Викрадення нареченої по-скіфськи [казка на ніч]. За мотивами твору Лукіана "Токсарис або дружба".

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • 1 000 000 переглядів - і ця захоплива історія про дружбу та кохання попроситься до екранізації!!!
    «Викрадення нареченої по-скіфськи» є сучасним літературним переосмисленням однієї з історій Лукіана з твору "Токсарис або дружба".
    Твір Лукіана Самосатського "Токсарис або дружба" вважається історично недостовірним. Але як сучасник пізніх скіфів 2 століття сирійський автор точно передав те, що про скіфів думали і ким вони були 👍
    ***
    Лукіан із Самосати (гр. Λουκιάνος, бл. 125 - після 180) - давньогрецький письменник, сатирик, вільнодумець періоду занепаду античного світу. Родом із Самосати (Сирія). Лукіан виступав із сатирою на давньогрецьких богів і героїв, а також із критикою античної філософії, риторики й історіографії. Письменник ідеалізував варварів, зокрема скіфів.
    Дослідники припускають, що твір "Токсарис або дружба" Лукіана є "вигадкою і фантастичним твором". Однак фахівці зауважують, що маємо справу не з вигадкою, а з літературною обробкою скіфських та фракійських переказів. Твір поданий у формі діалогу між греком Мнесиппом і скіфом Токсарисом про те, в кого дружба міцніша.
    Токсарис (Тохар, Токар), умовно бл. 650 - 575 р. до н.е.) - видатний скіфський мислитель і лікар, значну частину життя присвятив лікуванню жителів Афін (де існувала велика скіфська громада). Згадок про його життя в античних джерелах небагато. Найбільш повно він представлений Лукіаном Самосатським.
    Головні герої твору "Токсарис або дружба" - звичайні люди, до яких автор відчуває симпатію. В основному це позитивні образи скромних і цнотливих людей, чесних і прямодушних, лише в них автор знаходить справжні чисті людські почуття - відданості, кохання, дружби.
    Імена героїв твору «Токсарис і дружба», імовірно, вигадані, оскільки не підтверджені іншими джерелами. Геополітичні реалії твору теж не повністю узгоджуються з історичними даними. Так наприклад, плем’я аланів з твору Лукіана не могло згадуватися скіфським філософом Токсарисом у 6 ст. до н.е., адже алани на Дону відомі лише з 1 ст. н.е.. Загалом, твір Лукіана відображає уявлення про звичаї, побут та геополітичне становище пізніх скіфів у 2 столітті нашої ери.
    Джерела:
    - Luciano di Samosata, Dialoghi, a cura di Vincenzo Longo. Torino, UTET, 1976-1993, 3 volumi (testo greco a fronte).
    - Латышев В. В. Известия древних писателей греческих и латинских о Скифии и Кавказе // Вестник древней истории. - 1947 ( 1-4); 1948 ( 1-4); 1949 ( 1-4).

Комментарии • 41