Proč jsou Trojkaři v byznysu úspěšnější než Jedničkáři?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2022
  • LG DNY - až 50 % slevy na televizory a audio
    u všech elektroprodejců v termínu 19.9. - 2.10.
    více na www.lg.com/cz/promotions/lg-d...
    Díky za podporu 🙌🏼
    🔥 Odběr kanálu
    / @petrmara
    ☝🏼 Doporučené aplikace, služby a gadgety, které používám, včetně slev ☝🏼
    👉🏼 kit.co/petrmara 👈🏼
    Odebírej můj newsletter
    👉🏼 www.petrmara.com/#newsletter 👈🏼
    Více:
    Merch - mementomori.pm
    / petrmara
    petrmara.com
    virtualnikomunikace.cz
    / petrmara.page
    / petrmara
    Kamera & Střih: Marek Vaňourek
    Hudba: Artlist - artlist.io/Petr-775415
  • НаукаНаука

Комментарии • 235

  • @jpasi3n759
    @jpasi3n759 Год назад +161

    Ještě jsou dva tipy 3kařů - 333333 a 512415 z čehož jsou rozhodně lepší ti druzí. Tam jde jasně vidět že jsou trojkaři jen proto, že něco je vůbec nebaví dělat a naopak něco v čem vynikají a splňuje normy pro jejich pozornost.

    • @zdendaklimek9248
      @zdendaklimek9248 Год назад

      Z principu myšlenky, ti druzí nejsou trojkaři. Domnívám se, že vyjádřením "trojkař" byli myšleni lidé, kterým to tzv. moc nemyslí.

    • @andrejsnajdr2673
      @andrejsnajdr2673 Год назад +2

      @@zdendaklimek9248 s tím že by to trojkařům nemyslelo tedy nesouhlasím. Já bych se měl považovat za trojkaře, i když jsem spíš ten případ kdy jsem v některých předmětech exceloval a třeba matematiku a češtinu procházel s problémy. Můžete být i trojkař pro to, že vám prostě stačí poslouchat v hodině, nemusíte se učit a na tu trojku to dáte vždy. Ostatně, u mne bylo při maturitě řečeno, že mi ta přirozená genialita nebude vždy stačit (na maturitu jsem se připravoval tak, že jsem si každý sešit jednou přečetl, což stačilo na to abych u ní exceloval a učitelé měli problém dát mi lepší známku než jak mi vycházeli průměry za celý rok, takže mám třeba z maturity z matematiky za 3 i když jsem spočítal všechny zadané příklady a měla to být tedy 1 maximálně 2). No pohledem zpětně my zatím ta přirozená genialita stačila :-).

    • @zdendaklimek9248
      @zdendaklimek9248 Год назад

      @@andrejsnajdr2673
      Inteligence se právě nejvíce projeví v matematice. I když vysoká inteligence jde často ruku v ruce i s dobrou pamětí, z pravidla tzv. nabiflovat se text zvládne kde kdo, ale matematika je o logice, tedy inteligenci. Takže je mi líto, ale pokud vám matematika dělala potíže, může to znamenat, že vysoké IQ nemáte, udělejte si test, jestli vás to zajímá. Ale to jsou zbytečné debaty. V našem případě použil Mára slovo trojkař, možná ne úplně šťastně, ale bylo to v kontextu trojkař a jedničkář a jejich " úspěch " v životě. Tedy člověk " chytrý " a méně " chytrý ". To že jste to nepochopil už samo o sobě může vypovídat o vaší inteligenci. Bez urážky, pouhé konstatování.

    • @andrejsnajdr2673
      @andrejsnajdr2673 Год назад +1

      @@zdendaklimek9248 Mám IQ na hodnotě 150 změřeno Mensou, asi tolik k vašim úvahám. To jste se docela sekla :-).

    • @zdendaklimek9248
      @zdendaklimek9248 Год назад

      @@andrejsnajdr2673
      Potom nechápu o čem tady diskutujeme, měla by jste tedy od začátku pochopit myšlenku ve vyjádření " trojkaři". Také nechápu proč jste měla problémy s matematikou, se 150 by to měla být pro vás hračka.

  • @janstrakos969
    @janstrakos969 Год назад +91

    Před rokem jsem dodělal vysokou školu se zaměřením v IT. Spadám spíš do skupiny "jedničkářů". Vždy jsem měl rád ve věcech systém, pořádek a byl jsem pečlivý. Škola mě zároveň i bavila a dnes jsem zaměstnaný a vydělávám na dnešní poměry relativně "pěkný" peníze. Škola mně dala rozhled, sám jsem si pak vybral jakým směrem se dám a na vysoké jsem měl možnost si dle toho vybrat i předměty. Jasný, mělo to svoje chyby a občas se člověk musel učit něco, co ho třeba nebavilo, ale to je přece součást té cesty. V životě taky není všechno příjemný a růžový. Moc všem přeju, aby dělali co je baví, naplňuje, nebo v čem minimálně našli zalíbení. Jen bych rád podotknul, že i ta cesta "jedničkáře" je cesta, která kolikrát dopadne líp, než cesta toho "kreativního trojkaře". V práci mám plno kreativních jedničkářů, strašně šikovných a chytrých lidí, kteří by neměnili. Přestal bych to rozlišovat a tvořit jakési dva tábory. Lidi jsou různí, někdo má rád víc jistoty, někdo rád riskuje, každý jsme byli nějak vychováni a rozhoduje v tom cela řada jiných faktorů. Né každý chce být business man a podnikatel a to je třeba si uvědomit. Díky za tvorbu Petře.

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Год назад

      Je to přesně tak jak říkáte. Jen tak na okraj, v roce 1990 mě nepřipustili k maturitě. Ale .. dalo mi to obrovské pochopení významu vzdělání. 🥰

    • @tomashudolin7197
      @tomashudolin7197 Год назад +4

      Po skoro 20ti letech po IT výšce si dovolím nesouhlasit. Valná většina těch jedničkářů se dnes jen dívá na záda těm trojkařům.

    • @cuir8064
      @cuir8064 Год назад

      IT je svet ve svete... je zcela odtrzen od reality, protoze platy na ono vzdelani a na odpovednost za vykonanou praci jsou nesmyslne vysoke. Duvodem je vysoka poptavka.
      IT je o logickem mysleni a o tom umet dva jazyky. Jeden programovaci a druhy komunikacni (anglictina).
      IT svet bych prirovnal drive k povolani "ridic kamionu" Byla to tehdy profese placena zlatem a kdo byl kamionak byl pan nekdo.
      Je i rozdil IT a IT, ale to uz bych tady psal hodinu. Svym zpusobem bych to jen schrnul, ze lide v IT svete jsou neumerne odmenovani za svoji praci a ikdyz si mysli, ze si danou pozici a uspech, ktery meri nadstandartnim prijmem vybudovali sami, tak tomu neni tak. Ale pochopi to az tehdy, kdy tak jak skoncila prominentni pozice kamionak, skonci za mnoho desitek let i pozice IT. Platy vetsinove klesnou na beznou uroven a stane se to same co ridicum kamionu. Nerikam, ze je to snadna prace nebo ze by ji mohl delat kazdy, ale je to aktualne prace, ktera je diky vysoke poptavce preplacena.
      JE to v podstate to co rekl Petr ve videu "zlata klec"

    • @tomaskonopac9431
      @tomaskonopac9431 Год назад +1

      @@tomashudolin7197 Máte pravdu , ale je i spousta trojkařů co se doslova topí v úspěchu zatímco opravdu úspěšných jedničkářů moc není . Ano mají dobrý plat dobrá místa to ano , ale jsou většinou tak nějak průměrní nikdy nepřekročí stín jež sami vrhají bojí se jít do opravdových rizik hrají na jistotu a to není vždy to nejlepší .

    • @mod8
      @mod8 Год назад

      Ochota riskovat je extrémně důležitá, to máš pravdu. I super kreativní trojkař může upřednostnit teplé a jísté místečko a bude tam šťastný. 🙂

  • @martincech9346
    @martincech9346 Год назад +6

    Zajimávý zamyšlení a já naprosto souhlasím, vždycky mě i ve škole bavilo hledat si vlastní a mnohdy i rychlejší cestu k danému výsledku a když se mi povedlo něco ojebat, měl jsem z toho vlastně větší radost, než bych měl, kdybych jel přesně podle postupu. Obecně si ale myslím, že je vlastně dobře, že škola funguje, jak funguje. Ne všichni rádi hledají kreativní řešení a ti co ho hledají rádi si cestu stejně najdou.

  • @filippikonsky
    @filippikonsky Год назад +44

    Dobře zpracované video... Na druhou stranu přemýšlím, jestli to není dobře, že škola funguje takovým způsobem. Lehce pak vyniknou jedinci, kteří nepůjdou v zaběhlém systému a budou ochotni riskovat pro lepší život.

    • @zurivymlok1
      @zurivymlok1 Год назад +1

      @🆆HATSAPP+𝟏𝟹𝟏𝟎𝟼𝟏𝟔𝟒𝟻𝟓𝟐 Co je tohle zase za vola? 😡

    • @simonporubcan
      @simonporubcan Год назад

      suhlasim. tí kreatívny, ktorý napr. rozbiehaju bisnis maju potom menšiu konkurenciu.

  • @branislavsaloky3075
    @branislavsaloky3075 Год назад +7

    Velmi pravdive video Peter, dakujem ti ze sa venujes aj tejto teme. Som neskutocne vdacny za to, ze v dnesnom svete sa najdu ludia ako ty, ktori sa neboja povedat co citia.

  • @FrancescoMach
    @FrancescoMach Год назад +11

    Petře díky za takové videa. Strašně mě baví, když si bereš tyhle témata.

  • @igorkonicek5232
    @igorkonicek5232 Год назад +3

    Super video, škola, zaměstnání a celá dnešní společnost - nás nutí vše hodnotit a rozdělovat svět jen na černou a bílou ! A přesně tak přemýšlí diktátor !

  • @bndr3297
    @bndr3297 Год назад +31

    Mám spolužačku, co sotva vylezla základku a teď uspokojuje zákazníky 😬

    • @thelupin4297
      @thelupin4297 Год назад

      😄

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Год назад +1

      Taky možnost, ale já bohužel nemám tu .. ehm .. díra se tomu říká? 🤣

    • @tomfu9909
      @tomfu9909 Год назад +1

      A byla trojkařka?

    • @bndr3297
      @bndr3297 Год назад +3

      @@tomfu9909 no trojky asi má 😉

    • @bndr3297
      @bndr3297 Год назад

      @🆆HATSAPP+𝟏𝟹𝟏𝟎𝟼𝟏𝟔𝟒𝟻𝟓𝟐 🤔

  • @michalekmelen8323
    @michalekmelen8323 Год назад

    Naprosto geniální téma na rozebrání, toto jsem si začal uvědomovat už pár měsíců zpět. Teď jsem na střední škole se zaměřením na ekonomii, avšak s alternativním vzděláním a jsem neskutečně rád že ten učební styl je postavený na jiném principu. Máme zadání a deadline do kdy, ale ne jak to máme udělat. Děkuji za super video a myšlenku.

  • @CeoJiri
    @CeoJiri Год назад

    Opět super video, díky!🤝💎💯

  • @alexm.8412
    @alexm.8412 Год назад +3

    Strašně zajimavé video, moc jsi mi zvednul sebevědomí 👍diky moc 👌

  • @martin_vnencak
    @martin_vnencak Год назад

    Wow. Baví mě tento formát videí. 👍

  • @k4pis
    @k4pis Год назад

    Naprosto skvele video! 👌 Osobne to vidim pri svem podnikani.

  • @jakubkolar1968
    @jakubkolar1968 Год назад +24

    Super video pro mladé, kteří mají strach ze známek.

    • @zurivymlok1
      @zurivymlok1 Год назад +9

      Ne, opravdu si nemyslím, že to mělo být poselství tohoto videa.

  • @DejvusTheOne
    @DejvusTheOne Год назад

    Super video, víc takových.

  • @davidkajan176
    @davidkajan176 Год назад

    velmi dobre video informacie , si super skoda ze videa niemu castejsie ale super .

  • @Vojin12
    @Vojin12 Год назад

    Ahoj Petře, velice dobře zpracované video k zamyšlení. Jsem student ve druháku na střední a nad těmito věcmi, co jsi zmiňoval se rád zamýšlím. Asi nejvíce mě vadí to, že nás nikdo nikdo neučil ve škole o financích a finanční gramotnosti a o tom jaké jsou možnosti po škole. To že po škole můžeš začít podnikat, rozjet svoji firmu, byznys a nemusíš se vydat cestou zaměstnance jsem zjistil sám. To že chybovat do určité míry v životě tě jen posune dopředu mě taky nikdo neřekl, protože škola nás učí být bezchybnými a mít jedničky a vše jiné je špatně. Díky za video, zase jsem se dozvěděl neco nového.👍

  • @pufing9614
    @pufing9614 Год назад +3

    Hrozně super videjko, souhlasím 😁

  • @jiri_vanek_blog
    @jiri_vanek_blog Год назад +6

    Podle mě je zajímavá otázka to, jak by mohlo vnímání hodnocení lidí ve škole změnit slovní hodnocení žáka, místo známky. Podle mě by se tím výrazně snížila motivace jít pouze za známkou a zvýšila by se motivace učit se, abych něco věděl, nebo uměl, či byl lepší. Protože mnoho dětí vidí jako cíl jen tu známku, ne to, co se naučí a co budou potom umět. A pak je to vidět i v reálném životě. Mnoho lidí chce jen hodnocení, ale nezajímá je to vše okolo. Splnil jsem, nebo nesplnil. Ale jestli to, že jsem nesplnil, mě posunulo dál, protože jsem získal ponaučení z chyby, už škola neřeší.
    Proto já u svého syna nehodlám řešit známky. Pro mě je důležité to, co umí, jak je kreativní, jak přemýšlí a jaký má potenciál a v tom ho posouvat dále. Má 3 z matematiky, možná bude dobrý copywritter protože mu jde čeština a je kreativní ve vymýšlení příběhů. Nejde mu čeština, třeba bude dobrý fyzik nebo chemik. Honba za samými jedničkami je prostě blbost. Potenciál je to, co máme řešit a tam to dítě, nebo člověka máme posunout dál a pomoc mu.

    • @andrejsnajdr2673
      @andrejsnajdr2673 Год назад +1

      Osobně si myslím, že slovní hodnocení není ta hlavní věc která by se měla změnit. Spíš přístup k učení. Nejde o to ukázat cestu která je správná dle učebnice. Ale zadat cíl a naučit se hledat cesty k jeho splnění. Myslím že jeden z hlavních rozdílů mezi mnou a studenty kteří se poctivě učili byl ten, že oni znaly správné řešení, zatím co já jsem se často dostal k funkčnímu řešení i když jsem ho neznal, prostě jsem musel být kreativnější. Dnes když řeším nějaký pracovní problém s kolegy funguje to velmi podobně, jen s tím rozdílem, že oni už tu znalost jak problém vyřešit nemají a chybí jim ten kreativní přístup, navíc se bojí říci svůj názor pokud si nejsou jistí, že je správný. Já nemám problém s tím říci i hloupé řešení, protože jsem zvyklí na to, že mi ve škole byla spousta návrhů hodnocena špatně.

  • @semule5217
    @semule5217 Год назад +111

    Myslím, že jedničkáři ztrácí sílu na blbostech. Musí být dobří ve všem. Nutí tě to učit se věci, co vůbec nepotřebuješ. Jedničkář jsem nebyla, ale co jsem potřebovala jsem dohnala.

    • @Skarface277
      @Skarface277 Год назад +3

      Tak nějak souhlasím. Pro mě byla škola utrpení. Chtějí po tobě ve většině případů aby ses učila něco, co tě absolutně nezajímá a v životě to nevyužiješ.

    • @zdendaklimek9248
      @zdendaklimek9248 Год назад +1

      Nemusí to tak být. Někteří mohou na jedničky ztrácet sílu, ale jiní jsou tak inteligentní, že žádnou velkou sílu nepotřebují. Sám jsem takové za život potkal.

    • @zdendaklimek9248
      @zdendaklimek9248 Год назад

      @@Skarface277
      Jenže vzdělání není pouze o tom co nakonec v životě využiješ. Je to o všeobecném rozsahu vědomostí, aby jsme mohli například o všem možném vést věcnou diskuzi. Samozřejmě, že často nepomůže ani dobré vzdělání a lidé melou žvásty jako idioti, ale k tomu je většinou potřeba nějaký vnější vliv. Například náboženství.

  • @simonrak9109
    @simonrak9109 Год назад

    Super video, myslím si, že to bylo vystiženo úplně přesně.

  • @fajnykanal
    @fajnykanal Год назад

    Zajímavě pojaté video :) Ono je taky potřeba pak rozlišovat, na jakém typu školy je určitý člověk jedničkář nebo trojkař. Když to vezmu za sebe, tak na základce jsem byl asi vědomostně nejlepší ze třídy, nikdy jsem se v té době nějak extra neučil, maximálně si před písemkama vždycky pročetl věci na naučení o přestávce. A i s tímhle přístupem jsem na druhém stupni býval víceméně jediný ze třídy, kdo míval vyznamenání. V kombinaci ještě s jinými věcmi to vedlo k dost hnusnýmu chování ze strany tehdejších spolužáků. Každopádně jakmile jsem nastoupil na střední (gympl) a měl jsem k učení skoro stejný přístup jako na základce, tak i když jsem na základce sbíral jedno prospěchové ocenění za druhým, tak tady jsem se bohužel stal spíš tím trojkařem. Když na to koukám zpětně, tak vidím tři skupiny - většinu lidí ze základky, kteří byli svým přístupem a myšlením odsouzeni k pozdějšímu neúspěchu a vykonávání podřadných prací, pak právě ty jedničkáře, kteří na gymplu byli lepší jak já ve všeobecných věcech od chemie po fyziku a ti teď mají z většiny hlavní cíl po dodělání VŠ nastoupit do práce a dostávat každý měsíc aspoň průměrnou výplatu, a pak ta třetí skupina, kde jsem i já, která se nespoléhá jenom na školu, ale snaží se kromě toho i budovat něco svého (teď nemyslím určitě tenhle můj kanál, sem jentak občas něco natáčím for fun) a vidí svou budoucnost v něčem, co sami vybudují. :) A to je podle mě nejlepší řešení, spoléhat se celý život jenom na zaměstnavatele mi přijde fakt mega riskantní.

  • @janmoudry6624
    @janmoudry6624 Год назад

    Skvele video! :)

  • @milanmarik9925
    @milanmarik9925 Год назад +2

    Díky!

  • @HonzaKaufman
    @HonzaKaufman Год назад

    Super video Petře.

  • @MrDzejHou
    @MrDzejHou Год назад +1

    Naprostá pravda Petře 👍🏻😊 Díky za video a pro mě osobně nejlepší cesta podnikání a potvrzuji pravidlo trojkaře 🤭😅

  • @filipstradal4187
    @filipstradal4187 Год назад +5

    Ahoj, je mi 14 a před půl rokem jsem rozjel přeprodej tenisek a teď jsem trojkař. Vždy jsem byl jedničkář, ale zkušenosti se mi zdají lepší než známky. Focusuji se hlavně na resell a na důležité předměty (AJ.....)

  • @frantisekfaber
    @frantisekfaber Год назад

    Ahoj, Tenhle názorový formát má obrovskou hodnotu. Rozhodně pokračuj v těchto typech videí. 👍

  • @zdendaklimek9248
    @zdendaklimek9248 Год назад +11

    Jde to říci jednou větou.
    Z trojkařů uspěje pouze takový, který má organizační schopnost využívat chytrosti jedničkářů.

    • @yogi0rr
      @yogi0rr Год назад +1

      a z 1 neuspeje nikto

    • @zdendaklimek9248
      @zdendaklimek9248 Год назад +1

      @@yogi0rr
      Pouze jedničkář, který má sám organizační schopnosti prodat svou chytrost. 😄

    • @mod8
      @mod8 Год назад

      @@yogi0rr To je nesmysl, kterým se chlácholí blbové. 😄 Ale ano, jedničkáři jsou často lidé, kteří mají rádi řád a nevyžívají se v riziku, tudíž logicky nemohou podnikat.

  • @MartinAdamecstolarstviadamec
    @MartinAdamecstolarstviadamec Год назад

    Ahoj, tak tohle bylo jedno z nejlepších videí jaké jsem kdy viděl. Mockrát jsme o tomhle vedli debatu, ale tady je to v pár minutách vysvětleno naprosto skvěle a za mě je to 100% pravda, stačí se podívat kolem sebe.
    Bohužel škola držela spoustu z nás v jakémsi útlumu. Známky byly demotivací a kolikrát vůbec nevypovídaly o inteligenci jedinců. Btw kromě jednoho jsou všichni jedničkáři ze střední v tom korpu a dokonce ne vždy ve zlaté kleci 🙂Moc díky za další super video 👍😉

  • @stepanpospisil5248
    @stepanpospisil5248 Год назад

    Mega dobrý výdejko, souhlasím. Výjimky a lidi co si to nepřiznají budou křičet ale nebát se chybovat, přemýšlet logicky v souvislostech nebo nejet podle plánu a plout podle toho co se zrovna děje, je za mě to v čem Trojkaři vyrůstají a je jejich. Zatímco jedničkáři to musí získat jinde. Konečně někdo zpracoval něco co jsem měl sám v hlavě velmi dlouho ! Díky !

  • @lostkeyboard132
    @lostkeyboard132 Год назад +5

    Můj názor na věc jako takovou je že sice záleží na vzdělání, ale to že někdo je jedničkář ti nezaručí že v životě budeš mít úspěch. Záleží to na představivosti, rozvrhu věcí a kreativitě

  • @adamzenisek2268
    @adamzenisek2268 Год назад

    prosím více takových videí

  • @jaroslavsplichal3026
    @jaroslavsplichal3026 Год назад

    Dobrý den, mám moc rád Vaše videa, ale tento směr mě osobně baví nejvíc. Děkuji.

  • @martinzderadicka8280
    @martinzderadicka8280 Год назад +2

    Dobré zadání na škole nemá žádný návod / postup. Učení se postupú je jen strategie, která zneužívá systém hodnocení, naučíš se na formu testu, ale ne nutně aby jsi ovládal danou látku a hluboce ji rozuměl, skuteční jedničkáři se na testy neučí a pak to na místě nějak vymyslí, protože už dávno mají hlubší znalost, než na jakou se testuje, ale těch je v populaci šíleně málo jeden z tisíců hospodským odhadem.

  • @kenix99
    @kenix99 Год назад +9

    Petr Mára, nový video

  • @martinbrezina575
    @martinbrezina575 Год назад +76

    Trojkařů je víc, než jedničkářů. A uspěje z nich jen malá část. Jsou to ti, kteří se na své vlastní cestě setkají se zájmem druhých lidí. Většinu těch, kteří vlastní cestou nedošli tamtéž, není vidět.

  • @michalvondrich5376
    @michalvondrich5376 Год назад

    Super. Skvělé video. Jen bych doplnil, že má smysl hledat a pak možná i podporovat alternativy i ve školství... (Summer Hill, Montessori, Waldorf...)

  • @Hyenkaaa
    @Hyenkaaa Год назад +6

    Ty LG slevy jsou dost úsměvný, reálně to žádný slevy nejsou, příště bych si to předem ověřil ;) jinak video super :)

  • @matejkozelsky8438
    @matejkozelsky8438 Год назад

    Skvěle řečeno Petře

  • @olafhappyson
    @olafhappyson Год назад +8

    Logicky uvazujici clovek, vedomi si pravidel hry brzo dojde k tomu, ze jednicky a tituly ve skole maji v realu hodnotu 0, pokud nedelate vedu. Jelikoz vedcu je mezi nami jen par a zbytek by rad zil na co nejlepsi mozny urovni, zabezpecil rodinu, decka, proste hledate jak vydelavat penize a ne uspokojovat instituce. A co si budem na skole bylo takovych zajimavejsich veci nez se ucit, tak proc byt jednickar kdyz staci prolezt :)

  • @zdenekliska3834
    @zdenekliska3834 Год назад +1

    Díky za tohle video! Souhlasim s tim, ze vzdělání je strašně důležitý, ale neni vzdělání, jako vzdělání…

  • @Tronix327
    @Tronix327 Год назад

    Skvělý video.

  • @jakubzubaty726
    @jakubzubaty726 Год назад

    Docela výstižné :-) Souhlasím!

  • @terezalasotova7111
    @terezalasotova7111 Год назад +8

    Poněkud zavádějící teze 😃 buď je člověk kreativní a chce nad věcmi přemýšlet, nebo není. A ti chytří a kreativní se pak sami rozhodnou, jestli se jim budou hodit 1 nebo 3. Ano, ve škole se musíš naučit hrát tu hru - podle pravidel, uspokojit autoritu. Ale to neznamená, že to uspokojí tebe a nemůžeš jít se svým vzděláním dál.

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Год назад +1

      Je to přesně tak. Jinak mám rakové rčení .. „Lepší být nejhloupější mezi nejchytřejšími než nejchytřejší mezi hlupáky“
      - Marek Xara Quarda

    • @tomfu9909
      @tomfu9909 Год назад +2

      Ono to je zavádějící hlavně v tom, že ty známky vlastně nemají vypovídací hodnotu. Lépe by to tedy bylo: Proč talentovaní trojkaři bývají v byznyse úspěšnější, než talentovaní jedničkáři. A ten rozdíl je v ochotě jít mimo vyznačenou trasu.

  • @ondrejsoldan6841
    @ondrejsoldan6841 Год назад

    Více takových videí.

  • @LikoLubo
    @LikoLubo Год назад

    Je to tak :)

  • @LeoLochmann
    @LeoLochmann Год назад

    Super 🤙🤙🤙

  • @lukaas9967
    @lukaas9967 Год назад

    najlepsie video

  • @reor87
    @reor87 Год назад

    ano!

  • @vitekgula
    @vitekgula Год назад +3

    👏👏👏

  • @M.J.4077
    @M.J.4077 Год назад

    Dobré video. Súhlasím so všetkým a je dobre že to niekto posúva ľuďom. Len ma mrzí že si neprezradil zdroj myšlienky.

  • @anubiskt
    @anubiskt Год назад +1

    Tak ono hodně záleží na nastavení výuky a na přístupu učitelů (tedy včetně mě). Osobně stavím svou výuku na tom, že neúmyslná chyba do mých předmětů (Př, Ch) zákonitě patří a po žácích vyžaduji jejich vlastní přístup k řešení různých situací. Většina typických jedničkářů to u mě má těžší, jelikož tolik nelpím na tvrdých znalostech, ale spíše na komplexním pochopení světa, což jedničkářům občas činí potíže (typický příklad, který asi zažil každý - všemi učiteli oblíbená dívka, která se pilně učí a je schopná odříkat naučené poučky - to je sice zdánlivě fajn, ale svět za školními zdmi funguje jinak).
    Nejvíc mi na žácích chybí myšlení out of box a absence schopnosti se pro něco nadchnout (samozřejmě neplatí obecně). Nadšení pro věc, zápal, dřina a schopnost vidět trošku za roh dělají doslova divy.

    • @anubiskt
      @anubiskt Год назад

      @@JanPodk Přece se nebudeme chytat za slovíčka. Kdo chce, moje sdělení pochopí. :)

  • @filipcihla7915
    @filipcihla7915 Год назад +2

    Shrnul jste to skvěle. Sám patřím do té skupiny, nazvěme ji puntičkářů. Je strašně důležité, jestli si pravě ty věci co jste popsal ve videu ten jedničkář uvědomí nebo ne. A kdy. Obecně si myslím, že jedničkář, který se podívá dál jak za roh učebnice má mnohem větší pravděpodobnost úspěch než trojkař, protože má hrozně pevnou vůli a motivaci. Nicméně takových je pár a většina zůstane před rohem učebnice a pak má kreativní trojkař s tahákem po každé straně výhodu, kterou často využije, protože hledá nejsnazší cestu.

  • @veronikapop8161
    @veronikapop8161 9 месяцев назад

    krásně vysvětleno, já bych to shrnula trochu primitivněji a to že (ne vždy samozřejmě) ale jedničkáři jsou spíše poslušné ovečky a trojkaři spíše takové vyčůrané lišky

  • @gargyyyy
    @gargyyyy Год назад

    Vzpomněl jsem si na video DO WHAT YOU CAN´T 💪🙃

  • @ljukcz40
    @ljukcz40 Год назад +1

    Byl bych rad kdyby to vedeli nasi ucitele pred 30 lety 😂 Dobry video a realita

  • @juan7420
    @juan7420 Год назад

    Bohatý táta, chudý táta,
    Robert T. Kiyosaki
    Never ending strory o tom, že chytrost není spojená s tím kolik člověk vydělává. Ale to nutné brát vždy na konkrétní osobu a její cíle.

  •  Месяц назад

    Osobně souhlasím, vždy jdu proti systému a hledám si své cesty.. a jako zaměstnanec jsem naprosto nepoužitelný, vždy na mě jen nadávali šéfové na brigádách... X let jsem z toho byl špatný, depkařil na vysoké, ale teď jsem začal budovat svoje podnikání a je to pecka.... je někdy těžký se dotlačit k věcem, ale ta svoboda si dělat co chci to je BOŽÍ!!! Takže souhlasím.. a byl jsem ne 3,3,3,3, ale byl jsem 5,1,4,3,2,5,4,2,3,3,4,5 no prostě střídání, protože jsem se soustředil jen na to co mě zajímá.... což je za mě důležitý rozdělit trojkaře takhle ještě... autority nejsou fakt můj kámoš :)
    *A co je nejdůležitější? Konec... vzdělávání je strašně důležité.. neznamená to, že musím číst povinnou četbu do smrti a rozšiřovat ji, ale musím se neustále zlepšovat v tom svém světě, byznysu.... atd... Líbilo se mi, že to bylo vypíchnuté na konci... celou dobu jsem přemýšlel, jeslti to tam bude, ale @petr mára nezklamal (y) *

  • @galaxy2823
    @galaxy2823 Год назад +1

    Takže buďte dvojkař něco mezi. Jinak děkuji Petře za to že mě posouvaš blíž a blíž k tomu co chci dělat apod. Myslím tím byznys mít své vlastní nápady už vymýšlím své nápady a chci je zrealizovat fakt děkuju. PS: je mi 13

  • @alexm.8412
    @alexm.8412 Год назад +3

    Souhlasim, muj otec 2x propadl na zakladce a dnes vydělává statisíce měsíčně 👍 a mamčina kamarádka má 3 vysoké školy a žije na vesnici pruměrný život lol.

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Год назад +1

      Tadle diskuze se mi začíná líbit. 🤣Prostě ... každý vidí to co vidět chce. Ale já se jdu raději učit, protože nechci být jako můj otec. Který řekněme nebyl hloupý, ale 2x mě vydědil a asi věděl proč. 🤣

  • @jurajfried5094
    @jurajfried5094 Год назад +2

    Dík za video👍 Za mna suhlas. Akurat by som vymenil slovo “škola” za “system”. Škola moze mat “milion” podob, ale sucasny system si zasluzi RIP.

  • @rimmerd
    @rimmerd Год назад +6

    Děti by se hlavně měly učit tak, aby učivo chápaly a ne, aby se jej jen tupě naučily a pak zapomněly. Proto by se mi líbilo, kdyby škola učila ve vyšších stupních důležitější látku, jako třeba ekonomické základy, protože většina z nich je finančně negramotných a první past, co je čeká v 18ti letech je záplava nabídek úvěrů na cokoliv.

    • @mod8
      @mod8 Год назад

      Základy ekonomiky tě v tomto směru nezachrání. Spíš základní finanční gramotnost a hlavně selský rozum - nechovat se pudově a chápat, že oběd není nikdy zadarmo. 🙂

  • @michalnames8263
    @michalnames8263 Год назад +2

    1. Pozitívne myslenie 🧠🧠🧠
    2. Pozitívne myslenie vo vzťahoch
    3. Pozitívne myslenie v podnikaní
    4. Pozitívne myslenie v prosperite peňazí
    5. Pozitívne myslenie sám o sebe
    6. Pozitívne myslenie o priestore a čase
    7. Pozitívne myslenie o sexe
    8. Pozitívne myslenie o iných mužoch a žien...
    To je skutočná škola života, učiť sa pozitívne myslieť.
    Myslenie je základ, a práca s emóciami to všetko ďalšie prichádza 👍🏼🔮💫✨

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Год назад

      A bude to stačit? 🤣

    • @Doom351
      @Doom351 Год назад +1

      Stejně jako skoro u všeho je i toto čistě individuální. Záleží co danému člověku více vyhovuje. Pozitivní myšlení je sice hezké, nicméně má spoustu negativ. S kritickým myšlením jsme se jako lidstvo dostali nejdále.

  • @peterjoel6386
    @peterjoel6386 Год назад +5

    Petře a jakou vlastně máte vysokou školu? Z mé zkušenosti studia ekonomie na magisterském stupni vám totiž ve valné většině případů nikdo návod nedá, jak máte konkrétní předmět vystudovat. Samozřejmě liší se to v tom, že někde rozhoduje závěrečný test nebo zkouška z vědomostí, velmi často ale také závěrečná práce na zadané téma. A ani u jednoho vám nikdo ten postup nedá, pakliže teda neopisujete, nebo nemáte řešení testu od spolužáka, který jej psal hodinu před vámi :-)

  • @blackkrrsantan7901
    @blackkrrsantan7901 Год назад +1

    Petr Mára je strašně dobrej obchodník a rétor. Toť vše.

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Год назад

    Obecně je škola dost často na nic a až v reálném životě pak přichází to co je opravdu potřeba znát a umět . Já měl v základní škole strašné známky a až na průmyslové škole jsem se chytil a ten největší vzestup přišel v práci .

  • @ald1kofficial
    @ald1kofficial Год назад +2

    Jsem trojkář a nechce se mi pracovat, jenže to beru jako výhodu a využívám to, snažím se učit jak investovat a podobně. Nevím zda je to špatně.

    • @jindrasmutny4181
      @jindrasmutny4181 Год назад +1

      Učení se jak investovat si myslím že není nikdy na chybu :)

  • @eRkoCZE
    @eRkoCZE Год назад

    4:52 on to fakt udělal 🤣

  • @kubikpengl1167
    @kubikpengl1167 Год назад

    Naprosto souhlasím.

  • @pierresilence
    @pierresilence Год назад +2

    Robert T. Kiyosaki 😉

  • @cesilko007
    @cesilko007 Год назад

    Právě oproti IT sféře, kde se finální produkt dostane k zákazníkovi trvá dlouho, ale co jsem se posunul a podnikám i v oblasti gastra, tak tam je to super právě v tom, že zpětnou vazbu dostáváte okamžitě, v řádech hodin až dnů, část klientely je jedinečná, která se již nevrátí a to je ta zpětná vazba nejrychlejší. To mám právě na tomto oboru velmi rád i když vlivem covidu jsme defacto finančně zamrzli pár let na jednom bodě, tak mne tahle sféra lidsky naplňuje více, než IT SW směr, který je takový více sterilní.

  • @tomasrzyman8389
    @tomasrzyman8389 Год назад

    Obor který mě živí v době kdy jsem chodil do školy neexistoval. To si myslím mluví za vše.

  • @alino7341
    @alino7341 Год назад

    Dobrý den, škola primárně učí být dobrým zaměstnancem než úspěšným podnikatelem živnostníkem atd .

  • @mucimucik2244
    @mucimucik2244 Год назад +1

    Ta část kdy prostě flákl přes ty hodinky😂

  • @iver4180
    @iver4180 Год назад

    nadání pro bussines je podobné nadání, jako třeba hudební sluch, nebo třeba pro sport. Znám lidi úspěšné v bussinesu a někteří byli jedničkáři a někteří třeba žádnou vyšší školu nedodělali, nebo i nedělali. Každý by si to měl v hlavě srovnat, protože někteří jsme lepší zaměstnavatelé a někteří jsme zaměstnanci. Společnost potřebuje obě skupiny.

  • @michalarendas2249
    @michalarendas2249 Год назад

    mam jeden dotaz. existuje nějaká statistika nakolik jsou trojkaři v byznysu úspěšnější než jedničkáři? nebo alespoň studie. pokud na tohle téma jsou nějaká data tak bych je rad viděl.

  • @biofitnesssk
    @biofitnesssk Год назад

    👍

  • @davidhorban4199
    @davidhorban4199 Год назад +2

    Chápu, Petře, žes to musel zjednodušit. Ale podle mě to bylo zjednodušení už za rozumnou míru. A priori se z tvého příspěvku zdá, že považuje trojkaře svým způsobem za velmi inovativní a kreativní lidi, kteří jsou bržděni svázaností systémem - školním systémem výuky a drcení se dat a informací, místo kreativní práce s informacemi. To mohlo být pravdou, kdy jsme chodili do školy my dva. Ale zdaleka to neplatí dnes. Mnoho učitelů, ředitelů a celých škol jsou velmi otevřeni kreativitě a samostatné práci žáků. Mluvím z vlastní zkušenosti školy, kam chodí moje děti. Navíc si myslím, že trojkaři jsou ve své majoritě prostě jenom flákači. Nemyslí jinak, nejsou bržděni systémem, jsou prostě jenom líní, neaktivní, zvyklí přijímat pasivní zábavu z Twitche, Netflixu nebo sociálních sítí. Jsou to často sebestřední sobci, co si myslí, že se svět točí kolem nich. Rodiče jim uhlazují cestičku životem a oni nic nemusí. Nemusí se ani učit a kašlou na to. Covid tomu dost pomohl, protože učitelé nesměli dávat pětky a nesměli nechat žáky propadnout. Takže se žáci naučili, že když se neučí, tak dostanou 4, a to jim stačí. Souhlasím s tebou, že některým trojkařům některé školní systémy některých škol mohou bránit v jejich alternativním kreativním rozletu. Ale velmi silně pochybuji, že to je majorita trojkařů. Mám osobní zkušenost s mnoha jedničkáři, kteří byli ve škole vedeni k velmi alternativnímu a kreativnímu způsobu učení a přístupu k informacím a k velké samostatnosti. Vidím, kam to jako jedničkáři dotáhli a jak mění byznys.

  • @MartinZufanek
    @MartinZufanek Год назад +1

    Zcela souhlasím, byl jsem trojkař :)

  • @Bzukcuk1
    @Bzukcuk1 Год назад

    Otázka kde je hranice.

  • @dozzor120
    @dozzor120 Год назад +2

    Jasně, ale jde hlavně o kontext toho, co trojkař a jedničkář reprezentuje. Jsou trojkaři, kteří by s trochou snahy mohli být jedničkáři, ale například mají problém s autoritami. V reálném světě tento problém zmizí a oni se realizují například ve vlastním businessu. Jsou úspěšní. Pak jsou tu trojkaři, kteří rádi na tyhle trojkaře ukazují jako na vzory. Oni však takoví nejsou. Omlouvají si tím to, že jsou lemplové a nemají další potřebné vlastnosti jako je píle a cílevědomost. Totéž platí o jedničkářích. Jeden typ je ten, který dobře funguje ve školním systému jasných pravidel a odměn. V reálném světě pak zůstávají usazeni v tomto modelu, typicky někde v korporátu, kde šplhají po nalajnovaném žebříčku. Pak jsou tu ti druzí jedničkáři, kteří nejsou jen šprti, ale poznatky hned přenáší do praxe a už třeba během školy rozjíždí své vlastní projekty. Vzdělávají se celý život a kladou na to důraz i ve svém podnikání.

  • @TomHanke
    @TomHanke Год назад +1

    Pokud se věci učíš jak básničku, ale nerozumíš tomu. A tak funguje školství teď i před 10-20 atd roky.
    Co myslíte? Zajímá mě Vás názor napiště do komentáře. :)

  • @patress112ify
    @patress112ify Год назад +2

    Kiyosaki napisal presne aj knihu "Preco jednotkari pracuju pre trojkarov a dvojkari pre stat" a je to easy - trojkari casto su ochotni robit chyby a maju omnoho lepsi pristup k zlyhaniam a chybam a nerobia si z toho tazku hlavu, poucia sa a idu dalej. Jednotlkari su tlaceni aby boli spickovi v co najviac oblastiach a chyby su neprijatelne pre nich.
    Navyse v skole sa najprv naucime lekciu a potom dostaneme test. Lenze v zivote najprv dostaneme test a z neho si vezmeme lekciu. A to aku (a ci vobec nejaku) si z tych testov vezmeme lekciu, zavisi prave od naseho postoja voci chybam. A tu jednotkari zlyhavaju casto na plnej ciare

  • @ondrejmotl7430
    @ondrejmotl7430 Год назад +9

    Ahoj, mne se na trojkarich libí podnikavost odvážnost, oddání se jedné věci kterou dela naplno a zkouseni neceho co vas muze uplne ponorit a nebo posunout a delat to i s tim riskem, ktery ten jedničkar nema protoze je zvyklý na jednu správnou cestu ktera funguje a nechce se zbytecne ohrožovat problémy a risky

    • @Doom351
      @Doom351 Год назад

      Neřekl bych, že to lze specifikovat takto jednoduše. Spoustu studentů má trojky a horší hlavně kvůli tomu, že dělají vše na půl, vše chtějí mít rychle za sebou, nechtějí riskovat. Jediná podnikavost se skýtá ve vymýšlení způsobu jakým se neučit a projít. Sám jsem nebyl výjimkou.

  • @DruiiDik
    @DruiiDik Год назад

    Prima video Petre. A co teprve takovy ctyrkar-petkar :-D

  • @zombiekiler1134
    @zombiekiler1134 Год назад +1

    A potom že to s trojkou s chovania nikam nedotiahnem 😂😂😂

  • @frostt_error
    @frostt_error Год назад

    4:52 co to sakra bylo? 😆

  • @matejmadar
    @matejmadar Год назад +1

    Toto video by sa malo pustat povinne ziakom (a ucitelom tiez) na skolach, aby pochopili o com je zivot ;-)
    P.S.: Mohol by si natocit video o stakingu etherea, sposoby, vyhody, na co si dat pozor,... To by ma teraz celkom zaujimalo, ked ETH preslo na PoS...

  •  Год назад +2

    Ono by strašně moc pomohlo, když by se na školách vyučovala finanční gramotnost. Je sice super, že student umí třeba vyjmenovat všechna data historických bitev, ale v reálném světě mu to moc nepomůže uspět.

    • @standahabr9953
      @standahabr9953 Год назад

      Finanční gramotnost se učí hlavně v rodině. Škola ti poskytne nástroje, aby sis to uměl spočítat. Z mého pohledu by to byla ztráta drahocenného školního času se věnovat něčemu důležitějšímu, třeba sportu.

    • @Martin_Pritula
      @Martin_Pritula Год назад

      @@standahabr9953 Jenže třeba 80% národa o finanční gramotnosti nemá ani ponětí a děti to rozhodně učit nebudou, popř. špatně. Rozhodně je to smysluplnější než znát druhy kamení nebo hub v lese.

    • @standahabr9953
      @standahabr9953 Год назад

      @@Martin_Pritula No vidíš a já si myslím přesně pravý opak:) 80%je asi hodně přestřelené číslo:) neznám nikoho v rodině ani ve svém okolí, kdo by měl problémy s financemi. Asi záleží z jaké sociální bubliny a kraje ČR člověk je.

    • @Martin_Pritula
      @Martin_Pritula Год назад

      @@standahabr9953 Já je už mezi sebou taky nemám, ale když jsem studoval základní a střední školu, tak bych to o rodičích takové skupiny lidí řekl. Stačí se podívat na individua, na které narazíte třeba v obchodech nebo teď na demonstracích, to nejsou lidé, kteří půjdou svým dětem dobrým vzorem. :/
      Prestřelené číslo to bude, ale na druhou stranu ještě na střední nemá většina lidí ponětí o tom, že peníze nejsou ničím podložené, neví, jak podat daňové přiznání nebo jaké jsou možnosti investic a proč by je to mělo zajímat...

    • @standahabr9953
      @standahabr9953 Год назад

      @@Martin_Pritula Ano přesně tak, budou se chovat pravděpodobně stejně jako rodiče. Tudíž dvě hodiny finanční gramotnosti ve škole jsou akorát ztráta času. Chudoba, exekuce, docházka ve škole a zaměstnání se dědí.

  • @ozos7114
    @ozos7114 Год назад

    Na mé střední nechal ředitel zavést pravidlo do školního řádu, kde se hodně tvrdě trestají jakékoliv podvádění při testu, i když se jedná o nějaký menší test.. Což akorát dokazuje to, že české školství je nastaveno pouze na známky, spousta učitelů nám tvrdila v prváku že nejde přeci už o známky jako na základce, protože teď jde o to co se naučíme, kdybych se nechtěl tohle učit, jdu na jiný obor, jenže právě takové pravidlo v řádu dokazuje že vlastně jde o známky možná ještě víc než na základce.. Osobně jsem líný trojkař a v hodně věcí jsem si našel vlastní cestu jak co obejít abych to měl nejvíc pohodlný pro sebe.

  • @majomichalovich9403
    @majomichalovich9403 Год назад +1

    Toto su take random splechy. Cesta za uspechom je primarne o tom ze clovek pozna vela rozmanitych ludi, sam sa clovek nikdy nikam nedostane, mozte mat myslienku na biznis ako hovado, ale ked nemate kontakty, tak vam to prd pomoze.

  • @johnhudson5543
    @johnhudson5543 Год назад +2

    Trojkař je více splachovací a více riskuje.

  • @luciekosatova2636
    @luciekosatova2636 Год назад +1

    Asi takhle, jsem ve třeťáku a dnešní školu vnímám jako super zastaralou. Je tam ohromný množtví memorování zbytečností, všechny ty věci se dají najít na pár kliknutí na internetu. Je tam cítit ohromný tlak na výkon. Prostě musíš mít dobré známky jinak jsi nula. A už nikoho nezajímá, že třeba máme jiné zájmy, které nás posouvají mnohem dál, než to, co se učíme. A ještě fun fact - shodli jsme se tak úplně všichni - v den testu látku umíš, ale nikoho už nezajímá, že do týdne zapomeneš 80% a za měsíc si možná pamatuješ 5%. A upřímně zatím jsem nepřišla na to, co užitečného mi škola dává. Velmi souhlasím s tím, Petře, že naše generace se bude muset neustále vzdělávat, jenže přesně tu zvědavost a chtíč v nás škola zabíjí.

    • @jindrasmutny4181
      @jindrasmutny4181 Год назад

      Souhlasím s tím memorováním zbytečností, máme na škole jednu učitelku a ta po nás chce vědět pomalu i přesný rozměry cihel (stavební škola). Jasné, asi by bylo blbé říct že cihla má metr krát půl metru, ale zkoušet z toho žáky na číslo přesně mi přijde nesmysl. Zkrátka, jak jsi řekla, zbytečné memorování, ťuk ťuk a mám to našlé na netu

    • @jindrasmutny4181
      @jindrasmutny4181 Год назад

      @@JanPodk ve třeťáku?

  • @tomashudolin7197
    @tomashudolin7197 Год назад

    Tak konečně mi někdo objasnil, proč sem jak Štěpán z básníků a většina spolužáků jak zbytek jeho spolužáků :)))

  • @martinurbanek429
    @martinurbanek429 Год назад +7

    Řekl bych, že na kvalitní škole by kreativní trojkař měl mít příležitosti stát se jedničkářem, odlišný názor na řešení, který si dokáže student obhájit má být hodnocen stejně dobře jako správné řešení samo o sobě, jinak akademické prostředí postrádá svůj smysl a stává se z něj replikátor 1:1.

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 Год назад

      Kacířská otázka ... A vy máte vystudováno co? 🤣A ano, jsem TROLL.

  • @matyzgg
    @matyzgg Год назад +1

    Zdravím taky tu zanechám nějáký názor. Dle mého co se týče jedničkářů tak to jsou z 80% lidé co se na ty testy učí a úkoly dělají. Trojkařy jsou lidi co si užívají života, míň školy... Možná to může být i tím že jsou více seznámeni se světem, zažijí toho více než lidi co sedí od rána do večera u učení.. Je to čistě můj názor, samozřejmě beru na vědomí, že každý jsme jiný a někdo se nepotřebuje učit a má jedničky, někdo zase se učí a je rád za trojky..

  • @tempofatal
    @tempofatal Год назад

    video pro lidi co si lepi na zdi motivacni citaty

  • @petap16
    @petap16 Год назад

    Jako mladej učitel třeba nesnáším známkování. Ačkoliv žákům předávám slovní hodnocení, pořád musím do bakaláře napsat nějaký stupidní číslo, který nevypovídá o tom, jakej ten člověk je, jak je kreativní, jak si s úkolem poradil atd. Snažim se jim předávat realitu tak, jak prostě je. Třeba to časem bude dělat víc lidí a školství bude opravdu připravovat lidi na realitu, ale to je dobrá utopie :D :)

  • @robertvitek2530
    @robertvitek2530 Год назад +1

    Btw skvělá knížka od Roberta T. Kiyosakiho na stejné téma: Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pro státní správu