72/24 Prohlídka Časné léto tzv. ČL 6 St. rámky ven a Formidol 80. 30.5.2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2024

Комментарии • 30

  • @setsappa1540
    @setsappa1540 4 месяца назад +1

    Výborné video. Nicméně co mravenci? Minimálně u svých včel si vždycky říkám, k čemu jsou mi spady na desce po jakémkoliv zásahu v sezóně, když všechno možné na podložce poberou mravenci. Když na ni naskládám roztoče pinzetou, vím že zmizí. Samozřemně bych na stojanech mohl mít ant-stoper. Ale nemám. A skorem nikdo, koho znám nemá, nebo sice má ale neudržuje funkční. Musel bych tak podložku něčím naplat, abych desce v nízkých číslech věřil. A zatím jsem žádný stavěč mravenců na těchto videích neviděl a nepamatuji si, že by byl zmíněn. Kdyby byl, poprosím o noticku, že je to nějak řešené. (ale jasně, roky staré video takže.. )

    •  4 месяца назад

      mám nemám ... Jedná se o terénní skutečné spady po 2 až 3 dnech zkleslené a nezkreslené a co z nich plynulo před rokem dvěma ... plyne i teď ...

  • @tomassulc5683
    @tomassulc5683 5 месяцев назад +1

    Dobrý den, ten plást za komorovací přepážkou je fakt super. Lze ho využívat na několik způsobů. Taky se mi letos u některých včelstev změnil na pylovou desku, tedy ho včely nejspíše samy berou jako krycí a samotná přepážka je pro ně jakoby neviditelná ale na matku funguje (to je prostě paráda). Zdá se mi, že se to děje jen u včelstev, kde matka fakt svým výkonem nedovolí její prostor v plodišti plnit ničím jiným než vajíčky). U těchto včelstev jsem si též všiml, že jinde moc pylu nemají. Protože nabídka pylu z přírody již touto dobou klesá, nevím jestli je dobře, že jsem rámky za komorovací přepážkou (tedy i tyto pylové desky) dával průběžně pryč. Každopádně si dovolím tento plást vyndat až když je v medníku včel dostatek zásob ne dříve. Letos jsem tyto plásty cíleně využíval při tvorbě rezervních oddělků jako rámek zásobní k dodanému rámku s plodem. Tím jsem si současně také pomalu připravil místo (mám jen rm 39*30) pro vkládání F81 tak jak jste to dělal v tomto videu. Díky za znovu osvětlení postupu jak dosáhnete na těch 6 rámků před zahájením zimního krmení, když nyní máte 4 a vkládáte F81.

    •  5 месяцев назад

      PŘESNĚ TAK ... opět děláte mi radost ...

  • @kazimirpribyl1385
    @kazimirpribyl1385 5 месяцев назад +1

    Pěkne video.Miro asi jsi tam zapoměl dat mateři mřižku.Hezky den.

    •  5 месяцев назад

      byla zespodu si myslím ... Ale při natáčení je možné ... Vy ji tam dávejte

  • @jirisevcik1715
    @jirisevcik1715 5 месяцев назад +2

    Super video. Díky za váš čas který věnujete natáčení. 👍

    •  5 месяцев назад

      děkuji

  • @jakubbendl
    @jakubbendl 5 месяцев назад

    Dobrý den, děkuji že točíte videa... . Mám problém s tím že mi včely neochotně nosí med do medníku. Raději ho ukládají do plodiště. Je na to nějaká universální rada? Respektive důvod proč to dělají? RM 39x24 a medníky 17. Ale letos jedu na 39x34,7 jedno včelstvo a chová se mi úplně stejně. Děkuji.

    • @tomassulc5683
      @tomassulc5683 5 месяцев назад +2

      Dobrý den, nevím dle vašeho dotazu jak v jakém systému včelaříte. Dle uvedeného 39x34,7 odhaduji OP PD. Tedy dovolil bych si poradit příští sezonu za optimalizovat v plodišti na méně plástů, aby to matka ovládla, tedy opravdu jen na plodové plásty, klidně jen 3 pokud je matka slabší. Dále si ohlídat průchodnost mřížky, aby mohly včely dobře procházet do prostoru nad mřížku. Nyní už ale pomalu pojedeme z kopce, máme tu slunovrat a kladení bude slábnout. Tedy i ty zásoby (sladina, pyl) budou v OP PD přibývat, ale to nám již nevadí. Nehrozí rojení a je to příprava na dobré vyživení zimní generace, které je tu za pár týdnů. Vše je krásně vysvětlené a popsané ve videích pana Sedláčka, včetně tohoto vašeho problému a nutného co je potřeba hlídat a dodržet.

    • @jakubbendl
      @jakubbendl 5 месяцев назад +1

      @@tomassulc5683 Dobrý den, děkuji za reakci.... . Asi máte pravdu, slabší matky tak musím mít méně rámků v plodišti... . Zkouším OP PD první rok. Děkuji za postrčení....

    •  5 месяцев назад +2

      tuším že OP PD pán nedělá ... A když ne, tak zkrátka platí přednáška o správném nebo žádném použití mateří mřížky a nebo hurá do OP PD a tam vždy jen počet plástů s plodem a včely nosí nahoru raz dva ...

  • @qw9648
    @qw9648 5 месяцев назад +3

    Dobrý den Vám přeji.... Nechci nikoli znevažovat Vaší práci... Mam však na Vás dotaz.... Již čtvrtým rokem pozoruji včelstvo, které se usídlilo na sidlišty v Praze ve zdi... Je tam jakási bublina od vystavby a sou tak blbě vysoko a zárověn hezky umítěný že se daj jhezky pozorovat.... Ale můj dotaz je v čem to vězí to , že tydle včely žijou bez zásahu včelaře uč 4 roky.... Čím že včely se včelařem nepřežijo bez chemie( mě to padlo třetí rok ať sem dělal co sem dělal)....velikost ulu?, zasahy včelaře.?. težko genetika je to obyč roj kterej někomu utekl.... je fakt že začínají lítat později.. sou ve zdi která bude studená, stejně tak jakože brzo přestanou,lítat....... dík za odpověd. L.

    • @davidsihor
      @davidsihor 5 месяцев назад +2

      Já bych řekl že štěstí a odolné včely. Mají asi perfektní chygienické chování a nikdo jim nebere med a pyl ale třebas se pletu 😊

    • @Honza698
      @Honza698 5 месяцев назад +2

      Tak zaklad bude, ze jim nikdo nebere med a nedela jakekoli zasahy kvuli rojeni. Dilo jim cisti zavijec. To budou nejvetsi rozdily. Nevim jak jste testoval, ale zkuste nechat vcely bez lecby a zaroven na ne nesahat a nic jim nebrat.

    • @qw9648
      @qw9648 5 месяцев назад +1

      Znáte někdo nejaký další takový případ??

  • @marekmihalik5854
    @marekmihalik5854 5 месяцев назад +5

    Ja sa čudujem aj tým vaším 3x15 kg 😄 V našej podhorskej dedinskej oblasti, kde nie je repka, slnečnica, kukurica ani agát, tak sme radi ak je priemer na včely 25 kg za rok. Vlastne znáška je z púpavy, ovocné stromy potom príde svíb a hloh a teraz malina a lipa a tým to končí(niekedy raz za 5 rokov medovica).

    • @tomassulc5683
      @tomassulc5683 5 месяцев назад +3

      Já jsem na tom podobně jako vy. Přesto věřím, že jsou stanoviště která to hravě dají. Je třeba si uvědomit, že právě systém optimalizovaného plodiště dovoluje včelstvu vytvořit zásoby které se bez toho prostě ušetřit nedají. Včely je prostě pro plodují. Vím o čem píši v 80. letech jsme začali s tátou v moderních Optimalech ale rychle jsme to opustili z mnoha důvodů. Jeden z nich byl neustále "hladová" včelstva, pak jsme přešly na uteplené 39x24, já po smrti táty na vysoké nástavky s cílem tvořit silná včelstva. To se povedlo, ale opět bylo znatelně více negativ než pozitiv. Nyní celá první sezona je již v systému Optimalizovaného plodiště, přičemž jsem to dva roky před tím pozorně sledoval a studoval informace, kde se dalo. Díky p. Sedláčkovy jsem se odvážil do tohoto vlaku naskočit. Jen lituji toho že jsem toto neznal v těch 80. letech. Tohle je totiž úplně jiné včelaření, to je naprostá pohádka a radost včelařit. Samozřejmě že jsou zde také některé méně příjemné věci ( např. pořízení izolátorů, jejich skladování, skladování vystavěného díla a další) - co je ale v životě jen bílé? Ale včelaření s klidným svědomím mohu prohlásit je v tomto systému daleko daleko nejhezčí než jsem dosud poznal. Minulé dvě jara jsem byl bez medu, neb nebyl v úlech jeden rok vůbec a loni to nestálo za to včely brakovat. LETOS v tomto u nás opravdu anti včelím průběhem roku (Brzo teplo, pak ukrutná zima, déšť - opět nemožnost letu, a 2x 7 denní ukrutný vichr bohužel i v době největší hojnosti (řepka v doletu) světe div se já vytáčím MED!.... Děkuji pane Včelaři Sedláčku !!!

    • @marekbily8677
      @marekbily8677 5 месяцев назад

      @@tomassulc5683 Izolátory nejsou nutností. Samostatná metodika, která je v OP pouze snáze aplikovatelná.

    • @tomassulc5683
      @tomassulc5683 5 месяцев назад +1

      @@marekbily8677 Sorry, špatně jsem se vyjádřil, měl jsem na mysli komorovací přepážky. Znalý věci jistě domyslel...

    •  5 месяцев назад

      krásné a pravdivé

    •  5 месяцев назад

      přesně tak ... Uj Vy mi děláte radost, že to tak krásně napíšete ...

  • @vladimirbradler4349
    @vladimirbradler4349 5 месяцев назад

    Hezké video 🙌

    •  5 месяцев назад +1

      děkuji

  • @jozefs3269
    @jozefs3269 5 месяцев назад +3

    Nevadí ten formidol medu?

    • @Honza698
      @Honza698 5 месяцев назад +4

      10. OCHRANNÁ LHŮTA
      Med: Bez ochranných lhůt. Veterinární léčivý přípravek je třeba použít v období mimo
      snůšku a mimo dobu kdy je ve včelstvu med určený pro lidskou spotřebu.

    • @jozefs3269
      @jozefs3269 5 месяцев назад +1

      ​@@Honza698ďakujem

    • @adamsrubar4374
      @adamsrubar4374 5 месяцев назад +1

      Nevadí 14 dní ochránná lhůta .

    •  5 месяцев назад +1

      velmi šalamounská věta.
      Víte co tam bylo dříve ? 14 dnů před vytáčením ... Ale to nová legislativa nedala ...
      Takže selský rozum ... A ochranná lhůta KŠ s glycerinem KDE ? nikde ... neznám přípravek oficielně na to registrovaný... Ale znám nejeden výzkum co potvrdil že v medu nic není ...