem jest cholernie ciekawa . Też Cię pozdrawiam Smooth Criminal
Hmmm ... też się szwendam przy pasie granicznym, ale przy Czechach a tu nie ma żadnych służb w górach. Cieszy mnie to, bo wszelkich cholernych służb nie znoszę a w dodatku można dzięki temu zabierać w góry broń (rzecz jasna legalną) i nie ma ryzyka że żaden służbista z przerostem ego będzie się uprzykrzał na szlakach. Jeszcze trochę i zakażą oddychać w tej cholernej UE.
Mądrego aż miło posłuchać. Zawsze się nad tym tematem zastanawiałem.
Niedawno trafiłem na ten kanał.
Miło że ktoś podziela zdrowe zainteresowania.
Będę oglądał
nigdy bym się nie zdecydował na bushkraft ale ciekawie to się ogląda
Dzięki. Bardzo przydatne info, w przyjaznej formie. Pozdrawiam i życzę fajnych wypraw.
Bardzo fajny kanał!
Co do schronienia, ja wybieram hamak z tarpem. Kiedyś preferowałam sam tarp, ale pewnego dnia na wędrówkę wzięłam hamak, a kolega tarp. Padało całą noc, dosłownie go zalało. Na szczęście mój hamak ma udźwig do prawie 200kg i pozwoliłam mu na noc wleźć do hamaka. Od tamtej pory kolega też nosi. Nie ciągnie od ziemi, bo wisisz w powietrzu, nie pada na głowę, bo rozwieszony tarp :)
Pozdrawiam, filmy ogladają moi Wnukowie z myślą o dorównaniu wiedzą dziadkowi. Ja też chętnie oglągam bo lubię sie dokształcać.
Pozdrowienia od Emeryta Lesnego Włóczęgi
Te Twoje "wstępy" są na prawdę super. Uspokajam się jak je oglądam :) Świetny pomysł!
Dzięki :)
Dziękuję bardzo za odpowiedź na moje pytanie w sprawie porównania schronień. Bardzo dobry materiał zwracający uwagę na zady i walety każdej z przedstawionych opcji. Pozdrawiam!
Jestem byłym wojskowym i z reguły używam pałatki. Takiej typowej płacht z drelichu impregnowanego. Nie najlżejsze ale zrobisz hamak, namiot czy tarp. Przede wszystkim niezniszczalne i nieprzemakalne. No i może służyć jako płaszcz przeciwdeszczowy. Osobiście, gdy nie ma opadów, preferuję szałas. To naprawdę proste i szybkie oraz sprawdzone w warunkach bojowych rozwiązanie. Co myślisz o ziemiance? Wystarczy kilka sztachet, naturalne zagłębienie terenu, nieco igliwia i jest ok, wg mnie. Przetrwałem, przy ognisku oczywiście, mrozy poniżej -30. Dodatkowym izolatorem był śnieg. Spanie na belkach sosnowych i igliwiu oraz mchu. Wszystko wykonane bagnetem do AK-47. Nie miałem spec-noża :)
Audycja super, nieświadomi mogą się wiele nauczyć. Moje przeszkolenie jest, jak to się dziś nazywa, preepersowe. Trochę się na to uśmiecham ale... Dla cywili ok, szoł.
Szanuję Cię i Wiem, że nie zginiesz ani nie dasz zginąć towarzyszowi.
Naturalne zaglebienie terenu i - 30? W lesie kilka sztachet? W takich warunkach tylko Nodia sie sprawdzi no moze i dziura dakoty dodatkowo... Plachta?? W srodku masz tak wilgotno po kilku godzinach jak w worku foliowym lub namiotem bez tropiku... Ognisko ogrzewa owszem ale tylko z jednej strony... Brzuszek cieply w dupcie zimno...
Uwielbiam te twoje filmy. Fajnie tak spędzać czas wśród przyrody :)
Dzięki za cenne porady. Pomimo że korzystam z każdej z tych opcji to jednak miło słyszeć że nie nabieram doświadczenia samotnie. Każda porada, choćby znana, ćwiczy pamięć i doskonalenie umiejętności 😉
Udanego wypadu za tydzień no i czekamy na filmik z niego!! Pozdrawiam!
Hej. Jestem pod dużym wrażeniem Twojej umiejętności wysławiania się. Niejeden publicysta czy spiker radiowy mógłby się od Ciebie uczyć płynnej wymowy i bogatego słownictwa. Jak to wyćwiczyłeś? Masz kontakt zawodowy z językiem mówionym? Pozdrawiam.
Właśnie, mam to samo wrażenie. Słuchanie kogoś płynnie mówiącego, spokojnie i z sensem to rzadkość.
Np hajto
Brakuje jednak umiejętności przywitania się z widzami.
Zapomniałeś dodać, że namiot zapewnia zwiększony komfort termiczny. Śpiąc w 2 osoby to jakieś +-10°
Mam nadzieję, że + a nie -
Dobry odcinek, spoko zestawienie, rzeczowo i na temat, słychać, że znasz się na rzeczy.
Pozdrawiam :)
Wartościowy film. Trzymasz naprawdę wysoki poziom.
najlepszy namiot na świecie, 2 os quehua z decathlona za 99zł, 2,3kg 😀 mam go 3 lata i spisuje sie świetnie, raz nawet przeszedł po nim pijany facet i poza lekkim rozdarciem nic sie nie stało
Przepraszam, że zanim oglądnąłem Twój film dałem od razu łapkę w górę, może dla tego, że nigdy się nie zawiodłem z Twoich surwiwalowych filmów. Uważam, że są robione z pasją i zaangażowaniem. ;)
Ja zdecydowalem sie na polaczenie podlogi w postaci izolujacej maty wodoodpornej 210x100cm oraz samego tropiku od namiotu Forclaz Ultralight 2os oraz bivy z mata pompujaca i spiworem 0/+5.
Spiwor i mate wkladam do bivy i calosc trokami mocuje do spodu plecaka. Tropik od namiotu pakuje do osobnej kieszeni na MOLLE i moge szybko decydowac czy go zabrac czy zostawic poprzez podpiecie do boku plecaka. Mate trzymam zawsze przy sobie zeby miec mozliwosc izolacji przy pracach na kleczka, podczas siedzenia lub lezenia itp. Tropik moge rozlozyc samonosnie i daje dosc miejsca na caly sprzet w srodku, daje dodatkowa ochrone przed wiatrem i deszcze. Bivy dodaje do spiwora jakies 10 stopni. Testowane na -10 stopniach tej zimy bez tropiku, tylko mata izolujaca + bivy z mata pompowana 4cm w srodku i spiwor. Awaryjnie dostepny jeszcze tropik od namiotu w razie wiatru lub sniegu. Pewnie dalby jeszcze troche izolacji cieplnej. Nosze tez na takie okolicznosci 12h ogrzewacz do rak zippo.
Najczęściej śpię w lesie i górach, i lubię to robić, we wszystkich porach roku poza latem. Latem, szczególnie las, jest niegościnny (susza, upał i owady). Podczas zimowych spływów także zawsze śpimy na łonie natury. Od dobrych kilku lat nie stosujemy do tego innego zestawu niż bivy bag (polecam ten z gore z demobilu USA). W plecaku awaryjnie mamy zawsze tarp (jeden na kilka osób). Polecam ten sposób. Ślepą uliczką w naszej turystycznej ewolucji okazały się hamaki, do których ciężko się zapakować (szczególnie zimą) i potem nad ranem długo trzeba kalkulować czy warto z takiego kokonu wyjść na poranne siku (poza tym bardzo ciągnie zimnem od spodu).
najlepszy survivalowy kanał na polskim youtubie, SUB!
ja pod tarpem w hamaku majac spiwor ktory gwarantowal komfortowe spanie w 5 stopniach mialem problem cieplo wyspac sie w bluzie przy 14 :)
doswiadczenie jest kluczem do wypraw pozbawionych niespodzianek.
Nocowałem pod namiotem dwa tygodnie na Malcie. Znalezienie tam drzew między którymi można rozłożyć tarpa jest całkowicie niemożliwe. Nie znalazłbym nawet kijka który mógłbym wbić w ziemie, już nie mówiąc o tym, że w tą ziemie nie dałoby się nic wbić. Poza tym jednej nocy mój namiot oblazło stado szczurów. Tego nie chciałbym przeżyć pod tarpem. Na Malcie są też węże (według miejscowych niegroźne dla ludzi i sprowadzone po to by polować na szczury) i w jednym miejscu natknąłem się na karaluchy. Całkiem duże karaluchy. Na tą wyprawę namiot był słusznym wyborem ;)
Jak zawsze swietny material, uwielbiam Twoje filmy za profesjionalizm.
Ja akurat mieszkam w Australii i moim wyborem jest namiot poniewaz musze sie chronic przez insektami, pajakami i wezami. Wiem, ze moglbym uzyc moskitiery, ale jakos jeszcze sie do tego nie przekonalem, ktoregos dnia napewno sprobuje :)
Pozdrawiam!
jogabonitos89 zazdroszczę ci tej Australii :) pozdrawiam
I to jest właśnie dobry przykład sytuacji, w której tarp to za mało. Pozdrawiam
Hej :)
Ciekawe porównanie. Sam od dawna zastanawiam się nad idealnym rozwiązaniem.
Parę spostrzeżeń (nie piszę w kolejności według filmu).
1. Podstawową wadą hamaka NIE jest to, że jest to dodatkowy ekwipunek, bo każde z wymienionych rozwiązań jest dodatkowym ekwipunkiem (hamak, tarp, namiot). Podstawową wadą hamaka jest autonomiczność, a raczej jej brak - potrzeba solidnego wsparcia, na którym można zamontować hamak.
2. Tarp - zdecydowanie największą zaletą jest jego mobilność - waga i objętość po spakowaniu. Co do szybkości rozstawiania - tu kwestia sporna, bo jeśli używa się jakiegoś namiotu często, to ma się wprawę w jego rozstawianiu. Do tego - są konstrukcje, które rozkłada się W CAŁOŚCI w krótkim czasie, w pojedynkę, bez zamoczenia części sypialnej. Zdecydowanym minusem tarpa jest aspekt głównie psychologiczny - nie daje poczucia bezpieczeństwa, jakie daje namiot. Wiem oczywiście, że bezpieczeństwo w namiocie to złudna sprawa, bo to tylko materiał, który można bez problemu rozciąć, by dostać się do środka. Jednakże namiot zdecydowanie daje komfort psychiczny, którego nie daje tarp (poruszyłeś kwestię intymności, uważam, że należało powiedzieć także o kwestii poczucia bezpieczeństwa). Plus oczywiście wspomniana przez Ciebie ochrona przed owadami.
Niewątpliwie plusem jest możliwość używania kuchenki, lecz np w przypadku namiotu - też możesz jej używać, w przedsionku namiotu. Oczywiście NIGDY nie należy zapominać o kwestiach bezpieczeństwa!!!
3. Namiot - oczywiście, że ze względu na konstrukcję zajmuje więcej miejsca, waży więcej niż tarp czy hamak, to są dwa główne minusy namiotów, lecz - moim zdaniem - to niewielkie minusy, które są zakopane pod plusami, których jest więcej, niż minusów. Podstawowe to: autonomiczność, dużo lepsza ochrona przed warunkami zewnętrznymi, ochrona przed owadami, zapewnienie prywatności, może i złudne, ale jednak - poczucie bezpieczeństwa, pewna (w sensie - skuteczna, w porównaniu do pozostałych schronień) ochrona ekwipunku. Kwestia kondensacji pary - to kwestia znikoma. Nie siedzi się zamkniętym w namiocie przez miesiące, nie jest tak, że non stop leje i trzeba mieć zamknięty namiot. Poza tym nawet jeśli zwrócić uwagę na ową kondensację - lepiej, by ekwipunek przyjął nieco tej skondensowanej wilgoci, niż miałby w jednej chwili przemoknąć w ulewie. Współczesne konstrukcje namiotów są lekkie, szybkie w rozstawianiu (nie wiem, ile lat jeździłem na biwaki minimum dwutygodniowe, z plecakiem dwukrotnie cięższym ode mnie, do tego namiot z lat 80 - ważył połowę mojej wagi, co w połączeniu z plecakiem, do tego gitara - stanowiło nie lada wysiłek. ..ale przeżyłem, było super,.. więc - dlaczego przy obecnych konstrukcjach miałbym nie dać rady?). Przypominam też, że nie należy zapominać o OKOPANIU namiotu (krótkie wyjaśnienie dla Młodych - nie chodzi o wzięcie namiotu na buty, tylko o wykopanie "fosy" wokół namiotu, żeby woda nie podsiąkała podłogi). Minusem jest też ograniczona przestrzeń, ALE jeśli dużo wędrujesz, biwakujesz, to wiesz, czego i w jakiej ilości potrzebujesz na ten czas i warunki, więc bez problemu umiesz się zaopatrzyć tak, by zmieścić się ze wszystkim w namiocie. Tak - pod tarpem zmieścisz więcej (chociaż właściwie to kwestia wielkości namiotu). Ale pod tarpem tego nie zamkniesz. Co do hamaku - hamak to też tylko "opakowanie dla Ciebie", co - moim zdaniem - jest jego dużym ograniczeniem.
Podsumowując - wszystko zależy tylko i wyłącznie od:
1. Twoich preferencji (czy lubisz komary, mrówki, pająki, kleszcze, wiatr we włosach podczas snu pod tarpem, czy zamknąć się z plecakiem w namiocie, odcinając się od wszystkiego i wszystkich wokół).
2. Typu wędrówki i okoliczności (długotrwała, weekendowa, spanie w "dziczy" czy na polach biwakowych, wymagania odnośnie komfortu - czy czujesz się bezpiecznie w hamaku, pod tarpem, czy wolisz zamknąć się na noc ze swoimi tobołami w namiocie, czy wystarczy Ci mały plecak z podstawowymi zapasami, który możesz mieć przy sobie w hamaku, czy potrzebujesz kuchenki (którą dodatkowo musisz dźwigać), czy potrafisz sobie ugotować na ognisku, w jakie tereny się udajesz, itp itd).
3. Umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach (czy potrzebujesz więcej ekwipunku, by zapewnić sobie komfort podczas wędrówki/biwakowania, czy potrafisz dać sobie radę z tym, co masz pod ręką i znajdziesz w najbliższym otoczeniu).
4. Właściwego (dla powyższych trzech punktów) zaplanowania wędrówki.
Nie da się jednoznacznie i uniwersalnie powiedzieć, jakie schronienie jest najlepsze. Wszystko jest uwarunkowane... od nas samych. Z MOJEGO punktu widzenia, DLA MNIE, najlepszym rozwiązaniem jest namiot. Jestem w stanie dźwigać nieco więcej, bo komfort psychiczny jest DLA MNIE ważniejszy, niż te ileś-gram-więcej. Zaznaczam - nie jestem pierwszej młodości, na biwaki dźwigałem namiot ważący ponad 5 kg, oczywiście oprócz plecaka z wyposażeniem i oprócz gitary. Ale to, że DLA MNIE namiot jest najlepszym rozwiązaniem nie znaczy, że będzie tak samo w Waszym przypadku. Dlatego trzeba doświadczać różnych sytuacji, poznawać sprzęty, poznać siebie, swoje wymagania i sposoby na zaspokojenie swoich własnych potrzeb.
Huh, się rozpisałem...
Pozdrawiam! :)
Wow - dzięki za ten komentarz. Trudno się nie zgodzić. Pozdrawiam :)
Genialny komentarz!
Z myślą o wędrówkach rowerowych, kupiłem sobie dobrej jakości namiot dwuosobowy z tropikiem o wadze 1,7 kg, zatem można kupić dobry i lekki namiot, który po złożeniu ma stosunkowo niewielkie gabaryty. Dodatkowo, namiot ten posiada możliwość rozłożenie niezależnie samego tropiku, lub tylko moskitiery z podłogą, co stwarza dodatkowo spore pole manewru odnośnie jego wykorzystania w różnych okolicznościach. Jednak mam też ochotę przećwiczyć biwakowanie z tarpem i porównać oba rozwiązania.
I tak nadal uwielbiam namioty ;)
Wspaniały film życzę panu udanej niedzieli .
Ja wybieram tarpa i hamak zazwyczaj. Nie ważne czy idę pieszo czy jadę motocyklem takie połączenie daje ten plus ze nie leży się na ziemi. Tarp bardzo fajnie spisuje się w połączeniu z motocyklem zaczyna padać wyciagasz tarpa, motocykl na stupce bocznej tarp na niego i do ziemi mocujesz nic nie moknie (radzę tylko uważać żeby silnika tarp gdzieś nie dotknął właściciele BMW gs będą wiedzieć o czym mówię) i pod tarpem też się cieplej robi dzięki temu ze jedną z ścian to motocykl z nagrzanym silnikiem który dość długo trzyma temperaturę. Polecam wszystkim którzy zjeżdżają co jakiś czas z dróg.
Dzięki - dobra rada dla tych zmotoryzowanych. Pozdrawiam
były zwiadowca Poziom wymierajacego gatunku o nazwie gimbus będzie mi was brakować.
Uwielbiam twoje filmiki👍🏻
Muszę dodać że na rynku pojawiły się niecałe dwa lata temu namioty które same rozkładają się w niecałe 3 sekundy a więc bez problemu gdy nas dopadnie burza tak jak to byshcraftowy pwiedział w 9:00 możemy się szybko skryć .
no ale czy sa ultralight?
jeżeli namiot ma dwa wejścia, jest świetny do biwakowania na słońcu, dzięki lepszej cyrkulacji powietrza właśnie ;)
Wspomniałeś o uszkodzeniach w namiocie i masz rację. Jedynego roku, jak byłem z synem na biwaku, połamały się nam pałąki i musiałem wiązać je na patykach bandażem bo zestaw naprawczy nie przewidział uszkodzeń w więcej niż 2 miejscach. Osobiście najbardziej lubię spać pod rozłożonym ponczo, które służy mi też jako ochrona przed deszczem w czasie wędrówki. Zaś czy śpię na hamaku czy karimacie to zależy tylko od ilości grubych pni.
Dobrze wytłumaczone i pokazane.
Tarp to super sprawa, lekki, łatwy w montażu w terenie zalesionym, ale tak jak zauważyłeś, nie chroni przed owadami. Kiedyś nieźle się na tym przejechałem, nie spodziewając się w danym terenie chmar komarów, które uaktywniły się dopiero wieczorem. Trzeba mieć to na uwadze, bo inaczej taki nocleg na nic się nie zda. Pozdrawiam!
Pewnie - dlatego ja w sezonie "owadowym" zawsze zabieram lekką moskitierę. Pozdrawiam
Sam chyba zacznę tak robić, nawet jeśli teren nie wygląda na lubiany przez komary. Ciężar takiej siatki to w końcu nie tragedia, na pewno wyjdzie dużo lżej niż zabieranie pełnego namiotu ze stelażem.
Na wilgoć w Namiocie polecam silica gel to te małe torebeczki które są wrzucane do pudełek z butami wyciągają wilgoć nieprzyjemny zapach itp.
Pan ma umiejetnosci dobrego nauczyciela. To jest rzecz bardzo istotna. Pan sie uczy i naucza, to jest dobry atut...
Bardzo szkoda, ze u pana nie mozna w euro lub w innej walucie zakupy zrobic, bo chetniej kupilbym u Polaka niz u obcokrajowcy. Niech pan nad tym pomysli!
FAJNIE POWIEDZIANE .
W namiocie też przyda się jakaś karimata albo materac i śpiwór, podobnie pod tarpem. W hamaku też jakiś śpiwór i podszycie ocieplające. Suma wag tych elementów zdeklasuje namiot, ale tarp z moskitierą, materacem i śpiworem nie jest już taki lekki i funkcjonalny, a pół kilograma więcej nie zrobi dużej różnicy.
Tak jak autor ma na myśli: wszystko zależy czego oczekujemy od ekwipunku i biwakowania
Jestem fanem tarpa, ale często wybieram namiot
Bushcraftowy,bardzo interesuje sie survivalem, dzięki panu wiele sie nauczyłem, mógłby pan nagrać film 5 dni w lesie? Pozdrawiam.
ostatnio kupiłem chińskiego klona MSR, 3 osobowy, całość waży 2,5kg, kosztował 600zł i jest genialny :D
Dawaj linka
@@jestemkwita niestety teraz juz koszuje tysiaka :< www.aliexpress.com/item/32951760670.html ta wersja z lepszym materiałem jest w białym kolorze. Wstawilem linka do sklepu producenta ale może znajdziesz gdzieś taniej. Wersja 3 osobowa jest idealna dla 2 osób + plecaki.
świetny film, doskonale wyczerpałeś temat :)
Dzięki za komentarz :)
Najlepiej kupic wszystko polecam
Święty kanał. Pozdrawiam i idę w las :D
Ja oczywiście nie wyobrażam sobie, pod czymś innym jak namiotem :D Pod namiotem czuję się o wiele bezpieczniej. Dla mnie największą zaletą jest to że mogę go rozbić w każdym miejscu, na przykład na wzgórzu i budzić się z pięknym widokiem o wschodzie słońca ;)
Tak - ten rodzaj niezależności to wielka zaleta namiotów. Pozdrawiam
Stanisław Mikiciuk jak ci dupa zmarznie w hamaku to docenisz namiot
Po to jest mata samopompująca i śpiwór żeby tyłek nie marzł amatorze
Zarzad Mar nie zesraj sie XD
A Ja wole las, bardziej dziala na mnie uspokajajaco niz gory
Zdecydowanie wybieram namiot. Nie wspomniałeś o mrówkach, skórkach, kleszczach i innych łajdactwach które w przypadku stosowania tarpa bez hamaka, dobiorą nam sie do tyłka. Dodatkowo mieszkam w kraju gdzie są jadowite węże i skorpiony które raczej do namiotu nie wejdą. Odizolowanie od wilgoci podłoża, zero wiatru oraz zacinania deszczu w nocy i ulga od moskitów to super zalety. Z karimaty pod tarpem łatwo w nocy zlecieć na mokrą trawę. Namiot owszem sie nagrzewa w słońcu ale kto siedzi w namiocie w ciagu dnia. Jedyna wielka wada to istotnie waga.
Ale przecież wyraźnie wspominam o braku ochrony przed owadami.
Mój namiot waży 1,2 kg i nie zamieniłbym go na żadnego tarpa! Śpiwór 0.6 kg i materac Thermarest tyle samo, dają mi komfort noclegu jak w domu! No i wożę to wszystko w torbie podsiodłowej na moim góralu! Niezależność i wolność! Rewelacja! Pozdrawiam
No i super !
co do tych robali w tarpie to Ci powiem że mój 1szy raz wyglądał tak hmmm plandeka rozwieszona 130cm nad ziemią a tuż pod nią hamak (na pusto niemalże się stykały) i uchroniło mnie to przed strzyżakami takie meszki coś jak kleszcz ze skrzydłami, leśna mgła typowo zimna i wilgotna jakoś mi nie dokuczała przez całą noc dopiero nad ranem zrobiło mi się zimno, fakt nie miałem nic pod plecami po za śpiworem. ale po ubraniu polara o 3/4 rano wygrzebałem się z ledwością o 9 z hamaka było tak wygodnie, że chyba sobie zamontuje w domu do ścian
To prawda - komfort w hamaku jest wyjątkowy. Dzięki za komentarz i pozdrawiam.
| Dziękuję 🌲🌲🌲☺🌲🌲🌲. Pozdrawiam Marcinie 🌲🌲🌲☺🌲🌲🌲
Tylko namiot :-). Polecam Sierra II. Tani i nie za ciężki. A tarpa użyję jako maskownicy dla motocykla na noc. Pozdrawiam Buszmena Północy :-). Dobre filmy i sprzęt w sklepie też niczego sobie. Tak trzymaj !
Dzięki za komentarz. Rozumiem, że podróżujesz motocyklem - wtedy waga ekwipunku schodzi na drugi plan i taki namiot z pewnością sprawdzi się dobrze. Pozdrawiam
Nie nagrzewaj ubrania, tylko powietrze :) Izoluj. Nawet ogniska, do minus 10 nie trzeba. I pot nie moczy. Zawsze sucho. Moja propozycja żywieniowa: herbata z sosny, czyli wit C, ok. Jak patrzysz na żucie żywicy oraz makaron z łyka brzozy z szyszkami? I pytanie: potrafisz znaleźć krzemień? Jakbyś nie miał krzesałki :)
Pozbyłem sie tarpa lesovik na rzecz namiotu. Jak dla mnie wadą tarpa jest to że wszelakie robactwo łaziło po mnie w lecie. Komary doprowadzały mnie do nerwicy. Druga sprawa jednak wolę się odizolować od otoczenia. Tarp też mogę tak rozstawić ale nie mam na tyle miejsca aby wewnątrz się swobodnie rozłożyć. Waga hmmm trudno 450g tarpa zmieniłem na 1,1kg namiotu. Ale za niedługo kupię 690g namiotu i to będzie ideał
Naprawde fajny kanał!
Dziękuję :)
Naprawde fajny kanał! Fajne poradniki i wgle!
Bushcraftowy masz świetne filmy które pouczają masz odemnie suba i lapke w góre :D
7:27 jak przy pomocy tarpa zarobić całkowite zamknięte schronienie?
Zdecydowanie wolę kanapki, to znaczy namioty mające sypialnię podpiętą do tropiku. Wiele razy uratowało nas to przed spaniem "na mokro". Dla mnie kilogramy nie mają aż takiego znaczenia, bo rower (byle nie przebiło 5). Tarp muszę sobie dokupić do hamaka, żeby przeczekać przelotny deszcz na przykład.
tani namiot po pierwsze osłoni przed komarami i resztą owadziej szajki, zatrzyma temperaturę wnętrza, da poczucie intymności i spokoju, tak potrzebnego do wypoczynku. Na początek jednowarswtwowy, choć sam używam namiotu z tropikiem, przetestowanego podczas kilku burz. Z Tesco za bodajże 80 złociszy.
Hamak: jako emerytowany grotołaz odradzam, po spaniu w kokonie wszystko boli.
Tarp jest fajny ale na biwaku wędkarskim, chyba że jest możliwość ustawienia go jako dwuspadowego namiotu i pewnik że pogoda jest stabilna
pozdrawiam wszystkich leśnych Łazęgów
Mariusz Monika - jak długi był hamak, którego używałeś? Dało się spać na skos?
hamak tylko w ostateczności, szkoda kręgosłupa. Żaden z którego korzystałem nie dawał możliwości porządnego wypoczynku ani zmiany pozycji. Po dniu z ciężkim plecakiem spanie w kokonie jest zwyczajnie niezdrowe
Mariusz Monika to brzmi tak, jakby były za krótkie na Twój wzrost.
gorzej bo mam 172 cm, po prostu nie daję rady spać na wznak
kontuzja kręgosłupa, nie mogę spać w zgięciu
Jak zwykle spuzniony yt odznaczyl mi 2 raz dzwona! W latach 90 z kolesiami spalismy pod pączem tarap z kapturem na srodku, byl to wojkowy sprzet kolegi nie moge znalesc takiego nigdzie fajnie to sie sprawowalo w kaptur jakis patyk albo kamien obwiazywalismy go sznurkiem i do drzew po rozbiciu mial ksztalt piramidy z tarapem mozna zrobic to samo ale juz go nie zalozysz na siebie podczas ulewnej wedrowki. W tamtych czasach survival dopiero raczkowal nie bylo tyle sprzetu co teraz i nazwy tez byly inne do dzis pamietam jak szlismy iles kilometrow rzka bo wszedzie krzaki haszcze wielkie POZDRO dla
HENIA I RADWANA gosci ktorzy mnie tego wszystkiego nauczyli i wiem ze jak by byla wojna to oni przetrwaja na sto pro
G THE RIDER słowo klucz PAŁATKA...
No dobrze ale jak będę spał pod tarpem czy śpiwór mi nie zwilgotnieje mam na myśli każda porę roku a może tarp plus bivi tylko ze bivi dotyka śpiwora i jak to się przekłada czy śpiwór mi nie złapie wilgoci ?
megaaaa, pzdrawiam!!!
Czy DD SuperLight - A-Frame - Mesh Tent można rozstawić pod tarpem przymocowując go do sznurka na którym wisi tarp tak by nie musieć używać kijków trekingowych jako stelarza? (albo w ogóle jakiegokolwiek stelarza)
Jeśli mogę podpowiedzieć, wypróbuj spanie na pałatce, pod kocem filcowym (wojskowym) -nago. Ja sprawdziłem i wiem. Nie potrzeba bielizny termicznej, Twoje 36'6 z dobrym izolatorem to piec:)
Preferuję tarp+hamak :)
Dziękuję
A może coś powiesz o pelerynie ma również szerokie zastosowanie? Pozdrawiam
Ja za ok tydzień idę na taką wyprawę ale na około rok :) tylko plecak i nogi.
Super film! Napięcie jak u Hitchcock!
Mój namiot się rozkłada szybko ma wentylacje i kosztował 140 a waży około 1,5kg
Pytanie który tarp 3X3 waży 500 g wraz z likami??? poproszę o link
Mam pytanie a na biwakowanie w ogrodzie co polecasz?
Wiesz może jak skutecznie uszczelnić tropik w takim właśnie modelu MSR namiotu na szwach aby nie ciekł?
Witam. Zastanawiam się nad kupnem Tarpa 3x3 DD Hammocks ale trochę odrzuca mnie spanie z kleszczami itp. Znalazłem namiot w cenie niewiele wiekszej od tarpa i wydaje się spoko (waży tylko 1kg). Czy ten namiot wydaję się Panu wporządku?
Namiot Jednoosobowy 1 kg AlpenTent Solo 1 Bivi Norka
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź ✌🏻
Hej @Bushcraftowy, czy masz jakies wideo w ktorym przebywasz w namiocie z przenosnym piecem drewnianym? Mieszkam w Colorado i staram sie wejsc w te klimaty. :)
pytanie o tarpy z folią NRC i bez
1. A widziałeś namioty dwuosobowe z wagą poniżej 2 kg? Widziałeś - prawda? To dlaczego porównałeś namiot ponad 3-kilogramowy do lekkiego tarpa? Po czym dorzucasz do tarpa podłogę, moskitiery...
2. Ponad dwadzieścia lat uruchamiam kuchenkę w namiocie i jest ok. A Ty mówisz, że w tarpie się da...
3. Namiot będzie zawsze lepiej chronił - przy dobrym rozłożeniu - od wiatru i robali aniżeli tarp.
Jaka jest najbardziej uniwersalna wielkość tarpa dla jednej osoby (hamak lub nocleg na ziemi)? Myślę o tarpie 3x4 - nie za duży?
za duży, weź 3x3
@@jandodonna8576 wziąłem i trochę jednak zaluje ze nie 3x4....Do hamaka jednak lepszy dłuższy, 4 metrowy.
A Ja sie Nie moge zdecydowac co wziasc na kolejna wyprawe zimowa do szkocji. Ogolnie to wole tarp+bivy bo daje mi to wieksze poczucie przygody i kontaktu z natura. Jak raz wzialem namiot to sie czulem jak sardynka w puszce. No ale to zawsze byly wypady podczas lata, teraz zamierzam sie wybrac w zimie. Co byscie wybrali?
Hej,
jak długo użytkujesz namiot MSR? Jak z trwałością? Pokrótce możesz opisać wady i zalety?
Co myślisz o norkach? Nie poruszyłeś tego tematu,a posiadają masę plusów.
super
jestem początkującym bushcrafterem i chcę tanio zacząć.Co pan poleca na początki biwakowania?
Hej.
Powiedz jak radzisz sobie z kleszczami? To właściwie wyjściowa i podstawowa sprawa w działalności w terenie. W ciepłych porach trudno nie spotkać takiego. Z praktycznego punktu widzenia jak rozbicie namiotu, wędrówka, różne miejsca głębia lasu a obrzeża i łąki itd.
Jak rozbić namiot w przysłowiowych Bieszczadach w lecie żeby cie kleszcze nie oblazły? Jak znaleźć dobre miejsce? Itd.
Jakie Ty masz praktyczne doświadczenia z tym tematem z działalności w terenie?
Możesz polecić jakieś materiały w tej sprawie?
Pozdrawiam.
Cześć. Na moim kanale znajdziesz film dokładnie w tym temacie. Pozdrawiam
mogłbys napisac o to za namiot lub gdzie taki dostac ? i ocenic go jakos krotko ?
Tarp pozwala na kontrolowanie otoczenia. Ok a jest z tym otoczeniem?
Hej! Mam takie trywialne pytanie do Ciebie. Stałem się posiadaczem takiej fajnej, lekkiej karimaty. Z jednej strony jest biała pianka, a z drugiej powłoka posrebrzana ( taka jak na osłonach na przednie szyby samochodów). Mam co prawda materac Thermaresta, ale nie chcę go przemrozić, dlatego planuję w zimie przespać się właśnie na tej karimacie pod namiotem w Izerach. I teraz pytanie! Którą stroną do ziemi należy ją rozłożyć żeby właściwie izolowała mnie od ziemi?Pozdrawiam.
Dzięki !Pozdrawiam
Kurcze jak ja nie trawie tej walki o gramy. To nie jest Giro czy inny wielki tour. Tam też są limity. Daje to tyle co nic... 5 gram to nie jest 5 kilo, które robi różnicę. Nie zabieramy 1000 rzeczy. Tylko najpotrzebniejsze i najbardziej wygodne to własnego użytku. Pamiętajcie! Pływak się goli bo robią się pęcherze powietrza. Kolarz się goli nie po to żeby oszczędzić 5W na 100km. Tylko jak się wy..doli, to później łatwiej się goi i plasterek nie boli przy zrywaniu. No i ta sama zasada działa tutaj. Lepiej kolosa dźwignąć i się wyspać niż kombinować bo mam rzekomą korzyść. Zjedz inaczej, wypij mniej kawy która i tak odwadnia i bilans się utrzyma. Generalny.
dodał bym że namiot trochę izoluje termicznie i tylko pod namiot można zabrać dzieciaka czy psa :)
WITAM PANA B. mam pytanie czy krzesiwo firmy "LIGHT MY FIRE" jest odpowiednie i dobre bo jedni mowia ze dobre inni ze nie prosze o odpowiedz na to dzieki pozdrawiam :-)
war szuba Daje rade, bo sam używam i nie ma na co narzekać. Jeżeli masz ostrą krawędź do krzesania to iskry są naprawdę kaloryczne i zapalają odpowiednio przygotowany materiał bez żadnych problemów. Pozdr.
Jakim sprzętem nagrywasz?
Brakuje mi w tym zestawieniu czwartej możliwości - bivy.
A co do mnie, to wybieram hamak. Pozdrawiam.
Dla mnie bivy ma sens tylko w połączeniu z tarpem. No może poza zimą gdy mamy pewność, że nie spadnie deszcz. Pozdrawiam
Witam coto za namiot proszę o pomoc
Czy żmije są zagrożeniem? Do na miotu nie wejdzie ale tarp już nie ochroni.
👍 węże myszy komary mrówki itd
Mam takie pytanie jak przechowujesz rzeczy (w sensie mięsko) na ognisko. Masz jakiś sprawdzony patent na dłuższe przechowywanie w plecaku?
Niestety nie mam na to żadnej recepty - gdy jest ciepło po prostu nie zabieram rzeczy, które mogą się zepsuć. Trzymam się suchych produktów. A wczesną wiosną, późną jesienią i zimą można sobie pozwolić na noszenia takich produktów. Pozdrawiam
Bushcraftowy rozumiem. A i jeszcze jedno co to za karimata?
Ta na tym filmie? To składana karimata Bundeswehry - do spania nie polecam - za cienka i słabo izoluje. Jako siedzisko i mata na dzienne wycieczki - super sprawa.
Możesz podać co to za kuchenka jest gdzie to mogę kupić ? Pozdro