Nie montuję pomp w rozdzielaczach,bo od tego jest kotłownia 😁 zawsze siłownik z mieszaczem ale muszę rozważyć ATM... zawszę muszę dodawać moduł mieszacza do kotła,i...klijent klęka... Łapka w górę,jak zwykle
Mam podobny uklad, ale po 3 latach mam z nim problemy. Mianowicie podłogówka słabo grzeje, mimo odpowietrzania instalacji rotametry nie do wyregulowania. Jak zawor skrecam na min rotametry wskazują przeplyw od 2 do 3 l, ale gdy zawór rozkrece na max temp czyli w granicach 42 C rotametry wskazują 0. Pozdrawiam i szukam rozwiązania problemu.
Zawór blokuje przepływ przy wyższych nastawach temperatury, bo przez większość czasu właśnie przy takich ustawieniach pracował. Zanieczyszczenia krążące w instalacji powoli zapychały komorę mieszającą i doprowadziły do obecnego stanu. Jeśli zaworu nie da się wyczyścić, należy go wymienić.
Zależy od automatyki w instalacji. Przy sterowaniu podłogowym trzeba pompę podłączyć do listwy sterującej. W innych przypadkach można zastosować automatykę kotła albo inne rozwiązania - pokazaliśmy je w tym filmie: ruclips.net/video/rJuHr-chiiY/видео.html
Witam, Mam dokładnie taki sam system. Pirc kondesacyjny gazowy.Nie wiem dlaczego nie chce się załączyć pompa mieszającą? Dopiero po ustawieniu dużej temp na zaworze pompa się uruchamia. Pytanie: Jaka mam ustawiać temperature na zaworze i Termostacie przylgowym żeby było optymalnie. Dziękuję za informację
Termostat i zawór mieszający w tej instalacji pełnią inne funkcje. Temperaturę za zaworem termostatycznym ustawiamy taką, jaką chcemy podawać na instalację grzewczą. Na termostacie ustawiamy temperaturę włączenia pompy obiegowej. Powinna być niższa niż temperatura na zaworze.
Dziękuję za informację. Dokładnie tak ustawiam. Wieksza temp na zaworze mniejsza na Termostacie. Natomiast po uruchomieniu pieca pompa mieszającą nie załącza się? Dopiero jak ręcznie zmniejszę temp na termostacie to wtedy wszystko działa? Proszę o sugestie czy coś jest nie tak?
Jeżeli wszystko jest prawidłowo podłączone, zawór ATM nie powinien puszczać na przyłącze MIX wody o temperaturze wyższej niż ustawiona. Tolerancja wynosi 2 stopnie Celsjusza.
Witam Zakupiłem zawór Afriso wraz z siłownikiem i chciałbym dołożyć tą instalacje do mojego rozdzielacza zamiast siłownika ręcznego.Mam problem z zlokalizowaniem trójnika z termometrem tego do którego odchodzi powrót rozdzielacza jak on się fachowo nazywa?
Witam. Mam zamontowany waśnie taki moduł BTU z pompą wilo i mam problem z przepływem a mianowicie nie przekracza on 0.3 l na min a kiedy podwyższę temperaturę na zaworze atm przepływ jest zerowy. Pompa wilo jest podkręcona, 7 obiegów gdzie żaden nie jest dłuższy jak 70 m. oraz są zamontowane odpowietrzniki automatyczne. Czy brak przepływu może być związany z awaria zaworu atm bądź jego zabrudzeniem ? Pozdrawiam
Brak przepływu lub jego niewielka wartość prawdopodobnie spowodowane są zanieczyszczeniami, które zapchały komorę mieszającą zaworu termostatycznego. Przez to zawór blokuje przepływ.
jeżeli pytasz o afriso to mape instalatorów polecam z Ich oficjalnej strony internetowej afriso.pl/mapa-instalatorow ale takie podłączenie może wykonać każdy "ogarnięty" instalator byle nie brałbyś firmy "krzak" bo będzie tylko problem , pozdrawiam
Czy jak się ma zawór na instalacji 4d z pompa kotłowa do ochrony powrotu i układ mieszany na górze grzejniki a na dole podłogówka to można zainstalować taka gtupe pompową do lepszej pracy podłogówki???
W instalacji z zaworem 4D może być tylko obieg grzejnikowy: ruclips.net/video/OJKWYTKgWWY/видео.html oraz nie możemy dołożyć kolejnego zaworu mieszającego. Należy tę instalację przerobić i zastosować np. BPSa: ruclips.net/video/l36u7o8g6II/видео.html
Mam zawór trójdrożny mieszający z pompą oraz temrometrami prawie zaraz za peicem czy mogę tam dołożyć ten moduł atm zamiast siłownika elektrycznego na zaworze?
Tak - jeśli obiegiem grzewczym jest podłogówka, bo te zawory nie są przeznaczone do ogrzewania grzejnikowego. Dodatkowo w przypadku drugiej pompy trzeba zweryfikować czy w instalacji jest sprzęgło.
Witam, mam pytanie odnosnie regulacji czy lepiej jest zostawic przeplywy na maxa i regulowac temperature na zaworze 4drogowym np 30 stopni zasilanie czy tez skrecac przeplywy na rozdzielaczu?
Nie zalecamy regulacji temperatury wychodzącej na obieg podłogówki zaworem 4-drogowym. Na zaworze mieszającym ustawiamy odpowiednią temperaturę, przy której instalacja będzie grzała prawidłowo. Na rotametrach ustawiamy odpowiednie przepływy żeby każda pętla dostała swoją porcję ciepła.
Czy jest rozdzielacz 12 obiegow sterowany elektrycznie, tylko chodzi mi o to aby 12 obiego było sterowane jednoczesnie w jednym miejscu, a nie podzielone na kilka obwodow.
czy jest taki moduł na wyższą temperaturę ? np 40-60stC albo 40-80stC albo 50-80stC . sam moduł bez pompy i bez zaworów który będzie otwierał i zamykał dopływ wody ?
Witam. Mam instalację hydrauliczną, gdzie na dole jest ogrzewanie podłogowe, a na górze zwykłe grzejniki. Problem był taki, że zawory w grzejnikach stukały, prawdopodobnie ciśnienie było za duże. Hydraulik wymontował pompę z podłogówki za zaworem Afriso. Zawory w grzejnikach przestały strzelać, ale podłogówką słabo grzeje. Szczególnie w niższych temperaturach na dworze. Cały obieg chodzi na pompie z pieca. Piec podaje temperaturę wyższą niż 45 stopni i zawór zamiast mieszać wodę to się zakręca i cała woda w podłogówce stoi. Proszę o informajcę czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy może należy wymontować też ten zawór ?
Prawidłowe rozwiązanie powinno zawierać sprzęgło hydrauliczne. Rozdzieli ono hydraulicznie obieg grzejnikowy od podłogówki. Wtedy praca jednej pompy nie wpływa na drugą. Druga kwestia - zawór mieszający wymaga montażu pompy obiegowej, ponieważ bez niej nie miesza strumieni prawidłowo. Polecamy obejrzeć film: ruclips.net/video/l36u7o8g6II/видео.html
@@AFRISOpl Jestem pod wrażeniem Państwa zaangażowania i dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Rozwiał Pan moje wszystkie wątpliwości. Mam jeszcze tylko pytanie, czy pompa Grundfos wymaga jakiegoś dodatkowego sterownia, czy wystarczy podłączyć ją do prądu?
Jeżeli posiadamy automatykę umożliwiającą wysterowanie pompy obiegowej to zachęcamy do podłączenia pompy do sterownika. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby pompa obiegowa pracowała ciągle, bez automatyki.
@@AFRISOpl Wszystko działa jak należy zgodnie z tym co zasugerowałeś. Posiadam zawór mieszkający i tak jak pisałeś zainstalowałem pompę mieszającą. Wszystko działa jednak wolałbym, żeby ta pompa włączała się wtedy kiery sterownik jest w trybie grzania. Wydaje mi się to mało ekonomiczne i niepotrzebne, żeby pompa chodziła cały czas, gdyż na tą chwile ogrzewanie włącza się średnio 4 - 5 godzin na dobę, a przez resztę czasu pompa miesza praktycznie zimną wodę. Widzę, że w pompie jest wtyk PWN, tylko gdzie ją podłączyć? Posiadam Piec Viessmann Vitodens 100 oraz sterownik Salus.
Można wykorzystać sygnał PWN i podpiąć pompę pod automatykę, która wykorzystuje ten sygnał. Radzimy skontaktować się z Viessmannem lub Sausem i dopytać, czy w ich urządzeniach jest taka możliwość.
Jeśli jest opcja nastawienia temperatury zasilania centralnie na kotle to zawór mieszający nie jest potrzebny.
4 года назад
Witam czy zamiast zaworu można założyć elektryczny sterowany przez wi fi i drugie pytanie jak np elektryczny zamknie zawór na 100% co się stanie wtedy z pompą vilo czy się nie popsuje
Jeżeli regulujemy temperaturę poprzez termostat to zazwyczaj taki termostat włącza bądź wyłącza pompę obiegową w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
Dzień dobry WSZYSTKIM :) Panie Tomku z AFRISO powtórzę pytanie precyzując : w kotle IMMERGAS Victrix Exa ERP jest możliwość i tak też jest , że w zależności od potrzeb instalacji pompa obiegowa może być wyłączana przez sterownik albo może pracować cały czas. Mam 100% podłogówki a więc sam rozdzielacz podłączony bezpośrednio do kotła gazowego. Jak więc ustawić ??? Pozdrawiam ANDY.
To zależy od użytkownika. Jeśli regulator (termostat) jest ustawiony w pomieszczeniu reprezentacyjnym i chcemy, by względem tego pomieszczenia działało ogrzewanie, to pompę obiegową w kotle można wyłączać w ten sposób.
Proszę sprawdzić czy temperatura na zasilaniu zmienia się w zależności od nastawy zaworu. Mogło dojść do zanieczyszczenia zaworu wskutek czego stracił swoje możliwości regulacyjne
Da się do tego zestawu zamontować dodatkowy regulator z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu? Chodzi mi o to żeby w mieszkaniu była stała temperatura niezależnie od tego co dzieje się na dworze. Bardzo proszę o informację.
Rozwiązaniem jest montaż czujnika pokojowego (termostatu), który w zależności od zmierzonej w pomieszczeniu temperatury będzie sterował pracą pompy obiegowej w zestawie BTU na zasadzie włącz / wyłącz.
A czy jest sens montażu takiego mieszacza z pompą przy rozdzielaczach czy w instalacji z piecem gazowym kondensacyjnym gdzie jest tylko podłogówka na dwóch rozdzielaczach (jeden na parterze i jeden na piętrze). Czy to nie będzie bardziej szkodzić niż pomagać? Na kotle można ustawić niska temp zasilania i chyba to wystarczy czy się mylę? Pozdrawiam
Gdy chcemy utrzymywać inną temperaturę na parterze a inną na piętrze, wtedy należy zastosować grupy mieszające BTU razem ze sprzęgłem hydraulicznym. Jeśli nie zależy nam na różnych temperaturach zasilania, wtedy nie ma potrzeby stosowania grup mieszających.
Witam. Mam Pyt. Posiadając zawór termo z kapilarą do podłogówki zakres do 7 mam ustawione na 4 . Można to odblokować i dać na więcej np 5 skoro tak mi zrobili. Żeby osiągnąć te 40 na podłogę na zasilaniu muszę mieć ponad 60 stopni proszę o odp
Jeśli grzejniki pracują na tym samym parametrze co instalacja podłogowa, to nie trzeba stosować modułu BTU. Ale jeśli chcemy instalację grzejnikową zasilać wyższą temperaturą niż instalację podłogową, to wtedy moduł mieszający BTU z zaworem ATM sprawdzi się jak najbardziej.
Czy stosuje sie zamiast zaworu termostatycznego zawory reczne z silownikiem pro-click sterowanym przez pogodowke ? Takie rozwiazanie wydaje sie miec wiecej sensu. Zawor termostatyczny wymaga regularnej korekty recznej przy roznych temperaturach zewnetrznych.
Posiadamy grupę do podłogówki z zaworem obrotowym: afriso.pl/katalog-online/afriso/moduly-mieszajace-btu-i-bru-do-ogrzewania-podlogowego/produkt/9055100
Witam, zastanawia mnie czy taki zawór ma wpływ na ilość przepływów na belce rozdzielacza - czy np przeplyw przy nastawię 30° jest taki sam jak przy 40° ? Biorąc to na rozum nie ma znaczenia czy woda ma 20° czy 40° bo przepust tego zaworu jest taki sam - przynajmniej powinien ? Posiadam instalacje która od samego początku stwarza taki problem, że przy mniejszej temperaturze na zaworze przeplyw jest większy wytwarzany przez pompę cyrkulacyjną a przy maksymalnym rozkręceniu maleje ... pozdrawiam
Zawór nie ogranicza przepływu, tylko miesza w odpowiedniej proporcji wodę ciepłą z zimną. Blokowanie przepływu ma jedynie miejsce w momencie zablokowania komory mieszającej przez zanieczyszczenia.
Chciałem kupić taką grupę, ale nie mogę znaleźć na Waszej stronie :( Widzę, że filmik jest sprzed 4 lat - czy ocenie można kupić podobną grupę (montowaną do skrzynki, do 700 mb rury)?
Rotametry regulują przepływ na instalacji. Zawór ATM reguluje tylko temperaturę. Trzeba ustawić taką, żeby przy przepływach ok. 0,4 - 1,5 l/min mieć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
Mnie trafia regulacja. Bo hydraulik zrobil osobno grzejniki osobno podlogówke(dobrze na RTL) a piec ma pogodynke i grzeje 30 stopniami to kaloryfery zimne. Miał zrobić dobrze to jest tak jak jest. By zmienic temp grzania musze zmieniac krzywą. Tragedia
Krzywa jest od tego, żeby temperatura w budynku była stała, a nie od tego żeby grzejniki były ciepłe. Jeśli masz zbyt niska temp w domu, to fakt trzeba zmienić krzywą, wyregulować grzejniki i podłogowe i ma być. Jeśli dobrze wystroisz nic nie trzeba zmieniać, właśnie po to jest krzywa.
@@sponcz Tak, wiem od czego jest krzywa bo siedzialem nad nią trochu. Na dole podłogwka, na gorze kaloryfery. Piec jednofunkcyjny Vaillant. Instalator pieca ustawił krzywą na 07 i kazal obserwowac. Ja po roku doszedłem do 1,1. Na dole jest cieplo ale na gorze chłodniej. Jeśli piec grzeje i temperatura wody zasilającej jest 30 stopni to dla podłogówki jest ok. Ale taka temperatura dla grzejnika to nic, naet nie odczuje. Dlatego też serwisant powiedział abym dostosował krzywą do grzejników i tyle. Myślałem na początku, że podloga żyć będzie swoim życiem a kaloryfery swoim. A tymczasem sie nie da. Krzywej też nie chciałem zwiększać za bardzo. Piec chodzi w funkcji termostat na sterowniku VRC700/4.
@@gugo696 Skoro instalator ustawił krzywą na podlogowke, to w jaki sposób termostat wyreguluje temperaturę? Termostat jest w zasadzie ogranicznikiem temp, jeśli dasz za mała temp. na zasilaniu to termostat nic be wyreguluje, termostat będzie cały czas otwarty i w pomieszczeniu będzie chłodno. Niestety trzeba metodą prób i błędów dojść do zadowalającego ustawienia.
Ja właśnie dołożyłem termostat za 15zł , ktory doświadcalnie ustawiłem tak, by pilnował aby na powrocie nie była za wysoka temperatura. W odpowiednim momencie się wyłącza. PC pracuje na buforek wydajnie i oszczędnie. Podłoga jest nieprzegrzana
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź Chyba mało precyzyjnie zadałem pytanie. W układzie pracuje jeszcze pompa w kotle gazowym kondensacyjnym. Chodzi mi o to czy między zaworem ATM a belką powrotną podłogówki powinien być zastosowany zawór zwrotny
Zawór zwrotny lepiej zastosować na powrocie gdzie wraca nam zimny czynnik do kotła. Zabezpieczymy się przed przebijaniem ciepła z instalacji na powrót zaworu ATM.
Pytanie : Posiadam podłogę drewniana. Temp podłogi powinna mieć okolice max 25 stopni. Skąd mam wiedzieć jaką rzeczywiście ma? Skoro w komentarzu niżej piszecie, że "czerwony" licznik ukazuje temp na wyjściu do rozdzielacza, a nie rzeczywistą temperaturę (ogrzewania podłogowego)? Pozdrawiam serdecznie
Witam. Pytanie konkret. Posiadam pięć na ekogroszek, dwie pompki na dół i na górę. Na każdej pompce zawór mieszający atm. Pytanie. W domu chce mieć temperaturę ok 22 stopnie ile stopni ustawić na zaworach mieszających?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Temperatura zewnętrzna jest zmienna. W zależności od niej trzeba dokonywać zmian na zaworze termostatycznym. Dziś wystarczy nastawa 2, jutro spadnie temperatura i trzeba będzie zmienić nastawę na 3, itd. - pozostaje metoda prób i błędów.
Do prawidłowego działania zaworu termostatycznego wymagana jest pompa obiegowa zamontowana na wyjściu wody zmieszanej z zaworu. Inne jej położenie będzie skutkować nieprawidłowym mieszaniem w zaworze ATM.
Nie przesadzacie? Ktora posadzka, wylewka, szpachla wytrzyma 40stC? W zimnym domu wieszajcie grzejniki i trzymajcie 60stC, w cieplym domu w podlogiwce 30stC to max.
Rury ogrzewania podłogowego, w których płynie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu mniej więcej o grubości około 6 cm. Na nim jest jeszcze ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), która powinna mieć temperaturę w granicach od 26 do 33°C - w zależności od rodzaju pomieszczeń (pokój czy łazienka). Aby to było możliwe, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być znacznie wyższa dochodząca czasem do 40°C i nawet więcej (nie może przekraczać 55°C).
Cz jeżeli chcę zasilić rozdzielacz podłogówki z prezentowanym modułem BTU bezpośrednio z bufora to czy ta pompa w module jest wystarczająca czy potrzebna jest jeszcze dodatkowa pompa obiehowa między buforem a rozdzielaczem?
Jeżeli instalacja nie jest duża, to pompa obiegowa z modułu powinna być wystarczająca. Dokładnie tak jak opisywaliśmy w filmie. Moduł można zastosować do około 700 mb rury podłogówki.
Nie montuję pomp w rozdzielaczach,bo od tego jest kotłownia 😁 zawsze siłownik z mieszaczem ale muszę rozważyć ATM... zawszę muszę dodawać moduł mieszacza do kotła,i...klijent klęka... Łapka w górę,jak zwykle
Dziękujemy za łapkę w górę :)
Po co siłownik, nie wystarczy sam mieszacz?
Da się prosto? Da się. Łapka w górę. Czekam na film z cyrkulacją.
Dziękujemy ;)
Mam podobny uklad, ale po 3 latach mam z nim problemy. Mianowicie podłogówka słabo grzeje, mimo odpowietrzania instalacji rotametry nie do wyregulowania. Jak zawor skrecam na min rotametry wskazują przeplyw od 2 do 3 l, ale gdy zawór rozkrece na max temp czyli w granicach 42 C rotametry wskazują 0. Pozdrawiam i szukam rozwiązania problemu.
Zawór blokuje przepływ przy wyższych nastawach temperatury, bo przez większość czasu właśnie przy takich ustawieniach pracował. Zanieczyszczenia krążące w instalacji powoli zapychały komorę mieszającą i doprowadziły do obecnego stanu. Jeśli zaworu nie da się wyczyścić, należy go wymienić.
Mam ten sam problem, czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Wreszcie jakaś normalna jakość filmu waszego, lepiej się ogląda na oledzie
Dziękujemy :)
Witam jak podłączyć zasilanie tej pompy czy może być podłączona do sterownika głównej pompy? Gdzie ten przewód ma być podłączony?
Zależy od automatyki w instalacji. Przy sterowaniu podłogowym trzeba pompę podłączyć do listwy sterującej. W innych przypadkach można zastosować automatykę kotła albo inne rozwiązania - pokazaliśmy je w tym filmie: ruclips.net/video/rJuHr-chiiY/видео.html
Witam,
Mam dokładnie taki sam system. Pirc kondesacyjny gazowy.Nie wiem dlaczego nie chce się załączyć pompa mieszającą? Dopiero po ustawieniu dużej temp na zaworze pompa się uruchamia. Pytanie: Jaka mam ustawiać temperature na zaworze i Termostacie
przylgowym żeby było optymalnie. Dziękuję za informację
Termostat i zawór mieszający w tej instalacji pełnią inne funkcje. Temperaturę za zaworem termostatycznym ustawiamy taką, jaką chcemy podawać na instalację grzewczą. Na termostacie ustawiamy temperaturę włączenia pompy obiegowej. Powinna być niższa niż temperatura na zaworze.
Dziękuję za informację. Dokładnie tak ustawiam. Wieksza temp na zaworze mniejsza na Termostacie. Natomiast po uruchomieniu pieca pompa mieszającą nie załącza się? Dopiero jak ręcznie zmniejszę temp na termostacie to wtedy wszystko działa? Proszę o sugestie czy coś jest nie tak?
Uruchomienie pieca w tym wypadku nie wpływa bezpośrednio na uruchomienie pompy - oczywiście dopóki nie wygrzejemy instalacji.
Witam. Mam pytanie na którym biegu najlepiej ustawić moduł mieszający do podłogówki?
Na najmniejszym. Jak będzie za zimno to należy zwiększyć wydajność zmieniając bieg.
ja mam 32 jak za zimno to 35 i wystarczy
Witam mam zawór afriso 2.3 kvs ale on na termetrze przy zasilaniu pokazuje więcej niż te 43 stopnie
Jeżeli wszystko jest prawidłowo podłączone, zawór ATM nie powinien puszczać na przyłącze MIX wody o temperaturze wyższej niż ustawiona. Tolerancja wynosi 2 stopnie Celsjusza.
Witam Zakupiłem zawór Afriso wraz z siłownikiem i chciałbym dołożyć tą instalacje do mojego rozdzielacza zamiast siłownika ręcznego.Mam problem z zlokalizowaniem trójnika z termometrem tego do którego odchodzi powrót rozdzielacza jak on się fachowo nazywa?
Proszę dokładniej opisać z czym Pan ma problem.
Witam. Mam zamontowany waśnie taki moduł BTU z pompą wilo i mam problem z przepływem a mianowicie nie przekracza on 0.3 l na min a kiedy podwyższę temperaturę na zaworze atm przepływ jest zerowy. Pompa wilo jest podkręcona, 7 obiegów gdzie żaden nie jest dłuższy jak 70 m. oraz są zamontowane odpowietrzniki automatyczne. Czy brak przepływu może być związany z awaria zaworu atm bądź jego zabrudzeniem ? Pozdrawiam
Brak przepływu lub jego niewielka wartość prawdopodobnie spowodowane są zanieczyszczeniami, które zapchały komorę mieszającą zaworu termostatycznego. Przez to zawór blokuje przepływ.
W jakim rejonie działacie szukam hydraulika powierzchnia mała tylko parter 108m podłogowka , gaz, grzejnik łazienkowy i może w garażu.
To jest producent nie wykonawca
jeżeli pytasz o afriso to mape instalatorów polecam z Ich oficjalnej strony internetowej afriso.pl/mapa-instalatorow ale takie podłączenie może wykonać każdy "ogarnięty" instalator byle nie brałbyś firmy "krzak" bo będzie tylko problem , pozdrawiam
Rozumiem. W mojej okolicy nie działacie. Ciężko zaufać obcemu fachowcowi jak się nie zobaczy jego pracy wykonania. A mój nie ma czasu za bardzo.
Czy jak się ma zawór na instalacji 4d z pompa kotłowa do ochrony powrotu i układ mieszany na górze grzejniki a na dole podłogówka to można zainstalować taka gtupe pompową do lepszej pracy podłogówki???
W instalacji z zaworem 4D może być tylko obieg grzejnikowy: ruclips.net/video/OJKWYTKgWWY/видео.html oraz nie możemy dołożyć kolejnego zaworu mieszającego. Należy tę instalację przerobić i zastosować np. BPSa: ruclips.net/video/l36u7o8g6II/видео.html
Mam zawór trójdrożny mieszający z pompą oraz temrometrami prawie zaraz za peicem czy mogę tam dołożyć ten moduł atm zamiast siłownika elektrycznego na zaworze?
Tak - jeśli obiegiem grzewczym jest podłogówka, bo te zawory nie są przeznaczone do ogrzewania grzejnikowego. Dodatkowo w przypadku drugiej pompy trzeba zweryfikować czy w instalacji jest sprzęgło.
@@AFRISOpl nie ma.
Witam, mam pytanie odnosnie regulacji czy lepiej jest zostawic przeplywy na maxa i regulowac temperature na zaworze 4drogowym np 30 stopni zasilanie czy tez skrecac przeplywy na rozdzielaczu?
Nie zalecamy regulacji temperatury wychodzącej na obieg podłogówki zaworem 4-drogowym. Na zaworze mieszającym ustawiamy odpowiednią temperaturę, przy której instalacja będzie grzała prawidłowo. Na rotametrach ustawiamy odpowiednie przepływy żeby każda pętla dostała swoją porcję ciepła.
Czy jest rozdzielacz 12 obiegow sterowany elektrycznie, tylko chodzi mi o to aby 12 obiego było sterowane jednoczesnie w jednym miejscu, a nie podzielone na kilka obwodow.
Fajnie jak byście podawali ceny waszych produktów
Filmy na YT żyją cały czas. W ciągu np. roku ceny mogą się zmienić - jeśli ktoś oglądałby film po tym czasie, mógłby się poczuć wprowadzony w błąd.
@@AFRISOpl ok rozumiem dzięki za odpisanie
czy jest taki moduł na wyższą temperaturę ? np 40-60stC albo 40-80stC albo 50-80stC . sam moduł bez pompy i bez zaworów który będzie otwierał i zamykał dopływ wody ?
Moduł BTU jest przeznaczony wyłącznie do instalacji podłogowej dlatego nie ma wersji z zaworem na wyższą temperaturę.
Witam. Mam instalację hydrauliczną, gdzie na dole jest ogrzewanie podłogowe, a na górze zwykłe grzejniki. Problem był taki, że zawory w grzejnikach stukały, prawdopodobnie ciśnienie było za duże. Hydraulik wymontował pompę z podłogówki za zaworem Afriso. Zawory w grzejnikach przestały strzelać, ale podłogówką słabo grzeje. Szczególnie w niższych temperaturach na dworze. Cały obieg chodzi na pompie z pieca. Piec podaje temperaturę wyższą niż 45 stopni i zawór zamiast mieszać wodę to się zakręca i cała woda w podłogówce stoi. Proszę o informajcę czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy może należy wymontować też ten zawór ?
Prawidłowe rozwiązanie powinno zawierać sprzęgło hydrauliczne. Rozdzieli ono hydraulicznie obieg grzejnikowy od podłogówki. Wtedy praca jednej pompy nie wpływa na drugą. Druga kwestia - zawór mieszający wymaga montażu pompy obiegowej, ponieważ bez niej nie miesza strumieni prawidłowo. Polecamy obejrzeć film: ruclips.net/video/l36u7o8g6II/видео.html
@@AFRISOpl Jestem pod wrażeniem Państwa zaangażowania i dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Rozwiał Pan moje wszystkie wątpliwości. Mam jeszcze tylko pytanie, czy pompa Grundfos wymaga jakiegoś dodatkowego sterownia, czy wystarczy podłączyć ją do prądu?
Jeżeli posiadamy automatykę umożliwiającą wysterowanie pompy obiegowej to zachęcamy do podłączenia pompy do sterownika. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby pompa obiegowa pracowała ciągle, bez automatyki.
@@AFRISOpl Wszystko działa jak należy zgodnie z tym co zasugerowałeś. Posiadam zawór mieszkający i tak jak pisałeś zainstalowałem pompę mieszającą. Wszystko działa jednak wolałbym, żeby ta pompa włączała się wtedy kiery sterownik jest w trybie grzania. Wydaje mi się to mało ekonomiczne i niepotrzebne, żeby pompa chodziła cały czas, gdyż na tą chwile ogrzewanie włącza się średnio 4 - 5 godzin na dobę, a przez resztę czasu pompa miesza praktycznie zimną wodę. Widzę, że w pompie jest wtyk PWN, tylko gdzie ją podłączyć? Posiadam Piec Viessmann Vitodens 100 oraz sterownik Salus.
Można wykorzystać sygnał PWN i podpiąć pompę pod automatykę, która wykorzystuje ten sygnał. Radzimy skontaktować się z Viessmannem lub Sausem i dopytać, czy w ich urządzeniach jest taka możliwość.
Dzień dobry. Czy jest sens montować taki mieszać gdy ma się 100% podłogowki ogrzewaną kotłem gazowym?? Pozdrawiam
Jeśli jest opcja nastawienia temperatury zasilania centralnie na kotle to zawór mieszający nie jest potrzebny.
Witam czy zamiast zaworu można założyć elektryczny sterowany przez wi fi i drugie pytanie jak np elektryczny zamknie zawór na 100% co się stanie wtedy z pompą vilo czy się nie popsuje
Aby odpowiedzieć na to pytanie proszę sprecyzować jaki element ma być zainstalowany zamiast zaworu termostatycznego.
Pompa ma cały czas być włączona? Czy ma się włączać powyżej jakieś temperatury poprzez zamontowany termostat?
Jeżeli regulujemy temperaturę poprzez termostat to zazwyczaj taki termostat włącza bądź wyłącza pompę obiegową w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
Dzień dobry WSZYSTKIM :)
Panie Tomku z AFRISO powtórzę pytanie precyzując : w kotle IMMERGAS Victrix Exa ERP jest możliwość i tak też jest , że w zależności od potrzeb instalacji pompa obiegowa może być wyłączana przez sterownik albo może pracować cały czas. Mam 100% podłogówki a więc sam rozdzielacz podłączony bezpośrednio do kotła gazowego. Jak więc ustawić ??? Pozdrawiam ANDY.
To zależy od użytkownika. Jeśli regulator (termostat) jest ustawiony w pomieszczeniu reprezentacyjnym i chcemy, by względem tego pomieszczenia działało ogrzewanie, to pompę obiegową w kotle można wyłączać w ten sposób.
A co zrobić jak temperatura jest ustawiona na maksa, a termometr pokazuje 30?
Proszę sprawdzić czy temperatura na zasilaniu zmienia się w zależności od nastawy zaworu. Mogło dojść do zanieczyszczenia zaworu wskutek czego stracił swoje możliwości regulacyjne
Da się do tego zestawu zamontować dodatkowy regulator z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu? Chodzi mi o to żeby w mieszkaniu była stała temperatura niezależnie od tego co dzieje się na dworze. Bardzo proszę o informację.
Rozwiązaniem jest montaż czujnika pokojowego (termostatu), który w zależności od zmierzonej w pomieszczeniu temperatury będzie sterował pracą pompy obiegowej w zestawie BTU na zasadzie włącz / wyłącz.
Witam posiadam taki sam moduł i mam pytanie odnośnie nastaw na pompie , tam jest zakres od 1- 6 i są dwa wykresy. Jak to najlepiej ustawić. Pozdrawiam
W tym filmie szczegółowo omówiliśmy jak należy ustawić pompę obiegową: ruclips.net/video/o-Et9AFMqJY/видео.html
A czy jest sens montażu takiego mieszacza z pompą przy rozdzielaczach czy w instalacji z piecem gazowym kondensacyjnym gdzie jest tylko podłogówka na dwóch rozdzielaczach (jeden na parterze i jeden na piętrze). Czy to nie będzie bardziej szkodzić niż pomagać? Na kotle można ustawić niska temp zasilania i chyba to wystarczy czy się mylę? Pozdrawiam
Gdy chcemy utrzymywać inną temperaturę na parterze a inną na piętrze, wtedy należy zastosować grupy mieszające BTU razem ze sprzęgłem hydraulicznym. Jeśli nie zależy nam na różnych temperaturach zasilania, wtedy nie ma potrzeby stosowania grup mieszających.
Witam. Mam Pyt. Posiadając zawór termo z kapilarą do podłogówki zakres do 7 mam ustawione na 4 . Można to odblokować i dać na więcej np 5 skoro tak mi zrobili. Żeby osiągnąć te 40 na podłogę na zasilaniu muszę mieć ponad 60 stopni proszę o odp
Nie mamy w ofercie zaworu termostatycznego z kapilarą, więc rekomendujemy zapytać bezpośrednio producentów takich urządzeń.
A jeżeli mamy np grzejniki na trójnikach plus dodatkowo podłogówki w całym mieszkaniu na rozdzielaczaczu to warto taki zestaw zamontować ?
Jeśli grzejniki pracują na tym samym parametrze co instalacja podłogowa, to nie trzeba stosować modułu BTU. Ale jeśli chcemy instalację grzejnikową zasilać wyższą temperaturą niż instalację podłogową, to wtedy moduł mieszający BTU z zaworem ATM sprawdzi się jak najbardziej.
Czy stosuje sie zamiast zaworu termostatycznego zawory reczne z silownikiem pro-click sterowanym przez pogodowke ? Takie rozwiazanie wydaje sie miec wiecej sensu. Zawor termostatyczny wymaga regularnej korekty recznej przy roznych temperaturach zewnetrznych.
Można w instalacji c.o. stosować zawory termostatyczne, jak i zawory obrotowe ARV z siłownikiem i sterowane pogodowo.
@@AFRISOpl w waszych produktach nie występuje grupa mieszająca do Rozdzielacza podłogówki w takim wariancie, stąd moje pytanie
Posiadamy grupę do podłogówki z zaworem obrotowym: afriso.pl/katalog-online/afriso/moduly-mieszajace-btu-i-bru-do-ogrzewania-podlogowego/produkt/9055100
Witam, zastanawia mnie czy taki zawór ma wpływ na ilość przepływów na belce rozdzielacza - czy np przeplyw przy nastawię 30° jest taki sam jak przy 40° ? Biorąc to na rozum nie ma znaczenia czy woda ma 20° czy 40° bo przepust tego zaworu jest taki sam - przynajmniej powinien ? Posiadam instalacje która od samego początku stwarza taki problem, że przy mniejszej temperaturze na zaworze przeplyw jest większy wytwarzany przez pompę cyrkulacyjną a przy maksymalnym rozkręceniu maleje ... pozdrawiam
Zawór nie ogranicza przepływu, tylko miesza w odpowiedniej proporcji wodę ciepłą z zimną. Blokowanie przepływu ma jedynie miejsce w momencie zablokowania komory mieszającej przez zanieczyszczenia.
Chciałem kupić taką grupę, ale nie mogę znaleźć na Waszej stronie :( Widzę, że filmik jest sprzed 4 lat - czy ocenie można kupić podobną grupę (montowaną do skrzynki, do 700 mb rury)?
Oczywiście, można dalej kupić taką grupę pompową, numer katalogowy 9050120 lub 9050110.
@@AFRISOpl witam a jest jakaś do 14 obiegów?
@@dejwbud Procalida EF1 K posiada możliwość rozbudowy do 14 obiegów 😉
Czy na powrocie z modułu mieszającego do źródła ciepła należy zamontować zawór zwrotny? Aby pompa obiegowa nie podsysała medium z powrotu instalacji.
Tak, należy zamontować zawór zwrotny na powrocie z modułu.
No dobrze ale jak ustawić ten zawor w relacji do rotametrow
Rotametry regulują przepływ na instalacji. Zawór ATM reguluje tylko temperaturę. Trzeba ustawić taką, żeby przy przepływach ok. 0,4 - 1,5 l/min mieć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
Mnie trafia regulacja. Bo hydraulik zrobil osobno grzejniki osobno podlogówke(dobrze na RTL) a piec ma pogodynke i grzeje 30 stopniami to kaloryfery zimne. Miał zrobić dobrze to jest tak jak jest. By zmienic temp grzania musze zmieniac krzywą. Tragedia
Krzywa jest od tego, żeby temperatura w budynku była stała, a nie od tego żeby grzejniki były ciepłe. Jeśli masz zbyt niska temp w domu, to fakt trzeba zmienić krzywą, wyregulować grzejniki i podłogowe i ma być. Jeśli dobrze wystroisz nic nie trzeba zmieniać, właśnie po to jest krzywa.
@@sponcz Tak, wiem od czego jest krzywa bo siedzialem nad nią trochu. Na dole podłogwka, na gorze kaloryfery. Piec jednofunkcyjny Vaillant. Instalator pieca ustawił krzywą na 07 i kazal obserwowac. Ja po roku doszedłem do 1,1. Na dole jest cieplo ale na gorze chłodniej. Jeśli piec grzeje i temperatura wody zasilającej jest 30 stopni to dla podłogówki jest ok. Ale taka temperatura dla grzejnika to nic, naet nie odczuje. Dlatego też serwisant powiedział abym dostosował krzywą do grzejników i tyle. Myślałem na początku, że podloga żyć będzie swoim życiem a kaloryfery swoim. A tymczasem sie nie da. Krzywej też nie chciałem zwiększać za bardzo. Piec chodzi w funkcji termostat na sterowniku VRC700/4.
@@sponcz Krzywa jest do podłogowego, temp. w pomieszczeniach z kaloryferem reguluje termostat kaloryfera!
@@Pan_kabelek To paszkwil?
@@gugo696 Skoro instalator ustawił krzywą na podlogowke, to w jaki sposób termostat wyreguluje temperaturę? Termostat jest w zasadzie ogranicznikiem temp, jeśli dasz za mała temp. na zasilaniu to termostat nic be wyreguluje, termostat będzie cały czas otwarty i w pomieszczeniu będzie chłodno. Niestety trzeba metodą prób i błędów dojść do zadowalającego ustawienia.
Temperatura 25-40 stopni o której mowa w materiale to zakres mierzony zaraz na wyjściu pieca czy konkretnie temperatura podłogi?
To zakres, jaki najczęściej ustawiamy na pokrętle zaworu termostatycznego - czyli temperatura na wejściu do rozdzielacza.
Ja właśnie dołożyłem termostat za 15zł , ktory doświadcalnie ustawiłem tak, by pilnował aby na powrocie nie była za wysoka temperatura. W odpowiednim momencie się wyłącza. PC pracuje na buforek wydajnie i oszczędnie. Podłoga jest nieprzegrzana
Witam Czy w przypadku kiedy pompa nie pracuje i siłowniki ogrzewania podłogowego są zamknięte woda z zasilania będzie wracać przez zawór ATM do kotła?
Jeśli pompa nie pracuje a siłowniki są zamknięte, to nie ma obiegu wody - nic nie wypłynie, w związku z tym nie ma co wrócić.
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź Chyba mało precyzyjnie zadałem pytanie. W układzie pracuje jeszcze pompa w kotle gazowym kondensacyjnym. Chodzi mi o to czy między zaworem ATM a belką powrotną podłogówki powinien być zastosowany zawór zwrotny
Zawór zwrotny lepiej zastosować na powrocie gdzie wraca nam zimny czynnik do kotła. Zabezpieczymy się przed przebijaniem ciepła z instalacji na powrót zaworu ATM.
@@AFRISOpl Dziękuję bardzo
✔️Subskrybuj nasz kanał: ruclips.net/user/afrisopl
A Wy? W jaki sposób regulujecie temperaturę na podłogówkę? Podzielcie się z nami w komentarzach!
A my nie regulujemy temperatury podłogówki, bo jeżeli źródłem ciepła jest pompa ciepła, to jest to sensu pozbawione!
Termostat od pompki na rurze powrotnej z podłogi. Nie przegrzewa się pomieszczeń
Do fryzjera się poszlo w trakcie nagrywania:)
Hah, faktycznie - sokole oko :D
No tak tylko gdzie znajdę speca który zobaczy czy sie to da zamontować aby nie kupić i zostać na lodzie
Pytanie : Posiadam podłogę drewniana. Temp podłogi powinna mieć okolice max 25 stopni. Skąd mam wiedzieć jaką rzeczywiście ma? Skoro w komentarzu niżej piszecie, że "czerwony" licznik ukazuje temp na wyjściu do rozdzielacza, a nie rzeczywistą temperaturę (ogrzewania podłogowego)? Pozdrawiam serdecznie
Aby znać temp. podłogi trzeba zainstalować czujnik w wylewce nad rurami podłogówki.
Witam. Pytanie konkret. Posiadam pięć na ekogroszek, dwie pompki na dół i na górę. Na każdej pompce zawór mieszający atm. Pytanie. W domu chce mieć temperaturę ok 22 stopnie ile stopni ustawić na zaworach mieszających?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Temperatura zewnętrzna jest zmienna. W zależności od niej trzeba dokonywać zmian na zaworze termostatycznym. Dziś wystarczy nastawa 2, jutro spadnie temperatura i trzeba będzie zmienić nastawę na 3, itd. - pozostaje metoda prób i błędów.
Jak jest popa główna na podglowce to myślę że bez popy można założyć zawor termostatycny na rozdzielacz żeby minąć odpowiednia temperatura?
Do prawidłowego działania zaworu termostatycznego wymagana jest pompa obiegowa zamontowana na wyjściu wody zmieszanej z zaworu. Inne jej położenie będzie skutkować nieprawidłowym mieszaniem w zaworze ATM.
Nie przesadzacie? Ktora posadzka, wylewka, szpachla wytrzyma 40stC? W zimnym domu wieszajcie grzejniki i trzymajcie 60stC, w cieplym domu w podlogiwce 30stC to max.
Rury ogrzewania podłogowego, w których płynie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu mniej więcej o grubości około 6 cm. Na nim jest jeszcze ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), która powinna mieć temperaturę w granicach od 26 do 33°C - w zależności od rodzaju pomieszczeń (pokój czy łazienka). Aby to było możliwe, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być znacznie wyższa dochodząca czasem do 40°C i nawet więcej (nie może przekraczać 55°C).
Cz jeżeli chcę zasilić rozdzielacz podłogówki z prezentowanym modułem BTU bezpośrednio z bufora to czy ta pompa w module jest wystarczająca czy potrzebna jest jeszcze dodatkowa pompa obiehowa między buforem a rozdzielaczem?
Jeżeli instalacja nie jest duża, to pompa obiegowa z modułu powinna być wystarczająca. Dokładnie tak jak opisywaliśmy w filmie. Moduł można zastosować do około 700 mb rury podłogówki.
Nie zapomnijcie zostawić łapki w dół
W chuj się dowiedziałem
Wszyscy twierdzą, że mieszanie z zawór trójdrogowy bez elektroniki to szmelc!
Niepotrzebne pierdoly które generują koszty
Rozumiem ze Twoja kotlownia to absolutne minimum
Sylwester Skalisz oczywiście minimum i prostota