Wbijanie rury stalowej o średnicy 219 mm Kretem / Maszyną Przeciskową MAX Siła Przebicia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Zadanie polegało na wbiciu rury stalowej o średnicy 219 mm i długości 18,5 metra, na głębokości 2 m, jako rury osłonowej dla instalacji doprowadzenia wody do nowych budynków rekreacyjno / wypoczynkowych. Instalacja miała przebiegać pod istniejącą, niedawno oddaną do użytku drogą asfaltową. Rura została zamówiona w dwóch odcinkach po około 9 metrów każdy. W tym wypadku było sporo miejsca na odpowiednio długi wykop startowy, by móc wbić te dwa odcinki, nie dzieląc ich na krótsze. Zawsze jednak gdy tego miejsca będzie nam brakować, wystarczy wbijać mniejsze odcinki rury, które trzeba tylko ze sobą pospawać w trakcie wbijania.
    Pamiętać należy, by przed przystąpieniem do instalacji, odpowiednio przygotować naszą rurę, to znaczy przespawać na jej początku dwa pierścienie: wewnętrzny oraz zewnętrzny, wykonane ze stalowego pręta o średnicy około 10-12 mm. Mają one za zadanie rozepchnąć grunt zaciskający się wokół wbijanej rury, co znacznie ułatwia wbijanie rury, zwłaszcza na długich odcinkach. Kaparka najpierw posłużyła do wykopania wykopów: startowego oraz końcowego, a potem pomogła we właściwym posadowieniu w wykopie startowym kolejnych odcinków wbijanej rury. Następnie maszyna przeciskowa została zamocowana na wbijanej rurze i rozpoczęła swoją pracę.
    Warto upewnić się, czy aby na pewno kret został zainstalowany we wbijanej rurze dokładnie w tej samej osi. Przykładowo odchylenie osi kreta o 10o w stosunku do osi wbijanej rury sprawia, że tracimy około 20% energii uderzenia maszyny przeciskowej. Niestety, bardzo trudne warunki gruntowe sprawiły, że całość operacji wbijania trwała do późnych godzin wieczornych. Mieliśmy tu do czynienia z twardym skupiskiem mocno ściśniętej gliny, która nie miała ujścia z wbijanej rury, przez co dodatkowo hamowała postęp we wbijaniu. Glina wypełniła nam spory odcinek jeszcze nie wbitej rury.

Комментарии • 6

  • @sawekpodlewski9067
    @sawekpodlewski9067 6 лет назад +1

    Glina ma to do siebie że przy wbijaniu rury nabiera się więcej urobku niż wbitej rury.
    Są sposoby na pozbycie się nadmiernego urobku .Można to zrobić chociażby dlatego że automatycznie zwalnia nam się miejsce na kolejną warstwę gliny i przyśpiesza samo wbijanie rury.
    1 z wielu sposobów.
    Wypalamy otwór po drugiej stronie co kret i wspawujemy w to miejsce mufę z gwintem i podłączamy powietrze.
    Kreta trzeba z pierścieniami zdjąć .
    Wydmuch trwa 3s. I rura czysta.
    Pozdrawiam przeciskaczy

  • @andrzej760129
    @andrzej760129 2 года назад

    Ile kosztuje wbicie 5 metrów rury fi 200

  • @bmlol1
    @bmlol1 5 лет назад

    Po co wpsawany ten pręt w środku i na zewnątrz ??

    • @TermaMachinery
      @TermaMachinery  5 лет назад +1

      Pręty te rozsuwają dodatkowo grunt wokół wbijanej rury. Dzięki temu redukujemy efekt zakleszczania się wbijanej rury w gruncie, przez co możliwe jest wbicie dłuższych odcinków. Pierścień wewnętrzny dodatkowo ułatwia późniejsze usunięcie gruntu z rury przy pomocy Tłoka pianowego i Płyty wydmuchowej. Zdecydowanie zalecamy wykonanie tych pierścieni przed rozpoczęciem wbijania.

  • @bmlol1
    @bmlol1 5 лет назад

    A to jest kret 130 ?