Co psuje pracę pompy ciepła? | Kominek i pompa ciepła | Pompa ciepła i inne urządzenia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 янв 2025

Комментарии • 78

  • @zorobabel2024
    @zorobabel2024 Год назад +3

    Zainstaluj sobie termostat ktory bedzie sprawdzal temperature na podlogowce nie w powietrzu

  • @marcinstachowiak6680
    @marcinstachowiak6680 Год назад +1

    Wydaje mi się, że jest to ważny temat a mało kto o nim wspomina. Dziękuje za dokładne objaśnienie na czym polega problem. Pozdrawiam.

    • @83kanal
      @83kanal  Год назад

      dzięki, pozdrawiam

  • @Rafal38
    @Rafal38 Год назад +4

    Najlepiej pompa na krzywej grzewczej tylko z temperatury zewnętrznej plus sterowniki na pętlach z czujnikami w pomieszczeniach, można zrobić np czujnik w salonie gdzie jest i sterować z niego pętlami w salonie, dzięki temu zamkną się pętle od podłogówki w salonie ale pompa nadal będzie grzać pozostałe pomieszczenia. Ważne jeżeli pompa bez bufora (równoległego) aby nie robić sterowników na wszystkich pętlach bo musi mieć energię na defrost.
    (edit)
    Nawet bez sterownika na pętlach nastąpi samo wysterowanie na krzywej - ponieważ jak odpalisz kominek to z pętli salonowych będzie zmniejszony odbiór ciepła co przełoży się na mniejsze zużycie.

  • @janusz3786
    @janusz3786 Год назад

    A od kiedy to kolego termostat pokojowy wyłącza pompę ciepła ? W moim domu pompa ciepła dostarcza ciepło do bufora , tak jak i kominek z płaszczem wodnym. Z bufora ciepło jest rozsyłane przez pompę do pomieszczeń w których termostaty otworzyły przepływ. Dopiero w przypadku przekroczenia zadanej temperatury w buforze, pompa ciepła się wyłączy. Nie ma więc żadnego konfliktu... Pozdrawiam.

  • @mirkag3608
    @mirkag3608 Год назад +2

    Ja na inny temat... Może jakiś update ze zmianami w aranżacji wnętrza domu, bo firany i zasłony wyglądają naprawdę piękne.....

    • @83kanal
      @83kanal  Год назад

      coś może przy świętach uda się nagrać :)

  • @lukaszm5859
    @lukaszm5859 3 месяца назад +1

    Wystarczy przenieść termostat w optymalne miejsce

  • @po_co_mi_to
    @po_co_mi_to Год назад +8

    Czujnika temperatury od pompy ciepla nie stawia sie przy jakichkolwiek zrodlach ciepla tyle w temacie. Myslalem ze to jest powszechnie wiadome

    • @83kanal
      @83kanal  Год назад +2

      masz chyba super wszystko w domu zrobione, gratuluję

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад +2

      @@83kanal to co napisałem to mi instalator mówił 15 lat temu to nie jest żadne odkrycie. Teraz już kilka rzeczy zmienilem

  • @krzysztofskrzypek877
    @krzysztofskrzypek877 Год назад +1

    Widzę ludzie w tych czasach komplikują sobie życie energooszczędnymi rozwiązaniami.
    Ja mam piec gazowy dwufunkcyjny z regulatorami temp. w każdym pomieszczeniu do tego rekuperacja i jest super.
    Nie lubię sobie komplikować życia za własne pieniądze.

    • @pinkflojd6311
      @pinkflojd6311 Год назад +1

      I masz rację, ta pseudoekologia robi ludziom wodę z mózgu. Pytam jednego- czym jest napędzana pompa, no prądem, a skąd jest prąd, no z elektrowni, no to się pytam skąd elektrownia ma prąd, no z węgla, pada nieśmiała odpowiedź, no właśnie😂

  • @marekdzur2673
    @marekdzur2673 Год назад

    Witam serdecznie!
    Umnie bedzie podobnie ale narazie mam pompe i koninek. (Brak rekuperatora)
    Umnie na termostacie moge zrobic tryb ^akt.^ albo ^roz.^
    ^Akt^. Powoduje prace wg. krzywej grzewczej zadanej nieAleznie od termostatu wewnetrznego a, ^roz.^ dziala na zasadzie osiagnieta temp. Na termostacie i ^turn off pompe^.
    moim pomyslem przy grzaniu kominkem jest zmiana krzywej na mniejsza wartosc i pozostawienie dzialajacej pompy. Teoretycznie umnie powina sama ro zrobic przy aktywnej krzwej grzewczej ale widze ze dziala to z duzym opóźnieniem oraz ja jeszcze nie mam w danym momencie wykonanej elewacji i ocieplonego dachu. Byc moze ro jest przyczyna.
    Ile tak z ciekawosci pobiera prądu Tobie na miesiac pompa?
    Pozdrawiam
    Marek

    • @83kanal
      @83kanal  Год назад +1

      jeżeli chodzi o pobór prądu to w dwóch poprzednich filmach na kanale podaję te wielkości, zapraszam do obejrzenia, pozdro

    • @marekdzur2673
      @marekdzur2673 Год назад

      @@83kanal ok. . A nie myślałeś o tym w pozytywny sposób że dzięki rekuperacji rozprowadzasz w jakiś sposób ciepłe powietrze z kominka. Przy okazji oczyszczając z zanieczyszczeń? Pozdrawiam serdecznie Marek

  • @mariuszmarcinski25
    @mariuszmarcinski25 Год назад

    Można ustawić zwłokę wyłączenia pompy, kiedy otrzyma sygnał z termostatu, do wyłączenia się. Ja mam takie ustawienie na 1 godzinę zwłoki, wtedy działają wspólnie kominek i pompa ciepła. Jest to zabezpieczenie przed chwilowym wzrostem temperatury z innego źródła ciepła. Ja mogę opóźnić do 9 godzin. Pozdrawiam, Mariusz.

  • @jarekposel7423
    @jarekposel7423 Год назад

    wiec warto grzac na krzywej na termostacie jest nieekonomiczne bezwladnosc instalacji jest bardzo duza, na krzywej pompa analizuje temperature czynnika grzejnego i zmienia swoja wydajnosc,

  • @tomanio009
    @tomanio009 Год назад

    Ciekawe jak by to wyglsdalo ale z kominkiem z dgp

    • @83kanal
      @83kanal  Год назад

      kominek z dgp byłby lepszy, na szczęście zostawiliśmy sobie taką możliwość wyprowadzając kanały do góry :)

  • @renault3443
    @renault3443 5 месяцев назад

    Ja widze u Ciebie 3 błedy...1 akwarium w salonie.2 zwykły kominek.3.brak termostatòw pokojowych...Rozwiazanie przyciemnić okna np.rolety folia itd...zmiana albo modernizacja kominka na akumulacje ciepła przez cegły szamotowe kafle wypełnione masą szamotową.lub płasz wodny w kominku.pozdro

  • @marks6809
    @marks6809 Год назад

    czemu kupiles pompe ciepla jak masz kominek ?

    • @83kanal
      @83kanal  Год назад

      kominek raczej rekreacyjnie albo na czarną godzinę...

    • @marks6809
      @marks6809 Год назад

      @@83kanal ale czemu? dymi? nie rozprowadza ciepla dobrze, czy nie checsz rabac drwa ? bo jestem ciekaw, czemu pc a nie kominek ?

  • @SPatryk93
    @SPatryk93 Год назад

    załóż boiler, nagrzejesz w nim wodę i nie będzie po prostu szło na podłogówkę a jak się wygasi to puści i nie będzie takich skoków że będzie musiała pracować bardzo mocno potem żeby podgrzać podłogę

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer Год назад

    W przypadku kominka bez płaszcza wodnego i PC bez bufora albo i z buforem, powinna ona działać na krzywej grzewczej bez żadnych sterowników pokojowych lub z PC. Do tego będzie też potrzebne trochę zabawy z rotametrami , aby poprzykręcać je odpowiednio w każdym z pomieszczeń. A na pewno w pomieszczeniach gdzie będzie funkcjonował kominek. PC poradzi sobie na krzywej grzewczej dzięki sprawdzaniu temperatury na zasilaniu i powrocie, gdyż przy odpalonym kominku będzie potrzebny mniejszy odbiór ciepła. Ale oczywiście bezwładności podlogowki nie przeskoczysz.
    Pytanie czy kominek będzie codziennie odpalany aby wspomagać PC czy sporadycznie. Np. tylko w weekendy, wtedy zmniejszasz krzywa grzewcza na weekend i odpalasz kominek.
    Jeżeli posiadasz tylko jeden termostat powinien on być w pomieszczeniu gdzie chcesz mieć najniższą temperaturę w budynku. Tam pętlę podlogowki powinny mieć rozkręcone rotametry . Gdyby inne pomieszczenia będą przegrzane trzeba skręcić rotametry w tych pomieszczeniach.
    Momentów gdy do pomieszczeń wpada dużo światła słonecznego nie ogarniesz. Jedyna rada to jak w lecie zamykanie rolet. Lub termostaty w każdym pomieszczeniu z siłownikami na pętlach podlogowki.
    Tylko wtedy powinieneś mieć odpowiedniego rozmiaru bufor podłączony do PC aby zapewnił zład wody w układzie oraz umożliwiał PC defrosty, gdy większość pętli się zamknie. Ale to dodatkowe spore koszty.
    Rekuperacja przeszkadzać będzie tylko wtedy gdy chcesz mieć w różnych pomieszczeniach różne temperatury. Gdyż reku wyrównuje temperaturę w domu.
    Powodzenia.

  • @ZALDIARRO
    @ZALDIARRO Год назад

    Taka sytuacja ma nie tylko z PC ale z każdym źródłem gdzie sterownik (termostat) jest w złym miejscu. Sterownik powinien być w najchłodniejszym miejscu w domu - najlepiej chyba jak jest w łazience. W Twoim przypadku można spróbować na czas grzania kominkiem wyłączyć termostat.

  • @kaziu44
    @kaziu44 Год назад

    najlepiej zeby bylo cieplo i tanio😎

  • @danieltycjan4490
    @danieltycjan4490 Год назад

    Ja nie wiem jak można było tego nie przewidzieć. Ludzie jesteście dorośli

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer Год назад

    Uciekanie ciepła do góry czyli z parteru na piętro to przy nowych budynkach i obecnym budownictwie mit. Musiałbyś mieć totalnie otwarta klatkę schodową, a takiej nie masz.
    Dzięki styropianowi pod posadzka nic takiego nie następuje. Ciepło utrzymuje się pod sufitem. Chyba że nie masz ocieplenia na czapce to ciepło z piętra spitoli przez dach.
    Ewentualnie rekuperacja trochę to ciepło może roznieść po domu.

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад

      Mylisz sie

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer Год назад

      A konkrety.... O wszystkowiedzący 😁
      Bo w moim domu tak jest, u siostry tak jest i u szwagierki 👏
      Góra i dół podlogowka wszędzie , rozkręcone na maxa rotametry. Jeżeli nie skręci się rotametrow na dole to na górze jest o 2,6 stopnia mniej 👌

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад

      @@Jarek_Szefer nic więcej ci nie powiem fizyka była w każdej szkole " ciepłe powietrze idzie do góry" koniec dyskusji

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer Год назад +1

      @@po_co_mi_to a to ja pod Twoim komentarzem bzdury wypisuje czy Ty pod moim 🤔
      Pisze Ci , że sprawdziłem to na własnym domu oraz siostry i szwagierki.
      Żebyś mógł przyjąć prościej tą wiedzę to wylanczając PC i paląc w kominku ,to żeby Ciepło rozeszło się na górę trzeba ustawiać wiatrak żeby dmuchał w stronę klatki schodowej. Bo inaczej na piętrze 17 stopni a na parterze 24, i tak coraz mniej im dłużej nie używasz wiatraka 👏
      Takie mamy obecnie budownictwo , a w tej Twojej podstawówce słabo fizyki widocznie uczyli 🤷
      😳😂

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад

      @@Jarek_Szefer ciepłe powietrze ucieka do góry jeśli wszędzie masz podłogowe parter piętro to na górze będziesz miał chłodniej bo ciepło ucieka przez dach. Każdy wie że najwięcej ciepła budynek traci przez dach. Jeszcze jakieś pytania to pretensje do swojego nauczyciela fizyki.

  • @janusz3786
    @janusz3786 Год назад

    Rekuperator z grzałką to moim zdaniem pomyłka. Co to za rekuperacja , która do swojej pracy zużywa kilkaset Wat lub więcej... Rekuperacja to "odzysk ciepła" ze zużytego powietrza a nie nagrzewnica powietrza. Polecam lekturę i rekuperatory bez grzałek. Jedyne zakłócenia w pracy systemów rekuperacji (i w pewnym sensie ogrzewania) to moim zdaniem otwieranie okien lub używanie suszarki do ubrań z wyrzutem powietrza, albo wyciągu kuchennego z wyrzutem powietrza.

  • @34aniaj
    @34aniaj Год назад

    To zamontuj termostat na podlodze czlowieku!

  • @michakolasa296
    @michakolasa296 Год назад

    Omiń termostat w środku i przejdź na czujnik zewnętrzny pogogodowy.

  • @michalcyrus4297
    @michalcyrus4297 11 месяцев назад

    Tylko jedno rozwiazanie - czujniki w kazdym pomieszczeniu i wszystkie problemy o ktorych mowisz znikaja

  • @magdalipinska4126
    @magdalipinska4126 Год назад

    Panie Ameryki żeś Pan nie odkrył, pozwól pompie spokojnie pracować i nie przejmuj się pierdołami. Najlepiej w takim przypadku sprawuje się sterowanie strefowe. Pozdrawiam

  • @przemekzielinski8209
    @przemekzielinski8209 Год назад

    Ewidentnie nie przemyślane u mnie z instalotorem długo myśleliśmy gdzie pomątować sterowniki i jest ok

    • @tomanio009
      @tomanio009 Год назад

      I gdzie założony masz

    • @przemekzielinski8209
      @przemekzielinski8209 Год назад +1

      @@tomanio009 eurostery w miejscach gdzie nie pada bezpośrednio światło,w najdalszy miejscu od kuchni sterują siłownikami poszczególnych obwodów podłogówki. Pompa ciepła działa na krzywej.

  • @almarian6585
    @almarian6585 Год назад +2

    Ten kominek to taki przegrzewacz salonu. Gdyby ten kominek miał jakąś formę masy akumulacyjnej i mniejszą szybę, byłby użytecznym alternatywnym źródłem min. tona wagi. A odnośnie pompy: przypominam, że tanią inwerterową pompą ciepła jest klimatyzator, nie miałby on problemu z uwzględnieniem zysków solarnych, bo nie grzeje bezwładnej podłogówki. Ale ludzie uparli się na grzanie wody, choć wykonanie kotłowni i pompa ciepła to spore koszty. Jeżeli zużywamy sporo CWU to jeszcze byłbym w stanie zrozumieć, zakupu pompy ciepła z wymiennikiem wodnym. Bezwładna podłogówka jest fajna w słabo ocieplonym domu, który ma spore straty cieplne, w nowym budownictwie z rekuperacją to bez sensu

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад +1

      Komfort ogrzewania podłogowego jest nieporównywalnie lepszy niż przy ogrzewaniu klimatyzacja.

    • @almarian6585
      @almarian6585 Год назад

      @@po_co_mi_to jak ktos zakupi tani klinatyzator z marketu to napewno będzie nie ciekawie. A taki lepszy np. panas jest praktycznie nie slyszalny. Oczywiście nie montujemy jednostki w sypialniach. Dla wrażliwych sluchowo jest klinatyzator kanałowy, wtedy nawet 1 da się ogrzać cały dom. Nawet z przesadnym ociepleniem kanałów jest dwa razy tańszy od pompy ciepła wodnej (a gdzie jeszcze koszty wykonania podlogówki i całej kotłowni). W ewentualnej na
      prawie również jest tańszy. Jeżeli ktoś lubi płytki na podłodze to warto dać podłogówke elektryczną (bez akumulacji), i tak wyjdzie taniej od wykonania kotłowni. Podsumowując masz ten sam komfort jezeli chodzi o rozkład temperatur + chłodzenie latem. Ale skoro ludzie wolą wiecej wydać kasy, najwyraźniej na biednych nie trafiło

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад

      @@almarian6585 ja nie twierdzę że ogrzewanie klimatyzatorem jest drogie ja tylko potwierdzam że ogrzewanie podłogowe jest komfortowe a ogrzewanie klimatyzatorami nie należy do komfortowych. Zapewne jesteś tego świadomy jeśli jedynym argumentem przeciw jest koszt, a komfort kosztuje i jestem tego swiadomy. Ogrzewanie elektryczne podłogowe poleca ten co kwestionuje koszty pompy ciepła ?

    • @almarian6585
      @almarian6585 Год назад +1

      @@po_co_mi_to ja polecam pompe z wymiennikiem wodnym dla tych którzy zużywają duża ilość CWU (wtedy ma to jakies uzasadnienie), aczkolwiek nadal poszedłbym w jakąś tańszą pompe typu lg,haier a nie te z chorą marżą. W rodzinie padła taka gruntówka po 12 latach (ta niby najlepsza bo najdroższa), 30k naprawa. Także ja nie widzę sensu ekonomiczego w tym. A wspomniałem już że komfort jest zbliżony, jeżeli zdecydujemy się na trochę droższy klimatyzator kanałowy. A jeżeli komuś mało, to dorzucamy podłogówke elektryczną i masz komfort identyczny (oczywiście podłogówka elektryczna jest załączana czasowo lub dla podtrzymania temp. Tak aby klimatyzator grał pierwsze skrzypce). A sumasumarum tańszy w zakupie i serwisie. Także mnie po prostu śmieszny ten upór, że muszę mieć ogrzewanie wodne. Choćby 100k kosztowało to Polak kupi, bo jest wodny system grzewczy

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to Год назад

      @@almarian6585 komfort nie jest zbliżony więc nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nigdy żadna klimatyzacja nie jest wstanie wytworzyć takiego odczuwalnego komfortu jak podłogogowka ( podłogowa nie musi być zasilana pompa ciepła może to być piec na ekogroszek lub piec gazowy) zapewne nie masz podlogowki bo okropnie zaprzeczasz faktom nawet jestem pewien że nie masz swojego domu

  • @34aniaj
    @34aniaj Год назад

    Jezu...szukasz problemow, ktorych nie ma!