Bardzo ciekawy podkast o Napoleonie. Bardzo lubie glos tego Pana. Dzieki za tak obszerny material. Mam nadzieje, ze uslyszymy wiecej. Pozdrawiam wszystkich, ktorzy wspolpracowali przy tym programie.
W sumie ciężko zaprzeczyć, ze okres rewolucji francuskiej i wojny napoleońskie to bardzo mroczny ,,wiek". Mam nadzieję, że to tylko wstęp do całej epopei napoleonskiej podobnie jak było z Aleksandrem, gdzie tez jego historie zaczynał Pan od opowiadania od jego śmierci. Dziękuję za kolejny odcinek
@@mrocznewieki Oj, Rewolucja Francuska to taka nawałnica wydarzeń, a w szkole jest tylko rewolucja-królobójstwo-Napoleon-sprawa polska. Liczę na ciekawy odcinek!
@@mrocznewiekiale też rewolucji obyczajowej z czasów Dyrektoriatu, szczególnie jego ostatniego okresu, doskonale klimat tych lat oddał W.Lysiak w autobiografii Talleranda
Czytałem tę książkę aczkolwiek informacji podawanej przez Łysiaka o awansach jakie Napoleon uzyskał przez łóżko (romanse z jakimiś żonami wyższych oficerów) nie znalazłem w jego biografiach. Myślę że momentami poszedł po prostu w kierunku sensacji.
@@mrocznewieki to chyba było znakiem tamtych czasów ( załatwianie spraw przez łóżko ) , Waldemar Łysiak to wielbiciel Cesarza Francuzów, dlatego raczej nie mijał się z prawdą w tej kwestii. W Polsce jest chyba jednym z najlepszych ( jeśli nie najlepszym ) ekspertem od epoki napoleońskiej.
Dziś przez przypadek tu trafiłem i wysłuchałem podcastu na temat olmeców. Tak mnie wciągnęło i zaciekawiło, że przesłuchałem z głębokim zainteresowaniem. Jestem pełen podziwu wiedzy historycznej i wyszukiwania informacji, które są przedstawione słuchaczowi w naprawdę mega przystępny sposób. Brawo.
Zajebisty materiał, skupiłeś się na tym na czym inni nie skupiali się prawie w ogóle, a jednocześnie to bardzo interesujący okres w życiu tego wielkiego człowieka. Fajnie, że wychodzi ten film, od dawna chciałem już zgłębić temat Napoleona, ale nie było dużej liczby dobrych materiałów na YT. Teraz na bank będą. Co bym chciał wiedzie: - kongres wiedeński, co jak, kto z kim, dlaczego itp. - Zmiany infrastrukturalne, normalizacje, zmiany biurokratyczne - to co narzucił Napoleon w prawie całej europie i dlaczego to takie ważne.
Wracam co jakiś czas do filmu Waterloo z Rodem Steigerem. On nie grał a porostu był Napoleonem w tym filmie. Dzięki ze wspomniałeś o Nim. Gratuluje i dziękuje za ten odcinek
Tak. On BYŁ Napoleonem. Doskonale oddał nie tylko żołnierza, cesarza, geniusza i pyszałka jakim ten był, ale i ten specyficzny typ śródziemnomorskiego mężczyzny
Tak, to prawda, że Napoleona leży pod kopuła, ale przydałaby się wzmianka o epitafium na niej wyrytym: "Niech spoczywa w spokoju pod tą kopułą, to hełm na głowę giganta.".
Najciekawsze są zawsze w historii opowieści o Ludziach ją tworzący.ch ; ale sztuką jest takie a nie inne jej opowiadanie. Najczęściej szkolne nudź iarstwo i pamięciowo daty daty i nazwiska beż osobowości Brawo dla opowiadającego
Kiedyś bardzo mnie wkręciło na ten okres. Łysiak też mnie pochłonął. My to mamy go nawet w hymnie. Dlatego chyba Rota byłaby bardziej odpowiednią. To taki LaFirerę. On wszystkich traktował instrumentalnie. Podobno matka wiedziała, że będzie wielki i od dziecka karmiła go arszenikiem. Potwór z Korsyki. Pozdrawiam
Cesarz ktory podczas oblezenia Lipska uciekl wysadzajac jedyny pozostawiony most i pozostawil na pastwe wroga polskich zolnierzy. Ks.Jozef Poniatowski zginal probujac przebrnac przez rzeke.
Przed minutą skończyłem oglądać nowy film o błędach Napoleona. Co za zbieg okoliczności. ;) Wczoraj poznałem na forum Twoich kolegów z Osady Słowiańskiej. Świat jest mały.
@@grzegorzgronowski8330 Wysłałem Ci link wczoraj, ale z innego konta widzę, ze lewoskrętne, koszerne świnie z YT usunęły mój post... :| Wpisz do wyszukiwarki tytuł: "10 błędów Napoleona, przez które wszystko przegrał"
Mam propozycję dla Pana, takie trochę przeciwieństwo Napoleona - biografia Karola Mannerheima. Wojskowego, który umiał w politykę i jednocześnie nie miał potrzeby być władcą (monarchą czy dyktatorem), tylko pilnować interesów małego państwa, ale dowodzić potrafił
HMS "Bellerophon" nie był statkiem a okrętem (wbrew pozorom, to bardzo poważny błąd), w dodatku całkiem sporym, bo 74-działowym (nominalnie) okrętem liniowym 3. rangi... Poza tym super, bardzo dobrze się słuchało. :)
Rewelacyjny materiał, czapki z głów!! Bije pokłony przed tak fachową oraz inspirującą twórczością. Czas zanurzyć się w Pańską starożytność ;) Życzę dalszej motywacji oraz powodzenia!!!
Zawsze mnie zastanawiało jak to jest że wrogowie napoleona ponieśli szereg klesk a i tak ciągle byli w grze, natomiast każda porazka napoleona wiazala sie z powaznym kryzysem. W takiej sytuacji ostateczny upadek w końcu musiał nastapic
We wszystkich zbiorach cytatów Napoleonowi przypisuje się słowa że do prowadzenia wojny potrzeba "pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy". Potencjał gospodarczy i ludnościowy Francji, mimo że był początkowo znacznie lepiej wykorzystywany niż potencjały kolejnych państw z Francją wojujących nie mógł dać rady połączonym potencjałom jej wrogów, zwłaszcza potędze kolonialno-przemysłowej Wielkiej Brytanii. Napoleon mógł nowocześnie zorganizowaną poborową armią bić w krótkich kampaniach zastygłe w czasach wojny siedmioletniej armie Prus, Austrii czy Rosji. Mógł przejść się po podupadłej Hiszpanii. Ale, nawet zdzierając do ostatniego grosza zwasalizowane państewka niemieckie czy marionetkowe Księstwo Warszawskie nie był w stanie jednocześnie okupować zbrojnie owej Hiszpanii czy zorganizować kilkuletniej kampanii przeciwko rozległej terytorialnie Rosji. Takich Anglików za to było stać i na ciągłe dosyłanie kolejnych wojsk Wellingtonowi w Hiszpanii, i na opłacanie formowania kolejnych hiszpańskich armii rojalistycznych, i na wspieranie finansowe sojuszników w Europie. A organizmy państwowe Prus, Austrii i Rosji nie poniosły w wojnach z Francją wielkich strat pozawojskowych, i bez terytoriów byłej Polski dalej miały z czego wystawiać nowe wojska, umieli też w gabinetową realpolitik, której trep Napoleon nie ogarniał, a ogarniali ją ludzie sprzedajni pokroju Talleyranda...
Kiedy ludzi kupa i Herkules d… Napoleon powinien zatrzymać się na Łabie. Przekroczenie tej rzeki i zagarnianie ziem na wschód od niej było egzystencjalnym zagrożeniem dla Prus i poważnym wyzwaniem dla Austrii i Rosji. Przez nadmierną ekspansję nie było szans na stałe porozumienie z tymi państwami za żadne skarby. Talleyrand zrozumiał to już w 1807 i od tego momentu zaczął grać na dwa fronty. Wiedział że ten gmach się prędzej czy później rozsypie.
Witam serdecznie, dzięki za super wiadomośći. Ja już film obejrzalam parę dni temu, ale pan te wiadomości uzupełnił, których w filmie dla mnie brakowało, pozdrawiam z Niemiec z Reinlad - Pfalz
Przed rejsem na Świętą Helenę Anglicy skonfiskowali większą część pieniędzy skazańców aby utrudnić im ewentualne przekupstwa. Napoleon miał jako osoba prywatna dość sporo pieniędzy w bankach i paru nieruchomościach. Poza tym jego rodzina ciągle była majętna i w jego imieniu wypłacała rentę wskazanym przez niego ludziom aż do śmierci np. Piątkowskiemu.
Przerwałem słuchanie i bez zwłoki odpaliłem sobie polecone Waterloo z 1970 roku i co prawda film okazał się imponującym widowiskiem choć mocno archaicznym w formie. Co z tego że występują tysiące statystów skoro szarża kawalerii zatrzymuje się przed piechotą i tam daje się pozabijać zapominając szarżowaniu. To jest bez sensu! Sceny walki są beznadziejne. Za to Mroczne Wieki daje rade i z przyjemnością dokończę słuchanie
Faktycznie finał szarży kawaleryjskiej nie wyszedł, no ale w filmach sprzed pół wieku realizm był trudniejszy do osiągnięcia. No chyba że nie żałowano by koni i aktorów.
@@mrocznewieki wystarczyło dodać na " wyspie Św. Helena " i nie było by konieczności tłumaczenia się. Język polski ma wiele możliwości, z których dla jasności wypowiedzi należy korzystać.
Obecna forma jest poprawna w języku polskim. Ja się nie tłumaczę, poniżej jest grubo ponad 120 komentarzy i jak widać nikt nie ma problemu ze zrozumieniem czym jest Święta Helena. Jak ktoś nie wie czym jest Karolina Północna to też mam dopisywać, że to stan a nie żeńskie imię :) ? Pozdrawiam.@@zenonmazurowski2512
Czytałem dość dawno książkę dr Forshfwuda "Zabójstwo na świętej Helenie". Autor utrzymuje, że Montholon był agentem Burbonów (dokładnie to późniejszego króla Karola X).
@@mrocznewieki Wiem kim był autor, natomiast stwierdziłem , że autor nie wiązał poczynań Montholona (jeśli rzeczywiście był sprawcą) z Brytyjczykami. Nie rozstrzygam czy dr Forshfwud ma rację czy też nie.
Nie prawdą jest, że Napoleon po powrocie chciał walczyć. Walczyć chcieli ludzie, w tym Davout oraz paryżanie. Namawiał cesarza by ten rozwiązał parlament. Nie zrobił tego, gdyż był załamany.
Walczyć chciała garstka, inni byli znacznie rozsądniejsi i nawet Napoleon uzmysłowił sobie jak mierne ma szanse powodzenia. Większość Francuzów miała już dość.
Przeskok do zupełnie innego okresu historycznego, ale nadal znakomity. Niby człowiek zna tę historię i z dokumentów i ze wspomnianego filmu, ale ten podcast wzbogaca historię o całe niezbędne tło.
Podobno tego gościa OTRUTO... Niedawno minęło zdaje się dwieście lat od tego wydarzenia. Faceta nie ma i spokój. Macron do pięt mu nie sięga, a ostatnim francuskim przywódcą wartym uwagi był pan generał Charles M A J de Gaulle (1890-1970). ♍ A propos monstrualnej cegły, to wiedza bywa ciężka i zabójcza: pewien gość podobno zginął w jakiejś bibliotece, gdy wielka księga zleciała mu w pewnym momencie na głowę z jednej z górnych półek (!!) 👍
Napoleon zażerał się lukrecją w dużych ilościach stąd ten cały power. Kto wie czy po 30-ce już nie przesadził bo jak się nie robi przerw co jakiś czas to się puchnie.
@@mrocznewieki Walet trefl (Montholon) - Truciciel z Longwood i Walet kier (Piątkowski) - „Żelazna maska" Świętego Przymierza. Ale reszta talii. Asy, króle, damy. I oczywiście Wielki Joker. Dlatego warto przeczytać.
Można, ale z drugiej strony popełniając czasem drobne błędy w wymowie zostawiam słuchaczom pole do poprawienia mnie i podniesienia własnej samooceny. Podcast ma właściwości terapeutyczne ;)
Odkłamujesz trochę historię i za to lubię ten kanał. Historia Nerona była świetna, a teraz film o Napoleonie. NIe lubię akurat tego okresu historycznego, ale miło się słuchało. Pozdrawiam
Co było symbolicznym odniesieniem do rewolucji. Chodziło o to, że jego władza nie była dana przez Boga (jak poprzednio) tylko wypracowana. Czyli tak jak współcześnie.
Filmy o Aleksandrze też zaczęły się od materiału o przyczynach jego śmierci, a później mieliśmy serię trwającą kilka odcinków i kilkanaście godzin. Czy teraz będzie podobnie?
Napoleon na tym kanale to wspaniała niespodzianka! Podziękowania za wspaniałą pracę!
Ależ podcast! Potężna dawka wiedzy. Dziękuję bardzo!!!
Bardzo ciekawy podkast o Napoleonie. Bardzo lubie glos tego Pana. Dzieki za tak obszerny material. Mam nadzieje, ze uslyszymy wiecej. Pozdrawiam wszystkich, ktorzy wspolpracowali przy tym programie.
W sumie ciężko zaprzeczyć, ze okres rewolucji francuskiej i wojny napoleońskie to bardzo mroczny ,,wiek". Mam nadzieję, że to tylko wstęp do całej epopei napoleonskiej podobnie jak było z Aleksandrem, gdzie tez jego historie zaczynał Pan od opowiadania od jego śmierci.
Dziękuję za kolejny odcinek
Rewolucja Francuska, a szczególnie Czas Terroru to mrok jakich mało. Planuję to w kolejnym kwartale.
@@mrocznewieki Oj, Rewolucja Francuska to taka nawałnica wydarzeń, a w szkole jest tylko rewolucja-królobójstwo-Napoleon-sprawa polska. Liczę na ciekawy odcinek!
@@mrocznewiekiale też rewolucji obyczajowej z czasów Dyrektoriatu, szczególnie jego ostatniego okresu, doskonale klimat tych lat oddał W.Lysiak w autobiografii Talleranda
Czytałem tę książkę aczkolwiek informacji podawanej przez Łysiaka o awansach jakie Napoleon uzyskał przez łóżko (romanse z jakimiś żonami wyższych oficerów) nie znalazłem w jego biografiach. Myślę że momentami poszedł po prostu w kierunku sensacji.
@@mrocznewieki to chyba było znakiem tamtych czasów ( załatwianie spraw przez łóżko ) , Waldemar Łysiak to wielbiciel Cesarza Francuzów, dlatego raczej nie mijał się z prawdą w tej kwestii. W Polsce jest chyba jednym z najlepszych ( jeśli nie najlepszym ) ekspertem od epoki napoleońskiej.
Zaskakujący skok w przyszłość (z punktu widzenia Nerona😊) jak zawsze super!
Dziś przez przypadek tu trafiłem i wysłuchałem podcastu na temat olmeców.
Tak mnie wciągnęło i zaciekawiło, że przesłuchałem z głębokim zainteresowaniem.
Jestem pełen podziwu wiedzy historycznej i wyszukiwania informacji, które są przedstawione słuchaczowi w naprawdę mega przystępny sposób.
Brawo.
Bardzo dziękuję
40:18 "Monstrualna cegła. Ponad 900 stron. Można tym komuś krzywdę zrobić". Michale, bardzo lubię Twoje żarty 😘
dziekuje,za Twój trud włozony w ten podcast,bardzo lubie epoke napoleońską
Jestem zaskoczona Napoleonem, ale.... ten czas historyczny też lubię ❤dziękuję
Można powiedzieć "historia na czasie" 😉 dziękujemy za jak zawsze świetny materiał!
Podziwiam za tak doskonałą robotę.
Najpierw film o Napoleonie na kanale Grzegorze Bobrek, a teraz tutaj. Bardzo miła niespodzianka 👍.
Za tydzień film o Napoleonie w kinach więc wszyscy grzeją temat
Ja chętnie posłuchał bym historii jak po kampanii w Egipcie został cesarzem.
Tyle, że ten na kanale Grześka to historyczny żart z całą masą głupot i brytyjskiej propagandy
Czekamy na serię o tych barwnych latach!
Plus 10 za Łysiaka w materiale. Takiego crossoveru się nie spodziewałem :)
Zajebisty materiał, skupiłeś się na tym na czym inni nie skupiali się prawie w ogóle, a jednocześnie to bardzo interesujący okres w życiu tego wielkiego człowieka.
Fajnie, że wychodzi ten film, od dawna chciałem już zgłębić temat Napoleona, ale nie było dużej liczby dobrych materiałów na YT. Teraz na bank będą.
Co bym chciał wiedzie:
- kongres wiedeński, co jak, kto z kim, dlaczego itp.
- Zmiany infrastrukturalne, normalizacje, zmiany biurokratyczne - to co narzucił Napoleon w prawie całej europie i dlaczego to takie ważne.
Dziękuję, pozdrawiam. Panowie Łukasz Lamża i Michał Kuźniar to filary na RUclips.😀
Nie spodziewałem się takiego okresu historycznego na tym kanale ;)
Przyznam, że ja też.
To było jak Hiszpańska inkwizycja , nikt się tego nie spodziewał : )
I nawet jakoś dziwnie się tego słucha :) Też kompletnie się tego nie spodziewałem.
Chca troche zmonetyzowac ten nowy film z phenixem. I slusznie :) a jakosc jak zwykle najwyzsza.
Też jestem zaskoczony
Ilu zolnierzy polskich zginelo przez tego " boga wojny "
"Moja babcia mówiła: napol Leon bo zimno". To z kabaretu. Nie pamietam jakiego, ale dawno.
Wracam co jakiś czas do filmu Waterloo z Rodem Steigerem. On nie grał a porostu był Napoleonem w tym filmie. Dzięki ze wspomniałeś o Nim. Gratuluje i dziękuje za ten odcinek
Dziękuję. Steiger był faktycznie kapitalny. Myślę że Klaus Maria Brandauer z lat 80/90 byłby jeszcze perfekcyjnym Napoleonem.
Tak. On BYŁ Napoleonem. Doskonale oddał nie tylko żołnierza, cesarza, geniusza i pyszałka jakim ten był, ale i ten specyficzny typ śródziemnomorskiego mężczyzny
Świetne!
Dziękuję za za tą wspaniałą pracę!
Tak, to prawda, że Napoleona leży pod kopuła, ale przydałaby się wzmianka o epitafium na niej wyrytym: "Niech spoczywa w spokoju pod tą kopułą, to hełm na głowę giganta.".
Świetny kanał! A muzyka w tle dobrana idealnie do odcinków! Na prawdę można „odpłynąć „ podczas spacerów słuchając podcastów
Najlepszy podcast historyczny na Yt;) pzdr i dzięki, że jesy czego słuchać
Najciekawsze są zawsze w historii opowieści o Ludziach ją tworzący.ch ; ale sztuką jest takie a nie inne jej opowiadanie. Najczęściej szkolne nudź iarstwo i pamięciowo daty daty i nazwiska beż osobowości Brawo dla opowiadającego
Fantastyczny podcast. Czekam na kolejną część o Napoleonie.
Kiedyś bardzo mnie wkręciło na ten okres. Łysiak też mnie pochłonął. My to mamy go nawet w hymnie. Dlatego chyba Rota byłaby bardziej odpowiednią. To taki LaFirerę. On wszystkich traktował instrumentalnie. Podobno matka wiedziała, że będzie wielki i od dziecka karmiła go arszenikiem. Potwór z Korsyki. Pozdrawiam
Rota odpada
Dziękuję za Twoją pracę. Przyszedłem tu ze Spotify, żebyś tez zarobił na swojej ciężkiej pracy. Dzięki i powodzenia!:)
brawo, czekamy na więcej filmików z tej epoki, niech życie cesarz !
Cesarz ktory podczas oblezenia Lipska uciekl wysadzajac jedyny pozostawiony most i pozostawil na pastwe wroga polskich zolnierzy. Ks.Jozef Poniatowski zginal probujac przebrnac przez rzeke.
Gdyby rozdawali Oscary za podcasty to miałbym silnego faworyta.
Uwielbiam Pana słuchać ❤
Przed minutą skończyłem oglądać nowy film o błędach Napoleona. Co za zbieg okoliczności. ;)
Wczoraj poznałem na forum Twoich kolegów z Osady Słowiańskiej. Świat jest mały.
Porzucisz link o tych błędach ?
@@grzegorzgronowski8330
ruclips.net/video/YvPapYcA86c/видео.html
@@grzegorzgronowski8330
Wysłałem Ci link wczoraj, ale z innego konta widzę, ze lewoskrętne, koszerne świnie z YT usunęły mój post... :|
Wpisz do wyszukiwarki tytuł: "10 błędów Napoleona, przez które wszystko przegrał"
Mam propozycję dla Pana, takie trochę przeciwieństwo Napoleona - biografia Karola Mannerheima. Wojskowego, który umiał w politykę i jednocześnie nie miał potrzeby być władcą (monarchą czy dyktatorem), tylko pilnować interesów małego państwa, ale dowodzić potrafił
HMS "Bellerophon" nie był statkiem a okrętem (wbrew pozorom, to bardzo poważny błąd), w dodatku całkiem sporym, bo 74-działowym (nominalnie) okrętem liniowym 3. rangi... Poza tym super, bardzo dobrze się słuchało. :)
Ok, dzięki za uwagę
Rewelacyjny materiał, czapki z głów!! Bije pokłony przed tak fachową oraz inspirującą twórczością. Czas zanurzyć się w Pańską starożytność ;) Życzę dalszej motywacji oraz powodzenia!!!
Wspaniały podcast 🎉 Niech żyje Napoleon
zrobili teraz film pt. Napoleon - mimo wielkiej produkcji czegos tam brakuje...
Hurra! Bardzo lubię twoje materiały i bardzo się cieszę z nowego odcinka
Dziękuję za ten materiał, nie mogłem się oderwać. Niesamowita postać.
Swietnie opowiedziana historia . Slucha sie tego naprawde z przyjemnoscia :)
Cieszę się, że pojawia się na tym kanale też trochę nowsza historia. Świetnie się Ciebie słucha, wyrazy uznania.
Świetny materiał, jak zawsze!
Zawsze mnie zastanawiało jak to jest że wrogowie napoleona ponieśli szereg klesk a i tak ciągle byli w grze, natomiast każda porazka napoleona wiazala sie z powaznym kryzysem. W takiej sytuacji ostateczny upadek w końcu musiał nastapic
We wszystkich zbiorach cytatów Napoleonowi przypisuje się słowa że do prowadzenia wojny potrzeba "pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy". Potencjał gospodarczy i ludnościowy Francji, mimo że był początkowo znacznie lepiej wykorzystywany niż potencjały kolejnych państw z Francją wojujących nie mógł dać rady połączonym potencjałom jej wrogów, zwłaszcza potędze kolonialno-przemysłowej Wielkiej Brytanii. Napoleon mógł nowocześnie zorganizowaną poborową armią bić w krótkich kampaniach zastygłe w czasach wojny siedmioletniej armie Prus, Austrii czy Rosji. Mógł przejść się po podupadłej Hiszpanii. Ale, nawet zdzierając do ostatniego grosza zwasalizowane państewka niemieckie czy marionetkowe Księstwo Warszawskie nie był w stanie jednocześnie okupować zbrojnie owej Hiszpanii czy zorganizować kilkuletniej kampanii przeciwko rozległej terytorialnie Rosji. Takich Anglików za to było stać i na ciągłe dosyłanie kolejnych wojsk Wellingtonowi w Hiszpanii, i na opłacanie formowania kolejnych hiszpańskich armii rojalistycznych, i na wspieranie finansowe sojuszników w Europie. A organizmy państwowe Prus, Austrii i Rosji nie poniosły w wojnach z Francją wielkich strat pozawojskowych, i bez terytoriów byłej Polski dalej miały z czego wystawiać nowe wojska, umieli też w gabinetową realpolitik, której trep Napoleon nie ogarniał, a ogarniali ją ludzie sprzedajni pokroju Talleyranda...
Kiedy ludzi kupa i Herkules d… Napoleon powinien zatrzymać się na Łabie. Przekroczenie tej rzeki i zagarnianie ziem na wschód od niej było egzystencjalnym zagrożeniem dla Prus i poważnym wyzwaniem dla Austrii i Rosji. Przez nadmierną ekspansję nie było szans na stałe porozumienie z tymi państwami za żadne skarby. Talleyrand zrozumiał to już w 1807 i od tego momentu zaczął grać na dwa fronty. Wiedział że ten gmach się prędzej czy później rozsypie.
Prawie 9tys odslon w 9 godzin, czyli tysiac na godzine 👌👍👏
Chciałbyś może zrobić film co działo się w Europie po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego?
Podpisuję się. Bardzo lubię ten temat, jest niezwykle interesujący + ciekawe postacie tamtej epoki Chlodwig, Teodoryk Wielki, Alaryk II
Skoro już Pan podryfował w inne rejony nowożytne, to może odcinek o Dymitriadach. To jest dopiero pasjonujący i niejednoznaczny okres.
Dziękuję za rozświetlanie mrocznych wieków. Pozdrawiam.
Swietny przeskok w czasie 😊
Wspanialy filmik o napoleonie i te obrazy wplatane w opowiesci sprawilo że znalazlam się w epoce tamtych czasów super brawo świetnie zrobione ❤🎉
Witam serdecznie, dzięki za super wiadomośći. Ja już film obejrzalam parę dni temu, ale pan te wiadomości uzupełnił, których w filmie dla mnie brakowało, pozdrawiam z Niemiec z Reinlad - Pfalz
Gratuluje materiału .
Świetnie o tym etapie życia Bonapartego opowiada teatr telewizji "Napoleon VSOP" z Krzysztofem Kowalewskim i Anną Seniuk w rolach głównych.
Ogląd@łam aktorzy pryma sort i tak wiemy jak powstał słynny napitek
Mam pytanie o co chodzi z osobistym majątkiem Napoleona? Chodzi głównie o jego pochodzenie i powód dlaczego pozwolono mu go zachować?.
Przed rejsem na Świętą Helenę Anglicy skonfiskowali większą część pieniędzy skazańców aby utrudnić im ewentualne przekupstwa. Napoleon miał jako osoba prywatna dość sporo pieniędzy w bankach i paru nieruchomościach. Poza tym jego rodzina ciągle była majętna i w jego imieniu wypłacała rentę wskazanym przez niego ludziom aż do śmierci np. Piątkowskiemu.
@@mrocznewieki Dzięki
Piekny odcinek 👏👏 dziekuje bardzo
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
Wybitny materiał 🍷🍷🍷🍷
Prehistoria i starożytność sa tysiac razy ciekawsze ;)
Przerwałem słuchanie i bez zwłoki odpaliłem sobie polecone Waterloo z 1970 roku i co prawda film okazał się imponującym widowiskiem choć mocno archaicznym w formie. Co z tego że występują tysiące statystów skoro szarża kawalerii zatrzymuje się przed piechotą i tam daje się pozabijać zapominając szarżowaniu. To jest bez sensu! Sceny walki są beznadziejne.
Za to Mroczne Wieki daje rade i z przyjemnością dokończę słuchanie
Sceny walki w Waterloo z 1970 są piętnaście razy lepsze niż w nowym, absurdalnym Napoleonie z 2023.
@@mrocznewieki jasne że tak, beznadziejny jest ten nowy film i podziwiam rozmach scen z Waterloo ale same starcia są beznadziejne
Faktycznie finał szarży kawaleryjskiej nie wyszedł, no ale w filmach sprzed pół wieku realizm był trudniejszy do osiągnięcia. No chyba że nie żałowano by koni i aktorów.
czlowiek ktory w czasie najwiekszych sukcesow powiedzial te slowa..Boze twoje niebo moja ziemia.marnie skonczyl.jak i nasz kaczynski
Świetny materiał
Ooo, chyba czas na zmianę nazwy z Mrocznych Wieków na Mroczne Karty Historii ;P
0:10 I za ten czyn nazwali kotlet jego nazwiskiem 😅 (Kotlet Wellington)
beef Wellington pyszny!
Nie cutlet Wellington, tylko beef Wellington. To jest pieczeń wołowa, czasem cielęca, ale nie kotlet. Ulubione danie Gorsona Ramsay'a.
Pod Wateroo bylem I w Les Invalides w Paryzu tez ciekawe ze jest tam wiele pamiatek .
Także byłem w Waterloo. Świetne muzeum
Piątkowski to taki baron Munchausen .
Akurat wczoraj w tv leciał film o tym jak Napoleon swingował swoją śmierć i uciekł do Ameryki, a dziś wchodzi film o śmierci Napoleona. Ciekawe ...
Taki saport przed filmem R. Scotta. 😁👍
Jak zawsze znakomity ❤
Niezbyt fortunny tytuł podkastu
" Śmierć na Św. Helenie "
Jeżeli się nie wie czym jest Święta Helena to tak, z pewnością. Nic na to jednak nie poradzę.
@@mrocznewieki Poradzić na to można nie stosując takich dwuznaczności sformułowań.
Lepiej się dokształcić z podstawowej geografii i nie oczekiwać, że ktoś będzie równał w dół. @@zenonmazurowski2512
@@mrocznewieki wystarczyło dodać na " wyspie Św. Helena " i nie było by konieczności tłumaczenia się. Język polski ma wiele możliwości, z których dla jasności wypowiedzi należy korzystać.
Obecna forma jest poprawna w języku polskim. Ja się nie tłumaczę, poniżej jest grubo ponad 120 komentarzy i jak widać nikt nie ma problemu ze zrozumieniem czym jest Święta Helena. Jak ktoś nie wie czym jest Karolina Północna to też mam dopisywać, że to stan a nie żeńskie imię :) ? Pozdrawiam.@@zenonmazurowski2512
Polacy jak zwykle wyszli na idiotów tak jak obecnie z upainą tfu
czy mozna prosic o odcinek Wojny Wandejskie 1793-1796
W przyszłym roku planuję epizod o Rewolucji Francuskiej, Wandea na pewno będzie wspomniana.
Czytałem dość dawno książkę dr Forshfwuda "Zabójstwo na świętej Helenie". Autor utrzymuje, że Montholon był agentem Burbonów (dokładnie to późniejszego króla Karola X).
Książka wydana początkiem lat 60. XX wieku. Autor był dentystą :)
@@mrocznewieki Wiem kim był autor, natomiast stwierdziłem , że autor nie wiązał poczynań Montholona (jeśli rzeczywiście był sprawcą) z Brytyjczykami. Nie rozstrzygam czy dr Forshfwud ma rację czy też nie.
Gdyby tak było, to wróciłby do Francji po jakimś czasie. On po prostu ukrywał się przed wierzycielami
@@PomorskiWilkniekoniecznie.
Mam prośbę zróbcie film o Khalid bin Walid i podbojach orabów
Nie prawdą jest, że Napoleon po powrocie chciał walczyć. Walczyć chcieli ludzie, w tym Davout oraz paryżanie. Namawiał cesarza by ten rozwiązał parlament. Nie zrobił tego, gdyż był załamany.
Walczyć chciała garstka, inni byli znacznie rozsądniejsi i nawet Napoleon uzmysłowił sobie jak mierne ma szanse powodzenia. Większość Francuzów miała już dość.
@@mrocznewieki Nie Plajmouth tylko Plimouth
Wszem, wobec.
I jest zbędne,
Przeskok do zupełnie innego okresu historycznego, ale nadal znakomity. Niby człowiek zna tę historię i z dokumentów i ze wspomnianego filmu, ale ten podcast wzbogaca historię o całe niezbędne tło.
Dziękuję
Planujesz jakiś materiał o rewolucji francuskiej?
Tak
@@mrocznewieki😊
Bardzo ciekawy materiał!
Gebhard von Blücher - dowódca pułków śląskich pod Waterloo.
Dzięki 😄
Klasa jak zawsze. Proszę jednak o pospieszne wycofanie się na z góry upatrzone pozycje w czasach starożytnych 🫡😉
Kolejna zajmująca opowieść. Można zatonąć w tych gawędach
Podobno tego gościa OTRUTO... Niedawno minęło zdaje się dwieście lat od tego wydarzenia. Faceta nie ma i spokój. Macron do pięt mu nie sięga, a ostatnim francuskim przywódcą wartym uwagi był pan generał Charles M A J de Gaulle (1890-1970). ♍ A propos monstrualnej cegły, to wiedza bywa ciężka i zabójcza: pewien gość podobno zginął w jakiejś bibliotece, gdy wielka księga zleciała mu w pewnym momencie na głowę z jednej z górnych półek (!!) 👍
Zaskoczenie tym tematem, osobiście wolę starożytność, lub wczesne średniowiecze.
W 1815 HMS to był okręt jego królewskiej mości, a nie jej
Racja
40:40 "Aiglon" "Roi de Rome"
„L'Aiglon” ;)
@@mrocznewiekiTak. Bardzo ciekawy material o Napoléon. Dziekuje. Bardzo wciagnal mnie tez odcinek o Neronie.
Dziękuję chłopie
Napoleon zażerał się lukrecją
w dużych ilościach stąd ten cały power. Kto wie czy po 30-ce już nie przesadził bo jak się nie robi przerw co jakiś czas to się puchnie.
Spodziewałem się upragnionych celtów a tu taka niespodzianka 😁
Na temat śmierci Napoleona polecam Empirowy pasjans Waldemara Łysiaka. Jest tam również o Piatkowskim.
Empirowy pasjans był wykorzystany.
@@mrocznewieki Walet trefl (Montholon) - Truciciel z Longwood i Walet kier (Piątkowski) - „Żelazna maska" Świętego Przymierza. Ale reszta talii. Asy, króle, damy. I oczywiście Wielki Joker. Dlatego warto przeczytać.
Coś lubię tych wodzów podpalających świat... Aleksander, Napoleon, Hit... zaraz co?
A tak serio, to CHWAŁA CESARZOWI AUUUUU
Można sprawdzić na a Google translate jak się wymawia nazwy miast angielskich jak się nie jest pewnym
Można, ale z drugiej strony popełniając czasem drobne błędy w wymowie zostawiam słuchaczom pole do poprawienia mnie i podniesienia własnej samooceny. Podcast ma właściwości terapeutyczne ;)
42:28 Cheopsa chemii Krysi Heidi Kaczyński
Dopiero włączam a już dałem lajka 👌 pytanie do autora czy wybiera się na film do kina ? Pozdrawiam 👍
Tak, wybieram się. Chociaż bardziej czekam na wersję reżyserską, która ma wyjść w styczniu.
Odkłamujesz trochę historię i za to lubię ten kanał. Historia Nerona była świetna, a teraz film o Napoleonie. NIe lubię akurat tego okresu historycznego, ale miło się słuchało. Pozdrawiam
Pozdrawiam również
W 1840 roku panował Ludwik Filip I z Burbonów Orleańskich
teraz u wszyskim napoleon na topie . 😊😅
There's nothing we can do
więcej napoleona!
Napoleon sam się zacesarzował odbierając koronę z rąk biskupa
Co było symbolicznym odniesieniem do rewolucji. Chodziło o to, że jego władza nie była dana przez Boga (jak poprzednio) tylko wypracowana. Czyli tak jak współcześnie.
Filmy o Aleksandrze też zaczęły się od materiału o przyczynach jego śmierci, a później mieliśmy serię trwającą kilka odcinków i kilkanaście godzin. Czy teraz będzie podobnie?
Jeżeli ten film o Napoleonie będzie cieszył się zainteresowaniem to tak.
TYTUŁ NIEFORTUNNY, Powinno być śmierć na wyspie św, Heleny! Chyba niektórzy rozumieją dlaczego!
lubimyczytac.pl/ksiazka/238863/memorial-ze-sw-heleny-tom-i Niefortunna jest wyłącznie ignorancja.
Nowy Kuźniar to święto ❤