Ловимо рої. Секрет вдалого полювання
HTML-код
- Опубликовано: 5 янв 2025
- Вітаю!
Відкриваю сезон ловіння роїв, тому ділюсь із вами власним досвідом у цій справі. Перед тим як поставити першу пастку «прошерстив» багато інформації на різних ресурсах та літературі, тож і старт позаминулого року був, як на мене, вдалим. З 20-ти пасток впіймав 12 роїв. І це при умові, що на одному і тому ж місці я не ловив в тому ж році повторно інший рій. Бо є одна значна причина: залишки бджіл, які повернулися на місце пастки, займають наше «рибне» місце до поки, поки не загине остання бджола із тих залишків. Якщо ж туди знову підставити пусту пастку, то ті бджоли займуть її і будуть охороняти як рідну, не допускаючи інших розвідниць до своєї оселі. Дехто рекомендує спалювати паяльною лампою ті залишки бджіл, і вже потім ставити заново туди пастку, щоб пастка працювала вже наступного дня заново. Я цього не роблю - на бджолу рука не піднімається, хоча, більш за все, вони й так пропадуть. Якщо хтось з вас підкаже як можна забрати ті залишки без насильства й перенести до своєї матки - буду безмежно вдячний! ;) Їх там, зазвичай, не дуже багато.
Основною причиною успіху у цій справі вважаю те, щоб добряче заманити бджіл-розвідниць до вашої пастки. Тому в першу чергу це повинен бути «яскравий» та приємний для бджіл аромат, що лине з льотка пастки. Прополіс, чорні рамки, вощина - дуже добре, але цього замало. Всякі штучки-прабаучки для ловлі роїв з прилавків магазинів вважаю розводняком на ваші кровні гроші. Тож знайшов у американців практику використання ефірних олій, а саме - лимонграсова ефірна олія. Для наших аптек це не диковинка - можете її купити в більшості аптек вашого міста за доступною ціною (близько 50грн). Спробуєте - самі зрозумієте, чому бджоли в захваті від тієї трави. Зловживати не варто, вам вистачить декількох капель, щоб просякнути тим ароматом надовго. А результат щодо бджіл не дасть себе довго чекати.
Пастки бажано встановити в першій чи другій декаді травня. Місця для пасток повинні бути підготовлені для зручності як бджіл, так і мисливця на рої: очистити місце для вільного підльоту бджіл, поспилювати зайві гілки для зручного підйому/спуску пастки. Методом проб та помилок знаходимо хороші місця для поселення роїв. Відразу ж віддайте перевагу поодиноким деревам біля водоймищ; деревам, що виділяються серед інших, наявність медоносних культур і т.д. Зверніть увагу на такі орієнтири льоту бджіл як дороги, лісосмуги, канави, ріки, ЛЕПи та інше.
Будьте готові що ваші пастки можуть привернути увагу злодіїв, тому не варто сильно перейматись, тим більше що у того мудака щастя не добавиться на чужому горі. А горе - не біда ;) Я роблю пастки прості й дешеві з пінопласту, рамки залишаю старі, планки з вощиною - лише верхні бруски. Але й встановлювати краще не видних та доступних місцях, а ховаючи як від злодіїв, так і від дітей, від гріха подальші.
В пастках можуть поселятись шершні (не раз зустрічав), тому будьте обережними з тими тварюками. Якщо пастку не забрати до кінця сезону, то можуть і дрібні гризуни (в мене було декілька сонь), ці ж безпечні та лякливі - гарно стримають по гілочкам
Маєте запитання чи підказки - ласкаво прошу у коментарі!
Пробуйте - все буде добре! 100%
Дякую за увагу!