Mówię SPRAWDZAM - Wykonuję 25 prostych czynności na Linux Mint!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 ноя 2024

Комментарии • 62

  • @pawelj.7287
    @pawelj.7287 2 месяца назад +1

    Super poradnik jesteś drugim człowiekiem który w wiekszości pomija terminal i to mi się podoba ( chyba nie tylko mi ) tak to można zachęcać i nie ma tego działa działa tadam Super Filmik 👍 Pozdrawiam

  • @mcmc5240
    @mcmc5240 2 месяца назад +1

    bardzo dobry praktyczny poradnik dla początkujących i tych chcących przejść na Linuksa z "jedynie słusznego systemu"

  • @LinuxNaLaptopie_PL
    @LinuxNaLaptopie_PL 3 месяца назад +2

    Bardzo przydatne informacje. Pozdrowienia serdeczne.

  • @JACK_VI
    @JACK_VI 3 месяца назад +2

    Świetny materiał 😎✌🏻

  • @Grzechupointandshoot
    @Grzechupointandshoot 2 месяца назад

    Super film! czekam na więcej! Może nagrasz jakiś film o narzędziach do desingu itp. na linuxie ?

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад +1

      @@Grzechupointandshoot hej :) też będzie o tym nagranie, to na pewno!

    • @Grzechupointandshoot
      @Grzechupointandshoot 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie Super :D czekam na ten odcinek!

  • @penguin2137
    @penguin2137 3 месяца назад +1

    jeżeli chodzi o kompatybilność między Excelem a LO Calc - jedna rzecz, jaką zauważyłem, to makra.
    LibreOffice nie obsługuje VBA, zatem makra trzeba tam pisać w zwykłym Basicu - jest trochę inna składnia i nie ukrywam, że na początku miałem z tym duży problem ;p

    • @johnymnemonic4657
      @johnymnemonic4657 2 месяца назад

      Tylko sam MS widzi,że VB umiera.Następne wersje MS Office mogą nie obsługiwać VB.Przejdą na DotNET i makra będzie się pisać w C#.

  • @arkadiusz4717
    @arkadiusz4717 3 месяца назад

    Extra materiał, co to jest za motyw Linux, bo masz bardzo ładne zaokrąglenia.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      Hej :) o ile dobrze kojarzę to Orchis GTK Theme

    • @arkadiusz4717
      @arkadiusz4717 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie A jak zainstalować taki motyw bo on chyba nie jest dostępny tak domyślnie

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      @@arkadiusz4717 pobrałem motyw ze strony gnome-look org, rozpakowana paczkę wkleiłem do .local/share/themes i wtedy w ustawieniach motywów pojawi się ten wklejony :)

  • @rafi2437
    @rafi2437 День назад

    Nie mam nigdzie tej ikonki "ustawienia systemowe " gdzie ja znaleźć?

  • @zbiromax9228
    @zbiromax9228 3 месяца назад +1

    Dzięki za nowe wideo. Skaner I Drukarka to różnie bywa. Epson L386 lub 355 starszy....drukarka ok, skaner nie huhu. jest taki program driver ze sklepu gnom EpsonSkan2, ale działa to na Big Linux. A czym nagrywać wideo screen? Taki screen cast. OBS...tylko nie kumam? A możesz zrobić tutek o OBS? Serdeczności 🚀

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  3 месяца назад

      Hej :) o jakiej dystrybucji mówimy? Big Linux jest oparty o Archa, ja mówię o typowo debianowych systemach, bo z reguły producenci wypuszczają swoje sterowniki w paczkach .deb
      Co do skanera Epsona - powinni mieć na liście sterowników osobna paczkę do instalacji pod skanowanie, nie jestem przy PC ale możesz sprawdzić ich stronę po modelu, który wskazałes ;)

    • @zbiromax9228
      @zbiromax9228 3 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie biglinux to na manjaro. Obsługuje deb. Epsony pięknie wykrywa i obsługuje w pełni. Ale już Ubuntu i Debiany tylko drukarka bez skanera. Można znaleźć drivery u Epsona...ale mi coś średnio wychodzi instalacja skanera. Biglinux zacny,ale mi się wiesza od plazma 6. Gdy było 5 27. Była Bajka 💯.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      A to dziwne, bo na Epsona są .deb, jeśli chodzi jednak o skaner, to u mnie przynajmniej był to skrypt wykonywalny. Klikałem go dwa razy, po instalacji uruchamiałem "Epson Scan", potwierdzałem IP skanera i tyle. Zadziałało.

    • @zbiromax9228
      @zbiromax9228 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie teraz mam LMDE i nic a na biglinux już spoko...choć się jak wspomniałem wcześniej zawieszało o plazma 6, więc zmiana na LMDE...ale bez skanera na Epson., chętnie się dowiem jak odpalić

    • @EmailPoczta
      @EmailPoczta 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie a mozesz uscislic...mi skaner epson z serii L3xx tez bez wykrycia. Jak go odpalic.Drukara drukuje.Skaner że brak.

  • @Krzysztof_kszyhu
    @Krzysztof_kszyhu 2 месяца назад

    Fajny, przydatny materiał. Mam jedno pytanie, zaciekawił mnie font w systemie a w szczególności w NEMO. Co zmieniłeś w ustawieniach czcionek i na jaki fotn. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад +1

      @@Krzysztof_kszyhu hej :) pobrałem z zestawu fontów google font o nazwie "Fira Sans". Zainstalowałem go i w ustawieniach systemu pod sekcja "czcionki" zmieniłem font systemowy na ten pobrany

    • @Krzysztof_kszyhu
      @Krzysztof_kszyhu 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie dzięki za odpowiedź.

  • @strangesoundssilesia
    @strangesoundssilesia 2 месяца назад

    Można więcej rzeczy robić, tworzyć muzykę, edytować wideo, animacje, ale w sumie łatwiej jest to robić w Windows bo oprogramowania jest dużo więcej.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      Hej :) oczywiście, że na Linuksie można więcej. Edytować muzykę to nie wiem, ale edycja wideo i animacji jest możliwa. Też zgadzam się, że łatwiej można te rzeczy robić na Windowsie, ale bardziej wynika to z dostępności oprogramowania, które jest zwyczajnie szersze na Okienkach.

  • @mondelas2000
    @mondelas2000 2 месяца назад

    Witam super film. Mam pytanie czy Linux minut obsługuje 4 monitory. Drugie pytanie czy jest możliwość konfiguracji vpn pptp i l2tp aby połączyć się z siecią firmowa.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      Hej :) a o jakich monitorach mówimy? Rozdzielczość każdej z nich i odświeżanie ekranu? Jeżeli mają te same parametry, to nie powinno być z tym kłopotu. Nieco inaczej sprawa ma się z różnymi refresh rate, wówczas zalecałbym dystrybucję typu Manjaro, która ma nakładkę GNOME, lub KDE - tam będzie większe prawdopodobieństwo, że to fajnie zagra. Przetestuj :)
      A co do VPN - nie jestem sieciowcem i nie mam takiego doświadczenia, więc niestety nie udzielę Ci odpowiedzi na to pytanie.

  • @KazikPalec
    @KazikPalec 2 месяца назад

    10:57 jak zrobić, by mieć w przeglądarce zakładki na górnej belce okna? Bo u mnie jest belka z nazwą okna + ikony do zamknięcia, minimalizacji i powiększenia, a dopiero niżej są zakładki. Przez to jest mniej miejsca. Używam xfce. Dzięki

    • @SwiatLinuksa
      @SwiatLinuksa 2 месяца назад

      Wyłącz w ustawieniach przeglądarki tryb systemowy - chyba w wygląd to jest

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      Hej :) zobacz w ustawienia dotyczące dostosowania okna. Nie jestem przy PC, aby Ci to potwierdzić, ale powinno to być pod "zaawansowane" i bodajże "dostosuj". Powinieneś mieć okno z możliwością dostosowania buttonów typu "odśwież", zakładki i inne. Na dole tego ekranu jest fajka, którą należy zaznaczyć/odznaczyc - to ona odpowiada za belkę na górze.

    • @KazikPalec
      @KazikPalec 2 месяца назад

      @@SwiatLinuksa dziękuję za odpowiedź. niestety nie widzę takiej opcji w ustawieniach, ani nic podobnego. użyłem wyszukiwania ustawień w przeglądarce i nie ma żadnych wyników dla "trybu systemowego". w internecie też nic. mam przeglądarkę firefox

    • @KazikPalec
      @KazikPalec 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie działa! to było w opcji "dostosuj pasek narzędzi" i rzeczywiście jest fajka "pasek tytułu" do wyłączenia. dziękuję :)

  • @marcinp4769
    @marcinp4769 3 месяца назад

    Kiedyś korzystałem 60/40 z Windowsa i Linuxa i przy wysukiwaniu plików, kopiowaniu, usuwaniu wieluset z wieluset tysięcy, to Windows 10 zamierał na wiele minut (CPU 6/12, SSD NVME, 32GB RAM), a na Linuksie owszem trochę mysli (ale nie ma ze coś zawiśnie / przestanie odpowiadać), ale praca jest wykonana o wiele szybciej. Teraz Windows tylko sporadycznie uruchamiam.
    A i nadal nie wiem jak zmusić MINT by mógł wejść w foldery udostępnione przez Win10/11 oraz drukarki na tych komputerach w sieci.
    Z drukarką HP (laser mono) stosunkowo nowa, też ma kaprys. Niby widzi, i niby drukuje, ale jednak nie. Drukarka używana sporadycznie to wtedy "winda" leci i po sprawie.

  • @adam1709
    @adam1709 3 месяца назад

    A ja chciałbym wiedzieć jak wejść w ustawienia w ZOOMie zanim się człowiek zaloguje czy połączy z kimś. Na Windowsie wystarczy kliknąć prawym na dolną ikonkę po prawej a tutaj?
    zaś na Spotify nie ma 3 kropek

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад +1

      Hej :) to już kwestia albo aktualnego UI po stronie klienta na Windowsa, lub na Linuksa, to jednak z tego co czytam nie są wielkie różnice - przy czym chętnie to sprawdzę, nie ma mnie aktualnie przy PC i nie zweryfikuje tego dla Ciebie. Zapisze to jednak sobie, żeby spojrzeć na to w najbliższym czasie

  • @studiowiedza3314
    @studiowiedza3314 2 месяца назад

    Witaj. U Ciebie to Afce czy Cinamon?

  • @adam1709
    @adam1709 3 месяца назад

    Zabrakło mi info co z wolnym formatowaniem? bo w win można takie wybrać a tutaj nie widać takiej opcji

    •  3 месяца назад +1

      W sensie, chciałbyś mieć 100% pewności, że dane zostały nadpisane i są nie do odzyskania? To zmartwię Cię, opcje wystawione przez narzędzia Windowsa też nie są wystarczające, a na Linuksie pewnie ich się nie wystawia abyś niechcący nie zdegradował sobie pamięci półprzewodnikowych - pełny format na nich jest nieskuteczny i do tego powoduje niepotrzebne zużycie nośnika, przy HDD miało jeszcze to sens, bo przy okazji można wykryć uszkodzone bloki, przy SSD należy skorzystać z opcji secure erease, jeśli jest, jeśli nie ma to należy się zastanowić i skorzystać z szyfrowania danych po stronie systemu (BitLocker na Windowsie, bo jest prosty i wygodny w użyciu, jeśli masz wersję Pro), LUKS dla Linuksa, a gdy przyjdzie czas po prostu „zgubić” hasło/klucz szyfrujący.
      Wracając do pytania da się ale… narzędzia do formatowania (tworzenia struktur) konkretnego systemu plików często nie przewidują takiej możliwości, bo jest to zupełnie niezależna operacja, są do tego osobne, wyspecjalizowane narzędzia np. shread. Polecam zajrzeć na wiki Archa, Gentoo lub innego distro, mają opisane tego typu problemy wraz z informacjami mocno technicznymi łopatologicznie wyjaśniającymi dlaczego coś robić warto lub nie. Poszukaj np. "Securely wipe disk" na wiki Archa. Nie podaję bezpośredniego linka, bo YT tego nie lubi i „magicznie” kasuje komentarze…

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  3 месяца назад +1

      @@adam1709 jeśli potrzebujesz zrobić "wolne" formatowanie, to możliwe ze znajdziesz tę opcję w aplikacji "Dyski", ale dla pamięci typu SSD nie zalecałbym takiej akcji, z powodów wymienionych przez mojego poprzednika wyżej w komentarzu :)

  • @SaulG2137
    @SaulG2137 3 месяца назад

    Czy linux mint automatycznie instaluje sterowniki do nowszych laptopów (np. 13 gen intela)?

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      Hej :) sterowniki Intela są wbudowane w kernel, więc po instalacji Minta powinieneś je już mieć od razu. Jeśli jednak mówisz o Intelu 13 generacji, to albo spróbuj z wersją Edge (Linux Mint Edge Edition), albo z archopodobnymi, bo one zapewniają względnie najnowszy kernel

  • @rorkmiron
    @rorkmiron 2 месяца назад

    ciekawe czy da się w prosty sposób zmienić ekran logowania do systemu

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад

      @@rorkmiron hej :) jest w ustawieniach systemu sekcja edycji panelu logowania, tam można zmienić położenie formularza logowania, tło, jakie informacje tam są zawarte :) możesz sprawdzić, czy tamte opcje Ci wystarcza

    • @rorkmiron
      @rorkmiron 2 месяца назад

      @@OLinuksiePrzyKawie dzięki

  • @elimssmile
    @elimssmile Месяц назад

    na waylanda zamiast discorda vesktop :>

  • @michanoyva7734
    @michanoyva7734 3 месяца назад

    copiuj i wklej niejest takie same. w linuxie zmieniasz sciezke do pliku. w windzie kopiujesz plik do sciezki. o ile sa to operacje na tej samej partycji

  • @adam8498
    @adam8498 12 дней назад

    no naprawde warto uswiadamiac ludzi ze swiat niekonczy sie na windowsie

  • @adam1709
    @adam1709 3 месяца назад

    Szkoda, że nie ma GeForce NOW na Linux

    •  2 месяца назад

      Od dawna używam GeForce NOW po Linux Mint poprzez przeglądarkę Chrome/Chromium (ale w Firefox nie działa)

  • @andrzejopuszniak2971
    @andrzejopuszniak2971 3 месяца назад +2

    nie pokazałeś jak odinstalować program :) oraz tego ile śmieci Mint pozostawia po takiej czynności pozdrawiam

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  2 месяца назад +2

      A faktycznie, usuniecie mogło mi umknąć. Jednak śmieci, jakie zostają, to osobny temat wart oddzielnego wideo, które również będzie na tym kanale :)

  • @montffa9222
    @montffa9222 16 дней назад

    Po co komu Linux skoro jest SO Windows. Linux to SO który w praktyce winien być wykorzystywany do zadań szczególnych. Niestety nie ma w pełni konkurencyjnego SO do użytku domowego za wyjątkiem Windows. Głównym problemem systemów Linuxowych nie jest sposób użytkowania, tylko dostępności do oprogramowania, w tym także specjalistycznego. Dla mnie poważnym błędem systemu Windows jest konieczność instalowania płatnych programów antywirusowych.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  16 дней назад +1

      Hej :) Odpowiem dość szeroko, bo i szeroki temat do omówienia ;)
      Zgadzam się z tezą, że ogólnie Windows nie ma konkurencji co do generalnego użytku. Ale "do użytku domowego" to dość mgliste określenie, które należy najpierw zdefiniować. Jeżeli w to wpada korzystanie z programów, które są liderami danych branż, jak DAWy, AutoCAD, Adobe i inne oprogramowanie, to zgadzam się. Ale równie dobrze użytkowaniem domowym może być przeglądanie poczty, pisanie dokmentów, przegląd internetu, odpalenie filmów i muzyki, proste gry, zarządzanie plikami zarówno na PC jak i telefonie, zarządzanie projektami, wideokonferencje, prosta edycja grafiki. W tej materii aktualne dystrybucje Linuksa radzą sobie świetnie, co zresztą pokazuję na nagraniu.
      Ja widzę Linuksa idealnie pasującego do niszy starszych sprzętów, które mogą mieć problem z udźwignięciem Windowsa 11, czy nawet Windowsa 10, a które wciąż są sprawne. Mówię o przedziale sprzętu ok 5 lat w tył. To są komputery wciąż sprawne, w sile działania, które zaraz mogą okazać się mniej użyteczne ze względu na obciążenia nowej wersji Windowsa (o ile Windows tego nie zoptymalizuje w najbliższej przyszłości). Sam mam dwa laptopy, z których regularnie korzystam na codzień i miałem na nich Windowsy, krztusiły się one przy tym systemie. Na Linuksie nabrały głębokiego oddechu, plus nie odczuwam spadku w produktywności pracy przy tych laptopach - wciąż robię w pełni to, co robiłbym na Windowsie.
      Dostępność do oprogramowania to jest problem i z tym się w pełni zgodzę, dlatego też mam wielką nadzieję, że z czasem Flatpaki (czyli sposób pakowania programów) będą o wiele powszechniejsze i staną się standardem akceptującym przez producentów oprogramowania. Już teraz mamy wiele programów komercyjncyh dostępnych dzięki Flatpakom, ale to jeszcze jest w powijakach i stale się rozwija.
      Co do Windowsa i programów antywirusowych, też się zgadzam, raczej nie ma co tu dodawać więcej :D

    • @montffa9222
      @montffa9222 16 дней назад

      @@OLinuksiePrzyKawie Jest jeszcze jedna sprawa. To dotyczy zjawiska, gdzie projektanci systemów Linuxowych z chwilą ich spopularyzowania, przechodzą na komercyjną dystrybucję systemów. Osobiście mam mieszane uczucia w tej materii.

    • @OLinuksiePrzyKawie
      @OLinuksiePrzyKawie  16 дней назад

      @@montffa9222 w tym wypadku również mam mieszane uczucia, jednak chyba w mniejszym stopniu od Ciebie ;) Jeżeli Linux (przyjmuję to jako całość środowiska oprogramowania wraz z jądrem Linux, dla uproszczenia) będzie popularniejszy i ludzie skierują swoją uwagę na komercyjne dystrybucje, to ok - ze względu na fakt, że wiele komponentów systemu ma otwarty kod, to jest spora szansa, że przeniesie się to też na inne systemy wspierane społecznościowo. Właśnie przez to, że kod jest otwarty możemy założyć, że wszelkie usprawnienia wynikające z popularyzacji Linuxa i jego komercjalizacji mogą przelać się na inne dystrybucje, co zresztą cały czas ma miejsce nawet dziś. Ostatecznie to użytkownik wybierze, czy chce używać komercyjnych rozwiązań, czy też tych utrzymywanych przez społeczność, które będą lekko w tyle z nowościami, ale z reguły szybko nadrabiają zaległości, czerpiąc od liderów ;)
      Przy zamkniętym kodzie takie coś byłoby niemożliwe do wykonania, wtedy kaplica - bylibyśmy skazani tylko na tę komercyjną wersję systemu.