HTML-код
  • Опубликовано: 3 июл 2024
  • Penati Slovak Open 2023 s víťazstvom Čecha Mareka Siakalu.
    Účasť legendy, hole in one, slovenské športové nešťastie či nekonečný rozstrel. Aj o tom bol 7. ročník Penati Slovak Open.
    Najväčší medzinárodný golfový turnaj roka na Slovensku sa konal v dňoch 10.-12.9. v jednom z najkrajších rezortov na svete - Penati. Celé podujatie s rekordnou dotáciou 22 tisíc eur sa odohralo v priam dokonalých podmienkach, sprevádzalo ho slnečné a bezveterné počasie. Ihrisko Legend s parom 73 bolo pripravené na najvyššej úrovni.
    Trojdňové podujatie odštartovalo obľúbeným pro am turnajom, kde si zahrali profesionálni hráči spolu s osobnosťami a partnermi Penati Slovak Open. Z víťazstva sa tešil tím okolo profesionála Šimona Zacha, ktorého na najvyššom stupienku sprevádzali Andrej Chochoľ, Peter Palka a Milan Sciranka. Doplnkovou súťažou počas pro am dňa bol turnaj profesionálov, ktorý tradične ovládol Čech Tomáš Beck so 6 ranami pod par, a získal prémiu 1000 eur. Iba jeden úder na víťazstvo chýbal jeho krajanovi Ondrejovi Lieserovi. Na jamke č. 3 sa konala zbierka pre hendikepovaných golfistov, ktorým napokon putoval šek v hodnote 1450 eur.
    Prvé kolo hlavného dvojkolového turnaja, na ktorom sa zúčastnilo 64 hráčov zo siedmich krajín prinieslo obdivuhodné výkony. Najlepšiu východiskovú pozíciu po prvom dni si vytvorili Denk a Sedláček, ktorí dosiahli skóre -6. Luca Denk z Rakúska si k nemu dopomohol aj hole in one na jamke č. 12 a eagle na 15tke. 6 parová ikonická jamka je so 712 metrami najdlhšou v Európe. Spolu líder Čech Tadeáš Sedláček si zapísal až 7 birdie. Najlepším Slovákom po prvom dni bol na priebežnej 7. priečke držiteľ voľnej karty René Bergendi.
    Na Penati Slovak Open nechýbal ani ambasádor turnaja Rory Sabbatini. Obhajca titulu z roku 2019 zahral počas dvoch kôl 5 rán pod par a obsadil zdieľané 4. miesto. Strieborný olympijský medailista z Tokia ukončil v Šajdíkových Humenciach nie príliš vydarenú sezónu.
    Rovnako 4. miesto obsadil aj ďalší Slovák René Bergendi. 18-ročný obrovský talent nášho golfu predvádzal na domácom ihrisku skvelé výkony a s 9 údermi pod par kráčal za senzačným víťazstvom, no nevydarená 18. jamka, kde skončili dve jeho loptičky vo vode a zahral 4 rany nad par, dala jeho príbehu trpký koniec. Napriek tomu svoje rozhodnutia, na jamke s ostrovným greenom neľutoval.
    Po skončení oboch kôl bola na 1. mieste trojica hráčov - líder po prvom dni Rakúšan Luca Denk s Čechmi Marekom Siakalom a obhajcom titulu z roku 2020, olympionikom z Tokia Ondrejom Lieserom. Hneď v prvom kole rozstrelu vypadol Denk. Diváci v Penati potom videli priam nekonečné play off, ktoré sa skončilo až takmer po tme. Siakala a Lieser si museli 4 parovú jamku číslo 18 zopakovať až 7 krát, z troch rôznych odpalísk. O víťazovi napokon rozhodla lepšie zvládnutá jamka hraná z červeného odpaliska, kde Siakala trafil prvou ranou green, zahral dva putty a dosiahol birdie, kým Lieser si zapísal iba par. Víťaz 7. ročníka Penati Slovak Open - Čech Marek Siakala si okrem trofeje odniesol aj prémiu 10 tisíc eur a voľnú kartu na Swiss Challenge seriálu Challenge Tour.