Biznes na fałszowaniu wosku pszczelego! Dlaczego cierpią pszczelarze?
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- W dzisiejszym materiale zwracam uwagę na problem, który dotyczy każdego pszczelarza. Coraz trudniej jest kupić prawdziwy 100% wosk oraz węzę z niego wykonaną. Fałszowanie parafiną oraz stearyną niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji m.in. zamieranie czerwiu pszczelego.
W materiale wykorzystałem źródła:
1. Chęć, M., Olszewski, K., Dziechciarz, P. i in. Wpływ zafałszowania wosku pszczelego stearyną i parafiną na przeżywalność czerwiu. Apidologie 52 , 432-446 (2021). doi.org/10.100...
2. www.honeylab.p...
www.pasiekasciegienny.pl
To samo z miodem. Ludzie trują i niszczą się nawzajem dla kasy. Ku.wa, doszliśmy do ściany. Pozdrawiam uczciwych pszczelarzy którzy nie kombinują z miodem i woskiem. W większości przypadków to nie wina producentów węzy. Dobrej zimowli.🖐️
👌👍
To dlaczego od łyska jest przeźroczysta jak gromnica? Co do reszty pełna zgoda. Pozdrawiam serdecznie 👍 👍 👍 😃
@@anzelmbohatyrowicz4143 Napisałem - W większości - nie wszyscy. Znasz powiedzenie o łyżce dziegciu i miodzie. Nie wystawiam opinii Panu Ł.......na podstawie jakości produkowanej przez jego firmę węzy, bo jej nigdy nie miałem. Mam natomiast sprawdzonego producenta węzy i co roku jemu powierzam swój wosk.Idealnie czystego wosku w obiegu handlowym nie znajdziesz . Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup autoklawu i własna produkcja węzy. Tak jak wyżej napisałem, niestety doszliśmy do ściany. Pozdrawiam. Dobrej zimowli.🖐️
@@anzelmbohatyrowicz4143bo guzik wArt
Ważne tematy. Niestety bardzo aktualne w Polsce. Fałszowanie pierzgi, fałszowanie miodu, fałszowanie wosku. Taki "pszczelarz" swojej rodzinie tego syfu nie poda ale ludziom już sprzeda. A, że produkty pszczele stosowane są nierzadko w celach zdrowotnych i szukający zdrowia chcą korzystać z ich dobroczynnych właściwości, to takie podłe praktyki są rzeczywiście dziadostwem. Dobrze, że Pan o tym mówi.
Dobry materiał! Są tematy o których nie można wiecznie milczeć i trzeba je poruszać, świadomość to podstawa, pszczelarstwo jest specyficzne, miód z cukru czy importu , wosk z parafiny , pierzga z ubicia pyłku, leki, antybiotyki, import bez kontroli, dotacje, 5 uli i sprzedawanie 5 ton miodu na RHD itp. 😐😐
Nareszcie ktoś odważny! dzięki za film :) marzyło mi się prowadzić gospodarkę bez węzy ale to szalenie trudne, nie mam wokół nikogo kto przerabia małe ilości wosku :/
napisz na pw, podam Ci kto przerabia małe ilości ;)
Cześć Tomku, ja juz to przeżyłem i takie ramki poszly cale w ogień, na szczęście kupiłem tylko 5kg wezy na próbę... z miodem jest podobnie, moja zona sprzedajac na targowisku miejskim sprzedaje najwięcej spośród 10 roznych stoisk pomimo tego, że cenę mamy troche wyzsza od innych. Często klienci wracają bądź przychodza lub dzwonią z polecenia co nas ogromnie cieszy😀 . Masz racje trzeba mówić o tym głośno, nawet dobrym pomysłem bylaby jakas grupa na fb aby zamieszczac nieuczciwych "producentów". Robisz naprawdę dobrą robotę👍👍👍👍 pozdrawiam Jakub
Dzięki za filmik. Oby takich rzeczy jak najmniej.Robią to tylko ludzie którzy chcą się nachapać krzywda innych.
100% prawdy. Z tym że skala problemu jest niestety jeszcze większa. Niektórzy dodają inne substancje których laboratoria nie wykrywają np. łój.
Sam od kilku lat wytwarzam sobie węże walcami z własnego wosku.
Przed zrobieniem węży wosk trafia do autoklawu, dzięki temu część domieszek można usunąć.
W tym roku 2 znajomych pszczelarzy dało mi wosk bym im zrobił węże. Oczywiście zależało im na wezie z własnego wosku więc byli przekonani że mają dobry wosk bo sami przerabiali i nic nie dokładało. Niestety nic bardziej mylnego. Jak mamy jakieś dziadostwo w wezie to w woski z przetopienia ramek też to jest.
W obu przypadkach odpadło ponad 10% z wosku po autokalawie a i tak jeszcze coś tam zostało. Jak by przetapial w autoklawie ten wosk kilka razy to jestem pewien że za każdym razem coś by wychodziło.
Bardzo dobry materiał!
Takiego wku..ionego to Cie jeszcze nie widzialem :)
Fajny film, rzeczowy, zaczynam wgłębiać się w temat i toje materiały są bardzo pomocne!
Najwięksi producenci to robią, mniejsi też. Ja robię sobie sam i mam spokój.
Dzięki za materiał Panie Tomaszu. Pozdrowienia i do następnego.. ps. Blisko już do 10k subów. :) 👍💪👍
bardzo blisko, przy 100k RUclips przysyła przycisk RUclips ze srebra, także subskrybujcie ;) Pozdrawiam!
Witam. Ja zaczynam przygodę i życie z pszczołami. A matki do odkładow zakupiłem u znajomego Pana Tomasza z szkolnych lat.
Gratuluję, film dobry. Widać, że na oszustwach można się dorobić. Takie jest motto.
Super temat👍 Pozdrawiam 🖐️
Dziękuję za film 👍
Ta spłynięta ramka z miodem idealnie obrazuje moje ramki na węzie zakupionej od pasieki jurajskiej z 2022 roku. Drut nierdzewny karbowany. Super materiał, pozdrawiam.
U mnie z jurajskiej taki sam efekt węza kupiona wiosną 2023 13:09
Jako producent węzy pszczelej nie dodajemy do wosku żadnych dodatków. Produkujemy węzę wyłącznie z wosku pszczelego. Natomiast zjawisko 'zjechanego' plastra nie zawsze ma związek z jakością węzy. Temat był przerabiany wielokrotnie na forum publicznym z jakiego powodu zjeżdżają plastry. Nie za każdym razem jest winna węza.
Aby ograniczyć do minimum zjawisko 'zjechanych' plastrów powinno się:
- opierać węzę przy wtapianiu w ramkę o dolną belkę
- używać w miodni plastrów przeczerwionych, a ramki z węzą wkładać do gniazda
- unikać przegrzania ula ( np właściwa wentylacja ula, latem zacienić ul)
- karbować drut
- nie transportować uli, gdzie jest spora ilość świeżo odbudowanych i zapełnionych (przez czerw lub nektar) plastrów
Super filmik 👍
Problem z "uśmiechniętymi" plastrami jest tragedią, najgorzej że nasi oficjele zachowują się tak jakby problemu nie było, ministerstwo rolnictwa ma to gdzieś, nawet PZP zawodzi, na ostatnim zjeździe delegatów udało mi się przeforsować "wniosek delegatów" aby PZP zajął się powrotem normy branżowej na węzę pszczelą, która może tylko powstawać z naturalnego wosku pszczelego (dziękuję za konsultacje Pani dr Ewie Waś w tej sprawie), a zakładam że z tego niestety nic nie będzie ... no cóż kolejny raz "ratujmy Kamianną" ... itp. a pszczoły giną
Jak zwykle dobry film Tomku, pozdrawiam
Komentarz dla zasiegu!!! P.S.Bardzo dziękuję za ten filmik ❤
od zeszłego roku obieg zamknięty 😁
pozdrawiam serdecznie
Witam Panie Tomku. W zeszłym roku miałem taką sytuację że niektóre ramki mi splynely. Z miodem to jeszcze szło przeżyć ale z czerwiem to już człowieka szlak trafiał. W tym roku takiej sytuacji nie miałem. Znalazłem sobie małego Pszczelarza który będzie mi robić weze z mojego wosku. Pozdrawiam
Mi w tym roku spłynęły nowe ramki. Około 1/4. Z czerwiem. I właśnie miałem "węzę z powierzonego wosku" od małego pszczelarza. Więc reguły nie ma. 😢 Boję się myśleć co by było gdyby rok był miodny. Pod względem miodu było bardzo słabo w tym roku.
@@panpiotr2807 Witam. Wg mnie są dwie opcje. Albo w powierzonym wosku skumulowało się dużo dodatków albo ten pszczelarz zrobił weze z dodatkami. Jak spłynęła jedna ramka to może coś się gdzieś trafiło. Ale jak większość z tego przerobu to już coś jest nie tak. Ja wosku z ramek które splyna albo pszczoły dziwnie odbudowuja pozbywam się od razu bez przetapiania. Nie chce tego mieszać z woskiem np z odsklepin
Myślę o pszczołach, w rodzinie zawsze jakieś ule były. O tym nie wiedziałem. Dzięki wielkie za cenne informacje. 👍👍👍 Najlepszego!
Kiedyś miałem problem z wężą. Przy klarowaniu zawsze na dole krążka zbierał się tak jakby twardy szary wosk, niestety było to też wtedy kiedy wysyłałem wosk do przerobienia. Zajęło mi kilka, lat od momentu kiedy przestałem wysyłać wosk do przeróbki, by wosk z mojej pasieki się oczyścił z niewiadomo czego… teraz mam piękną swoją węzę, maluję wałkiem i jest super.
Ale się Pan zdenerwował ! Jestem też z Świętokrzyskiego, mam swój wosk, chętnie wzięłabym kontakt do pszczelarza, który wyprodukuje węzę z powierzonego wosku.
Pasieka Amelia - Daniel Trojanowski ( jest na Facebook)
Komentarz dla zasięgu
Dobry material!🐝 Ja mieszkam I mam pasieke w UK I tez mialem przypadki ze weza byla tragedia
Dziekuje za super info
Pozdrowiam 🐝
Pozdrawiam!
Dzięki. 👍
Też mi w zeszłym roku spłynęła węza,a jak zamawiałem napisane było że badana i 100% z wosku pszczelego i nawet certyfikat przysłali.Zrobiłem więc formy silikonowe,zbieram wosk i będę robil własna węzę.Tylko raczej mi jej nie wystarczy i będę musiał dokupić a to jest loteria niestety.
Po co robisz węzę?
Pszczoły same potrafią ją zrobić.
Trzeba je tylko zachęcić
Kajetan Warat, Wrocław Obiechów
@@PasiekanamniszkuPasiekanamnisz Chcę to robię,a tobie niech pszczoły robią.
@@WacławLech-g7s
Twoje pszczoły, twoja decyzja.
Ja prowadzę moje pasieki bez węzy a wytopiony sprzedaje lub rozdaję.
Stosuję zasadę dziupli, nic nie wkładam tylko z niej wyjmuję
Kajetan Warat, Wrocław Obiechów Uniwersytet Przyrodniczy
Wystarczy na skraju gniazda wstawić zadrutowaną ramkę (między ładnie odbudowane ramki, najlepiej hoffmanowskie, by odstępy były prawidłowe i równe) - same odciągną. Będzie tam też i czerw trutowy oczywiście. Dobije jednak tylko do pewnego poziomu i dalej będą "normalne" plastry. Widać po tak prowadzonych pszczołach, że kastrowanie ich z trutni przy każdym przeglądzie wcale nie musi być tak dobre, jak to czasami się mówi.
100 lat temu pisali o fałszowaniu wosku wiek minął i cały czas to samo
Dwa lata temu kupiłem węże od dużego producenta
Plastry spływały w dół straciłem jedna trzecia rodzin
Właściciel poszedł na ugodę ale sezon stracony
Tak , zostałam oszukana ostatnio. Do tej pory było wszystko w porządku a w tym roku plastry zaczęły masowo zjeżdżać świeżo po włożeniu do ula. Chętnie powierzyłabym swój wosk do zrobienia węzy.
mam sprawdzoną osobę, napisz mi sms to podam kontakt
moj tel. 730547945
Ja nie miałem nigdy problemów z węzą a brałem z różnych źródeł. Mimo to od tego roku wprowadzam obieg zamknięty wosku ze względu na ten syf który dostajemy w węzie. Na innym kanale „Pasieka Pod Lasem” zostało udowodnione, że można jednak oddzielić dodatki od wosku poprzez kilkukrotne autoklawowanie i klarowanie. Polecałbym to robić aby w naszym obiegu zamkniętym nie krążyła parafina i inne syfy. Widać to doskonale przy wytapianiu wosku z odsklepin i suszu odbudowanego z węzy. W odsklepinach nie ma tej piany jaka wytwarza się przy wosku z plastrów. Przy kolejnych klarowaniach piany jest coraz mniej co by potwierdzało teorię Kolegi z Pasieki Pod Lasem, który ma zarejestrowaną produkcję węzy. Ja wytapiam i odlewam ale nie wiem ile lat jeszcze upłynie zanim pozbędę się tych dodatków w wosku.
Brałem z pasieki Toruń nigdy mi nie zjechechala ale zbieram trzy lata z odsklepin i zamknę wosk u siebie a mialem start z trzech uli zaplacilem frycowe zrobiłem odkłady i kicha dzis mam dziesięć żyją mam nadzieje ze wiosną tak będzie jest sila 😅😅😅
Ja praktycznie przestałem stosować węzę. Przewaznie wstawiam 3 cm pasek zeby równo budowały.
Ale taki pasek od góry? I druty się zostawia? A co się dzieje przy wirowaniu?
@@pawelczajka8196 pasek jest po to żeby równo ciągły węże po drutach, można dać dwa paski drugi od dołu. Czasem zdążają się niespodzianki ale przestało mi to przeszkadzać.
Naucz się prowadzić pszczoły bez węzy to bardzo prosto.
Wystarczy podać im w odpowiednim czasie 2x po 55 litrów syropu cukrowego z sokiem malinowym i octem. Kajetan Warat, Wrocław Obiechów
Co im daje dodanie soku malinowego i octu, a nie naprzyklad soku z pokrzywy z dodatkiem soku z cytryny ?
@@chicken84ster To jest kolor.
Odróżniam, na którym plastrze pszczoły składają nektar przyniesiony z pasieczyska a gdzie moje 1:5.
Miód wiruje z ramek a malinę im zostawiam do konsumpcji.
Kajetan Warat, Wrocław Obiechów Uniwersytet Przyrodniczy.
Z tymi zaufanymi osobami to różnie bywa...
Ja w weze zaopatruje sie u znajomego który ma walce i robi weze na własne potrzeby moze czasem nie jest ona idealna ale za to pewna 😁
ważny film
Koszmar. Co sie dzieje? Na kazdym kroku jakies oszustwa. Biedni producenci miodu, biedne pszczółki. Jestem w szoku, ze niektórzy dla kasy potrafia takie rzeczy robic....Zastanawia mnie teraz jeszcze jedno. Do tej pory uwazalam świece do domu z wosku pszczelego za najzdrowsze i najbezpieczniejsze. Ciekawe czy nie ma tam tez domieszki parafiny? 🤔😱
Sto procent racja. Falszuja
Autoklaw wytrąca ten syf z wosku .w Wielkopolsce wojewoda sfinansował weze dobrze by było zbadać ten wosk
No pewnie, że ramki zjechały. Na następny sezon robię sobie sam węze. Już nigdy od nikogo nie kupię i za darmo od związku nie wezmę!
Dlatego dąże do zamknietego obiegu wosku w pasiece
To jak tak, to ja biere sie za ustawianie uli japońskich i niech sobie pszczoły same radzą. Ode mnie żadnej węzy nie dostaną. A jak będą miały więcej z tym roboty to może odejdzie im ochota do rojenia.
Też tak zamierzam od przyszłego sezonu, z tym że ja idę w ule Warrego ze snozami na górze każdego korpusu
Nie odejdzie im chęć. Ule japońskie czy Warre są ciasne. Przerabiałem to. Polecam dennicę osiatkowaną i wylotek w każdym korpusie w postaci otworu na środku jednej ze ścian. Poprawia to wentylację. Co więcej - jeśli któryś z otworów będzie za duży (albo nadmiarowy) - zakleją go (na zimę nieraz tyle, że zostaje wejście na jedną pszczołę. Snozy odradzam - koszmar z przeglądami jakimikolwiek czy miodobraniem.
@@lawendOgrod osobiście wydawało się mnie, że snozy ułatwią dokonywanie przeglądów itd w porównaniu z japońskimi..
@@jakubzielinski81Dobrze, że napisałeś "w porównaniu". Ciężkie to bardzo do obsługi. Musisz sobie do takiego ula narzędzia zrobić - długie dłutka/nożyki, bo dziewczyny będą te plastry na snozach łączyć - ze sobą, z ściankami ula i do tego mostki też między korpusami. Dodatkowo niemal pewne, że młode plastry w ciepłą pogodę poobrywasz. Żeby nie było, że odstraszam, zniechęncam czy coś - po prostu sam to przerabiałem.
@@lawendOgrod dziękuję za sprawną odp. czyli lepiej pozostać przy wlkp tyle, że nie dawać węzy ani drutu, a tak odrobiony plaster po prostu wycisnąć..?
Mam pytanie: jesli mam weze odbudowana i 0 zaczerwiona, a pszczoly skladaja w niej pokarm i ona mialaby spasc z ramki.. to wina skladu wezy czy blad pszczelarza, ze dal np na zimowle za jasna ramke?
Z tymi manufaktura mi jest problem bo pozwolę sobie zwrócić tylko uwagę na to żeby przerabiać dla kogoś wosk to trzeba mieć odpowiednie pozwolenia i spełnić szereg warunków. Jeżeli ktoś mi nie wierzy niech zapyta w weterynarii. A przy okazji takie uprzejme przerabianie dla kogoś bez zezwolenia to droga do nędzy ekonomicznej dla przerabiającego... Kary są tak wysokie że szkoda mówić... A za sprzedaż zafalszowanego wosku no cóż jeszcze nie widziałem żeby komus się krzywda stała. A co do fałszowania miodu to raczej nikogo nigdy nie ukarali... 13:09
Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?
Cale szczęście w tym sezonie kupiłem niewiele od Jurajskiej.. juz wiecej nie kupie.. 80% ramek z ich wezą popłynęło.. 😡
U mnie taki sam efekt...😢" Jurajski". Nawet teraz w odkladach jak rodzina zalała ramkę teraz ramka spłynęła i powstał rabunek
@@ukaszkepa726 nigdy więcej od nich..
Panie Tomaszu w tym roku zakupiłem węzę z internetu i ona nawet nie pachniała jak węza. Ze względów ekonomicznych i tak trafiła do uli.Nie mniej jednak pszczoły ładnie to budowały i nic problematycznego się nie działo. Film fajny, ale trzeba by dograć jak się pozbyć tych śmieci z obiegu własnego. Pozdrawiam.
Ja z tych zafałszowanych próbek zrobiłem świece i wypalam w domu ;) Bo nie wiem do czego innego można by tego użyć.
@ rozpuścić w terpentynie i napuszczać na gorąco tym szwy w skórzanych butach ;)
Gdzie oddawał Pan węzę do badań? Ewa Waś?
Na kanale bekeeper pl był ostatnio ciekawy materiał na temat węzy. Wyszło że sprowadza się do nas wosk z zagranicy. I są w nim ślady m in. insektycydów dawno zakazanych w Unii Europejskiej.
tak, dr Ewa Waś
Jeszcze troche a ze swieca szukac bedziemy uczciwego ,prawdziwego miodu.
Producenci miodu pazerni na kase sie zrobili kosztem zdrowia klientow !!!
Dla siebie maja osobne ule .Tak jak rolnik zwierzaki czy jaja osobno dla rodziny chowa .
Tu mlodyczlowiek z otwarta glowa i dbaloscia o widac juz duza pasieke.
No dobrze... ale ja jako młoda pszczelarka mająca 13 rodzin gdzie mam kupować węze? Kupuje z łysonia ale przecież nie przebadam bo to drogi sposób sprawdzenia
😊
Ktoś poda ze swojego doświadczenia, którego producenta węza jest na pewno dobra a na której się przejechał?
Jak padło w filmiku, czasem producent węży nie jest winien, bi kupił lewy wosk.
Nie ma takiego...i możesz w to nie wierzyć, zamykaj obrót swoim woskiem w pasiece jest to do zrobienia, jeśli nie masz czasu sam robic węzy szukaj uczciwego człowieka co ma sprzęt i Ci to zrobi za godziwą stawkę za kg. Ja takiego mam nie miesza wosku minimalna ilość do sterylizacji to 10 kg mogę stać i patrzeć mu na ręce i to robiłem 2 razy stąd mam pewność jego podejścia i swój wosk od 3 lat w obiegu i koniec problemów z węzą w ramkach.🎉
Jakiego producenta masz walce?
ABB-100
@ U nas kupione czy na Ukrainie?
bezpośrednio
@a ile cię to kosztowało?
Panie Tomku prosze podać producenta .a moze mozna od pana kupić
Ja mam węzę tylko na moje potrzeby, a gdzie kupić ciężko mi powiedzieć. Często kupuje się w tym samym miejscu i jest dobrze a za 5 razem już problem. Zależy to zapewne jaki wosk skupi producent węzy, ciężko jest o powtarzalność niestety ;(
Sporo małych pszczelarzy zrobiło praski do węzy i są zadowoleni
A słyszałeś o firmie Gospodarstwo Oasieczne Miód podkarpacki?. Jaką mają opinie? .Bo też robią węze.
o istnieniu słyszałem, ale nie korzystałem nigdy
Potrzeba 60kg wosku aby firma przerobiła na weze.
60kg? Mi mówili, że trzeba 50kg by mieć węzę z własnego wosku.
A co do jakości węzy u nich (byłem ich klientem) - dostaniesz taką węzę jaki dostarczyłeś wosk. Nikt tam się nie bawi w oddzielanie parafiny od wosku. Nie za 9zł/kg.
Najlepiej tak aby mieć swój wosk ale aby nie było żadnych dodatków w wosku. Czyli musi być czysta weza. Najlepiej wosk z dziewiczy dzikich zbudowy robinej przez pszczoły. Ile trzeba mieć rodzin na taki wosk..?
@@panpiotr2807 brałem od nich kilkadziesiąt kg. Nikt nawet worka nie otworzył co przywiozłem. Wystarczy ci to ?
Nie wspomniałeś jeszcze, że dochodzi również do fałszowania innymi chemikaliami, które trudno wykryć
A może by tak samego barwnika i zapachu dodać? 🥴
Przerabiasz wosk dla pszczelarz
ja nie, polecam Pasieka Amelia
Ja tego nie kupuje robię że swojego wosku i pszczoły mam zdrowe