POLI TIMISOARA - DINAMO 1- 2 (2004)

• Опубликовано: 18 янв 2011
  • Etapa a 28-a | APROAPE DE TITLU ! Data: 22 Mai 2004, Stadionul: "Dan Paltinisanu", Spectatori: 41.000
    Arbitru: Sorin Corpodeanu (7), Asistenti: Cr. Nica (7) si M. Savaniu (5,5 Marcatorii
    17. Balace (1-2)(87')(act) 9. Cl. Niculescu (0-1)(10')(lov.lib)
    10. Ionel Danciulescu (0-2)(65')(act) Dinamo era asteptata la Timisoara de amenintarile suporterilor gazda si de posibila ambitie a jucatorilor timisoreni care ar fi primit o frumusica suma de bani daca ii incurcau pe dinamovisti. Meciul a inceput echilibrat dar "cainii" si-au aratat repede coltii si valoarea incontestabila marcand in minutul 10 un gol de care aveau mare nevoie pentru a avea meciul in mana. Golul a fost marcat de Niculescu, din lovitura libera, cu o executie superba de la 25 de metri. "Alb-rosii" nu s-au retras in aparare dar au pus mai multa baza pe faza defensiva si pe contraatacuri. Poli a avut bara de 1-1 si Danciulescu ocazia de a face 0-2. Dinamo intra la cabine cu 1-0 avantaj pe tabela. Dupa pauza gazdele se arunca mai mult spre poarta aparata de Cristi Munteanu si rateaza egalarea prin Balace scapat singur cu portarul dinamovist. Cu o faza inainte, Fl.Petre a ratat si el din pozitie foarte buna, sutul sau fiind respins de Grigore in corner. Poli incearca mai mult, dar Dinamo pe contraatac rateaza doua-trei bune ocazii de gol. Golul doi vine normal dupa cursul jocului (65'), pasator Grigorie, marcator Danciulescu dintr-o pozitie suspecta de offside. Poli renaste spre final dar nu are forta sa egaleze si Dinamo castiga un meci cat un titlu. Fluierul final aduce bucuria in tabara "alb-rosilor" atat in teren, pe banca tehnica cat si in tribune unde suporterii, uzi pana la piele, au inceput scandarile: "Campionii, campionii !!"
    » In penultima etapa de campionat, Dinamo joaca acasa, cu Apulum, meciul care ii poate aduce si matematic al 17-lea titlu din istorie. Partida se va juca Duminica, 30 mai, cu incepre de la ora 17:00.
    » Iata mai jos cele mai importante faze reusite de "alb-rosii":
    - 10' - GOOOL ! Niculescu executa superb o lovitura libera de la 25 de metri, fara nici o speranta pentru portarul gazdelor Grigore;
    - 17' - Cap Danciulescu din 7 metri (centrare Fl.Petre), pe centrul portii, ratand o ocazie uriasa de a mari avantajul;
    - 37' - sut Niculescu din lovitura libera la o palma de bara;
    - 39' - Tames primeste cartonas galben pentru o intrare durta asupra unui timisorean;
    - 45+1' - Niculescu primeste usor cartonas galben, dupa o faza in care si el si un jucator gazda au intrat la sacrificiu;
    - pauza - Dinamo conduce cu 1-0, dupa o prima repriza echilibrata. Putea fi si 1-1 dupa bara lui Angheluta dar si 0-2 dupa ocazia imensa ratata de Danciulescu, cap din 7 metri, pe centrul portii. Dinamo s-a aprata foarte bine si nu le-a dat timisorenilor posibilitatea de a avea ocazii clare de gol. Dupa pauza urmeaza o repriza grea pentru Dinamo, o repriza dupa care insa, "cainii" se pot decalra campioni daca termina invingatori.
    - 52' - Fl.Petre rateaza incredibil din 12 metri, Grigore parand senzational;
    - 55' - Ieste Tames si intra Grigorie;
    - 57' - doua sanse de gol pentru "alb-rosii", cap Barcauan respins fantastic de Grigore in corner urmat peste putin timp de un sut putin peste bara a lui Alexa;
    - 65' - GOOOL ! Gol marcat de Danciulescu dintr-o pozitie suspecta de offside, gol care insa o duce pe Dinamo foarte aproape de titlul de campioana;
    - 70' - contra-atac rapid al "cainilor" cu pasa finala a lui Danciulescu pentru Niculescu care trage din prima de la 17 metri, sut retinut insa de Grigore;
    - 75' - Perenyi intra in locul lui Fl.Petre;
    - 80' - Faza creata de Danciulescu si finalizata de acesta cu un sut pe spatiul portii, sut retinut de portarul gazdelor;
    - 83' - Iese Niculescu si intra Naidin;
    - 89' - Danciulescu primeste cartonas galben;
    - final - meci incheiat cu Poli in atac, dar cu Dinamo victorioasa, cu Dinamo aproape de titlu, cu Dinamo care a aratat ca are forta sa lupte cu orice echipa din campionat. Va fi frumos pentru Dinamo sa sarbatoareasca victoria finala in fata propriilor suporteri, in Stefan cel Mare, etapa viitoare in fata lui Apulum. BRAVO DINAMO !