Ulica Mickiewicza - część 2 - spacer po Szczecinie. Maj 2024.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2024

Комментарии • 16

  • @brodaty1364
    @brodaty1364 6 месяцев назад +4

    Wielkie dzięki. Całe moje młodzieńcze lata. Kino Bałtyk, letnie kino Ogrodowe, Ryneczek za czasów kiedy gospodarze przyjeżdzali furmankami . Klimatyczna kafejka LaBarka (pisownia oryginalna) W niej przywitałem stan wojenny(łoskot gąsiennic czołgowych po ul.Mickiewicza) Tyle cudownych wspomnień. Łezka w oku😄

    • @LaserJet99
      @LaserJet99 6 месяцев назад

      A gdzie dokładnie była ta kafejka LaBarka?

    • @brodaty1364
      @brodaty1364 6 месяцев назад

      @@LaserJet99 Ul. Konopnickiej blisko ul.Mickiewicza obok zakładu fotograficznego.( FOTO-STYL jest na Google Earth street view }13:53 minuta filmu

  • @chevalnoir7164
    @chevalnoir7164 6 месяцев назад +2

    Uwielbiałem"Gang Olsena",a teraz mamy to na żywo.😂

    • @OkiemArkadiusza
      @OkiemArkadiusza  6 месяцев назад

      Zawsze miałem wrażenie, że tych 3 złodziejaszków to byli najuczciwsi obywatele tamtejszej Kopenhagi.

    • @chevalnoir7164
      @chevalnoir7164 6 месяцев назад

      @@OkiemArkadiusza Historia ,jeśli się powtarza,to jako farsa.Ktoś mądry to powiedział.

  • @chevalnoir7164
    @chevalnoir7164 6 месяцев назад +2

    1:58 Urząd Stanu Cywilnego,w którym brałiśmy ślub.

  • @mariabrodowicz1479
    @mariabrodowicz1479 6 месяцев назад +2

    Moja ulica! Miieszkalam tuz przy Urzedzie stanu cywilnego ( obecnie siedziba PiS-u). Ulica mojego dziecinstwa, mlodosci. Pamietam czolgi w czsie stanu wojennego. Wigilia....a za oknem czolg. Chodniki.....Moj Boze , dokladnie te same ! Pamietaja lata 50-te, 60-te 70-te...... Apteka na rogu Mickiewicza i Reymonta tez pamieta te wszystkie lata. Dziekuje bardzo Panie Arkadiuszu za przywolanie wspomnien polowy mojego zycia.❤❤

  • @LaserJet99
    @LaserJet99 6 месяцев назад

    Przygotowałem QUIZ dla dociekliwych. Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć nawet znawców historii Szczecina.
    Odpowiedzi zamieszczę za 2 dni, a do tego czasu miłej zabawy.
    1. Jak nazywała się zaraz po wojnie (przez pierwsze dwa-trzy lata) dzisiejsza stacja kolejowa "Szczecin-Pogodno"? (niestety stacja nieczynna dzisiaj ale trwa budowa SKM-u.)
    2. TRUDNE. W tych starszych budynkach przy ul. Mickiewicza należących do dzisiejszego Uniwersytetu Szczecińskiego [0:38] funkcjonował w okresie PRL-u Wydział Inżynieryjno Ekonomiczny Transportu Politechniki szczecińskiej. Jaka instytucja mieściła się w tych budynkach przed wojną?
    3. Co mieściło się przed wojną w tym w ładnym rogowym budynku [1:38] ul. Mickiewicza róg Waryńskiego?
    4. Kto był właścicielem tegoż budynku po wojnie (zdaje się, do 2021 roku)?
    5. Co mieściło się w dzisiejszym lokalu Prawa i Sprawiedliwości [2:08], przez niemal cały okres PRL-u?
    6. Co, przez wiele lat PRL-u, mieściło się w lokalu, który króciutko pokazany jest [7:17] z napisem "Szewc"?
    7. Co mieściło się w rogowym lokalu Mickiewicza/Traugutta, obecnie banku Credit Agricole [7:30]?
    8. Co mieściło się w lokalu obecnej Żabki [8:08]?
    9. Gdzie mieściło się pierwsze uruchomione po wojnie w Szczecinie kino, o znajomej nazwie „Bałtyk”?
    10. TRUDNE: Co mieściło się w pierwszych latach powojennych na parterze budynku Mickiewicza Nr 104 [8:01]? (To ten rogowy mieszkalny budynek Mickiewicza/Poniatowskiego.)

    • @OkiemArkadiusza
      @OkiemArkadiusza  6 месяцев назад

      Pytania trudne, nawet bardzo trudne.

    • @LaserJet99
      @LaserJet99 6 месяцев назад

      @@OkiemArkadiusza
      Zgodnie z obietnicą zamieszczam odpowiedzi. Oczywiście wszelkie komentarze, uwagi są mile widziane.
      ODPOWIEDZI:
      1. Pierwotna powojenna nazwa stacji kolejowej "Szczecin Pogodno" nosiła nazwę "Dworzec Krzekowo", przemianowany ok. 1947-48 na "Dworzec Szczecin-Pogodno". Pierwsza nazwa wywodziła się z bezpośredniego przetłumaczenia przedwojennej nazwy stacji „Kreckower strasse Bahnhoff”, czyli „Stacja kolejowa przy ulicy Kreckower Strasse”, a Kreckower strasse czyli dzisiejsza ul. Mickiewicza prowadziła wprost do Krzekowa. (Dla ścisłości, Kreckower strasse w pewnym miejscu zmieniała nazwę na Kreckower Landstrasse, czyli dzisiejszą ul. Żołnierską.)
      2. W budynkach powojennych Szkoły Inżynieryjnej/Politechniki/Uniwersytetu, przed wojną - od około 1920 roku - funkcjonowała Regionalna Szkoła dla Głuchoniemych, po niemiecku "Provinzial-Taubstummenanstalt". ("Provinzial" oznacza w tym przypadku województwo/provincję Pommern Provinz, ze stolicą w Stettin.) Na przedwojennych mapach zaznaczano ten kompleks budynków skrótowo jako "Prov. Taubst. Anst.", stąd nie każdy od razu kojarzy co tam mieściło się. Do czasu gdy ustanowiono tę nową placówkę Szkoły dla Głuchoniemych przy Kreckower strasse, funkcjonowała ona, jeszcze w XIX wieku, przy Elizabethstrasse 36, czyli dzisiejszej ul. Kaszubskiej.
      3. Przed wojną, czyli od czasu wybudowania tego ciekawego budynku z arkadami w 1928 roku, mieściła się tam Miejska Kasa Oszczędności (Städtische Sparkasse Stettin).
      4. Budynek z arkadami (po wojnie al. Mickiewicza 69), należał do Politechniki szczecińskiej, potem do Uniwersystetu. Budynek ten wystawiony został na sprzedaż w 2021 roku. Nie znam obecnych losów ani właściciela; chętnie poznam, proszę o dadatkowe informacje.
      5. W PRL-u mieścił się tam Urząd Stanu Cywilnego, gdzie tysiące szczecinian zawierało cywilne związki małżeńskie. Przed wejściem umieszczono w połowie lat 1970 rzeźbę modernistyczną o nazwie "Macierzyństwo", która stoi do dzisiaj. Według przedwojennych planów, spisów i zdjęć, ta część budynku należała do Städtische Sparkasse Stettin. Po wojnie przebudowano część frontową "zabierając" cały pion z sąsiadującej bramy. Pod numerem Kreckower strasse 69a mieścił się Inspektoriat Główny Szczecina (Stadtoberinspektor).
      6. Był tam uczęszczany, choć mały, punkt nadawania Toto-Lotka i lokalnego Gryfa (czy ktoś pamięta totalizator Gryf??)
      7. Działała tam przez wiele lat (i jeszcze w początkach 1990-tych) znana i lubiana lokalna lodziarnia, która wybudowana została przez miejscowego prywatnego przedsiębiorcę na początku lat 1970. Zapominałem nazwy lodziarni, proszę o przypomnienie.
      8. W dzisiejszej Żabce była tam księgarnia PP Dom Książki.
      9. Pierwsze w Szczecinie kino uruchomione po wojnie (dokładnie 27 lipca 1945 roku) nosiło nazwę „Bałtyk” i mieściło się przy ul. Swarożyca 5 - obecnie Teatr Polski. Dla ciekawych, słynne kino zwane Pionier uruchomiono dopiero w grudniu 1945 roku i nosiło na początku nazwę "Odra".
      10. Na parterze mieścił się pierwszy w dzielnicy oddział pocztowy Poczta Polska.
      I jeszcze dodatkowa informacja związana z filmikiem i pytaniem p. Arkadiusza, autora filmów.
      Jeśli chodzi o niedokończoną budowlę naprzeciw Uniwersytetu [1:01] to jej początki sięgają zdaje się końca lat 1980. kiedy to rozpoczęto budowę szkoły katolickiej, zdaje się o. Salezjanów. Władze z jakichś powodów (czytaj polityczno-ideologicznych) cofnęły zezwolenie, a co się stało później, dlaczego nie kontynuowano budowy, czy sprzedano tę działkę komuś innemu, nie wiem i czekam na dopowiedzi Czytelników.
      Pozdrawiam!
      Lech Pogodny

    • @OkiemArkadiusza
      @OkiemArkadiusza  6 месяцев назад

      @@LaserJet99 Znalazłem stosunkowo świeży artykuł o tej ruinie naprzeciw US
      gs24.pl/ruina-przy-ul-mickiewicza-w-szczecinie-moze-straszyc-jeszcze-wiele-lat-zdjecia/ar/c1-16037527

    • @OkiemArkadiusza
      @OkiemArkadiusza  6 месяцев назад

      @@LaserJet99 Mickiewicza 69 (budynek z arkadami) jest teraz siedzibą prywatnej firmy Foton Novelty Group SA, ale nic więcej nie wiem na ten temat.

  • @chevalnoir7164
    @chevalnoir7164 6 месяцев назад +1

    Na ul.Koziorowskiego w 1947r.mój Tata miał przydział na piękną willę.Nie udało się być bogatym,bo wydymał Go prawnik z "narodu prawniczego".😂😂😂