Дякую за відео, нагадали про літо.🌞Вітання з Житомирщини. І у нас була цього літа мозаїка. Але це така дрібниця... Якби вже і пропали ті огірки з кабачками, аби лишилися живими і здоровими наші хлопці. Хай береже їх Господь.
Безумовно. Але, на жаль, це дуже низька ціна (пропажа овочів). Наше завдання - допомагати захисникам, а не просто вірити в ЗСУ. А город - то для продовольчої безпеки, якоїсь розради та, власне, і для того, щоб підгодувати наших військових.
Слава Україні та її мужнім захисникам! Останніми роками сію огірки, крім теплички, на відкритому грунті, ставлячи 3 гілки, за принципом піраміди. Виходить такий собі вігвам. Потім підв'язую, трошки мульчую і отримуємо гарні результати. Огірки є до морозів (Полтавська область, Кременчук)
Дякую за відео, Оксано! Хочу підкреслити деяку особливість Вашої роботи: немає отих зазивних заголовків, яких ніби потребує ютуб, аби збільшити аудиторію перегляду. Бо, мабуть, Ви цю аудиторію поважаєте і цінуєте за її зацікавленість саме у такому контенті. Бо ж скільки є заголовків, які зовсім не відповідають сказаному у відео. Отож вважаю, що треба так і тримати далі!
Дякую за Ваш відгук. Вважаю, що такі маніпуляції є обманом. Ще нетерпима до тих, хто агресивно щось рекламує. А тих, хто для розширення аудиторії веде два канали - україномовний і ка))апськомовний - ненавиджу (можливо, це занадто грубо, але інакше не можу). Українська - це тренд, а ворожа - це гроші? Як ще до них ставитися? Так само і стосовно тих, хто все ще не переходить на українську. Є й такі, хто дає очні інтерв'ю ка))апським блогерам. Як відвадити людей від них? Ось над цим і працюю. Разом зі своїми підписниками і глядачами. Переможемо!
На городі також є вірусна мозаїка, декілька років вирощую огірки Пролікс, спеціально виведений гібрид для відкритого грунту, останні плоди зібрав в кінці вересня. Висаджував стійкі до мозаїки гібриди кабачків Ангеліна, Карізма і Арал, Ангеліна і Арал плодоносили до початку жовтня поки мороз не побив, Карізма по якісь причині всохла в середині серпня. Кавун Оранж Кінг також вирощую, цей гібрид рахується самий солодкий серед оранжевих
Оранж Кінг я вирощувала в цьому році. Дійсно, зійшов , посіяний в грунт, але краще розсадою і ,як можна раніше, вже в теплу землю, тоді встигне визріти. Дуже солодкий і смачний, обігнав червоні кавуни по всіх параметрах. Оранж Лакшері F1 теж з цієї серії👍👍 Дякую за огляд. Дуже актуально про вибір сортів!
Доброго вечора. Дякую ,що ділитись своїм досвідом. Хоч я теж блогер,але у мене стільки досвіду ще не має,тому якщо є час ,переглядаю ваші відео. Хочу теж з вами поділитись які гібриди чи сорти мені сподобались. Кавун Шуга Єлоу F1 дуже солодкий кавун і радує ,що усі дозріли,хоч живу у Львівській обл. Огірок “Посухостійкий”сорт фірми “Яскрава”плодоносив до жовтня у відкритому ґрунті і не хворів. Вирощувала гібриди огірків Маша,Артист,Зозуля,Бейбі в теплиці до листопада,гарно родили і не хворіли.Але я завжди користувалась сироваткою для профілактики.
Вітаю. Дякую за Ваш коментар. Огірків я вирощувала багато різних. Значна частина з них - як близнюки за смаком і виглядом. Тому зараз беру до уваги їхню стійкість до хвороб. А от кавунами я ще серйозно не займалась (крім АУ Продюсер ніякі і не сіяла - вони безпрограшні), бо лиш 4 сотки маю города, але буду намагатись і з ними потоваришувати. Щодо обробок - я фанат біопрепаратів для усіх рослин.
Героям слава! Дякую, пані Оксано, за відео! Я висаджую на ранню продукцію завжди чотири огірка в теплицю у 20-ти літрові відра. За сім років випробувала пʼять сортів і залишила тільки сорт огірка Гуннар F1. У відкритий ґрунт висаджую огірки Капрікорн, Платіну і Бйорн.
Дякую за цікаві відео. Що стосується гарбуза декілька років вирощую матільду дуже добре храниться в мене більше півтора року у хаті пролежав . Огірок мертус 4шт росли це дуже багато неможливо з'їсти у чотирьох. Артіка, лютояр, звичайні огірки усе теж добре родять. Кабачок клавілі після років 20 вирощування перейшов на марселла . Кавун це моя слабкість вже багато років займаюсь. Оранж Кінг він вже приївся сажу декілька, шуга єллоу ще представник жовтих овальної форми 3-4кг дуже багато на кущі, смачні. Бедуін, ред Стар, леді, червоні смачні, від сорту фарао відмовився дуже великі ростуть за роз не з'їсти не зручно. В мене більше 16кг. По кавунах найголовніше це гарна розсада . І дуже багато інших рослин горд дозволяє 53 сотки
Оце Ви даєте!)) Це я про кавуни. У мене мало місця - 4 сотки)). Але, якдасть Господь здоров'я і благополуччя, обов'язково буду намагатись. Тоді звернуся до Вас на консультацію. Бо сучасні гібриди мають певні тонкощі, тому до чужого досвіду треба прислухатися.
Дуже дякую за таке цікаве відео,за ваші спостереження і висновки що до вирощування огірків,кабачків та гарбузів. Деякі ваші поради стосовно до тіневиносливості огірків треба взять до уваги, бо сама теж вирощую багато сортів.З салатних хочу порадить Салім F-1,він по ціні набагато дешевше Мертуса і теж врожайний,смачний.Ще раз дякую за поради,гарних вам врожаїв,а нам всім перемоги
Мені подобається Тамерлан F1 - теж достатньо дешевий. Щось мені підказує, що ці імена з тюркським корінням (Салім, Тамерлан) - дають дуже подібним гібридам)
Дякую пані Оксано за вашу працю. Якраз добралась до квашених баклажанів по вашому рецепту. Це просто феєрверк смаку! Шкода що заквасили лише дві трилітровки. Жовтий кавун трапився мені в одному з пакетиків ( певне пересортиця ), то незважаючи на малий розмір був дуже солодкий. Тепер куплю спеціально такий сорт.
Дякую пані Оксана за огляд. Кабачки Іскандер також люблю садити.Я саджу насіннячко прямо в грунт і все добре виходить.Робила експеримент з насінням,що зібрала з кабачків осінню. Посіяла на другий рік, плоди були чудові,хоча і F1. Зацікавила Зелена куля,просто для колекції і краси. На все добре. Подяка Нашим Героям,що закривають собою нас від орди болотної.❤❤❤
Дякую за працю. Після вашої розповіді з'явилось бажання спробувати виростити кавуни. Завжди стримував острах, що не встигнуть дозріти. Живу на північному заході України.
По-перше, дякую за огляд. По-друге, з огірками треба збиратись з думками і тоді робити порівняння з вашими. сьогодні, будемо вважати погода не льотна. Можу тільки сказати, що в минулому році садили огірок Артист. Ну, він нам дав жару, хоча було написано, що виключно жіночі квіти. Мужики, як поперли, що тільки не робили... Огірки вирощуємо виключно в теплицях, у нас одна шістка і дві вісімки. Сівооборот забезпечуємо. Кабачки виключно відкритий грунт. Садимо 5 кущів на грядку білий, жовтий, темно зелений. Назви всім відомі. Хватає навіть на компостну кучу. З гарбузом не склалося, я не люблю його запах і смак, дружина іноді вживає, але не фанатка. Якщо дуже захочеться, візьму у сусідки, та вона й сама набивається з ними. Отаке воно багатосерійне кіно. Щасти всім
Дякую за коментар. Спробуйте Рожевий банан. У нього майже нема гарбузового запаху і смаку, є трохи дещо бананового. А з часом при зберіганні взагалі смак банана посилюється. А зібратися з думками, можливо, заважають потужні геомагнітні збурення. Саме цими днями вирують.
Теж купляла безнасінний кавун 3 шт з запилювачем оранж кинг. В мене була краща сітуація, зійшов 1 сид зеро и оранж кинг. Дуже смачні ці гібриди, на слідуючий рік теж замовила.
Вітаю, Оксано! Дякую за цікаве та корисне відео. Я так бачу, ви та більшість садової спільноти вирощуєте гібриди. Зараз насіння переважно таке продається. Я чомусь з осторогою до гібридів, мовляв, вони неприродні, некорисні. Розвійте мої сумніви, чому зараз така ситуація склалась і чому варто вирощувати і споживати гібриди? Дослухаюсь до Ваших порад.
Вітаю. Близько року тому я вже спробувала висвітлити цю тему, хоча, можливо, трохи з іншого боку. Це було одне з перших моїх відео і воно ось тут: ruclips.net/video/r8_19jeDgVE/видео.html Але тема ця вічна, тому спробую якось незабаром доповнити свої висновки.
Гібрид - це просто перехресне запилення споріднених видів. І у природі таке трапляється. Це одна з причин мутації,що дає більшу змогу до пристосування Тільки у природі виживає найсильніший. А на городі - найврожайніший.
Дякую за цікавий огляд. У нас цього року мозаїки не було, ми з вами майже поряд (північ Сумщіни). Саджала різні сорти та гібриди кавунів, у цьому році найкращим був сорт - АУ Продюсер, рекомендую, з гібридів - Арашан, а ще з сортів - Північне сяйво, але був маленький.
Так АУ Продюсер - то безпрограшний варіант. Вирощувала. Але я кавунами, зазвичай, не захоплююсь - тісно на 4 сотках)). То була просто допитливість - безнасінний кавун).
Чесно кажучи, не вивчала глибоко цього питання, але температура приблизно така і була. То був емоційний порив)). Одна консультантка у магазині (насіння купувала не у неї) відзначила, що ймовірність успіху досить мала, тому більше не продають таке насіння. Якщо буде час і натхнення - спробую колись. Але не тепер, бо насіння не з дешевих, а витрачати ресурси зараз варто лише на допомогу Збройним Силам.
Безнасінневий кавун я теж купувала і в мене також не зійшов, але коли шукала інформацію про нього ,то з'ясувалося що при посіві і проростанні температура землі має бути що найменше 30, а ще краще 35 градусів.
Три роки кабачки вражає вірусна мозаїка. Минулого року майже всі захворіли. Цього літа пару штук почало крутити,пробувала лікувати,видалила. Інші росли добре. Через дорогу був покинутий років на 2 город ,кабачки зовсім не хворіли. Насіння своє. Зебра,Золотинка,Оранжове диво,Чорний красень. Можливо,перезапилене,але колір плоду відповідає.Огірків один сорт хворів. Помітила,коли огірки були з півметра. Висмикнула одразу. Інші,не тільки гібриди,а й дешеві сорти з АТБ росли гарно. Відкритий грунт,по землі.
Добрий вечір. Я садила кавуни Чарльстон Грей, виросли і великі і малі, але були не солодкі. Мабудь сонця було замало.Дякую Вам за відео. Тихого вечора.
Дякую за інформацію. А в мене чомусь кабачок в теплиці не захотів завʼязувати плодів, тільки листя гнав та і все. Так і не зрозуміла, чому так вийшло. Якщо хтось допоможе - буду вдячна.
Вітаю. У цьому випадку цікаво, чи були квіти взагалі (хоча б чоловічі). А найперше - чи був він партенокарпічним гібридом. Якщо це був лінійний сорт або комахозапильний гібрид, то в тепліці ймовірність плодоношення його мала.
@@2v4vomelnyk0v2v квіти були спочатку чоловічі, потім і жіночі зʼявилися. Але кабачки не завʼязувалися. А сорт не памʼятаю, але точно було на пакеті написано, що можно в теплиці вирощувати
Пані Оксано, підкажіть,будь ласка, якщо на каві спитій,яку я збираю,з'явилась пліснява (бо збираю в закриту ємність) чи можна нею мульчувати? Чи треба якось обробити її? Чи вона взагалі вже не годиться?
Можна. Нічим обробляти не треба. От тільки краще висушуйте її - тоді не прийдеться самій дихати пеніцилами. Бо це, хоч і не є небезпечним, але краще таки ними не дихати. Якщо вже маєте плісняву, змочіть водою перед тим, як працювати з нею, щоб не пилила спорами. Рослинам, грунту ніяк не завадить - однаково програє у конкурентній боротьбі.
Непоганий гарбуз баттернат, він, здається, теж із мускатних. Кавуни сіяла декілька разів, але навіть зав'язі жодної не було. Спробую рекомендований Вами оранжевий
Добрий день.Я вже в попередньому Вашому відео,питав як використовувати вирощену триходерму для обробки землі.Ви казали,шо тієї триходерми,в півлітровій баночці вистачить на весь сезон,але нічого не сказали,як це розводити,в яких пропорціях і чим.Буду вдячний,якшо відповісте.
Півлітрової баночки вистачить, щоб розмножувати (!) її на увесь сезон. Бо розводити її треба грамів 100 на відро води. Застосовувати можна по-різному, але регулярно: вносити у посадкову лунку, додавати при поливі, обприскувати (хоча це гриб грунтовий, тому краще оприскувати по вологому грунту і нижній частині стебла і листя). Можна використовуати у складі "коктейлів" біопрепатарів. Регулярно - це означає раз на 7-10 днів, бо в умовах жари і посухи гриб частково гине або стає неактивним. Тому треба вносити регулярно для зміщення рвноваги мікроорганізмів у грунті у бік саме цієї конкутентної мікрофлори. Також триходерму вносять у якості деструктора, який переробляє органічні залишки восени і навесні. У такому разі одночасно знищуються деякі патогени, які залишаються на цих залишках.
Нашій родині дуже подобається гарбуз рожевий банан: добре плодоносить, тонкокорий, довго зберігається, на смак солодкий, швидко вариться. Ми дуже ним задоволені, вирощуємо кілька років. Один недолік, а можливо і ні: в нього жовта м'якоть, а не помаранчева, як у багатьох інших мускатних гарбузів. Купуйте насіння, вирощуйте неординарні плоди і насолоджуйтеся!!!
Переливи небезпечні розвитком гнилей, чорної ніжки, інших грибних хвороб. Це майже не пов'язано з освітленням. Якщо такі перевливи будуть частими/регулрними, це загрожує загибеллю розсади. Саме для цього роблять дренажні отвори, додають перліт, а також використовують інші "запобіжні" заходи
Рожевий банан цього року вирощувала вперше. З трьох рослин виросло 4 штуки довжиною 60 см і 6 отаких,як у відео +-. Цікавий сорт. Третину з'їли. Пагано,що насіння товсте і тверде. Б'ю для синиць блендером. Вирощувала Банан як і інші гарбузи. Розсадою. У лунку клала з піввідра кропиви та іншої трави. Чорнозем. Поки молоді були,пару раз підливала трав'яним настоєм з курячим послідом.
На колір і смак - товариш не всяк! Хіба Вас не вчили, як коректно виражати власні судження?! Якби ще й чужою думкою цікавились, то б помітили, що не одній мені він подобається.
Дякую за відео, нагадали про літо.🌞Вітання з Житомирщини. І у нас була цього літа мозаїка. Але це така дрібниця... Якби вже і пропали ті огірки з кабачками, аби лишилися живими і здоровими наші хлопці. Хай береже їх Господь.
Безумовно. Але, на жаль, це дуже низька ціна (пропажа овочів). Наше завдання - допомагати захисникам, а не просто вірити в ЗСУ. А город - то для продовольчої безпеки, якоїсь розради та, власне, і для того, щоб підгодувати наших військових.
Слава Україні та її мужнім захисникам! Останніми роками сію огірки, крім теплички, на відкритому грунті, ставлячи 3 гілки, за принципом піраміди. Виходить такий собі вігвам. Потім підв'язую, трошки мульчую і отримуємо гарні результати. Огірки є до морозів (Полтавська область, Кременчук)
Дякую Вам, пані Оксано, за корисні поради та гарно поданий матеріал.
Разом до перемоги.
Слава нашим захисникам України!!!
Дякую Вам за відгук. Переможемо!
👍💪✌ Дякую за відео і цікаві спостереження. Бажаю миру і добра.
Дякую за відео, Оксано! Хочу підкреслити деяку особливість Вашої роботи: немає отих зазивних заголовків, яких ніби потребує ютуб, аби збільшити аудиторію перегляду. Бо, мабуть, Ви цю аудиторію поважаєте і цінуєте за її зацікавленість саме у такому контенті. Бо ж скільки є заголовків, які зовсім не відповідають сказаному у відео. Отож вважаю, що треба так і тримати далі!
Дякую за Ваш відгук. Вважаю, що такі маніпуляції є обманом.
Ще нетерпима до тих, хто агресивно щось рекламує. А тих, хто для розширення аудиторії веде два канали - україномовний і ка))апськомовний - ненавиджу (можливо, це занадто грубо, але інакше не можу). Українська - це тренд, а ворожа - це гроші? Як ще до них ставитися? Так само і стосовно тих, хто все ще не переходить на українську. Є й такі, хто дає очні інтерв'ю ка))апським блогерам. Як відвадити людей від них? Ось над цим і працюю. Разом зі своїми підписниками і глядачами. Переможемо!
Згідна з вами на100%
На городі також є вірусна мозаїка, декілька років вирощую огірки Пролікс, спеціально виведений гібрид для відкритого грунту, останні плоди зібрав в кінці вересня. Висаджував стійкі до мозаїки гібриди кабачків Ангеліна, Карізма і Арал, Ангеліна і Арал плодоносили до початку жовтня поки мороз не побив, Карізма по якісь причині всохла в середині серпня. Кавун Оранж Кінг також вирощую, цей гібрид рахується самий солодкий серед оранжевих
"вважається найсолодшим" ❤
Щиро дякую.дуже приємно Вас слухати. Слава Україні.
Оранж Кінг я вирощувала в цьому році. Дійсно, зійшов , посіяний в грунт, але краще розсадою і ,як можна раніше, вже в теплу землю, тоді встигне визріти. Дуже солодкий і смачний, обігнав червоні кавуни по всіх параметрах. Оранж Лакшері F1 теж з цієї серії👍👍
Дякую за огляд. Дуже актуально про вибір сортів!
Дякую за Ваші спостереження та цікаву інформацію.
Дякую, цікаво все, що Ви розказуєте. Здоров'я Вам, і Перемоги нам:) Хай Бог береже наших захисників.
Доброго вечора.
Дякую ,що ділитись своїм досвідом.
Хоч я теж блогер,але у мене стільки досвіду ще не має,тому якщо є час ,переглядаю ваші відео.
Хочу теж з вами поділитись які гібриди чи сорти мені сподобались.
Кавун Шуга Єлоу F1 дуже солодкий кавун і радує ,що усі дозріли,хоч живу у Львівській обл.
Огірок “Посухостійкий”сорт фірми “Яскрава”плодоносив до жовтня у відкритому ґрунті і не хворів.
Вирощувала гібриди огірків Маша,Артист,Зозуля,Бейбі в теплиці до листопада,гарно родили і не хворіли.Але я завжди користувалась сироваткою для профілактики.
Вітаю. Дякую за Ваш коментар. Огірків я вирощувала багато різних. Значна частина з них - як близнюки за смаком і виглядом. Тому зараз беру до уваги їхню стійкість до хвороб. А от кавунами я ще серйозно не займалась (крім АУ Продюсер ніякі і не сіяла - вони безпрограшні), бо лиш 4 сотки маю города, але буду намагатись і з ними потоваришувати. Щодо обробок - я фанат біопрепаратів для усіх рослин.
Героям слава! Дякую, пані Оксано, за відео! Я висаджую на ранню продукцію завжди чотири огірка в теплицю у 20-ти літрові відра. За сім років випробувала пʼять сортів і залишила тільки сорт огірка Гуннар F1. У відкритий ґрунт висаджую огірки Капрікорн, Платіну і Бйорн.
Дякую Вам за корисні поради!
Дякую за вашу роботу! Слава ЗСУ!
Дякую за цікаві відео. Що стосується гарбуза декілька років вирощую матільду дуже добре храниться в мене більше півтора року у хаті пролежав . Огірок мертус 4шт росли це дуже багато неможливо з'їсти у чотирьох. Артіка, лютояр, звичайні огірки усе теж добре родять. Кабачок клавілі після років 20 вирощування перейшов на марселла . Кавун це моя слабкість вже багато років займаюсь. Оранж Кінг він вже приївся сажу декілька, шуга єллоу ще представник жовтих овальної форми 3-4кг дуже багато на кущі, смачні. Бедуін, ред Стар, леді, червоні смачні, від сорту фарао відмовився дуже великі ростуть за роз не з'їсти не зручно. В мене більше 16кг. По кавунах найголовніше це гарна розсада . І дуже багато інших рослин горд дозволяє 53 сотки
Оце Ви даєте!)) Це я про кавуни. У мене мало місця - 4 сотки)). Але, якдасть Господь здоров'я і благополуччя, обов'язково буду намагатись. Тоді звернуся до Вас на консультацію. Бо сучасні гібриди мають певні тонкощі, тому до чужого досвіду треба прислухатися.
Дякую за цікаве відео
Дуже дякую за таке цікаве відео,за ваші спостереження і висновки що до вирощування огірків,кабачків та гарбузів. Деякі ваші поради стосовно до тіневиносливості огірків треба взять до уваги, бо сама теж вирощую багато сортів.З салатних хочу порадить Салім F-1,він по ціні набагато дешевше Мертуса і теж врожайний,смачний.Ще раз дякую за поради,гарних вам врожаїв,а нам всім перемоги
Мені подобається Тамерлан F1 - теж достатньо дешевий. Щось мені підказує, що ці імена з тюркським корінням (Салім, Тамерлан) - дають дуже подібним гібридам)
Дякую пані Оксано за вашу працю. Якраз добралась до квашених баклажанів по вашому рецепту. Це просто феєрверк смаку! Шкода що заквасили лише дві трилітровки.
Жовтий кавун трапився мені в одному з пакетиків ( певне пересортиця ), то незважаючи на малий розмір був дуже солодкий. Тепер куплю спеціально такий сорт.
Дякую за Ваш відгук
Дуже дякю!
Дякую за розгорнуту інформацію.Дуже пізнавально і корисно.
Слава Україні і слава ЗСУ!!!
Слава Україні! Дякую за чудову нагоду побачити цікаву інформацію.
Я саджу Арабатський гарбуз і він мені подобається.І кашу варю,і тушкую.
Дякую пані Оксана за огляд.
Кабачки Іскандер також люблю садити.Я саджу насіннячко прямо в грунт і все добре виходить.Робила експеримент з насінням,що зібрала з кабачків осінню.
Посіяла на другий рік, плоди були чудові,хоча і F1.
Зацікавила Зелена куля,просто для колекції і краси.
На все добре.
Подяка Нашим Героям,що закривають собою нас від орди болотної.❤❤❤
Доброго вечора пані Оксана! Дякую за ваш досвід! Дякую за огляд та рекомендації! Всього найкращого! Миру всім нам ❤️💛 💙
Дякую! Дуже цікаво 😊
Дякую за працю. Після вашої розповіді з'явилось бажання спробувати виростити кавуни.
Завжди стримував острах, що не встигнуть дозріти. Живу на північному заході України.
Вітаю. Спробуйте через розсаду для першого разу - то достигнуть.
Дякую
По-перше, дякую за огляд. По-друге, з огірками треба збиратись з думками і тоді робити порівняння з вашими. сьогодні, будемо вважати погода не льотна. Можу тільки сказати, що в минулому році садили огірок Артист. Ну, він нам дав жару, хоча було написано, що виключно жіночі квіти. Мужики, як поперли, що тільки не робили... Огірки вирощуємо виключно в теплицях, у нас одна шістка і дві вісімки. Сівооборот забезпечуємо. Кабачки виключно відкритий грунт. Садимо 5 кущів на грядку білий, жовтий, темно зелений. Назви всім відомі. Хватає навіть на компостну кучу. З гарбузом не склалося, я не люблю його запах і смак, дружина іноді вживає, але не фанатка. Якщо дуже захочеться, візьму у сусідки, та вона й сама набивається з ними. Отаке воно багатосерійне кіно. Щасти всім
Дякую за коментар. Спробуйте Рожевий банан. У нього майже нема гарбузового запаху і смаку, є трохи дещо бананового. А з часом при зберіганні взагалі смак банана посилюється.
А зібратися з думками, можливо, заважають потужні геомагнітні збурення. Саме цими днями вирують.
@@2v4vomelnyk0v2vДякую, якщо знайду насіння, спробую
Як не знайдете - напишіть. Вишлю Вам свого, зібраного. Можу ще й спаржі насіння заразом надіслати. Усе безкоштовно, окрім за пересилання.
@@2v4vomelnyk0v2vДякую, думаю, що в Харкові можна знайти все
Ніколи не зустрічала сорт кабака "Рожевий банан",а хотілося б придбати,чи є така можливість ?@@2v4vomelnyk0v2v
Дякую ❤🙏
Дякую
Теж купляла безнасінний кавун 3 шт з запилювачем оранж кинг. В мене була краща сітуація, зійшов 1 сид зеро и оранж кинг. Дуже смачні ці гібриди, на слідуючий рік теж замовила.
Вітаю, Оксано! Дякую за цікаве та корисне відео. Я так бачу, ви та більшість садової спільноти вирощуєте гібриди. Зараз насіння переважно таке продається. Я чомусь з осторогою до гібридів, мовляв, вони неприродні, некорисні. Розвійте мої сумніви, чому зараз така ситуація склалась і чому варто вирощувати і споживати гібриди? Дослухаюсь до Ваших порад.
Вітаю. Близько року тому я вже спробувала висвітлити цю тему, хоча, можливо, трохи з іншого боку. Це було одне з перших моїх відео і воно ось тут: ruclips.net/video/r8_19jeDgVE/видео.html
Але тема ця вічна, тому спробую якось незабаром доповнити свої висновки.
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую! Подивлюсь.
Гібрид - це просто перехресне запилення споріднених видів. І у природі таке трапляється. Це одна з причин мутації,що дає більшу змогу до пристосування
Тільки у природі виживає найсильніший. А на городі - найврожайніший.
Дякую за цікавий огляд. У нас цього року мозаїки не було, ми з вами майже поряд (північ Сумщіни). Саджала різні сорти та гібриди кавунів, у цьому році найкращим був сорт - АУ Продюсер, рекомендую, з гібридів - Арашан, а ще з сортів - Північне сяйво, але був маленький.
Так АУ Продюсер - то безпрограшний варіант. Вирощувала. Але я кавунами, зазвичай, не захоплююсь - тісно на 4 сотках)). То була просто допитливість - безнасінний кавун).
Якась хитрість є у пророщуванні насінин безнасін.кавуна.Ніби треба тепло до 30град,але можу помилитись.А оранж кінг садила,дуже солодкий,сподобався
Чесно кажучи, не вивчала глибоко цього питання, але температура приблизно така і була. То був емоційний порив)). Одна консультантка у магазині (насіння купувала не у неї) відзначила, що ймовірність успіху досить мала, тому більше не продають таке насіння. Якщо буде час і натхнення - спробую колись. Але не тепер, бо насіння не з дешевих, а витрачати ресурси зараз варто лише на допомогу Збройним Силам.
Безнасінневий кавун я теж купувала і в мене також не зійшов, але коли шукала інформацію про нього ,то з'ясувалося що при посіві і проростанні температура землі має бути що найменше 30, а ще краще 35 градусів.
Я намагалась дотримуватися саме цієї температури (полиця з лампою нагрівалась дуже сильно)
Три роки кабачки вражає вірусна мозаїка. Минулого року майже всі захворіли. Цього літа пару штук почало крутити,пробувала лікувати,видалила. Інші росли добре. Через дорогу був покинутий років на 2 город ,кабачки зовсім не хворіли. Насіння своє. Зебра,Золотинка,Оранжове диво,Чорний красень. Можливо,перезапилене,але колір плоду відповідає.Огірків один сорт хворів. Помітила,коли огірки були з півметра. Висмикнула одразу. Інші,не тільки гібриди,а й дешеві сорти з АТБ росли гарно. Відкритий грунт,по землі.
Спробуйте кабачок Ангеліна,має стійкість до вірусу мозаїки
Добрий вечір. Я садила кавуни Чарльстон Грей, виросли і великі і малі, але були не солодкі. Мабудь сонця було замало.Дякую Вам за відео. Тихого вечора.
Попелу їм,калію. І люблять спеку.
Дякую за інформацію. А в мене чомусь кабачок в теплиці не захотів завʼязувати плодів, тільки листя гнав та і все. Так і не зрозуміла, чому так вийшло. Якщо хтось допоможе - буду вдячна.
Вітаю. У цьому випадку цікаво, чи були квіти взагалі (хоча б чоловічі). А найперше - чи був він партенокарпічним гібридом. Якщо це був лінійний сорт або комахозапильний гібрид, то в тепліці ймовірність плодоношення його мала.
@@2v4vomelnyk0v2v квіти були спочатку чоловічі, потім і жіночі зʼявилися. Але кабачки не завʼязувалися. А сорт не памʼятаю, але точно було на пакеті написано, що можно в теплиці вирощувати
Кавілі у мене теж мозаїкою захворів,тому планую на слідуючий сезон "Іскандер".
Або Імператор. Він теж стійкий.
Пані Оксано, підкажіть,будь ласка, якщо на каві спитій,яку я збираю,з'явилась пліснява (бо збираю в закриту ємність) чи можна нею мульчувати? Чи треба якось обробити її? Чи вона взагалі вже не годиться?
Можна. Нічим обробляти не треба. От тільки краще висушуйте її - тоді не прийдеться самій дихати пеніцилами. Бо це, хоч і не є небезпечним, але краще таки ними не дихати. Якщо вже маєте плісняву, змочіть водою перед тим, як працювати з нею, щоб не пилила спорами. Рослинам, грунту ніяк не завадить - однаково програє у конкурентній боротьбі.
Непоганий гарбуз баттернат, він, здається, теж із мускатних. Кавуни сіяла декілька разів, але навіть зав'язі жодної не було. Спробую рекомендований Вами оранжевий
Так, Баттернат теж мускатний, дуже смачний. Я його вирощувала. Але, так вийщло, що у моїх спартанських умовах він не завжди вдавався.
Добрий день.Я вже в попередньому Вашому відео,питав як використовувати вирощену триходерму для обробки землі.Ви казали,шо тієї триходерми,в півлітровій баночці вистачить на весь сезон,але нічого не сказали,як це розводити,в яких пропорціях і чим.Буду вдячний,якшо відповісте.
Півлітрової баночки вистачить, щоб розмножувати (!) її на увесь сезон. Бо розводити її треба грамів 100 на відро води. Застосовувати можна по-різному, але регулярно: вносити у посадкову лунку, додавати при поливі, обприскувати (хоча це гриб грунтовий, тому краще оприскувати по вологому грунту і нижній частині стебла і листя). Можна використовуати у складі "коктейлів" біопрепатарів. Регулярно - це означає раз на 7-10 днів, бо в умовах жари і посухи гриб частково гине або стає неактивним. Тому треба вносити регулярно для зміщення рвноваги мікроорганізмів у грунті у бік саме цієї конкутентної мікрофлори. Також триходерму вносять у якості деструктора, який переробляє органічні залишки восени і навесні. У такому разі одночасно знищуються деякі патогени, які залишаються на цих залишках.
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую Вам за відповідь.
Вітаю.А що ви плануєте вирощувати в наступному році.
Незабаром зніму відео. А поки ще планую розповісти про свої враження від гібридів томатів, перці і баклажани. А також про батат - мій перший досвід.
Дякуємо за огляд!
Ви теплицю не притіняєте?
При потребі - притіняю. Коли дуже жарко.
Доброго дня, пані Оксано! Який Ваш досвід у вирощуванні батату?
Через пару днів буде відео. В цілому - позитивний (не дивлячись на посуху)
Вітаю вас, як раз рожевий банан в мене і не зійшов.
Прикро. Я вже кілька років використовую своє насіння. Сорт дуже вартий уваги
@@2v4vomelnyk0v2v спробую ще якось раз. Дякую. Підписана. Ви цікаво розповідаєте про хвороби рослинні, про хімікати.
Нашій родині дуже подобається гарбуз рожевий банан: добре плодоносить, тонкокорий, довго зберігається, на смак солодкий, швидко вариться. Ми дуже ним задоволені, вирощуємо кілька років. Один недолік, а можливо і ні: в нього жовта м'якоть, а не помаранчева, як у багатьох інших мускатних гарбузів. Купуйте насіння, вирощуйте неординарні плоди і насолоджуйтеся!!!
Жовті кавуни на Херсонщині до війни вирощували для продажу. Ціна була учетверо більша за червоноплідні.
А до нас ніколи не привозили на продаж жовтоплідних.
Героям слава! Дякую за відео. У цьому році кабачки і горох вразила борошниса роса.Розкажіть як ви боретесь з цією хворобою.
Доброго дня, а якщо під фітолампою 17.200.Це добре
Якщо 17200 - це показник люксометра, просто шикарно!
@@2v4vomelnyk0v2v дякую, вибачте ще за питання якщо перелила розсаду но вона під фітолампою це дуже погано.
Переливи небезпечні розвитком гнилей, чорної ніжки, інших грибних хвороб. Це майже не пов'язано з освітленням. Якщо такі перевливи будуть частими/регулрними, це загрожує загибеллю розсади. Саме для цього роблять дренажні отвори, додають перліт, а також використовують інші "запобіжні" заходи
Рожевий банан цього року вирощувала вперше. З трьох рослин виросло 4 штуки довжиною 60 см і 6 отаких,як у відео +-. Цікавий сорт. Третину з'їли. Пагано,що насіння товсте і тверде. Б'ю для синиць блендером.
Вирощувала Банан як і інші гарбузи. Розсадою. У лунку клала з піввідра кропиви та іншої трави. Чорнозем. Поки молоді були,пару раз підливала трав'яним настоєм з курячим послідом.
Синички дуже гарно смакують насіння цілиньке.
Може щось дізнаєтесь про цю кляту мозаїку,пишіть нам,будемо дивитись Ваші відео🥒
Рожевий банан не смачний!!!!
На колір і смак - товариш не всяк! Хіба Вас не вчили, як коректно виражати власні судження?! Якби ще й чужою думкою цікавились, то б помітили, що не одній мені він подобається.