Tajomstvá archívov - Lyžovanie v okolí Košíc

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 дек 2019
  • K zasneženým bielym svahom neodmysliteľne patrí lyžovačka. Lyže sa pôvodne využívali pri love zvery, neskôr na „vojenské účely“. Skoro sa ich funkcia zmenila a lyže sa začali využívať na športové vyžitie. Láska k lyžovaniu sa naplno prejavila aj v okolí Košíc. Vďaka zanieteniu jednotlivcov začali brázdiť kopce v okolí metropoly východu prví lyžiari. „Dejiny siahajú hlboko do 20. storočia, kedy začali prví nadšenci hľadať v okolí Košíc miesta, kde by sa dalo púšťať na lyžiach, na sánkach. Postupom rokov sa okolie Košíc začalo zveľaďovať. Lyžiarske stredisko bolo v Čermeli pod Bankovom, ďalšie stredisko bolo na Červenom brehu a zabudnúť nesmieme ani na krásne stredisko v Kavečanoch,“ začína svoju výpoveď lyžiarsky tréner Tono Smolík.
    Práve Kavečany sa postupne stali veľmi populárnymi. Podľa Jozefa Šoffu, zakladateľa lyžiarskeho strediska v Kavečanoch, tam deti lyžovali hneď, ako sa naučili chodiť. „Stačilo trošku snehu, otec vyrobil lyže a stačil jeden kopček a už sme sa šmýkali,“ spomína Jozef Šoffa. Kavečany sú dnes košickou mestskou časťou - ich výhodná poloha im zaručila obľúbenosť u Košičanov. Začiatky však neboli najľahšie... Vleky boli spočiatku vyrobené „na kolene“. „Najprv sme mali motor z motorky a potom taký ten z uťahovačky na koľajnice,“ hovorí Šoffa.
    Ďalej pokračuje, že všade museli existovať nadšenci, ktorí chceli, aby takéto lyžiarske strediská vznikli. Spomína napríklad na spúšťanie sa dole svahom na kajaku či na maškarné bály priamo na snehu.
    Keď hovoríme o lyžovaní v Košiciach, zabudnúť nemôžeme na Jahodnú. Aj tí, ktorí nelyžujú vedia, že toto miesto je obľúbeným cieľom lyžiarov. „Vývoj na Jahodnej, dá sa povedať, bol dosť zložitý. Ale nadšenci to zvládli.“ hovorí o Jahodnej lyžiarsky tréner Tono Smolík.
    Neodmysliteľnou súčasťou lyžiarskych stredísk sú aj lyžiarske školy, ktoré vychovávajú nových lyžiarov - či už tých rekreačných ale aj profesionálnych. Naši respondenti prezradia aj to, že dbali okrem športu aj na vzdelanie svojich zverencov.
    Okrem týchto najpopulárnejších lyžiarskych strediskách budeme hovoriť v tejto zimnej časti relácie Tajomstvá archívov aj o menej známych - Čermeli a Červenom brehu.

Комментарии • 7

  • @vragood8889
    @vragood8889 3 года назад +1

    Wau... Zimomriavky 😊...
    Presne tak.Vždy a všetko je to len a len o tom nadšení.O tej nespútanej energii.A taktiež aj o tom srdiečku 💖 a správnom nastavení v hlave...
    Vtedy dokáže človek obdivuhodné a neuveriteľné veci...
    Málo kto to asi vie... Ale "naša" Gelnica mala ako vôbec prvá v Československu (1975) tú spomínanú umelú hmotu (kefy).
    P.S. aj ja si z chuti "zahulákam" keď idem na 🎿⛷️ dole svahom 🤫😅🤣

  • @gabrielakrajnakova1693
    @gabrielakrajnakova1693 3 года назад

    skvelé :-)

  • @vragood8889
    @vragood8889 3 года назад +1

    Škoda len, že Kojšovská hoľa (vleky) je už dosť dlho uzavretá 😔😢👎

  • @matus158
    @matus158 3 года назад

    vie niekto urcit polohu kde bola ta zjazdovka v Cermeli?

    • @matus158
      @matus158 3 года назад

      uz mam goo.gl/maps/HTCW24RefesCuiqo8

    • @PeterMisovicProfile
      @PeterMisovicProfile 3 года назад

      Nie, tu maps.google.com/maps?z=15&mrt=loc&t=p&q=48.744745%2C21.234751

    • @pkundrat
      @pkundrat 7 месяцев назад

      @@PeterMisovicProfile Tam kde ukazujes mozno bol juzny koniec zjazdovky - ale vlek bol na severnej strane svahu - priblizne tu maps.app.goo.gl/nGTT1CWMU9PYPCYk9 - tam kde konci trail Lesmir (par metrov nad miestom kde vypadava trail na Schusterovku) je este stale stara budka z vleku.