Határoló cserjék a templomkertben (lombhullatók és örökzöldek vegyesen)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 дек 2024

Комментарии • 32

  • @RozsaOroszneAlmasi
    @RozsaOroszneAlmasi 3 месяца назад +1

    Gyönyörű a kert, nagyon tetszik.😊

  • @ivetta7473
    @ivetta7473 2 месяца назад +1

    Köszönjük a tippeket. Tőlem a bordó levelűek hiányoznak. Egész nyáron kutattam mi lehet az a vattacukros pompomos bordó növény,de aztán kiderült,hogy a cserszömörce. Nekem is van,de azon sárga virágok voltak,nem vattacukrok. Biztos másfajta.😅

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  2 месяца назад +2

      Szívesen! Igen, az az alapfaj, ‘Royal Purple’ a bordó levélszínű fajta

  • @kittivass9340
    @kittivass9340 Год назад +3

    Nagyon szép a templomkert. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen távolságra érdemes ültetni a kerítéstől a sövénysort, ha nem akarjuk, hogy túl sok melója legyen a szomszédnak, vagy hogy ne legyen zavaró? A 80-100cm jó lehet? Mit gondolsz a tamariskáról? Be lehet illeszteni egy ilyen vegyes sövénybe?

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  Год назад +3

      Köszönöm! Igen, a kb. 1 m jó lehet, de persze ez akkor fog működni, ha megfelelő növényeket választunk sövénynek, azaz nem nőnek túl nagyra, nem kell őket gyakran nyírni stb. A tamariska inkább szoliternek való, nagyra növő cserje -(5-8 m), de bírja a nyírást is, de őt gyakran kell nyírni, formázni.

    • @kittivass9340
      @kittivass9340 Год назад +2

      @@egykertmuveszvlogol az általad bemutattottakra gondoltam kiegészítve a vörös, vagy sárgavesszős sommal, vagy mályvacserjével. Nagyon tetszenek a bordó levelű borbolyák is, bár a tüskés miatt még átgondolom... :)

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  Год назад +1

      @@kittivass9340 akkor 1 m tőtávolság elég a kerítéstől

  • @CyberCatPhoto
    @CyberCatPhoto Год назад +3

    Beni, ezeket a hosszú cserjevesszőket nem kell visszavágni, hogy bokrosodjanak?

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  Год назад +4

      Nem tudom pontosan melyikre gondolsz, de többségét majd jövő tavasszal kb. negyedére fogom visszavágni. Most viszont örülök annak, hogy hosszú egészséges ágakat nevelnek, így fejlődik a gyökerük is, erősödnek.

  • @fala
    @fala Год назад +4

    DaVinci Resolve - ingyenes video szerkeztő

  • @orsolyakoma7915
    @orsolyakoma7915 Год назад +1

    Kedves Beni! Segítséged szeretném kérni. Nagy bajban vagyok egy a kertemben lévő magnóliával. Évekkel ezelőtt lett elültetve, bár nem én ültettem de tudom,hogy sajnos nem lett semmivel savanyítva a talaja (és itt sajnos enyhén meszes a talaj) és nem süti eleget a nap sem, nem lett neki nagy ültető gödör sem ásva stb... sajnos évek óta nem nő semmit szinte, 70cm nagyságú növénykéről beszélünk ami még sosem virágzott és folyamasoan minden évben a hiánybetegségek jeleit mutatja. Próbáltam a talaját savanyítani, savanyú tőzeg/savanyú virágföld hozzáadásával, kávézaccal, fenyőtüskével, locsolom is tisztességesen,de nagyon nem merek semmi bedolgozni a talajába így utólag már mert tudom,hogy nagoyn sérülékeny a gyökere. Azt gondolom itt nem sokra fog menni ahol van. Szeretném átültetni, jó földet adni neki, naposabb helyre tenni stb... de olvastam,hogy nagyon rosszul tűrik a magnóliák az átültetést. Van azért rá esély,hogy túlélje a fa? És ha igen akkor mit kell tennem,hogy minnél nagyobb eséllyel megmaradjon? Le tudnád írni röviden,hogy mikor történjen az átültetés? Hogyan? Mennyit kell esetleg lemetszenem a ahogy írtam amúgy is csak 70cm kis fából,hogy sikerrel járhassak?
    Köszönöm!

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  Год назад +1

      Kedves Orsolya!
      Naposabb helyet válassz neki és ha lehet, ne fagyzúgosat, mert az az utolsó bosszúság, ha gyönyörű bimbókat nevel, de a tavaszi fagy pont elviszi a virágzást. Most ősszel mehet az ültetés, szeptember végén/október elején, de ha előbb jön egy jó esős idő, amikor a talaj megfelelően átázik, akkor mehet előbb is.
      Az ágaiból legalább 1/3-nyi részt bátran vágj le, maximum a felét, erre az átültetéskor azért van szükség, mert gyökereket veszít (hiába vagyunk nagyon körültekintőek), így a megmaradt gyökérrendszernek kevesebb ágat, bimbót kell kinevelni. Nem kell talajcsere, se nagy ültetőgödör, csak kicsit nagyobb, mint amekkora a növény gyökere a földdel együtt. Kerüljön az ültetőgödörbe két marék marhatárgya granulátum, arra egy réteg ott lévő föld, majd rá egy réteg komposzt (sok helyen lehet már vásárolni, tele van tápanyaggal), bele a növény, meglévő talaj keverve komposzttal mehet a gödörbe. Jól legyen beöntözve. Alakíts ki neki földből tálcát, azaz a növény köré egy (lombjánál is szélesebb) tálat=növény köré egy gát-szerűség, ez célirányosan a helyén tartja a kijuttatott vizet. Ezt a tálcát rakd tele fenyőkéreggel vagy bármilyen természetes anyaggal, mulcsként szolgál, meggátolja a nedvesség gyors elpárolgását, kb. 8-10 cm vastagon. Évente lehet pótolni a talajra szórva (mulcs alá) a komposztot és a marhatrágya granulátumot.
      Sikeres átültetést!

    • @orsolyakoma7915
      @orsolyakoma7915 Год назад +1

      @@egykertmuveszvlogol Nagyon szépen köszönöm a sok jó tanácsot,Megfogadom őket🙂

    • @orsolyakoma7915
      @orsolyakoma7915 Год назад +1

      @@egykertmuveszvlogol Kedves Beni! Egy picit elakadtam a projekttel ott,hogy a számomra elérhető barkácsáruházakban előre zsákolt komposztot valamiért nagyon csak egy félét látok, Natura márka, komposzt magaságyáshoz. Megnéztem a leírását és az riasztott meg egy kicsit,hogy a leírásban olvastam,hogy dolomitos mészkő hozzáadásával készült. Ez a magnóliánál aki mészkerülő nem túl szerencsés nem? Főleg,hogy a talaj itt amúgy is kicsit meszes, nem kéne még a komposztban is legyen... Mit gondolsz? Ha a mész probléma, akkor itthon van Florimo általános virágföldem és Florasca bio Királytói savanyú tőzegem, annak az egyvelegével nem tudom esetleg kiváltani a komposztot? + marhatrágya granulátom ahogy írtad természetesen.

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  Год назад +1

      ​@@orsolyakoma7915Csak az általános virágföldet és a tőzeget javaslom használni. Illetve a marhatrágya granulátumot. Jól gondolkodtál. :)
      Jó kertészkedést!

    • @orsolyakoma7915
      @orsolyakoma7915 Год назад +1

      @@egykertmuveszvlogol Köszönöm válaszod! :) Az helyben lévő talajt azért használjam fel keverve? Vagy mivel az is meszes akkor inkább csak a virágföld és tőzeg + marhatrágya granuláltom kerüljön az ültető gödörbe?

  • @mariannatorok2543
    @mariannatorok2543 7 месяцев назад

    Csak azt nem értem, hogy miért beszélsz ilyen halkan.

    • @egykertmuveszvlogol
      @egykertmuveszvlogol  7 месяцев назад

      Köszönöm az észrevételt! Ekkor még mikrofon nélkül vettem fel a videókat, úgyhogy ezért érződik halknak.

    • @mariannatorok2543
      @mariannatorok2543 7 месяцев назад

      Értem, köszönöm a választ.