Здравейте,пиша от Варна. Вали от доста дни. Падна и малка градушка. Въпроса ми е,.с какво да напръскам след валежите. Благодаря Ви за отделеното време.
Здравейте.Пръсках със "Хорус,Скор и Флинт макс".На кайсията ми листенцата са здрави,но някои плодове са с точици и струпчета(струпясване,съчмянка......?).Кажете ми и някой друг препарат,понеже доста пръсках с тези трите.
galina konyarska Няма по-добро , нито е измислено особено за лозето от прясно приготвения бордолезов р-р.околи 1,5-2% .Просто НЯМА!А и е петдесет пъти по-малко вреден и отровен. Преди години да не би да имаше верити-мерити,скорове-морове и др скъпи боклуци?А запазвах гроздето единственосъс бордолезов разтвор собственоръчно приготвен.
@@nadiamiteva1609 Сега има готови разни смеси като бордо-микс и др. подобни разфасофки,които само се разреждат с вода до нужната концентрация. Има и опковки от по 1кг.меден сулфат(син камък),към който се прибавя вар,А колко вар ,зависи от качеството на варта и дали е хидратна или гасена. И освен това имам съмнения относно днешното качество на синият камък и особено на варта,която освен всичко може и да причини хлороза на растенията.Преди двадесетина години в къщи имаше едно чувалче меден сулфат на кристали(югославски) останал от моите родители,та с него и гасена вар от варницата на село,правех разтвора.Нямах нито едно развалено зърно,при това говоря за сорта „Афуз”/Болгар.Мисля,че беше през 1999година ,когато действително имаше силна атака на мана;говореше се за киселинни дъждове,бомбандировките над Югославия и др. подобни...Е тогава благодарение на домашно приготвения бордолезов р-р тези киселинни дъждове „пропуснаха” да паднат върху моето лозе! Та свърши за няколко години това чувалче и аз минах на „модерните препарати.Сега редувам „Фунгуран”/”Шампион” с „Ридомол Голд”(за който вече се съмнявам,че го „предобриха”)А след прошарване на зърнста 1-2 пъти със „Шавит”и „Тирам” при нужда към края на август.Тук става въпрос за по-капризните стари сортове като Болгар,Сензо,Димят,Чауш. Сега има доста по-устойчиви на мана и оидиум сортове,които са също добри и с 3-4 пръскания се опазват.
Както казва г-н Вачев-10-12 пръскания на едно дърво са нужни,за да имаш истински ябълки от есента та чак до сега.От една стара ябълка„Жълта превъзходна” съм имал постоянен добив от поне 120 -130кг. качествен плод'Десетина пръскания излизат не повече от 20 лева.Смятай.
@@ДениславЙорданов-л6о Благодаря за отговора. При мен добива също беше около 100кг на дърво. Баща ми ги пръскаше 6-7 пъти и ставаха. Бордолезов разтвор не ползваше, прасковите все къдрясваха... Сега търся своята схема на пръскане... До момента съм съставил следната(още не съм я прилагал), може да ме репликирате: 1. при листопада карбамид 700г/10л 2. зимата мисля две пръскания с бордолезов да направя 3. от цъфтежа да редувам скор с флинт макс на 14 дена(това прави април, май, юни, юли) - 8 пръскания 4. децис (за червейчета) - например едно през май и едно през юни) общо 12
@@moon1277 Перфектно!Относно т. 1 и т.2.Само,че отосно червейчето две третирания с Децис(ползвам Нуреле,или Суперсект,но и Дециса става),според мен не са достатъчни против червейчето.Аз пръскам поне 2 пъти месечно-май,юни,юли,и август срещу ЯПЧ . Относно къдравоста по праскова, есента лично аз пръскам с 2%бордолезов при 75% опадване на листата и повтарям след около месец(саминициативно).Пролетта в периода около цъфтежа пак две пръскания с бордолезов 1% в период около десетина дни едно от друго(за по-сигурно). По този начин къдравоста е ликвидирана на 99%.Личен опит.Летните третирания против къдравоста са слабоефективни. Изобщо къдравоста е най-големият бич по прасковата.Ако се случи две,три години подред силна атака на това заболяване растението много отслабва и дори загива.Защото през лятото заболелите листа опадват и на тяхно място покарват нови ,но през този период липсва фотосинтеза,корените „страдат” и се нарушава корелацията-коренова система-листна маса. От там битува и мнението,че прасковата няма дълъг живот,с което определено не съм съгласен.Разбирасе не е дълголетна колкото ябълката и крушата например,но спокойно може да ти дава плод 20 глдини .Стига да не се случи някоя екстремална зима като през 2012,мисля беше .в нашият регион падна до минус 28-29 градуса. Успех!
Здравейте,пиша от Варна. Вали от доста дни. Падна и малка градушка. Въпроса ми е,.с какво да напръскам след валежите. Благодаря Ви за отделеното време.
Дъжд с град не е страшен.Пръскаш си със системни препарати.
Пръскал съм с Радомил и с актара
Здравейте.Пръсках със "Хорус,Скор и Флинт макс".На кайсията ми листенцата са здрави,но някои плодове са с точици и струпчета(струпясване,съчмянка......?).Кажете ми и някой друг препарат,понеже доста пръсках с тези трите.
Пропуснал си момента. Точките няма да изчезнат.
Да де то ясно,че няма да изчезнат точките,но поне искам да предпазя другите плодове,които нямат.И не знам какъв друг препарат да си купя
Здравейте с какво може да се третира против белокрилка?
Валмек, тепеки.
С какво мога да заменя Скор при пръскане на лози?
С топаз, байфидан,или Флинт макс
Много харесах показаното от Вас. БЛАГОДАРЯ ! А има ли начин да избегнем химията ? Ще се радвам ако Всички наблегнем на това.
Химията е Необходимо зло, както лекарствата за човека!
galina konyarska Няма по-добро , нито е измислено особено за лозето от прясно приготвения бордолезов р-р.околи 1,5-2% .Просто НЯМА!А и е петдесет пъти по-малко вреден и отровен.
Преди години да не би да имаше верити-мерити,скорове-морове и др скъпи боклуци?А запазвах гроздето единственосъс бордолезов разтвор собственоръчно приготвен.
@@ДениславЙорданов-л6о как се приготвя този бордолезов разтвор
@@nadiamiteva1609 Сега има готови разни смеси като бордо-микс и др. подобни разфасофки,които само се разреждат с вода до нужната концентрация.
Има и опковки от по 1кг.меден сулфат(син камък),към който се прибавя вар,А колко вар ,зависи от качеството на варта и дали е хидратна или гасена.
И освен това имам съмнения относно днешното качество на синият камък и особено на варта,която освен всичко може и да причини хлороза на растенията.Преди двадесетина години в къщи имаше едно чувалче меден сулфат на кристали(югославски) останал от моите родители,та с него и гасена вар от варницата на село,правех разтвора.Нямах нито едно развалено зърно,при това говоря за сорта
„Афуз”/Болгар.Мисля,че беше през 1999година ,когато действително имаше силна атака на мана;говореше се за киселинни дъждове,бомбандировките над Югославия и др. подобни...Е тогава благодарение на домашно приготвения бордолезов р-р тези киселинни дъждове „пропуснаха” да паднат върху моето лозе!
Та свърши за няколко години това чувалче и аз минах на „модерните препарати.Сега редувам „Фунгуран”/”Шампион” с „Ридомол Голд”(за който вече се съмнявам,че го „предобриха”)А след прошарване на зърнста 1-2 пъти със „Шавит”и „Тирам” при нужда към края на август.Тук става въпрос за по-капризните стари сортове като Болгар,Сензо,Димят,Чауш.
Сега има доста по-устойчиви на мана и оидиум сортове,които са също добри и с 3-4 пръскания се опазват.
@@ДениславЙорданов-л6о много ви благодаря ! Бъдете жив и здрав!
Колко пъти пръскате ябълките годишно? Струва ми се че при ежеседмично пръскане плодовете ще излязат "златни".
10-12 пъти до 01.08.
Иначе в масивите ги пръскат 20 пъти.
Както казва г-н Вачев-10-12 пръскания на едно дърво са нужни,за да имаш истински ябълки от есента та чак до сега.От една стара ябълка„Жълта превъзходна” съм имал постоянен добив от поне 120 -130кг. качествен плод'Десетина пръскания излизат не повече от 20 лева.Смятай.
@@ДениславЙорданов-л6о Благодаря за отговора. При мен добива също беше около 100кг на дърво. Баща ми ги пръскаше 6-7 пъти и ставаха. Бордолезов разтвор не ползваше, прасковите все къдрясваха...
Сега търся своята схема на пръскане...
До момента съм съставил следната(още не съм я прилагал), може да ме репликирате:
1. при листопада карбамид 700г/10л
2. зимата мисля две пръскания с бордолезов да направя
3. от цъфтежа да редувам скор с флинт макс на 14 дена(това прави април, май, юни, юли) - 8 пръскания
4. децис (за червейчета) - например едно през май и едно през юни)
общо 12
@@moon1277 Перфектно!Относно т. 1 и т.2.Само,че отосно червейчето две третирания с Децис(ползвам Нуреле,или Суперсект,но и Дециса става),според мен не са достатъчни против червейчето.Аз пръскам поне 2 пъти месечно-май,юни,юли,и август срещу ЯПЧ .
Относно къдравоста по праскова, есента лично аз пръскам с 2%бордолезов при 75% опадване на листата и повтарям след около месец(саминициативно).Пролетта в периода около цъфтежа пак две пръскания с бордолезов 1% в период около десетина дни едно от друго(за по-сигурно).
По този начин къдравоста е ликвидирана на 99%.Личен опит.Летните третирания против къдравоста са слабоефективни.
Изобщо къдравоста е най-големият бич по прасковата.Ако се случи две,три години подред силна атака на това заболяване растението много отслабва и дори загива.Защото през лятото заболелите листа опадват и на тяхно място покарват нови ,но през този период липсва фотосинтеза,корените „страдат” и се нарушава корелацията-коренова система-листна маса.
От там битува и мнението,че прасковата няма дълъг живот,с което определено не съм съгласен.Разбирасе не е дълголетна колкото ябълката и крушата например,но спокойно може да ти дава плод 20 глдини .Стига да не се случи някоя екстремална зима като през 2012,мисля беше .в нашият регион падна до минус 28-29 градуса.
Успех!
Как да пръскам рози
С препаратите за зеленчуци се пръскат и розите
Хубав
Здравейте искам да попитам с какво да напръскам пипера
Със разтвора за лозето.
Има ли начин до се спасят болни сливови дървета или трябва да се изкореняват ?
Бихте ли ми препоръчали, с какво да пръскам чесън против чеснова муха.
Сега с Нуреле, по късно с Моспилан
Благодаря @@KrasiVachev
Мисля ,че Купросейт Голд може да се замести с Ридомил Голд
Да, Ридомила е мн. добър, но скъп.
Здрасти
Въпроса че няма всички препарати
Имам клип с актуални препарати за 2022г.
Всичко добре , но Краси кажи на хората от кога се започва това пръскане и кога поприключва :)
кога започва и кога приключва ? :)
Като изключим есенно зимните пръскания, при цъфтеж и после от 01.05 до 05.08 всяка седмица.
@@vintageshabbyrustick4275 Приключа когато е твърде късно вече- когато се отзовете в болницата
бако,май правиш реклма на препарати само на BASF!?
Скор на кой е?
Нуреле и децис вече няма
Кораген
Детан,ставали,запипер
За нищо не става дитан.