Duże braki w wiedzy…. Konfederatka była tylko jednym z wielu nakryć głowy, najbardziej popularna była futrzana czapa z klejnotem z przodu lub boku do którego przymocowane były czasem ozdobne pióra
Aby szerzej poznać ewolucję sarmackich nakryć głowy cofnijmy się o dwa wieki. W 1 połowie XVI wieku dominowały kołpaki, wykonane z filcu obszytego ciemnym futrem. Kilkadziesiąt lat później uznanie zyskiwało inne nakrycie głowy. Czapki polskie z ostatnich dwudziestu lat XVII wieku charakteryzowały się niską główką, futrzanym obszyciem i zaponą z kitą z czaplich piór. Jędrzej Kitowicz wspomina o czapce z futrzaną opuszką, rozciętą na przodzie i tyle, z główką czworokątną, charakterystyczną dla końcowej fazy mody kontuszowej, jako o dominującym wśród polskiej szlachty nakryciu głowy w XVIII wieku. Kronikarz nie wspomina o kołpakach, które również zdobiły głowy szlachciców w podanym okresie (spójrzmy na obrazy Canaletta). Zarysowują się tu pewne nieścisłości. Wróćmy więc do treści filmu, skupiając się na postaciach szlachciców sportretowanych w „Panu Tadeuszu”. Bohaterowie epopei byli świadkami powrotu mody na stroje narodowe. Nie był to jednak zwykły „trend”, ale wyraz manifestu politycznego. Jego kulminację stanowiło ustanowienie mundurów wojewódzkich. Częścią tak odświętnego stroju stawały się konfederatki, zyskujące na popularności od czasów konfederacji barskiej. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wątpliwości.
dzieki wam stracilem 8 minut polsiego ! Dzięki!
ja tez!!!
Pozdrawiam Pana Andrzeja i resztę najlepszej klasy ósmej na świecie. Włocławek górą
Pozdrawiam gorąco
Pozdrawiam
pozdrawiam
Dziękuję za pozdrowienia włocławskiej szlachcie :)
Dziękuję i pozdrawiam!
bardzo ciekawy i fascynujący film
Zgadzam się Kubo. Ta pani wciągająco opowiada
mysle ze tak
Hello! How name of szkaht-mens hair-cut?
yea. tak trzymac
Duże braki w wiedzy…. Konfederatka była tylko jednym z wielu nakryć głowy, najbardziej popularna była futrzana czapa z klejnotem z przodu lub boku do którego przymocowane były czasem ozdobne pióra
Aby szerzej poznać ewolucję sarmackich nakryć głowy cofnijmy się o dwa wieki. W 1 połowie XVI wieku dominowały kołpaki, wykonane z filcu obszytego ciemnym futrem. Kilkadziesiąt lat później uznanie zyskiwało inne nakrycie głowy. Czapki polskie z ostatnich dwudziestu lat XVII wieku charakteryzowały się niską główką, futrzanym obszyciem i zaponą z kitą z czaplich piór.
Jędrzej Kitowicz wspomina o czapce z futrzaną opuszką, rozciętą na przodzie i tyle, z główką czworokątną, charakterystyczną dla końcowej fazy mody kontuszowej, jako o dominującym wśród polskiej szlachty nakryciu głowy w XVIII wieku.
Kronikarz nie wspomina o kołpakach, które również zdobiły głowy szlachciców w podanym okresie (spójrzmy na obrazy Canaletta). Zarysowują się tu pewne nieścisłości. Wróćmy więc do treści filmu, skupiając się na postaciach szlachciców sportretowanych w „Panu Tadeuszu”.
Bohaterowie epopei byli świadkami powrotu mody na stroje narodowe. Nie był to jednak zwykły „trend”, ale wyraz manifestu politycznego. Jego kulminację stanowiło ustanowienie mundurów wojewódzkich. Częścią tak odświętnego stroju stawały się konfederatki, zyskujące na popularności od czasów konfederacji barskiej.
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wątpliwości.
Pozdro z polskiego
Pozdrawiam Kacpra i panią Podogrocką❤️
Pozdrawiam
My też!
Road to 1k subs?
Walter
witamm
Lol pierwszy w kom XD
lol