REZUMAT | România 5-1 Țara Galilor | Preliminariile Campionatului Mondial 1994 SUA

• Опубликовано: 17 сен 2024
  • După 7-0 cu Insulele Feroe, România juca al doilea meci din campania de calificare pentru Campionatul Mondial din SUA 1994, împotriva Țării Galilor. Partida s-a jucat pe 20 mai 1992 la București, pe Stadionul Steaua cu 10.000 de spectatori în tribune. În afară de Insulele Feroe și Țara Galilor, din grupa noastră au mai făcut parte Belgia, Cehoslovacia și Cipru.
    Cu siguranță cea mai bună repriză făcută de tricolori în această campanie de calificare, a fost prima de la acest meci. Gică Hagi deschidea scorul după numai 5 minute de la primul fluier. Până la pauză aveam să mai marcăm de încă 4 ori. În minutul 7, conduceam deja cu 2-0 după ce Ionuț Lupescu își trecea și el numele pe lista marcatorilor. Același Lupescu avea să mai înscris o dată în minutul 24 ducând scorul la 3-0. Gabi Balint face 4-0 în minutul 31 iar Hagi reușește și el dubla în minutul 35. 5 goluri în primele 35 de minute! Din păcate, tricolorii au abordat continuarea partidei într-o manieră mai relaxată și nu am mai reușit să înscriem. O mai veche cunoștință de-a noastră din cupele europene, Ian Rush avea să stabilească scorul final în minutul 52 când a marcat golul de onoare al galezilor.