Bydgoszcz surowym okiem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Tym razem przyjrzymy się Bydgoszczy leżącej na pograniczu historycznego Pomorza, Kujaw i Wielkopolski.
    Miasto to istotne już w średniowieczu (m.in. zamek Kazimierza Wielkiego), ważne było również po pierwszym rozbiorze, kiedy włączone zostało do Królestwa Prus. W odrodzonej Rzeczpospolitej nadal odgrywało znaczącą rolę, podobnie w III Rzeszy. Jej przemysł, w tym zbrojeniowy był ważny i w PRL-u. Po zmianie systemu polityczno-gospodarczego, co wiązało się z licznymi problemami, miasto odzyskało należne mu miejsce i obecnie z ponad trzystupięćdziesięciotysięczną populacją jest na ósmej pozycji w kraju.
    Usytuowanie Bydgoszczy nad rzeką Brdą umożliwia dzięki Kanałowi Bydgoskiemu połączenie Wschodu czyli dorzecza Wisły z Odrą, czyli z Zachodem. Rzeka ta uwarunkowała skierowanie zabudowy ku jej brzegom, jednakże szansa ta nie została w pełni wykorzystana.
    Bydgoszcz oferuje zróżnicowane możliwości zwiedzania: malowniczą starówkę, monumentalne gmachy i obiekty infrastrukturalne z epoki gründezeitu, polski międzywojenny modernizm. Dla zainteresowanych socmodernizmem czeka sporo realizacji z PRL-u, a miłośnicy architektury najnowszej również powinni być ukontentowani. Na nich czeka między innymi ikoniczny gmach BRE Banku (obecnie pod inną nazwą, lecz pomińmy ją, gdyż tak często się zmieniają).
    Miasto przedstawione zostanie surowym okiem to znaczy, autor celowo nie przeprowadził zwyczajowego zapoznania się z literaturą. Zdecydował się na eksplorację miasta bez przygotowania. Mamy nadzieję, iż taka impresyjna obserwacja może być interesującym, gdyż innym sposobem poznawania Bydgoszczy.
    dr inż. arch. Jacek Kamiński - antykwariusz (Galeria „Pod Manekinem”) oraz architekt. Miłośnik historii i dziedzictwa miasta Rybnik, z którego pochodzi, w tym (niestety ginącej) spuścizny architektonicznej. Autor licznych artykułów oraz książki pod tytułem „Dwudziestowieczne plany urbanistyczne Rybnika i ich realizacje”. Jego misją jest ochrona dziedzictwa architektonicznego. Związany z Archiwum Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Комментарии • 32

  • @NetEngs4UA
    @NetEngs4UA 11 месяцев назад +9

    Dziękujemy Panu serdecznie za zainteresowanie naszym - często pomijanym - miastem! :)

    •  11 месяцев назад +4

      Cała przyjemność po naszej stronie ❤️

  • @danutamiskiewicz3174
    @danutamiskiewicz3174 2 месяца назад

    Dziękuję i pozdrawiam Pana z piękniejącej Bydgoszczy.

  • @lukaszgosl
    @lukaszgosl Год назад +6

    Świetny materiał 😊

    •  Год назад

      Dziękujemy bardzo!

  • @maniasing3463
    @maniasing3463 Год назад +5

    Bardzo dobry program Wdzięczność.🎉🎉🎉

    •  Год назад +1

      Bardzo nam miło :)

  • @Zobiektywnie
    @Zobiektywnie Год назад +4

    Fajnie, że Pan zrobił ten materiał.

  • @zardzewialy
    @zardzewialy 10 месяцев назад +4

    Można odnieść wrażenie, że Bydgoszcz odwiedzona była tylko w google, bo prawie żadne z miejsc nazwanych kanałem nie jest kanałem, a rzeką płynącą przez miasto. Oprócz tego bardzo ciekawy materiał, chociaż zdjęcia w wielu miejscach piekielnie nieaktualne. Osobiście uważam, że przepadło trochę ciekawych obiektów w natłoku tematów do omówienia, ale to nic straconego i serdecznie zapraszam do miasta jeszcze raz, a jak będzie trzeba to u służę pomocą w zaplanowaniu trasy z co ciekawszymi obiektami! :)

    •  10 месяцев назад +1

      Dzień dobry, sądzimy iż odwiedziny Bydgoszczy tylko w google nie zachwyciły by autora wykładu tak, jak to się stało. Za pomylenie kanału z Brdą - serdecznie przepraszam. A za zaproszenia do wspólnego podziwiania miasta, jeśli ponownie w nim zawitamy - z przyjemnością skorzystamy. :)

  • @CJBillJr
    @CJBillJr Месяц назад

    Wspaniały materiał, szkoda, że już dwuletni, sporo (w tym nabrzeże Brdy) się zmieniło jeszcze na lepsze, tak samo nie poruszono tematu dzielnicy muzycznej, sielanki, willi na Bielawach, kawał pięknej i bogatej architektury poniemieckiej. Bardzo lubię jako autochton słuchać wszelkie, w tym krytyczne, opinie na temat mojej małej ojczyzny. Pozdrawiam serdecznie autora i życzę sposobności na dalsze odkrywanie Bydgoszczy.

    •  Месяц назад

      Dziękujemy serdecznie za miłe słowa i cenny komentarz, doceniamy sugestie dotyczące miejsc, które warto jeszcze odwiedzić. Pozdrawiamy serdecznie.

  • @jnawprex
    @jnawprex 11 месяцев назад +1

    Świetne! Bardzo ciekawy materiał! 👏

    •  10 месяцев назад +1

      Dziękujemy, bardzo nam miło :)

  • @Zobiektywnie
    @Zobiektywnie Год назад +5

    Na pewno szkoda, że Pan nie widział Filharmonię Pomorską, Park Kochanowskiego przy niej i Akademię Muzyczną

  • @staryvit
    @staryvit Год назад +4

    W około 5.33 cytat: liczba mieszkańców wzrasta do 338 tys."(niby od 1921r) Skoro ta część opowiadania jest o ilościach ludności, to szkoda, że nie odnotowany został fakt, że nieco ponad 30 lat temu, liczba mieszkańców zbliżała się do 400 000. (Było ponad 380tys.) Od tego właśnie czasu, z powodu wszelkich zmian, głównie gospodarczych, likwidacji miejsc pracy, mody na osiedlania się 'za miastem', liczba mieszkańców miasta zaczęła się zmniejszać... Na razie obejrzałem pierwsze 10 minut...

    • @NetEngs4UA
      @NetEngs4UA 11 месяцев назад +1

      Pytanie jak te zmiany liczby oficjalnie zameldowanych mieszkańców miasta mają się do np. liczby osób zarejestrowanych jako pracujące w Bydgoszczy?

    • @staryvit
      @staryvit 11 месяцев назад

      A jaki to ma z tym związek, skoro mowa była tylko o mieszkańcach, a nie 'pracujących' ?@@NetEngs4UA

  • @markbla1339
    @markbla1339 10 месяцев назад +1

    Rewelacja

  • @lukaszgoslawski2494
    @lukaszgoslawski2494 Год назад +7

    Bydgoszcz leży na historycznych Kujawach

    • @zardzewialy
      @zardzewialy 10 месяцев назад +2

      Z tą uwagą, że księstwa kujawskie sięgały tylko okresowo tak daleko na północ, w szczytowym okresie do Koronowa. Same kujawy jako region na Bydgoszczy praktycznie się kończą, ale że miasto lokowane było na południowym brzegu Brdy, to leżało jak najbardziej jeszcze na Kujawach. :)

    • @lukaszgoslawski2494
      @lukaszgoslawski2494 10 месяцев назад

      Tylko zrozum, że ziem historycznych nie da się zmieniać w te lub wew tę w zależności od chęci, jeżeli zostały już za takie uznane w takim czy innym kształcie to takie zostają na zawsze, niezależnie od zmian etnograficznych czy administracyjne tak więc historyczne Kujawy zaczynają się na północ od Koronowa, a nie od Bydgoszczy na południe.

  • @angelamomudu4354
    @angelamomudu4354 6 месяцев назад

    46:25 Pojawia się takie oto straszydło, a prelegent taki delikatny...

  • @slawomirjarek4296
    @slawomirjarek4296 4 месяца назад

    Swietny film, ciekaw jestem co Pan sadzi o zburzeniu restauracji Kaskada w centrum i zabudowanie przestrzeni wokol niej wysokimi budynkami, osobiscie uważam to za zl pomysł, pozdrawiam

    •  4 месяца назад

      Szanowny Panie,
      Dziękuję za zainteresowanie tematem oraz głos w dyskusji dotyczącej jakości przestrzeni publicznej. Jest to zagadnienie wieloaspektowe - funkcjonalne, ekonomiczne, urbanistyczne, architektoniczne, społeczne wreszcie. Dlatego też ocena wyburzenia „Kaskady” może być zróżnicowana w zależności od tego, z jakiego punktu będziemy przemiany obserwowali:
      1. Dawny obiekt prawdopodobnie nie w sposób doskonały funkcjonował skoro zdecydowano się zmienić status quo.
      2. Mogło to być nieoptymalne wykorzystanie terenu, czyli korzyści zeń wyciągane nie były maksymalne. Z drugiej strony, nie wszystko na świecie należy oceniać w kategoriach zysku-straty.
      3. Urbanistyka obecnej kreacji jest lepsza niż poprzedniej. Uniknięto tego, co często w takich sytuacjach się zdarza - przeskalowania. Podział na segmenty o wielkości zbliżonej do otaczających kamienic stwarza wrażenie kontynuacji pierwotnego zamysłu przestrzennego.
      4. Architektura nie jest nauką ścisłą, dlatego nie sposób jej jednoznacznie ocenić. W tym konkretnym przypadku można to było uczynić na wiele sposobów. Czy ten jest optymalny? Czy kolorystyka właściwa? Czy jej skontrastowanie z otoczeniem to zaleta? Czy błąd?
      5. Odbiór społeczny również jest subiektywny. Część pochwali, część zgani. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi przyzwyczajenie, wspomnienia ( z młodości zazwyczaj dobre). Coś tracimy, coś zyskujemy. I w tym punkcie, jako osoba z zewnątrz, nie posiadam kompetencji, by zająć stanowisko.
      Z najlepszymi wiosennymi życzeniami
      Jacek Kamiński

  • @maciejz3362
    @maciejz3362 7 месяцев назад

    Przystań wskazana w 35:26 nie jest przystanią żeglarską, lecz wioślarską:
    pl.m.wikipedia.org/wiki/Klub_Wio%C5%9Blarski_Frithjof_Bydgoszcz

  • @maciejwyzgowski
    @maciejwyzgowski 11 месяцев назад +1

    10:05 błąd - to rzeka Brda. 16:25 ponownie to nie Kanał Bydgoski a rzeka Brda. 16:28 to jest dopiero Kanał Bydgoski.

  • @RMat-lv1fh
    @RMat-lv1fh 3 месяца назад

    ...REGIONALNE MIEJSCA POSTOJOWE przy drogach ekspresowych to tysiące nowych miejsc pracy, otwarcie Polski na siebie

  • @abihabi8776
    @abihabi8776 11 месяцев назад +3

    generalnie za polskim panowaniem tylko PRL je rozwijał w sposób strategiczny, a tak to miasto jest zdane na siebie, nie jest traktowane jak Gdańsk, Poznań itp., większość tych zabytków i konstrukcji to za niemca było budowane, więc zabory na plus wyszły

    • @Rolando95
      @Rolando95 10 месяцев назад +1

      przepiekne miasto niezwykły klimat