Cześć. Pracuje dla jednej z największych korporacji lotniczych i w sumie pisałem pracę dyplomową na temat bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. I powiem szczerzę też się nad tym zastanawiałem kiedyś, chodź..., tak znałem odpowiedź..., to jednak fajnie..., że jest o tym materiał ;) Ptaki to potężny problem w lotnictwie. Moje15 lat na lotnisku i wszystkie poważniejsze incydenty były właśnie z ptakami. W lotnictwie zawszę chodzi o koszty ;))) znam to doskonale XDD. Koszty, cięcie kosztów, czas, targety, itp., już powali wątpię w strategie SMS. Kasa, kasa, kasa. Pamiętam udany pomysł na kontenery/bins przeciw wybuchowe, które chroniły by kadłub przed eksplozja w bagażu..., czemu nie weszło do masowego użytku..., no bo za duże koszty..., ma być po prostu jak najlżej ;) Tak samo uwalony został Concorde, za duże koszty uziemienia maszyn i wprowadzenia poprawek w układzie paliwowym/hydraulicznym po katastrofie. Dla kogoś kto nie zna lotnictwa a takich pewnie tu nie ma, ale trzeba przypomnieć, że samolot to nie samochód i każda zmiana, czy naprawa wiążę się dogłębną analizą konstrukcji, testy, obliczenia itp., itp a to są olbrzymie koszty. Odlot samolotu spóźniony 15 minut 1000-1500e kosztów, konieczność użycia Airbrige 500-1000e kosztów (dlatego tanie linie lotnicze wolą B737 bo są niskie i mają swoje przednie schody a odpowiednik z Airbusa, czyli a320/319 no 321//To bardziej już odpowiednik 767// nie mają), przednia lampa do wymiany 12000 euro kosztów. Samolot uziemiony na wiele tygodni miliony euro kosztów. Ogólnie linie lotnicze w obecnej sytuacji mają przewalone..., niestety. Dobra robota, dobry materiał. Pozdrawiam
POMYSŁ NA ODCINEK: Dlaczego zapisy czarnych skrzynek nie są „wyposażone” w monitoring? Kamera na czubku statecznika pionowego i w kabinie pilotów chyba dużo by pomogły przy ustalaniu przyczyn katastrof.
Minął rok od napisania komentarza a do tej pory nie wynaleziono aż tak wytrzymałej soczewki,soczewki to urządzenia bardzo delikatne i precyzyjne oraz wrażliwe na wstrząsy więc jesli nawet ktoś by zamontował kamerę w pudełku z adamantium to pudełko przetrwa a kamera będzie uszkodzona,druga sprawa że wizualnie gówno zobaczysz bo dużo ważniejszy jest stan samolotu,załogi oraz zapisy głosowe.
jak coś masz wydział lotniczy politechniki warszawskiej i myślę że jak zadasz pytanie na fanpageu studenckiego koła astronautycznego albo lotniczego to ci odpowiedzą
SIEDZIBA BOEINGA USA: -Dżon, Dżon! Kolesie z polskiego jutuba rozwiązali problem Bird straików! Musimy założyć na silniki siatki! - Holikrap Majk, czemu na to nie wpadliśmy?
Ale ten problem z przywierającym ptakiem - wystarczy wtedy siatkę podłączyć do prądu - ptak usmaży się i gdy ograniczymy ciąg do minimum odpadnie sam . Gratis zapach pieczonego z piórami kurczaka w kabinie !
Największym problemem na takiej siatce byłoby chyba jednak oblodzenie, które szybko zamknęłoby dopływ powietrza do silnika. Jeśli chodzi o smród spalonego ptaka w kabinie, to chyba coś źle przemyślałeś. Powietrze do kabiny pobierane jest za sprężarką, ale przed komorą spalania. Jakby była pobierana za komorą spalania, to chyba nie muszę tłumaczyć co by się działo w kabinie :D
Siatkę można zastosować, czy to płaską czy stożkową, i żeby było śmieszniej nie wpłynie to na opór aerodynamiczny w dużym stopniu :) Silniki nie wpływają na opór aerodynamiczny - jedynie ich powierzchnia czołowa samej obudowy stawia opór, siatka przed wirnikiem nie zwiększy oporu w sposób znaczący. Ale staną się dwie rzeczy, dlaczego siatek się nie stosuje i nie będzie się stosowało (temat lodu odpada bo siatka i tak byłaby podłączona do systemu antyoblodzeniowego tak jak klapy lotki itd) 1 - zmniejszy się pole powierzchni zasysania powietrza - więc trzeba będzie zwiększać średnicę obudowy silnika by to skompensować i może się okazać że obudowa będzie musiała mieć +100% powierzchni przepływu czyli średnica zwiększy się o 30% powiedzmy - to wymusi zmianę w podwoziu co zwiększy masę, profil skrzydła itd itp. 2 - zawirowania powietrza jakie się pojawią, znów zmniejszą przepływ powietrza przez silnik - co dołoży kolejne zwiększanie średnicy wlotu. Biorąc pod uwagę częstotliwość zdarzeń tego typu - nie opłaca się tego robić, i nie chodzi o eksploatację, tylko o koszt już w fazie projektowej :)
A gdyby siatka była zamontowana nie płasko przed silnikiem a w formie stożka (na stelażu) - dzięki czemu ptaki by się odbijały na boki i nie zatykały przepływu powietrza, mniejsza była by także siła uderzenia o siatkę ze względu na kąt uderzenia inny niż prostopadły, przez co rozerwanie siatki lub posiekanie ptaka jest mniej prawdopodobne.
Zapomiales o sniegu ze okleił na siatce silnika i gdy samolot przy oblodzeniu potrzebuje mocy to by jej poprostu nie mial i to jest chyba największy problem Ps.czy mogl zrobić odcinek o katastrofie garuda Indonezji tam przyczyny były inne a ładowanie skończyło się w rzece
@@tfarfolini9742 no nie do końca bo to przed silnikiem takze cale te zimno musi przejść przez silnik ale chyba najlepszym sposobem na ptactwo jest jakos drapieżnik sokół Jastrząb
Dodatkowo bezcelowej jest nakładanie siatki ze względu na to że 90% czasu lotu samolot spędza on na wysokości przelotowej (11-12 km) gdzie szansa spotkania ptaka jest zerowa ;). Bardziej opłaca odstraszać się ptaki z terenu lotniska przez drony i drapieżne ptaki, a wieże kontroli lotów coraz częściej mają systemy ostrzegające przed dużym zgrupowaniem ptaków. Poza tym słyszałem o bardziej orginalnych rzeczach jakie wpadły do silnika np zając i ryba (zająca zassała ISKRA na płycie lotniska, a ryba wypadła pelikanowi z dzioba i wpadła do silnika F-16 dzieś na florydzie )
W dużych zakładach przemysłu metalowego, do cięcia kształtowników stalowych używa się krajalnice wyposażone w tarcze o średnicy 600-1000mm z zębami z węglików spiekanych, których obroty wynoszą od 1000-10000 obr/min. Samo cięcie odbywa się w błyskawicznym tempie, uderzeniem wirującej tarczy w cięty metal. Może w takim razie, należy skonstruować podobną krajalnicę do cięcia na bardzo drobne części wszystkiego co wpadnie w otwór wlotowy silnika. Napęd jest gotowy w postaci silnika który ma być chroniony, tarcze do cięcia należy skonstruować, bowiem takie tarcze muszą zapewnić możliwość równoczesnego przepływu powietrza w ilości niezbędnej do pracy chronionego silnika! Sam proces cięcia zapewnia równocześnie odrzucenie promieniowe ciętego materiału i jak gdyby w naturalny sposób można skierować go do 10-30mm rynny okólnej, konstrukcyjnie wstępnie przygotowanej do odbioru takiego zanieczyszczenia!
Siatka mogła by być opuszczana w przypadku zagrożenia i potem chowana z resztkami, jak przesłona w aparacie składająca się w okrągłej obudowie silnika z przodu (czyli bez zmiany jego wyglądu, parametrów aerodynamicznych). Mechanizm pneumatyczny super szybki, wykrywanie ptaków i innych obiektów automatyczne). Oprócz siatki mogą być inne systemy odrzucające takie obiekty w pożądanym kierunku. np siatka wystrzeliwana w ich stronę z góry w dół.
Najlepiej by było zamontować na głowach i na korpusach wszystkich ptaków na świecie specjalne kamizelki magnetycze, które by powodowały, że ptaki by się jak magnesy jednego bieguna odbijały od pokrycia samolotu, w przypadku nadmiernego zbliżenia się do niego.
prędkość światła to 300000 km/s, dźwięku 1225 km/h. Wystarczy stosować jasne sygnały ostrzegawcze dla ptaków z wyprzedzeniem, i obserwować radar. W ogóle zwierzęta, a szczególnie ptaki trudno posądzić o zaciętość. Na balkonie wystarczy założyć rzadką siatkę, aby gołąb nie przeszedł. Dobra widoczność jest przez ciemną.
Najlepsze byłoby pole dezintegracyjne przed silnikiem. I tak naprawdę to jedyne rozwiązanie tego problemu, tylko wymaga technologii, której jeszcze nie mamy. Więc póki co zostaje mikser w środku silnika, który ma swoje moce przerobowe i stado wściekłych gęsi jest w stanie go zdusić.
jest dużo lepszy sposób...wystarczy działko ultradźwiękowe/infradźwiękowe montowane w gondoli silnika. i mocny głośnik z wzmacniaczem. ptaka zestrzelić falą dźwiekową... cos na wzór działa do strzelania w chmury gradowe tylko 2x mocniejsze. oczywiscie ustrojstwo byłoby odpalane TYLKO gdy samolot przelatuje w pobliżu stada ptactwa. opcja druga to cos w rodzaju paralizatora. elektrody zamontować na gondoli silnika,jak przelatuje ptak za blisko to dostaje strzała i spada. opcja trzecia - minigun na skrzydle. amunicja z tylko 25% ładunku prochu a pocisk wykonany z granitu. samolot wykrywa ptaka np w okręgu o średnicy 100m i odstrzeli nim podleci do samolotu. sprawdziłoby się do strzelania do rakiet gdyby ktoś chciał strzelić do samolotu z jakiegoś zestawu przeciwlotniczego.
Mam sposób na duże ptaki. Trzeba naostrzyć łopaty wirnika tak by siekały ptaki na mniejsze. :P Jest jeszcze opcja z zastosowaniem mega precyzyjnego radaru i działka laserowego, było to coś w stylu wstępnego opiekacza.
Nie no czekaj, oczywiście pomijając aerodynamikę, która na takie siatki nie pozwala, to nie porównywałbym sytuacji z "zatkanym silnikiem" do sytuacji ze zniszczonym silnikiem. Jak silnik jest zatkany i go zatrzymasz, to jest szansa, że ptaki odpadną, a silnik z powrotem da się uruchomić. A przypadku zepsutego nic z nim nie zrobisz. Moim zdaniem najlepiej by było ustawowo zabronić ptakom przelotów w pobliżu lotniska.
Prawdopodobnie nic. Dopóki nie pojawi się uszkodzenie mechaniczne to silnik powinien sobie z czymś takim poradzić. Po prostu owady zostaną spalone z uwagi na jakby to określić w uproszczeniu bardziej otwarty system spalania. Zagrożeniem będą większe obiekty takie jak właśnie gęsi albo jakieś bociany, zdolne do uszkodzeń łopatek turbiny
Taka siatka zaburzyłaby totalnie przepływ płynu. Tak powietrze też jest płynem, tyle że o małej gęstości. Zbyt duża strata energii. A ta klapa na myśliwcu czerpiąca powietrze znad skrzydła prawdopodobnie dociska samolot po spotkaniu z ziemią. W ten sposób opony rozpłaszczają się i po wciśnięciu hamulca większa powierzchnia styku opony = wydajniesze hamowanie i nie trzeba stosować spadochronu. To sprytne rozwiązanie. Tutaj silnik nie jest w gondoli więc odwracacz ciągu nie wchodzi w grę. Stworzono coś na wzór hamulca aerodynamicznego. Po doziemieniu lipa z wydajności takiego hamulca aero, ale takie dociśnięcie opon tym prostym sposobem mega zwiększy wydajność hamowania w początkowej fazie gdy prędkość jest jeszcze znaczna.
Po zalozeniu takiej siatki, najpewniej na wlocie powietrze mialo by tak niestabilny przeplyw, ze tak czy siak by sie silnik wylaczyl, niezaleznie od tego czy dostanie powietrza wystarczajaco duzo czy nie...
Mig 29 nie ma zamykanych wlotów z powodu ptactwa, jednak z powodu konstrukcyjnego, silniki są tak skonstruowane aby pobierać również powietrze spod samolotu, co oznacza ze nawet zwykły kamień na pasie zostałby wciągnięty i mógłby uszkodzić silnik. Klapy są zamykane na czas stearyny i ładowania dla bezpieczeństwa a nie dlatego żeby nie wciągać ptactwa...
A ja jestem iekawy rozwiązania z potężnymi spadochronami. W razie awarii oddziela się sam kadłub i otwieraja się potężne spadochrony które ten kadłub opuszczają na ziemię. Gdzieś widziałem coś takiego. Lub są fotele wystrzeliwane po kolei i każdy ma spadochron.
Kiedyś na Discovery Science był program właśnie o testowaniu silników odrzutowych w zakładach Rolls Royce'a. Aby zasymulować uderzenia ptaków, bombardowali obracający się główny wentylator zamrożonymi kurczakami.
Z tego co pamętam z monografii MiG-29 z lat 90-tych to te 'siatki" standardowo zasłaniały wlot silnika na lotnisku by nie zasysał on brudów z lotniska i chowały się powyżej pewnej szybkości (zapewne była też możliwość zamknąć je ręcznie). To normalny system, używany codziennie. Zerknij tutaj: lotnictwo.net.pl/10-lotnictwo_wojskowe/114-lotnictwo_wojskowe_tematy_ogolne/59-forum_prostych_pytan_fpp_lotnictwo_wojskowe/42529-mig_29_i_zaslony_zaluzje_wlotow_powietrza.html
Cześć! Pierwsza edycja została wyprzedana i zostały tylko egzemplarze osób, które kupiły, a nie odebrały gry. Zamiast robić zwykły dodruk postanowiłem zrobić nową edycję, aby wyeliminować błędy i zawrzeć w grze wasze spostrzeżenia, także nie ma sensu drukować pierwszej edycji, jeśli druga będzie poprawiona :D
Jednak siatki w kształcie stożka odrzucałyby ptaki w bok. Odpowiedni kształt pozwoliłby na to, aby ptaki były odbijane w bezpiecznym kierunku. Kształt stożkowy powoduje również, że jest odpowiednio duża powierzchnia sumaryczna otworów między prętami siatki i nie brakowałoby powietrza dla silnika. Jedyny minus to wzrost masy i oporu samolotu.
Bo 1. sama siatka wpływa na turbulentność przepływu co wpływa negatywnie na wydajność silnika. 2. Powietrze nie jest jakimś idealnie nielepkim gazem i umiejscowienie nawet takiego stożka spowodowałoby zmiane kierunku opływu głównych mas powietrza na boki co jeszcze spotęgowałoby efekt bo większa prędkość to mniejsze ciśnienie i tak w środku jeszcze powietrza byłoby mniej, więc pod tym kątem nie wiem czy nie lepsza byłaby prostopadła siatka. Chociaż lepsza to złe słowo mniej gorsza, bo to beznadziejny pomysł
Kurde lubię czasem obejrzeć twoje filmy ale jak coś nieraz powiesz to ręce opadają - "raz i dwa i paliwo by się skończyło". Skąd taki wniosek? Rozumiem znaczenie skali ale te słowa są mocno przesadzone.
Jest to wykonalne i wykorzystywane w lotnictwie, z różnych powodów. Powietrze jednak dalej jest zasysane z dużą siłą, i by wciągnęło przelatującego ptaka, nie ważne czy z boku czy od przodu.
Oczywiście że większym, w tak sprzyjających warunkach jakimi są wysokość i prędkość przelotowa lód zablokuje wlot powietrza bardzo szybko. Porównywanie z migiem 29 mija sie z celem ponieważ to jest całkiem inna konstrukcja i zabudowa silnika. Warto wspomnieć jeszcze o odpylaczach w kanałach wlotowych samolotów wojskowych.
można inaczej, można używać ultradźwięków które by przepłaszały ptactwo i o stadzie w silniku raczej nie byłoby mowy ale to koszty bo weź to poinstaluj we wszystkich samolotach, lub radary co prędzej by się sprawdziło przy mniejszych prędkościach jak start i lądowanie czyli pułap gdzie ptaki występują ale znowu instalacja czegoś nowego ? czy zmiana oprogramowania obecnych które by pozwoliło wyłapać zagrożenie, szybka myśl więc nakierujcie co w tym złego
Czy może mi ktoś powiedzieć skoro te kratownice są tak nie opłacalne i psują osiągi to czemu samoloty TS-11 Iskra takie posiadają? Wiem że jest to maksymalnie 2 miejscowy samolot myśliwski ale czy wojsko też nie chcę otrzymywać lepszych osiągów i mniejszego spalania na szkoleniach i pokazach zaspołu akrobacyjnego Biało-czerwone Iskry 🤔
@@dallarian8687 Wielkie dzięki 👍 Wogólę ich budowa jest ciekawa bo są 2 częściowe. W tym sensie że można je zakuć od dołu i np górę zostawić wolną. Chociaż szczerze że względu na wielkość krawowncicy i odstępy i tak jest duża szansa że coś tam wpadnie (śmieć, kamyczek, gałązka itp.)
@@dallarian8687 teraz się dowiedziałem bo trochę poszperałem w google i YT i te kratki w Iskrze powstały podczas oblatywania i późniejszych prób dla Układu Warszawskiego bo silnik zassał szmatę a innym razem stado gołębi
Trzeba kogoś z kijem i dobrym refleksem usadzić na silniku, proste;-)
Kolega z ciężarówki chciał kijem trafić sarnę na poboczu. Otwarte złamanie ręki 😅
@@radoslawgolba8728 i bardzo dobrze
Ja bym chciał
XD
@ Medyczną koniecznie. W tlenowej by ile ludzi zaraził 🤣
Cześć. Pracuje dla jednej z największych korporacji lotniczych i w sumie pisałem pracę dyplomową na temat bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. I powiem szczerzę też się nad tym zastanawiałem kiedyś, chodź..., tak znałem odpowiedź..., to jednak fajnie..., że jest o tym materiał ;) Ptaki to potężny problem w lotnictwie. Moje15 lat na lotnisku i wszystkie poważniejsze incydenty były właśnie z ptakami. W lotnictwie zawszę chodzi o koszty ;))) znam to doskonale XDD. Koszty, cięcie kosztów, czas, targety, itp., już powali wątpię w strategie SMS. Kasa, kasa, kasa. Pamiętam udany pomysł na kontenery/bins przeciw wybuchowe, które chroniły by kadłub przed eksplozja w bagażu..., czemu nie weszło do masowego użytku..., no bo za duże koszty..., ma być po prostu jak najlżej ;) Tak samo uwalony został Concorde, za duże koszty uziemienia maszyn i wprowadzenia poprawek w układzie paliwowym/hydraulicznym po katastrofie. Dla kogoś kto nie zna lotnictwa a takich pewnie tu nie ma, ale trzeba przypomnieć, że samolot to nie samochód i każda zmiana, czy naprawa wiążę się dogłębną analizą konstrukcji, testy, obliczenia itp., itp a to są olbrzymie koszty. Odlot samolotu spóźniony 15 minut 1000-1500e kosztów, konieczność użycia Airbrige 500-1000e kosztów (dlatego tanie linie lotnicze wolą B737 bo są niskie i mają swoje przednie schody a odpowiednik z Airbusa, czyli a320/319 no 321//To bardziej już odpowiednik 767// nie mają), przednia lampa do wymiany 12000 euro kosztów. Samolot uziemiony na wiele tygodni miliony euro kosztów. Ogólnie linie lotnicze w obecnej sytuacji mają przewalone..., niestety. Dobra robota, dobry materiał. Pozdrawiam
POMYSŁ NA ODCINEK:
Dlaczego zapisy czarnych skrzynek nie są „wyposażone” w monitoring? Kamera na czubku statecznika pionowego i w kabinie pilotów chyba dużo by pomogły przy ustalaniu przyczyn katastrof.
Minął rok od napisania komentarza a do tej pory nie wynaleziono aż tak wytrzymałej soczewki,soczewki to urządzenia bardzo delikatne i precyzyjne oraz wrażliwe na wstrząsy więc jesli nawet ktoś by zamontował kamerę w pudełku z adamantium to pudełko przetrwa a kamera będzie uszkodzona,druga sprawa że wizualnie gówno zobaczysz bo dużo ważniejszy jest stan samolotu,załogi oraz zapisy głosowe.
@@Shockwave777PL ale np w kabinie moze kamera byc?
@@yessaint5681 I co to zmieni podczas katastrofy?
@@Shockwave777PLzachowania czlonkow załogi lub co się działo gdyby byl zamach terrorystów
@@SzeleR Po to masz zapis rejestratorów rozmowy oraz mikrofony kabinowe
Czyli wielkość ptaka ma jednak znaczenie...🙃
No jak ma wpaść do tak wielkiej dziury z ogromnym ciągiem, to nie dziw ;)
NO NIEEEEEE, czemu wy to zrobiliście mi
Co więcej według filmiku im mniejszy tym lepiej
@@neon7155 ja pierd*le nie kumasz nawet
Ci, co maja male ptaki twierdza, ze nie rozmiar, ale technika. Ja twierdze, ze jedno i drugie!
Wiedziałem to już od dawna, ale i tak obejrzę
Kto pytał?
@@oliwierceglewski1307?
@@oliwierceglewski1307 nikt nie musiał.
@@oliwierceglewski1307 ja pytałem
@DonGracDk' ey kto przy telefonie?
No nie trafiłeś w 10!od dluzszego czasu sie nad tym zastanawialem i nigdzie informacji na ten temat nie mogle znalezc. Dzieki wielkie!
jak coś masz wydział lotniczy politechniki warszawskiej i myślę że jak zadasz pytanie na fanpageu studenckiego koła astronautycznego albo lotniczego to ci odpowiedzą
Może nawet symulacje w ansysie da się zrobić. Ostatnio badali aerodynamike pieroga w majonezie więc myślę że z siatką nie będzie problemu XD
Poprawny tytuł powinien brzmieć „dlaczego silników samolotów nie chroni się siatką”, albo „ dlaczego silniki samolotów nie są chronione przez siatkę”
Przecież to jeden chooj
@@rafabehrendt3817 ok
To nie ptaki wpadają na samoloty tylko samoloty na ptaki, dlatego dla ochrony ptaków jestem za montowaniem siatek na ptakach xD
XDDDDDDDD
XDDDF
Tak!!!! Popieram🤣🤣🤣🤣 racja
Siatka na ptaku powinna być w kształcie stożka
Ptaki na tory XD
3:50 w takim razie zamontować dodatkowo obok siatki wycieraczke, żeby zdjąć ptaka z silnika :D
Też o tym pomyślałem
tez to samo pomyslalem
xd,
SIEDZIBA BOEINGA USA:
-Dżon, Dżon! Kolesie z polskiego jutuba rozwiązali problem Bird straików! Musimy założyć na silniki siatki!
- Holikrap Majk, czemu na to nie wpadliśmy?
dokładnie tak było
Tak było nie zmyślam :D
Ale ten problem z przywierającym ptakiem - wystarczy wtedy siatkę podłączyć do prądu - ptak usmaży się i gdy ograniczymy ciąg do minimum odpadnie sam . Gratis zapach pieczonego z piórami kurczaka w kabinie !
nuta dla ciebie kamrata sympatyka kanału ruclips.net/video/vD2KfIKuKIw/видео.html 💚 xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Największym problemem na takiej siatce byłoby chyba jednak oblodzenie, które szybko zamknęłoby dopływ powietrza do silnika.
Jeśli chodzi o smród spalonego ptaka w kabinie, to chyba coś źle przemyślałeś. Powietrze do kabiny pobierane jest za sprężarką, ale przed komorą spalania. Jakby była pobierana za komorą spalania, to chyba nie muszę tłumaczyć co by się działo w kabinie :D
Siatkę można zastosować, czy to płaską czy stożkową, i żeby było śmieszniej nie wpłynie to na opór aerodynamiczny w dużym stopniu :) Silniki nie wpływają na opór aerodynamiczny - jedynie ich powierzchnia czołowa samej obudowy stawia opór, siatka przed wirnikiem nie zwiększy oporu w sposób znaczący. Ale staną się dwie rzeczy, dlaczego siatek się nie stosuje i nie będzie się stosowało (temat lodu odpada bo siatka i tak byłaby podłączona do systemu antyoblodzeniowego tak jak klapy lotki itd) 1 - zmniejszy się pole powierzchni zasysania powietrza - więc trzeba będzie zwiększać średnicę obudowy silnika by to skompensować i może się okazać że obudowa będzie musiała mieć +100% powierzchni przepływu czyli średnica zwiększy się o 30% powiedzmy - to wymusi zmianę w podwoziu co zwiększy masę, profil skrzydła itd itp. 2 - zawirowania powietrza jakie się pojawią, znów zmniejszą przepływ powietrza przez silnik - co dołoży kolejne zwiększanie średnicy wlotu. Biorąc pod uwagę częstotliwość zdarzeń tego typu - nie opłaca się tego robić, i nie chodzi o eksploatację, tylko o koszt już w fazie projektowej :)
Odcinek super, zawsze się nad tym zastanawiałem.
A gdyby siatka była zamontowana nie płasko przed silnikiem a w formie stożka (na stelażu) - dzięki czemu ptaki by się odbijały na boki i nie zatykały przepływu powietrza, mniejsza była by także siła uderzenia o siatkę ze względu na kąt uderzenia inny niż prostopadły, przez co rozerwanie siatki lub posiekanie ptaka jest mniej prawdopodobne.
Przecież było o tym na filmie. Oglądałeś cały?
Myślałem o tym kilka lat temu. Chętnie posłucham :)
a gdyby dać siatke z biedry? :)
Jebłem xd
Heehe heh
Za ile ten patent mogę wykupić?
To samoloty były by w 200% niezniszczalne
Jej nareszcie kolejny odcinek nie mogłam się doczekać😃😃👍
Miłego oglądania :D
@@SamolotyPatryka dziękuję bardzo kozacki odcinek miłego dnia 😍😍😘❤
Niedługo mam urodziny to sobie kupie twoja gre.
Zapomiales o sniegu ze okleił na siatce silnika i gdy samolot przy oblodzeniu potrzebuje mocy to by jej poprostu nie mial i to jest chyba największy problem
Ps.czy mogl zrobić odcinek o katastrofie garuda Indonezji tam przyczyny były inne a ładowanie skończyło się w rzece
Tam chyba jest taka temperatura, że nie ma szans.... A jak nawet to nie ma żadnego problemu, żeby takie ogrzewanie założyć.
@@tfarfolini9742 no nie do końca bo to przed silnikiem takze cale te zimno musi przejść przez silnik ale chyba najlepszym sposobem na ptactwo jest jakos drapieżnik sokół Jastrząb
Czy w grze jak staniesz pionkiem na lotnisku w Radomiu to bankrutujesz czy dostajesz dopłatę od rządu żeby utrzymać deficytowe loty? :)
Dodatkowo bezcelowej jest nakładanie siatki ze względu na to że 90% czasu lotu samolot spędza on na wysokości przelotowej (11-12 km) gdzie szansa spotkania ptaka jest zerowa ;). Bardziej opłaca odstraszać się ptaki z terenu lotniska przez drony i drapieżne ptaki, a wieże kontroli lotów coraz częściej mają systemy ostrzegające przed dużym zgrupowaniem ptaków. Poza tym słyszałem o bardziej orginalnych rzeczach jakie wpadły do silnika np zając i ryba (zająca zassała ISKRA na płycie lotniska, a ryba wypadła pelikanowi z dzioba i wpadła do silnika F-16 dzieś na florydzie )
W dużych zakładach przemysłu metalowego, do cięcia kształtowników stalowych używa się krajalnice wyposażone w tarcze o średnicy 600-1000mm z zębami z węglików
spiekanych, których obroty wynoszą od 1000-10000 obr/min. Samo cięcie odbywa się w błyskawicznym tempie, uderzeniem wirującej tarczy w cięty metal. Może w takim razie, należy skonstruować podobną krajalnicę do cięcia na bardzo drobne części wszystkiego co wpadnie w otwór wlotowy silnika. Napęd jest gotowy w postaci silnika który ma być chroniony, tarcze do cięcia należy skonstruować, bowiem takie tarcze muszą zapewnić możliwość równoczesnego przepływu powietrza w ilości niezbędnej do pracy chronionego silnika! Sam proces cięcia zapewnia równocześnie odrzucenie promieniowe ciętego materiału i jak gdyby w naturalny sposób można skierować go do 10-30mm rynny okólnej, konstrukcyjnie wstępnie przygotowanej do odbioru takiego zanieczyszczenia!
Siatka mogła by być opuszczana w przypadku zagrożenia i potem chowana z resztkami, jak przesłona w aparacie składająca się w okrągłej obudowie silnika z przodu (czyli bez zmiany jego wyglądu, parametrów aerodynamicznych). Mechanizm pneumatyczny super szybki, wykrywanie ptaków i innych obiektów automatyczne). Oprócz siatki mogą być inne systemy odrzucające takie obiekty w pożądanym kierunku. np siatka wystrzeliwana w ich stronę z góry w dół.
Świetne tłumaczenie.
Pomysł na grę. Pijemy za każdym razem gdy pada słowo ptak😉
Ciężko będzie dotrwać do końca filmu :D
@@SamolotyPatryka potrzymaj mi piwo ;D
@@mikowhytoja6055 Ten chłop, co pije piwo w przerwach na picie
Najlepiej by było zamontować na głowach i na korpusach wszystkich ptaków na świecie specjalne kamizelki magnetycze, które by powodowały, że ptaki by się jak magnesy jednego bieguna odbijały od pokrycia samolotu, w przypadku nadmiernego zbliżenia się do niego.
Lepszym pomysłem byłaby kurtyna powietrzna, ale to też wymagałoby długiego opracowania oraz zwiększałoby zużycie paliwa
o kurde jeden z pierwszych XDDD Nie ale jak to czytasz to życzę miłego dnia! 🤍
Wzajemnie!
@@SamolotyPatryka :D
@@SamolotyPatryka :D
prędkość światła to 300000 km/s, dźwięku 1225 km/h. Wystarczy stosować jasne sygnały ostrzegawcze dla ptaków z wyprzedzeniem, i obserwować radar. W ogóle zwierzęta, a szczególnie ptaki trudno posądzić o zaciętość. Na balkonie wystarczy założyć rzadką siatkę, aby gołąb nie przeszedł. Dobra widoczność jest przez ciemną.
Super!
Nareszcie jakiś sensowny odcinek
Dzięki kolego jak zwykle ciekawy materiał pozdrawiam
Ogladam ten filmik w trakcie czekania na kolejny samolot, bo pierwszy zaraz po starcie złapał ptaka do silnika i samolot zawrocil :D
a stozkowe siatki ,ktore wiecej by odbijaly niz szatkowaly ptaki ???
Fajna rozkmina, gratulacje :)
Najlepsze byłoby pole dezintegracyjne przed silnikiem. I tak naprawdę to jedyne rozwiązanie tego problemu, tylko wymaga technologii, której jeszcze nie mamy. Więc póki co zostaje mikser w środku silnika, który ma swoje moce przerobowe i stado wściekłych gęsi jest w stanie go zdusić.
Można też użyć termicznego promienia zniechęcenia do "wycinania" ptaków na dystansie przed silnikiem
jest dużo lepszy sposób...wystarczy działko ultradźwiękowe/infradźwiękowe montowane w gondoli silnika. i mocny głośnik z wzmacniaczem. ptaka zestrzelić falą dźwiekową... cos na wzór działa do strzelania w chmury gradowe tylko 2x mocniejsze. oczywiscie ustrojstwo byłoby odpalane TYLKO gdy samolot przelatuje w pobliżu stada ptactwa.
opcja druga to cos w rodzaju paralizatora. elektrody zamontować na gondoli silnika,jak przelatuje ptak za blisko to dostaje strzała i spada.
opcja trzecia - minigun na skrzydle. amunicja z tylko 25% ładunku prochu a pocisk wykonany z granitu. samolot wykrywa ptaka np w okręgu o średnicy 100m i odstrzeli nim podleci do samolotu. sprawdziłoby się do strzelania do rakiet gdyby ktoś chciał strzelić do samolotu z jakiegoś zestawu przeciwlotniczego.
Mogłeś wspomnieć o ewentualnym osadzaniu się lodu jeszcze
Myślisz ze on się na tym zna?
Powtarza to co inni wiedzą od lat.
Powtarza truizmy ale haj sie zgadza
Mam sposób na duże ptaki. Trzeba naostrzyć łopaty wirnika tak by siekały ptaki na mniejsze. :P Jest jeszcze opcja z zastosowaniem mega precyzyjnego radaru i działka laserowego, było to coś w stylu wstępnego opiekacza.
To pytanie mnie zawsze zastanawiało jak byłem dzieckiem
nuta dla ciebie kamrata sympatyka kanału ruclips.net/video/vD2KfIKuKIw/видео.html 💚 ,,,,,,,,,,,,,,,,,............,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Nie no czekaj, oczywiście pomijając aerodynamikę, która na takie siatki nie pozwala, to nie porównywałbym sytuacji z "zatkanym silnikiem" do sytuacji ze zniszczonym silnikiem. Jak silnik jest zatkany i go zatrzymasz, to jest szansa, że ptaki odpadną, a silnik z powrotem da się uruchomić. A przypadku zepsutego nic z nim nie zrobisz. Moim zdaniem najlepiej by było ustawowo zabronić ptakom przelotów w pobliżu lotniska.
Zagadka dnia!!! Ma 4 nogi i jak biega potyka się o dwie .
Pozdrawiam 🤙👍
Kot jarka potykajacy się O jarka?
Mój kot
Jaki program używasz do produkcji filmów?
Hej! A czy bywały wypadki najścia szarańczy na samolot? Jak silnik sobie poradzi z owadami, ale o dużej ilości?
Prawdopodobnie nic. Dopóki nie pojawi się uszkodzenie mechaniczne to silnik powinien sobie z czymś takim poradzić. Po prostu owady zostaną spalone z uwagi na jakby to określić w uproszczeniu bardziej otwarty system spalania. Zagrożeniem będą większe obiekty takie jak właśnie gęsi albo jakieś bociany, zdolne do uszkodzeń łopatek turbiny
Taka siatka zaburzyłaby totalnie przepływ płynu. Tak powietrze też jest płynem, tyle że o małej gęstości. Zbyt duża strata energii. A ta klapa na myśliwcu czerpiąca powietrze znad skrzydła prawdopodobnie dociska samolot po spotkaniu z ziemią. W ten sposób opony rozpłaszczają się i po wciśnięciu hamulca większa powierzchnia styku opony = wydajniesze hamowanie i nie trzeba stosować spadochronu. To sprytne rozwiązanie. Tutaj silnik nie jest w gondoli więc odwracacz ciągu nie wchodzi w grę. Stworzono coś na wzór hamulca aerodynamicznego. Po doziemieniu lipa z wydajności takiego hamulca aero, ale takie dociśnięcie opon tym prostym sposobem mega zwiększy wydajność hamowania w początkowej fazie gdy prędkość jest jeszcze znaczna.
Jak nazywa się ta muzyka ?
*Silników samolotów lub silników samolotu. Albo dlaczego silniki samolotów nie są chronione siatką.
0:15 ptaki [*]
Fun fact: bird strike podczas lądowania i startu ma około 10% szans na uderzenie z czego 1% na poważnie uszkodzenie silnika
nuta dla ciebie kamrata sympatyka kanału ruclips.net/video/vD2KfIKuKIw/видео.html 💚 ,,,,,,,,,,,,,,............,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
"Obecne łopatki są projektowane tak aby posiekać ptaka"
i tak umrze po takim uderzeniu
@@czek5453 chyba nie za bardzo rozumiesz ten komentarz nie chodzi o śmierci Praga tylko żeby go zmieloło w silniku żeby mocniej nie uszkodził itp
@@brtekstream7978 no i wiem
@@brtekstream7978 Pychotka ;)
@@brtekstream7978 To już wiem jak mama robi gołąbki.
Fajny film
Nighthawk ma siatki ale w sumie pełnią rolę maskowania radarowego technologi Stealth. Czy jakoś tak to było.
Strata powietrza? Nie można awaryjnego dopływu powietrza zainstalować?
Po zalozeniu takiej siatki, najpewniej na wlocie powietrze mialo by tak niestabilny przeplyw, ze tak czy siak by sie silnik wylaczyl, niezaleznie od tego czy dostanie powietrza wystarczajaco duzo czy nie...
Super film
A czy byś chciał mieć własną linie lotniczą albo chociaż mały samolot??
Mig 29 nie ma zamykanych wlotów z powodu ptactwa, jednak z powodu konstrukcyjnego, silniki są tak skonstruowane aby pobierać również powietrze spod samolotu, co oznacza ze nawet zwykły kamień na pasie zostałby wciągnięty i mógłby uszkodzić silnik. Klapy są zamykane na czas stearyny i ładowania dla bezpieczeństwa a nie dlatego żeby nie wciągać ptactwa...
Haha nie dalej jak dwa dni temu to rozkminialem w pracy wchodze na yt a tu odpowiedz. Ok oglądajmy więc
z tym Messerschmittem żeś pojechał... masz jakiegoś linka do tego?
Przecież jak ptak uderzy o siatke bo go tam wciągie to i tak się rozd*pcy na kawałeczki i jego kawałeczki wpadną do silnika :P
Lepszym rozwiazaniem byloby umieszczenie dodatkowych wlotow od gory silnika.
Glowne wloty mozna zamknac jak to ma miejsce w Su27.
O widzę w materiale użyłeś nagrań Sebastiana Baryczy...
Zrobisz film o boomie o ich nad dźwiękowym samolocie?
A nie było już o tym przypadkiem?
A nie sory. To u scifuna było
To zdjęcie samolotu z tego wodowania na hudson to jakieś Muzeum?
a więc tak działa kfc
To są bardziej frytki z kurczaka z biedronki
Mmm frytunie
Martinez i find you
@@SamolotyPatryka xD
fajny odcinek
No dobrze ,ale można byloby zastosować coś w stylu wycieraczki która tego ptaka strąci ,albo usunąć ptaka ptakiem:)p
A ja jestem iekawy rozwiązania z potężnymi spadochronami. W razie awarii oddziela się sam kadłub i otwieraja się potężne spadochrony które ten kadłub opuszczają na ziemię. Gdzieś widziałem coś takiego. Lub są fotele wystrzeliwane po kolei i każdy ma spadochron.
Kiedyś na Discovery Science był program właśnie o testowaniu silników odrzutowych w zakładach Rolls Royce'a. Aby zasymulować uderzenia ptaków, bombardowali obracający się główny wentylator zamrożonymi kurczakami.
Witam, kiedy jakiś film z testowania linii?
Z tego co pamętam z monografii MiG-29 z lat 90-tych to te 'siatki" standardowo zasłaniały wlot silnika na lotnisku by nie zasysał on brudów z lotniska i chowały się powyżej pewnej szybkości (zapewne była też możliwość zamknąć je ręcznie). To normalny system, używany codziennie.
Zerknij tutaj:
lotnictwo.net.pl/10-lotnictwo_wojskowe/114-lotnictwo_wojskowe_tematy_ogolne/59-forum_prostych_pytan_fpp_lotnictwo_wojskowe/42529-mig_29_i_zaslony_zaluzje_wlotow_powietrza.html
Siatka w kształcie stożka chyba była by okej?
A nie wystarczy przemalować samolot na jakiegoś dużego jastrzębia czy orła? Mniejsze ptaszki by spływały w podskokach.. ;)
Patryk a może wprowadzisz zwykły "Lotniczy biznes" do normalne, regularnej sprzedaży?
Cześć! Pierwsza edycja została wyprzedana i zostały tylko egzemplarze osób, które kupiły, a nie odebrały gry. Zamiast robić zwykły dodruk postanowiłem zrobić nową edycję, aby wyeliminować błędy i zawrzeć w grze wasze spostrzeżenia, także nie ma sensu drukować pierwszej edycji, jeśli druga będzie poprawiona :D
@JA V Napisz na patryk.tomaszewski.business@gmail.com, że chciałbyś odebrać grę i odpiszę z instrukcjami :D
@@SamolotyPatryka A drugą pędzie można kupić normalnie czy tylko edycja limitowana?
Przed obejrzeniem:
Proste siatka będzie częściowo blokować powietrze przed silnikiem a pierdyknięty przez silnik ptak tak czy siak zginie
7:51 Elementarny przykład dyskryminacji małych ptaków:)) -zgłaszam protest
A nie można by było zamontować jakiś świateł odstraszających ptaki lub jakieś ultradźwięki ?
4:30, no teoretycznie nie, bo gdy silnik byłby już wyłączony to te gęsi lub inne ptaki spadły by na dół a silnik znów by się włączył???
nuta dla ciebie kamrata sympatyka kanału ruclips.net/video/vD2KfIKuKIw/видео.html 💚 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,....................,,,,,,,,,,,,,,,,,
Nie powiedziałeś o scenariuszu, kiedy ptak wpada do silnika razem z siatką
Można by zamontować jakieś użądzenie odstraszające ptaki na silniku
Stracha na wróble
XD
orła XD
Rz
A gdyby tak ma siatce zamontowac jeszcze wycieraczki do usuwania resztek ptaków? :)
Czemu na planszy gry nie ma lotniska w Koszalin-Zegrze Pomorskie?
Czy jest film o lądowaniu w Waraszawie Wrony bez podwozia?
Będzie niedługo
Jednak siatki w kształcie stożka odrzucałyby ptaki w bok. Odpowiedni kształt pozwoliłby na to, aby ptaki były odbijane w bezpiecznym kierunku. Kształt stożkowy powoduje również, że jest odpowiednio duża powierzchnia sumaryczna otworów między prętami siatki i nie brakowałoby powietrza dla silnika. Jedyny minus to wzrost masy i oporu samolotu.
a to nie brakowałoby powietrza dla silnika to tak mam rozumieć dane na oko?
Bo 1. sama siatka wpływa na turbulentność przepływu co wpływa negatywnie na wydajność silnika. 2. Powietrze nie jest jakimś idealnie nielepkim gazem i umiejscowienie nawet takiego stożka spowodowałoby zmiane kierunku opływu głównych mas powietrza na boki co jeszcze spotęgowałoby efekt bo większa prędkość to mniejsze ciśnienie i tak w środku jeszcze powietrza byłoby mniej, więc pod tym kątem nie wiem czy nie lepsza byłaby prostopadła siatka. Chociaż lepsza to złe słowo mniej gorsza, bo to beznadziejny pomysł
Kurde lubię czasem obejrzeć twoje filmy ale jak coś nieraz powiesz to ręce opadają - "raz i dwa i paliwo by się skończyło". Skąd taki wniosek? Rozumiem znaczenie skali ale te słowa są mocno przesadzone.
@@Inzynier04 no dokładnie takie mam wrażenie 😉 do zobaczenia na innych kanałach 😁
a co gdyby z siatki zrobić "miskę" szerszą od silnika i na niej stożek?
Dlatego często na lotniskach "hoduje" się Sokoła wędrownego by odganiał ptactwo.
Raczej zatrudnia się sokolników, którzy płoszą ptaki za pomocą sokołów.
@@MrKawa99965 no no :)
A zrobisz grę na telefon?
Trzeba zrobić aktywny system obrony który będzie automatycznie niszczył nadlatujące obiekty.
Dobry pomysł. Zamontować dzidy laserowe.
a jak by zboku silnikuw zamontować otwory i tam wpadało by powietsze?
Jest to wykonalne i wykorzystywane w lotnictwie, z różnych powodów.
Powietrze jednak dalej jest zasysane z dużą siłą, i by wciągnęło przelatującego ptaka, nie ważne czy z boku czy od przodu.
A temat oblodzenia siatki czy nie był większym problem ?
Oczywiście że większym, w tak sprzyjających warunkach jakimi są wysokość i prędkość przelotowa lód zablokuje wlot powietrza bardzo szybko. Porównywanie z migiem 29 mija sie z celem ponieważ to jest całkiem inna konstrukcja i zabudowa silnika. Warto wspomnieć jeszcze o odpylaczach w kanałach wlotowych samolotów wojskowych.
@@MrPiotrek80 Porównywanie miga do Airbusa to jak porównanie samochodu formuły 1 do ikarusa.
6:12 ''coraz więcej światła'' chciało się rzec? :D
a cos w stylu wycieraczka na tą siatke?
można inaczej, można używać ultradźwięków które by przepłaszały ptactwo i o stadzie w silniku raczej nie byłoby mowy ale to koszty bo weź to poinstaluj we wszystkich samolotach, lub radary co prędzej by się sprawdziło przy mniejszych prędkościach jak start i lądowanie czyli pułap gdzie ptaki występują ale znowu instalacja czegoś nowego ? czy zmiana oprogramowania obecnych które by pozwoliło wyłapać zagrożenie, szybka myśl więc nakierujcie co w tym złego
z opisu gry mogę stwierdzić że gra jest ciekawa a że bardzo lubie samoloty to chętnie kupie
Kiedy test boeing 787 dremliner polskich lini lotniczych
Bo ptaka trochę rozdrobni?
Nie, no ptaki aż tak często nie wpadają do silnika samolotu, bo właściwie przez większość lotu samolot jest na wysokości niedostępnej dla ptactwa.
Czy może mi ktoś powiedzieć skoro te kratownice są tak nie opłacalne i psują osiągi to czemu samoloty TS-11 Iskra takie posiadają? Wiem że jest to maksymalnie 2 miejscowy samolot myśliwski ale czy wojsko też nie chcę otrzymywać lepszych osiągów i mniejszego spalania na szkoleniach i pokazach zaspołu akrobacyjnego Biało-czerwone Iskry 🤔
Aż spytałem wykładowcy.
Według niego, do ochrony przed przedmiotami na ziemi.
@@dallarian8687 Wielkie dzięki 👍
Wogólę ich budowa jest ciekawa bo są 2 częściowe. W tym sensie że można je zakuć od dołu i np górę zostawić wolną.
Chociaż szczerze że względu na wielkość krawowncicy i odstępy i tak jest duża szansa że coś tam wpadnie (śmieć, kamyczek, gałązka itp.)
@@michu6331 Ktoś wspomniał w komentarzach powyżej, że Rosjanie często tak montowali do lądowania na lotniskach ziemnych i trawiastych.
@@dallarian8687 proszę jakie ciekawe informacje👍
@@dallarian8687 teraz się dowiedziałem bo trochę poszperałem w google i YT i te kratki w Iskrze powstały podczas oblatywania i późniejszych prób dla Układu Warszawskiego bo silnik zassał szmatę a innym razem stado gołębi