[LiTM] 5. Działania na zbiorach. Diagramy Venna

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 фев 2024
  • W tym odcinku opowiemy o podstawowych działaniach na zbiorach: dodawaniu, odejmowaniu wyznaczaniu części wspólnej oraz dopełnienia.
    Poruszymy też temat diagramów Venna. Podamy ich przykłady oraz wyjaśnimy czym się charakteryzują. Poświęcimy też chwilę na przedyskutowanie diagramów, które wielu uznaje za diagramy Venna, chociaż wcale nimi nie są.
    Tutaj znajdziecie świetne wyjaśnienie czym są właśnie diagramy Venna, a czym koła Eulera. Dowiecie się też przy okazji nieco na temat sylogizmów.
    Nic tylko czytać!
    www.ippt.pan.p...
    Materiał kierowany głównie do studentów pierwszych lat studiów oraz do uczniów szkół średnich zainteresowanych matematyką.
    Literatura:
    "Wstęp do teorii mnogości i topologii"
    autorstwa: Kazimierz Kuratowski
    "Elementy logiki i teorii mnogości w zadaniach"
    autorstwa: Wiktor Marek, Janusz Onyszkiewicz
    Jeśli masz uwagi lub propozycje tematów jakie warto byłoby poruszyć - daj znać!
  • НаукаНаука

Комментарии • 1

  • @mathteacher6053
    @mathteacher6053 3 месяца назад +1

    Mała uwaga, żeby nie zostało błędnie w głowie.
    W kwestii wzajemnej rozdzielności: ta pierwsza równość to rozdzielność iloczynu względem sumy, a ta druga to rozdzielność sumy względem iloczynu,
    czyli odwrotnie niż Pan kilkukrotnie powiedział :)
    A druga rzecz, to rozróżnienie symboli na podzbiór i podzbiór właściwy. Również powinny być one na odwrót. A jeśli używamy w przypadku zwykłego podzbioru symbolu jak na slajdzie, to w przypadku podzbioru właściwego należy użyć symbolu z przekreśloną równością - co jest logiczne, bo A zawiera się w B i NIE jest równe B.
    Pozdrawiam