Nie nagrywaj w złym standardzie! PAL vs NTSC - różnice i skąd one wynikają

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 ноя 2024

Комментарии • 34

  • @JarasS500
    @JarasS500 3 года назад +4

    Jak zwykle świetny materiał, świetnie wytłumaczone 💪

  • @piq_
    @piq_ 3 года назад +2

    dobra robota! 👍

  • @studiofilmowetomasz4134
    @studiofilmowetomasz4134 3 года назад +1

    Dzięki Patrik :))

  • @Nibyjak
    @Nibyjak 2 года назад +5

    No pięknie, całe życie w złym standarcie bylem

    • @PatrikHeliosz
      @PatrikHeliosz  2 года назад +1

      To teraz już bedzie tak jak ma byc :)))

  • @piotrmazurek77
    @piotrmazurek77 3 года назад +3

    Dzięki za fajną wiedzę. Zastanawiam się tylko jak wygląda sprawa finalnego wyboru klatkażu filmu (materiału końcowego, np. 24 / 25 / 30 klatek) vs. częstotliwość odświeżania obecnych ekranów (monitory komputerów / smartfonów / telewizory) - które przeważnie są odświeżane z wielokrotnością 30 klatek (najczęściej 60 kl/s).

    • @Niceguy54444
      @Niceguy54444 2 года назад

      tylko 30 klatek albo 60, przy 24klatkach monitor pomija klatki i je tracisz. Podobno monitory 120Hz sobie z tym radzą bo 120/24=5 wiec nie trzeba robic żadnej konwersji

  • @tombolo3
    @tombolo3 3 года назад +3

    A jak sprawa wygląda jeżeli nagrywamy oraz odtwarzamy video na telefonie? Przykładowo iPhone w standardzie nagrywa w NTSC, jest możliwość zmiany na PAL (niestety brak opcji 50kl), następnie film taki wrzucimy na RUclips i będziemy oglądać na innym telefonie. Czy tutaj ilość klatek podczas nagrywania tez będzie miała znaczenie?

  • @oz1809
    @oz1809 4 месяца назад

    Co do zmiany ustawień w aparacie z PAL na NTSC czy odwrotnie...może u Ciebie karta się formatuje, w moim Nikonie nic sie nie dzieje oprócz zmiany klatkażu filmu z 60 na 50.

  • @duenonno7080
    @duenonno7080 3 года назад +3

    Hej Patryk trafiłeś z tematem w 10tkę :) Ja mam pytania: 1. Czy istnieje jakiś „konwerter” do zmiany klatkarzu? 2. Co mam zrobić (jak połączyć) ze sobą kilka filmów o różnym klatkarzu? (czy w takim przypadku wybrać najniższy klatkarz) 3. Jak mogę sprawdzić (info) jaki klatkarz ma dany film? dziekuję i pozdrawiam

    • @marcinmrzyglocki
      @marcinmrzyglocki 3 года назад

      2. według mnie albo docelowy (!), albo dominujący w materiale; ponadto przychodzi tutaj do głowy 4. czy warto edytować w PAL, jeśli film ZAWSZE będzie wyświetlony w NTSC kosztem straty jakości, więc można z góry zmienić format, zachowując kontrolę nad wspomnianą konwersją.

    • @DameeStudio
      @DameeStudio 3 года назад +1

      Jeśli używasz Adobe Premiere jest opcja która nazywa się Interpret Footage i tam możesz dla konkretnego clipu ustawić dowolny klatkarz. Działa to całkiem nieźle.

    • @duenonno7080
      @duenonno7080 3 года назад

      @@DameeStudio dzięki - sprawdze jak działa - pozdrawiam

  •  3 года назад +3

    Hej, problem z formatowaniem kart przy zmianie klatkażu powoli odchodzi dla lamusa a np Fujifilm w ogóle nie ma tego problemu i można nagrywać na zmianę w różnych formatach bez przeszkód ;)

    • @PatrikHeliosz
      @PatrikHeliosz  3 года назад

      Oho! Dobrze wiedzieć :D Dziękuję za informacje :))

  • @cinek6143
    @cinek6143 Год назад

    Fajny materiał:) Realizuję materiał dla amerykanów i z amerykanami w Polsce, Kamera Sony FX6, oddaję im surowy materiał. Pewnie będzie trochę zastanego, sztucznego światła, bo zdjęcia są raczej dokumentalne. W jakim formacie powinienem to realizować?

  • @wEBMedPL
    @wEBMedPL Год назад

    Dzięki temu odcinkowi nie zmieniłem na NTFS "bo wincyj eFPeeSów" :)
    Pozdrawiam!

  • @ArtSky_Com
    @ArtSky_Com Год назад

    Wreszcie film w którym ktoś mówi dlaczego robić to tak i tak jednak robiąc jakieś dynamiczne ruchy kamera np latanie dronem w 25 FPS to tragedia... Krawędzie obrazu szarpią, w obecnych czasach te 50 fps to minimum.

  • @intermarioklik6417
    @intermarioklik6417 3 года назад +1

    W sony a7C już pominięto potrzebę formatowania przy zmianie standardu. Przy 25 klatkach jak poradzić sobie z drganiami tła podczas ruchu aparatem ten efekt sprawia ,że kiepsko się to ogląda. Dla tego używam smartfona do filmowania. 4k w 25kl to dla mnie porażka w dynamicznych scenach.

  • @maxmindcrafter1517
    @maxmindcrafter1517 Год назад

    Pytanie Mini 3 pro nagrywać w 4k 50FPS, jednak do wideo chce wrzucić ujęcia z Pixela 6 pro 4k (do wyboru albo 30 albo 60FPS) więc żeby to pogodzić najlepiej w mini w pro nagrywać w 60FPS, z tego co potrzebne zrobić slow motion, a na timeline ustawić format wyjściowy 4k 30FPS?

  • @taber4374
    @taber4374 3 года назад +1

    A co w przypadku gdy na iPhonie mam możliwość nagrywania w 4K 24kl/s albo 30kl/s i chce dodać taki materiał np na Instagram. Która ilość klatek będzie w tym przypadku lepsza ?

    • @PatrikHeliosz
      @PatrikHeliosz  3 года назад +1

      Masz na iPhone też taką opcję "pokaz formaty PAL", włączasz i analogicznie do aparatów robisz, zgodnie z tym co powiedziałem w odcinku :)

  • @KubiRallyDriver
    @KubiRallyDriver Год назад

    Gdy w iphone 13 pro max ustawiam Pal i 4K 25 fps to nagrany film odtwarzany jest klatkami, nie ma w ogóle płynnosci. 4K 30 fps ntsc wideo jest idealne. O co tu chodzi?

    • @woojek8
      @woojek8 Год назад +1

      Ja Ci wytłumaczę .....winny jest ekran iphona ...zasada jest prosta, ekran powinien odświeżać z wielokrotnością klatek na sekundę ,wtedy każda klatka jes wyświetlona tą samą ilość razy ,wtedy ludzkie oko widzi to jako płynny ruch ....czyli 25 kl. na sekundę dobrze wygląda TYLKO na telewizorach które potrafią się dostosować do tego klatkarzu i tak telewizory 60 hz schodzą do 50 hz i każda klatka jest mignięta dwukrotnie a tv 120 hz odświeżają taki film w 100 hz czyli klatka x 4 i jest płynność .....żaden smartfon ani monitor komputerowy tego nie potrafi ....może są wyjątki ale takich nie znam ....twój iphone 13 pro ma chyba adaptacyjne 120 hz ale jak widzisz nie ustawia się na 100 hz tylko prawdopodobnie 60 hz bo obraz tnie a przy 50 lub 100 hz byłoby idealnie ....natomiast 30 i 60 klatek wygląda dobrze bo jest pełna synchronizacja ...taka prawda.

  • @marcinmrzyglocki
    @marcinmrzyglocki 3 года назад

    Brakowało mi wcześniej korelacji między częstotliwością prądu, telewizją oraz standardami filmowymi, dzięki. Zabrakło jednak odniesienia do jednej, dość istotnej kwestii: PAL jest MARTWY, nie istnieją już urządzenia, które obsługują ten standard jako wyświetlacze, więc od tej strony patrząc, powinno się nagrywać wyłącznie w ("zwycięskim") NTSC - i na rozum jedynie wybierać czas naświetlania 1/50 lub 1/60 w zależności od rejonu, żeby zawsze zebrać tyle samo światła, niezależnie od przesunięcia względem częstotliwości jego źródła. Jak to jest?

    • @PatrikHeliosz
      @PatrikHeliosz  3 года назад

      No właśnie nie ma co komplikować - nagrywanie PAL lub NTSC nie powinno wynikać z tego gdzie to ma być wyświetlane, bo jak słusznie mówisz, nie ma to znaczenia. Jednak w kwestii częstotliwości w gniazdku to już ma znaczenie, więc prosta zasada -> Europa PAL, Ameryka NTSC zaoszczędzi nam problemów w intermodulacją

    • @marcinmrzyglocki
      @marcinmrzyglocki 3 года назад

      @@PatrikHeliosz przecież powiedziałem, że ma znaczenie - PAL nie powinien być używany, bo nigdzie taki materiał nie zostanie poprawnie wyświetlony. Jeśli ktoś ma wyłącznie światło ciągłe (słoneczne lub studio), to naprawdę może być wszędzie i mu rybka, może nawet w 37fps kręcić, za to nadal nie widzę wyjaśnienia, dlaczego nie wystarczy raptem regulować czasu naświetlania.

    • @PatrikHeliosz
      @PatrikHeliosz  3 года назад +1

      ​@@marcinmrzyglocki Nie do końca. Przy nagrywaniu NTSC generuje 30 klatek na sekundę (tak w sumie 29.57 albo wielokrotność tego). A jeśli czas naświetlania ustawisz przy tym na 1/50 to masz nierównomierny czas na naświetlenie każdej z klatek i to generuje problemy. Dlatego raz jeszcze: żeby nie komplikować w Europie lepiej nagrywać w PAL (wiadomo, że na słońcu albo w świetle studyjnym to możesz to mieć gdzieś - ale mówię tu do osób, które raz nagrywają w jednych a raz w innych warunkach) - jest to rozwiązanie, które nie stworzy Ci ŻADNYCH problemów w rejestracji obrazu. Przy tym czas naświetlania 1/50 albo wielokrotność tego, żeby na każdą klatkę przypadał równomierny czas. Jeżeli zaczniemy kombinować i wymyślać różne czasy z różnymi standardami (tak jak sugerujesz 1/50 na zmianę z 1/60 na NTSC) to raz wyjdzie spoko a innym razem już nie. Tym odcinkiem chciałem dać takie podstawowe zrozumienie i dać jedną regułę, której stosowanie jest "idiotoodporne". I te argumenty są absolutnie niepowiązane z wyświetlaniem filmu, bo niezależnie od tego czy obejrzymy dzisiaj na telefonie czy komputerze czy gdziekolwiek indziej - monitory wyświetlą nam tyle klatek ile jest zawartych w materiale.
      Czyli reasumując - klatkaż 1/60 jest niekompatybilny z PAL a klatkaż 1/50 z NTSC - należy nagrywać w klatkażu będącym wielokrotnością ilości klatek konkretnego standardu.

  • @marcinwroblewski9472
    @marcinwroblewski9472 3 года назад +1

    PAL i NTSC to standardy analogowe. A od paru dobrych lat nie mamy już w Polsce TV analogowej tylko cyfrową w której obowiązują zupełnie inne standardy.

    • @PatrikHeliosz
      @PatrikHeliosz  3 года назад +1

      A obejrzałeś odcinek? Bo wspominałem kiedy współcześnie jedno a kiedy drugie ma znaczenie :)

    • @Niceguy54444
      @Niceguy54444 2 года назад

      @@PatrikHeliosz i dalej brniesz i polecasz PAL, gdzie teraz wszystko jest w 30 klatkach i nawet jak puścisz w 24fps to jest konwertowane do 60fps bo tyle mają telefony i wszystkie monitory i tracisz marnujesz tylko klatki

  • @Marecki2707
    @Marecki2707 8 месяцев назад

    W czasach telewizji analogowej i analogowych sposobów nagrywania wideo miało to znaczenie, ale czy dzisiaj w dobie cyfrowych mediów, telewizorów i ekranów LCD ma znaczenie? No nie wiem. Przecież na YT np oglądamy filmy które są publikowane i w 50 jak i w 60 klatkach i wszystko działa ok. No chyba, że nagrywamy ekrany starych TV czy monitorów lub używamy oświetlenia opartego na żarówkach, choć i to już historia bo wszystko opanowały ledy

  • @woojek8
    @woojek8 Год назад

    W tym filmie jest dużo błędów ....nie 24,97 tylko 23,976 Nie 59,97 tylko 59,94 a 29,97 Co to znaczy że filmy amerykańskie są przyspieszane ? Filmy kinowe na całym świecie są takie same więc polskie kinowe też są przyspieszane .....to jakiś bełkot

  • @adekadekcarpfishing9117
    @adekadekcarpfishing9117 Месяц назад

    Witam. Jeśli nagrałem swój materiał w 60 fps to ustawienie renderu na 24 nie będzie odpowiednim ustawieniem ? Zatem co lepiej zmienić, klatkarz filmu czy renderu ? Pozdrawiam