Z Borowikiem usiatkowanym to jedna wielka ruletka ze względu na czerwia, które wręcz kochają ten gatunek borowika, więc znalezienie jednego zdrowego na pięć borowików z lokatorami to jest już sukces. Jak zawsze, najwyższa klasa, zwięźle i na temat. Co najważniejsze przekaz, który nie usypia, a zachęca do wsłuchania się w przekaz, a tak opowiadać to trzeba umieć. Pozdrawiam
Piękne! Borowiki amerykańskie zbierałam już ok 10 lat temu w okolicach Kopalina/Lubiatowa nad morzem. Było ich mnóstwo. Rosły Czasami nawet po 6 w grupie. Zdrowe i piękne, ale nie pachną....
@@mateuszmyszka6194 Niezupełnie. Fajnie by było np. pokazać jeszcze w przekroju i zmianie koloru (nie wszystkie kolor zmieniają i nie wszystkie do tej samej wysokości).
Dzięki za to podsumowanie . Ciągle n fc grupach grzybiarskich ludzie pytają o te właśnie inne borowiki , sam niedawno nazbierałem masłoborowików i myslałem ,że to jakaś odmiana zajaczków .
Borowika amerykańskiego w ilości około 30 sztuk znalazłem w gdańskich lasach, przy plaży na Krakowcu (za dzielnicą Stogi). Nigdy wcześniej w ostatnich 20 latach takiego grzyba tam nie widziałem. Grzyby, jakie znalazłem, tego gatunku, były jeszcze małe, około 10 cm wysokości i 3 cm średnicy kapelusza. Były ładne, zdrowe, ale w ogóle nigdy przeze mnie nigdzie nie widziane. Miałem nawet problem, czy były jadalne, bo choć bardzo ładne, "żurnalowe", to jednak nieznane. Te grzybki znalazłem jak gdyby po drodze, wracając z plaży do parkingu leśnego. Mam nadzieje, że w następnych latach będzie ich więcej, skoro tak licznie się teraz pokazały.
Odwieczny problem grzybiarzy, wręcz walki między niektórymi, to czy wykręcać, czy wycinać grzyby. Okazuje się, że mało osób o tym wie, ale zostały przeprowadzone badania na ten temat. O wynikach tych badań, czyli czy lepiej grzyby wycinać, czy wykręcać, zrobiliśmy osobny film: ruclips.net/video/uz8KAoDjqwE/видео.html - do kolejnego udanego grzybobrania - pozdrawiamy.
Po co wielkie badania naukowe? Wystarczy zdrowy rozum. 1 kto kiedyś chodził z nożem na grzyby? -noże były drogie i nie było malutkich. 2 niezebrane grzyby same obumierają, nie szkodząc grzybni. 3 grzybnia nie jest długowieczna tak, jak drzewa
Swietny poradnik. Jako początkujący grzybiarz jestem bardzo ostrożny w doborze łupów, ale na borowika zawsze łasy. Dlatego dobrze wiedzieć, a nie wiedziałem. Dobrze też wiedzieć z jakimi drzewami ma najlepszą mikoryzę, tak jak w przypadku sosnowego
Bardzo dobre podejście. Nie wiem jak długo już zbierasz grzyby. Tylko jedna zasada 100% pewności. Ja "urodziłam" się w lesie i grzyby zbierałam od najmłodszych lat (6.- 7 latka samodzielnie, ale kontrola była) Teraz jako 50-sięcio latka zbieram tylko kilkanaście gatunków grzybów ( wiadomo koźlarze, podgrzybki(stara nazwa) borowiki, rydze....jest parę podgatunków. Jestem ich pewna na 100% Życzę udanych zbiorów i polecam kanał "Paweł i grzyby"
9:30 tak ogólnie to większość grzybów jest jadalna na surowo, np z ciekawszych "czarcie jajo". Polecam borowika usiatkowanego lub szlachetnego pokrojonego w cieniutkie plasterki dodawane na talerzu do dań z makaronem, przysmak we Włoszech i Francji. Świetna jest również sałatka z surowymi pieczarkami. :)
O prosze czego się dodowiedziałem. Mieszkam w USA od 20 latek i często zbieram grzyby.znam się na tutejszych ale 2 lata temu ledwo mnie odratowali.Nazbieralem Kanie bo często rosną w moich ulubionych miejscach .Niestety jak się dowiedziałem z tego filmiku zrobiłem błąd który prawie kosztował mnie zycie.Nie wiedziałem że Kania wchłania metale ciężkie a faktycznie zbierałem je przy drodze ..dobry kanał..już poleciał sub :)
borowik szlachetny na surowo z oliwą i pieprzem pycha z innych na surowo oczywiście sromotnik smrodliwy jak jeszcze jest w postaci jajka :) zawsze jak znajdę mam przekąskę :)
Często w okolicach Goworowa niedaleko Ostrołęki znajdujemy przeważnie przy piaszczystych duktach leśnych grzyb o jednolitej bardzo jasnej barwie , który po dotknięciu sinieje. Nazywamy go Piaskarzem. Jest smaczny.Co pan na to.
Tego nazwanego "szatańskim" i "trującym" borowika -zbierałam i była wspaniała, aromatyczna z niego potrawa i wcale żeśmy się nie zatruli! Po przekrojeniu sinieje na kolor denaturatu - prawie - troszkę jaśniejszy .
Jeszcze bym dodała borowika ponurego który jest bardzo podobny do borowika ceglastoporego. Wg mnie był pokazany duży borowik ponury i mały ceglastopory - czyli krasnoborowik ceglastopory. Pozdrawiam
Smażenie Borowika Ceglastoporego nie eliminuje toksyn, jedynie gotowanie z kilkukrotną podmianą wody co traci sens bo pozbawiany jest większości witamin i walorów smakowych.
Jeśli Goryczak to nie borowik to Szatański też nim nie jest, obydwa należą do rodziny borowikowatych i żaden do rodzaju stricte borowików. Nie jestem bezbłędny ale dość wnikliwie się przygotowuję z różnych źródeł zanim coś wypuszczę. Pozdrawiam i życzę udanych zbiorów po deszczach.
@@NaukaPoProstu Tak z różnych źródeł. Ok Tylko proszę nie pisz o grzybach. Tu różnych źródeł nie może być. Nie pokazałeś z jakich źródeł czerpałeś wiedzę. Nie pokazałeś skąd wziąłeś zdjęcia. Przecież to nie twoje prace. Nawet atlas grzybów ma swojego autora
A borowik ponury jest który ? :) Lubię grzyby. W Norwegii zbierałam, tam go nie jedzą... Nazywają steinsop czyli kamienny grzyb, grzyb-kamień. Najwięcej zbierałam szlachetnego w borach świerkowych, czasem może usiatkowanego na łąkach. Czadowo się zbiera gdy za każdym niemal świerkiem - ukryty jest borowik pyszny i biały w środku, można ugryźć na surowo. Konkurencję stanowili jedynie Litwini, może rzadziej Niemcy, Norwegowie na pewno nie. Nie wiedza co mają....
No, nie "prawdziwi Niemcy" nie zbierają grzybów leśnych. Jeżeli już to odkrawają cała "siateczkę " od spodu grzyba i tylko wykorzystują górę. Nazwa prawdziwka to schtein piltz - kamienny grzyb. Na ich ogródkach widać dużo maślaków, koźlarzy ,pieczarek, a ja miałam szczęście nawet na prawdziwe rydze - rosła tam taka "sosna- kosodrzewina"-nie znam prawidłowej nazwy. To samo jest w Szkocji . Tylko Polacy i Litwini zbierają grzyby, a też tam jest dużo. Pozdrawiam
Borowiki amerykańskie zbierała koleżanką w październiku ubiegłego roku lasach w pobliżu Łeby (ja tylko spaceruję po lesie, grzybów nie widzę lecz uwielbiam je przetwarzać)
W filmie jest porównanie ceglastego do szatana . Według mnie chyba że się mylę borowik szatański ma również trzon taki jak ceglasty a nie tak jak na filmie siateczka . Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę ?
Nie, szatański ma wyraźną siateczkę,na tych które są bardziej żółte na trzonie jest delikatniejsza ale jak się przyjrzeć to siatka jest. Podobnie krwistoborowik purpurowy też ma siatkę.
W Puszczy Bukowej mam dużo miejsc gdzie rośnie borowik szlachetny ale dwa miejsca spośród nich są szczególne. na jednym miejscu wśród szlachetnych rośnie, Borowik Amerykański, na drugim występuje borowik ciemnobrązowy. Z Żonką Amerykańskie nazywamy "pomarańcze".
Już ładnych kilka lat temu pojawił się borowik amerykański koło Łeby..Ciekocinie i okolicach .. ludzie w pierwszym roku ich nie zbierali bo się bali a był ich wysyp....do ubiegłego roku rosły jak oszalałe...stadami w tym roku jak dotąd prawie ich nie ma...za sucho🍄?🤔
To prawda, coś musiało odpaść żeby nie było za długo😉 W zasadzie odpadło aż 10 innych borowików, może się pojawią jak ten filmik bedzie bardzo popularny.💪
Ja borowiki szlachetne odnajduję w miejscach gdzie kiedyś nie pomyuślałbym ,że są grzyby. Gdy chodzę na grzyby do lasu odnajduję podgrzybki, koźlarze , pieprzniki, i zwykle tylko kilka lub nawet żadnego borowika. Gdy chce znaleźć borowika ide do zagajników brzozowych i dębowych o podłożu piaskowym gdzie jest sporo trawy. Tam nie ma innych grzybów (no może poza purchawkami, muchomorami) a gdy obrodzi borowikami to zawsze kilkanaście lub nawet wiecej uda się znależć!
Uwielbiam...zbierać...dziękuję...👍👍👍
Bardzo piękna prezentacja. Dziękuje
Z Borowikiem usiatkowanym to jedna wielka ruletka ze względu na czerwia, które wręcz kochają ten gatunek borowika, więc znalezienie jednego zdrowego na pięć borowików z lokatorami to jest już sukces.
Jak zawsze, najwyższa klasa, zwięźle i na temat. Co najważniejsze przekaz, który nie usypia, a zachęca do wsłuchania się w przekaz, a tak opowiadać to trzeba umieć. Pozdrawiam
Majowe zawsze są zdrowe
Dziękuję 🎉piękne te grzybi.😊
Dziękuję. Właśnie się wybieram niedługo na grzyby. 👍
1
Dziękuję. Bardzo dobry film
Witam ...Ciekawe video....Pozdrawiam cieplutko
Piękne!
Borowiki amerykańskie zbierałam już ok 10 lat temu w okolicach Kopalina/Lubiatowa nad morzem. Było ich mnóstwo. Rosły Czasami nawet po 6 w grupie. Zdrowe i piękne, ale nie pachną....
Mieszkam na południu Polski i jeszcze nie znalazłam (może i lepiej?)
No i zabrakło ponurego.
Dzięki za materiał
Dzięki śliczne za ten film wiele rzeczy się nauczyłem pozdrawiam
Dziękuje! Bardzo lubie te serie o grzybkach, czekam na więcej ❤
Piekne!
Dziękuję za film . 🤗
wspaniały wykład! dzięki!
Przydałoby się jednak na koniec jeszcze zestawienie porównawcze grzyba prawdziwego z jego trującym podobieństwem,
Przecież masz na początku
@@mateuszmyszka6194 Niezupełnie. Fajnie by było np. pokazać jeszcze w przekroju i zmianie koloru (nie wszystkie kolor zmieniają i nie wszystkie do tej samej wysokości).
Dzięki za to podsumowanie . Ciągle n fc grupach grzybiarskich ludzie pytają o te właśnie inne borowiki , sam niedawno nazbierałem masłoborowików i myslałem ,że to jakaś odmiana zajaczków .
Fajne zestawienie. Czekam na kolejną dziesiątkę 😁
Na Biotad Plus lecimy????
Borowika amerykańskiego w ilości około 30 sztuk znalazłem w gdańskich lasach, przy plaży na Krakowcu (za dzielnicą Stogi). Nigdy wcześniej w ostatnich 20 latach takiego grzyba tam nie widziałem. Grzyby, jakie znalazłem, tego gatunku, były jeszcze małe, około 10 cm wysokości i 3 cm średnicy kapelusza. Były ładne, zdrowe, ale w ogóle nigdy przeze mnie nigdzie nie widziane. Miałem nawet problem, czy były jadalne, bo choć bardzo ładne, "żurnalowe", to jednak nieznane. Te grzybki znalazłem jak gdyby po drodze, wracając z plaży do parkingu leśnego. Mam nadzieje, że w następnych latach będzie ich więcej, skoro tak licznie się teraz pokazały.
Świetny naukowy przekaz.
Odwieczny problem grzybiarzy, wręcz walki między niektórymi, to czy wykręcać, czy wycinać grzyby. Okazuje się, że mało osób o tym wie, ale zostały przeprowadzone badania na ten temat. O wynikach tych badań, czyli czy lepiej grzyby wycinać, czy wykręcać, zrobiliśmy osobny film: ruclips.net/video/uz8KAoDjqwE/видео.html - do kolejnego udanego grzybobrania - pozdrawiamy.
Po co wielkie badania naukowe? Wystarczy zdrowy rozum. 1 kto kiedyś chodził z nożem na grzyby? -noże były drogie i nie było malutkich. 2 niezebrane grzyby same obumierają, nie szkodząc grzybni. 3 grzybnia nie jest długowieczna tak, jak drzewa
Kciuk do góry ❕❗👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈❕❗🤴🏻🤴🏽🤴🏿
Super kanał daje suba i proszę o więcej filmików o grzybach
Proszę o więcej takich materiałów 😍
👍👍👍...... pozdrawiam
Musialam substrybowac...nie da sie inaczej...wspaniale filmiki❤
Świetny odcinek👍
Borowik ciemnobrązowy rośnie blisko mojego domu, przy linii brzegu lasu, wśród dębów od południowej strony. Na pewno jest tam baaardzo ciepło :)
Super pomysł na film. Daje like. Warto się dowiedzieć. Serdecznie pozdrawiam.
Swietny poradnik. Jako początkujący grzybiarz jestem bardzo ostrożny w doborze łupów, ale na borowika zawsze łasy. Dlatego dobrze wiedzieć, a nie wiedziałem. Dobrze też wiedzieć z jakimi drzewami ma najlepszą mikoryzę, tak jak w przypadku sosnowego
Bardzo dobre podejście. Nie wiem jak długo już zbierasz grzyby. Tylko jedna zasada 100% pewności. Ja "urodziłam" się w lesie i grzyby zbierałam od najmłodszych lat (6.- 7 latka samodzielnie, ale kontrola była) Teraz jako 50-sięcio latka zbieram tylko kilkanaście gatunków grzybów ( wiadomo koźlarze, podgrzybki(stara nazwa) borowiki, rydze....jest parę podgatunków. Jestem ich pewna na 100% Życzę udanych zbiorów i polecam kanał "Paweł i grzyby"
Borowik wysmukły występuje w Kamieniu ( Szemud). Przepyszny😁
Dobry materiał. Warto byłoby jeszcze wspomnieć o nierzadkim modroborowiku ponurym i występującym w parkach, chronionym gorzkoborowiku korzeniastym.
Y6u6y
9:30 tak ogólnie to większość grzybów jest jadalna na surowo, np z ciekawszych "czarcie jajo". Polecam borowika usiatkowanego lub szlachetnego pokrojonego w cieniutkie plasterki dodawane na talerzu do dań z makaronem, przysmak we Włoszech i Francji. Świetna jest również sałatka z surowymi pieczarkami. :)
Znalazłem kilka złotoborowików w lesie obok wioski Zakrzyn Kolonia w Wielkopolsce. Piękne zdrowe i smaczne grzyby.
A ja wyrzuciłem krasnoborowika ceglastoporowego Dziękuje za ten materiał Subek już poleciał
Jeżeli pan nie znał, dlaczego pan go zerwał? Przecież niepodobny do "normalnego borowika", ani do podgrzybka
Carpacio z Borowika z oliwą truflową, kolorowym pieprzem i wędzoną solą 😋 . Surowe grzyby są super 😁
Bardzo fajny materiał :). (literówka przy borowiku sosnowym). Dzięki! :)
Mega filmik-🥰🍄🍀🌿🌲🌳🇵🇱
Ciekawy Material. Fajnie byloby oddac jaki smak ma dany grzyb na surowo, gorzki, piekacy, cierpki etc jako dadatkowy znsk rozpoznawczy
O prosze czego się dodowiedziałem. Mieszkam w USA od 20 latek i często zbieram grzyby.znam się na tutejszych ale 2 lata temu ledwo mnie odratowali.Nazbieralem Kanie bo często rosną w moich ulubionych miejscach .Niestety jak się dowiedziałem z tego filmiku zrobiłem błąd który prawie kosztował mnie zycie.Nie wiedziałem że Kania wchłania metale ciężkie a faktycznie zbierałem je przy drodze ..dobry kanał..już poleciał sub :)
Czy wielopokoleniowi amerykanie,afroamerykanie,latynosi też zbierają grzyby ??
To nie zbierałeś kani, tylko czubajki czerwieniejące zapewne.
Albo Sinoblaszek trujący.
borowik szlachetny na surowo z oliwą i pieprzem pycha
z innych na surowo oczywiście sromotnik smrodliwy jak jeszcze jest w postaci jajka :) zawsze jak znajdę mam przekąskę :)
Czarcie jajo...
Tego nigdy, już wolę żabie udka, to też nie zachwyca
Ostatnio właśnie tego ciemnego Borowika znalazłam kilka sztuk
Często w okolicach Goworowa niedaleko Ostrołęki znajdujemy przeważnie przy piaszczystych duktach leśnych grzyb o jednolitej bardzo jasnej barwie , który po dotknięciu sinieje. Nazywamy go Piaskarzem. Jest smaczny.Co pan na to.
Może coś endemicznego? Jest jeszcze jeden fajny kanał "Paweł i grzyby" tam warto zapytać.
Piaskowiec modrzak?
@@patrickohooliganpl tak, to Piaskowiec Modrzak. W woj. łódzkim nazywany siniakiem.
Approved 👍
Tego nazwanego "szatańskim" i "trującym" borowika -zbierałam i była wspaniała, aromatyczna z niego potrawa i wcale żeśmy się nie zatruli! Po przekrojeniu sinieje na kolor denaturatu - prawie - troszkę jaśniejszy .
Też je suszylem i jadłem w pierogach nic mi nie było
a jak na rozowo?
U mnie na podwórku rośnie gorzkoborowk... szkoda. Ceglastopory to mój ulubieniec. Jadłam i na surowo.
Borowika amerykańskiego znalazłem w Świętokrzskich lasach
W tym roku na Podlasiu juz jest sam znalazłem parę sztuk
Jeszcze bym dodała borowika ponurego który jest bardzo podobny do borowika ceglastoporego. Wg mnie był pokazany duży borowik ponury i mały ceglastopory - czyli krasnoborowik ceglastopory. Pozdrawiam
Goryczak żółciowy występuje także w lasach liściastych i to dość powszechnie.
Tak i jak pięknie udaje prawdziwka.
👍👍👍
Ja się boje zbierać te krasnoborowiki a np wczoraj sporo ich spotkałam.
Witam super materiał. Mam pytanie czy Borowiki mogą urosnąć pod Tujami?
Smażenie Borowika Ceglastoporego nie eliminuje toksyn, jedynie gotowanie z kilkukrotną podmianą wody co traci sens bo pozbawiany jest większości witamin i walorów smakowych.
bzdury pleciesz. Może pomyliłeś z opieńką miodową?
@@marekchudy2528 Te grzyby raczej ciężko pomylić, dla wątroby wszystko jedno.
Ceglastopory nie jest trujący, jedlismy kilka lat temu z dziećmi
Październik 2021 borowik amerykański znaleziony w Kosarzyn woj Lubuskie
Znalazłem takie prawdziwki w tamtym.roku okolice niska
Co do surowych grzybów, to mleczaj smaczny/krówka z solą, pieprzem i ewentualnie koperkiem. Do tego tosty z masłem i jest bajka.
Oj chłopie masz spore zaległości z wiedzą na temat grzybów. Ps goryczak to nie borowik, a borowik szatański nie jest aż tak trujący
Jeśli Goryczak to nie borowik to Szatański też nim nie jest, obydwa należą do rodziny borowikowatych i żaden do rodzaju stricte borowików. Nie jestem bezbłędny ale dość wnikliwie się przygotowuję z różnych źródeł zanim coś wypuszczę. Pozdrawiam i życzę udanych zbiorów po deszczach.
No.. ty to w grzybach jesteś kozak
@@jaco82r Powiedz, że nie...
@@NaukaPoProstu Tak z różnych źródeł. Ok Tylko proszę nie pisz o grzybach. Tu różnych źródeł nie może być. Nie pokazałeś z jakich źródeł czerpałeś wiedzę. Nie pokazałeś skąd wziąłeś zdjęcia. Przecież to nie twoje prace. Nawet atlas grzybów ma swojego autora
Właśnie napisałam jest pyszny jakoś żyje a jedliśmy ogromne ilości potrawy z niego.
na surowo to można pieczarki i gołąbki zielone zwane wszak surojadki
A borowik ponury jest który ? :) Lubię grzyby. W Norwegii zbierałam, tam go nie jedzą... Nazywają steinsop czyli kamienny grzyb, grzyb-kamień. Najwięcej zbierałam szlachetnego w borach świerkowych, czasem może usiatkowanego na łąkach. Czadowo się zbiera gdy za każdym niemal świerkiem - ukryty jest borowik pyszny i biały w środku, można ugryźć na surowo. Konkurencję stanowili jedynie Litwini, może rzadziej Niemcy, Norwegowie na pewno nie. Nie wiedza co mają....
No, nie "prawdziwi Niemcy" nie zbierają grzybów leśnych. Jeżeli już to odkrawają cała "siateczkę " od spodu grzyba i tylko wykorzystują górę. Nazwa prawdziwka to schtein piltz - kamienny grzyb. Na ich ogródkach widać dużo maślaków, koźlarzy ,pieczarek, a ja miałam szczęście nawet na prawdziwe rydze - rosła tam taka "sosna- kosodrzewina"-nie znam prawidłowej nazwy. To samo jest w Szkocji . Tylko Polacy i Litwini zbierają grzyby, a też tam jest dużo. Pozdrawiam
Stanisławzbieram złotoborowika w lasach Sieradzkich
Borowiki amerykańskie zbierała koleżanką w październiku ubiegłego roku lasach w pobliżu Łeby (ja tylko spaceruję po lesie, grzybów nie widzę lecz uwielbiam je przetwarzać)
🧡
Krwistoborowik szatański jest krytycznie zagrożony i w Polsce są tylko 2 opisane stanowiska.
🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄
Borowiki Amerykańskie znalazłem 2 lata temu na południu lubelszczyzny.
W filmie jest porównanie ceglastego do szatana . Według mnie chyba że się mylę borowik szatański ma również trzon taki jak ceglasty a nie tak jak na filmie siateczka . Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę ?
Nie, szatański ma wyraźną siateczkę,na tych które są bardziej żółte na trzonie jest delikatniejsza ale jak się przyjrzeć to siatka jest. Podobnie krwistoborowik purpurowy też ma siatkę.
W Puszczy Bukowej mam dużo miejsc gdzie rośnie borowik szlachetny ale dwa miejsca spośród nich są szczególne. na jednym miejscu wśród szlachetnych rośnie, Borowik Amerykański, na drugim występuje borowik ciemnobrązowy. Z Żonką Amerykańskie nazywamy "pomarańcze".
Dziś zbierałem borowiki amerykańskie pod Wyszkowam w mazowieckiem
Na Podkarpaciu rok temu!
Na Podkarpaciu koło Kolbuszowej
Drugie i trzecie ujęcie przy borowiku szatańskim wygląda na ceglastoporego. Jak to z tym jest?
"Wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre można zjeść tylko raz w życiu"!
Już ładnych kilka lat temu pojawił się borowik amerykański koło Łeby..Ciekocinie i okolicach .. ludzie w pierwszym roku ich nie zbierali bo się bali a był ich wysyp....do ubiegłego roku rosły jak oszalałe...stadami w tym roku jak dotąd prawie ich nie ma...za sucho🍄?🤔
👍🍄🍄🍄🍄
gorzkoborowik zóltopory a podgrzybek złotawy jak rozróżnić?
Borowik amerykański Mazowsze puszcza kozienicka.
❤😊
A co z Modroborowikiem Ponurym?
niedawno znalazłem kilka sztuk zlotoborowika, tak że już wystepuje na podkarpaciu i co roku po 3-4 sztuki ciemnobrązowego prawdziwka zbieram
Na surowo (chociaż po lekkim podgrzaniu) to chyba tylko gąska zielona. Posolić, na grzejnik i jeść póki jeszcze nie parzy.
Obiło mi się o uszy, że krwistoborowiki szatańskie są zbierane i spożywane na południu Europy.
@@jaco82r Zbyt mało wiesz, by się udzielać.
@@jaco82r No nawet na takim kanale musi być troll? Tak sam z siebie czy masz płacone?
@@maryla6298 Też Cię lubię😉
A znalazłeś borowika kanciastoportego?
Od 3 lat zbieram borowika amerykańskiego w Jaworznie na śląsku.
Borowik amerykański zbierany w lasach w okolicach Olsztynka a dwa lata temu nad Narwią w okolicach wsi Binduszka.
Znalazlem u nas borowika wrzosowego ale nie byłem pewny bo tego gatunku nie zbieram pomorskie teraz już wiem
Amerykański okolice góry kalwarii mazowieckie
Wspomniałeś o borowiku ponurym ale go nie przedstawiłeś.
To prawda, coś musiało odpaść żeby nie było za długo😉 W zasadzie odpadło aż 10 innych borowików, może się pojawią jak ten filmik bedzie bardzo popularny.💪
Ja mam majtach borowika
Jeśli nie wiesz jaki grzyb- na język i już wiesz że jeśli pali to go nie zjesz. Proste, stare i działa.
Faaceet. W filmie przewijałeś o borowiku ponurym a zabrakło go na tej liście...
Ja borowiki szlachetne odnajduję w miejscach gdzie kiedyś nie pomyuślałbym ,że są grzyby. Gdy chodzę na grzyby do lasu odnajduję podgrzybki, koźlarze , pieprzniki, i zwykle tylko kilka lub nawet żadnego borowika. Gdy chce znaleźć borowika ide do zagajników brzozowych i dębowych o podłożu piaskowym gdzie jest sporo trawy. Tam nie ma innych grzybów (no może poza purchawkami, muchomorami) a gdy obrodzi borowikami to zawsze kilkanaście lub nawet wiecej uda się znależć!
Ja, gdy widzę purchawki i muchomory w takich zagajnikach, to już jest dobrze. Mogą być też koźlarze i prawdziwki. To nic nadzwyczajnego. Symbioza
Dokładnie robię to samo, to odmiana Borowika szlachetnego, ale niektórzy uznają to za oddzielny gatunek, Borowik brzozowy 🙂
ja w tamtym roku znalazlem ceglastoporego
na filmie 11 grzybów na podsumowaniu 10 -> brakuje krwistoborowika
Goryczak ma duże dziurki od spodu kapelusza. Często rośnie w wyrytych przez dziki dziurach w darni.
Borowik amerykański mój kolega znalazł w górach
Borowik amerykański występuję od Łeby do Lubiatowa.
Ja zbieram ale nie jem grzybów pozdrawiam
Borowik amerykański powiat węgrów mazowieckie
Borowik amerykański lubelskie Lublin
Borowik zielono-zajeczy. Trudno znalezc bo hyca.
tak jak mówisz... i po zjedzeniu Borowik obesrano-pory
Nie przenoś nic na południe PL bo już nam przenieśli syfy inne i teraz pozbyć się tych chwastów nie można 😊
Amerekańska inwazja 🇺🇸🍄 dobrze bo będziemy mieć nowy gatunek grzyba
A modroborowik ponury?
Zlotoborowik jest w lesie na południu Wielkopolski.