Dwie toalety kompostujące - wewnętrzna i zewnętrzna

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • W ubiegłym roku spotkałem dwóch rolników, którzy używają toalet kompostowych w celu zapewnienia wartościowego nawozu dla drzew rosnących w najbardziej zdegradowanych częściach ich gospodarstw. W tym filmie rolnik Thomas Notter z gospodarstwa ekologicznego Realearth na Suwalszczyźnie pokazuje swoją wewnętrzną toaletę kompostową, a Łukasz Nowacki z siedlisko permakulturowe Dolina mgieł w Gapininie pokazuje swoją zewnętrzną toaletę kompostującą.
    Uwaga: Przestrzegaj odpowiednich procedur kompostowania (kompost gorący jest najskuteczniejszy) i aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia, nie używaj kompostu zawierającego ludzkie odchody do uprawy warzyw.
    👉 Pamiętajcie, aby zasubskrybować kanał i zostawić nam komentarz z Waszymi przemyśleniami na ten temat.
    Oglądaj „Szwajcarskie gospodarstwo ekologiczne na Suwalszczyźnie" film Jonathana o farmie Thomasa tutaj: • Szwajcarskie gospodars...
    Oglądaj „Dzięki permakulturze wróciłem do korzeni" - film Jonathana o farmie Łukasza tutaj: • Dzięki permakulturze ...
    ______________________
    W 2023 roku Jonathan Ramsey będzie szukał w całej Polsce inspirujących ludzi ze świata rolnictwa. Jego celem jest odwiedzenie przynajmniej jednego gospodarstwa w każdym województwie. 💪 Co możesz zrobić: Można kliknąć „Wesprzyj” lub „Podziękuj”,
    aby pomóc Jonathan nakręcić więcej
    takich filmów! 👉 / @ramseyunited
    Jonathan filmuje i montuje każdy film samodzielnie, bez sponsorów, a to wymaga dużo czasu, energii i kreatywności. Członkowie wspierający kanał na poziomie 4,99 zł miesięcznie ("Zwolennicy Ramseya United") otrzymują wcześniejszy dostęp do każdego nowego filmu, bez reklam. Też można przekazać darowiznę bezpośrednie tu: 👇
    Producent: Ramsey United
    nr konta: PL 41 1160 2202 0000 0004 5268 3449
    Tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
    Bank Millenium SWIFT code: BIGBPLPW
    lub przez
    PayPal: kontakt@moznapanikowac.pl
    🎥 Produkcja Ramsey United, 2022.
    🌍 / ramseyunitedproductions

Комментарии • 60

  • @RamseyUnited
    @RamseyUnited  Год назад +10

    👉 Robię te filmy sam. Ten film powstał NIEZALEŻNIE od jakiegokolwiek wsparcia biznesowego, rządowego, politycznego, medialnego lub instytucjonalnego. Ale nie jestem w stanie robić takich filmów bez wsparcia widzów. 🙏 Jeśli cenią Państwo moją pracę, zachęcam do przekazania darowizny, by wesprzeć kanał. Pomóż mi kontynuować pracę! 🙌 Zostań Patronem! patronite.pl/RamseyUnited
    💪 Też można kliknąć „Wesprzyj” lub „Podziękuj”! 👉 ruclips.net/channel/UC-pZ3BcgDaDRXM0XhigRyYgjoin
    🏦 Dane do przelewu bankowego:
    Producent: Ramsey United
    nr konta: PL 41 1160 2202 0000 0004 5268 3449
    Tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
    Bank Millenium SWIFT code: BIGBPLPW
    💰 PayPal: kontakt@moznapanikowac.pl

  • @siwybm
    @siwybm Год назад +44

    Miło posłuchać jak Szwajcar z Amerykaninem rozmawiają po polsku. Pozdrawiam :)

  • @Rafa-qz9tm
    @Rafa-qz9tm Год назад +16

    Witam. Super film o ekologii !!! Proszę o więcej takich nagrań, gdyż społeczeństwo trzeba edukować. Ziemie mamy tylko jedną. Pozdrawiam!!!

  • @MhUser
    @MhUser Год назад +13

    robi się normalną toaletę a na zewnątrz oczyszczalnie, która jest bezobsługowa; nic nie trzeba robić i jest woda do podlewania ogródka a osad też da się przekompostować :)

  • @robertkania4529
    @robertkania4529 Год назад +7

    W kupie siła! A na poważnie, brawo za podjęcie tematu raczej omijanego szerokim łukiem. Ludzie zachowują się, jakby to ich nie dotyczyło.

  • @pluki1357
    @pluki1357 Год назад +9

    Pan Thomas Notter jest super! Oglądałem historię tej rodziny na innym filmie. Jeśli jest możliwość jeszcze czegoś z tym panem i jego żoną ponagrywać to naprawdę warto. 😃

  • @mithrandir900
    @mithrandir900 Год назад +10

    Parę uwag:
    1. Ściśle rzecz biorąc, to nie są toalety kompostujące, tylko kompostowe - toaleta kompostująca to taka, w której odbywa się kompostowanie, a tu tylko zbiera się materiał (przynajmniej u Nowackiego, bo nie widać, jak duży zbiornik ma Notter). Niektórzy nawet zawężają definicję kompostowania, tak że obejmuje ona tylko procesy rozkładu z udziałem bakterii termofilnych (>50 st. C), i wtedy toalety kompostujące w ogóle nie istnieją, bo niezależnie od wielkości zbiornika nie sposób osiągnąć tam takiej temperatury.
    2. Dla zwalczenia patogenów nie trzeba tak wysokiej temperatury, jak mówi Nowacki - po 24 godzinach w temperaturze powyżej ok. 50 st. C wszystkie powinny być martwe. I dobrze, bo 65 st. to nie tak łatwo osiągnąć - wiem, bo od dłuższego czasu kontroluję temperatury w swoich kompostach 🙂 Zresztą 65 st. to już blisko granicy, której przy kompostowaniu nie zaleca się przekraczać.
    3. Teoretycznie tak "wygotowany" kompost jest czysty, ludzie na świeicie używają go na grządkach warzywnych, i nic nie słychać, żeby coś narzekali. Skądinąd trzeba pamiętać, że gdy używamy tylko swojego "materiału", to także obieg patogenów jest zamknięty, co oznacza, że nie możemy zarazić się czymś, czego już nie mamy 🙂 Ale faktycznie lepiej dmuchać na zimne i używać tylko pod drzewa i krzewy.
    4. Te "kupne" toalety, jak u Nottera, to generalnie zawracanie głowy - są drogie, i jak widać obarczone istotnymi wadami. Wystarczy proste pudło z klapą i zbiornik ok. 20-30l do środka, można to bez problemu wstawić do łazienki w domu, bo przy prawidłowym zasypywaniu odpowiednim materiałem jest zupełnie bezzapachowe. Odpowiedni materiał do zasypywania = musi być drobny i mieć dużą zawartość węgla - w naszych warunkach najlepsze są trociny oraz sieczka ze słomy.
    Ogólnie - świetnie, że Jonatan wrzucił temat, bo w Polsce w ogóle nie istnieje, a skala marnowania zasobów i zanieczyszczania środowiska przez toalety wodne jest gigantyczna.

    • @RamseyUnited
      @RamseyUnited  Год назад +3

      Dzięki za obszerny komentarz, miło mi się go czytało. Czy masz farmę? Może powinienem cię odwiedzić? ;)

    • @mithrandir900
      @mithrandir900 Год назад +3

      @@RamseyUnited Dziękuję! Cóż, robisz tu wspaniałą robotę, więc kiedy mogę coś od siebie dorzucić, to staram się to robić :-) Tak, mam farmę i zapraszam do siebie, ale może jeszcze nie w tym roku - mam na razie lekki bałaganik, w tym roku planuję dużo nasadzeń, wszystko będzie rozgrzebane, więc może lepiej nie pokazywać tego zdumionemu światu ;-) Ale w przyszłym roku - jak najbardziej :-)

    • @RamseyUnited
      @RamseyUnited  Год назад +1

      @@mithrandir900 Super! to czekam na ciebie. Pozdrawiam :)

  • @roksanat1185
    @roksanat1185 Год назад +7

    My w domu oszczedzamy wode dajac mocz I papieru toaletowy do wiaderka. Raz dzienie wylewamy do beczki kolo domu dodajac popiol z kominka. Pojemnik I pluczemy 3x woda z oczka wodnego aby nie smierdzialy a raz w tygodniu myjemy. Raz w tygodniu daje do konewki litr mikstury I uzupelniam do pelna woda z oczka I podlewam drzewka. Warzywniak podlewam plynem bokashi.

  • @magorzatadutkiewicz8116
    @magorzatadutkiewicz8116 Год назад +4

    No i znowu ciekawy temat, dający do myślenia, Dawno, dawno temu ludzie chodzili za potrzebą w teren z łopatką, Najpierw kopali dołek, potem robili swoje a na konie dołek zasypywali. Dalej natura robiła swoje. Może pora zainwestować w łopatki, chociażby jak wyprowadzamy pieska. Myślę o tym, bo właśnie zainwestowałam w pieska.

  • @Na_Przekor
    @Na_Przekor Год назад +5

    Warto pielęgnować sztukę zakładania wychodków👍🙂 serdecznie pozdrawiam z Wietnamu 🇻🇳🤠

  • @mariawolska804
    @mariawolska804 Год назад +6

    Jeśli materia jest przekompostowana, to żadne ceregiele.Świetny filmik dla "mieszczuchów".Dla wieśniaków, czyli dla mnie, rzecz klarowna.Najpiękniej rosną maliny podsypane takim kompostem (wieloletnim).Serdeczne pozdrowienia od "starej" gospodyni.

  • @pawe4455
    @pawe4455 Год назад +7

    To jest fajne rozwiązanie gdzieś na działce rekreacyjnej gdzie jesteśmy co jakiś czas. Tam gdzie nie ma kanalizacji czy szamba.

  • @maxr4855
    @maxr4855 Год назад +3

    Pięknie i na piachu też wyrośnie wystarczy podsypać i pod-lać.... MM Nadarzyn

  • @donaldtusk3843
    @donaldtusk3843 Год назад +7

    Wniosek jest prosty.Kupa w lesie -drzewom radość niesie

  • @piesciuk2000
    @piesciuk2000 Год назад +4

    Ja mam oczyszczalnie która składa się z szamba głównego w którym zatrzymują się frakcje grube, następnie komora z napowietrzaniem i następny odstojnik i komora czystej wody. Z komory pierwszej co trzy lata wybieram tylko taką gęstą już suchą skorupę rozdrabniam mieszam z kompostem i to używam jako nawóz wszystko rośnie jak na drożdżach.

  • @JanKowalski-gs8bg
    @JanKowalski-gs8bg Год назад +5

    Super kanał czekam na kolejne odcinki i kolejnych super bohaterów!

  • @iwonawisniewska-lopez2302
    @iwonawisniewska-lopez2302 Год назад +3

    Wow! Interesująca technologia

  • @Przyziemni
    @Przyziemni Год назад +2

    Fajna sprawa , słyszeliśmy o tego typu kompostowaniu w programie OFFGRID with DOUG STACY świetnie to opisali :)

  • @ewa2114
    @ewa2114 Год назад +2

    Można ulepszyć i zamontować deskę separacyjną płynne osobno, twarde osobno. Bo mocz jest świetnym nawozem na już tylko trzeba rozcieńczuć 1:10. A twarde musi się przerobić.

  • @agencjadetektywistycznaace4549
    @agencjadetektywistycznaace4549 Год назад +4

    Hej Ramsey Jak można by było dałbym suba 10 razy ;-) .Pozdrawiam

  • @iliakomarenko6099
    @iliakomarenko6099 Год назад +2

    Ale fajni ludzie.

  • @RktMovies
    @RktMovies Год назад +3

    Dziękujemy.

    • @RamseyUnited
      @RamseyUnited  Год назад +2

      Dziękuję bardzo za wsparcia! 💪 - Jonathan

    • @RktMovies
      @RktMovies Год назад +2

      @@RamseyUnited to ja dziękuję. Ciekawa i ważna tematyka. Wartościowi ludzie. Proszę o więcej !

  • @fittata_keto81
    @fittata_keto81 Год назад +1

    Wielkie dzięki 🩵💎💙

  •  Год назад +3

    Lepsza ale droższa jest przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem roślinnym doczyszczającym ścieki 😉

    • @RamseyUnited
      @RamseyUnited  Год назад

      Czy znasz osoba, która ma coś takiego? Jestem ciekawy

    •  Год назад +1

      @@RamseyUnited nie kojarzę żadnego rolnika z takim czymś 🤔

    • @kathpearl876
      @kathpearl876 Год назад

      Pytanie co to znaczy lepsza. Najlepsze jest oddzielenie fekaliów od moczu i brak konieczności używania wody na starcie.
      Jeśli chcemy toaletę tradycyjną i oczyszczalnię biologiczną - to musimy dołożyć energii elektrycznej na natlenianie złoża. Jak się pompa zepsuje, to mamy g.wniany problem.
      Jest też możliwość budowy toalety hydroponicznej - gdzie tworzymy w formie kaskady kilka oczek wodnych oddzielonych od gruntu. Takie coś zadziała grawitacyjnie i bez prądu. W sumie wodę do spłukiwania można pobierać z ostatniej kaskady i tłoczyć niedużą pompką elektryczną lub ręczną.

  • @ellyzabethnotyourbiznes1645
    @ellyzabethnotyourbiznes1645 Год назад +1

    Ciekawe rozwiazania do wykorzystania poza podworkiem koło domu. 🤔
    Serdecznosci.😊

  • @malgorzatamaciejak9425
    @malgorzatamaciejak9425 Год назад +1

    Piekny program!

  • @MrCypis88
    @MrCypis88 Год назад +1

    Super 👍

  • @beatricerexros5397
    @beatricerexros5397 Год назад +2

    Swietne informacje - dzięki 🤩
    Mieszkam w Szwecji I takich kompostujacych toalet sporo widziałam.
    Czy nie można używać jako kompostu ludzkich extrementow nawet jak ludzie są veganami?
    Przecież krowi nawóz należy używać, a od ludzi na diecie totalnie veganskiej to dlaczego nie? 🤔

  • @kotka_dorotka9517
    @kotka_dorotka9517 Год назад +2

    Masz lajka i super robota!

  • @WiejskieInspiracjePL
    @WiejskieInspiracjePL Год назад +3

    I gratulacje z okazji 30 tys... My czekamy na 40 tys ;)

  • @MrNiezlykanal
    @MrNiezlykanal 10 месяцев назад

    Mr Thomas, robisz szambo z odstojnikiem, puszczasz rury dziurawe w grunt, do szamba dajesz dobre bakterie, co jakiś czas ( zależy jaki jest duży) wybierasz tylko z odstojnika stały element, który dzięki bakteriom jest pięknie już przerobiony. Czyli prawie nic przy tym nie robisz 😑

  • @janzamorski1304
    @janzamorski1304 Год назад +2

    👍👍👍

  • @Kalpapada
    @Kalpapada Год назад

    Super! Też używam toalet kompostujących w swoim siedlisku. Już od 2015 roku siedlisku zapewniam super jakości kompost, przerobiony metodą na gorąco 😊
    Zapraszam do siebie na Podkarpacie Jonathan 😃

  • @agaitomekwit9378
    @agaitomekwit9378 Год назад +4

    a jak wygląda rzeczywistość ? Robisz jedynkę i dwójkę do potwora w domu ,spuszczasz wodę ,płynie do tzw. oczyszczalni a potem trafia to do rzek i tym sposobem sami sobie "ulepszamy" wodę do picia. pytanie co jest lepsze ?!

    • @agaitomekwit9378
      @agaitomekwit9378 Год назад +1

      @Raving Rabbit też może być ,patrząc na to co z kranu płynie

  • @donaldtusk3843
    @donaldtusk3843 Год назад +1

    Ciekawe czym się różni ludzki kompost od świńskiego który nie wymaga wysokich temperatur i można go używać

  • @luckylukasz7083
    @luckylukasz7083 Год назад

    Myślę że na takim piasku można się nauczyć uprawiać

  • @Stanislaw721
    @Stanislaw721 Год назад

    Wszystko fajnie ale jak opróżniacie "wkład"?

  • @reniakojder4804
    @reniakojder4804 Год назад +1

    😀

  • @beatafrankowska1715
    @beatafrankowska1715 Год назад +1

    A po jakim czasie bezpiecznie byłoby można użyć go do uprawy warzyw ? Czy jest jakaś alternatywa jego wykorzystania poza drzewkami ?

    • @elzbietadobrowolska9200
      @elzbietadobrowolska9200 Год назад +2

      po 3 latach kompostowania można wykorzystać pod drzewa, nigdy pod rośliny okopowe lub rośliny do bezpośredniego spożycia (szczypiorek). tak przynajmniej robią to w Walii.

    • @beatafrankowska1715
      @beatafrankowska1715 Год назад +1

      @@elzbietadobrowolska9200 bardzo dziękuje za odpowiedz. Rozumiem że chodzi o drzewka leśne nie owocowe? Chociaż zastanawiałam się nad dodawaniem w partiach do zwykłego kompostownika tego „ obornika” ... Tym bardziej że nie będę miała go w dużych ilościach ( działka ROD 1 osoba ..max 3 osoby .. i to okazjonalnie) . Niestety nie ma w necie żadnych informacji o patogenach w takim 3-letnim kompoście , możliwości dodawania go do zwykłego kompostu w celu neutralizacji / przerobienia , itp . Będę wdzięczna za jakąkolwiek informacje w tej kwestii . Pozdrawiam serdecznie z Gdyni

    • @beatafrankowska1715
      @beatafrankowska1715 Год назад +1

      @@miroslawamarcinkowska1953 ale rozumiem że mówi pani świeżej/ mokrej materii? . Po trzech latach kompostowania z trocinami czy spalonym drzewem ( na gorąco) ta materia jest już sucha ( taki miał trzcinowy/ próchniczy)

    • @Bazyl217
      @Bazyl217 Год назад +1

      Jest jeszcze jeden temat, aby to miało sens musimy bardzo uważać na to kto i w jakich ilościach stosuje antybiotyki, które mogą zniweczyć nasz wysiłek😊 nie jest to pożądany odpad w naszym kompoście/toalecie ekologicznej. Za to ktoś kto załatwi tzw „I” pod słabo zaaklimatyzowana roślinę/ krzew/ drzewo ze słabym systemem korzennym a jest w trakcie brania antybiotyki to może ją załatwić. Sprawdzone na tujach

  • @tomekm4732
    @tomekm4732 Год назад

    Tu ludzie kombinują z zawartością toalety.
    A w mojej okolicy 100hektarowcy biorą szłam z oczyszczalni i dają na pola.
    Śmierdzi jak diabli .
    Ale jak pięknie rośnie kukurydza albo rzepak.....

  • @janbiskup1529
    @janbiskup1529 Год назад +2

    Siema

  • @boryskrupa5102
    @boryskrupa5102 Год назад

    mydło to sól sodowa - nie nadaje się do nawożenia czegokolwiek.

  • @kajakoweprzydasie
    @kajakoweprzydasie Год назад

    Jak rozwiązaliście sprawę wody użytkowej? Prysznic, mycie rąk, zmywanie naczyń?