📺 Czemu Hercule Poirot nie mógłby już rozwiązać morderstwa w Wielkiej Brytanii (DziałSplaining
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Wielka Brytania 200 lat temu wymyśliła kolej i zrobiła z niej jedną z kluczowych części swojej tożsamości. Dlaczego więc w czasie, gdy ten środek transportu przechodzi renesans w innych krajach Europy, na Wyspach jest w stanie agonalnym?
Animacje: Maja Nowakowska / Brand Social Studio
Jeżeli podoba Ci się ten materiał, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite ➞ patronite.pl/d...
Świetny wstęp i wpaniała klamra! Łączenie aktualności z popkulturą to strzał w dziesiątkę. Bardzo podoba mi się nowy format, chociaż muszę przyznać, że przy tak dopracowanym materiale trudniej jest się skupić niż na rozmowach albo solowych monologach, w których wszystko jest bardziej naturalne. Tutaj przyznaję, że łatwo jest się zdekoncentrować. Ale może to tylko mój problem. Tak czy tak - świetna robota.
Bardzo dobry odcinek! Podoba mi się większa (ale nie przesadna) ilość grafik, które pomagają sobir zwizualizować rzeczy.
Zajebisty odcinek. Propsuje też za wyświetlanie daty, jestem wzrokowcem i to mi pomaga
To jest jest jakas magia, wrecz synchronizacja, Mieszkam w UK ponad 2 lata, uwielbiam opowiesci o detektywie Poirot i do pracy podrozuje pociagiem wlasnie teraz 😊,kiedys 3 razy w tygodniu obecnie 2 ze wzgledu na nieprzewidywalnosc rozkladu jazdy. Nie moge do tej pory wyjsc ze zdziwienia jak taka perla w koronie brytyjskiej jaka jest kolej mogla tak poszarzec, stracic swoj blask. Zaruje sobie ze kiedy napisze ksiazke o Monice ktora probowala jeździć brytyjska koleja, bo tych prob bylo I jest duzo I koncza sie roznie, np ewakuacja z pociagu po 4h ....po przejechaniu 1 stacji. Pozdrawiam serdecznie I zycze udanych podrozy ale moze nie brytyjska koleja ;)
Jak wielbiciel kolei oraz nieszczęśnik na co dzień podróżujący do pracy brytyjskimi kolejami 😊BARDZO DZIĘKUJE ZA PANA PROGRAM, a ten odcinek jest świetny. Wynajmowanie taboru od prywatnych firm to też skandaliczny proceder. Pan ma wiedzy oraz doświadczeń, by obdzielić kilku ludzi, zawsze mnie to zadziwia w pozytywny sposób 😅.
Świetny odcinek! Bardzo podobał mi się wstęp i płynne przejście do głównego tematu. Jedynie nieco żal że tak szybko się odcinek kończy, dobra robota! 😊
Super zmiana formatu❤ poprzednio też mi się podobało ale niektóre tematy były dla mnie zbyt szczegółowe, albo za długie i brakowało czasu w ciągu dnia.
Komentarz taktyczny
Dziękuję
Świetny odcinek, doskonały pomysł na format. Dokładnie czegoś takiego szukałam. Krótki odcinek, ale nawiązujący do przeszłości, kultury, literatury i współczesnej sytuacji. Czekam na kolejne!
Nowy format jest wprost genialny. Mam nadzieję, że nigdy nie skończą Ci się tematy.
Aleź wartko płynie ta opowieść. Gratuluję Panu i życzę wielu słuchaczy i oglądajacych na tym kanale ❤Pozdrawiam serdecznie
Bardzo oryginalne i ciekawe podejście do tematu. Super odcinek:)
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek
Bardzo ciekawe, dzięki! :)
To był bardzo dobrze napisany odcinek^^
Fenomenalny format!
U brytoli: narzekanie, że podzielili kolej na 25 spółek. Tymczasem w PL: DRM 'psujący' pociągi, wcześniej podział PKP na kilkadziesiąt (powyżej 50?) spółek i spóleczek, a przy tłumach wsiadających do opóźnionych wiele godzin składów przez okno, plaskacz od ministry: ''sorry, taki mamy klimat' :)
super się słucha
Smutne
Świetny odcinek!
Genialny odcinek! Uwielbiam ten format
doskonały spin!
Kolej jest bardzo droga, sklady czesto jak we wczesnych latach 2000 w Polsce albo gorzej. Pociągi wiecznie się spóźniają albo są odwoływane. Często lepiej wybrać samolot jeśli trzeba gdzieś się dostać na dalsze odległości.
Tymczasem w imperium ceny biletów kolejowych są tak wysokie, że bardziej opłaca się jechać samochodem 😀
Imponujący odcinek. Przypomina błyskotliwe artykuły Jamesa Burke'a z "Scientific American" tłumaczone w naszym "Świecie Nauki", gdzie autor potrafił połączyć Einsteina z Bachem, a skończyć na Andym Warholu.
Do podanych przykładów z literatury mogę dodać jeszcze ten, znany wszystkim Carrollianom. "-Poproszę o bilety! - powiedział Konduktor wsuwając głowę przez okno. Po chwili wszyscy wyciągnęli bilety: były one mniej więcej tej samej wielkości co pasażerowie i zdawały się wypełniać cały przedział. -No więc! Pokaż bilet dziecko! - ciągnął Konduktor spoglądając gniewnie na Alicję." (tłum. Maciej Słomczyński) Jedno pole na szachownicy Alicji (w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra) to scena w przedziale pociągu pełnego niesamowitych pasażerów.
O tak, takich doskonale znanych przykładów jest oczywiście więcej, chociażby miś Paddington itd., ale chciałem żeby materiał był bardziej zwięzły, więc wymieniłem tylko pierwsze z brzegu. Dziękuję za cytat!
Bardzo fajnie się słucha tych opowieści. Aż zachciało mi się sięgnąć po Agatę Christie.
Stephenson Rocked zbudowano sto lat wcześniej, niż to podano w filmiku.
Bardzo ciekawy materiał, podobnie jak pozostałe z tej serii, ale muszę przyznać, że po obejrzeniu czuję jednak trochę niedosyt (może to przez przyzwyczajenie do znacznie dłuższych formatów na DZ które pełniej przedstawiały wybrane zagadnienie)
Właśnie wczoraj wylądowałem na lotnisku Luton, standardowo uruchomiłem apke by kupić bilet kolejowy a tam kierunek Londyn skasowany... 2h na terminalu aż w końcu znaj9my po mnie przyjechał. Drogie bilety, ciagłe zawieszenia kursów itd. ... tragedia
Dobra to teraz równie poważny temat, co to za książki na półeczce (poza 1312 bo to widać :) ) skoro temat również dotyka książek, doskonały materiał
Uszanowanko!
Fajne
5:14 Co robi strajk kolejarzy na Isle of Wight?
0:59 powinno być 1829, nie 1929
Poza tym świetny kanał!
Czy tylko ja słyszę Margaret Faczer? :D
Ja nie słyszę.
nie tylko, ja rowniez
Ja też to słyszę.
@ czy to znaczy, że tylko ja nie słyszę? 🤡
Ciekawe czy są jakieś statystyki, które pokazują o ile spadł współczynnik morderstw przez te strajki🙈
Pociagi nie jeżdż z wyznaczonych torów.
Nie zatrzymują sie na odpowiednich stacjach.
Opoznienia są na porzadku dziennym.
Ale w ostatnim roku zrobilem 12 kursów pociagami miedzy birmingham - walią za cały bilet zapłaciłem raz. Zawsze za opoznienia można poprosic o zwrot czesciowy bądź całkowity kosztów. O czym w polsce niema mowy.
W Polsce też można wnioskować o zwrot, chociaż niestety nie pełnej sumy.
E, odnoszę wrażenie, że Pan sporo tu pokręcił, przynajmniej w jednym miejscu. Po pierwsze, w Blackwall Tunnel korki zdarzają się często. Po drugie - teraz, od stycznia 2024 był on w weekendy zamykany z powodu prac remontowych. A po trzecie i najważniejsze - The Blackwall Tunnel to tunel drogowy, a nie kolejowy.
Nie namieszałem. Nigdzie nie twierdzę, że tunel jest kolejowy (chociaż faktycznie powinienem wyjaśnić, że drogowy, żeby nie było niedomówień, zwłaszcza dla osób gorzej znających Londyn), mówię też, że do zapchania doszło we wtorek, a nie w weekend - korki owszem, zdarzają się regularnie, ale całkowite zablokowanie o tak wczesnej godzinie było wyłącznie efektem tego, jak wiele osób z powodu strajku postanowiło tego dnia dojechać do pracy samochodem, informowały o tym lokalne media. Pzdr
@ A, ok. Teraz jestem skłonny się zgodzić (choć kilka razy zdarzyło mi się przejeżdżać ten tunel w warunkach takich, że trudno byłoby powiedzieć, czy to był jeszcze korek, czy już całkowite zablokowanie). Nie zrozumiałam, że to taki skrót myślowy był.
moj ulubiony yourtuber
O masz, czyli gorzej niż u nas? 😂
1:04 wciąż niepobity rekord prędkości dla lokomotyw *parowych*
Tak jest.
Lokomotywa Stephensona w 1829, nie 1929 (ale i tak chyba dla wszystkich to oczywiste)
Tak jest, oczywiście głupie przejęzyczenie - dziękuję za zwrócenie uwagi!
Można rozwiązać zagadkę morderstwa, ale rozwiązać morderstwa chyba się nie da...
Oczywiście, racja. Ale musiałem skrócić tytuł, bo nie mieścił się w limicie znaków, a uznałem, że w tej formie i tak będzie zrozumiany. Pzdr
Zrób może historię lotnictwa
Można prosić o źródła informacji o kolejach?
❤
Aż się przypomina skecz pythonów o rozkładach jazdy :D ruclips.net/video/JTVDOx35FNg/видео.htmlsi=G1mWtbjRaWjZ0XBy
Fantastycznie ze mozna powiazac Agate CHristie Poirota z bardzo wspolczesnymi problemami kolei brytyjskiej-moze to juz tak jest ze my ludzie lubimy rozwalic to co kiedys bylo dobre ...
Jak to jest, ze ten kanał porusza tak dobrze wiele różnych tematów i ma tak wiele odcinków jednocześnie tak mało subow?
Bo do tej pory były podcasty a te wygodniej np. na Spotify
sprywatyzowali . A jak co do setek firm należy to do nikogo
Fajny materiał, ale RAKIETA to chyba 1829, a nie 1929 ;-)
Tak jest, oczywiście głupie przejęzyczenie - dziękuję za zwrócenie uwagi!
Rocket to raczej 1829 rok...
Tak jest, oczywiście głupie przejęzyczenie - dziękuję za zwrócenie uwagi!
@ I nie jest to pierwszy parowóz. Zasłynął wygraniem wyścigu - konkursu na obsługę linii Liverpool - Manchester. Przed Rocket istniały już inne lokomotywy. Nie było ich co prawda wiele.
Jest jedna przyczyna beznadziei brytyjskiej kolei: zaczyna się na "P", a kończy na "rywatyzacja".
Niestety w Polsce też rozbicie PKP na setkę pomniejszych spółek nie przyniosło sukcesów. Mamy osobne firmy zajmujące się stanem torów, inne od sprzątania wagonów i budynków, inne od napraw, inne od wszystkiego. Jednocześnie nie są to spółki prywatne, a wciąż państwowe. Rozrost administracji, większą liczba wysokich stanowisk, brak koordynacji i zaburzona komunikacja. Patologia.
latający szkot to brytyjski odpowiednik naszego kibla czyli en57?
Nie, bo był parowozem.
Świetny odcinek!
❤