Diody LED | #4 [Podstawy]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 окт 2024

Комментарии • 263

  • @jestdobry
    @jestdobry 10 лет назад +78

    Za czasów mojego technikum tłukliśmy obliczanie rezystancji zastępczych połączeń w gwiazdę, trójkąt, z różnymi sytuacjami, że nie wiadomo było o co chodzi. Ale to pusta wiedza. Ty tłumaczysz prostą teorię i pokazujesz praktykę. Świetna sprawa!

    • @wielkopolaninn
      @wielkopolaninn 6 лет назад +3

      W temacie elektroniki nic nie zastąpi prostej prezentacji wtedy pewne prawa są zobrazowane przez co łatwiejsze do przyswojenia a w szkołach często wykladana jest czysta teoria którą nie każdy potrafi przełożyć na praktykę pomimo swietnego liczenia w teorii a tutaj prosto i na temat

    • @wojtekwozniak9272
      @wojtekwozniak9272 6 лет назад +1

      Jeszcze lepsze są własne projekty z tego co sie aktualnie ma pod ręką, np detektor oswieltenia z LED'ów www.elektroda.pl/rtvforum/topic3371677.html

    • @maparo40
      @maparo40 Год назад

      ​@@wielkopolaninn- matoły powinny kończyć edukację na wypasie krów. Dalej to strata czasu i pieniędzy 😢

  • @Mihqq
    @Mihqq 3 года назад +1

    Tyle lat w szkole jak psu w dupe.. Wystarczyło oglądać twoje filmy i człowiek wszystko rozumie.
    Pozdrawiam cię serdecznie

  • @michakargul5293
    @michakargul5293 3 года назад +1

    Mega. Dziękuję. Już nie chodzi o samo podłączanie diód, ale w tym filmie jest wszystko, o spadkach napięć, o prawie Kirchofa, o połączeniach szeregowych i równoległych, o mocy. No bajka

  • @mikruson
    @mikruson 8 лет назад +3

    Gratuluję pomysłu i sposobu prowadzenia !
    Prościej i bardziej przejrzyście się już nie da a podać tę wiedzę tak,by zapadła w pamięć to istna sztuka .
    Życzę powodzenia i czekam na kolejne lekcje :)

  • @jaruss885
    @jaruss885 10 лет назад +11

    Super filmik bardzo dobrze tłumaczy wszystko przejrzyste i zrozumiałe!!!!!!

  • @szymonzawiercie
    @szymonzawiercie 10 лет назад +7

    Panie Przewodniku, jeśli napięcie na diodzie wzrośnie (do tych wspomnianych 2,3 V) to prąd w obwodzie spadnie. Z II p.K. napięcie źródła minus spadek na diodzie da 2,7 V co z prawa oma I=U/R da 18 mA. Poza tym niedopuszczalne jest zasilanie diod ze źródła napięcia ponieważ diody mają dodatni współczynnik temperaturowy - im dioda będzie cieplejsza tym niższy spadek napięcia i większy prąd będzie przez nią przepływał co w efekcie może doprowadzić do jej uszkodzenia. Kwestią sporą jest również łączenie diod równolegle ponieważ jeśli nie są one zamknięte w jednej obudowie (nie mają tej samej temperatury) to możliwa jest sytuacja opisana wyżej - dioda, która będzie cieplejsza lub mająca mniejszy spadek napięcie "przejmie" większość płynącego w obwodzie prądu.

  • @comm2001
    @comm2001 6 лет назад

    Najlepsze tłumaczenie jakie kiedykolwiek słyszałem - prosto i na temat.

  • @kolumberek
    @kolumberek 10 лет назад

    Tak trzymaj. Dobrze że masz takie zainteresowania i próbujesz swoją pasją zainteresować innych. Ręce mi opadają gdy słyszę od młodych osób zwrot - ,,moim hobby są gry komputerowe,, lub ,,interesują się komputerem,,. Powodzenia i dziękuję. Przypomniałeś mi moje młodzieńcze czasy. Co prawda wtedy nie było jeszcze LED ale wzory wałkowaliśmy na każdej lekcji do znudzenia.

  • @fnmlody
    @fnmlody 11 лет назад +10

    filmy są świetne i jasne ;-) Martwi mnie tylko ciągle ustawianie najniższego zakresu na mierniku, lepiej uczyć by ustawiać jeden wyżej niż przewidywany zakres

  • @mrpiotr231
    @mrpiotr231 10 лет назад +7

    Super pomysł na kanał i jasny przekaz, tak trzymaj)

  • @PCBart321
    @PCBart321 9 лет назад +1

    Obecnie bawię się diodami na raspberry pi 2 za pomocą programiku wiring pi. Programik jest prosty w obsłudze, posiada duże możliwości i pozwala na płynną regulację napięcia poprzez pwm. W przyszłości planuję zakupić jakieś ardruino.

  • @JasRambo
    @JasRambo 10 лет назад +1

    nie często spotyka sie na Utubie mądre tutoriale..brawo za wiedze i sposo jej przekazywania

  • @Photographic486
    @Photographic486 6 лет назад +3

    Bardzo dobrze tłumaczysz :) łapka w górę, nauczyłem się wiele!

  • @lordoless6283
    @lordoless6283 5 лет назад

    aż mi się odbiło szkołą średnią hehe. pierwszy i ostatni raz z tematem styczność miałem 15 lat temu. Także nic a nic nie pamiętałem, ale zrozumiale tłumaczysz :) Na tyle, że momentalnie wszystko ni wróciło hehe (tzn te wszytskie teoretyczne podstawy wzory i ogólne zrozumienie tematu) a Przedmiotu szczerze nienawidziłem hehe.

  • @sangre_sani
    @sangre_sani 11 лет назад +1

    Jak zwykle bardzo fajnie tłumaczone. :)
    Jedyne co (przynajmniej mnie) by się przydało, to jakieś zbliżenia na te płytki testowe, żeby było dokładniej widać, co gdzie się wpina. :)

  • @Desmond_Craine
    @Desmond_Craine 11 лет назад

    Jestem kompletnym laikiem w tym obszarze. Dzięki temu kanałowi powoli się to zmienia.

  • @Masterczulkix
    @Masterczulkix 4 года назад

    Zajebisty odcinek ! Tego potrzebowałem ! Dzieki ! Tylko nie dodales 1 waznej rzeczy ze podlaczenie diod w tym wygodnym wydaniu :p gdy jedna dioda sie spali cala rewszta przestaje swiecic :P ^^ i ta swetna odpowiedz na swoje pytania :P ahahah : No nieeee :P no taaaak xD ^^

  • @tomaszpiter
    @tomaszpiter 6 лет назад

    Zajebiscie tłumaczysz i poradnik jak najbardziej na duży +. Praktyka i teoria w jednym, dzięki Tb To wszystko ogarnąłem. Leci łapka i subik dla Cb :D😁😁👌👍👍👍

  • @TrusRasa5
    @TrusRasa5 10 лет назад +4

    Jak zaczarowany sluchalem twojego filmiku Respekt :D Bardzo ciekawie opowiadasz
    Wlasnie stresciles miesiac lub dwa, pierwszej Klasy w mojej szkole w jedyne 28min!! Naprawde podziwiam, jestes moze lub planuejsz isc na nauczyciela?? Masz to cos ;)

  • @pwki4891
    @pwki4891 10 лет назад

    Kurs jest super - Od teraz śledzę na bierząco :)

  • @Pukieldtxt
    @Pukieldtxt 10 лет назад

    Widzę ze się orientujesz co i jak i bardzo dobrze ;) dziś mało kto wie co to w ogóle jest kod paskowy :D Będą z Ciebie ludzie ;)

  • @ilawa78
    @ilawa78 10 лет назад

    Super zrozumiale i klarownie. Duży PLUS!

  • @onlydanthe
    @onlydanthe 10 лет назад +1

    Witam wszystkich.
    Filmik niezły, jednak należy dodać że nie wolno podłączać LED bezpośrednio do źródła zasilania, a to ze względu na bardzo stromą charakterystykę napięciowo - prądową diody. Ponadto spadek napięcia na diodzie zależy od temperatury, i maleje wraz z jej wzrostem, czyli jak dioda zacznie się nagrzewać to spadnie jej napięcie przewodzenia, wzrośnie płynący prąd, co spowoduje jeszcze większe nagrzewanie się diody. Dla tego przy bezpośrednim podłączeniu jedna dioda może świecić normalnie, inna, nawet o tej samej barwie, ulegnie uszkodzeniu. GŁÓWNYM PARAMETREM LED JEST NATĘŻENIE PRĄDU !! Napięcie jest parametrem orientacyjnym, który ma służyć do dobrania rezystora, lub parametrów źródła stałoprądowego do diody.
    Pozdrawiam - danthe (elektroda pl)

  • @NuclearCustom
    @NuclearCustom 4 года назад

    Jestem zupełnie zielony w kwestii elektroniki, a chcę się nauczyć jak to wszystko ogarnąć. Ponoć to jest proste, jednak mi nic nie chce wejść do głowy, wydaje mi się, że nie mam podstaw. Czy mógłbym prosić o odesłanie do jakiegoś źródła, linku, albo książki?

  • @wiech61
    @wiech61 10 лет назад +1

    życzę wytrwałości i powodzenia ,

  • @viperek12345
    @viperek12345 10 лет назад +8

    Wszystko pięknie, ale muszę sie przyczepić za odmianę jednostek, mianowicie w języku polskim wszystkie jednostki elektryczne odmieniamy! np 20 OhmÓW, Watów, a nie Ohm, Wat. no i kolejna sprawa, że nie masz tam nigdzie kabli, ani kabelków, masz jedynie przewody, a użycie pojęcia kabel jest blędne:) troche mi suszyli głowę na studiach o to, więc się dzielę, żeby było bardziej profesjonalnie;)

  • @stanislav7940
    @stanislav7940 3 года назад

    Czyli gdy podłączymy diody równolegle, spadek napięcia bedzie wynosił tyle, ile przy jednej diodzie, lecz natężenie sie dzieli na tyle, ile jest diod. Przy podłaczeniu szeregowym zaś, spadek napięcia będzie się sumował dla wszystkich diod, a natężenie będzie zawsze takie samo.

  • @giver666
    @giver666 10 лет назад

    Przy 20mA zwykle diody się spalą po kilku godzinach lub dniach. Maksymalny prąd przy pracy w warunkach użytkowania nie może przekraczać 15mA. W upalne dni dioda led przy prądzie 20mA spala się w ciągu 5 minut przez przegrzanie. Pozdrawiam.

  • @MarcinRutkowski
    @MarcinRutkowski 7 лет назад

    Świetny tutorial, nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Na czym polega spadek napięcia?

  • @edytazacharus2158
    @edytazacharus2158 3 года назад

    Jesteś wielki a dla diody power led red 1w w szeregu tak 5 sztuk jaki rezystor i dla innych barw na 3 diody jaki rezystor i czy ma się zaczynać rezystor

  • @giver666
    @giver666 10 лет назад

    A prąd się zmienia przez amperomierz im niższy zakres prądowy tym rezystancja wewnętrzna jego jest większa, nawet kilkanaście ohm i przy małych wartościach rezystorków trzeba to brać pod uwagę przy mierzeniu prądu.

  • @qzyn38
    @qzyn38 6 лет назад

    Witam serdecznie, na wstępie gratulacje za ciekawy kanał. Mam pytanie, potrzebuję zbudować miernik naładowania akumulatora oparty na jednej diodzie led, która w zależności od prądu świeciłaby w różnych kolorach - aku naładowany to na zielono a 11,5V na czerwono ( po drodze żółty ). Czy spotkałeś się może z takimi układami? jeżeli tak to poprosiłby o info gdzie można coś takiego znaleźć. Zaznaczam, że nie chodzi mi o "linijkę". Będę wdzięczny za dobry trop - chyba źle szukam :-)

  • @mikele89
    @mikele89 7 лет назад +1

    A mógłbyś podać schemat sznurowania układu ? (chodzi mi o wejście przetwornicy oraz mini woltomierza jak podłączyć do zasilacza).

  • @jarekfranczyk880
    @jarekfranczyk880 Год назад

    Jakie podłączenie jest lepsze (dające większą trwałość diod) dla kilku diod, szeregowe, czy równoległe?... np. dla 10 diod smd białych zasilanych z jednego zasilacza? Czy dobrze rozumiem, że zasilając takie diody szeregowo należy użyć zasilacza dającego napięcie równe (ilość diod) x wymagane napięcie świecenia jednej diody? (wówczas bez rezystorów).... a jeśli równolegle, to należy dobrać rezystor? Pytanie też mam takie..... jakie jest minimalne napięcie dla białej mini diody SMD?

  • @superskateboardingentertai9228
    @superskateboardingentertai9228 2 года назад

    Wiem, że to głupie, ale jak podłączyłeś te 3 rzeczy ze sobą? Zasilacz, przetwornice i voltomierz?

  • @cendasfoniok9093
    @cendasfoniok9093 4 года назад

    Cześć, mam pytanie : jest obojętne którym kierunkiem plynie prad przez rezystor ? Albo jest też oznaczony +/- ??

  • @Rzut-Oka
    @Rzut-Oka 5 лет назад

    Świetny materiał i szkoda że trafiłem tu tak póżno :)

  • @MrHombreCorso
    @MrHombreCorso 9 лет назад

    Hej! Dziękuję za podstawy. Mógłbyś nagrać coś o wymianie diod w lampce usb (taka do laptopów) Chciałbym wymienić barwę, z chłodnej jasnej na ciepłą.

  • @likeyou3317
    @likeyou3317 7 лет назад +1

    12:50 Dlaczego nie ma znaczenia to czy rezystor podłączymy przed diodę czy za nią? Jeśli by potraktować napięcie, jako falę energii płynącą od - do +, to gdy najpierw mamy diodę intuicja podpowiada mi, że rezystor będący za nią nie zmniejsza napięcia będącego przed diodą. Niczego nie kwestionuję, po prostu doszukuję się wyjaśnienia.

  • @titol6
    @titol6 10 лет назад

    Jeśli zbudujemy taki obwód jak ten z 18stej minut (dwie diody i rezystor) zasilając go napięciem ok 12,2V powinniśmy dobrać rezystor 250OM. Wtedy spadek napięcia na rezystorze wyniesie 10V i jest tak jak trzeba. Akurat nie miałem takiego opornika i podłączyłem 220OM (czerwony, czerwony, brązowy, złoty). Z obliczeń wyszło, że spadek napięcia na nim wynosi 8,8V (220OM * 0,04A). Według tych obliczeń diody powinny być zasilane napięciem 12,2V-8,8V = 3,4V.
    Po podłączeniu wszystkiego, okazało się, że na diodach jest górna granica (2,28V) a na rezystorze 9.8V. Co się stało, że obliczenia nie współgrają z pomiarami? :P Rezystor mierzyłem miernikiem, wyszło 213OM. Czy to działa tak, że rezystor bierze na klatę całą resztę, której diody nie mogą ogarnąć i wydziela to jako ciepło?

  • @jaja446
    @jaja446 10 лет назад

    mógłbyś opisać zasadę działania LED rgb? zależy mi na przykładnie jednej diody, jakie napięcie na jaką nóżkę żeby konkretną barwę zrobić. Również jak zaświecić jedną konkretną diodą która jest połączona np w szeregu z dwiema innymi oraz równolegle z dwiema innymi, taki prostokąt 2 na 3.

  • @oskarlange7681
    @oskarlange7681 5 лет назад

    Nauczycielu... a czy mógłbyś wyjaśnić jak to jest z tym opornikiem który podłączasz do obwodu z jedną diodą 10:36. Z lewej strony opornika jest napięcie 5 V natomiast po prawej jest już 2 V. Czyli spadek na oporniku wynosi 3 volty. Czyli na opornik "wchodzi" 5 V a "wychodzi" 2 V, a więc opornik musi wytrzymywać napięcie 5 volt tak? Wiec jak to jest z opornikami dobieramy je do napięcia "wchodzącego" na opornik czy dobieramy do wartości napięcia o jaką ma "spaść". Jaką wartość przyjmujemy do wzoru U = I x R ?

  • @nixo0077
    @nixo0077 2 года назад

    super wyjaśnione

  • @sakrebleyx8007
    @sakrebleyx8007 7 лет назад

    Pięknie przetłumaczone.

  • @rtykol
    @rtykol 11 лет назад

    Mam pytanie: Kiedy podłączamy rezystor do diody, to zmniejszamy napięcie czy prąd w obwodzie? Czy jest różnica, czy podłączymy rezystor szeregowo czy równolegle?

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  11 лет назад

      Rezystor ogranicza prąd. Na każdym rezystorze jest także spadek napięcia, więc to co nam zostaje jest na diodzie. Cała sztuczka polega na tym aby rezystor dobrać w ten sposób aby i prąd i napięcie było odpowiednie. Dioda jest elementem nieliniowym, łącząc ją z rezystorem równolegle uzyskamy po prostu dzielnik prądu, nie potrafię znaleźć zastosowania dla takiego rozwiązania, bez ograniczenia tego układu z zewnątrz - dioda się spali. To tak jak z parkowaniem, można to zrobić równolegle ale skończy się mandatem.

  • @MinSziHo
    @MinSziHo 4 года назад

    Kawał naprawdę dobrej roboty.

  • @Metjus6766
    @Metjus6766 10 лет назад +3

    mógłbyś napisać jak zrobiłeś ten układ ?(woltomierz i przetwornica) i jakiego zasilacz użyłeś? chciałbym stworzyć podobny

  • @jarekfranczyk880
    @jarekfranczyk880 6 лет назад

    Super to objaśniłeś. Spoko filmik.

  • @bombaWypierdoli
    @bombaWypierdoli 10 лет назад

    powiedz gdzie oprocz ebay'a kupie ta przetwornice w rozsadnej cenie? jesli moglbys jakis link podrzucic albo konkretny model przetwornicy podac to byloby super. ; )

  • @piotrsoltys8547
    @piotrsoltys8547 7 лет назад

    Witam.
    Zaczynam swoją przygodę z elektroniką.
    Chciałbym podłączyć 9 diod równolegle (dioda 3V 24mA) do zasilania 5V. Wyliczyłem iż potrzebuje rezystor 10 om. Zastanawiam się jednak co w przypadku gdy chciałbym przed każdą diodą wprowadzić wyłącznik.Wyłączenie poszczególnych diod spowoduje zwiększenie przepływającego prądu przez pozostałe i ich spalenie. Nie wiem jak to rozwiązać. Domyślam się że powinienem zwiększyć rezystancje po wyłączeniu poszczególnej diody ale nie wiem jak to praktycznie wykonać.
    Nie chciałbym sam odpowiadać sobie na pytanie ale czy jeżeli przed każdą diodą wstawię rezystor 84 omy to jest to rozwiązaniem? czy takie podłączenie oznacza że rezystory również są podłączone równolegle czy diody są podłączone równolegle a rezystor jest oddzielną sprawą dla każdej z diod ?
    Pozdrawiam

  • @crowmw
    @crowmw 11 лет назад +1

    Kolejny świetny odcinek! Czekam na więcej,

  • @domin2
    @domin2 10 лет назад +6

    Bardzo ciekawy filmik i kanał. Gratuluję. Jednak przez obecną niemal w każdym zdaniu manierę powtarzania na jego końcu słowa „tak?” przekaz staje się niemożliwy do obejrzenia. Zrób coś z tym. Ta moda językowa jest żałosna. Pozdrawiam.

    • @OblivionLPS.
      @OblivionLPS. 7 лет назад

      +Lenorek22 pro pvp - widzisz gdzieś rozkaz w tym co napisał? Bo ja widzę radę i sugestię. Jeśli uważasz, że ktoś nie może wyrazić swojego zdania, to spływaj do Korei Płn., albo Chin. Tam poczujesz się szczęśliwy.

  • @hanuer125
    @hanuer125 7 лет назад

    w odcinku o rezystorach nie bylo albo nie zwrocilem uwagi na to w jaki sposób rozpoznac jaką moc ma rezystor. w kodzie paskowym jest tylko informacja o oporze. moc poznaje się po wielkości rezystora?

  • @sueski
    @sueski 7 лет назад +1

    Rezystor to strata energii która zamienia się w ciepło zamiast w światło. Do kitu oświetlenie które grzeje zamiast świecić. Czy nie lepiej zamiast rezystora włączyć w szereg odpowiednią ilość diod ? ...jak TO obliczyć ?

  • @arnoldiniXlazarus
    @arnoldiniXlazarus 11 лет назад +1

    Jeśli mam akumulator 12v 3,5 A i chcę nim zasilać 4 diody po 3v ( Rzędowo ) to nie potrzebuję rezystora tak ? Tylko co wtedy z nadmiarem amperów ? Powinienem je jakoś zredukować, czy nic się nie stanie i mogę to tak spiąć.

  • @GrzegorzJezewski1977
    @GrzegorzJezewski1977 8 лет назад +1

    witam widzę że masz pojęcie w tym co robisz,
    czy mogę połączyć diody power led 150 szt.w taki sposób jak na filmie w 22.46 minucie pod jeden rezystor?
    zasilacz 12v,,,15A ,, diody power led 3,2-3,4 v 350mA
    czy muszę w szeregach po 3 sztuki i Opornik Rezystor 8R2 8.2 OHM 2W
    lub doradż jaki driver do regulacji napięcia i prądu z wyświetlaczem bo nie mam miernika,

  • @trenerseniorow5978
    @trenerseniorow5978 2 года назад

    3 diody w szereg zasilacz 12v
    napięcie pracy - 2,0V - 2,4V + napięcie pracy - 3,2V - 3,4V+ napięcie pracy - 3.0V - 3.4V.
    prąd - 350mA ........... czy dobrze to policzyłem ze 24 ohm ?

  • @ElektroPrzewodnik
    @ElektroPrzewodnik  11 лет назад

    Przetwornica działa tak jak zasilacz. Ma określoną wydajność i ile dany układ potrzebuje prądy tyle przetwornica przetwarza. Oczywiście są straty w postaci ciepła i każdy element w przetwornicy też potrzebuje prądu, ale nie mierzymy prądu przed przetwornicą tylko za.

  • @ziooomek7961
    @ziooomek7961 8 лет назад +2

    Świetna lekcja:)

  • @filoslawfilinski
    @filoslawfilinski 8 лет назад

    Mam pytanie odnośnie obliczania rezystora do diody 11:55. Jeśli wezmę rezystor 150Ω, to jaką mam pewność że przez obwód popłynie 0.02A przy napięciu na rezystorze 3V a nie na przykład 0,03A przy napięciu na rezystorze 4,5V? Oba te przypadki spełniają prawo Ohma.

  • @justynawojcik3747
    @justynawojcik3747 6 лет назад

    U minę w technikum podobnie pani W. pokazywała nam jak narysować rezystor oraz obliczyć wartości. Problem był w tym że prawie nikt nie wiedział co to jest. sama teoria i nic więcej.

  • @justynaderbis4900
    @justynaderbis4900 8 лет назад

    Cześć! Mam pytanie, czy mógłbyś podać link do tej przetwornica na ebay? Nie umiem jej znaleźć, woltomierz już mam :-)

  • @PsiOmikronDzeta
    @PsiOmikronDzeta 10 лет назад

    Skoro np. do czerwonej diody należy dostarczyć napięcie 2-V to jakim napięciem zasilić białą LED?

  • @bartoszwilk1668
    @bartoszwilk1668 10 лет назад

    Hej elektroprzewodnik. Mógłbyś wrzucić link z wartościami napięcia w zależności od koloru (ten, który był na filmiku ) ? Dziękuję :)

  • @ElektroPrzewodnik
    @ElektroPrzewodnik  11 лет назад

    Przetwornica utrzymuje dane napięcie niezależnie od tego jakie napięcie damy na wejściu, więc jeżeli ustawię na wyjście 5V to otrzymam je niezależnie od tego czy na wejściu będzie 10V czy 20V.

  • @leonwagner2687
    @leonwagner2687 3 года назад +1

    A skąd wiadomo jakie natężenie wychodzi ze źródła zasilania?

  • @gniewkoprzecudny4095
    @gniewkoprzecudny4095 6 лет назад

    W moim LCD stoperze kuchennym jest dioda sygnalizacyjna LED a stoper jest zasilany bateria AAA 1,5 V(stan baterii = 1,3V). Chciałem wlutować, równolegle, diodę większa (5mm) żeby zwiększyć intensywność świecenia (bo dźwiękowy piezoelektryczny sygnalizator niestety nie działa) i co się okazało, ta dolutowana dioda ledwo świeci choć oryginalna świeci dość intensywnie. Czy ta oryginalna dioda LED to jakaś specjalna dioda ???

  • @Riders9388
    @Riders9388 10 лет назад

    Jeżeli mam taka sama przetwornice jak na filmiku i po podłączeniu zasilania pod in i woltomierza pod out woltomierz pokazuje ciągle 11,4-11,5 pomimo kręcenia potencjometrem to znaczy ze mam potencjometr zepsuty czy coś innego jest nie tak?

  • @Pyramidey666
    @Pyramidey666 10 лет назад

    Mam pytanie : mam led ktura zmienia kolor automatycznie po podlonczeniu jej do trzech malych plaskich bateri
    jakie napiencie jest potrzebne do jej bezpiecznego zasilenia
    Zgóry dzienki za odpowiedzi

    • @arturr300pl2
      @arturr300pl2 10 лет назад

      Pomnóż sobie 3x napięcie jednej baterii

    • @lukasz8268
      @lukasz8268 10 лет назад +1

      która
      podłączeniu
      napięcie
      zasilania
      dzięki
      O zgrozo - 5 błędów!

  • @sebastianmorkisz4105
    @sebastianmorkisz4105 Год назад

    Dzięki

  • @piotr455
    @piotr455 9 лет назад

    Mam problem! Mówiłeś w filmiku, że jak podłączam szeregowo to dalej mam 20mA. Tak? Mówiłeś też, że jak podłączam szeregowo diody np. 6 diod, to mam na wyjściu zasilacza 12V. No i wszystko ładnie, pięknie, ale! Zamarzyłem sobie mieć 20 diod, no czyli analogicznie wyszło mi (przy założeniu że, żółte diody to od 2V do 2.8V, ja wybrałem sobie wypośrodkowane 2.5V), że na wyjściu potrzebuje 50 V. No wiec zasilacze są do 24V na wyjściu, i co ja mam zrobić?

    • @dandawrc
      @dandawrc 9 лет назад +2

      Z Życia Pomidorka Wystarczy połączyć diody równolegle. Wtedy napięcie potrzebne do zasilenia to około 2,5V, a natężenie to 0,02A*20. Zwróć uwagę na moc wydzielaną na rezystorze.

  • @Dragon_-fz5ce
    @Dragon_-fz5ce 4 года назад

    Kolego pomoz w doborze rezystora. Kupiłem żarówki led 11 W do auta(12) zamiennik zwykłej żarówki 55W. Jaki muszę wpiąć rezystor żeby nie wywalało mi błędu

  • @Ewa_Ogr
    @Ewa_Ogr 10 лет назад

    W jakim programie robisz takie ładne schematy ( w 11:59 pokazujesz je palcem)? Dzięki za korki :)

    • @mariuszkrawczynski
      @mariuszkrawczynski 10 лет назад

      np. w programie Eagle można. Jak i wielu innych. Co do Eagle'a mogę polecić kursy na youtube użytkownika "atnel- mirek36"

  • @wielkibrat00
    @wielkibrat00 7 лет назад

    A co z diodami SMD lub COB 12V , czy one też potrzebują rezystorów?

  • @rafawojtowicz7087
    @rafawojtowicz7087 3 года назад

    super lekcja

  • @Micha-ir1bv
    @Micha-ir1bv 4 года назад

    20:11, a dlaczego nie liczymy tutaj spadku napięcia na diodach ? Jak są włączone równolegle to też trzeba przecież policzyć. Czy 5 V to nie za mało żeby je wszystkie zasilić ?

  • @ElektroPrzewodnik
    @ElektroPrzewodnik  11 лет назад

    Nie bardzo rozumiem twój zamysł jak chcesz to połączyć, każda dioda będzie mieć oddzielne zasilanie? i chcesz dobrać rezystor dla jednej diody? W takim razie R = (U zasilania - U diody) / I diody. Więc rezystor 90 om będzie odpowiedni. Taką kostkę zazwyczaj zasila się inaczej. W sumie z USB uzyskasz maksymalnie 500mA, dla 64 diod będziesz potrzebował 1.28A więc to nie jest dobry pomysł. Poczytaj jak się tworzy takie kostki :)

  • @TheBestFishing
    @TheBestFishing 11 лет назад

    A mam pytanie, mam akumulator 700mAh 6V i latarkę ledową zamontowaną przy rowerze a chciałbym podłączyć ją do tego akumulatora ze względu na to że będzie świeciła dłużej i troszkę intensywniej. Otóż moje pytanie jest takie :) co musze zrobić żeby podłączyć ten akumulator a żeby nie spalić diod w latarce?

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  11 лет назад

      Musisz zmniejszyc napiecie na takie na jakim pracuje latarka.

    • @TheBestFishing
      @TheBestFishing 11 лет назад

      latarka pracuje na bateriach 3 x 1.5V :)

  • @janjanowski8980
    @janjanowski8980 6 лет назад

    Czyli natężenie ładowarki pomijamy ? Chyba że pobór prądu będzie większy niż ładowarki ???

  • @rzusto69
    @rzusto69 9 лет назад

    Prawidłowy wzór na obliczenie wartości rezystora to R=(U-Ud)/I
    U - napięcie zasilania
    Ud - napięcie diody
    I - Natężenie diody

  • @pycek6622
    @pycek6622 8 лет назад +41

    kiedys taką diodę podłączyłem do 27 voltow i wybuchla

    • @klonowskimaciek5732
      @klonowskimaciek5732 4 года назад +2

      Bezpośrednio bez opornika to nie dziwota;)

    • @silnikpradustaego7213
      @silnikpradustaego7213 4 года назад

      A ja raz podłączyłem żarówkę 230V AC do 400V AC. Na szczęście od razu się zorientowałem, bo zbyt intensywnie świeciło.

    • @pycek6622
      @pycek6622 4 года назад +1

      @@silnikpradustaego7213 przedwczoraj wziołem rezystor 1/4w, podałem na niego coś około 50 watów, rezystor był w wodzie w zakrętce do butelki, i takim sposobem zrobiłem czajnik, no prawie, bo termometr pokazał 92 stopnie, woda wokoło rezystora zaczęła wrzeć, i się przepalił
      mimo upływu 4 lat, takie rzeczy mnie nadal bawią 😂

    • @mariusz17772
      @mariusz17772 4 года назад

      Ja do 380 ,ale walneło

    • @stanislav7940
      @stanislav7940 3 года назад

      Ja to kiedyś kondensator jakiś to gniazka podłączyłem i wgl prąd w domu wyjebało

  • @hieronimstepien4738
    @hieronimstepien4738 8 лет назад +1

    wszystko ładnie, pięknie ale czy diody świecące św. białym nie są popularne? - bo o nich żadnej wzmianki.

    • @lupeq1137
      @lupeq1137 7 лет назад

      hieronim stepien to wszystko to samo tylko inny kolor i napięciem max

    • @pysznyplacek352
      @pysznyplacek352 7 лет назад

      Światło białe to nic innego jak światło czerwone, zielone i niebieskie nałożone na siebie.

  • @andrzejb165
    @andrzejb165 2 года назад +1

    Misiu , ciekawie opowiadasz ale gdybys jeszcze mowil: omÓw, amperÓw, voltÓw i watÓW dalbym Ci nawet dwie łapki ale z powyzszego powodu daje Ci jedna

  • @obywatelpolski6090
    @obywatelpolski6090 7 лет назад

    Mam pytanie, czy da się podłączyć 100 diod 1,6v 20mA pod zasilacz 18v? Jaki rezystor zastosować?

  • @rejestrator1
    @rejestrator1 9 лет назад

    a skąd wiadomo czy rezystor wytrzyma ten jeden watt? z obliczenia wiem ile wattów wyniesie układ, ale nie jaki rezystor zastosować. albo ja czegoś nie zrozumiałem

  • @paulinamorowska9004
    @paulinamorowska9004 8 лет назад

    Swietny filmik...

  • @rafalzz1355
    @rafalzz1355 11 лет назад

    Witam.
    Mógłbyś podesłać linka do przetwornicy prądu stałego?

  • @andrzejwroblewski3920
    @andrzejwroblewski3920 3 года назад

    CZY POWYŻSZY WYKŁAD MOŻNA ZASTOSOWAĆ DO DIODY POWER LED?

  • @Micha-ir1bv
    @Micha-ir1bv 4 года назад

    Mam takie pytanie:
    Jestem pewien, że podłączyłem amperomierz szeregowo. Wszystkie elementy obwodu są sprawne, obwód jest zamknięty.
    Ustawiam amperomierz na przewidywany zakres (potem sprawdzałem na wszystkich zakresach zaczynając od najwyższego). Wciskam przycisk "ON" amperomierz z początku pokazuje 0.08 potem 0.04 potem pokazuje "-0.00" i nie chce mierzyć natężenia prądu. Jestem pewien, że biegunowo prawidłowo podłączyłem multimetr. Multimetr jest nowy i mierzy napięcie poprawnie. Nie wiem w czym tkwi problem.
    Czy ktoś może wie ???
    [EDIT:] - mój znajomy elektryk doszedł w czym problem. Mianowicie wyposażyłem swój miernik w chujowe chińskie krokodylki, które były ledwo zlutowane. Poza tym, kabel około 2 mm średnicy - sama izolacja a miedź to około 0.2 mm. Jprd. Sam bym do tego nie doszedł. 3 razy multimetr rozkręcałem i widziałem że wszystko jest ok. Takie słabe kable, że nawet piszczyk nie działał ale o dziwo napięcie mierzył.

  • @Krzysztofzielinski.
    @Krzysztofzielinski. 7 лет назад

    czy i jak da się sprawdzić parametry nie podłączonej diody led przy użyciu miernika

  • @Hubix456
    @Hubix456 10 лет назад

    Witam A plus z plusem i minus z minusem to jakie to łączenie bo ja mam chyba źle bo mam 6 diod led czerwonych i ja dałem do nich osobne rezystory a ty dałeś jeden do 15 diod led i pod 12v a ja bym te 6 diod zasilał z baterii 9v czy mogę tak zrobić??
    Ps Podaj e_maila to ci wyśle zdjęcie jak ja mam może mi pomożesz coś. Z góry dzięki za odpowiedź Pozdrawiam

    • @MNLTR-IKS
      @MNLTR-IKS 9 лет назад

      Jest to połączenie szeregowe. Na każdą diodę idzie to samo napięcie (Uzas = 9V), dioda nie może być zasilana takim napięciem albo sie natychmiast spała lub drastycznie spadnie ich żywotność. Możesz dać do każdej osobny rezystor (350 Ohm,140mW) lub jeden (ok. 60 Ohm, 840mW). Wybór należy do Ciebie jakie rozwiązanie wybierzesz. Te najmniejsze rezystory maja moc znamionowa 250mW. Więc mały zbiorczy odpada. Możesz się pobawić łączenie 4 rezystory i zmniejszając moc na pojedynczym rezystorze (jest to zaprezentowane na filmiku).

    • @MNLTR-IKS
      @MNLTR-IKS 9 лет назад

      Wojciech Sławiński
      oczywiście miałem na myśli połączenie równoległe.
      +do+ -do- połączenie równoległe; +do- lub -do+ połączenie szeregowe

  • @Hubix456
    @Hubix456 11 лет назад

    I jeszcze jedno skąd mogę sobie taka tabelkę z rezystorami skopiować. Tak żebym miał kolory. Pozdrawiam

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  11 лет назад +3

      docs.google.com/file/d/0B4vUD01FkIEKLU1DeHZISm9DdG8/edit?usp=sharing

  • @vdsmade
    @vdsmade 2 года назад

    przyda sie 😁👍

  • @abduljabar31
    @abduljabar31 7 лет назад

    Witam, jestem Marcin i potrzebował bym rozwiązania problemu w doborze zasilacza do diód led wysokiej mocy, Parametry 1 diody to: 2250mA(max5750), prąd 54v(47,8-56,2 zakres) przy wartościach przed nawiasami dioda ma 121,5W. Pytanie jak wyliczyć parametry zasilacza i jak to połączyć bez oporników by jeden zasilacz uciągnął 2 lub 3 takie diody. Z góry dziękuję, jak co mam link do data sheet tej diody. Pozdrawiam.

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  7 лет назад +1

      Cześć, potrzebujesz źródło prądowe na 2250mA. Jeżeli chcesz połączyć 2 diody, źródło to musi mieć Vmax = 112V :) Jeżeli więcej to odpowiednio 168V itd. Diody łączysz szeregowo. Zasilacz musi być stałego prądu a nie napięcia. W nocie katalogej odczytaj dokładnie jaki prąd powinien płynąć przez tą diodę i na tej podstawie szukaj zasilacza.

    • @abduljabar31
      @abduljabar31 7 лет назад

      Dzięki za szybką odpowiedź i co ważne pomocną.
      ps: przy połączeniu równoległym jest na odwrót sumuje ampery 2,3, itd. diód mnożę przez volty które zostają takie jak w karcie technicznej diody i wychodzi moc w wattach którą potrzebuję + 10% zapasu? Czyli 2 diody po 2.25A i 54V przy równoległym połączeniu będą potrzebować zasilacza stałoprądowego o parametrach 4.5A, 54V i 250W mocy + 10% zapasu w Wattach?
      Ostatnie już pytanie, jaka jest różnica między połączeniem równoległym, a szeregowym dla diody, i czy zasilacz impulsowy to to samo co stałoprądowy?
      Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  • @Hubix456
    @Hubix456 11 лет назад

    Witam
    Skąd sobie moge skombinować to ile dana dioda pobiera napiecie. Chodzi mi o to jak masz na tej kartce w 07:10. Pozdrawiam

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  11 лет назад

      Taką informację znajdziesz u sprzedawcy, jeżeli nie załóż, że jest to 2V, sprawdź jaki prąd płynie przez diodę, możesz delikatnie zwiększyć napięcie i obserwować prąd, tak aby nie przekroczył 20mA.

    • @Hubix456
      @Hubix456 11 лет назад

      ElektroPrzewodnik Ale ty masz kolorami na takiej kartce można gdzieś to na necie poszukać i wydrukować lub spisać bo by mi sie przydało.Pozdrawiam

    • @Hubix456
      @Hubix456 11 лет назад

      ElektroPrzewodnik Za to z tymi rezystorami to dziękuję. Jeszcze jakby tamto było.

  • @AgeDee34
    @AgeDee34 11 лет назад

    no dobra teraz już rozumiem dzięki za odpowiedź :)

    • @king_james_official
      @king_james_official 2 года назад

      jak tam ci idzie w elektronice? :)

    • @AgeDee34
      @AgeDee34 2 года назад

      @@king_james_official teraz elektronika to dla mnie hobby raczej i wolę cyfrowe układy. Zawodowo jestem inżynierem oprogramowania :D

    • @king_james_official
      @king_james_official 2 года назад

      @@AgeDee34 haha podobnie u mnie, nauczyłem się trochę w programowanie (chociaż inżynierem nie jestem :)) i teraz zaczynam z elektroniką jako jakieś małe hobby

  • @ViroMen7
    @ViroMen7 10 лет назад

    Taki tip dla Ciebie ElektroPrzewodniku, 2:10 min. (faktycznie prąd płynie od minusa do plusa)
    Pozdrawiam

    • @TheHugeWTF
      @TheHugeWTF 10 лет назад

      Przecież mówił o tym, w którymś z poprzednich filmów. Faktem jest to, że w praktyce mówi się, że prąd płynie od + do - i te oznaczenia obowiązują w elektronice. Nie będziemy przecież za każdym razem o tym przypominać.

  • @krzysztofrak5731
    @krzysztofrak5731 11 лет назад +1

    Mówiłeś, w 1 odcinku, że prąd płynie od - do + w diodach jest jakoś na odwrót?

    • @onlydanthe
      @onlydanthe 10 лет назад

      Rzeczywiście to poruszają się elektrony, czyli ładunki ujemne. Jednak w symbolice elektronicznej przyjęło się taki właśnie sposób - od plusa do minusa.

    • @PiotrK2022
      @PiotrK2022 10 лет назад +1

      Krzysztof Rak
      To co robiłeś na lekchach fizyki, skoro nie wiesz, że umownie żeby było prościej jest przyjęte, że jest na odwrót?

    • @krzysztofrak5731
      @krzysztofrak5731 10 лет назад

      Dzięki za wyjaśnienie, teraz już wiem.

    • @elektronikadlapoczatkujacy69
      @elektronikadlapoczatkujacy69 5 лет назад

      Prąd płynie od + do -. To elektrony płyną od - do +

  • @Hubix456
    @Hubix456 10 лет назад

    Jeszcze jedno pytanie a jak mam tych 6 diod połączonych równolegle zasilane napięciem 9v to skąd mogę wyliczyć ten prąd dla tych 6 diod bo ty podałeś dla tych 15 "0.3A"??

    • @Hubix456
      @Hubix456 10 лет назад

      ***** Aha Nie 9 szt tylko 6 szt diod mam. A skąd ci wyszło 0.18A?? Ja mam podpięte tak. Do każdej diody z osobna jest przylutowany rezystor 330om "z obliczeń wyszedł mi 350om ale w sklepie nie mieli to kupiłem takie ale podłączyłem i działa dioda się nie spaliła świeci dobrze". Podałbyś e-emaila to wysłałbym ci zdjęcie bo nie wiem jak te kabelki polutować czy "plusy i minusy osobno czy plusy złączyć razem a minusy zostawić osobno"?? bo ja bym chciał sobie zrobić takie diody migające w rytm muzyki tylko nie wiem jaki schemat do nich dobrać a zasilał bym to wszystko te 6 diod tym napięciem z baterii 9V?? Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam
      Ps Ja bym ci to zdjęcie w paincie przerobił.Widzę że można się ciebie pytać bo się znasz na diodach.

    • @Hubix456
      @Hubix456 10 лет назад

      ***** Powinno być chyba 6 (ilość diod)=0.12A ?? a nie jak ty napisałeś "9 (ilość diod)=0,18A" bo ja mam 6 diod pod napięcie 9V. Ja wiem ze diody maja granicę prądu 20mA 0.02A czytałem o tym na internecie i po tym filmie jak oglądnąłem.
      Ja już nie wiem ile mi wyszło "się gubię w tym wszystkim". Ja dałem napięcie pracy diody 2V napięcie którym zasilam bateria 9V czyli wyliczyłem tak: 9V-spadek 2V wyszło 7V na rezystorze i potem R=7V/0.02A co dało mi 350om a ja dałem 330om to zły tak więc muszę kupić większy tak?? I tak ma każda dioda "bo ja przyjąłem do czerwonych zielonych i żółtych napięcie pracy 2V".
      Ps Podał byś mi e-mail ja bym ci wysłał przerobione w paincie zdjęcie tego bo nie wiem jak kabelki polutować "czy plusy osobno i minusy też czy plusy złączyć jednym kabelkiem razem a minusy zostawić bez zmian??".Z góry dzięki za odpowiedź Pozdrawiam

    • @tybur20
      @tybur20 10 лет назад

      ***** Przecież napisał Ci u góry kolega jak to liczyć.... spadek na rezystorze czyli 7V (9V-2V) dzielisz przez sumę prądów pobieranych przez wszystkie diody (6 diod x 0.02A=0,12A) i wychodzi Ci jaką rezystancje musi mieć podłączony rezystor. Z obliczeń R=7V/0,12A czyli R=0,58oma. ;)

    • @Hubix456
      @Hubix456 10 лет назад

      Aha dobra dzięki. Ja sobie to zapisze.

  • @rafaldub1423
    @rafaldub1423 8 лет назад

    czesc kolego powiedz mi jeżeli mam diodę 3- 3.2 v i chce ja podpiąć pod prąd 12v jaki rezystor potrzebuje? Wyszło mi ze musze mieć 440 ale takiego nie ma więc kupiłem 470ohm. Dodam że to jest dioda niebieska

    • @128Wojtek
      @128Wojtek 8 лет назад

      Rezystor , który wybrałeś (470 Ohm) jest jak najbardziej odpowiedni .

    • @rafaldub1423
      @rafaldub1423 8 лет назад

      Wojtek Freń dzięki

    • @128Wojtek
      @128Wojtek 8 лет назад

      Nie ma problemu .