Witam serdecznie. Z dużą uwagą oglądam większość Pana materiałów, nie tylko z powodów hobbystycznych (kiedyś trochę się robiło różnych układów amatorsko), ale też z uwagi na bliskość tematów metrologii z czasów technikum. Jasno, rzeczowo a dla zaawansowanych - zawsze poparte teorią i wzorami. W jednym z odcinków - aż łezka się w oku zakręciła widząc multimetr UM3 - miałem okazję pracować w nieistniejącej od ponad 20 lat Fabryce Mierników i Komputerów "ERA". Natomiast w temacie zużycia energii... Każdy ma inny sprzęt. Z ciekawości zrobiłem podobną analizę. Dwa routery to ~20W i praca ciągła 24/7/365, więc rocznie uzbiera się. Laptop: Przy naładowanej baterii, praca poczta/internet/YT = 8-9W; kodowanie filmu = 55W; nieobciążony zasilacz
25:55 te smart wtyczki z pomiarem to się raczej wykorzystuje nie do precyzyjnego pomiaru zużycia ale do identyfikacji czy urządzenie za nimi podłączone skończyło np. cykl prania, zmywania itp. Wtedy czy tam jest błąd 5% czy 15% nie ma większego znaczenia.
Mógłby Pan wziąć na warsztat prezentowane "urządzenia pomiarowe" i stwierdzić co one właściwie mierzą? Moc czynną , bierną, pozorną? Jakie mają wady jeśli chodzi o określenie poboru? Szczególnie interesuje mnie włącznik smart.
W telewizorze należy sprawdzić opcje. Bardzo często, np w LG, jest coś takiego jak "szybkie uruchamianie". Druga sprawa to podłaczenie do internetu, też może powodować jakieś "akcje" w trybie czuwania. Podobnie może być z konsolą.
@@piotrburnos1004 nie do konca wszystkie procesy są uśpione w komputerze w trybie czuwania(niewylaczenia) dużo rzeczy jednak pracuje a sam procesor ma trochę pracy do wykonania w zależności od zegara. Tu też ma znaczenie czy jest podpięty do rutera, tu też występuje zdaję się jakaś komunikacja w trybie czuwania i w każdej chwili moze wystąpić jakieś przerwanie inicjujące określone procesy
Zetknąłem do poboru mocy z paru urządzeń. TV marki na 4 litery z S na początku to deklarowane podczas pracy jak w katalogu a w czuwaniu ma aż 30watt(wyłączony podczas oglądania platformy z serialami oraz zostawione w tle filmy z RUclips). Katalog podaje max 190watt podczas pracy-potwierdzam, ale za to czuwanie to już rozjazd konkretny. Odkurzacz sprzątający w czuwaniu (nie ładuje się w danym momenciema) faktycznie pomijalne wartości. Reszta AGD jak Pan wykazał też w normie( co włączymy w Eco to tak pracuje a jeśli ma szybko schłodzić, umyć to wtedy wartości z katalogu max), jak karta katalogowa. Pozdrowienia dla AGH - absolwent.
posiadam w domu dwa tv w stanie czuwania - pierwszy ponad 10-cio letni 40" sharp aquos (w sypialni) i jego deklarowany pobor mocy ~10W, drugi kilkuletni 60" samsung i jego deklarowany pobor mocy ~1W - oba tv sprawdzilem multimetrem ut71e oraz zamontowanym w rozdzielnicy shelly-3em. pomiary zbiezne sa z deklaracjami producentow. stary sharp ma dodatkowo fizyczny wylacznik zasilania z ktorego korzystam bo uzywany jest sporadycznie. w pana przypadku 24W pomiar tv w stanie czuwania to gruby pozeracz enrgii.
Będę to jeszcze sprawdzał. Być może po wyłączeniu TV nie przechodzi od razu w tryb 0.5W, chociaż jak do tej pory przez kilkadziesiąt minut po wyłączeniu pobierał te 24W :(
Mierniki przenośne prawdopodobnie częściej uśredniały wynik, a licznik energii rzadziej, stąd na mierniku widać jakby wartość chwilową.. Laptop z wyłączonym ekranem również może pobierać zmienne wartości mocy. W tym trybie prawdopodobnie pracuje wifi, a windows coś tam może sobie pobierać. Tryb oszczędzania laptopa reguluje "na bieżąco" moc dostosowując do obciążenia.
Żadne urządzenie nie uśredniało wyników. Watomierze przenośne i licznik stacjonarny różni częstość pomiarów. Jednak pomiar był wykonywany na tyle długo, że nawet w rzadszych pomiarach z analizatora parametrów sieci, powinno być widać potencjalne "fluktuacje". A nie było ich widać. Za to wskazania watomierzy przenośnych dla odbiorników o cos(fi)
tak nawiasem, to sporym potencjalnym marnotrawstwem energii jest zagotowanie w czajniku duzo wiekszej ilosci wody niz potrzebna do zaparzenia kawy/herbaty/itp. moze zrobi pan jakies badania w tym kierunku na uczelni? ;-)
@@pawees8128 Tu jest prosty rachunek. Potrzebujesz szklankę wody, a gotujesz 1l, to marnotrawisz 75% energii. Tu nie trzeba robić badań, bo czajnik elektryczny zamienia praktycznie 100% energii elektrycznej w ciepło.
TV w stanie czuwania. Czy porównywał Pan wskazania swojego miernika z wskazaniami licznika energii elektrycznej z "elektrowni". Mignięcia diody w liczniku energii, umożliwiają odczyt w realnym czasie z dokładnością kilku W.
Proszę wybaczyć panie Piotrze ale odnoszę wrażenie, że przy pana poziomie wiedzy te dwa filmy to trochę zmarnowany potencjał. Filmowi co prawda nie brakuje rzetelności, jednak przydało by się trochę więcej dynamiki przy tak błahym „problemie” jakim jest zrozumienie jak oszczędzać z poziomu laika. Aż szkoda, że mając tak przygotowaną aparaturę do testowania nie pokusił się pan o wprowadzenie zmiennej w postaci energii biernej która co prawda nie dotyczy w tym momencie zwykłego Kowalskiego ale jest nośnym tematem dla wielu prosumentów. Pomysł ze „smart” wtyczkami rzeczywiście trafiony bo wygodny, ale przydałoby się wspomnieć o możliwościach danych systemów i aplikacjach przynajmniej trochę więcej, że niektóre mają możliwość oprócz sterowania smartfonem również wykorzystywania pilotów do sterowania scenami. A dla tych mniej za pan brat z technologią niezłym rozwiązaniem mogło by być wykorzystanie kiedyś popularnych listew zasilających lub listew master-slave Mam nadzieje, że potraktuje pan ten komentarz jako konstruktywną krytykę, a nie próbę ataku. Pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz. Nie obrażam się :) Te filmy to w pewnym sensie wprowadzenie do tematu pomiaru energii dla statystycznego Kowalskiego. Faktycznie złamałem nieco konwencje filmów naukowych na rzecz tematu bardziej przyziemnego jakim jest pomiar i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Planuję rozwinąć temat bardziej naukowo w przyszłości.
Czy xbox oraz TV były wtedy podłączone do sieci INTERNET ? Ciekawi mnie taka zależność. Bo może wzbudzają się wtedy zasilacze i jakieś bloki pamięci , procesory ?
Tak, sieć była raz skonfigurowana i cały czas włączona. Przyglądnę się jeszcze bliżej tym urządzeniom, bo dalej nie wierzę, że tyle mocy pobierają w trybie czuwania.
@@piotrburnos1004 no właśnie. może poprzez INTERNET "co i raz" występują jakieś próbkowania i stany kontrolne. Ale wierzę , że Pan to rozgryzie. Mój były Szef zawsze żartował o złośliwości rzeczy martwych 🙂 Serdecznie Pana pozdrawiam z Lublina, Krecik
Potwierdzam, podłączenie do Internetu może mieć wpływ na pobór mocy w trybie czuwania. Nie wiem jaki model telewizora był testowany, ale jeśli jest oparty na systemie AndroidTV to ma domyślnie włączoną opcję automatycznego pobierania oprogramowania systemowego gdy TV jest uśpiony. Wyłączenie tej opcji spowoduje szybsze przejście telewizora na pobór mocy ok. 1 W w trybie czuwania, sprawdziłem to. Ale wtedy trzeba pamiętać o ręcznym sprawdzaniu aktualizacji oprogramowania co jakiś czas.
Dziwnie mało ciągnie wzmacniacz. Albo jest to 8x5W, albo wzmacniacz PWM zwanym przez producentów klasy D. Co do laptoka, to też dziwnie stabilny pobór prądu. Tak w trybie pracy jak i zablokowany, ma prawo i powinien pobór prądu się wachać. Ze względu na obecność baterii, może się mniej wachać, ale powinien. Po wynikach powiedział bym, że to ten duży licznik oszukuje.
Przeprasza zły link podałem, na kanale @Panele Fotowoltaiczne w filmie ruclips.net/video/HHmyodxWI6c/видео.html w skrócie była mowa o tym że podstawowe liczniki które montuje nam zakład energetycznie może nie być odporny na zakłócenia będące w sieci które możę mogą powodować naliczanie przez licznik większego poboru prądu ?? w filmie jest mowa o tym że po podłączeniu takowego licznika jaki pan proponuje spowodowało zmniejszenie poboru prądu ( bo może mają jakieś filtry ) ?? ja od siebie podam taką myśl czy mając instalacje w domu i jeżeli w gniazdku będziemy mieli podwyższone napięcie z 230 jakie powinniśmy mieć było by powiedzmy 245-248 nie będzie powodować zwiększonego poboru prądu przez urządzenia ?
UWAGA: Podane koszty są NETTO, wg stawek z 2022 roku, Tauron, taryfa G11. Należy do tych kwot dodać VAT.
Te watomierze ze sklepu nie są TRURMS i dlatego są takie wyniki na sprzętach zawierających przetwornice!
Witam serdecznie. Z dużą uwagą oglądam większość Pana materiałów, nie tylko z powodów hobbystycznych (kiedyś trochę się robiło różnych układów amatorsko), ale też z uwagi na bliskość tematów metrologii z czasów technikum. Jasno, rzeczowo a dla zaawansowanych - zawsze poparte teorią i wzorami. W jednym z odcinków - aż łezka się w oku zakręciła widząc multimetr UM3 - miałem okazję pracować w nieistniejącej od ponad 20 lat Fabryce Mierników i Komputerów "ERA".
Natomiast w temacie zużycia energii... Każdy ma inny sprzęt. Z ciekawości zrobiłem podobną analizę. Dwa routery to ~20W i praca ciągła 24/7/365, więc rocznie uzbiera się. Laptop: Przy naładowanej baterii, praca poczta/internet/YT = 8-9W; kodowanie filmu = 55W; nieobciążony zasilacz
25:55 te smart wtyczki z pomiarem to się raczej wykorzystuje nie do precyzyjnego pomiaru zużycia ale do identyfikacji czy urządzenie za nimi podłączone skończyło np. cykl prania, zmywania itp. Wtedy czy tam jest błąd 5% czy 15% nie ma większego znaczenia.
Mógłby Pan wziąć na warsztat prezentowane "urządzenia pomiarowe" i stwierdzić co one właściwie mierzą? Moc czynną , bierną, pozorną? Jakie mają wady jeśli chodzi o określenie poboru? Szczególnie interesuje mnie włącznik smart.
Ciekawe rozwiązanie z tymi smart wtyczkami!! Rzeczywiście może się okazać, że dosyć szybko się zwrócą.
W telewizorze należy sprawdzić opcje. Bardzo często, np w LG, jest coś takiego jak "szybkie uruchamianie". Druga sprawa to podłaczenie do internetu, też może powodować jakieś "akcje" w trybie czuwania. Podobnie może być z konsolą.
Konsola była w trybie maksymalnego oszczędzania energii. Tryb "instant on" był wyłączony. W TV nie widziałem opcji "szybkie uruchamianie".
@@piotrburnos1004 nie do konca wszystkie procesy są uśpione w komputerze w trybie czuwania(niewylaczenia) dużo rzeczy jednak pracuje a sam procesor ma trochę pracy do wykonania w zależności od zegara. Tu też ma znaczenie czy jest podpięty do rutera, tu też występuje zdaję się jakaś komunikacja w trybie czuwania i w każdej chwili moze wystąpić jakieś przerwanie inicjujące określone procesy
Zetknąłem do poboru mocy z paru urządzeń.
TV marki na 4 litery z S na początku to deklarowane podczas pracy jak w katalogu a w czuwaniu ma aż 30watt(wyłączony podczas oglądania platformy z serialami oraz zostawione w tle filmy z RUclips). Katalog podaje max 190watt podczas pracy-potwierdzam, ale za to czuwanie to już rozjazd konkretny. Odkurzacz sprzątający w czuwaniu (nie ładuje się w danym momenciema) faktycznie pomijalne wartości. Reszta AGD jak Pan wykazał też w normie( co włączymy w Eco to tak pracuje a jeśli ma szybko schłodzić, umyć to wtedy wartości z katalogu max), jak karta katalogowa.
Pozdrowienia dla AGH - absolwent.
Tak.. to jest właśnie TV z S na początku :)
posiadam w domu dwa tv w stanie czuwania - pierwszy ponad 10-cio letni 40" sharp aquos (w sypialni) i jego deklarowany pobor mocy ~10W, drugi kilkuletni 60" samsung i jego deklarowany pobor mocy ~1W - oba tv sprawdzilem multimetrem ut71e oraz zamontowanym w rozdzielnicy shelly-3em. pomiary zbiezne sa z deklaracjami producentow. stary sharp ma dodatkowo fizyczny wylacznik zasilania z ktorego korzystam bo uzywany jest sporadycznie. w pana przypadku 24W pomiar tv w stanie czuwania to gruby pozeracz enrgii.
Będę to jeszcze sprawdzał. Być może po wyłączeniu TV nie przechodzi od razu w tryb 0.5W, chociaż jak do tej pory przez kilkadziesiąt minut po wyłączeniu pobierał te 24W :(
witaj, przy konsoli jest to sciąganie gry trybie standby lub aktualizacja systemu (przynajmniej w teorii)
Mierniki przenośne prawdopodobnie częściej uśredniały wynik, a licznik energii rzadziej, stąd na mierniku widać jakby wartość chwilową.. Laptop z wyłączonym ekranem również może pobierać zmienne wartości mocy. W tym trybie prawdopodobnie pracuje wifi, a windows coś tam może sobie pobierać. Tryb oszczędzania laptopa reguluje "na bieżąco" moc dostosowując do obciążenia.
Żadne urządzenie nie uśredniało wyników. Watomierze przenośne i licznik stacjonarny różni częstość pomiarów. Jednak pomiar był wykonywany na tyle długo, że nawet w rzadszych pomiarach z analizatora parametrów sieci, powinno być widać potencjalne "fluktuacje". A nie było ich widać. Za to wskazania watomierzy przenośnych dla odbiorników o cos(fi)
@@piotrburnos1004 "częstość pomiarów" czy częstość wyświetlania pomiarów, bo o tym pierwszym to chyba nie za wiele wiemy.
Tak czy inaczej, wskazania przenośnych watomierzy miały przy cos(fi)
Może spawarka inverterowa bo na pewno jest oszczędniejsza od transformatorowej.
tak nawiasem, to sporym potencjalnym marnotrawstwem energii jest zagotowanie w czajniku duzo wiekszej ilosci wody niz potrzebna do zaparzenia kawy/herbaty/itp. moze zrobi pan jakies badania w tym kierunku na uczelni? ;-)
Nie wiem czy to się kwalifikuje na badania naukowe :D
@@piotrburnos1004 niech pan zaobserwuje ile osob wlewa do czajnika 1..2 litrow wody, zeby zalac swoj kubek.
@@pawees8128 Tu jest prosty rachunek. Potrzebujesz szklankę wody, a gotujesz 1l, to marnotrawisz 75% energii. Tu nie trzeba robić badań, bo czajnik elektryczny zamienia praktycznie 100% energii elektrycznej w ciepło.
TV w stanie czuwania.
Czy porównywał Pan wskazania swojego miernika z wskazaniami licznika energii elektrycznej z "elektrowni". Mignięcia diody w liczniku energii, umożliwiają odczyt w realnym czasie z dokładnością kilku W.
Od tego masz wyjscie impulsowe a nie migniecia...
Zrozumial bym takie pobory gdybyscie uzywali sprzetow lampowch. Mamy XXIw halo, cos tu nie gra...
Proszę wybaczyć panie Piotrze ale odnoszę wrażenie, że przy pana poziomie wiedzy te dwa filmy to trochę zmarnowany potencjał.
Filmowi co prawda nie brakuje rzetelności, jednak przydało by się trochę więcej dynamiki przy tak błahym „problemie” jakim jest zrozumienie jak oszczędzać z poziomu laika.
Aż szkoda, że mając tak przygotowaną aparaturę do testowania nie pokusił się pan o wprowadzenie zmiennej w postaci energii biernej która co prawda nie dotyczy w tym momencie zwykłego Kowalskiego ale jest nośnym tematem dla wielu prosumentów.
Pomysł ze „smart” wtyczkami rzeczywiście trafiony bo wygodny, ale przydałoby się wspomnieć o możliwościach danych systemów i aplikacjach przynajmniej trochę więcej, że niektóre mają możliwość oprócz sterowania smartfonem również wykorzystywania pilotów do sterowania scenami.
A dla tych mniej za pan brat z technologią niezłym rozwiązaniem mogło by być wykorzystanie kiedyś popularnych listew zasilających lub listew master-slave
Mam nadzieje, że potraktuje pan ten komentarz jako konstruktywną krytykę, a nie próbę ataku.
Pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz. Nie obrażam się :) Te filmy to w pewnym sensie wprowadzenie do tematu pomiaru energii dla statystycznego Kowalskiego. Faktycznie złamałem nieco konwencje filmów naukowych na rzecz tematu bardziej przyziemnego jakim jest pomiar i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Planuję rozwinąć temat bardziej naukowo w przyszłości.
@@piotrburnos1004 dziękuje za komentarz i w takim wypadku czekam na kolejne filmy.
Pozdrawiam.
Mój 7 letni telewizor LG w stanie czuwania 3W, także niewiem skąd u Ciebie takie wyniki
Każdy tv ma inny pobór w stanie czuwania
Bo jego TV jest z grzejnikiem😷
Czy xbox oraz TV były wtedy podłączone do sieci INTERNET ? Ciekawi mnie taka zależność. Bo może wzbudzają się wtedy zasilacze i jakieś bloki pamięci , procesory ?
Tak, sieć była raz skonfigurowana i cały czas włączona. Przyglądnę się jeszcze bliżej tym urządzeniom, bo dalej nie wierzę, że tyle mocy pobierają w trybie czuwania.
@@piotrburnos1004 no właśnie. może poprzez INTERNET "co i raz" występują jakieś próbkowania i stany kontrolne. Ale wierzę , że Pan to rozgryzie. Mój były Szef zawsze żartował o złośliwości rzeczy martwych 🙂 Serdecznie Pana pozdrawiam z Lublina, Krecik
Pozdrawiam :)
Potwierdzam, podłączenie do Internetu może mieć wpływ na pobór mocy w trybie czuwania. Nie wiem jaki model telewizora był testowany, ale jeśli jest oparty na systemie AndroidTV to ma domyślnie włączoną opcję automatycznego pobierania oprogramowania systemowego gdy TV jest uśpiony. Wyłączenie tej opcji spowoduje szybsze przejście telewizora na pobór mocy ok. 1 W w trybie czuwania, sprawdziłem to. Ale wtedy trzeba pamiętać o ręcznym sprawdzaniu aktualizacji oprogramowania co jakiś czas.
Dziwnie mało ciągnie wzmacniacz. Albo jest to 8x5W, albo wzmacniacz PWM zwanym przez producentów klasy D. Co do laptoka, to też dziwnie stabilny pobór prądu. Tak w trybie pracy jak i zablokowany, ma prawo i powinien pobór prądu się wachać. Ze względu na obecność baterii, może się mniej wachać, ale powinien. Po wynikach powiedział bym, że to ten duży licznik oszukuje.
Wzmacniacz ciągnie prawidłowo, taki jest właśnie ŚREDNI pobór mocy przez audio. Wielu ludzi tego nie rozumie.
Cóś mało bierze ten laptop, bo sądząc po tym, jak on pracuje jako grzejnik, to powinno być dużo więcej.
Czy to telewizor SONY?
A taki licznik energii co masz każdy może zamontować w mieszkaniu bo rozumiem ty masz takie cudo w domu podpięte?
W mieszkaniu będzie trudno, ze względu na brak dużej rozdzielni jak w domu. Ale teoretycznie się da.
Praktycznie tez. Sa liczniki o wielkosci jednego modulu :)
Przeprasza zły link podałem, na kanale
@Panele Fotowoltaiczne w filmie ruclips.net/video/HHmyodxWI6c/видео.html w skrócie była mowa o tym że podstawowe liczniki które montuje nam zakład energetycznie może nie być odporny na zakłócenia będące w sieci które możę mogą powodować naliczanie przez licznik większego poboru prądu ?? w filmie jest mowa o tym że po podłączeniu takowego licznika jaki pan proponuje spowodowało zmniejszenie poboru prądu ( bo może mają jakieś filtry ) ??
ja od siebie podam taką myśl czy mając instalacje w domu i jeżeli w gniazdku będziemy mieli podwyższone napięcie z 230 jakie powinniśmy mieć było by powiedzmy 245-248 nie będzie powodować zwiększonego poboru prądu przez urządzenia ?