Witam. JEŚLI w budynku jest wszędzie ogrzewanie niskotemperaturowe np 100% podłogówki lub ścienne itp wówczas nie stosuje się zestawu mieszającego. Ponadto kocioł gazowy najefektywniej pracuje JEŚLI na wyjściu temp. jest max 40°C. Podobnie jest z pompami ciepła. Pozdrawiam ANDY.
super filmik, a jak wygląda współpraca tego systemu z pompą ciepła? Czy również dowolnie możemy ustawiać temperatury w każdej strefie i jaka powinna być zadana temperatura bezpośrednio na pompie w porównaniu do tej ustawionej w poszczególnych strefach na termostatach pokojowych? Proszę o odpowiedź.
Dziękujemy @peterus8312. Tak można stosować system FloorControl z pompą ciepła. Możemy ustawiać dowolnie temperatury w każdej strefie. Temperatura zadana na pompie ciepła powinna być trochę wyższa niż temperatury ustawione na termostatach w poszczególnych pokojach.
Wszystko fajnie. Mam kilka pytań: 1. Jak kabel zastosować między termostatem, a sterownikiem? 2. Czy pompa ma oddzielne zasilanie, czy pobiera zasilanie ze sterownika? (Przykładowo daje pompę w kotłowni , to tylko kable do sterownika który będzie przy rozdzielaczy?) 3. Jaki kabel zastosować do zasilania sterownika przy rozdzielaczy? Dzięki za odpowiedź
1. Dla bateryjnego termostatu to 2x0,5 mm2, termostat na 230 V - 3x0,5 mm2 2. Pompa zasilana jest z listwy WB01. 3. Kabel jest w komplecie - 3x0,75 mm2
@@AFRISOpl 1. Aa jaki przewód miedzy listwa (przy rozrzielaczu) a pompa (w kotłowni) zastosować? 3x2,5 wystarczy? 2. Czy jak już mam przygotowany kabel zasilajacy do listwy wb01 3x2,5 będzie dobrze?
1. Zależy od wielkości pompy obiegowej i długości przewodu. Jeśli długość jest niewielka (do 20 m), można użyć przewodu o tym samym przekroju co fabryczny przewód pompy. 2. Listwa wymaga przewodu o przekroju 3x0,75 mm2. Przy takim przekroju będzie problem z zamocowaniem poszczególnych żył w stykach listwy WB01.
Z hydraulicznego punktu nie ma znaczenia miejsce zamontowania pompy, jednak ze względu na hałas generowany przez urządzenie lepiej zastosować ją w kotłowni niż przy rozdzielaczu.
@AFRISOpl czy mogę prosić rozwiązania bezprzewodowe ? Mam piec gazowy die Dietrich w łazience a sterowanie w garażu i na piętrze. Chciałbym zdalnie uruchomiac ogrzewanie i sterować np. Telefonem plus termostatem w pokoju. Ogrzewanie ma 7 stref na parterze i 8 na pietrze?
Nasza przykładowa propozycja doboru to: 1x bramka internetowa UGE600 2x listwa bezprzewodowa KL08RF230V 15x termostat SQ610RF (1 termostat na strefę grzewczą) 1x RX10RF Plus siłowniki termoelektryczne (ich ilość zależna jest od ilości pętli) Jeśli ma Pan więcej pytań prosimy o kontakt na zwt@afriso.pl
Witam mam pytanie okolo rok temu kupilem mieszkanie wlasnie z ogrzewaniem podłogowym. Posiada jeden tetmostat na wszystkie pomieszenia. I chodzi glownie o to ze zeszłego roku na zimę gdy ustawiłem 21°C to po dosc krótkim czasie zaczela grzac przyjemnie podloga. Dzis mamy kiniec pazdziernika i chce juz zacząć też troszke grzac. Ustawiam na termostacie 21°C i temperatura oscyluje w granicach 16-17,5°C. Podloga nie grzeje i nie może dociagnac do tych 21°C. O co chodzi ?
Co musiałbym zastosować, żeby porawić komfort sterowania podłogówka. Obecnie mam zamontowany jedynie zawor mieszający ATM 361 na którym recznie przestawiam temperaturę podłogówki w kotłowni, co jest uciazliwe. Podlogowka jest na parterze (otwart salon z kuchnia) i nie potrzebuje regulacji strefowej. Chcialbym jednak miec mozliwosc sterowania zaworem z salonu. Co musiałbym zastosowac z Waszej gamy produktów? Będę wdzięczny za sugestie.
Nie posiadamy rozwiązania, dzięki któremu mógłby Pan sterować zaworem z salonu. Zawór ATM jest zaworem, do którego nie można podpiąć żadnej automatyki. Jeśli napisze Pan na zwt@afriso.pl, postaramy się znaleźć jakieś rozwiązanie.
@@AFRISOpl Czy ja dobrze zrozumiałem, na skrętce UTP będzie 230V czy tylko niskonapięciowe sterowanie? Jeżeli 230V to bardzo zły pomysł. Przekrój przewodu to nie wszystko, a co z izolacją? Napięcie szczytowe w normalnych warunkach (nie licząc przepięć) może dochodzić do 358V - prawie na granicy wytrzymałości izolacji.
@@AFRISOpl czy mogę prosić rozwiązania bezprzewodowe ? Mam piec gazowy die Dietrich w łazience a sterowanie w garażu i na piętrze. Chciałbym zdalnie uruchomiac ogrzewanie i sterować np. Telefonem plus termostatem w pokoju. Ogrzewanie ma 7 stref na parterze i 8 na pietrze?
Sterowanie wyłącznie termostatami reagującymi na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu faktycznie nie działa najlepiej w systemach grzewczych o dużej bezwładności cieplnej, bo reakcje na zmiany temperatury są za wolne. Z powodu dużej bezwładności cieplnej podłogówki do sterowania nią zaleca się układ regulacji pogodowej. Regulator automatycznie dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz. Dołożenie do regulacji pogodowej systemu FloorControl do ostatecznej kontroli temperatury w różnych pomieszczeniach sprawi, że całość będzie działać prawidłowo. Polecamy odcinek, w którym łączyliśmy sterowanie pogodowe z systemem FloorControl: ruclips.net/video/IuCR_xYG-bM/видео.html
Witam co można zrobić w przypadku 2 rozdzielaczy / 2 listew / 2 pomp oraz nie równej ilości stref ? Np 10 . Chciałbym mieć rozdzielacz 10strefowy / 11obwodowy sterowany częściowo z drugiej listwy . Co wtedy z włączeniem pompy ? Czy można przypisać każda pompe do danego obwodu ? Pompa 1 listwy 1 pompa 2 z listwy 2 ?
Listwa FloorControl nie będzie współpracować ze sterownikiem odpowiedzialnym za sterowanie zaworem obrotowym i pompy. W listwie FloorControl jest miejsce na podłączenie tylko jednej pompy obiegowej.
Każdy termostat nadaje się do sterowania zaworami, Wystarczy kupić sterowane elektrycznie serwa na zawory 24v lub 240v, nakręcić je na zawory rozdzielaczy, do tego odpowiedni zasilacz, n oraz zwykły termostat ( nawet taki do podłogówki) oczywiście im bardziej rozbudowany, tym droższy. Są nawet takie do aplikacji na telefon, albo same aplikacje do ipodów i modułu wifi. sterujące zamykaniem i otwieraniem siłowników/silników. Proste i nie trzeba żadnych tzw. systemów :-)
Witam mam jeszcze pytanie co do styku beznapoeciowwgo w listwie, czy moge podlaczyc ten styk w piwcu na pelet? Jesli tak to w jaki zacisk moze byc podłączony?
Jest taka opcja, ale trzeba się upewnić u producenta kotła za co odpowiada ten styk. No i połączenie też trzeba zrobić zgodnie z zaleceniami producenta źródła ciepła.
1.Mam zaplanowane dwa rozdzielacze podlogowki, jeden na parterze i jeden na pietrze . Mam 5 termostatow pokojowych na pietrze i tak samo 5 na parterze . Mam wyprowadzone wszystkie przewodu termostatow w jedno miejsce w kotlowni gdzie planuje ulokowac listwe sterujaca . Czy jest moze taka listwa ktora obsluzy 10 stref ? Czy trzeba bedzie kombinowac jakos z dwoma listwami . 2. Jak wyglada podlaczenie lkstwy w przypadku grup pompowych ? Zakladajac ze tutaj bede mial dwie pompy, parter na jednej , pietro na drugiej ?
Przy niezależnym sterowaniu pomp na każdej kondygnacji (zalecane) proponujemy dwie listwy CB500. Jedna listwa CB500 umożliwia obsługę do 5 stref grzewczych. Listwa posiada w standardzie styk, który umożliwia sterowanie pompą obiegową.
@@AFRISOpl a czy mogliby mi Państwo pomóc dobrać pod taki układ urządzenia, łącznie z piecem jaki powinien byc , jakie grupy pompowe itd. konkretne modele i schemat jak to najlepiej wszystko podłączyć?
@@smrozeks Proszę wysłać maila na adres zwt@afriso.pl. Wtedy wyślemy Panu kwestionariusz doboru produktów. Proszę go wypełnić i odesłać. Wówczas będziemy mogli kompleksowo dobrać potrzebne produkty.
Witam, mam domek w którym muszę zmienić sterowanie ogrzewaniem podłogowym,, przewody do każdego pomieszczenia mam 3 żyłowe , jakie sterowniki pokojowe mogę zastosować ( musza byc natynkowe)
Witam. Mam pytanie. Posiadam dwa rozdzielacze, jeden na parterze, drugi na poddaszu zasilane z jednej pompy. Mam poprowadzony kabel dwuzylowy tylko między rozdzielaczami. Czy wystarczy podpiąć tylko między listwami styki pomp ? Czy listwy muszą być policzone ze sobą elektrycznie, mimo że mam możliwość zasilania listwy na dole i na górze osobno. A co w takim przypadku że stykiem bezpotencjalowym? Czy od obu listew musi iść połączenie do kotła gazowego? Czy wystarczy od jednej?
Zasilanie z sieci każdej listwy może być realizowane osobno. Styk bezpotencjałowy do kotła i zasilanie pompy podłączamy z jednej listwy, niemniej jednak muszą one być kablowo połączone ze sobą.
Wyglada jak Tech. Nie jest to rebranding? Ja podlaczylem 1 listwe do 2 rozdzielaczy poprzez poprowadzenie przewodow ze skrzynek rozdzielaczy do kotlowni gdzie jest sterowanie. W ten sposob zaoszczedzilem kilkaset zl.
@Sebastian Kania listwy sa chyba 5, 8 i 10. 8 jest tez bezprzewodowa jak kos chce sterowniki i czujniki miec bez kabli. Jedynie silowniki zaworow rozdzielaczy na kablu musza byc, ale grzejnikowe zawory juz bezprzewodowe. Jest to L-8 model. Troche nie fair pisac o konkurencji 😏
Wy to się chyba nie lubicie z www.klimatyzacjakatowice.pl bo jeszcze Was u Karola na kanale nie było a on wszędzie te wasze zawory pakuje . Szkoda bo by to oglądali klienci a nie tylko instalatorzy choć ten kanał klimatyzacji to chyba wszyscy ogladają 😀
Witam mam pytanie , robię instalacje od strony elektrycznej , mam dwa rozdzielacze podłogowe góra i dół , każdy rozdzielacz ma osobna pompę w kotłowni , jak poprawnie przygotować kable ? Wiadomo z każdego termostatu pokojowego wypuściłem kabel 4 żyłowy do rozdzielni który będzie podpięty do listwy sterującej , do każdej rozdzielni wpuściłem kabel zasilający listwę 230v , zrobiłem również kabel komunikacyjny listw od rozdzielni do rozdzielni , i mam dylemat co daje sygnał akurat w moim przypadku kocioł gazowy oraz sygnał do grup pompowych które są w kotłowni ? Nie wiem czy dobrze to rozumie i mam wpuścić kabel od grup pompowych w kotłowni do rozdzielacza góra i dół i z pod kotła gazowego do każdej rozdzielni góra dół ? Dziękuję
W tym wypadku każdy rozdzielacz musi mieć swoją listwę. Do każdej listwy wpinamy pompę obiegową z kotłowni. Można poprowadzić przewody o takim przekroju jak fabryczne w pompach (jeśli długość nie przekracza 50 metrów). Jeśli chcemy skomunikować listwy ze źródłem ciepła, przeprowadzamy przewód 2 żyłowy na odcinku listwa - listwa - kocioł.
Witam , kuchnia jedna pętla, salon 3 pętle, korytarz 1 pętla wszystko połączone chce to sterować jednym termostatem , da sie ? W sumie 5 petli pętli na jeden termostat.
Witam pszokuje rozwiązań z plecami na olej opałowy. Bardzo interesuje się waszymi filmikami lecz naprawdę mało jest tematyki na piece zasilane olejem opałowy .był bym wdzięczny za udostępnienie lub wytłumaczenie również z kotłami na olej opałowy. Pozdrawiam zainteresowany
Jak to działa w przypadku defrostu w PC. Czy pompki obiegowe ciągną wtedy podłogę? Jak to jest w przypadku przełączenia zaworu 3drogowego. PC grzeje wtedy bojler a sterowniki dalej chcą grzać podłogę prawda?
Podczas defrostu PC pobiera ciepło z buforu. Wówczas chłodniejszy czynnik trafia zasilaniem do zbiornika. Pompy obiegowe działają niezależnie i w przypadku potrzeby grzania podłogówki pracują normalnie. Sam defrost zwykle zajmuje ok. 2-5 min. co przy odpowiednio dużym zbiorniku buforowym oraz bezwładności podłogówki nie ma wpływu na komfort termiczny. Logika pracy zaworu przełączającego podczas odszraniania zależy od konfiguracji automatyki danego modelu PC.
@@AFRISOpl czyli zimna woda z PC miesza się w buforze i nigdy nie będzie aż tak zimna jak ma to miejsce w przypadku wpięcia bezpośrednio w podłogówkę. Problem tylko w tym że gdyby sterowniki nie były wpięte do PC (beznapięciowo), to sterowniki chcąc grzać , mieliły by pompkami chłodną wodę z bufora bez włączonej PC. Oczywiście można pompę ustawić na grzanie bufora non stop. Po to wpinam pompki do termostatów aby nie pozwoliły ciągnąć wody za zimnej z buforu gdyby to miało miejsce (przerabiam instalację).
Witam. Jest jakaś możliwość synchronizacji termostatów w całym domu pod jeden który byłby zainstalowany w pokoju dziennym z możliwością sterowania wszystkimi pomieszczeniami?
Podłączając RT05 do pierwszych 3 stref można sterować 4 siłownikami, a po zmostkowaniu jest opcja obsługi do 10 siłowników termoelektrycznych z jednego termostatu.
Jeśli podłączę 6 siłowników do 4 termostatów to one będą sie otwierać i zamykac wg zadanej temperatury. Natomiast pozostale pomieszczenia wyregulowane rotametrami i wtedy pompa ciepła moduluje sobie moc, a co za tym idzie rownież wydajność pompy obiegowej. Bedzie to działac czy jednak obowiązkowe jest podłączenie pompy obiegowej do listwy sterującej?
Mając w układzie pompę obiegową sterowaną PWM, możemy taki układ wykonać, jednak należy pamiętać, że zastosowanie listwy sterująca znacznie ułatwi połączenia elektryczne.
@@AFRISOpl Listwa sterująca będzie. Pominąłem to w opisie. Mam zagwozdkę odnośnie punktu z podłączeniem pompy obiegowej do listwy. Nie mam bufora, a pompy obiegowej wbudowanej w jednostkę wewnętrzną nie mam jak podlaczyc.
@@grzesio1712 Wówczas należy podłączyć przewodowo pompę ciepła z listwą. W momencie wymuszenia grzania przez termostat listwa wyśle sygnał do pompy ciepła, który uruchomi grzanie i wbudowaną pompę obiegową.
@@Lukasz... przepływ w m 3/h. 500 mb rury (ok 80 m2) ,współczynnik kvs wg afriso lub esbe,to 1.6 kvs.i wtedy wiesz,jaką średnicę zaworu potrzebujesz-czy to z siłownikiem,czy zwykłego termostatycznego
Czy wyższą temperaturę komfortu uzyskamy stosując termostat z higrometrem w urządzeniu inteligentnym, odpowiednie algorytmy dbając o dostosowanie tychże parametrów przełożą się również na energooszczędność, ekologiczność. @AFRISOpl czy są już urządzenia 2w1 tego typu? Znalazłem jedno, tylko czy i jak działa i wygląda też dość topornie.
Nie musi być zamontowana osobna listwa na każdy rozdzielacz. Każdy rozdzielacz może obsłużyć maksymalnie 8 stref i 22 pętle podłogówki. Jeśli na piętrze nie znajduje się więcej niż 22 pętle podłogówki bądź więcej niż 8 stref wówczas pojedyncza listwa wystarczy.
Mam pytanie,w jednym z regulatoröw jest test przekaźniköw,np.otwieranie ,zamykanie siłowniköw,a w środku same płytki elektroniczne, gdzie te przekaźniki?,Ktoś podpowie
Niestety przy mojej zwykłej wylewce chyba nie ma to sensu. Mam sterownik pogodowy z krzywą grzewczą w kotłowni i tyle (bwc 310). Jakby jakiś czujnik w pokoju miał dążyć do zmiany temperatury to chyba nieźle by namieszał z racji długiej bezwładności podłogi...
mysle ze trzeba by wyczuc bezwladnosc systemu i naprzyklad chcac miec 22 stopnie o 6 rano zalaczyc termostat (ustawic) start o o 2 wnocy to samo odwrotni obnizyc temp na noc na 18 o 6 wieczorem kiedys to wyprobowalem i wyniki byly rewelacyjne rachunki spadly za gas ok 60 % w ciagu dnia bylo ustawone na 10 st.
Jeśli instalacja nie będzie odbierała ciepła, to kocioł modulując pracą palnika (czyli obniżając jego moc) dojdzie do pewnego poziomu. Jeśli warunki na instalacji nadal będą wymagały dalszego obniżania mocy, to kocioł się wyłączy, bo fizycznie nie będzie umiał osiągnąć wymaganego stanu.
Jeżeli chodzi o pomiar temperatury w pomieszczeniach, wystarczą termostaty pokojowe. Cały system sterowania składa się z 3 zasadniczych elementów: listwa sterująca, termostaty pokojowe, siłowniki termoelektryczne na rozdzielaczu.
@@AFRISOpl i rozumiem ze do listwy sterującej musze doprawdzic kable z pompy od podłogówki, z każdego pomieszczenia gdzie będą termostaty sterujące oraz zasilanie prądem listwy tak ? Od pieca gazowego nic musze doprowadzać ?
Zależy od użytkownika. Można wykorzystać styk bezpotencjałowy, żeby listwa wyłączała np. kocioł gazowy, lub zostawić listwę jako niezależne sterowanie pompą obiegową.
Rozumiem, że w przypadku takiego sterowania przy ogrzewaniu kotłem gazowym niezębne jest zamontowanie sprzęgła hydraulicznego, bądź małego buforu na wypadek gdyby wszystkie zawory były zamknięte?
W listwie WB01 jest styk bezpotencjałowy. Można go użyć do poinformowania kotła o zamknięciu się wszystkich pętli ogrzewania podłogowego. W efekcie tego palnik zostanie wyłączony.
Jeżeli nie ma instalacji podłogowej to należy zastosować inny rodzaj sterownika np. BWC 310: afriso.pl/katalog-online/afriso/regulator-pogodowy-bwc-310-2/produkt/9031000
a po co tym sterować jak w domu się jest cały czas, w cyklu dobowym to i tak nie ma większego sensu. A przy dłuższym wyjeździe, kotły mają funkcję przeciwzamarzania instalacji w sumie ją należy zostawić włączoną. PS. Co do filmu szkoda, że nie rozwiązanie bezprzewodowe, jest to tak banalne w dzisiejszych czasach do realizacji
Jeśli mimo 2 rozdzielaczy nie przekroczymy 8 stref czy 22 siłowników, to można użyć jednej listwy - ale takie rozwiązanie niesie za sobą przeciąganie przewodów. Łatwiej użyć 2 osobnych listew osobno dla każdego rozdzielacza.
✔️ Podoba Ci się ten odcinek? Chcesz być na bieżąco z kolejnymi filmami poradnikowymi dla instalatorów? Nie czekaj - subskrybuj nasz kanał teraz: ruclips.net/user/afrisopl Jesteśmy ciekawi, jakie znacie sposoby na sterowanie podłogówką. Jak zazwyczaj to rozwiązujecie? Dajcie znać w komentarzach!
kamil5897 linka dlatego że przy tak małym przekroju jak jest drut to kilka razy wygniesz i pęknie a linka nie ma tego problemu , 4 żyły ponieważ sterowniki dobowe-tygodniowe mają podłączenie na 4 żyły a jak zastosujesz zwykły regulator to najwyżej jedna żyła zostanie w zapasie. Jestem dopiero co po remoncie i zastosowałem właśnie 3 żyły a okazało sie że sterownik tygodniowy jest na 4 żyły jest pewne wyjście z tej sytuacji są sterowniki tygodniowe na 3 żyły ale wtedy są zasilane na baterie. Uczcie sie na moich błędach Pozdrawiam
Czy tu nie ma jakiegoś błędu w tym filmie, w podłączeniu do belki rozdzielacza ? W 48 sek. widzę że zasilanie gorącą wodą od kotła idzie na dolną belkę, a na górną belkę jest powrót. Minutę później , od 1:51min. podłączenie jest ODWROTNIE ! Na górną belkę idzie czerwony (Zasilanie), a na dolną belkę jest powrót- niebieski. Dalej: jak na górną belkę jest czerwony (Zasilanie), to dlaczego do tej belki podłączono powroty (niebieskie) . Tak samo jest na dolnej belce taka sama rozbierznośc. Niby podłączona jest do powrotu do kotła, ale pętle od podłogówki są czerwone . Nie jestem instalatorem, dlatego wybaczcie mi złośliwych komentarzy jeżeli zadałem to pytanie.
Ma Pan racje, w animacji zostało pomylone zasilanie z powrotem. W kolejnym filmie animacja została poprawiona: ruclips.net/video/kmw3w11EcHI/видео.html
By sterować ogrzewaniem podłogowym i nie ważne czyim producentem, czy to tech, slaus czy afriso niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wylewki. I tak naprawdę jedyna sterowalna wylewka to wylewka anhydrytowa. Ma o wiele szybszy czas reakcji niż mixrokret.
Dobrý den, myslím, že by vám mělo pomoct si zapnout automatický překlad. Zapínají se v pravém dolní rohu klepnutím na ikonku ozubeného kola. Poté kliknete na "Titulky" a zvolíte automatický překlad do jazyka např. češtiny. Není to 100 % profesionální, ale lepší než nic :).
Tak może napisać każdy poproszę wyjaśnij w czym jest lepszy ? Ale konkrety bo piszesz jak znawca tematu to się teraz wykaż jeśli nie jesteś leszczem a Tech Masterem
Bez trzeciego urządzenia pomiarowego nie możemy tego zweryfikować. Proszę założyć, że termostat A prawidłowo mierzy temperaturę i wyrównać względem niego termostat B (w menu jest opcja wyrównania czujnika).
Ja bym typowi dał podwyzke i ogólnie tak sie dobrze to oglada ze jasny ciul :D na prawde swietny jest.
Genialnie wytłumaczone 😁 w końcu wiem dokładnie o co chodzi, dzięki bardzo i pozdrawiam serdecznie😁 Oby więcej takich konkretnych filmikow
Wielkie dzięki za tak dobre słowa! Cieszymy się, że udało się pomóc. A następny konkretny filmik już w niedzielę o 18 :)
Naprawde Rzeczowo I na temat brawo
Osobiscie dla mnie preferuje zeby rozdzielacz byl pompa z mieszaczem, ,
Bzdura na resorach szczególnie z pompą ciepla
Witam. JEŚLI w budynku jest wszędzie ogrzewanie niskotemperaturowe np 100% podłogówki lub ścienne itp wówczas nie stosuje się zestawu mieszającego. Ponadto kocioł gazowy najefektywniej pracuje JEŚLI na wyjściu temp. jest max 40°C. Podobnie jest z pompami ciepła. Pozdrawiam ANDY.
A Ja polecam firme Salus, sterownik bezprzewodowy i siłownik. U mnie śmiga aż miło.
Jak po roku??
@@daruddg31 bez zmian, z Salusem. Z tym że teraz działa z pompą ciepła.
Super prezentacja i przygotowanie materiału.
Dzięki :)
Dzięki za proste wytłumaczenie wszystkiego.
Właśnie to robimy w naszych filmach - dziękujemy za dobre słowo 👍
Świetnie wytłumaczone, dzięki śliczne
Dzięki, fajnie że się przydało :)
super filmik, a jak wygląda współpraca tego systemu z pompą ciepła? Czy również dowolnie możemy ustawiać temperatury w każdej strefie i jaka powinna być zadana temperatura bezpośrednio na pompie w porównaniu do tej ustawionej w poszczególnych strefach na termostatach pokojowych? Proszę o odpowiedź.
Dziękujemy @peterus8312.
Tak można stosować system FloorControl z pompą ciepła. Możemy ustawiać dowolnie temperatury w każdej strefie. Temperatura zadana na pompie ciepła powinna być trochę wyższa niż temperatury ustawione na termostatach w poszczególnych pokojach.
Wszystko fajnie. Mam kilka pytań:
1. Jak kabel zastosować między termostatem, a sterownikiem?
2. Czy pompa ma oddzielne zasilanie, czy pobiera zasilanie ze sterownika? (Przykładowo daje pompę w kotłowni , to tylko kable do sterownika który będzie przy rozdzielaczy?)
3. Jaki kabel zastosować do zasilania sterownika przy rozdzielaczy?
Dzięki za odpowiedź
1. Dla bateryjnego termostatu to 2x0,5 mm2, termostat na 230 V - 3x0,5 mm2
2. Pompa zasilana jest z listwy WB01.
3. Kabel jest w komplecie - 3x0,75 mm2
@@AFRISOpl 1. Aa jaki przewód miedzy listwa (przy rozrzielaczu) a pompa (w kotłowni) zastosować? 3x2,5 wystarczy?
2. Czy jak już mam przygotowany kabel zasilajacy do listwy wb01 3x2,5 będzie dobrze?
1. Zależy od wielkości pompy obiegowej i długości przewodu. Jeśli długość jest niewielka (do 20 m), można użyć przewodu o tym samym przekroju co fabryczny przewód pompy.
2. Listwa wymaga przewodu o przekroju 3x0,75 mm2. Przy takim przekroju będzie problem z zamocowaniem poszczególnych żył w stykach listwy WB01.
@@AFRISOpl a mogę np zamontować pompę przy rozdzielaczy, a nie w kotłowni? Jest jakaś różnica gdzie znajduje się pompa?
Z hydraulicznego punktu nie ma znaczenia miejsce zamontowania pompy, jednak ze względu na hałas generowany przez urządzenie lepiej zastosować ją w kotłowni niż przy rozdzielaczu.
@AFRISOpl czy mogę prosić rozwiązania bezprzewodowe ? Mam piec gazowy die Dietrich w łazience a sterowanie w garażu i na piętrze. Chciałbym zdalnie uruchomiac ogrzewanie i sterować np. Telefonem plus termostatem w pokoju. Ogrzewanie ma 7 stref na parterze i 8 na pietrze?
Nasza przykładowa propozycja doboru to:
1x bramka internetowa UGE600
2x listwa bezprzewodowa KL08RF230V
15x termostat SQ610RF (1 termostat na strefę grzewczą)
1x RX10RF
Plus siłowniki termoelektryczne (ich ilość zależna jest od ilości pętli)
Jeśli ma Pan więcej pytań prosimy o kontakt na zwt@afriso.pl
Tomku popracuj nad dykcją. Co do rozwiązania to brak faktycznie bezprzewodowości. Reszta ok ! pozdrawiamy!
Pozdrawiamy również i dziękujemy za sugestię.
Witam mam pytanie okolo rok temu kupilem mieszkanie wlasnie z ogrzewaniem podłogowym. Posiada jeden tetmostat na wszystkie pomieszenia. I chodzi glownie o to ze zeszłego roku na zimę gdy ustawiłem 21°C to po dosc krótkim czasie zaczela grzac przyjemnie podloga. Dzis mamy kiniec pazdziernika i chce juz zacząć też troszke grzac. Ustawiam na termostacie 21°C i temperatura oscyluje w granicach 16-17,5°C. Podloga nie grzeje i nie może dociagnac do tych 21°C. O co chodzi ?
Prosimy o wysłanie zapytania na zwt@afriso.pl z większą ilością szczegółów (jakie urządzenia itp.). Postaramy się rozwiązać Pana problemy.
Co musiałbym zastosować, żeby porawić komfort sterowania podłogówka. Obecnie mam zamontowany jedynie zawor mieszający ATM 361 na którym recznie przestawiam temperaturę podłogówki w kotłowni, co jest uciazliwe. Podlogowka jest na parterze (otwart salon z kuchnia) i nie potrzebuje regulacji strefowej. Chcialbym jednak miec mozliwosc sterowania zaworem z salonu. Co musiałbym zastosowac z Waszej gamy produktów? Będę wdzięczny za sugestie.
Nie posiadamy rozwiązania, dzięki któremu mógłby Pan sterować zaworem z salonu. Zawór ATM jest zaworem, do którego nie można podpiąć żadnej automatyki. Jeśli napisze Pan na zwt@afriso.pl, postaramy się znaleźć jakieś rozwiązanie.
Czy mogę użyć skrętki komputerowej do podłączenia termostatu z zasilaniem 230? Czy przekrój żyły nie będzie zbyt mały?
Jeżeli przekrój jest min. 0,5 mm2, to można użyć takiego przewodu do połączenia termostatu 230 z listwą WB01.
@@AFRISOpl Czy ja dobrze zrozumiałem, na skrętce UTP będzie 230V czy tylko niskonapięciowe sterowanie? Jeżeli 230V to bardzo zły pomysł. Przekrój przewodu to nie wszystko, a co z izolacją? Napięcie szczytowe w normalnych warunkach (nie licząc przepięć) może dochodzić do 358V - prawie na granicy wytrzymałości izolacji.
Fajne, a jak ktoś jest po tynkach, a kable nie zostały wyciągnięte to ma opcje bezprzewodową czy już po ptakach?
Tak, jeśli ktoś nie chce skuwać tynków to lepsza w tym wypadku będzie wersja bezprzewodowa.
@@AFRISOpl czy mogę prosić rozwiązania bezprzewodowe ? Mam piec gazowy die Dietrich w łazience a sterowanie w garażu i na piętrze. Chciałbym zdalnie uruchomiac ogrzewanie i sterować np. Telefonem plus termostatem w pokoju. Ogrzewanie ma 7 stref na parterze i 8 na pietrze?
A co jeśli w duzym pomieszczeniu jest 6 pętli a chcę sterować z jednego sterownika, a na listwie można podłączyć tylko 4 pętle?
Wystarczy zmostkować ze sobą dwie strefy.
Dobra jaki termostat zastosować by regulacja temperatury była poza pomieszczeniem grzanym bo wszystkie urządzenia mam poza łazienką nie w łazience.
Niestety termostaty systemu FloorControl nie umożliwiają montażu we wspomnianej konfiguracji.
A jak się to ma do bezwladnisci podlogowki i zmian temperatur?
Sterowanie wyłącznie termostatami reagującymi na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu faktycznie nie działa najlepiej w systemach grzewczych o dużej bezwładności cieplnej, bo reakcje na zmiany temperatury są za wolne. Z powodu dużej bezwładności cieplnej podłogówki do sterowania nią zaleca się układ regulacji pogodowej. Regulator automatycznie dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz. Dołożenie do regulacji pogodowej systemu FloorControl do ostatecznej kontroli temperatury w różnych pomieszczeniach sprawi, że całość będzie działać prawidłowo. Polecamy odcinek, w którym łączyliśmy sterowanie pogodowe z systemem FloorControl: ruclips.net/video/IuCR_xYG-bM/видео.html
Witam co można zrobić w przypadku 2 rozdzielaczy / 2 listew / 2 pomp oraz nie równej ilości stref ? Np 10 . Chciałbym mieć rozdzielacz 10strefowy / 11obwodowy sterowany częściowo z drugiej listwy . Co wtedy z włączeniem pompy ? Czy można przypisać każda pompe do danego obwodu ? Pompa 1 listwy 1 pompa 2 z listwy 2 ?
Proszę to dokładnie rozrysować i przesłać na adres zwt@afriso.pl, pomożemy.
Czy listwa floor Control może współpracować na ze sterownikiem odpowiedzialnym za sterowanie zaworem obtowym i pompy?
Listwa FloorControl nie będzie współpracować ze sterownikiem odpowiedzialnym za sterowanie zaworem obrotowym i pompy. W listwie FloorControl jest miejsce na podłączenie tylko jednej pompy obiegowej.
Dzięki za odpowiedź
Każdy termostat nadaje się do sterowania zaworami, Wystarczy kupić sterowane elektrycznie serwa na zawory 24v lub 240v, nakręcić je na zawory rozdzielaczy, do tego odpowiedni zasilacz, n oraz zwykły termostat ( nawet taki do podłogówki) oczywiście im bardziej rozbudowany, tym droższy. Są nawet takie do aplikacji na telefon, albo same aplikacje do ipodów i modułu wifi. sterujące zamykaniem i otwieraniem siłowników/silników. Proste i nie trzeba żadnych tzw. systemów :-)
Czy kabel zasilajacy do listwy i z listwy do pompy grundfos alpha 25-40 3*1,5 będzie ok?
Przewód 3x1 mm2 wystarczy.
Czy montujac sam termostat i silownik na jedno pomieszczenie będzie to działać?Czy konieczna jest listwa sterująca?
Jeśli posiada Pan tylko pojedynczy termostat i siłownik, to może Pan to połączyć bezpośrednio z pominięciem listwy sterującej.
Witam mam jeszcze pytanie co do styku beznapoeciowwgo w listwie, czy moge podlaczyc ten styk w piwcu na pelet? Jesli tak to w jaki zacisk moze byc podłączony?
Jest taka opcja, ale trzeba się upewnić u producenta kotła za co odpowiada ten styk. No i połączenie też trzeba zrobić zgodnie z zaleceniami producenta źródła ciepła.
1.Mam zaplanowane dwa rozdzielacze podlogowki, jeden na parterze i jeden na pietrze . Mam 5 termostatow pokojowych na pietrze i tak samo 5 na parterze . Mam wyprowadzone wszystkie przewodu termostatow w jedno miejsce w kotlowni gdzie planuje ulokowac listwe sterujaca . Czy jest moze taka listwa ktora obsluzy 10 stref ? Czy trzeba bedzie kombinowac jakos z dwoma listwami .
2. Jak wyglada podlaczenie lkstwy w przypadku grup pompowych ? Zakladajac ze tutaj bede mial dwie pompy, parter na jednej , pietro na drugiej ?
Przy niezależnym sterowaniu pomp na każdej kondygnacji (zalecane) proponujemy dwie listwy CB500. Jedna listwa CB500 umożliwia obsługę do 5 stref grzewczych. Listwa posiada w standardzie styk, który umożliwia sterowanie pompą obiegową.
@@AFRISOpl a czy mogliby mi Państwo pomóc dobrać pod taki układ urządzenia, łącznie z piecem jaki powinien byc , jakie grupy pompowe itd. konkretne modele i schemat jak to najlepiej wszystko podłączyć?
@@smrozeks Proszę wysłać maila na adres zwt@afriso.pl. Wtedy wyślemy Panu kwestionariusz doboru produktów. Proszę go wypełnić i odesłać. Wówczas będziemy mogli kompleksowo dobrać potrzebne produkty.
Witam, mam domek w którym muszę zmienić sterowanie ogrzewaniem podłogowym,, przewody do każdego pomieszczenia mam 3 żyłowe , jakie sterowniki pokojowe mogę zastosować ( musza byc natynkowe)
Nadtynkowy będzie RT01 w wersji bateryjnej: www.afriso.pl/katalog-online/afriso/system-sterowania-floorcontrol/produkt/86017.
Witam. Mam pytanie. Posiadam dwa rozdzielacze, jeden na parterze, drugi na poddaszu zasilane z jednej pompy. Mam poprowadzony kabel dwuzylowy tylko między rozdzielaczami. Czy wystarczy podpiąć tylko między listwami styki pomp ? Czy listwy muszą być policzone ze sobą elektrycznie, mimo że mam możliwość zasilania listwy na dole i na górze osobno. A co w takim przypadku że stykiem bezpotencjalowym? Czy od obu listew musi iść połączenie do kotła gazowego? Czy wystarczy od jednej?
Zasilanie z sieci każdej listwy może być realizowane osobno. Styk bezpotencjałowy do kotła i zasilanie pompy podłączamy z jednej listwy, niemniej jednak muszą one być kablowo połączone ze sobą.
@@AFRISOpl czyli pod jakim stykiem muszą być połączone listwy ze sobą??
Wyglada jak Tech. Nie jest to rebranding?
Ja podlaczylem 1 listwe do 2 rozdzielaczy poprzez poprowadzenie przewodow ze skrzynek rozdzielaczy do kotlowni gdzie jest sterowanie. W ten sposob zaoszczedzilem kilkaset zl.
@Sebastian Kania listwy sa chyba 5, 8 i 10. 8 jest tez bezprzewodowa jak kos chce sterowniki i czujniki miec bez kabli. Jedynie silowniki zaworow rozdzielaczy na kablu musza byc, ale grzejnikowe zawory juz bezprzewodowe. Jest to L-8 model.
Troche nie fair pisac o konkurencji 😏
Czy listwa sterująca zasila owe pompy ? Czy tylko steruje włączeniem ,a zasilenie jest po naszej stronie ?
Pompa obiegowa zasilana jest z listwy FloorControl.
Wy to się chyba nie lubicie z www.klimatyzacjakatowice.pl bo jeszcze Was u Karola na kanale nie było a on wszędzie te wasze zawory pakuje . Szkoda bo by to oglądali klienci a nie tylko instalatorzy choć ten kanał klimatyzacji to chyba wszyscy ogladają 😀
i cyk promocja w komentarzu ....
@@heniekancuch9582 po każdym komentarzu wpada do kieszeni Karola 30 zł 😂
Witam mam pytanie , robię instalacje od strony elektrycznej , mam dwa rozdzielacze podłogowe góra i dół , każdy rozdzielacz ma osobna pompę w kotłowni , jak poprawnie przygotować kable ? Wiadomo z każdego termostatu pokojowego wypuściłem kabel 4 żyłowy do rozdzielni który będzie podpięty do listwy sterującej , do każdej rozdzielni wpuściłem kabel zasilający listwę 230v , zrobiłem również kabel komunikacyjny listw od rozdzielni do rozdzielni , i mam dylemat co daje sygnał akurat w moim przypadku kocioł gazowy oraz sygnał do grup pompowych które są w kotłowni ? Nie wiem czy dobrze to rozumie i mam wpuścić kabel od grup pompowych w kotłowni do rozdzielacza góra i dół i z pod kotła gazowego do każdej rozdzielni góra dół ? Dziękuję
gdzie później jest ten kabel podłączany od sterownika do pompy ? I od sterownika do pieca gazowego ?
W tym wypadku każdy rozdzielacz musi mieć swoją listwę. Do każdej listwy wpinamy pompę obiegową z kotłowni. Można poprowadzić przewody o takim przekroju jak fabryczne w pompach (jeśli długość nie przekracza 50 metrów). Jeśli chcemy skomunikować listwy ze źródłem ciepła, przeprowadzamy przewód 2 żyłowy na odcinku listwa - listwa - kocioł.
Jakim przewodem podłączyć termostat rt05 do listwy sterującej ?
Zasilany sieciowo 3 x 0,5 mm2
Zasilany bateryjnie 2 x 0,5 mm2
Jaki przekrój przewodu zastosować, który łączy listwę z pompą obiegową ?
Zalecamy zastosować przewód 3x 1mm2.
@@AFRISOpl a do termostatów pokojowych 3x0.5 będzie ok? Czy lepiej 0.75
@@TheOffspring1992 Jeśli ma Pan na myśli termostaty FloorControl zasilane 230 V - zalecamy przewód 3x0,5 mm2.
Witam , kuchnia jedna pętla, salon 3 pętle, korytarz 1 pętla wszystko połączone chce to sterować jednym termostatem , da sie ? W sumie 5 petli pętli na jeden termostat.
Możemy sterować 1 termostatem 5 pętlami. Musimy w tym celu zmostkować 2 strefy grzewcze na listwie.
@@AFRISOpl czyli tak aby ten sam termostat sterowal dwoma strefami
Jak dokładnie zmostkować te strefy?
Witam pszokuje rozwiązań z plecami na olej opałowy. Bardzo interesuje się waszymi filmikami lecz naprawdę mało jest tematyki na piece zasilane olejem opałowy .był bym wdzięczny za udostępnienie lub wytłumaczenie również z kotłami na olej opałowy. Pozdrawiam zainteresowany
Dziękujemy za komentarz. W przyszłości postaramy się przygotować krótki materiał dotyczący tej tematyki.
Jak to działa w przypadku defrostu w PC. Czy pompki obiegowe ciągną wtedy podłogę? Jak to jest w przypadku przełączenia zaworu 3drogowego. PC grzeje wtedy bojler a sterowniki dalej chcą grzać podłogę prawda?
Podczas defrostu PC pobiera ciepło z buforu. Wówczas chłodniejszy czynnik trafia zasilaniem do zbiornika. Pompy obiegowe działają niezależnie i w przypadku potrzeby grzania podłogówki pracują normalnie. Sam defrost zwykle zajmuje ok. 2-5 min. co przy odpowiednio dużym zbiorniku buforowym oraz bezwładności podłogówki nie ma wpływu na komfort termiczny. Logika pracy zaworu przełączającego podczas odszraniania zależy od konfiguracji automatyki danego modelu PC.
@@AFRISOpl czyli zimna woda z PC miesza się w buforze i nigdy nie będzie aż tak zimna jak ma to miejsce w przypadku wpięcia bezpośrednio w podłogówkę. Problem tylko w tym że gdyby sterowniki nie były wpięte do PC (beznapięciowo), to sterowniki chcąc grzać , mieliły by pompkami chłodną wodę z bufora bez włączonej PC. Oczywiście można pompę ustawić na grzanie bufora non stop. Po to wpinam pompki do termostatów aby nie pozwoliły ciągnąć wody za zimnej z buforu gdyby to miało miejsce (przerabiam instalację).
gdzie znajde filmik odnosnie dokaldnego podlaczenigo tego urzadzenia?
o tutaj: ruclips.net/video/NaM2ihoQHI4/видео.html
Witam. Jest jakaś możliwość synchronizacji termostatów w całym domu pod jeden który byłby zainstalowany w pokoju dziennym z możliwością sterowania wszystkimi pomieszczeniami?
Nie mamy takiej możliwości konfiguracji w naszym systemie.
Czy można montować listwę w kotłowni bo ja kable pociagnolem od sterownika do kotłowni i od skrzynki do kotłowni
Nie ma technicznych przeciwwskazań takiego montażu.
Rozumiem, że jednym RT05 można maksymalnie sterować 4 obiegami zgodnie z harmonogramem?
Podłączając RT05 do pierwszych 3 stref można sterować 4 siłownikami, a po zmostkowaniu jest opcja obsługi do 10 siłowników termoelektrycznych z jednego termostatu.
Mam pytanie,podnoszenie temp.wewnątrz,z 20st.na 25st.ile zyskamy temperatury,na zasilaniu?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Za dużo czynników ma na to wpływ.
Jeśli podłączę 6 siłowników do 4 termostatów to one będą sie otwierać i zamykac wg zadanej temperatury. Natomiast pozostale pomieszczenia wyregulowane rotametrami i wtedy pompa ciepła moduluje sobie moc, a co za tym idzie rownież wydajność pompy obiegowej. Bedzie to działac czy jednak obowiązkowe jest podłączenie pompy obiegowej do listwy sterującej?
Mając w układzie pompę obiegową sterowaną PWM, możemy taki układ wykonać, jednak należy pamiętać, że zastosowanie listwy sterująca znacznie ułatwi połączenia elektryczne.
@@AFRISOpl Listwa sterująca będzie. Pominąłem to w opisie. Mam zagwozdkę odnośnie punktu z podłączeniem pompy obiegowej do listwy. Nie mam bufora, a pompy obiegowej wbudowanej w jednostkę wewnętrzną nie mam jak podlaczyc.
@@grzesio1712 Wówczas należy podłączyć przewodowo pompę ciepła z listwą. W momencie wymuszenia grzania przez termostat listwa wyśle sygnał do pompy ciepła, który uruchomi grzanie i wbudowaną pompę obiegową.
Szkoda, że nie ma jakiegoś interfejsu komunikacyjnego. A może da się dokupić jakiś moduł RS485 albo chociaż RS232?
Na ten moment system FloorControl nie ma interfejsu komunikacyjnego.
@@AFRISOpl Róbcie go tam, bo za 2 lata będę się budował i chcę zdalnie regulować temperaturę ;)
Podziałamy, powodzenia w budowie :)
Witam.
Mam pytanie, czy regulator pokojowy RT05 będzie współpracować z regulatorem pogodowym BWC 310?
Tak, regulator RT05 bateryjny będzie współpracował z regulatorem BWC 310.
Mam wyprowadzone od pieca rury 28 miedziane. Jakiej wielkości kupić czterodrogowy zawór mieszający ?
1"
najprościej 1 " ale np 3/4 może być wystarczający,bo ma odpowiedni kvs
@@grzegorzhabiniak4308 co to jest ten kvs?
3/4 nie będzie ograniczał przepływu w rurach ?
@@Lukasz... przepływ w m 3/h. 500 mb rury (ok 80 m2) ,współczynnik kvs wg afriso lub esbe,to 1.6 kvs.i wtedy wiesz,jaką średnicę zaworu potrzebujesz-czy to z siłownikiem,czy zwykłego termostatycznego
Czy wyższą temperaturę komfortu uzyskamy stosując termostat z higrometrem w urządzeniu inteligentnym, odpowiednie algorytmy dbając o dostosowanie tychże parametrów przełożą się również na energooszczędność, ekologiczność. @AFRISOpl czy są już urządzenia 2w1 tego typu? Znalazłem jedno, tylko czy i jak działa i wygląda też dość topornie.
Nie posiadamy takiego urządzenia w ofercie.
A jeśli mam dwa rozdzielacze na jednym piętrze? Rozumiem, że listwę sterującą dobieram na każdy rozdzielacz osobno.
Nie musi być zamontowana osobna listwa na każdy rozdzielacz. Każdy rozdzielacz może obsłużyć maksymalnie 8 stref i 22 pętle podłogówki. Jeśli na piętrze nie znajduje się więcej niż 22 pętle podłogówki bądź więcej niż 8 stref wówczas pojedyncza listwa wystarczy.
Przecież te rozwiązania już dawno tech proponuje i co ciekawe te wasze to bardzo podobne do ich urządzeń..
no a jak www.techsterowniki.pl/p/l-5 i to jeszcze bieda seria
Mam pytanie,w jednym z regulatoröw jest test przekaźniköw,np.otwieranie ,zamykanie siłowniköw,a w środku same płytki elektroniczne, gdzie te przekaźniki?,Ktoś podpowie
O jakim regulatorze i siłownikach jest mowa?
Niestety przy mojej zwykłej wylewce chyba nie ma to sensu. Mam sterownik pogodowy z krzywą grzewczą w kotłowni i tyle (bwc 310). Jakby jakiś czujnik w pokoju miał dążyć do zmiany temperatury to chyba nieźle by namieszał z racji długiej bezwładności podłogi...
mysle ze trzeba by wyczuc bezwladnosc systemu i naprzyklad chcac miec 22 stopnie o 6 rano zalaczyc termostat (ustawic) start o o 2 wnocy to samo odwrotni obnizyc temp na noc na 18 o 6 wieczorem kiedys to wyprobowalem i wyniki byly rewelacyjne rachunki spadly za gas ok 60 % w ciagu dnia bylo ustawone na 10 st.
A czy można takie siłowniki zamontować na listwie od grzejników
Jeśli rozdzielacz grzejnikowy ma takie same gwinty jak w głowicach termoelektrycznych, to nie ma przeszkód do takiego montażu.
Jeśli mamy sterownik zaworu mieszającego to co steruje pompą sterownik zaworu czy listwa?
Listwa powinna sterować pompą obiegową, ponieważ w momencie zamknięcia się wszystkich siłowników listwa wyłączy pompę obiegową aby jej nie uszkodzić.
@@AFRISOpl ok,a co wylaczy/włączy kociol
Jeśli instalacja nie będzie odbierała ciepła, to kocioł modulując pracą palnika (czyli obniżając jego moc) dojdzie do pewnego poziomu. Jeśli warunki na instalacji nadal będą wymagały dalszego obniżania mocy, to kocioł się wyłączy, bo fizycznie nie będzie umiał osiągnąć wymaganego stanu.
Rozumie, ze te sterowniki do sterowania temperatura w pokojach mierzą temperaturę i nic więcej dokładać do tego nie musze ?
Jeżeli chodzi o pomiar temperatury w pomieszczeniach, wystarczą termostaty pokojowe.
Cały system sterowania składa się z 3 zasadniczych elementów: listwa sterująca, termostaty pokojowe, siłowniki termoelektryczne na rozdzielaczu.
@@AFRISOpl i rozumiem ze do listwy sterującej musze doprawdzic kable z pompy od podłogówki, z każdego pomieszczenia gdzie będą termostaty sterujące oraz zasilanie prądem listwy tak ? Od pieca gazowego nic musze doprowadzać ?
jak się to ma do pozostałych sterowników w instalacji c.o. ?
Zależy od użytkownika. Można wykorzystać styk bezpotencjałowy, żeby listwa wyłączała np. kocioł gazowy, lub zostawić listwę jako niezależne sterowanie pompą obiegową.
Co zrobić w przypadku 2 pomp obiegowych (jedna na parter a druga na poddasze)?
Jeżeli mamy dwie grupy pompowe to należy zastosować 2 listwy sterujące WB01, tak jak pokazano to w minucie 6:30.
Rozumiem, że w przypadku takiego sterowania przy ogrzewaniu kotłem gazowym niezębne jest zamontowanie sprzęgła hydraulicznego, bądź małego buforu na wypadek gdyby wszystkie zawory były zamknięte?
W listwie WB01 jest styk bezpotencjałowy. Można go użyć do poinformowania kotła o zamknięciu się wszystkich pętli ogrzewania podłogowego. W efekcie tego palnik zostanie wyłączony.
Czy listwy sterujące podłogowką mają możliwość łączenia z wifi i sterowanie ogrzewaniem po za domem.
System FloorControl jest systemem przewodowym i nie ma możliwości sterowania nim zdalnie.
Termostaty pokojowe mozesz kupic z wifi i wtedy sterujesz po za domeem temp w poszczegolnych pokojach...
Czy ten system mógłby obsłużyć mi 3 obiegi, ale nie podłogowki ? Trzy pompy, dwa mieszacze.
Jeżeli nie ma instalacji podłogowej to należy zastosować inny rodzaj sterownika np. BWC 310: afriso.pl/katalog-online/afriso/regulator-pogodowy-bwc-310-2/produkt/9031000
Dzięki za odcinek, ale szczegółowy montaż by się przydał z tego "cacka", bo za ladą można sprzedać wszystko ;-)
Jeszcze trochę cierpliwości i się Pan doczeka :)
Wykonuje instalacje ogrzewania podlogowego, ale jeszcze dużo klientów rezygnuje z takiego sterowania 😔 uważają to za zbytni wymysl
a po co tym sterować jak w domu się jest cały czas, w cyklu dobowym to i tak nie ma większego sensu. A przy dłuższym wyjeździe, kotły mają funkcję przeciwzamarzania instalacji w sumie ją należy zostawić włączoną.
PS. Co do filmu szkoda, że nie rozwiązanie bezprzewodowe, jest to tak banalne w dzisiejszych czasach do realizacji
A co jeśli mam 1 pompkę i 2 rozdzielacze czyli 2 listwy?
Jeśli mimo 2 rozdzielaczy nie przekroczymy 8 stref czy 22 siłowników, to można użyć jednej listwy - ale takie rozwiązanie niesie za sobą przeciąganie przewodów. Łatwiej użyć 2 osobnych listew osobno dla każdego rozdzielacza.
O anodach magnezowych był jakiś odcinek ?
Nie było o tym odcinka i w najbliższej przyszłości nie mamy w planach podjęcia tej tematyki.
✔️ Podoba Ci się ten odcinek? Chcesz być na bieżąco z kolejnymi filmami poradnikowymi dla instalatorów? Nie czekaj - subskrybuj nasz kanał teraz: ruclips.net/user/afrisopl
Jesteśmy ciekawi, jakie znacie sposoby na sterowanie podłogówką. Jak zazwyczaj to rozwiązujecie? Dajcie znać w komentarzach!
Czy sama listwa łaczeniowa zapewnia juz zasilanie dla Termostatow pokojowych ? JAKI JEST preferowany kabel do połączenia listwy z termostatem ?
1-Tak ,
2- 4x0,5mm2 linka
@@84ukiDlaczego linka dlaczego 4 zylowa ?
kamil5897 linka dlatego że przy tak małym przekroju jak jest drut to kilka razy wygniesz i pęknie a linka nie ma tego problemu , 4 żyły ponieważ sterowniki dobowe-tygodniowe mają podłączenie na 4 żyły a jak zastosujesz zwykły regulator to najwyżej jedna żyła zostanie w zapasie. Jestem dopiero co po remoncie i zastosowałem właśnie 3 żyły a okazało sie że sterownik tygodniowy jest na 4 żyły jest pewne wyjście z tej sytuacji są sterowniki tygodniowe na 3 żyły ale wtedy są zasilane na baterie. Uczcie sie na moich błędach
Pozdrawiam
Listwa wygląda kropka w kropkę jak Tech ;)
... bo to jest listwa techa, z tym że z napisem AFRISO i oczywiście odpowiednio droższa 😎
Listwa sterująca kosztuje 380zł a w środku ma kilka kostek elektrycznych i diód led? xDD
No a ile to kosztuje????
Pod tym linkiem afriso.pl/mapa-dostepnosci znajdzie Pan punkt sprzedaży w swojej okolicy, to najszybszy sposób na poznanie aktualnej ceny.
Czy tu nie ma jakiegoś błędu w tym filmie, w podłączeniu do belki rozdzielacza ? W 48 sek. widzę że zasilanie gorącą wodą od kotła idzie na dolną belkę, a na górną belkę jest powrót. Minutę później , od 1:51min. podłączenie jest ODWROTNIE ! Na górną belkę idzie czerwony (Zasilanie), a na dolną belkę jest powrót- niebieski. Dalej: jak na górną belkę jest czerwony (Zasilanie), to dlaczego do tej belki podłączono powroty (niebieskie) . Tak samo jest na dolnej belce taka sama rozbierznośc. Niby podłączona jest do powrotu do kotła, ale pętle od podłogówki są czerwone . Nie jestem instalatorem, dlatego wybaczcie mi złośliwych komentarzy jeżeli zadałem to pytanie.
Ma Pan racje, w animacji zostało pomylone zasilanie z powrotem. W kolejnym filmie animacja została poprawiona: ruclips.net/video/kmw3w11EcHI/видео.html
👌👏
Dziękujemy!
Ta szafka na listwę słaba. Są szafki z możliwością wciśnięcia listwy i wtedy nie ma problemu z kabelkami :-))
A bezprzewodowego systemu afriso nie ma
By sterować ogrzewaniem podłogowym i nie ważne czyim producentem, czy to tech, slaus czy afriso niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wylewki. I tak naprawdę jedyna sterowalna wylewka to wylewka anhydrytowa. Ma o wiele szybszy czas reakcji niż mixrokret.
Chybí mi český překlad tytulky jináč pro mně perfektní kanál
Dobrý den,
myslím, že by vám mělo pomoct si zapnout automatický překlad. Zapínají se v pravém dolní rohu klepnutím na ikonku ozubeného kola. Poté kliknete na "Titulky" a zvolíte automatický překlad do jazyka např. češtiny. Není to 100 % profesionální, ale lepší než nic :).
Ciekawy materiał ale chyba jakiś kretyn to nagral bo przy maksymalnej głośności prawie nic nie słychać
Popracujcie nad dźwiękiem bo czasami ucieka i jest dosyć cicho
Dziękujemy za sugestię, poprawimy.
Tech lepsze :D
Tak może napisać każdy poproszę wyjaśnij w czym jest lepszy ? Ale konkrety bo piszesz jak znawca tematu to się teraz wykaż jeśli nie jesteś leszczem a Tech Masterem
Tech wyjdzie sporo taniej a o jedno tutaj chodzi. Najprostszy termostat działający on/off. Przy podłogowe dobowa zmiana temperatury mija się z celem.
To nic innego,jak Tech 😁.
Rozbieżność w odczycie temperatury między jednym termostatem a drugim 0,5 stopnia.....hmmm ,który pokazuje prawidłowo ?
Bez trzeciego urządzenia pomiarowego nie możemy tego zweryfikować. Proszę założyć, że termostat A prawidłowo mierzy temperaturę i wyrównać względem niego termostat B (w menu jest opcja wyrównania czujnika).