Rozkwit wsi | Manor Lords odc. V

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • Po trudnej zimie nadeszły czasy rozkwitu. Allenstein staje się powoli coraz większą wioską, przekraczając populację 150 osób. Nowe budynki, kolejne szlaki handlowe, nowe gałęzie przemysłu - to wszystko zapowiada się doskonale! Pomiędzy nowymi projektami poznacie także dziwną historię leśnika Jacoba. Licho jednak nie śpi... W kluczowym momencie prowincję nawiedzi klęska suszy, a parę miesięcy potem mieszkańców Allenstein odwiedzą rozbójnicy. Co zostanie z osady? Czy rozkwit skończy się tragicznie? Zobaczcie sami, zapraszam!
    Cała seria: • Dzieje Nicolausa | Man...
    Seria zbudowana jest z odcinków fabularyzowanych o charakterze lekko poradnikowym, które układają się w jedną wspólną historię Nicolausa, zarządcy wsi, który podjął się trudu jej lokacji.
    Manor Lords to gra, w której buduje się średniowieczną wioskę zarządzając nią i stawiając czoła napotykanym w trakcie wzrostu populacji czy przy zdarzeniach losowych problemom. Wyzwania wynikające z samego rodzaju gry - sandbox'owego city-builder'a - zapewnią wiele spraw do rozwiązania, ich ciągi przyczynowo-skutkowe i nie pozwolą się nudzić, gdy sytuacja będzie ewoluowała: wychodząc na prostą lub pogarszając się i nawarstwiając strategicznych wyborów. Genialna grafika, płynna i zróżnicowana rozgrywka w dość wolnym tempie pozwoli Wam odstresować się i na chwilę opuścić pogoń za pędem codziennego życia przenosząc Was w realia zupełnie innych czasów.

Комментарии • 5

  • @_kossa_2602
    @_kossa_2602 3 месяца назад +2

    💣

  • @pavlosd303
    @pavlosd303 2 месяца назад

    Sugeruję zainwestować punkt w zmniejszenie kosztu zakładania wszystkich szlakow handlowych do 25 pkt. zamożności, chociaz patrząc na rozkwit miejscowości oraz 2 udane próby przetrwania zimy chyba nie bedzie to az tak bardzo potrzebne.

    • @quest.42
      @quest.42  2 месяца назад +1

      Dzięki za podpowiedź! Po ostatnim dużym update'cie trochę zmieniły się efekty tych zdolności. W 6. odcinku zobaczysz, co Nicolaus uznał za najlepsze dla osady i jakie przyniosło to efekty. Odcinek od wczoraj jest dostępny, zapraszam do oglądania!

  • @panamalech2620
    @panamalech2620 3 месяца назад

    Mam pytanie; oglądałem te grę na kilku kanałach anglojęzycznych i tam jest ona postrzegana jako budowanie słowiańskiej wioski, więc dlaczego takie niemieckie nazwy regionow ? czy ma to jakieś uzasadnienie w grze ?

    • @quest.42
      @quest.42  3 месяца назад

      Skrótowo: zrobili kalkę z nazwy firmy-producenta gry, ale jest to całkowicie niepoprawne stanowisko. (Pełne uzasadnienie poniżej).
      Twórca gry założył sobie za cel odwzorowanie realiów średniowiecznych lokacji z okolic końca XIV i samego już XV w. Kiedy przyjrzysz się budynkom w grze, strojom postaci czy chociażby zbrojom lub broni, okaże się, że najlepiej odpowiadają one właśnie temu okresowi (+/-, bo bogatsi rycerze oczywiście mieli najnowsze technologie, a biedniejsi bazowali na technologiach sprzed 10-20 lat) na terenach zachodniej części Świętego Cesarstwa Rzymskiego (ŚCR) (tj. zlepka księstw i królestw dziś nazywanych niemieckimi), stąd właśnie te germańsko brzmiące nazwy w grze. Ja starałem się podążyć za tym trendem i nie nazywać wszystkiego od nowa, więc wybrałem historyczną nazwę jednej z polskich miejscowości, związaną z budowanym przez mnie małym lore Nicolausa.
      Co do anglojęzycznych kanałów - Anglosasi to bardzo ciekawa grupa kulturowa. Są dość mocno przekonani o swojej wyższości cywilizacyjnej (generalizuję oczywiście) i raczej olewają historię innych regionów, a i swojej za dobrze nie znają. Na potwierdzenie mojej tezy polecam Ci obejrzeć losowe sondy uliczne, gdzie autor pyta np. Amerykanów lub Brytyjczyków (choć oni trochę bardziej się bronią merytorycznie) o zdarzenia lub postaci historyczne - wypadają cienko. A co ważniejsze dla mojej tezy - żyją utartymi mitami, których nikt nie sprawdza, stąd, jako że producent gry to firma o nazwie Slavic Magic, postanowili żyć w przekonaniu, że w grze przedstawione słowiańskie realia. Natomiast mylą się o jakieś 500 lat rozwoju kultury łacińskiej i pewnie z 800-1200 km od okolic najbardziej wysuniętych na zachód Słowian Połabskich (okolice dzisiejszego Berlina).
      Właśnie! Tak jak sam możesz zobaczyć, nawet u nich w gameplay'u - masz katolickie kościoły, a nie święte lasy i figury bóstw słowiańskich, dziesięcinę dla Kościoła Katolickiego oraz powoli wprowadzany wraz z aktualizacjami system królewski (powinien być cesarski, bo to była najwyższa rangą osoba w Świętym Cesarstwie Rzymskim; Słowianie doszli tylko do etapu wodzów poszczególnych plemion, w żaden sposób nie akceptowanych przez papieży, którzy koronowali na cesarza ŚCR lub królów, np. Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025r.).
      Mam nadzieję, że wyjaśniłem. Jeżeli nie, to pisz śmiało, a postaram się jaśniej (i może krócej ;)).