Tadeusz Kuntze "Fortuna" . Projekt "Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj"

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 янв 2025
  • "Fortuna" Tadeusza Kuntzego została ukończona w 1754 roku. Jest to, obok "Sztuki", jeden z najważniejszych obrazów artysty, będący swoistym moralitetem oraz pierwszym polskim programem oświeceniowym ukazanym w języku plastyki. Dzieło powstało na zamówienie biskupa Stanisława Załuskiego, dla którego Kuntze tworzył przez wiele lat, z przeznaczeniem dla projektowanej Akademii Nauk i Sztuk.
    W zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej znajduje się kopia obrazu, namalowana przez artystkę Irenę Bierwiaczonek. Praca umieszczona została w muzealnej Galerii Tadeusza Kuntzego, będącej hołdem dla najsłynniejszego malarza urodzonego w Zielonej Górze.
    W 2021 roku Muzeum Ziemi Lubuskiej rozpoczęło realizacje projektu pn. „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj”. Zadanie składa się z 4 działań i ma na celu niwelowanie barier w dostępie do wiedzy o dziedzictwie kulturowym o znaczeniu narodowym osobom ze szczególnymi potrzebami spowodowanymi niepełnosprawnością.
    W ramach zadania zostało wykonanych 11 tyflografik wybranych dzieł z zasobów MZL oraz 5 audiodeskrypcji opisujących obiekty. Uzupełnieniem projektu jest wykonanie krótkich prezentacji filmowych o omawianych dziełach. Zamieszczony tu obraz jest pierwszą z nich.
    Projekt „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego i realizowany w ramach programu Kultura Dostępna we współpracy partnerskiej z organizacją pożytku publicznego - Fundacją Szansa dla Niewidomych.
    Realizację zadania w pełnym zakresie umożliwiło wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Комментарии •