Świetny tutorial, wspaniale że nie poprzestajecie na "no i teraz ściągasz oponę" tylko wyjaśniacie co i jak może się stać, opona luźniejsza ciaśniejsza, łyżka bez łyżki; podobnie przy zakładaniu. Mam bardzo ciasne opony na mojej szosie, w życiu bym sobie nie poradził gdyby nie ten film. Dzięki!
Pierwszy film pokazujacy"meczenie sie z zalozeniem koncowki opony" Pare dentek tak wykonczylem.u innych yberow pokazuja tylko jak pieknie jednym paluszkiem opona wchodzi na obrecz.dobra robota!pozdrawiam
Wiesz... po paru tysiącach wymienionych opon, nabierasz sporej wprawy :) Pewnie taka jest różnica między mechanikiem, a YT'berem. Dla mnie kanał to narzędzie komunikacji, a nie cel biznesowy.
Super film. Dzięki niemu udało mi się wymienić oponę w szosie na czerwoną, trenażerową. W czasie wymiany nie ucierpiała żadna opona ani żadna dętka :-) Wielkie dzięki :-)
Świetny poradnik! Dotychczas miałem do czynienia z oponami MTB i dopiero od niedawna bawię się w szosę, okazuje się że taki banał jak wymiana dętki w MTB to już trochę więcej zabawy przy szosie ;) Leci sub!
Tak, bardzo ładnie jest jak wentyl jest pod ładnym napisem i długo tak robiłem - aż w końcu wygrała recepta na frustrację :) - bo ten istotny napis czyli ilość barów jest zazwyczaj gdzie indziej i rzadko jest kolorowy, i znalezienie wentyla to jednak mniejszy problem niż znalezienie tego kolarskiego braila - więc to info teraz ląduje nad wentylem :D
Zmieniłem dzisiaj dętkę w moim trekkingu! A wszystko dzięki Tobie! Dziękuję Ci bardzo. Nie było łatwo bo CST siedziały mega mocno ale Twój filmik bardzo pomógł. Najtrudniejszym etapem, tak jak na to teraz patrzę było "wbicie" opony z powrotem aby nie przyszczypała nowej dętki oraz trzymała się "w środku" obręczy na całym swym obwodzie. Łyżki bardzo pomogły, nie wiem nawet jak to dobrze zrobić bez nich.
Obejrzałem z przyjemnością. Zepsułem nie tak dawno dętkę w trasie - przyszczypanie. Na szczęście miałem drugą. Fajnie ze film bez wywyższania się, tylko taki o życiu po prostu.
Witajcie,ja zawsze mam oponę i dętkę posypaną talkiem,zapas tez posypuje talkiem potem do woreczka i w kieszeń,opona z dętką lepiej się układa :-) pozdrawiam
Kiedy kupowałem szosę to oglądałem filmiki tego typu, żeby zapewnić sobie jako- taki start i nigdzie nie wspominali o wsuwaniu wentyla do środka opony przez obręcz. Musiałem dojść do tego sam kiedy na trenażerze coś mi biło :) Fajny materiał
witam szukałem w i się nie doczekałem i zadzwoniłem udzielono mi odp wszyscy i na wszystkich kanałach mówią o trenażerach etc...ake nie mogłem się doszukać jak zamontować właśnie trenazer że sztywna osią z hamulcami tarczowymi bo naoeeno wielu ludzi na takie rowery szosowe i trend wskazuje że będzie ich coraz więcej.I myślę że to by był fajny temat na jeden z kolejnych materiałów pozdrawiam króla rowerów super kanał i żetelna obsługa w sklepie dzięki
1:30 Fajnym patentem też jest spuszczenie po prostu powietrza z opony. Teoretycznie zmieniamy dętkę jak jest uszkodzona, a więc ten krok można pominąć. Wtedy mniej czasu tracimy na kręcenie śrubką i ew. kręceniem klocka.
Witam , wczoraj zaliczyłem pierwszą gume w Rowerku Szosowym i krok po kroku robiłem wszystko jak na filmiku i bez problemowo udało się wymienić przebitą dętke na nową chociaż nie powiem troche się namęczyłem przy wkładaniu końcówki opony w obręcz ale jakoś dałem rade [: , Dzięki za filmik bo dzięki niemu będe wiedział już co i jak jak by się znowu przytrafiła guma gdzieś na dalszej trasie - Pozdro
Super wiedza! świetnie się ogląda, dobry klimat. Jednak te opony 19min Te nowe to masakra dopasować. Robiłem według wskazówek. Już chciałem oddać że wada fabryczna.Takie banany że masakra. Małą pompką pompuj ile wlezie - nie mam barów ale jak zaczyna się robić 'kamień' słychać pop, pump i sama sie zaczyna prostować. Tego mi brakowało w filmie, nie tylko w tym bo cały int przeszukałem. Z 2 bar na jaju przejechałem 20km i nic. Pozdrawiam i szerokości!
Ja raz jak przebiłem oponę, a nie miałem dętki i pompki podszedłem do najbliższego sklepu sportowego (Galeria Krakowska, sieciówka na I). Tam Pan zaproponował, że mi dętkę wymieni, stwierdziłem, że dobra jak tak bardzo chce to jak najbardziej. Wziął koło na zaplecze, za chwilę słyszę strzał, a po paru minutach drugi. Pan wychodzi z kołem i flakiem, zaczął narzekać na koło, że opaska nie taka, coś z tym kołem jest nie tak i muszę za dwie strzelone dętki zapłacić bo nie może narażać sklepu na straty. Dętkę wyciągnąłem, zostawiłem, koło założyłem i wyszedłem. Kupiłem w innym sklepie, poprosiłem o pompkę, założyłem i cud wszystko działa :) Koło z tą dętką przejechało jeszcze wiele kilometrów, aż rower sprzedałem znajomej mi osobie i dalej była cała :) Dlatego nie wierzę w żadne serwisy, wszystko przy rowerze robię sam jeśli ma być sprawny i mam czuć się bezpiecznie.
Szczerze, to nie mam Ci co napisać. Sam widzisz, że wymiana dętki to dziecinnie prosta operacja. Mój syn ogarnął, jak miał 6 lat. Jak masz czas, wiedzę i narzędzia, to najlepiej robić wszystko samemu.
Fajne rady. Zwlaszcza ten "myk" ze znajdowaniem przebicia za pomoca podmuchu na twarzy. Czesto jest tak, ze w ruchu ulicznym, syczenia nie slychac jak przebicie jest niewielkie. Choc ostatnio, z tydzien przed swietami, mialem akcje, ze nie bylem w stanie znalezc przebicia. Zapasowa detka rowniez byla uszkodzona w taki sposob, ze nie bylem w stanie znalezc gdzie i przylepic latki. Z godzine sie meczylem i nic. Widzial to facet z okna pobliskiego domu, wyszedl do mnie z zapasowa detka, ktora po prostu mi dal za darmo, i pompa warsztatowa, i wyratowal z sytuacji, bo juz tam prawie zamarzalem. Dlatego, dodalbym tylko, ze przed wyjazdem dobrze jest sprawdzic zapasowe detki, czy nie sa juz uszkodzone, bo i tak bywa.
no dobra Mikołaj. Chciałeś to masz- najlepszy patent na wymianę linek idących w ramie. Patent z żyłką, cienkim drutem, struną i czym tam co jeszcze było pod ręką średnio wychodzą. Najgorzej połączyć to z nową linką, żeby przelazło chociażby przez otwór w pancerzu:)
Jaki model ramy? Często producenci (np. Trek dostarczają manuali jak to wykonać). Parktool ma zestaw do takich operacji, mamy w serwisie, przydaje się nawet: velo.pl/akcesoria/narzedzia/narzedzia-do-ram-widelcow-sterow/park-tool/ir-12
Często najłatwiej jest odkręcić linkę ciągnącą szczękę przy hamulcu, wtedy koło i nawet najszersza opona łatwo się ze szczęk wysunie. A odnośnie " bicia " opony prawo-lewo lub góra-dół po wymianie dętki : w ciągu roku zdarzyło mi się wywalić 3 dętki, bo mimo najstaranniejszego ułożenia opony na obręczy to " bicie" pozostało. Sądziłem, że dętka jest nie w porządku. A teraz robię tak - pompuję 1-2 atmosfery mniej niż ciśnienie nominalne i przejeżdżam 100-200 metrów po asfalcie a wtedy najczęściej dętka i opona układają się jak trzeba. Potem pompuję do pełna i jeszcze raz krótka jazda po gładkim. To najczęściej pomaga i już dętek nie wyrzucam,hi hi.
Zdecydowanie film numer jeden o tym jak wymienić dętkę, z pozoru prosta sprawa. Jest dużo innych filmów, ale nikt nie tłumaczy co zrobić w momencie gdy oponę jest juz cieżko zalozyc. Nie raz zmieniałem oponę ale zawsze zdecydowanie za długo sie z tym meczyłem. Dopiero co kupiłem Continental 5000 i juz kilka detek na sam koniec zniszczyłem robiąc dziurkę. Dziękuję!
No i byk na początku ;) Zrzucamy na najcięższy bieg z tylu (najmniejsza zębatka), a nie na najlżejszy ;) No i chyba dobrze byłoby też zrzucić łańcuch na najmniejszy blat? (Przecież to nie w celu jazdy tak robimy, tylko, by latwiej zdjąć i potem założyć koło.) *** Moj patent przy zakladaniu dętki to napis na boku z zakresem min. i naks. ciśnienia, daję tam gdzie wentyl. Bo wtedy nie muszę go szukać po całej oponie (oszczędzam czas i nerwy zwłaszcza gdy się ściemnia coraz szybciej i ogólnie jert ciemno). Już kilka razy się go nadziałem o zmroku. Zaś wetntyl to namierzę optycznie lub namacam na obręczy. (Nawet z zamkniętymi oczami ;) Kolejna wazna, a pomijieta w tym pokazie/omowieniu rzecz: Po lekkim napompowaniu dętki, sprawdzamy, czy wentyl nie wychodzi przypadkiem pod skosem z otworu obręczy. Jeśli choc trochę krzywo, tak należy poprawić dętkę, by wychodził PROSTOPADLE do obręczy. (Tlumaczenie dla matematyków: ma wychodzić tak, jakby miał stanowić odcinek promienia koła.) Jeśli jest ok., po calkowitym napompowaniu dętki, należy mu się jeszcze raz bacznie przyjrzeć czy wychodzi prostopadle. Jak nie - poprawić dętkę, nie lenić się. I tj. dopiero wzór cnót wszelakich z zakładania dętki :)
1:35 wyjmowanie koła tylnego. Z tym odkręcaniem jednej szczęki hamulca to oczywiście jakiś żart :). Całe życie myślałem, że wystarczy spuścić powietrze z koła.
Zakładałem nową oponę na felgę. Końcówka (jakieś 25cm) nie chciała za nic wejść. Jak z jednej strony trochę założyłem to z drugiej opona wyskoczyła. Nie pomagało trzymanie kolanami, zakładanie na dwie łyżki. W końcu polałem łyżkę wodą i natarłem mydłem, z jednej strony trzymałem oponę ręką, a z drugiej nakładałem po kawałeczku oponę. Udało się. Opona gładko zsuwała się z łyżki, szybciej niż drugi koniec nakładanej gumy zeskakiwał z felgi i tak udało się założyć całość. Od teraz małe mydełko ląduje w podsiodłówce, bez tego na drodze nie założyłbym opony.
Panowie, przepraszam - "najlżejszą" zębatkę z tyłu?:D Ściąganie koła bez zrzucenia na mały blat z przodu? Wykręcanie jednego klocka hamulcowego, zamiast po prostu spuścić powietrze z opony, jeśli nie mieści się między klockami? Przecież Wy się rowerami zawodowo zajmujecie, obejrzyjcie to dwa razy zanim wrzucicie:)
Hej! Dzięki za trafne uwagi. Faktycznie rutyna a czasem zmęczenie, powoduje, że do filmu wkradają się przejęzyczenia, lub rozwiązania rzeczywiste, odbiegające od encyklopedycznych. Może poza odkręcaniem klocka hamulcowego, które czasem bywa prostszym rozwiązaniem niż spuszczenie powietrza i powtórne napompowanie. Ale Wy jako profesjonaliści wiecie to doskonale. Staramy się aby każdy następny film, był lepszy od poprzedniego! :)
@@airbikecompl I o to chodzi! Życie i własne babole nauczyły, żeby wszystko oglądać po kilka razy, bo po czasie człowiek sam z siebie się śmieje:) Tudzież produkuje widzów, którzy generalnie rzecz biorąc wyposażeni w nie do końca przemyślane informacje...dają czadu:)
Królu rowerów nie na najlżejszy bieg tylko właśnie na najcięższy jeśli już tej nomenklatury używamy. Nie słyszałem o tym żeby ktoś klocek wyciągał bo nie da się koła zdjąć. Jak się zdejmuje koło bo jest dziura, to i tak zejdzie bo opona nie będzie szersza od obręczy, a przy zakładaniu lepiej chyba założyć nie do końca napompowane koło niż majstrować potem z ustawianiem klocków
Lepiej jest włożyć lekko napompowaną dętkę do opony zdjętej z koła, od razu widać czy nie jest za duża średnica (za bardzo napompowane) niż później się bawić jak na filmiku w spuszczanie założonej w 2/3 na koło detki i wciskać gdzieś to palcami.
Wożę z zapasem malutką fiolkę lubrykanta na bazie wody. Posmarowanie rantu opony przed zakładaniem znacznie ułatwia ewentualne korekty opony już na obręczy i zatem łatwiej wskoczy w tym ostatnim newralgicznym momencie. A lubrykant szybko wyschnie i nie będzie śladu.
Skoro juz spytales: mnie do szalu doprowadza przednia przerzutka - niby jest to 105tka ale ustawienie jej optymalnie jest dla mnie czarna magia - ciagle mam problem z idealna jej praca. Zdarza sie ze skubana nie chce wrzucic lancucha na duza zebatke. Probowalem ja regulowac ale nie moge znalezc zlotego srodka. Moze film o regulacji przerzutki przedniej? Druga sprawa to klamki hamulcow - mam niezbyt wielkie dlonie wiec chcialem sobie wyregulowac skok klamek (tzn. ustawic je blizej kierownicy) Niby po zdjeciu tej gumy na glowce klamki i przekreceniu śrubki widzialem ich zblizenie sie do kierownicy to jednak juz po jednej jezdzie mialem wrazenie ze wszystko wrocilo do "normy" i znowu zaciskalem hamulec koniuszkami palcow. Strasznie to upierdliwe i nie wiem czy cos jeszcze mozna z tym zrobic?
Witaj świetny odcinek. Mam pytanie, a raczej dylemat. Kupiłem rower Gravel. Wyjechałem i psssss. Dziura po 1 km. Zdjąłem oponę i dziura w dętce. Opony mam speca sawtooth 700x42. A dętkę miałem 28/32-622. Czy nie za wąska do tej opony? Jeśli za wąska to jaką dętkę polecasz do w/w opony? Czy z powodu zbyt wąskiej dętki mogła być zbyt delikatna?
Żeby opona nie biła i gładko weszła - namacza się wnętrze obręczy i rant opony. A nie tak na sucho :). Tak to można na zewnątrz, w sytuacjach awaryjnych
Jeśli zdejmujemy całkiem oponę warto sprawdzić stan opaski obręczy i jej ułożenie , łapałem kapcie dopiero po sprawdzeniu dętki bardzo dokładnym okazało się ze dziurki są od strony obręczy . Była delikatnie pęknięta opaska nad szprychą - otworem na nypel .
A co w przypadku kiedy po złapaniu gumy opona zsunie się z obręczy (obręcz amelinowa) i podłoże porysuje krawędź, zrobią się wyczuwalne pod palcem punktowe zadziory/wgłębienia . Coś z tym później robić czy jeździć i się nie przejmować?
Mam pytanie. Jeżdżę nie często. Czy napompowane do 8 atmosfer koła mają pod tym dużym ciśnieniem pozostawać, czy lepiej zmniejszyć i podpompować przed jazdą ?
Zdecydowanie nie przekraczać niższej maksymalnej wartości. Szczególnie, że maksymalne ciśnienie sprawdzi się na torze lub idealnym asfalcie. Jeżeli nawierzchnia nie będzie najlepsza, to warto zmniejszyć ciśnienie o 10-20%
Ponad 20 minut o wymianie detki... To o regulacji przerzutki będzie ze 2 godziny. Nie wiem jakie opony muszą być w rowerze żeby zdejmować klocek hamulcowy, chyba od traktora.
Woz ze soba latki samowulkanizujace np. najlepsze jakie uzywalem, Weldtite Red Devils, na wypadek takiego zdazenia. To sie przytrafia kazdemu, a czasem opona jest tak ciasna na obreczy, ze inaczej jak z lyzka spowrotem nie zalozysz. Wszystko to ladnie wyglada wykonywane "na sucho", przed kamera, a w terenie bywa duzo gorzej.
Kurde jakieś łatwe opony wziąłeś do filmiku, ja ostatnio zmieniałem na zimowe zwijane to walczyłem kupę czasu żeby to w ogóle zaczęło przypominać koło, a potem naciągnięcie tego na obręcz to masakra... ;)
Tak jak napisał Bartekzz1 opony Continental 4000s są super. Vittoria Corsa też bardzo dobre. Jeżeli szukasz semi slick, to pewnie bardziej turystyka? Wtedy warto też przejrzeć ofertę Schwalbe, mają opony z wkładką antyprzebiciową itd.
Rekreacyjna jazda na szosie maxymalnie 200km w okół komina z zacięciem sportowym Szukałem Michelin Power competition, ale niestety nie są dostępne w Polsce.
Ostatnio w rowerze BH trafiłem opony Michelina, 23c na dętce i sprawowały się bardzo poprawnie. Te dokładnie Lithion.2 : www.roweryuzywane.com/bh-g7-pro-rozm-sm
@@airbikecompl w Polsce króluje model 4 pro, a model Power competition znalazłem najbliżej w UK. Jesteście w stanie dostać te opony do sprzedaży detalicznej? Maja dosyć dobre opinie na zagranicznych forach.
Czy możliwe jest żeby opona kupiona przed sezonem (Vittoria Open Corsa 25c) uszkodziła się przy wystrzale dętki? Oddałem rower do serwisu i po wszystkim okazało się, że tylne koło zaczęło bić o rurę podsiodłową. Mam tam stosunkowo mało miejsca ze względu na to że jest to rower Aero (giant propel). Ktoś miał takie sytuację? Możliwe że opona została po prostu źle założona?
czemu nie łatka do dętek?? jeżdze e-bikem gdzie jest niemożliwe/ niełatwe zdjęcie całego koła. jeżdzę 60km/h po lesiei i przynajmniej raz na dwa tygodnie mam "snake" na dętce - robię to w 15 min bez zdejmowania koła - czemu w szosie nie stosuje się łatek na dętkach - pytam całkiem serio - mało wiem o rowerach szosowych - ale prowadzisz fajny kanał i oglądam po koleii Twoje filmy łatki 16zł plus 12 zł łyżki do opon
Świetny tutorial, wspaniale że nie poprzestajecie na "no i teraz ściągasz oponę" tylko wyjaśniacie co i jak może się stać, opona luźniejsza ciaśniejsza, łyżka bez łyżki; podobnie przy zakładaniu. Mam bardzo ciasne opony na mojej szosie, w życiu bym sobie nie poradził gdyby nie ten film. Dzięki!
Dzięki! :)
Gdybym zobaczył ten film kilka lat temu to kilka dentek kupił bym mniej 😁 pomocny materiał 😉
Dzieki za twoja cierpliwosc i w pelni profesjonalne,wrecz dydaktyczne podejscie do tematow. Pelna profeska,tak trzymaj.
Pierwszy film pokazujacy"meczenie sie z zalozeniem koncowki opony"
Pare dentek tak wykonczylem.u innych yberow pokazuja tylko jak pieknie jednym paluszkiem opona wchodzi na obrecz.dobra robota!pozdrawiam
Wiesz... po paru tysiącach wymienionych opon, nabierasz sporej wprawy :)
Pewnie taka jest różnica między mechanikiem, a YT'berem. Dla mnie kanał to narzędzie komunikacji, a nie cel biznesowy.
Uratowaliście mi tyłek ! Jestem zielona w tych sprawach, ale krok po kroczku i jakoś się udało ! Dzięki 😁
Super! Do usług :)
Super film. Dzięki niemu udało mi się wymienić oponę w szosie na czerwoną, trenażerową. W czasie wymiany nie ucierpiała żadna opona ani żadna dętka :-) Wielkie dzięki :-)
Świetny poradnik! Dotychczas miałem do czynienia z oponami MTB i dopiero od niedawna bawię się w szosę, okazuje się że taki banał jak wymiana dętki w MTB to już trochę więcej zabawy przy szosie ;) Leci sub!
Tak, bardzo ładnie jest jak wentyl jest pod ładnym napisem i długo tak robiłem - aż w końcu wygrała recepta na frustrację :) - bo ten istotny napis czyli ilość barów jest zazwyczaj gdzie indziej i rzadko jest kolorowy, i znalezienie wentyla to jednak mniejszy problem niż znalezienie tego kolarskiego braila - więc to info teraz ląduje nad wentylem :D
Powinni Pana poradnik dokładać do każdej kawy. Weszła jak szkło w oponę. Dzięki i pozdrawiam.
Dzięki!
Zmieniłem dzisiaj dętkę w moim trekkingu! A wszystko dzięki Tobie! Dziękuję Ci bardzo. Nie było łatwo bo CST siedziały mega mocno ale Twój filmik bardzo pomógł.
Najtrudniejszym etapem, tak jak na to teraz patrzę było "wbicie" opony z powrotem aby nie przyszczypała nowej dętki oraz trzymała się "w środku" obręczy na całym swym obwodzie. Łyżki bardzo pomogły, nie wiem nawet jak to dobrze zrobić bez nich.
W szosie nie miałam jeszcze kapcia. Nie wiem ile by taki serwis trwał w moim wykonaniu :-) Dzięki za fachowy materiał.
Oby się nie przydało. Albo trafił ktoś do pomocy. A awaryjnie, dodaj ten film do ulubionych ;)
Beata Koban I awaryjnie - zawsze dobrze mieć ze sobą telefon😉
@@LukaszKoban I obyś nie był wtedy w pracy :-)
Ale to jest prawda...Na kobietę na rowerze nie ma co liczyć ale jak coś się stanie to robi maślane oczy i nie wie co ze sobą zrobić:)))
Dzięki. Właśnie zmieniłem dętkę. Twój instruktarz jest doskonały!
Dzięki Królu! Była to dla mnie pięta Achillesowa, pierwszą wymieniałem 20 minut, drugą już tylko kilka. Film jest extra! Pozdrawiam
Dzięki!😊
Obejrzałem z przyjemnością. Zepsułem nie tak dawno dętkę w trasie - przyszczypanie. Na szczęście miałem drugą. Fajnie ze film bez wywyższania się, tylko taki o życiu po prostu.
Naprawdę wartościowy materiał. Widać profesjonalizm. Więcej proszę :) Pozdrawiam!
Pierwsza dętka w rowerze szosowym zmieniona. bardzo fajna wskazówka z tym lekkim napompowaniem dętki przed zmianą. Pozdrawiam
Super, że byłem pomocny!
@@airbikecompl dobrze się ciebie słucha. nie wiem czy to zasługa głosu czy sprzętu.. oby tak dalej, sub zostawiony. ;)
@@falbano7717 weź bo się w sobie zamknę ;)
Bardzo dobry szczegółowy poradnik.Dzieki
Witajcie,ja zawsze mam oponę i dętkę posypaną talkiem,zapas tez posypuje talkiem potem do woreczka i w kieszeń,opona z dętką lepiej się układa :-) pozdrawiam
Kiedy kupowałem szosę to oglądałem filmiki tego typu, żeby zapewnić sobie jako- taki start i nigdzie nie wspominali o wsuwaniu wentyla do środka opony przez obręcz. Musiałem dojść do tego sam kiedy na trenażerze coś mi biło :) Fajny materiał
no chyba najlepszy odcinek na ten temat na całym youtube !!!
No jak nawet Hejterek tak pisze ;)
Dzięki!
Wielkie dzięki! Bardzo mi pomogliście :) Dobrze widzieć, że właśnie tak ma to wyglądać i nie jest to za mała opona...
w koncu po 20 latach nauczyłem sie wymieniac opony dzeki mordo :))
Do usług 🤪
Super jasno i fachowo wytłumaczone. Dziękuję i pozdrawiam Robert
witam szukałem w i się nie doczekałem i zadzwoniłem udzielono mi odp wszyscy i na wszystkich kanałach mówią o trenażerach etc...ake nie mogłem się doszukać jak zamontować właśnie trenazer że sztywna osią z hamulcami tarczowymi bo naoeeno wielu ludzi na takie rowery szosowe i trend wskazuje że będzie ich coraz więcej.I myślę że to by był fajny temat na jeden z kolejnych materiałów pozdrawiam króla rowerów super kanał i żetelna obsługa w sklepie dzięki
Dzięki za pomysł!
1:30 Fajnym patentem też jest spuszczenie po prostu powietrza z opony. Teoretycznie zmieniamy dętkę jak jest uszkodzona, a więc ten krok można pominąć. Wtedy mniej czasu tracimy na kręcenie śrubką i ew. kręceniem klocka.
Bardzo dobry film, pokazuje i wyjaśnia bardzo wiele trudności i błędów przy wymianie opony. Dzięki!
Witam , wczoraj zaliczyłem pierwszą gume w Rowerku Szosowym i krok po kroku robiłem wszystko jak na filmiku i bez problemowo udało się wymienić przebitą dętke na nową chociaż nie powiem troche się namęczyłem przy wkładaniu końcówki opony w obręcz ale jakoś dałem rade [: , Dzięki za filmik bo dzięki niemu będe wiedział już co i jak jak by się znowu przytrafiła guma gdzieś na dalszej trasie - Pozdro
Długo na taki film czekałem .
Super wiedza! świetnie się ogląda, dobry klimat. Jednak te opony 19min
Te nowe to masakra dopasować. Robiłem według wskazówek. Już chciałem oddać że wada fabryczna.Takie banany że masakra.
Małą pompką pompuj ile wlezie - nie mam barów ale jak zaczyna się robić 'kamień' słychać pop, pump i sama sie zaczyna prostować. Tego mi brakowało w filmie, nie tylko w tym bo cały int przeszukałem. Z 2 bar na jaju przejechałem 20km i nic.
Pozdrawiam i szerokości!
Właśnie zmienilem dętke i oponę dzieki Tobie 👍
Jesteś super gość !
Dziękuję :)
Ja raz jak przebiłem oponę, a nie miałem dętki i pompki podszedłem do najbliższego sklepu sportowego (Galeria Krakowska, sieciówka na I). Tam Pan zaproponował, że mi dętkę wymieni, stwierdziłem, że dobra jak tak bardzo chce to jak najbardziej. Wziął koło na zaplecze, za chwilę słyszę strzał, a po paru minutach drugi. Pan wychodzi z kołem i flakiem, zaczął narzekać na koło, że opaska nie taka, coś z tym kołem jest nie tak i muszę za dwie strzelone dętki zapłacić bo nie może narażać sklepu na straty. Dętkę wyciągnąłem, zostawiłem, koło założyłem i wyszedłem. Kupiłem w innym sklepie, poprosiłem o pompkę, założyłem i cud wszystko działa :) Koło z tą dętką przejechało jeszcze wiele kilometrów, aż rower sprzedałem znajomej mi osobie i dalej była cała :) Dlatego nie wierzę w żadne serwisy, wszystko przy rowerze robię sam jeśli ma być sprawny i mam czuć się bezpiecznie.
Szczerze, to nie mam Ci co napisać. Sam widzisz, że wymiana dętki to dziecinnie prosta operacja. Mój syn ogarnął, jak miał 6 lat.
Jak masz czas, wiedzę i narzędzia, to najlepiej robić wszystko samemu.
Fajne rady. Zwlaszcza ten "myk" ze znajdowaniem przebicia za pomoca podmuchu na twarzy. Czesto jest tak, ze w ruchu ulicznym, syczenia nie slychac jak przebicie jest niewielkie. Choc ostatnio, z tydzien przed swietami, mialem akcje, ze nie bylem w stanie znalezc przebicia. Zapasowa detka rowniez byla uszkodzona w taki sposob, ze nie bylem w stanie znalezc gdzie i przylepic latki. Z godzine sie meczylem i nic. Widzial to facet z okna pobliskiego domu, wyszedl do mnie z zapasowa detka, ktora po prostu mi dal za darmo, i pompa warsztatowa, i wyratowal z sytuacji, bo juz tam prawie zamarzalem. Dlatego, dodalbym tylko, ze przed wyjazdem dobrze jest sprawdzic zapasowe detki, czy nie sa juz uszkodzone, bo i tak bywa.
no dobra Mikołaj. Chciałeś to masz- najlepszy patent na wymianę linek idących w ramie. Patent z żyłką, cienkim drutem, struną i czym tam co jeszcze było pod ręką średnio wychodzą. Najgorzej połączyć to z nową linką, żeby przelazło chociażby przez otwór w pancerzu:)
Jaki model ramy? Często producenci (np. Trek dostarczają manuali jak to wykonać). Parktool ma zestaw do takich operacji, mamy w serwisie, przydaje się nawet:
velo.pl/akcesoria/narzedzia/narzedzia-do-ram-widelcow-sterow/park-tool/ir-12
cube cross race - fajne szpeje no może poza ceną:). Chyba wolę pomęczyć się.
Super poradnik. Dziękuję nauczyłem się kilku nowych trików.
Sporo cennych uwag. Dzięki!
No i bardzo ładnie przedstawione dla takiego laika jak ja. Dzięki
Często najłatwiej jest odkręcić linkę ciągnącą szczękę przy hamulcu, wtedy koło i nawet najszersza opona łatwo się ze szczęk wysunie.
A odnośnie " bicia " opony prawo-lewo lub góra-dół po wymianie dętki : w ciągu roku zdarzyło mi się wywalić 3 dętki, bo mimo najstaranniejszego ułożenia opony na obręczy to " bicie" pozostało. Sądziłem, że dętka jest nie w porządku. A teraz robię tak - pompuję 1-2 atmosfery mniej niż ciśnienie nominalne i przejeżdżam 100-200 metrów po asfalcie a wtedy najczęściej dętka i opona układają się jak trzeba. Potem pompuję do pełna i jeszcze raz krótka jazda po gładkim. To najczęściej pomaga i już dętek nie wyrzucam,hi hi.
Zdecydowanie film numer jeden o tym jak wymienić dętkę, z pozoru prosta sprawa. Jest dużo innych filmów, ale nikt nie tłumaczy co zrobić w momencie gdy oponę jest juz cieżko zalozyc. Nie raz zmieniałem oponę ale zawsze zdecydowanie za długo sie z tym meczyłem. Dopiero co kupiłem Continental 5000 i juz kilka detek na sam koniec zniszczyłem robiąc dziurkę. Dziękuję!
cześć jestem Mikołaj, jestem szefem "Airbike" a po godzinach jestem królem rowerów i serwisantem.....pozdro....
Bardzo szczegółowo. Wszystko jasne. Wielkie dzięki!
fajny jestes, dobrze tlumaczysz, dobry glos,
Dobry materiał dla mnie zwykłego herbatnika 👌👌🤝
Więcej porad serwisowych wychodzi ci to świetnie pozdrawiam
Najlepszy film w tym temacie .
No i byk na początku ;) Zrzucamy na najcięższy bieg z tylu (najmniejsza zębatka), a nie na najlżejszy ;) No i chyba dobrze byłoby też zrzucić łańcuch na najmniejszy blat? (Przecież to nie w celu jazdy tak robimy, tylko, by latwiej zdjąć i potem założyć koło.)
***
Moj patent przy zakladaniu dętki to napis na boku z zakresem min. i naks. ciśnienia, daję tam gdzie wentyl. Bo wtedy nie muszę go szukać po całej oponie (oszczędzam czas i nerwy zwłaszcza gdy się ściemnia coraz szybciej i ogólnie jert ciemno). Już kilka razy się go nadziałem o zmroku. Zaś wetntyl to namierzę optycznie lub namacam na obręczy. (Nawet z zamkniętymi oczami ;)
Kolejna wazna, a pomijieta w tym pokazie/omowieniu rzecz: Po lekkim napompowaniu dętki, sprawdzamy, czy wentyl nie wychodzi przypadkiem pod skosem z otworu obręczy. Jeśli choc trochę krzywo, tak należy poprawić dętkę, by wychodził PROSTOPADLE do obręczy. (Tlumaczenie dla matematyków: ma wychodzić tak, jakby miał stanowić odcinek promienia koła.) Jeśli jest ok., po calkowitym napompowaniu dętki, należy mu się jeszcze raz bacznie przyjrzeć czy wychodzi prostopadle. Jak nie - poprawić dętkę, nie lenić się. I tj. dopiero wzór cnót wszelakich z zakładania dętki :)
Witam Super materiał wszystko dokładnie i szczegółowo przekazane . Pozdrawiam
Rewelacyjnie wytłumaczone! Dzięki! 💪
Świetny film i materiał! Pozrdawiam!
1:35 wyjmowanie koła tylnego. Z tym odkręcaniem jednej szczęki hamulca to oczywiście jakiś żart :). Całe życie myślałem, że wystarczy spuścić powietrze z koła.
Też mnie to poruszyło 😂
super profesjonalny materiał
Dzięki. Godzina z mojej młodości uratowana 😎👍
Filmik jak najbardziej ok.
Dzięki za wspaniały film pozdrawiam
Konkretny poradnik.
Dzięki! W moim górskim rowerze wymieniałem rękoma bez większych problemów, na studiach kupiłem używany trekkingowy i rękami nie byłem już w stanie :(.
Świetny poradnik;) gratulacje.
Zakładałem nową oponę na felgę. Końcówka (jakieś 25cm) nie chciała za nic wejść. Jak z jednej strony trochę założyłem to z drugiej opona wyskoczyła. Nie pomagało trzymanie kolanami, zakładanie na dwie łyżki. W końcu polałem łyżkę wodą i natarłem mydłem, z jednej strony trzymałem oponę ręką, a z drugiej nakładałem po kawałeczku oponę. Udało się. Opona gładko zsuwała się z łyżki, szybciej niż drugi koniec nakładanej gumy zeskakiwał z felgi i tak udało się założyć całość. Od teraz małe mydełko ląduje w podsiodłówce, bez tego na drodze nie założyłbym opony.
Dobry materiał.
Dzięki!
Pomógł mi filmik bardzo mój debiut w wymianie koła jak narazie jeżdżę 👍
Panowie, przepraszam - "najlżejszą" zębatkę z tyłu?:D Ściąganie koła bez zrzucenia na mały blat z przodu? Wykręcanie jednego klocka hamulcowego, zamiast po prostu spuścić powietrze z opony, jeśli nie mieści się między klockami? Przecież Wy się rowerami zawodowo zajmujecie, obejrzyjcie to dwa razy zanim wrzucicie:)
Hej! Dzięki za trafne uwagi. Faktycznie rutyna a czasem zmęczenie, powoduje, że do filmu wkradają się przejęzyczenia, lub rozwiązania rzeczywiste, odbiegające od encyklopedycznych.
Może poza odkręcaniem klocka hamulcowego, które czasem bywa prostszym rozwiązaniem niż spuszczenie powietrza i powtórne napompowanie. Ale Wy jako profesjonaliści wiecie to doskonale. Staramy się aby każdy następny film, był lepszy od poprzedniego! :)
@@airbikecompl I o to chodzi! Życie i własne babole nauczyły, żeby wszystko oglądać po kilka razy, bo po czasie człowiek sam z siebie się śmieje:) Tudzież produkuje widzów, którzy generalnie rzecz biorąc wyposażeni w nie do końca przemyślane informacje...dają czadu:)
oj tam... pewne ofiary zawsze muszą być ;)
Haha wyłapałem tez to z rzuceniem „na najlżejsza zębatkę”ale zgoniłem to na rutynę hehe😜
Zgadza się :) Ja tak właśnie czynię :)
Trochę słabo tu ta nauka wyszła :(
Królu rowerów nie na najlżejszy bieg tylko właśnie na najcięższy jeśli już tej nomenklatury używamy. Nie słyszałem o tym żeby ktoś klocek wyciągał bo nie da się koła zdjąć. Jak się zdejmuje koło bo jest dziura, to i tak zejdzie bo opona nie będzie szersza od obręczy, a przy zakładaniu lepiej chyba założyć nie do końca napompowane koło niż majstrować potem z ustawianiem klocków
Lepiej jest włożyć lekko napompowaną dętkę do opony zdjętej z koła, od razu widać czy nie jest za duża średnica (za bardzo napompowane) niż później się bawić jak na filmiku w spuszczanie założonej w 2/3 na koło detki i wciskać gdzieś to palcami.
trochę za długi materiał, jak na tak małą ilość informacji - na przyszłość przydałaby się większa gęstość/efektywność
Wożę z zapasem malutką fiolkę lubrykanta na bazie wody. Posmarowanie rantu opony przed zakładaniem znacznie ułatwia ewentualne korekty opony już na obręczy i zatem łatwiej wskoczy w tym ostatnim newralgicznym momencie. A lubrykant szybko wyschnie i nie będzie śladu.
Może jakiś filmik pt. jaką dętkę kupić?
Włączam i oglądam z wypiekami na twarzy - same kłopoty z tym, nawet chciałem już zmienić koła. Szosa doprowadza mnie pod tym względem do rozpaczy.
Skoro juz spytales: mnie do szalu doprowadza przednia przerzutka - niby jest to 105tka ale ustawienie jej optymalnie jest dla mnie czarna magia - ciagle mam problem z idealna jej praca. Zdarza sie ze skubana nie chce wrzucic lancucha na duza zebatke. Probowalem ja regulowac ale nie moge znalezc zlotego srodka. Moze film o regulacji przerzutki przedniej?
Druga sprawa to klamki hamulcow - mam niezbyt wielkie dlonie wiec chcialem sobie wyregulowac skok klamek (tzn. ustawic je blizej kierownicy) Niby po zdjeciu tej gumy na glowce klamki i przekreceniu śrubki widzialem ich zblizenie sie do kierownicy to jednak juz po jednej jezdzie mialem wrazenie ze wszystko wrocilo do "normy" i znowu zaciskalem hamulec koniuszkami palcow. Strasznie to upierdliwe i nie wiem czy cos jeszcze mozna z tym zrobic?
Nicolas Pajtel= Król Erbajka, a po godzinach szef rowerów :D :D
Dziękuję za pomoc :)
Witaj świetny odcinek. Mam pytanie, a raczej dylemat. Kupiłem rower Gravel. Wyjechałem i psssss. Dziura po 1 km. Zdjąłem oponę i dziura w dętce. Opony mam speca sawtooth 700x42. A dętkę miałem 28/32-622. Czy nie za wąska do tej opony? Jeśli za wąska to jaką dętkę polecasz do w/w opony? Czy z powodu zbyt wąskiej dętki mogła być zbyt delikatna?
Żeby opona nie biła i gładko weszła - namacza się wnętrze obręczy i rant opony. A nie tak na sucho :). Tak to można na zewnątrz, w sytuacjach awaryjnych
Witam.Cenne porady?
Super!
klasa ..... super ....
przy nowej oponie zwijanej jest trochę więcej zabawy przy ustawieniu jej na miejscu
Jeśli zdejmujemy całkiem oponę warto sprawdzić stan opaski obręczy i jej ułożenie , łapałem kapcie dopiero po sprawdzeniu dętki bardzo dokładnym okazało się ze dziurki są od strony obręczy . Była delikatnie pęknięta opaska nad szprychą - otworem na nypel .
dzieki
A co w przypadku kiedy po złapaniu gumy opona zsunie się z obręczy (obręcz amelinowa) i podłoże porysuje krawędź, zrobią się wyczuwalne pod palcem punktowe zadziory/wgłębienia . Coś z tym później robić czy jeździć i się nie przejmować?
Super
Mam pytanie. Jeżdżę nie często. Czy napompowane do 8 atmosfer koła mają pod tym dużym ciśnieniem pozostawać, czy lepiej zmniejszyć i podpompować przed jazdą ?
"W większości przypadków opona na drugim końcu nie będzie się zszuwala" A co jak się zsuwa?
A co powiesz na temat pełnych opon? Czy to nie jest dobry pomysł na treningowe koła?
Bez sensu. Masa rotująca będzie koszmarnie wielka
A jeśli mamy koło gdzie max ciśnienie to 110 psi, a opona pozwala na np 120-130 psi to jakie zalecasz ciśnienie ??
Zdecydowanie nie przekraczać niższej maksymalnej wartości. Szczególnie, że maksymalne ciśnienie sprawdzi się na torze lub idealnym asfalcie. Jeżeli nawierzchnia nie będzie najlepsza, to warto zmniejszyć ciśnienie o 10-20%
Jak z rozmiarami dętek czy do opony 27.5 x 1.70 można jakaś inna niż dedykowana dętkę wsadzić i jeździć bezpiecznie ?
Ponad 20 minut o wymianie detki... To o regulacji przerzutki będzie ze 2 godziny. Nie wiem jakie opony muszą być w rowerze żeby zdejmować klocek hamulcowy, chyba od traktora.
DZIEKI
Gdybym obejrzał ten film wcześniej, to nie musiałbym dzisiaj wracać 13km z buta.
Zrobiłem właśnie błąd z łyżką , a nowa dętka zrobiła tylko pssss ...
Woz ze soba latki samowulkanizujace np. najlepsze jakie uzywalem, Weldtite Red Devils, na wypadek takiego zdazenia. To sie przytrafia kazdemu, a czasem opona jest tak ciasna na obreczy, ze inaczej jak z lyzka spowrotem nie zalozysz. Wszystko to ladnie wyglada wykonywane "na sucho", przed kamera, a w terenie bywa duzo gorzej.
Kurde jakieś łatwe opony wziąłeś do filmiku, ja ostatnio zmieniałem na zimowe zwijane to walczyłem kupę czasu żeby to w ogóle zaczęło przypominać koło, a potem naciągnięcie tego na obręcz to masakra... ;)
Taki rowerowy MacGyver całkiem przez przypadek wicek w kieszeni 🆒
Podobało
Jaką dętkę kupić do opony 700x25c 25-622 ?
W końcu dobry film. Dzięki kolego
Jak się wymienia oponę w tylnim kole w rowerze z przerzutkami bebnowymi, tak aby nie poprzestawiały się przerzutki?
Jakie opony polecasz pod dętke. Lekkie, trwałe; slick, semi-slick, 25c - okolice 200zł
CONTINENTAL 4000 S II
Tak jak napisał Bartekzz1 opony Continental 4000s są super. Vittoria Corsa też bardzo dobre.
Jeżeli szukasz semi slick, to pewnie bardziej turystyka? Wtedy warto też przejrzeć ofertę Schwalbe, mają opony z wkładką antyprzebiciową itd.
Rekreacyjna jazda na szosie maxymalnie 200km w okół komina z zacięciem sportowym
Szukałem Michelin Power competition, ale niestety nie są dostępne w Polsce.
Ostatnio w rowerze BH trafiłem opony Michelina, 23c na dętce i sprawowały się bardzo poprawnie. Te dokładnie Lithion.2 :
www.roweryuzywane.com/bh-g7-pro-rozm-sm
@@airbikecompl w Polsce króluje model 4 pro, a model Power competition znalazłem najbliżej w UK.
Jesteście w stanie dostać te opony do sprzedaży detalicznej?
Maja dosyć dobre opinie na zagranicznych forach.
Temat prosty jak budowa cepa a filmik 23 minuty, no xD
Czy możliwe jest żeby opona kupiona przed sezonem (Vittoria Open Corsa 25c) uszkodziła się przy wystrzale dętki? Oddałem rower do serwisu i po wszystkim okazało się, że tylne koło zaczęło bić o rurę podsiodłową. Mam tam stosunkowo mało miejsca ze względu na to że jest to rower Aero (giant propel). Ktoś miał takie sytuację? Możliwe że opona została po prostu źle założona?
konkret
czemu nie łatka do dętek?? jeżdze e-bikem gdzie jest niemożliwe/ niełatwe zdjęcie całego koła. jeżdzę 60km/h po lesiei i przynajmniej raz na dwa tygodnie mam "snake" na dętce - robię to w 15 min bez zdejmowania koła - czemu w szosie nie stosuje się łatek na dętkach - pytam całkiem serio - mało wiem o rowerach szosowych - ale prowadzisz fajny kanał i oglądam po koleii Twoje filmy
łatki 16zł plus 12 zł łyżki do opon
Moim zdaniem lepiej nie rozpompowywac detki na feldze , za duzo trwa wkladanie opony. Pozdro
Na sucho to będą takie problemy jak z sexem smarowanie musi być jak na wymianie opon na wulkanizacji smarują stopki opony żeby się ułozyła