#Придобиване

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 фев 2025

Комментарии • 134

  • @advocast_bg
    @advocast_bg  11 месяцев назад +7

    Гледайте новия епизод - ▶Констативен нотариален акт Обстоятелствена проверка за Придобиване по давност, в който адвокатите разясняват един от способите за позоваване на придобивна давност - констативен нотариален акт с обстоятелствена проверка и разпит на свидетели. 👉ruclips.net/video/OkbDgvvI0yo/видео.htmlsi=sb68NiQvdoZbFbxs

    • @Glasvpustinq881
      @Glasvpustinq881 5 месяцев назад +1

      Имот в което село преди 10 години дойде кадастър и се оказа,че сме съсобственици с общината,но техните квадрати са в дъното на имота около 100 не към улична регулация,от всички страни всички имоти са с уредени сметки ,упита със сгради и така нататък.Общината ни казват,че не може квадратите да се придобият по давност,защото общинския съвет е гласувал такива казуси да се заплащат,да се откупят квадратите.Според мен това е упорка.Местото е заградено повече от 25 години.Дори геодезиста общински съветник в общината ги дрънка тези приказки,че не може да се придобие по давност,може само да се направи покупко продажба на пазарни цени.

  • @Slavey
    @Slavey 11 месяцев назад +20

    Благодаря, честно казано това го намирам за несправедлив начин за завладяване на чужди имоти. Явно това е механизъм държавата да си гарантира събираемоста на данъците и иѝбягването на безтопанственност.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад +1

      Всъщност, датира още от римското право (Законите на дванадесетте таблици - 4-5 в.пр.н.е.) - Usucapio, а по късно и Praescriptio longi temporis. Идеята била, че ако някой упражнява притежателно право върху дадено имущество за определен период от време, без да бъде спорен от други, той може да придобие право на собственост върху него. Римските юристи са считали, че това е в публичен интерес - за да не се създава несигурност, неопределеност и неяснота в собственическите отношения за големи периоди от време. Прието било, че така интересът на собственика не е увреден, защото се дава един много дълъг период от време, в който той може да защити и упражни правата си.

    • @rumi6902
      @rumi6902 11 месяцев назад +2

      Напротив, който има имот е длъжен да го поддържа и щом не може и не желае да го продаде по-добре друг да го вземе и да се грижи за имота.

    • @Slavey
      @Slavey 11 месяцев назад

      Това е начин да се краде от другият и разграбва държавно имущество и то законно!!!
      Който има имот си го подържа колкото може и използва както си иска, както и продава кога и където иска. Щом си купил нещо то си е твое, явно виждаме че е не е точно така... никой не успоредно задължението да се подържа. Това което става с тези имотни измами е заграбване на земи за който собствениците или не са в състояние да ги ползват за момента, или не е рентабилно да правят с тях каквото и да или ползват тяхното си право да не ги продадат на безценица. Както виждаме по този начин се крадат също къщи и апартаменти.
      Пазарджиклийко преди няколко седмици как много хора внезапно разбраха че не са собственици на парцели . Имам много случай в БГ от малцинствата като се настанят и после неможеш да ги изгониш. Един хубав ден нашествениците просто стават собственици, супер, много справедливо. Съвсем скоро Авганистснци, сирийци и какви ли още не, честито, слагайте забрадките.
      Същото с роднини, ти му правиш услуга като го оставиш да ти ползва нещо защото точно сега не ти трябва той си го присвоява по закона на давността, после се чудиш този хубав човек как го застига това и онова…
      Няма нищо случайно.
      Много, много благодаря за разяснението, определено да знаем какво ни очаква от сънародниците ни в нашата мила родина.
      Иначе кражбата си е кражба без значение как я наричаш, оправдаваш или в какви закони обличаш.
      Един ден всеки ще си го получи, изхода е един за всички.
      Отново благодаря за предаването.

    • @martinamineva5802
      @martinamineva5802 11 месяцев назад

      ​@@advocast_bgот кога започва да се считат тоя период 5 и 10год от датата на подписването на констативният акт ?

    • @noname-yt7sk
      @noname-yt7sk 9 месяцев назад

      ​​@@advocast_bgОтгоре на това имоти, за които не се полагат икономически грижи, по този начин се вкарват в икономическия кръговрат. С това се повишава активния капитал на Обществото.

  • @nadyayankova4330
    @nadyayankova4330 5 месяцев назад +10

    Инициативата Ви е похвална, но е добре да се съобразите с факта, че не всички са наясно със значението на някои юридически термини и словосъчетания. И за да сте наистина полезни, говорете с думи прости, така че да Ви разбере и баба Вуна от Новоселци.

  • @momtchiltodorov1862
    @momtchiltodorov1862 11 месяцев назад +11

    Доста ясно обяснено. Би било още по добре да давате и примери от живота за илюстрация на казусите. Има и един ммент който не засегнахте - когато става въпрос за 'частично владение' - например половината от даден имот.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      Няма как да се обхванат всички въпроси в един кратък епизод. Да, възможно е да се владее и придобие по давност част от имот. В едни случаи реална, а в други идеална.

  • @ВалентинаХаризанова-н8т
    @ВалентинаХаризанова-н8т 11 месяцев назад +5

    Благодаря!❤️🙏🌟
    Беше ми изключително полезно!
    Бъдете здрави и благословени!❤️🙏🌟

  • @dianabakalbashieva934
    @dianabakalbashieva934 5 месяцев назад +5

    Аз не разбрах кой е водещият. Дамата почти нищо не каза. И да, много полезно, такава информация струва пари, но би било добре да се съкратите юридическите термини, за да бъдете по-достъпни. Благодаря!

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  4 месяца назад

      Благодарим за отзива! Стараем се даваме примери, с които информацията да бъде достъпна.

  • @elenastoycheva4836
    @elenastoycheva4836 11 месяцев назад +5

    Благодаря Ви! Необходимо предаване.❤

  • @krasimiratodorova5349
    @krasimiratodorova5349 Месяц назад +1

    Благодаря! Много чолезно❤

  • @olinezkomazaloto9120
    @olinezkomazaloto9120 11 месяцев назад +1

    Супер сте, чудесно е да се види и от други адвокати и хора в нужда. Разпространено

  • @GeorgieHristoffBlackstarPF
    @GeorgieHristoffBlackstarPF 4 месяца назад +4

    Един въпрос, който може да ви се стори интересен и евентуално да кажете нещо. Казусът е следния - тръбите използвани от топлофикация т.нар. вертикални щрангове са собственост на Топлофикация, но възможно ли е да има чужда собственост в частна собственост и не трябва ли в този случай Топлофикация да плаща наем за това, че ползва тези тръби преминаващи през частната собственост

  • @YuliyanKirov
    @YuliyanKirov 10 месяцев назад +2

    Здравейте,
    Благодаря ви за предаването и полезната информация!
    Бихте ли обяснили дали трябва да се плаща данък на имота за тези 10 г. от този, който иска да придобие имота?

  • @theMatchless8
    @theMatchless8 Год назад +38

    Може би трябваше да се поясни, дали собствеността по давностно възниква просто ей така, заради срока и непрекъснатото владеене ИЛИ след съставяне на нот.акт., трима свидетели и т.н. А същото ли се случва при общинските и държавните частни имоти (свидетели, нот.акт. от нотариус и т.н.), щото, вероятно ще има нужда от данъчна оценка за съставянето му, а Общината откъде накъде ще я издаде!? Добре би било, ако беше засегнат и случая, при който ИМА издаден нот.акт. на основание давностно, но СЛЕД него се явява претендиращ наследник на някой си, който се твърди, че бил собственик, но такъв, който не го е стопанисвал 30г. (например) - почват едни съдебни спорове... Защо, изобщо, такива спорове са възможни, след като имотът ВЕЧЕ е минал успешна смяна на собствеността!? Да, темата е широкообхватна, затова няма как да засегнете всичко, но определено ще е добре да направите поне още няколко видеодискусии. Добре ви се получава, спор няма! Полезни ще сте за много хора, стига да знаят за канала...

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  Год назад +10

      При толкова обемна тема - просто не е възможно да се обсъди всичко, а и епизодите да са кратки( за да са гледаеми).
      Въпросът бе частично засегнат, когато се говори за "позоваване" и как то НЕ е част от фактическия състав на придобивното основание.
      Действително, давността не се прилага служебно(чл. 120 ЗЗД). Тоест, собствеността не настъпва ex-lege. За да се трансформира фактическото състояние
      на упражнявана фактическа власт чрез действия, съответстващи на определено вещно право в самото вещно право, е необходимо потвърждаване наличието на намерение за своене чрез позоваване на последиците от придобивната давност.
      Съставянето на т.нар. "констативен нотариален акт" по см. на чл. 587, ал.2 ГПК (обстоятелствена проверка, с разпит на трима свидетели)обаче също не е част от фактическия състав. Нотариусът само констатира едно вече настъпило към минал период събитие - изтекъл период на давностно владение, което вече е основание за придобиване правото на собственост. Неговият акт удостоверява и признава правото на собственост(средство за защита), но не е основанието за придобиване. Давностното владение е. При наличие на позоваване, правните последици - придобиване на вещното право - се зачитат ОТ момента на изтичане на законно определения срок(а не от датата на КНА) съобразно елементите на фактическия състав на придобивното основание по чл.79, ал.1 ЗС и по чл.79, ал.2 ЗС.
      Всичко това е изведено и в коментираното от нас ТР 4/2012г. ОСГК ВКС.
      1. При приложението на чл.120 ЗЗД, позоваването на давността пред орган, сезиран за защита на субективно право
      чрез предявяване на иск за собственост, възражение срещу предявен иск за собственост или снабдяване с констативен
      нотариален акт по чл.587 ГПК, касае хипотезите на придобивна давност.
      2. Позоваването не е елемент от фактическия състав на придобивното основание по чл.79 ЗС, а процесуално
      средство за защита на материалноправните последици на давността, зачитани към момента на изтичане на законовия срок.
      3. Възможно е да бъде придобито право на собственост на недвижим имот, на основание чл.79 ЗС от лице, което
      не се е позовало на давността преди смъртта си и неговите права да се признаят на неговите наследници в съдебен процес
      по спор за собственост.
      Вашите коментари са много важни и полезни за нас, за което благодарим! Препоръките Ви са напълно относими, просто времето е проблем! Ще опитаме да даваме повече примери за важните моменти. Ще направим и отделен епизод за обстоятелствените проверки по 587(2) ГПК, защото те са важни, имат специфика и често отнемат много време и усилия.

    • @theMatchless8
      @theMatchless8 Год назад

      @@advocast_bg - силно съм впечатлен от времето, което сте отделили за да направите тези подробни пояснения, в случая, специално за мен. Всъщност, обаче, не съм изненадан, защото вече съм си направил някои изводи за Вашето ниво като юрист/адвокат. Наистина, както съм отбелязал и аз - темата е голяма, трябва си повече клипове за да се обхване по-голямата част от по-общите положения, но разбира се - частните случаи са си предмет на възнаградими адвокатски услуги. Като инженер-геодезист съм се натъквал на интересни документи, случки и събития и видимо, благодарение на Вашата инициатива, бих могъл да погледна на тях или на бъдещи такива, през малко по-различна призма. Темата за етажната собственост също е полезна - там също имам личен опит с опърничеви собственици, които са винаги "на контра" като че ли "за спорта". Все пак, успяхме да ги "уредим" (е и себе си) с професионален домоуправител от тази година, с "възпитателна цел", въпреки допълнителните разходи, но поне да намалим празнословенето по време на общите събрания :) Още веднъж - пожелавам крепко здраве и професионални висини (винаги има накъде), а аз ще следя с интерес бъдещите видеодискусии!

    • @evgeniakirilova8017
      @evgeniakirilova8017 11 месяцев назад +2

      Благодаря ви
      Полезни теми
      Добре е че ни информирате
      Още по добре е абонатите да задават въпроси по конкретен казус.
      Тук с вас на теория е ОК.
      Като наемеш адвокат е различно .
      Как да си изберам адвокат?

    • @elisivkova2482
      @elisivkova2482 11 месяцев назад +1

      Да,сега разбрах ,защо Тракия в Пловдив се застрои!

  • @sonqlefterova7788
    @sonqlefterova7788 11 месяцев назад +11

    Най-добре ще е като си каните гости да не ги прекъсвате и да им вземате думата постоянно.

  • @IlianaBogdanova
    @IlianaBogdanova 11 месяцев назад +26

    Добре замислено,но доста завоалирани обяснения.Бъдете по-точни и конкретни.

    • @noname-yt7sk
      @noname-yt7sk 9 месяцев назад +1

      Вещното право не е да четеш текстове от някакви си ежедневни вестици. То е абстрактно и не е за всеки. За това си има адвокати, които "превеждат".

    • @ratratten7432
      @ratratten7432 5 месяцев назад +2

      самата идея е да ти се загатне, за да може след това да те оскубят като мисирка с хонорари и консултаци, без гаранция за резултат.

  • @ventsislavvenkov2290
    @ventsislavvenkov2290 11 месяцев назад +5

    Искам да попитам какво се получава.имам имот който подържам.заградих.и най важно плащах си данъка.имам наториален акт .които е на името ма сопственика.и договор.на името на дядо ми.и когато реших да го узаконя ми казаха.неможе да се плаща данък на починал. Човек в часнос на дядо ми.и също немога да го узаконя ако не е платен данъкъ.и така 6 години

  • @hristoivanov8665
    @hristoivanov8665 5 месяцев назад +1

    Придобита собственост по давност и наследство най-лесно се оспорва и разваля в съда . И много често нотариалните актове с такова съдържание падат в съда като круши. Такива са моите наблюдения като действащ адвокат от 3г.

  • @mizuh1337
    @mizuh1337 8 месяцев назад +7

    Живея в общинско жилище 40 години .Мога ли да го придобия по давност?

  • @peturpetrov3201
    @peturpetrov3201 11 месяцев назад +2

    Когато собственикът е декларирал апартаментът си в МДТ и си плаща данъците, това прекъсва ли погасителната давност?

  • @PatrickEke-v5o
    @PatrickEke-v5o 6 месяцев назад +17

    Този закон в България трябва да се премахне , защото съвест е непозната дума в България.

  • @ПасаДена
    @ПасаДена 11 месяцев назад +10

    Ако владелец означава съсобственик, е добре да обяснявате на по-разбираем език. Вие не упражнявате в момента професията си в съдебна зала

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      Владелец не означава съсобственик. Владението е юридически факт, а не право. Ще опитаме да даваме повече примери и да обясняваме на житейски език, но все пак - това е предаване за повишаване на правната култура.

    • @ПасаДена
      @ПасаДена 11 месяцев назад

      Благодаря!@@advocast_bg

  • @ngenchev
    @ngenchev 4 дня назад

    Имаме покривна тераса в кооперация, която се явява общи части, но достъп до нея има само 1 апартамент. След 10 години този човек има ли право да придобие по давност тази тераса? Как може да се предотврати това?
    Благодаря ви!

  • @karlovo490824
    @karlovo490824 11 месяцев назад +3

    Добър ден от Карлово .Всъщност къде мога да ви посетя!или евентуално по телефон?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад +1

      Добър да е! С екипа ни можете да се свържете на 0888 30 82 82. София, ул. Доспат 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @НиколайВарин
    @НиколайВарин 6 месяцев назад +7

    По възможност не се забърквайте с правосъдната система.
    Каквито и закони да има всичко зависи от решението на съда.
    От адвокатите нищо не зависи.Нали знаете има два вида адвокати
    добър който знае закона и много добър който познава съдията.Вие видели ли сте случай да платиш на адвокат и да ти даде документ.Тая система е като медицината надушат ли те с пари им кръвясват очите иначе ти бият шута още в началото

    • @НадеждаКолева-с8р
      @НадеждаКолева-с8р 3 месяца назад

      Показвате ,че не ви е нужен гост ,преди всичко сте негостоприемен и самонадеен, защото сте само водещ.

  • @elenkaalksandrovagancheva7409
    @elenkaalksandrovagancheva7409 10 месяцев назад +2

    Здравейте много интересна е темата на дискусията ви но на мен не ми стана ясно ако двама братя придобият наследствен имот и единия го владее живее в него а другият е в чужбина може ли този който живее в него да плаща всички данъци и поддържа имота да придобие право на собственост след колко време и дължи ли нещо на брат си който е в чужбина.

  • @KrasimirHristov-t8c
    @KrasimirHristov-t8c 5 месяцев назад +5

    Много неясно обяснявате! Не казвате по кой именно начин на завладяването на имота се касае придобиването - някой се е самонастанил БЕЗ знанието на собственика ли?
    А ако обственика на добра воля го е пуснал на квартира срещу това да се грижи за имота, но без да имат договор?
    Изобщо трябва много ясно да разграничите няколкото възможни варианта и да ги обсъждате, ще ви отнеме 3 пъти по-малко време и ще е ясно на аудиторията.

  • @ekaterinavalcheva9025
    @ekaterinavalcheva9025 2 месяца назад +1

    Ама много прекъсвания- момичето обяснява много по-добре, оставете я

  • @ВикторКръстев-б9с
    @ВикторКръстев-б9с 5 месяцев назад +2

    Имам договор за покупка на земя повече от 25 години, но не съм извадил нот. акт. Как става това?

  • @neopower3841
    @neopower3841 11 месяцев назад +4

    Много е добре че има адвокати като вас които да разясняват, но много бързо минавате от тема в тема, единственото което се разбра категорично че всички роми по махалите могат да си придобият общинските имоти по давност. Но в мен остана въпросът ако имам човек в имота си който ми плаща наем, от дълги години на ръка, но нямаме писмен договор и не съм внасял в данъчното декларация за този доход то този наемател може ли да придобие по давност имота ми?

    • @ivanaignatova1020
      @ivanaignatova1020 11 месяцев назад +1

      Е вие пък как наематели може да,станат собсвеник

    • @ivanaignatova1020
      @ivanaignatova1020 11 месяцев назад +2

      Направихте измамите лесна, реалност.И това е с цел

    • @ivanaignatova1020
      @ivanaignatova1020 11 месяцев назад +1

      Кажете какви са наказанията ,които си присвои чужд имот чрез измама.

  • @ЦветанкаСтоянова-ш5о
    @ЦветанкаСтоянова-ш5о 11 месяцев назад +3

    Здравейте, възможен ли е контакт с Вас тъй като имам проблем по този казус. Благодаря

    • @rumi6902
      @rumi6902 11 месяцев назад +1

      Вие смятате ли, че ще ви помогнат.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      Здравейте! С екипа ни можете да се свържете на 0888 30 82 82. София, ул. Доспат 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @АнелияМитева-н1н
    @АнелияМитева-н1н 11 месяцев назад

    Има ли друга по-опростена процедура ,по която той да бъде принуден да освободи въпросният имот?

  • @ЯнкоДрумев
    @ЯнкоДрумев 4 месяца назад +2

    Ако заградя 100 декара пустееща общинска земя и полагам грижи,облагородявам тези декри с присъствието си,след 10 години ще получа ли нотариален акт за собственост?

  • @ЛюдмилаСтамболова-Андонова

    Здравейте, как стои въпроса за гробно място. Закупено за вечни времена, ато се явяват непреки наследници, които никога не са полагали грижи за гроба, поне в последните 40 години

  • @vladimirpopov7411
    @vladimirpopov7411 11 месяцев назад

    Здравейте Бащами почина 2018 година и беше ипотекирал Къщата и сега съм наследник мога ли да си запазя къщата и трябва ли да плащам кредитът на Бащами а аз съм в Германия 14 години живея там официялно но по лична карта съм в Пловдив и не съм получил никъкъв документ за задължения по кредитът на Бащами защото не живея на адреса в Пловдив над 10 години мога ли да си запазя Наследствената къща и кредитът да мине давност след като не са ме намерили от банката кредитор или от ЧСИ попринцип те са длъжни да ме намерят за тези години в Германия но не са ми изпратили известие някакво ?

  • @Ани-ъ1е
    @Ани-ъ1е 11 месяцев назад +4

    Как се доказва, че съсобственик има претенции към общата собственост? Защото само на думи според мен не става!

    • @Ани-ъ1е
      @Ани-ъ1е 11 месяцев назад +1

      Примерно:Брат и сестра притежават общ имот, къща и земи. Братът има апартамент, но живее в общата къща, прави обзавеждане, частични ремонти, въпросът ми е :той може ли да стане собственик по давност, без да има в предвид сестра си? Двамата са наследници на бащин имот.

    • @rainapaphiou1406
      @rainapaphiou1406 11 месяцев назад +1

      Не може,разбира се! Общ имот,няма разделени части, брата незаконно счита ,че това е негова част,защото не е уточнено коя част на къщата на кой наследник принадлежи!
      Не може да присвои наследствената част на сестра си! Единствено решение е единия от двамата наплаща на другия частта си и чрез покупко продажба спират мераци за всякакви илюзии!😅

  • @annahristova193
    @annahristova193 6 месяцев назад +1

    Благодаря. Как седоказва владение на частна общинска собственост

  • @НиколайМладенов-ф9у
    @НиколайМладенов-ф9у 11 месяцев назад +4

    Трябваше да засегнете отстъпено право на строеж например отстъпват ти един декар от общината да си направиш къща след 40 години може ли да го придобиеш по давност

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад +2

      За суперфиция(отстъпено право на строеж) предвиждаме отделен епизод. До няколко дни очаквайте и допълнителен епизод за констативен нотариален акт, "обстоятелствена проверка" и разпит на свидетели.

    • @ЕленаГригорова-м9ъ
      @ЕленаГригорова-м9ъ 11 месяцев назад

      Очаквам с интервс и Ви благодаря предварително!

  • @greeneffectltd
    @greeneffectltd 11 месяцев назад +16

    По този начин можеш да станеш собственик на обезлюдено село

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад +1

      Така е, но само на частите и имотите, който са частна, частна общинска и частна държавна собственост. Публична държавна и публична общинска собственост(например улици и тротоари) не могат да бъдат придобивани по давност, защото те не участват в гражданския оборот.

    • @YouCanDoit2-1
      @YouCanDoit2-1 8 месяцев назад

      * които ❤

    • @greeneffectltd
      @greeneffectltd 8 месяцев назад

      @@advocast_bg Мислех, че това се подразбира, но благодаря за пояснението. Не знам дали предстои да се пипне малко институтът на придобивната давност от недобросъвестен приобретател - този който без правно основание владее фактически някакъв имот. Малко ще е гадно ако "вдигнат" давността за добросъвестния, който е придобил вещта на валидно правно основание, без да е знаел, че продавачът например не е собственик. Зачестиха и случаите на умишлено намаляване на собствеността с цел вреда на кредитора и е хубаво много да се внимава в днешно време със сделките с имоти, искове по 135 ЗЗД колкото щеш в последните години.

  • @grateful_manbg9431
    @grateful_manbg9431 11 месяцев назад +3

    Само дето, когато мине периода от 5 или 10 години! Трябва да намериш свидетели, че ти си бил този човек който е обработвал земите! Можеш да получиш само констативен акт, а не нотариален☝🏼 който може да бъде оспорван винаги, ако се появят наследници.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад +1

      Констативният нотариален акт също е вид нотариален акт. Свидетелите са при т.нар. "обстоятелствена проверка", което е само един от вариантите за позоваване на придобивната давност. Може да стане и в съдебна фаза, чрез възражение, иск и т.н. И не е задължително владението да е упражнявано само чрез обработване, заграждане и т.н. Фактическата власт може да се упражнява и чрез периодични посещения в имота, стига същите да сочат на намерение имотът да се счита за свой и да не са прекъсвани от действия на трети лица, респективно да не са смущавани от предявявани от трети лица претенции.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      До няколко дни очаквайте и допълнителен епизод за констативен нотариален акт, "обстоятелствена проверка" и разпит на свидетели.

  • @kerankailieva5420
    @kerankailieva5420 5 месяцев назад

    Има ли давност завещание.например завещан апартамент преди 8 г.завещаниетл ще се отвори след смърта на завещателя.тук има ли давност че е завещан преди 8 г.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  4 месяца назад

      Завещателното разпореждане ще произведе действие от момента на откриване на наследството, т.е. от момента на смъртта на наследодателя. Без значение е колко години преди неговата смърт е изготвено завещанието. Препоръчваме Ви да гледате нашия епизод на тема: "Наследство по завещание" - ruclips.net/video/-T2l7X29PmI/видео.html.

  • @georgiasenov1539
    @georgiasenov1539 11 месяцев назад +1

    Как може да се консултирам с теб. Общината ни държи имоти и не можем да влезем във владение

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 месяцев назад

      Здравейте! С екипа ни можете да се свържете на тел.: 0888 30 82 82., гр. София, ул. "Доспат" № 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @ПламенФенчов
    @ПламенФенчов 10 месяцев назад

    Може ли да направим връзка с вас. За платена консултация. Ако може. Моля за връзка с вас.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  10 месяцев назад

      Здравейте! В описанието на епизода има контакти. Може да се обадите на посочения там телефон.

    • @ПламенФенчов
      @ПламенФенчов 10 месяцев назад

      @@advocast_bg Благодаря ви

  • @АнаЗенкова
    @АнаЗенкова 11 месяцев назад

    Здравейте

  • @АнаЗенкова
    @АнаЗенкова 11 месяцев назад

    Здравейте може ли да подам иск срещу брат ми който е предобил имота от 6/8 за нас остава само 1/8 и на другия наследник на на него 1/8. Тоест майка ми е подписала на него всичко без ние да знаем.

    • @АнаЗенкова
      @АнаЗенкова 11 месяцев назад

      Това е станало преди 18 години

  • @martinamineva5802
    @martinamineva5802 11 месяцев назад +4

    Здравейте мъжът ми е съсобственик със сестра си на къща ,която е придобита от наследственост.Тя не се интересува от къщата ,не влага пари дори не е идвала от 6год но не дава доброволно дела на брат си който се грижи за къщата и го изнудва за много пари ..Какво трябва да направим ,за да я придобие само той ?

    • @rainapaphiou1406
      @rainapaphiou1406 11 месяцев назад +4

      Трябва да изкупите нейния дял! Аз така изплатих дял на брат ми и станах собственик с договор за покупко-продажба

    • @Ани-ъ1е
      @Ани-ъ1е 11 месяцев назад +4

      Как ще се докаже, че сестрата не се интересува от имота?

    • @rainapaphiou1406
      @rainapaphiou1406 11 месяцев назад

      ​@@Ани-ъ1е защо трябва да се интересува от имота си,когато това й е наследство? Тя не е придобила дял,тя го е наследила явно от родители,както и брат й!
      Тука е ясно,че снахата ,която няма общо с имота, иска с мъжът си да придобие дела на сестрата на мъжа си, ,без да му го плати ,по давност! Само,че тя не знае коя точно част е на съпругът й и коя е на сестрата! Това,че живеят като семейство в наследствен имот на съпруга не определя точно идеалните части на наследниците и така не може да придобие по давност имот,който не е определен с граници за собственост! Без да съм адвокат ,съветвам всички,които се лакомят да присвоят чужд дял,да се посъветват преди това! Иначе се съсипват отношенията в един род!

    • @rainapaphiou1406
      @rainapaphiou1406 11 месяцев назад

      @@Ани-ъ1е 3

    • @martinamineva5802
      @martinamineva5802 11 месяцев назад

      ​@@rainapaphiou1406 по какъв начин изчислихте колко пари трябва да наплатите?Защото сестрата на мъжа ми го изнудва за много пари и незнам на данъчна оценка на къщатата ли се пресмята?

  • @rainapaphiou1406
    @rainapaphiou1406 11 месяцев назад +10

    Когато собственика си плаща данък върху собствеността,никой не може да му я вземе

    • @АнелияМитева-н1н
      @АнелияМитева-н1н 11 месяцев назад +1

      Дали?

    • @rainapaphiou1406
      @rainapaphiou1406 11 месяцев назад +1

      Абсолютно! Името на собственика трябва да фигурира на платежното като доказателство за това,че той е жив и съществува като собственик,който плаща данък за имота си! Ако друг плаща на свое име 10 години,той ще има претенции за придобиване на имота по давност!

    • @noname-yt7sk
      @noname-yt7sk 9 месяцев назад

      Плащането на данъци не накърнява давностното владение. Владението е упражнение на фактическата власт над дадена вещ - движима или недвижима.

    • @noname-yt7sk
      @noname-yt7sk 9 месяцев назад

      ​@@rainapaphiou1406Това твърдение не е вярно и говори за неквалифицирана информация. Има си съдебна практика за давностното владение.

  • @ТедиДимитрова-м3ч
    @ТедиДимитрова-м3ч 5 месяцев назад

    Майка ми прехвърли на сестра ми своите дялове от 3стаен апартамент в София. Аз имам 1/6 от починал баща. Аз искам достъп до моята 1/6.Сестра ми и майка ми ми спретнаха дело за психически и физик. тормоз с изискване да не се приближавам до майка ми на 150 метра.. не спечелиха делото, но аз междувременно изпратих нотариална покана за наем на сестра ми. С това спряла ли съм свое нето?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  4 месяца назад

      Съгласно член 84 ЗС във връзка с чл. 116 ЗЗД, давностният срок на владение се прекъсва само с определени, изрично посочени действия. Едно от тях е предявяването на установителен или осъдителен иск за собственост за спорния имот, предявен от собственика срещу владелеца на имота. Отправянето на нотариална покана от лице, което заявява претенции за заплащане на обезщетение за лишаването му от ползването на недвижимия имот (следва да отбележим, че това обезщетение, по своята същност, не представлява наем), няма за последица прекъсване на течението на придобивната давност в полза на последния, защото е извън кръга на действията, визирани в горепосочените хипотези. С други думи, по наше мнение, с отправянето на нотариалната покана, не сте прекъснали своенето.

  • @noname-yt7sk
    @noname-yt7sk 9 месяцев назад

    Я ся кажете с кой иск се възспира давностния срок при ПД?

    • @hristoivanov8665
      @hristoivanov8665 5 месяцев назад

      С всякакъв може да спре . С установителен , с ревандикационен по 108 от ЗС , с Павлов иск по 135 от ЗЗД. Дори и след изтичане на въпросната давност пак може да се се заведе иск. По мое лично убеждение института на чл. 79 от ЗС за придобиване по на собственост по давност е много девалвирал и в практиката си съда почти не го зачита .

  • @TsetsiPanov
    @TsetsiPanov 11 месяцев назад +1

    Как може да се сваржем с вас

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      С екипа ни можете да се свържете на 0888 30 82 82. София, ул. Доспат 36. Контактите са лесни за откриване и в Интернет.

  • @marianaangelova3089
    @marianaangelova3089 8 месяцев назад

    Господа, през 2005 година купихме малка къща, на село, върху общински имот.
    Къщата е строена през 80--те години на минали1 век върху 35 кв. метра, тип виличка, с отстъпено право на строеж от Общината! Земята под къщата е близо 1100 кв. Метра.
    Живеем в тази къща вече 19 години!
    Какво трябва да направим, как да постъпим, за да добием право на владение и на земята под къщата, след като през този срок ние сме плащали данък за имота, направили сме подобрения, поддържали сме го?!
    Трябва ли да заплащаме за добиване собствеността върху тази земя, за всеки квадратен метър, и как се определя стойността й, при положение, че ние живеем, немалко години, там?!

  • @АнелияЯнева-ю4л
    @АнелияЯнева-ю4л 11 месяцев назад +3

    А ВИЕ ЗАЩО НЕ СЕ ПРЕДСТАВЯТЕ ? КОЙ АДВОКАТ СТЕ?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      Водещ на Адвокаст е адв. Росен Рашков. В началото на всеки епизод се изписват имената на участниците.

  • @ognyansarbinski2524
    @ognyansarbinski2524 5 месяцев назад

    Давност при парични задължения, минали с лична покана за издължаване, съд, ЧСИ, но в продължение на 6 години не последвали други напомняния и предложения за погасяване на дълга?!?!?!

  • @rifadd
    @rifadd 6 месяцев назад

    Здравей те, от видеото не става ясно при какви казуси ставате собственик ако владеете имота 10г.Пример. Ако преди 12г.съм купил апарт.в друг град и съм пуснал там семейство да живее и да го поддържа като тяхно , но дънаците си ги плащам аз. Това значили че те живеят там от 12г. могат да станат собственици.

  • @bloodthirstybg
    @bloodthirstybg 5 месяцев назад

    Въобще не обръщайте внимание на "хейтърите", които не отварят закона, а скачат без да са го чели.

  • @VladiLovech
    @VladiLovech 5 месяцев назад

    Като спомена частна собственост как така всички си мълчахте когато Народното сТрадание промени ЗУЕС по-точно чл. 25, ал. 3 с което дава правото на някакви дюлгери да ми национализират моя собственост за някакви дюлгерски работи без мое съгласие и после да ми поискат някакви пари? Напомням това е станало 2011-та.

  • @danielstoyanov4359
    @danielstoyanov4359 5 месяцев назад +1

    Ако реалния собственик подаде жалба. Тази кражба няма как да се реализира. И е много трудно доказуемо това, което твърдите че не си стопанисва собствеността.

  • @asenbornarov8564
    @asenbornarov8564 11 месяцев назад +3

    Zakon za izmami 😂😂😂

  • @radoslavgeorgiev9524
    @radoslavgeorgiev9524 5 месяцев назад +1

    Вие двамата седнали и се опитвате да обяснявате един толко банален закон и практика,които дори Вие се чудите как да обясните …
    В место “Като уважаващи себе си адвокати “да се възмутите и да се застъпите изобщо тая практика да не съществува…

  • @SashacskaDeva1234
    @SashacskaDeva1234 11 месяцев назад

    Какво е манифестира не?

  • @БойкоБогомилов-д3л
    @БойкоБогомилов-д3л 2 месяца назад

    Търся съвет относно Граници на Имот / Притежавам УПИ с нот акт от 2022г като парцела е с огради от 2 от 4 страни като тези огради се оказва поставени на вътре в моя имот , съседите са си взели колкото им е кеф... Според този закон за Давност според вас те могат ли да присвоят тези части при едно евентуално делно защото грубо 200кв метра съм ощетен от тях.

  • @СлавкаИванова-ю3э
    @СлавкаИванова-ю3э 11 месяцев назад

    Как да се свържа със вас спешно.

  • @МартинДрагомиров-к3ы
    @МартинДрагомиров-к3ы 11 месяцев назад +9

    С двама кошаревски свидетели, наистина цяло село може да се превземе.Чист феодализъм, който наричат странно,защо в България капитализъм.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  11 месяцев назад

      Всъщност, датира още от римското право (Законите на дванадесетте таблици - 4-5 в.пр.н.е.) - Usucapio, а по късно и Praescriptio longi temporis. Идеята била, че ако някой упражнява притежателно право върху дадено имущество за определен период от време, без да бъде спорен от други, той може да придобие право на собственост върху него. Римските юристи са считали, че това е в публичен интерес - за да не се създава несигурност, неопределеност и неяснота в собственическите отношения за големи периоди от време. Прието било, че така интересът на собственика не е увреден, защото се дава един много дълъг период от време, в който той може да защити и упражни правата си.

  • @bobibobi9692
    @bobibobi9692 8 месяцев назад

    Здравейте ние сме 8 наследници на земеделска земя със истински Нотарялен Акт и обща скица за имота които е неразделен. Въпреки това двама от наследниците си правят Констативни нотарялни Актове на част от местото Как стават тия Работи като има общ Истински Нотарялен Акт.

    • @nenonenov-h8z
      @nenonenov-h8z 4 месяца назад

      Може, може всичко е възможно.

  • @rositzavasilieva3631
    @rositzavasilieva3631 11 месяцев назад

    Ако е само настанил се

  • @TeTt-rt9po
    @TeTt-rt9po 14 дней назад

    Златна къща не се връща 😂😂😂😂

  • @TeTt-rt9po
    @TeTt-rt9po 26 дней назад

    Имот 😂алчни

  • @StoyanIvanovv
    @StoyanIvanovv 5 месяцев назад +1

    Господин Ивелин Айдуков Мошеников е много на ясно как се става собственик на такъв вид имоти.

  • @vasilevarumyana8205
    @vasilevarumyana8205 11 месяцев назад +1

    Много сухо, разчупете с реални примери

  • @ivankirov6562
    @ivankirov6562 5 месяцев назад +1

    Нищо не разбрах. Не сме юристи!

  • @TeTt-rt9po
    @TeTt-rt9po 14 дней назад

    Да не си си давал имота

  • @PatrickEke-v5o
    @PatrickEke-v5o 6 месяцев назад +11

    Този закон в България трябва да се премахне , защото съвест е непозната дума в България.

  • @vladimirpopov7411
    @vladimirpopov7411 11 месяцев назад +1

    Здравейте Бащами почина 2018 година и беше ипотекирал Къщата и сега съм наследник мога ли да си запазя къщата и трябва ли да плащам кредитът на Бащами а аз съм в Германия 14 години живея там официялно но по лична карта съм в Пловдив и не съм получил никъкъв документ за задължения по кредитът на Бащами защото не живея на адреса в Пловдив над 10 години мога ли да си запазя Наследствената къща и кредитът да мине давност след като не са ме намерили от банката кредитор или от ЧСИ попринцип те са длъжни да ме намерят за тези години в Германия но не са ми изпратили известие някакво ?