Proxima 408 JAVÍTÁS, igazi VINTAGE, 1976-ból :-)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 дек 2024

Комментарии • 11

  • @andraskovacs5009
    @andraskovacs5009 6 месяцев назад +2

    Hát, le a kalappal !
    Nekem van egy valószínűleg ugyanilyen rádióm az biztos hogy pontosan így néz ki és Proxima és NDK-s.
    Van egy érdekessége (ha tényleg ugyanez akkor nézzétek meg meg a tieteknál is megtalálható a két plusz hangszórócsatlakozó), mégpedig az, hogy ez a típus nem egyszerűen sztereo de pszeudoquqdro hangzást is tud produkálni.
    Abból az időből származik amikor még sokat számított a hanghűség és igyekeztek az erősítőkkel, rádiókkal minél hűebb hangzást produkálni. A tranzisztortechnika árban elérhetővé tette a sztereó átvitelt - a quadró nem terjedt el, de próbálkoztak pszeudoquadróval, aminek az volt a lényege, hogy két plusz hátul elhelyezett hangszóróra kivezették a jobb és bal csatornak különbségi jelét. A legegyszerűbb módja az volt hogy a jobb és bal csatorna nem föld kivezetését kötötték össze a hátsó hangszórókkal.
    Ez persze hoz némi áthallást is - de összességében valóban javít a térhatáson.(Vlamikor építettem ilyen háromcsatornás erősítőt is, ahol a harmadik csatorna differenciálerősítővel képezte a jobb és bal különbségét külön szabályozható hangerővel - ez nem okoz áthallást sem).
    No mindegy - szóval mivel a készülék pofára ugyanaz, gyanítom ez is pszeudoquadro és valahol meg is található rajta a felirat...
    Én a saját készülékemet egy ócskapiacon szereztem be 4000 Ft-ért, kissé zsákbamacska volt, hogy fog-e működni.
    Szerencsém volt - az egyetlen probléma, a hangolózsinórok mechanikai csúszása/beragadása volt, úgyhogy sokkal kevesebb szakértelemmel viszonylag könnyen rendbetettem, azóta is szolgál igaz nem pszeudoquadró hanem "csak" sztereo üzemmódban használom.
    A hangminősége - szerintem - messze veri a ma kapható kommersz készülékekeket, egyetlen - szerintem típushibája van, hogy eleinte elhangolódik, ahogy melegszik - ilyenkor kicsit utána kell hangolgatni 2x, 3x, de úgy fél óra múlva stabilizálódik és a hangja valóban csodálatos - megkockáztatom, hogy jobb a korabeli Videotonos rádióknál, amiknek a hangzása kicsit dörmögősebbre van beállítva (cserébe jobban tartják a frekvenciát - egyébként az Orpheusról, Prometheusról és Cleopátráról van szó - de - megincsak szerintem - szintén verik a mai kommersz mezőnyt - igaz a maguk korában felsőkategóriásnak számítottak és kb 2-3 havi fizetés volt az áruk).
    Szóval száz szónak is egy a vége: akinek sikerül efféle rásiót beszerezni és rendbetenni - az nagyon jól jár vele - mert mint mondtam abban az időben divat volt a hangminőség és a nem a minél tucc-tuccosabb hangzást jelentette !

    • @robokaland-official
      @robokaland-official  6 месяцев назад +1

      Köszönjük szépen a kedves szavakat és a sok szuper információt. Nekünk fontos az ilyen készülékek megmentése.
      Furán hangzik, de ezekben érezhető, hogy szívvel lélekkel készültek.

  • @ferifuti8516
    @ferifuti8516 6 месяцев назад +1

    Nekem van egy a felső polcon, csak utólag szerkesztettem bele, ledes kivezérlésjelzőt.

  • @Evijjaa
    @Evijjaa 3 месяца назад

    hogy sikerült összetenni, hogy a kábel ne akadjon bele és a kis piros tekerő benne ne akadjon mikor össze lett szerelve? Valahogy a szétszedés után nekünk nem megy az össze szerelés 😢

    • @robokaland-official
      @robokaland-official  3 месяца назад

      Bármelyik elérhetőségünkre kérünk szépen fotót a problémáról és örömmel segítünk. 😊

  • @hardbeerbrothers6342
    @hardbeerbrothers6342 6 месяцев назад +1

    Power tranzisztor = teljesítmény tranzisztor.

  • @nagytamas3699
    @nagytamas3699 6 месяцев назад +1

  • @istvanzoltanmagyar4218
    @istvanzoltanmagyar4218 6 месяцев назад +1

    ... ezt kiegészítendő, az AMD hamarabb... 1976 -tól létezik, igaz akkoriban a gyár fő profilja nem a cpu, hanem a telekommunikáció volt.

  • @SandorNagy-st8em
    @SandorNagy-st8em 6 месяцев назад +1

    URH áthangoást, hogy oldottad meg???

    • @andraskovacs5009
      @andraskovacs5009 6 месяцев назад +1

      Ennál a típusnál nincs szükség áthangolásra, ha NDK számára készült példányról van szó ott ugyanis nem OIRT (keleti URH) sávot használtak. Az én példányomat is alighanem Németországban kukázták akik az ócskapiacon eladták - nem kellett áthangolni. Viszont az is igaz, hogy az a nyugati URH sáv is valamivel keskenyebb a mainál, nem megy 108 Megahertz-ig hanem csak kb. 105-ig sajnos. De azért a mai URH adók nagy részét eléri. Ugyenez vonatkozik a jobb Videotonos rádiókra is - azokon mindkét URH sáv fogható a "keleti" és a "nyugati" is. Sajnos a keleti URH sáv kiürült már nincs adás rajta :-( , pedig az a néhány kilowatt ami egy URH adónak kell nem igazán kerülne sokba.
      DE a CCIR sávban fogható a mai URH adók java része.
      Sajnos arra nem gondoltak, hogy a frekvenciákat úgy osszák ki, hogy az az ilyen korosabb rádiók feltehetőleg korosabb birtokosai számára értékesebb adókat (Pl Bartók rádió) olyan fekvenciákra tegyék, hogy ezek a régi minőségi rádiók is foghassák - a kereskedelmi tucctuccokat meg nyugodtan száműzzék 104 Megahertz fölé... a fiatalabbak ugyis vesznek maguknak gagyi rádiót azok már elmennek 108 Megahertzig ... megtalálják maguknak, ami nekik kell.