Mohelnický dostavník 1982, 1983, 1984

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 мар 2023
  • 8. Mohelnický dostavník 1982 - sobota 4. září
    Festival Mohelnický dostavník® se konal poprvé v areálu městských sadů v Mohelnici v roce 1982. Přestěhoval se tak z důvodu stále většího počtu diváků i zájmu kapel, kterému již kapacita velkého sálu mohelnického Domu kultury nevyhovovala. Konferenciérem soutěže kapel byl Eduard Weinlich (konferenciér domácích SMOLAŘŮ), který k hlavní scéně přijel v bryčce společně se „smolinkami“. Bryčku zajistil a kočíroval Vincenc Linhart z Loštic. Hlavní scéna byla proti dešti zabezpečena pouze stavebním lešením pokrytým nepromokavými plachtami ze železničních vagonů. V soutěži hrálo 11 kapel, a navíc nesoutěžně zahráli domácí SMOLAŘI. Na videu pamětníci mohou spatřit mimo jiné např. manžele Zdeňka a Ninu Klestilovi z Prahy, CFOK Gottwaldov, ROZKOL Ostrava, TRIO REVIVAL z Prahy, skupinu KOLÍCI Šumperk, BUMERANG z Gottwaldova či KROK z Dubnice nad Váhom. Soutěž hodnotila šestičlenná porota jejíž předsedou byl Ivan Doležal z Prahy. Hlavní cenu poroty tehdy po zásluze získala olomoucká kapela BLUEGRASS NOVA a diváci pak jako nejlepší kapelu ohodnotili trampskou kapelu CHRPU z Chrudimi. Do areálu přišlo v sobotu 4. září 1982 celkem 1700 platících diváků. Tehdy drtivá většina diváků přijížděla do Mohelnice vlakem a z nádraží pak šli pěšky až do areálu městských sadů, kde se festival konal. Festival byl jednodenním se zahájením v sobotu ve 14 hod. Mohelnický dostavník tehdy skončil večerním závěrečným country bálem na dřevěném parketu.
    9. Mohelnický dostavník 1983 - pátek 2. až sobota 3. září 1983
    Festival poprvé začal již v pátek 2. září 1983 tzv. předdostavníkem, kde na hlavní scéně zahráli domácí Smolaři, poté Virga z Loštic a po nich bylo zde možno spatřit historický šerm v podání party šermířů z Prametu Šumperk. Na závěr pátečního večera byly pak nesoutěžně promítnuty vybrané amatérské filmy z Mohelnické filmové písničky (MFP). V sobotu 3. září 1983 byl v Zábřehu na Moravě odstartován dostavnický pochod do Mohelnice v délce 25 km. Stanoviště evidence zájemců o pochod bylo umístěno hned za vchodem do zábřežského nádraží vedle tehdy ještě funkční restaurace „Merkur“. Při vchodu do areálu autokempu, kde byl cíl pochodu, každý účastník obdržel diplom s příležitostným razítkem. Konferenciér soutěžní části Eda Weinlich přijel k podiu na bílém koni. Poprvé zde můžeme spatřit i Pepíka Tilcra z Hrabí v sedle svého koně. Eda Weinlich zahájil soutěžní část 16-ti hudebních skupin. Na videu můžete spatřit CFOK Gottwaldov i CHRPU z Chrudimi. Ti hráli v soutěži kapel jako poslední, ale během jejich vystoupení se přihnala bouřka se silnou průtrží mračen. Z plachet umístěných na hlavním podiu se valila spousta vody nejen na účinkující, ale i na zvukovou aparaturu, což bylo hodně nebezpečné. Muzikanti z CHRPY pak společně s jinými kapelami pokračovali i za těchto špatných povětrnostních podmínek. Při jejich produkci zcela promočení diváci tančili na dřevěném parketu. Pořadatel (ZK ROH MEZ n. p. Mohelnice) se okamžitě rozhodl přemístit vyhodnocení soutěží, a pak i plánovaný country bál, do velkého sálu Domu kultury. Tento přesun trval pouze jednu hodinu. Hlavní cenu poroty získala CHRPA Chrudim a diváckou cenu pak CFOK Gottwaldov. V neděli dopoledne se ještě v areálu hlavní scény uskutečnilo nesoutěžní vystoupení (s kytarou a zpěvem bez aparatury). Vystoupila „Mamina“ Majerová z Lobodic. V dalším ročníku se dle tohoto nápadu uskutečnilo tzv. Dostavnické ráno s mladými talenty.
    10. Mohelnický dostavník® 1984 (31. srpna - 2. září) - Jubilejní ročník.
    Při soutěži byla za zvuků trampské hymny Vlajky, poprvé byla vztyčena Dostavnická vlajka, kterou na dřevěný stožár vztyčoval náš kamarád Pavel „Medvěd“ Velký z Nových Losin.
    Eda Weinlich, konferenciér SMOLAŘŮ, uváděl soutěžní část čítající 22 soutěžních kapel (mimo jiné zde můžete spatřit i CFOK Gottwaldov, URAGÁN Třinec či REVIVAL Praha). Sobotní Galapřehlídku pak ve své premiéře moderoval Vašek Souček z Hradce Králové. První kapelu, a to CHRPU Chrudim, na zahájení Galapřehlídky přivezl v bryčce tažené dvěma koňmi Vincenc Linhart z Loštic. Vašek Souček k podiu přijel společně se „smolinkami“ na tzv. oslím taxi majitele Eduarda Zdařila z nedalekého Křemačova. Premiéru měla i „Dostavnická pošta“ odkud bylo odesláno 800 pohledů (včetně dopisů) orazítkovaným příležitostným razítkem. Platících diváků bylo 2203. Na prvním oficiálním Dostavnickém ránu, které na hlavní scéně započalo přesně v 10 hod. zahrál na kytaru a zazpíval Zdeněk Štipl a ještě DUO Jumpers. Hlavní cenu poroty získala výborná kapela ze Svitav POVIJAN, cenu poroty za nejlepší trampskou skupinu KLUBKO Olomouc a čestné uznání MODŘINA Ostrava.
    S neodmyslitelným cigárem zde můžete spatřit i známou postavu Antonína „SOMRA“ Pazdery z Jeseníku, který pravidelně přespával pod pojízdnou maringotkou („ředitelnou“ štábu).
    I na tento Mohelnický dostavník přijela většina diváků vlaky či autobusy.
    Film natočil Josef Kapl a spol. - průvodní text zpracoval Pavel Aligátor Nenkovský

Комментарии •