Józefów oraz Kamieniołom Babia Dolina z drona DJI 4k Roztocze

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 сен 2022
  • Józefów to miejscowość w województwie lubelskim, położona 30 km na południe od Zamościa, w sercu Roztocza, stąd bywa nazywany Józefowem Roztoczańskim albo Biłgorajskim. Miejscowość położona jest nad rzeką Niepryszką, przy granicach Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.
    Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie to świetne miejsce na spacer. Uroki kamieniołomu w Józefowie można podziwiać m.in. z kamiennej baszty widokowej wysokiej na ok. 19 m. Taras widokowy znajduje się na wysokości 12 m i jest też świetnym miejscem do podziwiania roztoczańskiego krajobrazu.
    HISTORIA
    Józefów - miasto założone w 1725 roku przez Tomasza Józefa Zamoyskiego. O jego historii przypomina pochodzący z początku XVIII wieku kościół oraz synagoga, która powstała w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Przed II wojną światową Józefów zamieszkiwali ludzie pochodzących z trzech różnych kultur: katolicy, żydzi i wyznawcy prawosławia.
    W połowie XVIII wieku w Hamerni, położonej niedaleko Józefowa, działała huta miedzi wytwarzająca przedmioty głównie dla przemysłu spożywczego, oraz papiernia. W latach 1820-1841 nastąpił rozkwit papierni, głównie dzięki nowo powstałej drukarni hebrajskiej, wykorzystującej produkowany tutaj papier. Drukarnia została założona przez rodzinę Waksów prawdopodobnie około 1820 roku.
    W Józefowie zajmowano się także obróbką kamieni młyńskich i browarnych oraz wyrabiano kamień na nagrobki pozyskiwany z pobliskiego kamieniołomu.
    Miasto było często nawiedzane przez pożary. W 1815 roku pożar strawił siedem domów, w 1818 roku spłonął ratusz, a 1850 roku synagoga. W 1883 roku spłonęła również papiernia. W latach 1853-1855 Józefów nawiedziła epidemia cholery, w wyniku której zmarło około 200 osób.
    W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Józefowie zajmowano się głównie handlem. Działały tu między innymi Oddział Związku Kupcow Żydowskich i Stowarzyszenie Spółdzielni Spożywców „Jedność”. Sklep spożywczy spółdzielni działał w Domu Ludowym usytuowanym przy rynku. Ludność Józefowa utrzymywała się z rzemiosła, przemysłu wydobywczego, rolnictwa i prac dorywczych.
    Podczas II wojny światowej, w ramach likwidacji żydowskiego Józefowa, mieszkańców mordowano na ulicach i w domach. W dniu 13 lipca 1942 roku 101 Batalion Policji niemieckiej dokonał na Winiarczykowej Górze masowej egzekucji, mordując w ciągu jednego dnia około 1500 Żydów. 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy podjęli próbę pacyfikacji Józefowa, zbombardowali miasto, ale zostali powstrzymani przez akcje oddziałów Armii Krajowej. Miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną 24 lipca 1944 roku.
    Józefów odzyskał prawa miejskie w 1988 roku.
    Zabytki
    Ratusz z 1775 roku
    XIX-wieczna synagoga
    XIX-wieczny kościół parafialny
    park przykościelny - dawny cmentarz, zachowane niektóre nagrobki, drzewa - pomniki przyrody
    cmentarz parafialny - wiele zabytkowych nagrobków z XIX i XX wieku, w tym grób poety Mieczysława Romanowskiego, liczne drzewa - pomniki przyrody
    XIX-wieczny kirkut, od czasów wojny pozostający w stanie dewastacji
    XIX-wieczna kapliczka z kopią obrazu Matki Boskiej Leżajskiej w północno-wschodniej części rynku
    Zapraszam na fanpage'a / bolsairshoot gdzie można również znaleźć zdjęcia oraz filmy z różnych ciekawych miejsc oraz miast.

Комментарии • 1

  • @Dr.8803
    @Dr.8803 9 месяцев назад +1

    As a Nats fan I’m glad to see the Astros get one after we beat them. After what they went through this had to be sweet.