Zaujímavé video. Keď už si spomenul pískanie v ušiach zaujímalo by ma prečo sa niekedy deje ľuďom že im začne z ničoho nič pískať v ušiach, či začnú počuť iné podobné zvuky bez toho aby boli vystavený akémukoľvek hlučnému zdroju zvuku
5 лет назад+25
V deváté třídě základní školy jsem dostal míčem do ucha při vybíjené, neslyšel jsem na to ucho nic, večer doktor a skončil jsem v nemocnici, kapačky a pár dní tam. Hučelo mi v uchu ještě rok a úplně to přestalo až tak za dva roky, teď už slyším normálně na obě uši stejně (pocitově, neměřeno).
@@mata6959 No, nevěděl jsem kdo to zrovna hodil a ve škole jsem to taky nejdřív neřekl, protože mi to nepřišlo důležitý, prostě jsem si říkal že to za chvilku přejde a až doma po pár hodinách mě táta donutil jít k doktorce
@@mata6959 Tak jestli to bylo během vybíjené, tak je to dost sporné, jestli ten kdo to udělal je ten co házel míč, nebo jestli se Aleš špatně otočil či jestli je to vina učitele...
@@petrledl4583 Jak píšu, je sporné, jestli mu někdo házel na hlavu záměrně - nebo jestli mu prostě špatně vylítl míč (což prostě se děje) a nebo třeba jestli se Aleš prostě a jednoduše špatně neotočil/uhnul a dostal prostě nechtěně do hlavy...
Super video jako vždy. A připomnělo mi to, že by nebylo špatný něco podobnýho, ale s očima. Konkrétně, když někdo svařuje bez masky a má v očích tzv. nablikáno.
Hezké video. Ten nápad s adventním kalendáři je dobrý. Sice jej znám od jiného kanálu, ale tohle by tomu mohlo dát nový rozměr. Skvělý nápad. Za pokus to stojí.
Jednou jsem se přišel na střelnici podívat na známého, když jsem střílel já, měl jsem hluchátka, později jsem, nestřílel a hned po prvním výstřelu jsem si uvědomil jaká byla chyba, že jsem zapomněl zakrýt si uši. A bacha lidé, kteří dělají v prostředí permanentního hluku, jednu dobu jsem ač tam "údajně" nebyly překračovány hlukové limity, už začal mít problém s pískáním v uších. Chraňte si sluch, ať jsou hluší ti co si pouštějí hudbu do sluchátek tak hlasitě, že tím obtěžují okolí a ne vy.
Pískání v uších/hlavě mám od dětství. Jo párkrát mi naši říkali ať si s tím někam dojdu ale člověk si na to zvykne :D :D. Ale dokonce můj děda měl stejný problém. Takže asi nějaká genetická vada.
Podle mě by sluch teoreticky poškodit mohl, ale si se s tím moc nesetkáváme. Jinak by asi byl hluchý každý, kdo pracuje na ultrazvuku v nemocnici. Starosti bych si se sluchem v tomhle ohledu nedělal. Nicméně, mohu se mýlit. Spíše bude hrozit poškození a problémy s jinými částmi těla. Ultrazvuk je ještě asi docela bezpečný, ale u infrazvuku je to trochu hazardní. Lidské oko a dutiny mohou vibrovat asi od 12-20 Hz a způsobovat tak bolesti hlavy či ojediněle halucinace. Ještě v nižších frekvencích mohou přijít žaludeční a střevní potíže. Nejhorší je, když se za frekvence začne pohybovat okolo tepu srdce (1-3 Hz), protože ten infrazvuk poté může způsobit zástavu srdce.
Díky za skvělé informace! Kdysi mi na nějakém koncertu vyšlo stát v úrovni (ne úplně před ovšem) reproduktorové věže a ten zvuk jsem opravdu cítil a po dvou hodinách mě to vyloženě "bolelo", když jsem odcházel .... (no, nikdy víc!)
@@kurotaiyo375 Pochybuji. Zvuk (+vlny obecně) obecně je opotřebovává. Jediná možnost jak to zregenerovat je podle mě nějaká genetická mutace, který by nám tu 'opravu' umožňovala. Ptáci to umí. Nebo ještě nějaká transplantace, ale to je podle mě příliš komplexní, než aby to vyšlo tak, jak si představujeme. Už se totiž pohybujeme na miniaturní, nervové úrovni. Musí prostě vyrůst nový chloupek.
Záleží na frekvenci daného zvuku. Poslouchám docela hlasitou hudbu v autě už pár let a stále slyším dobře ( je mi jasný že za několik let může být problém), kdy maximální hlasitost předních dveří je okolo 100db při frekvenci 125hz-3,5khz+ a až 150db (49hz) v nízkém pásmu 30-55hz. Ani při 155-159db na frekvenci 35-50hz nebyl problém, ale to bylo pouze na pár minut.
Hlasitost jako taková je psychoakustická lineární veličina, která se měří ve phonech. To, co se udává v decibelech, je zpravidla hladina akustického tlaku. Přičemž je taky dobré zmínit, že decibel, respektive bel, je pouze bezrozměrné měřítko, podobně jako procento. Hodnota v decibelech říká, jak je daná veličina velká vůči nějaké referenční hodnotě, akorát logaritmicky. U hladiny akustického tlaku je ten referenční tlak obvykle 20 mikropascalů. Např. 60 dB je krát milion, čili to je akustický tlak 20 Pa.
*Martine, co když mám sníženou toleranci zvuku? To znamená, že slyšim stejně dobře jak ostatní, akorát při silnějších zvucích nebo ostrých zvucích, mě začne ucho bolet? Jinak řečeno, zvuk mě může bolet už např při 75 dB na místo při 150 dB. Dík za odpověd*
Zajímavé video. Jen osobně by mě ještě zajímalo jak to vlastně je u sluchátek s (aktivní noise cancelling) ANC. Když si vezmu sluchátka je jasné že něco málo utlumí, ovšem když zapnu ANC tak neslyším skoro nic, znamená to tedy že si sluch teoreticky „chráním“ více ? pokud nepustím žádnou hudbu do sluchátek a mám jen zapnutý ANC .
Sleduji tě už delší dobu a tvá videa dávají smysl. V poslední době jsem se často setkal s výrazem INTERMITTEN FASTING a chtěl bych se zeptat jak to vnímáš a kdybys byl tak hodný a objasnil to ve videu.
S těmi sluchátky si mě rozsekal do hodiny :O ps: někde jsem slyšel že když je zánět v uchu s hnisem ,tak krajní mezích se propichuje ucho /bubínek / aby vytekl zánět je to kec ? Prý to pomůže od bolestí ,ale co sluch ? Tu říkáš že je to na ohluchnutí ? Tak co se propichuje ?
Ale pokud bys samozřejmě radši slyšel rozbor na vědeckém kladivu, tak proti tomu nic nemám :) Nicméně ale už toto téma Martin rozebíral s Patrikem na Zvědátorech, dokonce několikrát. Nezazněly tam úplně všechny informace, ale pokud tě zajímá alespoň jeho názor, tak si to najdi.
Ahoj Martine, nepletu-li se je to funkce exponenciální a ne logaritmická.. Logaritmická funkce by byla ke grafu decibel inverzní pokud to správně chápu
Mikrofon snímá z okolí zvuky a pak do tvého ucha vysílá zvuk opačný tomu okolí tím se zvuk částečně vyruší. Ale takhle funguje potlačení hluku u každých sluchátek co to mají.
@@Ajvej Ne, to znamená že ti tam jde méně zvuku než by šlo normálně, ale můžou přibýt nízké frekvence nebo špatný časování protifáze a mozek to nemusí zpracovat dobře. Ale to je člověk od člověka.
Není sluch při spánku citlivější? Zdá se mi totiž, že když se vzbudím ve vlaku s potichu puštěnou hudbou, zdá se mi to jako normální hlasitost ale po pár minutách bdělosti se to začne zdát velice potiché
Hmmmm.... já teda absolutně netuším, ale připadá mi to jako dost dobrá otázka k zamyšlení. Osobně bych tipoval že reálná citlivost bude stejná, jen se ti může zdát vyšší díky tomu že si možná tolik nevšímáš toho ostatního všemožného "bordelu" který musíš vnímat když jsi plně vzhůru. Takže ta změna bude podle mě spíš v relativních číslech, než v těch absolutních. Ale popravdě bych se ani nedivil kdyby se skutečně i ta absolutní hodnota citlivosti při spánku zvýšila, přeci jen z evolučního hlediska by to hypoteticky mohlo dávat smysl. Ale zase na druhou stranu... neměl by být z "logického" hlediska sluch při spánku naopak míň citlivý?
To je právě to o čem mluvil na začátku... Vnímání hlasitosti se přizpůsobí okolí, takže když je ticho přijdou ti stejné hlukové úrovně hlasité. Oproti při pobytu v hluku ti přijde ta samá úroveň hluku nízká.
V naveznosti na toto video mám návrh na ďalšie, ako funguje Noise Canceling? Mám to na sluchátkach a fajn vec jak si na to človek zvykne, v práci mám tak aspoň chvíľu ticho ale ako to funguje? 🤔
Já na koncert bych jedině znova šel do arény, na stadión nikdy víc. Ono tedy lehce přeřvané to bude i v aréně, ale je to nepopsatelně jiné než pod širým nebem. (lepší!) Ale kvůli tomu sluchu už opravdu nevím, jestli to ještě stojí za to. Taky jsem si navykl poslední dobou dost pít (=dobrá hydratace) a tam člověk aby ideálně stál lehce dehydrovaný 2 hodiny (aby nemusel ani pít = často ani nemůže, ani nikam chodit).
Na festivalech a koncertech je takové "pravidlo" cca 105dBa v oblasti FOH (tam kde jsou zvukaři). Samozřejmě ve předu u reproboxů jsou decibely mnohem vyšší (120-130+) a na párty v klubech na to moc nehledí. Takže někde to poškození sluchu nemusí být tak žhavé ale na druhou stranu někde může jít opravdu o sluch...
ŘÍkají to při každé recenzi. Pomocí mikrofonů poslouchají monotóní (neměnné) zvuky z venčí a ideálně bez zpoždění je pouštějí v protifázi spolu s hudbou do uší. Říká se tomu destruktivní interference - když se potkají údolí a vrcholky vln (v protifázi, posun o 180 stupňů) tak se ideálně kompletně vyruší.
Může to být i únavou, stresem nebo nedostatkem spánku. Pokud je to fakt jen občas a trvá krátkou dobu, je to asi ještě normální. Pokud ti ovšem píská dlouho nebo tak, že neslyšíš, navštiv lékaře. Nejdříve ušního.
Jako téma mě napadá jedna neintuitivní věc, co se na škole neučí. Moment setrvačnosti a proč se síla působící na setrvačník přenáší jako by o 90 stupňů (aspoň tuším) dál. I když ten úhel bude zjevně souviset s rychlostí rotace a rozložením hmoty. A pak jak funguje hologram respektive jak do něj lze zakódovat obraz, aby v závislosti na úhlu pozorování měnil jas podle požadované charakteristiky. Tak nějak tuším, že v tom bude hrát roli pozitivní a destruktivní interference a matematika pro každou malou část povrchu a jeho reliéf bude něco jako návrh fázového pole antén pro směrování paprsku u moderních radarů (což bude matematicky asi humus). Hmm, akorát to možná bude na 60 minut videa a týdny práce s tvorbou grafů nebo skriptů pro demonstace a možná to na youtube je :)
Abych upresnil. Hluk a akustický tlak není to isté. A aj akustický tlak nad 100dB môže byť kludne bezpečný a akustický tlak pod 80dB nebezpečný, a rovnako aj hluk môže byť vyšší a viac bezpečný než nižšia hodnota). v dB sa meria akustický tlak. v LU - Loudness Unit sa meria hluk. Inak napr. vystrel z děla môže okamžitě poškodit zvuk zatiaľ čo tak isto hlasitý v rovnakej frekvencii zvuk ale v Sine má omnoho nižšiu šancu poškodiť sluch. Pre uši sú v nižších frekvenciách nebezpečné hlavne rychle krátko trvajúce impulzi (kicks), u vyšších frekvenciách presiteny šum alebo tenké impulzy (alebo ozvena v určitej frekvencii - zvon napr.) . Keďže zvuk je kmitanie, tak jak u membrany repra, bubienku v uchu, tých nerv. vlasocnic vsade pôsobí zotrvacnost pochybu, ak sa utne a prudko zabrzdí (opačným signálom, pohybom (akustický naráz, interference)), tiež to má iný vliv na poškození sluchu. Hudbu si viete užiť aj poriadne nahlas a môžete byť v bezpečí pred statou sluchu a naopak. Každý zvuk je iný a nedá sa povedať všeobecne pre všetky zvuky že škodia ak sú takto hlasité v dB.
Mám dotas ohledně těch sluchátek, ja normalně nosím sluchátka s hlasitou hudbou na max a jsem i přesto schopný slišet dost dobře okolní zvuky při určité frekvenci. Např když jdu po silnice a za mnou jede auto tak ho jsem schopní přesto slišet! Slisím ten otpor vzduchu jak opkéká přes to auto. Je to normální a čim to muže být?
Většina sluchátek hraje absolutně otřesně na maximální hlasitost. Takže máš buď kvalitní otevřený sluchátka, a jen si poškozuješ sluch, a nebo posloucháš nekvalitní zvuk a ještě si poškozuješ sluch.
Když je na mě nějaký zvuk moc nahlas udělám si v hlavě podtlak a zalehnu si tím uši nevím jestli to pomůže, ale minimálně ten hluk není tak nepříjemný.
Má nějaký vliv to, z jaké vzdálenosti je zvuk tvořen? Moje matka tvrdí, že to, že mám sluchátka mi ničí uši. Ale když to mám potichu, tak mi je spíš ničí ona tím jak na mě řve, že si je ničím. Nebo jak to je?
Trochu mimo mísu, ale Martine, proč má železo magnetické vlstnosti, a měď ne? Ikdyž maji skoro podobnou hustotu (g/cm/3) . Možná jsi to už popsal v dřívějšim videu, co je to magnetismus, ale ta otázka, co mne trápí je "PROČ".. diky
@@zufex2029 to je blbost, protože každé sluchátka hrajou jinak hlasitě kvůli odporu el. obvodů.. takže když na tebe vyskočí upozornění od androjda, může se stát, že ti to i tak poškodí sluch, nebo že uslyšíš zvuk slabě..
@@gunner7936 no tak by se mohla vytvorit nejaka norma, ktera bude predepisovat kolik ma byt odpor sluchatek... Nebo by si ten mobil mohl od nejakych chytrejsich sluchatek zjistit, pripadne zmerit. To jak je hlasita hudba urcite muze android take zjistit. Pak uz staci jen vypsat upozorneni v pripade prilisne hlasitosti... Ja predpokladal, ze to upozorneni bude pocitat s nejnizsim odporem sluchatek + nejvyssi moznou hlasitosti hudby. Ale kdyz rikas, ze je to blbost, tak jsou asi panove z Google s jejich platy 300 tisic mesicne uplni idioti.
@@gunner7936 Je to zprůměrovaný... Myslím že i sluchátka s citlivostí 112dB/mW jsou relativně ok pod tím varováním. Ale vždy závisí na délce poslechu. A není od odpor ale impedance!! :D
Tinitus mam po vybuchu tlakove hadice 2 roky piskani v hlavě....a už to nikdy nepřestane...Měl by jsi doplnit že kdyby se neco stalo a začalo lidem piskat v uchu musi hned na pohotovost na kapačky Aby se jim roztáhli cevy a bunky dostali více krve a mohli se pokusit o regeneraci,,,ja to nevedel a už mi to zustalo...
Já jsem si teda nainstaloval decibelmetr do mobilu jako aplikaci (nevím, zda se mu dá věřit) a zkoušel jsem jak moc hlasité je předení mého kocoura. Má 47 dB :-D
Mam tinnitus a opravdu to neni sranda. Mimochodem kdyz prijdete domu z nejakyho koncertu a slysite piskani tak to je ono jenze pokud to prezenete nebo budete se takovymu hluku vystavovat casto tak je mozny ze uz vam to v nejaky mire zustane. Od ty doby kdyz jdu do nejakyho vetsiho hluku pouzivam ochranny spunty.
ferdinant ferdinowsky No asi jak u čeho. Citlivost reproduktorů se vždy měří z metru při jednom wattu... SPL taktéž z metru.. To meření dB je z metru taková klasika všeobecně..
@@AnalogSecrets to je neco jineho ..pokud meris ciste hluk nejakeho zarizeni abys treba na krabici nejakeho elektronickeho produktu mohl napsat hodnotu dB meri se ze 3 metru ..alespon myslim ze to tak je :D
Nosit ve městě sluchátka kvůli hluku? Potřebuješ přece slyšet co se děje kolem tebe. Pak nemaj bejt furt prejety tramvají autem nebo vlakem když mají všichni sluchátka a nevěděj o světě.
První adventní kalendář z kterého nepřiberu😍 prosíím
Ten od sázky. XD
Najlepsie pouzitelne do zivota.. tieto rady
Zaujímavé video. Keď už si spomenul pískanie v ušiach zaujímalo by ma prečo sa niekedy deje ľuďom že im začne z ničoho nič pískať v ušiach, či začnú počuť iné podobné zvuky bez toho aby boli vystavený akémukoľvek hlučnému zdroju zvuku
V deváté třídě základní školy jsem dostal míčem do ucha při vybíjené, neslyšel jsem na to ucho nic, večer doktor a skončil jsem v nemocnici, kapačky a pár dní tam. Hučelo mi v uchu ještě rok a úplně to přestalo až tak za dva roky, teď už slyším normálně na obě uši stejně (pocitově, neměřeno).
A , jak to dopadlo s tím, kdo ti to udělal, lmao?
@@mata6959 No, nevěděl jsem kdo to zrovna hodil a ve škole jsem to taky nejdřív neřekl, protože mi to nepřišlo důležitý, prostě jsem si říkal že to za chvilku přejde a až doma po pár hodinách mě táta donutil jít k doktorce
@@mata6959 Tak jestli to bylo během vybíjené, tak je to dost sporné, jestli ten kdo to udělal je ten co házel míč, nebo jestli se Aleš špatně otočil či jestli je to vina učitele...
@@Smortn Ve vybíjené by se hlavně nemělo vůbec házet na hlavu
@@petrledl4583 Jak píšu, je sporné, jestli mu někdo házel na hlavu záměrně - nebo jestli mu prostě špatně vylítl míč (což prostě se děje) a nebo třeba jestli se Aleš prostě a jednoduše špatně neotočil/uhnul a dostal prostě nechtěně do hlavy...
Jedno z najlepsich videii..
Děkujeme, že nám rozšiřuješ obzory
Super video jako vždy. A připomnělo mi to, že by nebylo špatný něco podobnýho, ale s očima.
Konkrétně, když někdo svařuje bez masky a má v očích tzv. nablikáno.
Díky za návod jak si poškodit sluch.
super video a super triko 😀
Veľmi zaujímavé videá pokračuj v Tom 😃👍
3:20 perNaMentně nebo perMaNentně? Možná už mám jen poškozený sluch z Martinova věčného řvaní do mikrofonu.
Pernabam na tebe!
@@localhostechoEro xD
Taky jsem to slyšel
ruclips.net/video/8w_lwezZDUw/видео.html
Permanentě
Permanentne😆👍
Děkuji ti za diagnózu.. mě píská v uších non-stop 😄😄
Hezké video. Ten nápad s adventním kalendáři je dobrý. Sice jej znám od jiného kanálu, ale tohle by tomu mohlo dát nový rozměr. Skvělý nápad. Za pokus to stojí.
Libí se mi, že se u videí snažíš i o praktické příklady. Přijde mi to potom lepší než pouhý výklad u tabule.
Máš super kontent sleduji tě od roku 2014 jeden z nejlepších youtuberu❤️
Také sleduji od 2014 ... s přestávkami :P
Jak si tedy dopřát ten správný požitek z rockové hudby, když ne poslechem "na plný kule"?
metal je satanovo dílo, věda prokázala! :D
@@KoaFidCZ v tom případě říkám: Děkuji, satane!
Já poslouchám metál na plno každý den 😂
A kurva 😥
@@Shadow-on9em Jo... a já když hraju na kytaru, tak jak blbec stojím u komba... Kurva ja budu hluchej...
@@KoaFidCZ ale existuje i křesťsnský metal.
PERMANENTNĚ!
Podle zákona musíte v práci nosit chrániče sluchu pokud za 8h je hlasitost 85db a více
Beru na vědomí, ale asi na mě budou ve škole divně koukat...
@@namyx_71 Vy máte ve škole nějaké kovoobráběcí stroje nebo něco?
Díky, Martine, toto bylo moc zajímavé... zaujalo mě to! :)
1. Jako vždy super video🙏
2. 3:21 jsi řekl "pernamentně" místo permanentně
Jsi nějak všímavý XD
Kde-kto je suterén v používaní termitov, ale skúste predniesť dlhší prejav a nepoužiť jediné slovko cudzieho pôvodu!
Mám nápad na video . Co se děje s orgány geparda když běží plnou rychlostí ?
Nic. Jsou. Orgány nejsou důležité tak moc. Spíš je zajímavá páteř a mozek, to je na jeho běhu vážně fascinující.
Tohle nám paní učitelka dala na distanční výuku na hudebku 🤣to je nejvíc 😅
Super
Jednou jsem se přišel na střelnici podívat na známého, když jsem střílel já, měl jsem hluchátka, později jsem, nestřílel a hned po prvním výstřelu jsem si uvědomil jaká byla chyba, že jsem zapomněl zakrýt si uši. A bacha lidé, kteří dělají v prostředí permanentního hluku, jednu dobu jsem ač tam "údajně" nebyly překračovány hlukové limity, už začal mít problém s pískáním v uších. Chraňte si sluch, ať jsou hluší ti co si pouštějí hudbu do sluchátek tak hlasitě, že tím obtěžují okolí a ne vy.
Pískání v uších/hlavě mám od dětství. Jo párkrát mi naši říkali ať si s tím někam dojdu ale člověk si na to zvykne :D :D. Ale dokonce můj děda měl stejný problém. Takže asi nějaká genetická vada.
🔝🔝🔝
Pro doplnění, může mi poškodit sluch zvuk, který nejsem schopný slyšet ? myslím ultra či infra zvuk, dokáže při přílišné intenzitě poškodit sluch ?
Podle mě by sluch teoreticky poškodit mohl, ale si se s tím moc nesetkáváme. Jinak by asi byl hluchý každý, kdo pracuje na ultrazvuku v nemocnici. Starosti bych si se sluchem v tomhle ohledu nedělal. Nicméně, mohu se mýlit.
Spíše bude hrozit poškození a problémy s jinými částmi těla. Ultrazvuk je ještě asi docela bezpečný, ale u infrazvuku je to trochu hazardní. Lidské oko a dutiny mohou vibrovat asi od 12-20 Hz a způsobovat tak bolesti hlavy či ojediněle halucinace. Ještě v nižších frekvencích mohou přijít žaludeční a střevní potíže. Nejhorší je, když se za frekvence začne pohybovat okolo tepu srdce (1-3 Hz), protože ten infrazvuk poté může způsobit zástavu srdce.
Díky za skvělé informace! Kdysi mi na nějakém koncertu vyšlo stát v úrovni (ne úplně před ovšem) reproduktorové věže a ten zvuk jsem opravdu cítil a po dvou hodinách mě to vyloženě "bolelo", když jsem odcházel .... (no, nikdy víc!)
Ic Michal Osobně si myslím že kdyby měl hodně velkou energii tak rozvibruje vzduch na tolik že ti muže poškodit sluch, ale to je názor laika...
@@jonas8588 mohlo by sa teoreticky za pomoci určitej frekvencie a hlasitosti narovnať tie vlasočnice čo to menia na elektromagneticke vlny ?
@@kurotaiyo375 Pochybuji. Zvuk (+vlny obecně) obecně je opotřebovává.
Jediná možnost jak to zregenerovat je podle mě nějaká genetická mutace, který by nám tu 'opravu' umožňovala. Ptáci to umí.
Nebo ještě nějaká transplantace, ale to je podle mě příliš komplexní, než aby to vyšlo tak, jak si představujeme. Už se totiž pohybujeme na miniaturní, nervové úrovni.
Musí prostě vyrůst nový chloupek.
Nepotřebná podmínka 200$ splněna, těším se na adventní kalendář :)
Další z mnoha zajímavých videí!
Mohl by jsi udělat video o tom, proč zíváme a proč zíváme, když někoho vidíme zívat? Děkuji
6:21 a sakra😃
Ďakujem. Mohli, by Ste vysvetliť niečo o recyklácii? Lebo tak nejako funguje príroda, že nepotrebuje skládky?!
Záleží na frekvenci daného zvuku. Poslouchám docela hlasitou hudbu v autě už pár let a stále slyším dobře ( je mi jasný že za několik let může být problém), kdy maximální hlasitost předních dveří je okolo 100db při frekvenci 125hz-3,5khz+ a až 150db (49hz) v nízkém pásmu 30-55hz. Ani při 155-159db na frekvenci 35-50hz nebyl problém, ale to bylo pouze na pár minut.
Hlasitost jako taková je psychoakustická lineární veličina, která se měří ve phonech.
To, co se udává v decibelech, je zpravidla hladina akustického tlaku. Přičemž je taky dobré zmínit, že decibel, respektive bel, je pouze bezrozměrné měřítko, podobně jako procento. Hodnota v decibelech říká, jak je daná veličina velká vůči nějaké referenční hodnotě, akorát logaritmicky. U hladiny akustického tlaku je ten referenční tlak obvykle 20 mikropascalů. Např. 60 dB je krát milion, čili to je akustický tlak 20 Pa.
Nám tohle video sdílela učitelka v distanční výuce :D
*Martine, co když mám sníženou toleranci zvuku? To znamená, že slyšim stejně dobře jak ostatní, akorát při silnějších zvucích nebo ostrých zvucích, mě začne ucho bolet? Jinak řečeno, zvuk mě může bolet už např při 75 dB na místo při 150 dB. Dík za odpověd*
Jak se elektromobil dobíjí při brždění?
Zajímavé video. Jen osobně by mě ještě zajímalo jak to vlastně je u sluchátek s (aktivní noise cancelling) ANC. Když si vezmu sluchátka je jasné že něco málo utlumí, ovšem když zapnu ANC tak neslyším skoro nic, znamená to tedy že si sluch teoreticky „chráním“ více ? pokud nepustím žádnou hudbu do sluchátek a mám jen zapnutý ANC .
Prosím udelaj video jak funguje balistika
Sleduji tě už delší dobu a tvá videa dávají smysl. V poslední době jsem se často setkal s výrazem INTERMITTEN FASTING a chtěl bych se zeptat jak to vnímáš a kdybys byl tak hodný a objasnil to ve videu.
S těmi sluchátky si mě rozsekal do hodiny :O ps: někde jsem slyšel že když je zánět v uchu s hnisem ,tak krajní mezích se propichuje ucho /bubínek / aby vytekl zánět je to kec ? Prý to pomůže od bolestí ,ale co sluch ? Tu říkáš že je to na ohluchnutí ? Tak co se propichuje ?
Čau uděláš vědecké kladivo na ozonovou díru? ( Jestli už jsi ji natočil tak pardon)
Nejako si sa rozbehol s vedeckými kladivami
Téma na vedecké kladivo: Sú elektornické cigarety alebo novinka Iqos zdravšia verzia ako klasická cigareta ?
ano
Ne
Ale pokud bys samozřejmě radši slyšel rozbor na vědeckém kladivu, tak proti tomu nic nemám :) Nicméně ale už toto téma Martin rozebíral s Patrikem na Zvědátorech, dokonce několikrát. Nezazněly tam úplně všechny informace, ale pokud tě zajímá alespoň jeho názor, tak si to najdi.
neni to neškodný, ale lepší varianta, i když bych tipoval že to tu dopadne jak u retardů v Americe.
Jak funguje přenos mechanické energie na elektrický signál v buňce, např. V buňce ucha?
Adventaaaaaaak jooooooo prosím
Takže když budu nosit sluchátka s Potlačení okolního ruchu a hudbu třeba jen na půlce, tak to pro mě bude lepší?
Jo, pokud ta sluchátka izolují před okolním hlukem, ale pořád slyšíš dost aby to bylo bezpečné, tak to většinou dělám já
Vědecké Kladivo a jak to funguje s "aktivním notice cancelingem?" Je to dobrá věc?
Já už nahluchlej jsem. Pozdě Martine... Pozdě pro mě :(
To jsou hodinky xiaomi amazfit pace?
Ahoj Martine, nepletu-li se je to funkce exponenciální a ne logaritmická.. Logaritmická funkce by byla ke grafu decibel inverzní pokud to správně chápu
Zajímala by mě tvoje studie jak funguje hudební sluch
V zari jsem dostal ranu do hlavy az mi praskl bubinek, takze k poskozeni sluchu staci malo 😀
Jak funguje potlačení hluku u "Airpodů Pro", tak nějak to vím, ale mohl by si říct nějaký detaily a zajímavosti
Mikrofon snímá z okolí zvuky a pak do tvého ucha vysílá zvuk opačný tomu okolí tím se zvuk částečně vyruší. Ale takhle funguje potlačení hluku u každých sluchátek co to mají.
zajímavost je, že to někomu vadí a po nějaké době z toho může bolet hlava.
@@the__Ultraviolet a divíš se? Ty to sice neslyšíš ale znamená to že ti do uší jde další zvuk ze sluchátek.
@@Ajvej Ne, to znamená že ti tam jde méně zvuku než by šlo normálně, ale můžou přibýt nízké frekvence nebo špatný časování protifáze a mozek to nemusí zpracovat dobře. Ale to je člověk od člověka.
Není sluch při spánku citlivější? Zdá se mi totiž, že když se vzbudím ve vlaku s potichu puštěnou hudbou, zdá se mi to jako normální hlasitost ale po pár minutách bdělosti se to začne zdát velice potiché
Hmmmm.... já teda absolutně netuším, ale připadá mi to jako dost dobrá otázka k zamyšlení. Osobně bych tipoval že reálná citlivost bude stejná, jen se ti může zdát vyšší díky tomu že si možná tolik nevšímáš toho ostatního všemožného "bordelu" který musíš vnímat když jsi plně vzhůru. Takže ta změna bude podle mě spíš v relativních číslech, než v těch absolutních. Ale popravdě bych se ani nedivil kdyby se skutečně i ta absolutní hodnota citlivosti při spánku zvýšila, přeci jen z evolučního hlediska by to hypoteticky mohlo dávat smysl. Ale zase na druhou stranu... neměl by být z "logického" hlediska sluch při spánku naopak míň citlivý?
To je právě to o čem mluvil na začátku... Vnímání hlasitosti se přizpůsobí okolí, takže když je ticho přijdou ti stejné hlukové úrovně hlasité. Oproti při pobytu v hluku ti přijde ta samá úroveň hluku nízká.
@@the__Ultraviolet nojo, ale jestli Asemika správně chápu, tak se v tomhle případě hluk okolí nijak nelišil :)
Nevím. Ale mám vypozorováno, že mi občas slyším líp, občas hůř a vnímám trochu jinak výšky.
V naveznosti na toto video mám návrh na ďalšie, ako funguje Noise Canceling? Mám to na sluchátkach a fajn vec jak si na to človek zvykne, v práci mám tak aspoň chvíľu ticho ale ako to funguje? 🤔
Osobne mam sluch velmi citlivy. Nesnasim koncerty, ale zda se mi, ze vetsina lidi ramus primo zboznuje. Mozna jsou uz vsichni nahluchli...
@Eja CZ no, to je pravda. Kdyby jeste hrali Zeppelini, mozna bych ten kraval prezila :-)
@@TheKakarinka: Cože? Promiň, špatně jsem tě slyšel.
Já na koncert bych jedině znova šel do arény, na stadión nikdy víc. Ono tedy lehce přeřvané to bude i v aréně, ale je to nepopsatelně jiné než pod širým nebem. (lepší!) Ale kvůli tomu sluchu už opravdu nevím, jestli to ještě stojí za to. Taky jsem si navykl poslední dobou dost pít (=dobrá hydratace) a tam člověk aby ideálně stál lehce dehydrovaný 2 hodiny (aby nemusel ani pít = často ani nemůže, ani nikam chodit).
Na festivalech a koncertech je takové "pravidlo" cca 105dBa v oblasti FOH (tam kde jsou zvukaři). Samozřejmě ve předu u reproboxů jsou decibely mnohem vyšší (120-130+) a na párty v klubech na to moc nehledí. Takže někde to poškození sluchu nemusí být tak žhavé ale na druhou stranu někde může jít opravdu o sluch...
Jak funguje ANC - Active noise canceling - aktivní potlačení hluku ve sluchátkách ? díky
ŘÍkají to při každé recenzi. Pomocí mikrofonů poslouchají monotóní (neměnné) zvuky z venčí a ideálně bez zpoždění je pouštějí v protifázi spolu s hudbou do uší. Říká se tomu destruktivní interference - když se potkají údolí a vrcholky vln (v protifázi, posun o 180 stupňů) tak se ideálně kompletně vyruší.
Příště třeba "Visual Snow Syndrome" :)
To sem nikdy neslyšel, znám jen auru, v angličtině "ocular migraine" a měl jsem to tak pětkrát v životě
@@pavelperina7629 Já to třeba mám, ale už to skoro nevnímám, jen když mi to něco připomene nebo když jdu ve tmě :D
hluchataka!!!! tak to sim v zivote nepocul u nas su to sluchatka...
A nebude opět i NR den? 😊
Existuje nějaká norma, v jaké vzdálenosti se má který zvuk měřit?
takže pokud mi píská někdy v uchu, tak je to buď poškození mozku, nebo vnitřního ucha?
Může to být i únavou, stresem nebo nedostatkem spánku. Pokud je to fakt jen občas a trvá krátkou dobu, je to asi ještě normální. Pokud ti ovšem píská dlouho nebo tak, že neslyšíš, navštiv lékaře. Nejdříve ušního.
@@jonas8588 nejdřív obvoďáka, ten tě tam pošle.. :D
@@KoaFidCZ Jo, tak! Už zapomínám na to, že tu můžou být děcka. :D
Ako striebro odstranuje pach potu ? pozerám sa na svoj antiperspirant a je tam napísané že je so striebrom tak aký to má efekt ?
A ako teda môžu tie zvierata tie bunky opravovať ?
Dá se nějak léčit Tinnitus
Tohle je tutorial ?
Jako správný borec už od základky vlivem zánětů středního ucha nedoslýchám, bitcheesss !
Může i slabý zvuk např. asmr puštěné na pozadí poškodit sluch pokud je puštěné 24/7?
like
Jako téma mě napadá jedna neintuitivní věc, co se na škole neučí. Moment setrvačnosti a proč se síla působící na setrvačník přenáší jako by o 90 stupňů (aspoň tuším) dál. I když ten úhel bude zjevně souviset s rychlostí rotace a rozložením hmoty.
A pak jak funguje hologram respektive jak do něj lze zakódovat obraz, aby v závislosti na úhlu pozorování měnil jas podle požadované charakteristiky. Tak nějak tuším, že v tom bude hrát roli pozitivní a destruktivní interference a matematika pro každou malou část povrchu a jeho reliéf bude něco jako návrh fázového pole antén pro směrování paprsku u moderních radarů (což bude matematicky asi humus). Hmm, akorát to možná bude na 60 minut videa a týdny práce s tvorbou grafů nebo skriptů pro demonstace a možná to na youtube je :)
Zvuk je kmitanie, nie vlnenie.... Takže sa nešíria vo forme vĺn, ale rozruchu prostredia, v ktorom sa nachádzajú...
Abych upresnil. Hluk a akustický tlak není to isté. A aj akustický tlak nad 100dB môže byť kludne bezpečný a akustický tlak pod 80dB nebezpečný, a rovnako aj hluk môže byť vyšší a viac bezpečný než nižšia hodnota). v dB sa meria akustický tlak. v LU - Loudness Unit sa meria hluk. Inak napr. vystrel z děla môže okamžitě poškodit zvuk zatiaľ čo tak isto hlasitý v rovnakej frekvencii zvuk ale v Sine má omnoho nižšiu šancu poškodiť sluch. Pre uši sú v nižších frekvenciách nebezpečné hlavne rychle krátko trvajúce impulzi (kicks), u vyšších frekvenciách presiteny šum alebo tenké impulzy (alebo ozvena v určitej frekvencii - zvon napr.) . Keďže zvuk je kmitanie, tak jak u membrany repra, bubienku v uchu, tých nerv. vlasocnic vsade pôsobí zotrvacnost pochybu, ak sa utne a prudko zabrzdí (opačným signálom, pohybom (akustický naráz, interference)), tiež to má iný vliv na poškození sluchu. Hudbu si viete užiť aj poriadne nahlas a môžete byť v bezpečí pred statou sluchu a naopak. Každý zvuk je iný a nedá sa povedať všeobecne pre všetky zvuky že škodia ak sú takto hlasité v dB.
ja počúvam hudbu vždy na maximálnej hlasitosti už veľmi dlho. a som v poriadku :D
Otázka Proč máš berle?
Je to moderní :-) jinak doporučuji kouknout na ruclips.net/video/Gx-J7XbRSmo/видео.html
Mám dotas ohledně těch sluchátek, ja normalně nosím sluchátka s hlasitou hudbou na max a jsem i přesto schopný slišet dost dobře okolní zvuky při určité frekvenci. Např když jdu po silnice a za mnou jede auto tak ho jsem schopní přesto slišet! Slisím ten otpor vzduchu jak opkéká přes to auto. Je to normální a čim to muže být?
Je to normální, protože většina sluchátek neizoluje před okolním zvukem.
dotaz* slyšet* odpor* schopný* obtéká*(?)
Většina sluchátek hraje absolutně otřesně na maximální hlasitost. Takže máš buď kvalitní otevřený sluchátka, a jen si poškozuješ sluch, a nebo posloucháš nekvalitní zvuk a ještě si poškozuješ sluch.
Když je na mě nějaký zvuk moc nahlas udělám si v hlavě podtlak a zalehnu si tím uši nevím jestli to pomůže, ale minimálně ten hluk není tak nepříjemný.
Má nějaký vliv to, z jaké vzdálenosti je zvuk tvořen? Moje matka tvrdí, že to, že mám sluchátka mi ničí uši. Ale když to mám potichu, tak mi je spíš ničí ona tím jak na mě řve, že si je ničím. Nebo jak to je?
Trochu mimo mísu, ale Martine, proč má železo magnetické vlstnosti, a měď ne? Ikdyž maji skoro podobnou hustotu (g/cm/3) . Možná jsi to už popsal v dřívějšim videu, co je to magnetismus, ale ta otázka, co mne trápí je "PROČ".. diky
Ja mam te Tinnitus
Ok
Jak moc maximálně hlasitě tedy poslouchat sluchátka?
Mozna na takovou hlasitost, abys byl porad pod tim otravnym upozornenim. (Android)
@@zufex2029 to je blbost, protože každé sluchátka hrajou jinak hlasitě kvůli odporu el. obvodů.. takže když na tebe vyskočí upozornění od androjda, může se stát, že ti to i tak poškodí sluch, nebo že uslyšíš zvuk slabě..
@@gunner7936 no tak by se mohla vytvorit nejaka norma, ktera bude predepisovat kolik ma byt odpor sluchatek... Nebo by si ten mobil mohl od nejakych chytrejsich sluchatek zjistit, pripadne zmerit. To jak je hlasita hudba urcite muze android take zjistit. Pak uz staci jen vypsat upozorneni v pripade prilisne hlasitosti...
Ja predpokladal, ze to upozorneni bude pocitat s nejnizsim odporem sluchatek + nejvyssi moznou hlasitosti hudby. Ale kdyz rikas, ze je to blbost, tak jsou asi panove z Google s jejich platy 300 tisic mesicne uplni idioti.
@@gunner7936 Je to zprůměrovaný... Myslím že i sluchátka s citlivostí 112dB/mW jsou relativně ok pod tím varováním. Ale vždy závisí na délce poslechu. A není od odpor ale impedance!! :D
@@the__Ultraviolet máš pravdu.. jsem v tom docela laik a pletu si výrazy :D
sim sim .... dB neni jednotka. je to decibel vztazeny k 1 uPa podle urciteho filtru frekvencniho co se bezne oznacuje jako akusticka hlasitost
takže martin řve jako newyorský metro. pekné
Dnes jsem slyšel pískat plašičku hlodavců. Bylo to dost nepříjemné. Tak si myslím, že na tom jsem ještě dobře, když dělám s flexou bez ochrany sluchu.
Ne. Je to hloupost.
Hodnoty hluku jsou hezký ale je důležité, z jaké vzdálenosti (případně i úhlu) to měříš... Jinak jsou ty hodnoty nesrovnatelný s těmi předepsanými.
zajímala by mě míra škodlivosti hluku který vytváří běžný čd vlak když brzdí 😂
Aspoň už vím, odkud se můj tinnitus bere
Ahaa takže proto mi furt píska v uších po diskotéce když si lehnu pak do postele ale vždy se to opraví 😂
Tinitus mam po vybuchu tlakove hadice 2 roky piskani v hlavě....a už to nikdy nepřestane...Měl by jsi doplnit že kdyby se neco stalo a začalo lidem piskat v uchu musi hned na pohotovost na kapačky
Aby se jim roztáhli cevy a bunky dostali více krve a mohli se pokusit o regeneraci,,,ja to nevedel a už mi to zustalo...
Já jsem si teda nainstaloval decibelmetr do mobilu jako aplikaci (nevím, zda se mu dá věřit) a zkoušel jsem jak moc hlasité je předení mého kocoura. Má 47 dB :-D
z jaké vzdálenosti a jakého úhlu?
Je mi 30, tinnitus mam 3 roky. Fakt to nechces. Mam to z prace, odskodneni 0kc. Pry se neda dokazat jak se mi to stalo. GG vole.
Mam tinnitus a opravdu to neni sranda. Mimochodem kdyz prijdete domu z nejakyho koncertu a slysite piskani tak to je ono jenze pokud to prezenete nebo budete se takovymu hluku vystavovat casto tak je mozny ze uz vam to v nejaky mire zustane. Od ty doby kdyz jdu do nejakyho vetsiho hluku pouzivam ochranny spunty.
Nepochopím lidi co dají dislike :D
Decibely se meri ze 3 metru :D
ferdinant ferdinowsky No asi jak u čeho. Citlivost reproduktorů se vždy měří z metru při jednom wattu... SPL taktéž z metru.. To meření dB je z metru taková klasika všeobecně..
@@AnalogSecrets to je neco jineho ..pokud meris ciste hluk nejakeho zarizeni abys treba na krabici nejakeho elektronickeho produktu mohl napsat hodnotu dB meri se ze 3 metru ..alespon myslim ze to tak je :D
Já poslouchám metál každý den na plno 😂.
A kurva 😥
Buď v poho... Já preferuju Harsh Noise.
@@prostekai Nedokážu pochopit že tě potkám i tady :D Samozřejmě že je Minatory lepší!
_Ticho lieči_
Eva Máziková:
Enjoy the SIlence :p
Neměl bys hluk měřit ve vzdálenosti 1m od zdroje hluku? Tudíž by tvé měření vlastního hlasu bylo dost nepřesné.
Tady pěknéch 160 db to musi být pastva pro uši ruclips.net/video/gSHToyGIxWE/видео.html
Není náhodou tvůj hlas jen 35 decibelů?😀
Šimon vážně ne
A pak je tu vlak, kterým jezdím na praxe, jestli ten nemá min. 150db, tak už nic xddd
Nosit ve městě sluchátka kvůli hluku? Potřebuješ přece slyšet co se děje kolem tebe. Pak nemaj bejt furt prejety tramvají autem nebo vlakem když mají všichni sluchátka a nevěděj o světě.