Олександр Архипенко: скульптор з України, винахідник кубізму у скульптурі. БІОГРАФІЯ, ТВОРИ: ЛЕКЦІЯ.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Олександр Архипенко - митець світового масштабу, винахідник і новатор, який започаткував кубізм у скульптурі. Його талант підкорив Європу й Америку, він був першим українцем на Венеційській бієннале. Архипенкові роботи мають найзнаменитіші музеї світу, а на аукціонах "Крістіс" їх оцінюють в мільйони доларів. Та в Україні радянської доби Архипенко старанно замовчувався, а його безцінні праці нищилися - бо, попри те що залишив Київ юнаком, до останнього подиху називав себе українцем.
    Підпишіться на канал: / @lookthatistheartist
    Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
    Слухаємо: про визначного українського митця ХХ ст. Олександра Архипенка, який здобув світову славу, про його внесок у розвиток скульптури, про життя та працю за кордоном, а також про зв’язок художника з Україною, зокрема з нашим музеєм.
    Дивимось: два графічні твори Олександра Архипенка 1920-х рр.
    🎯Лекторка - мистецтвознавиця, мол. наук. співробітниця НМЛ ім. Андрея Шептицького Тетяна Вуєва.
    Батько Олександра Архипенка був професором Київського університету, знався на математиці та інженерії. Він рано розгледів у синові хист до точних наук, та завдяки дідові-іконописцю Сашко захопився мистецтвом, зокрема роботами Леонардо Да Вінчі. Тож навчатися пішов до Київського художнього училища - його однокурсниками були Олександр Богомазов та Володимир Бурлюк.
    Наука тривала три роки: за те, що Олександр Архипенко брав участь у студентських страйках 1905 року, його відрахували. Певний час він навчався приватно у пейзажиста Сергія Світославського - відточував майстерність і жадібно всотував візантійські пам'ятки часів Руси (звідти пізніше прийшов колір у його скульптури) та красу українського бароко.
    Наша сторінка на PATREON: bit.ly/3CYcbHu
    Зайдіть, 🙏, Підпишіться на нас!
    Наш Фейсбук: is.gd/DddaIS
    Наш Telegram: t.me/Lookthear...
    Наша Viber-спільнота: surl.li/koubu
    У 19 років Архипенко залишив Київ - поїхав навчатися в Москву. А ще за два роки вирушив у Париж - оселився в колонії художників "Вулик", де було чимало митців з України - як-от Соня Делоне чи Натан Альтман. До художньої школи Олександр більше не спішив - увесь час проводив у музеях, вивчав скульптуру давніх греків та ассирійців.
    "В Києві, коли я ще був малим, біля нашого дому, вгрузла в землю, лежала величезна кам’яна скульптура богині Землі. Ми називали її "Нана". Щодня я бачив її дорогою до школи. Пізніше, вже в Парижі, в Етнографічному музеї, я відкрив для себе інших богинь родючості. Ці скульптури різного розміру і вирізняються в деталях", - так розповідав Архипенко своїй другій дружині Френсіс - ці спогади вона пізніше увічнила в книзі "Моє життя з Олександром Архипенком».
    Щось архаїчне, прадавнє - і водночас гостромодне, в дусі кубізму, який переживав пік своєї слави в живописі, поставало в Архипенкових роботах. Опуклості він замінював увігнутими лініями чи навіть отворами - і в цих роботах пустота і нескінченність простору ставала концентрованою частиною твору. А людське тіло набувало досконалих у своїй химерності форм. Саме Архипенко переніс кубізм у скульптуру, і в тривимірному просторі цей стиль набув свого особливого сенсу. Експериментував з матеріалами - деревом, склом і металом. Ба навіть розфарбовував скульптури.
    "Очевидно, людина не здатна створювати якісь нові закони; вона здатна тільки відкривати їх у собі", - казав Олександр Архипенко. Не одразу, та він підкорив Париж і Берлін, Лондон і Цюрих. Він був першим українцем, який взяв участь у Венеційській бієнале - зокрема, показав скульптуру "Гондольєр". Він став вчителем Альберто Джакометті та Генрі Мура, одних з найвизначніших і найдорожчих скульпторів XX століття.
    За своє життя Архипенко організував чимало мистецьких шкіл. І вже в першій з них, у Берліні, познайомився з німецькою скульпторкою Ангелікою Шміц, з якою згодом одружився. У 1923 році вони разом перебралися до Америки - і там нарешті пустили корені. У світі Архипенка знають як американського скульптора - тепер додають: "українського походження».
    Для художника США справді стали країною можливостей: саме тут розквітли і його мистецький талант, і інженерна майстерність. Архипенко вигадує кінетичні картини "архипентури" - праматір сучасних білбордів, на яких змінюється зображення. Він працює з каменем і пластиком, олійними фарбами і олівцями, деревом і вилитими з металу формами.
    Олександр Архипенко підтримував тісні зв'язки із українською громадою в США, брав участь у створенні пам'ятників Шевченкові, Франкові та князю Володимиру на американській землі. У 1934 році українська діаспора подарувала Львову одну з Архипенкових жіночих скульптур циклу "Ма" (він, дізнавшись про їхні наміри, дуже зрадів і знизив ціну до символічної). Та в 1952-му разом із сотнями робіт інших митців її знищив радянський режим.
    Роботи Архипенка - і малюнки, і скульптури - представлені в музеях Метрополітан та Соломона Гуггенгайма, в галереї Тейт і у приватних колекціях.
    #кубізм

Комментарии • 11

  • @halynapopenko9887
    @halynapopenko9887 2 месяца назад +4

    Дуже дякую Вам за цю надзвичайно цікаву презентацію ! Бажаю Вам подальших творчих успіхів і презентацій ❤

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  2 месяца назад +1

      Вдячні за увагу ❤️Поширте, будь ласка, посилання на це відео, аби більше людей подивилися!

    • @halynapopenko9887
      @halynapopenko9887 2 месяца назад

      Так; поширю !

  • @ТамараПоліщук-в5ц
    @ТамараПоліщук-в5ц 2 месяца назад +2

    Випадково відкрила Ваш етер,надзвичайно цікава пізнавальна лекція .Дякую Вам❤

  • @ЛеніГончарова
    @ЛеніГончарова 3 дня назад +1

    Цікава, дуже цікава лекція!
    Українці - геніальні!
    Слава Україні!!

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  3 дня назад

      Героям Слава! 🇺🇦 Дякуємо за увагу! Сподіваємося на Вашу підтримку каналу. ❤️

  • @Nikitaliskov
    @Nikitaliskov 2 месяца назад +1

    Дякую, Архипенко геній та на жаль мало інформації української про нього, дуже цікава лекція

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  2 месяца назад

      Поширте, будь ласка, посилання на це відео, аби більше людей подивилися!

  • @ВікторІванович-и3з
    @ВікторІванович-и3з 2 месяца назад

    Дякую за вашу роботу. Чи робить держава Україна щось для повернення робіт Архипенка ?