Mam kocioł kondensacyjny Vitodens 100 jednofunkcyjny ze zbiornikiem, instalacja CO - to grzejniki aluminiowe, czy dobrym pomysłem było by ograniczyć temperaturę maksymalną do np. 55 st. aby zawsze wydzielał się kondensat, taka sama sytuacja dotyczy CWU, aby dogrzewajac wodę użytkową kocioł nie wchodził na maksymalne temperatury?
Nefit trendline 24. Zagrzewa dom 120m2. Ogrzewanie mieszane, parter podlogowka, pietro i poddasze grzejniki. Moc kotla mozna fajnie modulowac, ustawienia pracy pompy tez. Po załączeniu ogrzewania chodzi praktycznie bez przerwy przez kilka godzin, dobiera sobie sam moc, nie przekraczajac ustawionej zadanej maksymalnej przez uzytkownika. Poki co smiga swietnie, cicho i myślę, ze w miare ekonomicznie. Cichy, nawet nie slychac jak chodzi. Raz do roku przyjezdza serwisant na przeglad(sam dzwoni raz do roku, zeby termin umowic). Poczysci wymiennik ciepla, co tam jeszcze nie wiem i tyle. Oszczędność gazu w stosunku do starego kotla(przy wymianie mial juz jakies 20 lat) to okolo 500m3 gazu na rok. W domu temp utrzymywana na poziomie 21 stopni w gore. Pracujac w ten sposob(niemalze ciagly) zużywa duzo mniej gazu w rozliczeniu dziennym,, niz wychlodzenie pomieszczen, a potem probowanie ich zagrzac w jak najkrótszym czasie. Objasnienia fajnie przekazane.
Witam. Jestem od niedawna uzytkownikiem kotla gazowego, kocioł Termet eco condens gold. Dom 180 m2 , nie ocieplony, tylko docieplony dach, ogrzewanie tylko grzejniki. Podpowiedzcie czy ekonomiczniej bedzie ustawic mniejsza temperaturę na kotle np 40, ale żeby chodził caly czas , czy dac wieksza np 55, ale żeby sie załączał jak temperatura spadnie poniżej zadanej?
Jestem użytkowniczka kotła od nie dawna. i dopiero się uczę jak to wszystko ustawić aby było dobrze 🙂 Kocioł włącza się średnio 2 razy na godz. Mam same grzejniki. Planuje dokupić sterownik pokojowy, chyba to dobry sposób aby ograniczyć zużycie gazu?
Sterownik pokojowy, pozwala kotłu na wydłużone cykle pracy i postoju. Jak i w aucie, mniej spali gdy przejedzie równomiernie dłuższa trasę raz na jakiś czas niż ciągle start i stop ;)
Ja mam 12 letniego Junkers ceraclasse zw 24kw z zamkniętą komorą spalania, sterownik salus ustawiony na 20.6 stopnia koedy spadnie kocioł zalacza sie na mniej wiecej od 3 do 6 minut potem wygasa dziala tylko pompa i wentylator na jakieś 2 minuty po czym ponownie sie załącza i tak pyka w kółko dopóki nie nagrzeje do zadanej temperatury to dobrze czy nie ,chodzi tak od zawsze i jest naprawdę oszczedny.
Ja miałem do czynienia z kotłem, który miał 15 startów na godzinę. Moc jaką miał to 35kw i ustawienie w parametrach na CO 80% (dom 200m2) i 95% na CWU i właśnie taktował na ciepłej wodzie. Było to spowodowane zbyt małym odbiorem ciepła w zbiorniku przez wężownicę 0,4 m2. Ograniczyłem go na 50% na CWU i 60% na CO oraz dodatkowo zadałem krzywą grzewczą. Wyniki zmian stwierdzę po roku czasu, ale powinny pomóc.
@@jakubgod342 Spadło do 10 startów na godzinę, nadal to dość dużo. Diagnoza to stary i zakamieniony zbiornik CWU, który jest do wymiany (brak odbioru ciepła i taktowanie co 3min pomimo obniżenia mocy na 40%).
Buderus Logamax plus GB072 dwa piętra podłogówki, dwie pompy z mieszaczami, sprzęgło, i hmm hihi termostaty pokojowe bywa w sezonie przejściowym że ma dni w które łapie nawet 70 startów ale rzadko z reguły tak średnia do 30 jak jest zimniej okolice 0 stopni to z 10 - 20 starów jak poniżej zera w stronę -6 to już tylko kilka startów ma czy jest sens instalowania bufora ? ciężko jest ocenić jakie byłby zyski czy w ciemno instalować i po 5-15 latach się zwróci ?
Mam ustawienia w pokoju 21.2st i pracuje na koma -6 +6 dziesiatych stopnia . Kocioł dogrzewa okolo godziny mieszkanie .Ustawienie wody na 50st .Czy kocioł powinien tak dlugo dogrzewac?Dodam ze jest nowy .Rachunki za gaz od 1300do 1700 za mieszkanie 70m .Mysle ze cos jest nie tak ale fachowiec twierdzi ze wszystko w pozadku i trzeba mieszkanie docieplic .Ma racje ?
Dziękuję za poprzednią poradę. Serwisant wymienił zawór dopuszczający (kocioł termet integra 2plus).drugiego dnia odpowietszyłem grzejniki. Ciśnienie 1.1. Po 10dniach wzrosło do 1.6. Odpowietrzyłem grzejniki ponownie.W jednym było nawet sporo powietrza. Ciśnienie 1.1 . Sprawdzałem sposób z zakręceniem dopływu zimnej wody do kotła. Po zamknięciu zaworu i odkręceniu kranu z ciepłą wodą Ciśnienie stałe,ale z kranu ciepła woda nie płynie. Czy tak ma być?
U mnie kocioł Viessmann Vitodens 100w 19kW. Na 11h pracy palnik wystartuje 4-5 razy. To dobrze czy źle? Ogrzewanie podłogowe cały dom. Temperatura zasilania ustawiona na 30°C. Przepływy na rotametrach 1l/min 25 pętlę. Modulacja palnika podczas grzania 9%
4-5 razy czyli ponad 2h pracy na start.Jak dla mnie znakomity wynik. Problem się pojawia jak palnik startuje co kilka minut i pracuje kilkanaście sekund.
@okiemserwisanta dzień dobry, po obejrzeniu Pana fimu nasuwa mi się pytanie. Ale po kolei mam dom parterowy 125m² fundameny ocieplone 16cm styropianu, dom caly ocieplony 20cm grafit, na stropie 30 cm grafitu, okna 3 szybkwe, wentylacja mechanicza, 100% podłogówki, w każdym pomieszczeniu jest regulator temperatury. Gdy załącza się jedna, dwie a nawet trzy strefy to pie załącza sie co 4 min. Pomieszczenia nie są dużo okolo 10m² I tu moje pytanie czy lepiej zmienić piec na taki co daje minimalne 1,9KW czy tak jak Pan mowił w innym filmie zastosować bufor 50litrow? Domyslem sie, że sprzego nic by tu nie dalo. Dodam jeszcze, że aktualny piec na minimalnym parametrzy daje 4,2KW. Z góry dziękuję za pomoc.
U mnie piec włącza sie co ok 10 - 12 minut , temperatura 40 stopni, przy porannym rozruchu ten czas wylaczenia jest dluzszy ale jak juz instalcja osaignie jakies swoje optimum to średnio 10-12 minut.... nie wiem czy to dobrze czy nie bo mam piec gazowy pierwszy sezon grzewczy
Dzien dobry mozna uzyskac od Pana jakos porade np droga mailowa??? Mam kociol 2 funkcyjny nowy dom i podlogowke z automatyka wyfaje mi sie ze kociol ma czasem za duza moc na starcie. Moze Panu opisac problem jakos i uzyskac podpowiedz??? Pozdrawiam
Najlepiej zastosować kocioł o znacznie większym zakresie modulacji. To samo dotyczy także PC ( są już takie z zakresem 2.1 kW do 15 kW, nie trzeba stosować bufora na obiegi ogrzewania)
Vaillant ecotech pro 185 , 19 KW dom 140 mq, 100% grzejniki i LPG beczka, ustawiona na CO moc na sztywno na najmniejszą możliwa moc minimalną czyli 5 KW start kotła i praca ciągła po 3 do 4 (pyka sobie na 5 KW) godzin. Na dobę włącza się 4 do 5 razy tylko , temperatura sterowana panelem pokojowym histereza to -0,2 do + 0,2 stopnia. Panie Marcinie 100% racji obliczyć zapotrzebowanie i ustawić KW na kotle (dotyczy tylko CO). Szkoda że nie mogę ustawić mniejszej mocy CO minimalnej niź 5 KW.
Mam piec Brötje ,dwufunkcyjny i cały czas mam AP ,woda jest do połowy ,tak jak było zalecane od początku . Jutro będę musiała ponieść koszta… no minęło 2 lata i 2 mies, :( po gwarancji
Mam pytanie, dom 100 m2, vitodens 100 19 kw, 50 m2 podłogówki, reszta to grzejniki, dom na razie nie ocieplony, wygrzewam podłogówkę, czy zużycie na poziomie 15 m3 jest normalne ? Mam piec ustawiony na 40 c, bez cw na razie, nie ma sprzęgła, czy da się jakoś ustawić krzywą grzewczą czy zmniejszyć moc kotła żeby nie bral tyle gazu ?
15m3 gazu to jakieś 165 kWh czyli średnie zużycie energii na ogrzewanie wychodzi jakieś 7kW - raczej sporo ale jak nie ocieplone to może tak być niestety. Wygrzewanie podłogówki a oszczędność to niestety oksymoron :/
Czyli mamy instalować sprzęgło, bo inżynierowie nie wpadli na to, że że trzeba chwilę przeczekać to strartowe uderzenie mocy... A może wpadli tylko polscy fachowcy nie są dobrze wyszkoleni w zaawansowanych funkcjavh serwisowych. Mój Junkers Cerapur smart w instrukcji serwisowej ma jakieś funkcje blokady taktowania i pracy ciągłej tylko, że nie mam kogo o to fokładniej zapytać...
SAUNIER DUVAL REGULATOR POKOJOWY SRT 380F M - zadana temperatura 22 stopnie w pomieszczeniu 23 stopnie dlaczego piec mi taktuje co 10min..instalacja grzejnikowa stalowa na miedzi..Pozdrawiam..
Piec będzie się załączał tyle razy ile chce bo jeśli ktoś nie ma ocieplenia domu są ubytki ciepła to chyba normalne że będzie się załączał częściej to znaczy wes go w dłonie i będzie git a wes go na dwór będzie chodził cały czas
Cześć, a jak do problemów z taktowaniem ma się zewnętrzny termostat? Z Twojego filmiku na temat termostatów zrozumiałem, że uruchamiają one piec na tak długo aż zostanie osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu i po osiągnieciu tej temperatury piec wyłączy się aż do momentu kiedy temperatura znowu spadnie poniżej zadanego progu?
A czy jeśli u mnie na zasilaniu podlogowki potrzebuje około 25*C to czy mogę ustawić na kotle temp 30? Czy spalanie będzie wtedy efektywne? Bez niedopalania gazu? Obecnie zmniejszyłem z 40 jakie ustawił serwisant na 35 i obserwuje. Dodam że różnica na zasileniu i powrocie podlogowki to ok 2-3 stopnie. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem
Witam,od paru dni moj piec gazowy dwufunkcyjny dziwnie sie zachowuje,otóż podczas zapalania gazu następuje mały wybuch i później wsztko pracuje ok. przy okręceniu wody zaczyna działać iskrownik ale tak jakby się trochę przycinał i jednocześnie słychać że otworzył się gaz ale nie zapala się od razu tylko po jakichś 2 sek., w tym czasie uzbiera się go na tyle że powoduje ten mały wybuch,co moze byc tego przyczyną?
uzbrojony w puszkę piwa poszedłem obserwować kiedy się wyłączy na czajniku było 39 temperatura zadana 33 po 40 minutach poległem piwo się skończyło a na wyświetlaczu bez zmian tak że nie wiem ile pracuje
u mnie jest ustawione na czujniku pokojowym 21 stopni, kociol przy temperturze -5stopni na zewnatrz grzeje ok 35-37 i utrzymuje okolo 21 w pokoju, zuzycie ok 10m3 na dobe, dom 160m3 ocieplony😂 piec chodzi prawie na okraglo bez wylqczania , czy mozna jeszcze w jakis spsob zaoszczedzic na innym nastawieniu ? (junkers 24kw cerapure jednofunkcja)
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wzrasta ciśnienie . Przez tydzień o 0.9 bar. Jaka przyczyną? Zauważyłem,że kaloryfery się zapowietrzają.termet ecocondens integra 2plus
@@bogdankarpinski4515 możliwości jest wiele od uszkodzonego zaworu dopuszczania wody który poprostu przepuszcza i pomału dopuszcza wodę po np uszkodzenie membrany naczynia przeponowego lub np uszkodzony wymiennik dowala wodę spoza układu c.o.
@@bogdankarpinski4515 W razie nieszczelności zaworka bądź pęknięcia membrany, naczynie przestaje pełnić funkcję zbiornika buforowego na zwiększającą się objętość podgrzewanej wody, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w instalacji i zadziałania zaworu bezpieczeństwa, a w efekcie ubytku wody w systemie. Możliwy jest wzrost ciśnienia w układzie CO tylko wtedy gdy będzie przepuszczał zawór dopuszczający lub uszkodzony będzie wymiennik wtórny (przebicie). Jeżeli uszkodzony jest wymiennik to przy odcięciu zimnej wody użytkowej od kotła i otwarciu kranu z ciepłą wodą ciśnienie w układzie CO powinno spadać. Jeżeli tak się nie będzie działo, to raczej nieszczelny będzie zawór dopuszczania.
@@rok2313 Bardzo dziękuję za poradę. Kocioł Termet ecocondens integra 2plus na gwarancji. Był serwisant ,wymienił zawór dopuszczająci w piecu tak na wszelki wypadek. Ja wcześniej sprawdziłem zawór dopuszczający założony przez instalatora. Zakupiony na wszelki wypadek.Dzisiaj odpowietszyłem wszystkie grzejniki. Serwisant był wczoraj. Będę obserwował dalej. Proszę o dalsze wskazówki. Dzięki za pomoc. Proszę odalsze wskazówki jak napiszę.Sprawdzę ten sposób z kranem.Dzięki.
Dlaczego nie ma w tych poradach zwiększenia obrotów pompy, przez co woda płynie szybciej i zdąży się tak szybko nagrzać? Druga możliwość to sterowanie za pomocą temperatury powrotu zamiast zasilania, dopóki na powrocie nie podniesie się temperatura do zadanej kocioł się nie wyłączy. Można też zakręcić bypass między zasilaniem a powrotem, pod warunkiem, że przynajmniej jeden grzejnik nie ma głowicy termostatycznej.
1. Faktycznie zapomniałem o tym wspomnieć i w starszych modelach można się tym trochę "podratować". Niestety w nowych kotłach na platformie E3 nie można wprost zmienić prędkości obrotowej pompy ale to już inna historia 2. Niestety w kotłach Vi jest tylko czujnik na zasilaniu, więc ta opcja odpada - przynajmniej w Vitodensach. 3. Tutaj znowu cecha Vi - zaworu nie da się zakręcić, a w standradzie ustawiony jest na maksymalne ciśnienie otwarcia - innymi słowy przepuszcza wodę dopiero kiedy wszystko jest zamknięte. Przypomniał mi się jeszcze jeden patent - wywalenie wkładki zaworowej w kilku grzejnikach i zastąpienie ich zwykłym korkiem na 1/2" - zwiększa drastycznie przepływ ale ma to też swoje konsekwencje.
@@okiemserwisanta Szkoda, że producenci coraz bardziej traktują klientów jak debili. Moja praktyka pokazuje, że serwis podczas uruchamiania kotła idzie na skróty i pozostawia standardowe ustawienia, które nie są optymalne i dopasowanie parametrów pracy kotła spoczywa na kliencie. Rozumiem, że zmiana parametrów pracy np. wentylatora wymaga wiedzy i analizatora, ale sterowanie histerezą, prędkością obrotową pompy czy sterowanie na podstawie temperatury powrotu powinno być standardem w każdym kotle.
Mam pytanie jestem na etapie niemal przeprowadzki dom inteligentny izolacja domu pasywnego 25cm grafit z frezem (styropian) okna ciepły montaż bardzo dobrej jakości 3szyby 3 uszczelki dach płaski izolacja XPS 40cm plus spadki więc w niektórych miejscach więcej . Piec Buderus Logamax Plus Gb072 24kW z bustem do 30kw metraż 214 podłogówki . Pytanie brzmi ile ustawić piec na podłogówkę bo teraz mam 35st. piec aktualnie chodzi sumując na dobę 3 godz przy 17st czy to jest ok ? I czy zmniejszyć temp. na 30st na piecu np. ? Zaznaczę , iż zależało mi na domu bardzo oszczędnym .
Sterownik pogodowy zainstalować i zaufać krzywej ;-) po pierwszym sezonie będziesz wiedział jak ingerować w ustawienia żeby było dobrze. Są dwie szkoły jeżeli chodzi o podłogówkę. Jedna to grzać mocniej ale krócej. Druga grzać niższa temp ale dłużej. Stosowałem jedną i drugą. Komfort termiczny mam lepszy grzejąc dłużej i niższą temp. Przy 0 st na zew piec mi tez ustawia 35 ale koryguję o 3-5 stopni w dół. Tylko przy dużych mrozach (-15 i niżej) równam do krzywej. Cenowo chyba tez ciut lepiej wychodzi druga metoda. Ciężko stwierdzić bo zima zimie nierówna. 17 stopni w domu? Zimnawo, ale pewnie jeszcze nie mieszkacie.
w instrukcji pieca znalazłem jeszcze możliwość "dopasowanie mocy palnika do instalacji spalinowej" Rozumiem że chodzi o jakieś obniżenie mocy maksymalnej w razie dlugich i waśkich rur ? ustawia się tam współczynnik korekty . Myśli Pan że mogę podać mojemu piecowi parametr taki jakbym miał bardzo długi i waski komin i przez to go zdławię ?? podobny współczynnik można ustawić dla wielu kotłów pracujących na jednym kominie . Pytam o to bo chciałem obniżyć moc max na podrzewanie wody użytkowej przez płytowy wymiennik ciepla . Piec dwufunkcyjny
Im dłuższy i chudszy komin tym większa wymagana moc wentylatora. Im większa moc wentylatora, tym więcej powierza jest wtłaczane do komory spalania i żeby spalanie było prawidłowe musi być dostarczone więcej gazu. Podsumowując im większe opory na kominie tym większa moc minimalna.
@@krzysztofwiejak niestety sprawdziłem to w praktyce nie czekając na odpowiedź :) jest rzeczywiście tak jak mówisz. Mało zawału nie dostałem jak po zmianie korekty zamiast mniejszego płomienia , odpalał na pełnym gazie i wyskoczyła temperatura 126 st C ! szybko wróciłem do poprzednich ustawień ... :)
W jaki sposob moze sie wlaczac na 30 sekund czy pare minut i wylaczac ja tego nie rozumiem. Przeciez nie ogrzeje tak szybko wody. U mnie dom 150m2 kociol 29kw mam ustawione tak ze chodzi caly czas w temp dziennej na kotle 50st na programatorze 23c i nigdy do nich nie dobije a w temp nocnej ustawione 19st i przez cala noc wlaczy sie 1 - 2 krotnie, a jak sie wlaczy to na 40-60min czy tak jest dobrze? Lepiej na piecu ustawic np mniej 45st i zeby chodzil przez wiekszosc dnia? Czy 50st i zeby sie wlaczal powiedzmy co chwile?
Ja ustawiam na piecu około 30st termostat ustawiam na nie osiągalną temperaturę piec traktuje kilka razy na dobę pompka cyrkulacja pracuje cały czas.W domu mam grzejniki aluminiowe
@@tjgb8545 No tak dom domowi nie równy,u mnie piec pracuje non stop żeby nagżał do 20 st potrzebuje przynajmniej 2 dni jak teraz startowałem od temperatury 17 st
Witam jaki dobrać sterownik do vitodens 100 19kW jednofunkcyjny? Słyszałem że są sterowniki modulujące które sterują mocą kotła zależnie od warunków czy to prawda? Pozdrawiam
Mam dopiero co zainstalowany Vitodens 100W + czujnik pogodowy+ sterownik pokojowy Vitotrol 200e, jeden obieg grzewczy z grzejnikami i wczoraj włączyłem ogrzewanie pierwszy raz, temperatura ustawiona na sterowniku 20st w pokoju ponad 22 st a mimo tego palnik cały czas włączony, wprawdzie modulacja na poziomie okolo 10% ale nie wyłącza się w ogóle nawet jak temperaturę zmniejszyłem na sterowniku do 17 to dalej palnik i pompa pozostaje włączona. Temperatura na wyjściu w granicach 36-37 st. Co może być przyczyną???
Trzeba ustawić wpływ temperatury pokojowej na regulację temperatury na obiegu grzewczym. W filmie o zaawansowanych ustawieniach powinno być to opisane.
@@okiemserwisanta To jest słabe rozwiązanie i powinno się je stosować w ostateczności. Najpierw należy ustawić sobie odpowiednią krzywą grzewczą oraz ustawić odpowiednio jej przesunięcie. Zajmuje to dużo czasu (kilkanaście tygodni prób) ale właściwe ustawienie pozwala na optymalną pracę kotła, bo nie będzie on przedwcześnie np. po 30 sekundach wyłączany przez wpływ temperatury wewnętrznej. Przy właściwie ustawionej krzywej można włączyć wpływ temperatury pokojowej, żeby wyłączyć ogrzewanie kiedy silne promienie słoneczne ogrzewają pomieszczenia przez okna, ale wiąże się to z tym, że w pomieszczeniach bez nasłonecznienia temperatura spadnie.
Oczywiście robiłeś to z analizatorem? Mocy startowej nie można sobie ustawiać na oko. Jest szansa, że na krótkim i prostym kominie o dużej średnicy będzie dobrze jak ustawimy niską moc startową, ale przy dłuższym kominie, kilku kolankach i małej średnicy to metoda prób i błędów z analizą spalin.
@@krzysztofwiejak Sorki. Tu chodzi o kocioł Termet, gdzie moc startowa jest tylko w %modulacji, nie ma żadnych ustawień palnika. A modulacja 0% oznacza u mnie 20%mocy nominalnej ~5kW. A komin mam fi80. I za każdym razem kocioł zapala od razu. Brakuje tutaj jakiegoś parametru który widziałem w opisie jednego modelu Immergas gdzie przez 60sek można ustawić dodatkową histerezę na start.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby piec nie "bał się " aż tak o przekraczanie zadanej temperatury na wyjsciu podczas procesu rozpalania?? dla mnie to bubel w elektronice. Skoro producent wie że rozpalanie i stabilizacja palnika trochę trwa to palnik powinien gasnąc jeśli po dłuższym czasie woda jest zbytnio gorąca. A tak to nie mogę ustawić sobie niskiej temperatury bo skubaniec gaśnie bo już przy rozpalaniu stwierdza że mu się nie uda ustabilizować płomienia. Co ciekawe jeśli zadam mu temperaturę wysoką np 50stC, to płomień się piękne stabilizuje. A na zapalonym w ten sposób płomieniu mogę zjechać ręcznie na np 30stC i pracuje już bez taktowania.
Nowe Vitosensy mają dużo wieksza wyrozumiałość jeśli chodzi o przekraczanie temperatury zadanej przy starcie ale w starszych modelach, jest jak jest. Generalnie kocioł zmontowany w przemyślanej instalacji będzie pracować bez taktowania, wystarczy zapewnić odpowiedni przepływ
@@okiemserwisanta Połowicznie poradziłem sobie z tym tak: ustawiłem piec na minimalną moc palnika. (chyba 20%)A temperaturę zadałem 50st. Teraz normalnie odpala i działa na minimalnej mocy a temperatura" zadana" służy w zasadzie do tego, by nie przegrzewał instalacji przy długiej, ciągłej pracy. Startuje gdzieś od 33st i pomału temperatura rośnie. Ale zanim dojdzie do 50 to już termostat pokojowy wyłącza piec.
@@gicekb Tez w ten sposob sobie poradzilem na taktowanie kotla, ktory moc minimalna ma za duza w stosunku do aktualnego zapotrzebowania (np w okresach przejsciowych)
U mnie ok 30 min pracuje i 20 min nie pracuje, grzeje na ten moment 45m2 i grzejniki alu 60 żeberek temp 22 w domu na zewnątrz +8 odpaliłem parę dni temu i wytwarza 1l kondensatu za 1 M3 gazu w planach oczywiście więcej grzejników i w sumie 100 m2 do ogrzania działa na krzywej temp 37 stopni histereza +-5 stopni vailanta ecotec plus 15kw pracuje non stop na 2.7kw. jeszcze go ustawiam i uczę się go ale jest ok widziałem w sklepie Junkers startującego od 2kw ale nie lubię tej firmy :)
Jeśli nie masz argumentów do dyskusji to nie pisz. Masz kocioł i nie potrafisz obsługiwać to przeczytaj instrukcję, a jak nie rozumiesz co jest napisane to szukaj fachowca i nie dotykaj się do kotła. Opisane są przypadki a nie ustawienia kotła, więc beznadziejnie to narzekać zamiast szukać gdzie indziej informacje.
7 faktów które warto znać po zakupie kotła Viessmann Vitodens 100 👉 ruclips.net/video/PcstzxlMHuQ/видео.html
Mam kocioł kondensacyjny Vitodens 100 jednofunkcyjny ze zbiornikiem, instalacja CO - to grzejniki aluminiowe, czy dobrym pomysłem było by ograniczyć temperaturę maksymalną do np. 55 st. aby zawsze wydzielał się kondensat, taka sama sytuacja dotyczy CWU, aby dogrzewajac wodę użytkową kocioł nie wchodził na maksymalne temperatury?
Od ilu startów palnika +/- możemy już mówić o taktowaniu?
Nefit trendline 24. Zagrzewa dom 120m2. Ogrzewanie mieszane, parter podlogowka, pietro i poddasze grzejniki. Moc kotla mozna fajnie modulowac, ustawienia pracy pompy tez. Po załączeniu ogrzewania chodzi praktycznie bez przerwy przez kilka godzin, dobiera sobie sam moc, nie przekraczajac ustawionej zadanej maksymalnej przez uzytkownika. Poki co smiga swietnie, cicho i myślę, ze w miare ekonomicznie. Cichy, nawet nie slychac jak chodzi. Raz do roku przyjezdza serwisant na przeglad(sam dzwoni raz do roku, zeby termin umowic). Poczysci wymiennik ciepla, co tam jeszcze nie wiem i tyle. Oszczędność gazu w stosunku do starego kotla(przy wymianie mial juz jakies 20 lat) to okolo 500m3 gazu na rok. W domu temp utrzymywana na poziomie 21 stopni w gore.
Pracujac w ten sposob(niemalze ciagly) zużywa duzo mniej gazu w rozliczeniu dziennym,, niz wychlodzenie pomieszczen, a potem probowanie ich zagrzac w jak najkrótszym czasie. Objasnienia fajnie przekazane.
Witam. Jestem od niedawna uzytkownikiem kotla gazowego, kocioł Termet eco condens gold. Dom 180 m2 , nie ocieplony, tylko docieplony dach, ogrzewanie tylko grzejniki.
Podpowiedzcie czy ekonomiczniej bedzie ustawic mniejsza temperaturę na kotle np 40, ale żeby chodził caly czas , czy dac wieksza np 55, ale żeby sie załączał jak temperatura spadnie poniżej zadanej?
Jestem użytkowniczka kotła od nie dawna. i dopiero się uczę jak to wszystko ustawić aby było dobrze 🙂 Kocioł włącza się średnio 2 razy na godz. Mam same grzejniki. Planuje dokupić sterownik pokojowy, chyba to dobry sposób aby ograniczyć zużycie gazu?
Sterownik pokojowy, pozwala kotłu na wydłużone cykle pracy i postoju. Jak i w aucie, mniej spali gdy przejedzie równomiernie dłuższa trasę raz na jakiś czas niż ciągle start i stop ;)
@@okiemserwisanta jaki najlepiej wybrać sterownik pokojowy? :)
wszystko super z wyjątkiem ,że kocioł się włącza a nie włancza
Pierdolony poliglota
Ja mam 12 letniego Junkers ceraclasse zw 24kw z zamkniętą komorą spalania, sterownik salus ustawiony na 20.6 stopnia koedy spadnie kocioł zalacza sie na mniej wiecej od 3 do 6 minut potem wygasa dziala tylko pompa i wentylator na jakieś 2 minuty po czym ponownie sie załącza i tak pyka w kółko dopóki nie nagrzeje do zadanej temperatury to dobrze czy nie ,chodzi tak od zawsze i jest naprawdę oszczedny.
Ja miałem do czynienia z kotłem, który miał 15 startów na godzinę. Moc jaką miał to 35kw i ustawienie w parametrach na CO 80% (dom 200m2) i 95% na CWU i właśnie taktował na ciepłej wodzie. Było to spowodowane zbyt małym odbiorem ciepła w zbiorniku przez wężownicę 0,4 m2. Ograniczyłem go na 50% na CWU i 60% na CO oraz dodatkowo zadałem krzywą grzewczą. Wyniki zmian stwierdzę po roku czasu, ale powinny pomóc.
Mam nadzieję, że będzie działać! Dzięki za komentarz.
I jak tam rezultat po roku czasu?
@@jakubgod342 Spadło do 10 startów na godzinę, nadal to dość dużo. Diagnoza to stary i zakamieniony zbiornik CWU, który jest do wymiany (brak odbioru ciepła i taktowanie co 3min pomimo obniżenia mocy na 40%).
Co w przypadku pieca z otwartą komorą spalania?
Buderus Logamax plus GB072 dwa piętra podłogówki, dwie pompy z mieszaczami, sprzęgło, i hmm hihi termostaty pokojowe bywa w sezonie przejściowym że ma dni w które łapie nawet 70 startów ale rzadko z reguły tak średnia do 30 jak jest zimniej okolice 0 stopni to z 10 - 20 starów jak poniżej zera w stronę -6 to już tylko kilka startów ma czy jest sens instalowania bufora ? ciężko jest ocenić jakie byłby zyski czy w ciemno instalować i po 5-15 latach się zwróci ?
Mam ustawienia w pokoju 21.2st i pracuje na koma -6 +6 dziesiatych stopnia . Kocioł dogrzewa okolo godziny mieszkanie .Ustawienie wody na 50st .Czy kocioł powinien tak dlugo dogrzewac?Dodam ze jest nowy .Rachunki za gaz od 1300do 1700 za mieszkanie 70m .Mysle ze cos jest nie tak ale fachowiec twierdzi ze wszystko w pozadku i trzeba mieszkanie docieplic .Ma racje ?
Jaki minimalny przepływ musi mieć kocioł aby nie traktował ?
Dziękuję za poprzednią poradę. Serwisant wymienił zawór dopuszczający (kocioł termet integra 2plus).drugiego dnia odpowietszyłem grzejniki. Ciśnienie 1.1. Po 10dniach wzrosło do 1.6. Odpowietrzyłem grzejniki ponownie.W jednym było nawet sporo powietrza. Ciśnienie 1.1 . Sprawdzałem sposób z zakręceniem dopływu zimnej wody do kotła. Po zamknięciu zaworu i odkręceniu kranu z ciepłą wodą Ciśnienie stałe,ale z kranu ciepła woda nie płynie. Czy tak ma być?
Odpowiedź jest w najnowszym filmie na kanale.
U mnie kocioł Viessmann Vitodens 100w 19kW. Na 11h pracy palnik wystartuje 4-5 razy. To dobrze czy źle? Ogrzewanie podłogowe cały dom. Temperatura zasilania ustawiona na 30°C. Przepływy na rotametrach 1l/min 25 pętlę. Modulacja palnika podczas grzania 9%
4-5 razy czyli ponad 2h pracy na start.Jak dla mnie znakomity wynik. Problem się pojawia jak palnik startuje co kilka minut i pracuje kilkanaście sekund.
@@okiemserwisanta dziś przy tych parametrach 8h pracuje bez przerwy. Od wczoraj zacząłem to sprawdzać. wgłębiam się w temat
@@okiemserwisanta jak zminimalizować to by kocioł pracował 24h/dobe bez taktowania jakiegokolwiek?
Sterowanie pogodowe? Jest sprzęgło hydrauliczne? Jakie średnie spalanie gazu?
@okiemserwisanta dzień dobry, po obejrzeniu Pana fimu nasuwa mi się pytanie. Ale po kolei mam dom parterowy 125m² fundameny ocieplone 16cm styropianu, dom caly ocieplony 20cm grafit, na stropie 30 cm grafitu, okna 3 szybkwe, wentylacja mechanicza, 100% podłogówki, w każdym pomieszczeniu jest regulator temperatury. Gdy załącza się jedna, dwie a nawet trzy strefy to pie załącza sie co 4 min. Pomieszczenia nie są dużo okolo 10m² I tu moje pytanie czy lepiej zmienić piec na taki co daje minimalne 1,9KW czy tak jak Pan mowił w innym filmie zastosować bufor 50litrow? Domyslem sie, że sprzego nic by tu nie dalo. Dodam jeszcze, że aktualny piec na minimalnym parametrzy daje 4,2KW. Z góry dziękuję za pomoc.
U mnie piec włącza sie co ok 10 - 12 minut , temperatura 40 stopni, przy porannym rozruchu ten czas wylaczenia jest dluzszy ale jak juz instalcja osaignie jakies swoje optimum to średnio 10-12 minut.... nie wiem czy to dobrze czy nie bo mam piec gazowy pierwszy sezon grzewczy
Witam potrzebuje kotła
Dom ok 140 m2 podłogówkw i + 4grzejniki i bolier na ciiepłą wode jaki kocioł bys mi polecił ??
Dzien dobry mozna uzyskac od Pana jakos porade np droga mailowa??? Mam kociol 2 funkcyjny nowy dom i podlogowke z automatyka wyfaje mi sie ze kociol ma czasem za duza moc na starcie. Moze Panu opisac problem jakos i uzyskac podpowiedz??? Pozdrawiam
Mozna prosic o jakis kontakt?? Potrzebuje podpowiedzi??
Najlepiej zastosować kocioł o znacznie większym zakresie modulacji. To samo dotyczy także PC ( są już takie z zakresem 2.1 kW do 15 kW, nie trzeba stosować bufora na obiegi ogrzewania)
Zgadzam się z tym stwierdzeniem .Kocioł dostarczał by tylko tyle paliwa i powietrza, ile wynosi aktualne zapotrzebowanie budynku.
Vaillant ecotech pro 185 , 19 KW dom 140 mq, 100% grzejniki i LPG beczka, ustawiona na CO moc na sztywno na najmniejszą możliwa moc minimalną czyli 5 KW start kotła i praca ciągła po 3 do 4 (pyka sobie na 5 KW) godzin. Na dobę włącza się 4 do 5 razy tylko , temperatura sterowana panelem pokojowym histereza to -0,2 do + 0,2 stopnia. Panie Marcinie 100% racji obliczyć zapotrzebowanie i ustawić KW na kotle (dotyczy tylko CO). Szkoda że nie mogę ustawić mniejszej mocy CO minimalnej niź 5 KW.
Mam piec Brötje ,dwufunkcyjny i cały czas mam AP ,woda jest do połowy ,tak jak było zalecane od początku . Jutro będę musiała ponieść koszta… no minęło 2 lata i 2 mies, :( po gwarancji
Mam pytanie, dom 100 m2, vitodens 100 19 kw, 50 m2 podłogówki, reszta to grzejniki, dom na razie nie ocieplony, wygrzewam podłogówkę, czy zużycie na poziomie 15 m3 jest normalne ? Mam piec ustawiony na 40 c, bez cw na razie, nie ma sprzęgła, czy da się jakoś ustawić krzywą grzewczą czy zmniejszyć moc kotła żeby nie bral tyle gazu ?
15m3 gazu to jakieś 165 kWh czyli średnie zużycie energii na ogrzewanie wychodzi jakieś 7kW - raczej sporo ale jak nie ocieplone to może tak być niestety. Wygrzewanie podłogówki a oszczędność to niestety oksymoron :/
@@okiemserwisanta a da się jakoś ograniczyć na kotle moc lub coś innego ?
Czyli mamy instalować sprzęgło, bo inżynierowie nie wpadli na to, że że trzeba chwilę przeczekać to strartowe uderzenie mocy... A może wpadli tylko polscy fachowcy nie są dobrze wyszkoleni w zaawansowanych funkcjavh serwisowych. Mój Junkers Cerapur smart w instrukcji serwisowej ma jakieś funkcje blokady taktowania i pracy ciągłej tylko, że nie mam kogo o to fokładniej zapytać...
SAUNIER DUVAL REGULATOR POKOJOWY SRT 380F M - zadana temperatura 22 stopnie w pomieszczeniu 23 stopnie dlaczego piec mi taktuje co 10min..instalacja grzejnikowa stalowa na miedzi..Pozdrawiam..
Piec będzie się załączał tyle razy ile chce bo jeśli ktoś nie ma ocieplenia domu są ubytki ciepła to chyba normalne że będzie się załączał częściej to znaczy wes go w dłonie i będzie git a wes go na dwór będzie chodził cały czas
Cześć, a jak do problemów z taktowaniem ma się zewnętrzny termostat? Z Twojego filmiku na temat termostatów zrozumiałem, że uruchamiają one piec na tak długo aż zostanie osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu i po osiągnieciu tej temperatury piec wyłączy się aż do momentu kiedy temperatura znowu spadnie poniżej zadanego progu?
Hej, odpowiedź na Twoje pytanie w najnowszym odcinku Q & A na kanale.
@@okiemserwisanta .
A czy jeśli u mnie na zasilaniu podlogowki potrzebuje około 25*C to czy mogę ustawić na kotle temp 30? Czy spalanie będzie wtedy efektywne? Bez niedopalania gazu? Obecnie zmniejszyłem z 40 jakie ustawił serwisant na 35 i obserwuje. Dodam że różnica na zasileniu i powrocie podlogowki to ok 2-3 stopnie. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem
Odpowiedź jest w najnowszym filmie na kanale.
mam kocioł beretta kondensacyjny i nie grzeje mi woda do mycia co zrobić
A co w przypadku jesli ciagle slychac pracujacy kociol. Wlaczone tylko ogrzewanie podlogowre, grzanie wody uzytkowej off. Narazie nie potrzebne.
Witam,od paru dni moj piec gazowy dwufunkcyjny dziwnie sie zachowuje,otóż podczas zapalania gazu następuje mały wybuch i później wsztko pracuje ok. przy okręceniu wody zaczyna działać iskrownik ale tak jakby się trochę przycinał i jednocześnie słychać że otworzył się gaz ale nie zapala się od razu tylko po jakichś 2 sek., w tym czasie uzbiera się go na tyle że powoduje ten mały wybuch,co moze byc tego przyczyną?
uzbrojony w puszkę piwa poszedłem obserwować kiedy się wyłączy na czajniku było 39 temperatura zadana 33 po 40 minutach poległem piwo się skończyło a na wyświetlaczu bez zmian tak że nie wiem ile pracuje
OK.
Witam mam pytanie mój pięć włącza się co 1.5 godz i pracuje ok ,1 h to dobrze czy zle
To bardzo dobry cykl pracy kotła,czym rzadziej tym lepiej dla podzespołów kotła.
mam kocioł beretta kondensacyjny pisze mi na wyświetlaczu że zablokowało czy mogę go sama uruchomić mój rocznik to 1952r
u mnie jest ustawione na czujniku pokojowym 21 stopni, kociol przy temperturze -5stopni na zewnatrz grzeje ok 35-37 i utrzymuje okolo 21 w pokoju, zuzycie ok 10m3 na dobe, dom 160m3 ocieplony😂 piec chodzi prawie na okraglo bez wylqczania , czy mozna jeszcze w jakis spsob zaoszczedzic na innym nastawieniu ? (junkers 24kw cerapure jednofunkcja)
.
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wzrasta ciśnienie . Przez tydzień o 0.9 bar. Jaka przyczyną? Zauważyłem,że kaloryfery się zapowietrzają.termet ecocondens integra 2plus
Zapowietrzona instalacją
@@rok2313 napisałem przecież,że były odpowietrzane,więc co?
@@bogdankarpinski4515 możliwości jest wiele od uszkodzonego zaworu dopuszczania wody który poprostu przepuszcza i pomału dopuszcza wodę po np uszkodzenie membrany naczynia przeponowego lub np uszkodzony wymiennik dowala wodę spoza układu c.o.
@@bogdankarpinski4515 W razie nieszczelności zaworka bądź pęknięcia membrany, naczynie przestaje pełnić funkcję zbiornika buforowego na zwiększającą się objętość podgrzewanej wody, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w instalacji i zadziałania zaworu bezpieczeństwa, a w efekcie ubytku wody w systemie.
Możliwy jest wzrost ciśnienia w układzie CO tylko wtedy gdy będzie przepuszczał zawór dopuszczający lub uszkodzony będzie wymiennik wtórny (przebicie). Jeżeli uszkodzony jest wymiennik to przy odcięciu zimnej wody użytkowej od kotła i otwarciu kranu z ciepłą wodą ciśnienie w układzie CO powinno spadać. Jeżeli tak się nie będzie działo, to raczej nieszczelny będzie zawór dopuszczania.
@@rok2313 Bardzo dziękuję za poradę. Kocioł Termet ecocondens integra 2plus na gwarancji. Był serwisant ,wymienił zawór dopuszczająci w piecu tak na wszelki wypadek. Ja wcześniej sprawdziłem zawór dopuszczający założony przez instalatora. Zakupiony na wszelki wypadek.Dzisiaj odpowietszyłem wszystkie grzejniki. Serwisant był wczoraj. Będę obserwował dalej. Proszę o dalsze wskazówki. Dzięki za pomoc. Proszę odalsze wskazówki jak napiszę.Sprawdzę ten sposób z kranem.Dzięki.
1 min pracy 3 minuty postoju, sterownik ustawiony na 22 stopnie dzień i noc. Mieszkanie 50 m2 w ocieplonym bloku.
Kocioł max 15kw z dobra modulacja najlepiej poniżej 2.5kw
Włączać!
Dlaczego nie ma w tych poradach zwiększenia obrotów pompy, przez co woda płynie szybciej i zdąży się tak szybko nagrzać? Druga możliwość to sterowanie za pomocą temperatury powrotu zamiast zasilania, dopóki na powrocie nie podniesie się temperatura do zadanej kocioł się nie wyłączy. Można też zakręcić bypass między zasilaniem a powrotem, pod warunkiem, że przynajmniej jeden grzejnik nie ma głowicy termostatycznej.
1. Faktycznie zapomniałem o tym wspomnieć i w starszych modelach można się tym trochę "podratować". Niestety w nowych kotłach na platformie E3 nie można wprost zmienić prędkości obrotowej pompy ale to już inna historia
2. Niestety w kotłach Vi jest tylko czujnik na zasilaniu, więc ta opcja odpada - przynajmniej w Vitodensach.
3. Tutaj znowu cecha Vi - zaworu nie da się zakręcić, a w standradzie ustawiony jest na maksymalne ciśnienie otwarcia - innymi słowy przepuszcza wodę dopiero kiedy wszystko jest zamknięte.
Przypomniał mi się jeszcze jeden patent - wywalenie wkładki zaworowej w kilku grzejnikach i zastąpienie ich zwykłym korkiem na 1/2" - zwiększa drastycznie przepływ ale ma to też swoje konsekwencje.
@@okiemserwisanta Szkoda, że producenci coraz bardziej traktują klientów jak debili. Moja praktyka pokazuje, że serwis podczas uruchamiania kotła idzie na skróty i pozostawia standardowe ustawienia, które nie są optymalne i dopasowanie parametrów pracy kotła spoczywa na kliencie. Rozumiem, że zmiana parametrów pracy np. wentylatora wymaga wiedzy i analizatora, ale sterowanie histerezą, prędkością obrotową pompy czy sterowanie na podstawie temperatury powrotu powinno być standardem w każdym kotle.
Mam pytanie jestem na etapie niemal przeprowadzki dom inteligentny izolacja domu pasywnego 25cm grafit z frezem (styropian) okna ciepły montaż bardzo dobrej jakości 3szyby 3 uszczelki dach płaski izolacja XPS 40cm plus spadki więc w niektórych miejscach więcej . Piec Buderus Logamax Plus Gb072 24kW z bustem do 30kw metraż 214 podłogówki . Pytanie brzmi ile ustawić piec na podłogówkę bo teraz mam 35st. piec aktualnie chodzi sumując na dobę 3 godz przy 17st czy to jest ok ? I czy zmniejszyć temp. na 30st na piecu np. ? Zaznaczę , iż zależało mi na domu bardzo oszczędnym .
Sterownik pogodowy zainstalować i zaufać krzywej ;-) po pierwszym sezonie będziesz wiedział jak ingerować w ustawienia żeby było dobrze.
Są dwie szkoły jeżeli chodzi o podłogówkę. Jedna to grzać mocniej ale krócej. Druga grzać niższa temp ale dłużej. Stosowałem jedną i drugą. Komfort termiczny mam lepszy grzejąc dłużej i niższą temp. Przy 0 st na zew piec mi tez ustawia 35 ale koryguję o 3-5 stopni w dół. Tylko przy dużych mrozach (-15 i niżej) równam do krzywej. Cenowo chyba tez ciut lepiej wychodzi druga metoda. Ciężko stwierdzić bo zima zimie nierówna.
17 stopni w domu? Zimnawo, ale pewnie jeszcze nie mieszkacie.
@@robertgrzelak3350 dokładnie jeszcze nie mieszkamy :) i dzięki za odpowiedź
w instrukcji pieca znalazłem jeszcze możliwość "dopasowanie mocy palnika do instalacji spalinowej" Rozumiem że chodzi o jakieś obniżenie mocy maksymalnej w razie dlugich i waśkich rur ? ustawia się tam współczynnik korekty . Myśli Pan że mogę podać mojemu piecowi parametr taki jakbym miał bardzo długi i waski komin i przez to go zdławię ?? podobny współczynnik można ustawić dla wielu kotłów pracujących na jednym kominie . Pytam o to bo chciałem obniżyć moc max na podrzewanie wody użytkowej przez płytowy wymiennik ciepla . Piec dwufunkcyjny
Im dłuższy i chudszy komin tym większa wymagana moc wentylatora. Im większa moc wentylatora, tym więcej powierza jest wtłaczane do komory spalania i żeby spalanie było prawidłowe musi być dostarczone więcej gazu. Podsumowując im większe opory na kominie tym większa moc minimalna.
@@krzysztofwiejak niestety sprawdziłem to w praktyce nie czekając na odpowiedź :) jest rzeczywiście tak jak mówisz. Mało zawału nie dostałem jak po zmianie korekty zamiast mniejszego płomienia , odpalał na pełnym gazie i wyskoczyła temperatura 126 st C ! szybko wróciłem do poprzednich ustawień ... :)
W jaki sposob moze sie wlaczac na 30 sekund czy pare minut i wylaczac ja tego nie rozumiem. Przeciez nie ogrzeje tak szybko wody.
U mnie dom 150m2 kociol 29kw mam ustawione tak ze chodzi caly czas w temp dziennej na kotle 50st na programatorze 23c i nigdy do nich nie dobije a w temp nocnej ustawione 19st i przez cala noc wlaczy sie 1 - 2 krotnie, a jak sie wlaczy to na 40-60min czy tak jest dobrze?
Lepiej na piecu ustawic np mniej 45st i zeby chodzil przez wiekszosc dnia? Czy 50st i zeby sie wlaczal powiedzmy co chwile?
Ja ustawiam na piecu około 30st termostat ustawiam na nie osiągalną temperaturę piec traktuje kilka razy na dobę pompka cyrkulacja pracuje cały czas.W domu mam grzejniki aluminiowe
@@szlifeqq przecież jak ustaqie 30st to nie nagrzeje domu, mam na piecu 55 i dogrxewam do 22st
@@tjgb8545 No tak dom domowi nie równy,u mnie
piec pracuje non stop żeby nagżał do 20 st potrzebuje przynajmniej 2 dni jak teraz startowałem od temperatury 17 st
Witam jaki dobrać sterownik do vitodens 100 19kW jednofunkcyjny? Słyszałem że są sterowniki modulujące które sterują mocą kotła zależnie od warunków czy to prawda? Pozdrawiam
Są, np takie: www.elektrobock.cz/pl/regulatory-opentherm/c23
@@okiemserwisanta a co dokładnie te modulujące sterowniki robią i jaka mają przewagę nad oryginalnymi sterownikami viessmana? Pozdrawiam
Mam dopiero co zainstalowany Vitodens 100W + czujnik pogodowy+ sterownik pokojowy Vitotrol 200e, jeden obieg grzewczy z grzejnikami i wczoraj włączyłem ogrzewanie pierwszy raz, temperatura ustawiona na sterowniku 20st w pokoju ponad 22 st a mimo tego palnik cały czas włączony, wprawdzie modulacja na poziomie okolo 10% ale nie wyłącza się w ogóle nawet jak temperaturę zmniejszyłem na sterowniku do 17 to dalej palnik i pompa pozostaje włączona. Temperatura na wyjściu w granicach 36-37 st. Co może być przyczyną???
Trzeba ustawić wpływ temperatury pokojowej na regulację temperatury na obiegu grzewczym. W filmie o zaawansowanych ustawieniach powinno być to opisane.
@@okiemserwisanta To jest słabe rozwiązanie i powinno się je stosować w ostateczności. Najpierw należy ustawić sobie odpowiednią krzywą grzewczą oraz ustawić odpowiednio jej przesunięcie. Zajmuje to dużo czasu (kilkanaście tygodni prób) ale właściwe ustawienie pozwala na optymalną pracę kotła, bo nie będzie on przedwcześnie np. po 30 sekundach wyłączany przez wpływ temperatury wewnętrznej. Przy właściwie ustawionej krzywej można włączyć wpływ temperatury pokojowej, żeby wyłączyć ogrzewanie kiedy silne promienie słoneczne ogrzewają pomieszczenia przez okna, ale wiąże się to z tym, że w pomieszczeniach bez nasłonecznienia temperatura spadnie.
A co jeśli wymiennik płytowy jest czyściutki, a cwu faluje??? Bo zmiana wymiennika niczego nie dała?
Czujniki, zakamieniony wymiennik pierwotny, elektronika? Ale to domtsly bez oględzin.
Taka ciekawostka: X procent z Y = Y procent z X --> 40% z 25 to 25% z 40, czyli 10
A ja obniżyłem moc startową oraz zwiększyłem histerezę CO o 1stC i nie ma problemu.
Cieszę się, że sobie poradziłeś. Wszystkiego dobrego Tomku! :)
jak obnizyles moc startowa? mam ten sam problem
Witam do jakiej wartości obniżyłeś moc startową kotła? Pozdrawiam
Oczywiście robiłeś to z analizatorem? Mocy startowej nie można sobie ustawiać na oko. Jest szansa, że na krótkim i prostym kominie o dużej średnicy będzie dobrze jak ustawimy niską moc startową, ale przy dłuższym kominie, kilku kolankach i małej średnicy to metoda prób i błędów z analizą spalin.
@@krzysztofwiejak Sorki. Tu chodzi o kocioł Termet, gdzie moc startowa jest tylko w %modulacji, nie ma żadnych ustawień palnika. A modulacja 0% oznacza u mnie 20%mocy nominalnej ~5kW.
A komin mam fi80. I za każdym razem kocioł zapala od razu.
Brakuje tutaj jakiegoś parametru który widziałem w opisie jednego modelu Immergas gdzie przez 60sek można ustawić dodatkową histerezę na start.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby piec nie "bał się " aż tak o przekraczanie zadanej temperatury na wyjsciu podczas procesu rozpalania?? dla mnie to bubel w elektronice. Skoro producent wie że rozpalanie i stabilizacja palnika trochę trwa to palnik powinien gasnąc jeśli po dłuższym czasie woda jest zbytnio gorąca. A tak to nie mogę ustawić sobie niskiej temperatury bo skubaniec gaśnie bo już przy rozpalaniu stwierdza że mu się nie uda ustabilizować płomienia.
Co ciekawe jeśli zadam mu temperaturę wysoką np 50stC, to płomień się piękne stabilizuje. A na zapalonym w ten sposób płomieniu mogę zjechać ręcznie na np 30stC i pracuje już bez taktowania.
Nowe Vitosensy mają dużo wieksza wyrozumiałość jeśli chodzi o przekraczanie temperatury zadanej przy starcie ale w starszych modelach, jest jak jest. Generalnie kocioł zmontowany w przemyślanej instalacji będzie pracować bez taktowania, wystarczy zapewnić odpowiedni przepływ
@@okiemserwisanta Połowicznie poradziłem sobie z tym tak: ustawiłem piec na minimalną moc palnika. (chyba 20%)A temperaturę zadałem 50st. Teraz normalnie odpala i działa na minimalnej mocy a temperatura" zadana" służy w zasadzie do tego, by nie przegrzewał instalacji przy długiej, ciągłej pracy. Startuje gdzieś od 33st i pomału temperatura rośnie. Ale zanim dojdzie do 50 to już termostat pokojowy wyłącza piec.
@@gicekb Tez w ten sposob sobie poradzilem na taktowanie kotla, ktory moc minimalna ma za duza w stosunku do aktualnego zapotrzebowania (np w okresach przejsciowych)
@@x98pl pytanie czy można ograniczyć moc palnika również do ogrzewania wody użytkowej? (piec dwufunkcyjny)
@@gicekb w moim Vaillancie sie dalo. Dalem mu minimalna. Tylko, ze ja mam jednofunkcyjny i laduje zasobnik.
No jak dla mnie jest ciepło w zimą jak mam 20/21.5 stopni
u mnie co 3,5 minuty.
U mnie ok 30 min pracuje i 20 min nie pracuje, grzeje na ten moment 45m2 i grzejniki alu 60 żeberek temp 22 w domu na zewnątrz +8 odpaliłem parę dni temu i wytwarza 1l kondensatu za 1 M3 gazu w planach oczywiście więcej grzejników i w sumie 100 m2 do ogrzania działa na krzywej temp 37 stopni histereza +-5 stopni vailanta ecotec plus 15kw pracuje non stop na 2.7kw. jeszcze go ustawiam i uczę się go ale jest ok widziałem w sklepie Junkers startującego od 2kw ale nie lubię tej firmy :)
Co 30 sekund.
Wylaczyc wszystko i bedzie oszczedzal😅😅
Beznadziejne porady. Nic nie wspomniane na temat ustawień kotła
Jeśli nie masz argumentów do dyskusji to nie pisz. Masz kocioł i nie potrafisz obsługiwać to przeczytaj instrukcję, a jak nie rozumiesz co jest napisane to szukaj fachowca i nie dotykaj się do kotła.
Opisane są przypadki a nie ustawienia kotła, więc beznadziejnie to narzekać zamiast szukać gdzie indziej informacje.
Bezczelna reklama niemca
Właśnie, powinien ruska reklamować!