Já si to představuju nějak takhle: Vědec : Hele ty data nám vyšly nějak blbě. Podle toho by musel čas jít pozpátku, asi bug. Média : VĚDCI OBJEVILI PARALELNÍ VESMÍR KDE ČAS JDE POZPÁTKU !!!
to není delta ...to je Laplaceluv operator ... To co myslíš s těmi polarizovanými skly je problém z Bellovy nerovnosti a to co myslíš s tím časem jsou příkladem diagramy s interakci fotonu s polarizace vakua. V podstatě děsně moc kvantových jevů jsou invariantní vůči transformaci v čase. To na co se odvolávaly je pravděpodobně Mirror Space, takový bumerang kosmologie. Ono totiž v našem vesmíru je několik narušení symetrií a nejvíc a nejpodivnější je baryonová asymetrie, tj důvod proč je ve vesmíru víc hmoty než antihmoty, a proč antihmota vykazuje jisté jiné vlastnosti než naše běžná hmota (mluvím o baryonech , tj proton , neutron , vše složené z kvarku) . Tahle teorie funguje na principu , že velmi malém čase po velkém třesku by se všechna antihmota a hmota která najednou vznikla , oddělila a vzájemně by vznikli dva stejné vesmíry, jen s tím že jeden by byl plny antihmoty a druhy plny hmoty. A co hlavně , splňoval by s námi CPT symetrií , takže antisymetrie k našemu charge, k našemu parity a k našemu time. A tím by také kompenzoval naše naměřené porušení C , P, T symetrií které jsme detekovaly samy s tím že by byl úplný vůči všem silám jako slabá, silná, elektromagnetická a gravitační včetně všech jejich U sjednoceních. To že by v tom vesmíru jde čas pozpátku je irelevantní protože z jejich pohledu to právě v našem vesmíru jde pozpátku. Šipka entropie by byla stejná jako naše. Defakto kdybych někoho přepsal do toho vesmiru tak ani nepozná rozdil. Stejně jako by žádný běžný člověk si nevšiml kdybych čtiřikrát za minutu změnil směr času, šipka entropi by šla stále dal jedním směrem. Proč je tahle hypotéza jako bumerang? Protože tak jednou za dekádu si ji někdo všimne, lehce upraví a tak nějak zase vyplave na povrch. Myslím že vznikla někdy v 70 letech minulého století. A když toho hodně řeší , proč ji nepoužíváme jako nosnou hypotézu ? Protože ji moc momentálně nemáme jak potvrdit. A protože dle experimentu s antihmotou máme jiné teorií které vypadají víc true.
Jo a to s těma paralelníma vesmíry. Interpretace Huge Everetta je relativně stejně platná jako kodaňská. Pokud nějaká interpretace není možné vyloučit a je beze spora s měřením a teorií, tak je defakto stejně platná. Proč ? Protože je to interpretace. Říká, že se to děje proto ... ale nijak nezasahuje do fungující kvantovky. Teoreticky fakt můžou mezi paralelními vesmíry přeskakovat neutrina. A interferenční obrazec opravdu může být poskládaný ze superpozice všech fotonu z paralelních vesmíru. Z druhé strany kodaňská interpretace je nejvíc ucelenější interpretace , konzervativní a hlavně nejstřízlivější. A také ji podporuje i vlastně ocamova břitva. A ještě by mě fakt zajímalo, kde je standartní model v konfliktu s jinou fyzikou ? V OTR ? Chlapy ... jako .. abych vás do poslouchal ... musel jsme si jít třikrát zapálit ... neboť jsem to chvilkou nedával. A divím se , že Patrika nenapadla nejjasnější hypotéza ze všech. Přece je jasné že někde tam je zakopána hvězdná brána. Někdo ji zapl a teď tam jsou někde zmrzli jafove a goualdi :-) Fýze čest ... a učte se.
Mimochodem, co přesně znamená "pozpátku". Jinými slovy: Existuje nějaká definice "správného" směru času? Má "správný" čas nějaké strukturálně jiné vlastnosti nebo tak něco? Nebo je to něco jako vlevo a vpravo, tj. čistě subjektivní záležitost?
Jo je jsou to takzvané symetrie. Začnu tím časem nevím jestli víš co je to termodynamika ale vyskytuje se zde entropie která v izolované soustavě musí vždy růst (dS>0) náš vesmír je izolovaná soustava tudíž děje musí směřovat k chaosu (hvězda uspořádaný stav => supernova neuspořádaný stav, neberu v potaz černé díry ty nám tohle trochu hodně poruší doporučuji číst něco od howkinga ) no ale byla by to nuda kdyby se nám do toho nesrala kvantová fyzika. Takže symetrie první taková symetrie byla tvz. P symetrie aka partity aka vlevo vpravo ale ukázalo se že slabá interakce by ji mohla porušit a tak vzali atomy kobaltu zchladili je na teplotu kolem 0K a vložili je ho magnetického pole a sledovali jejich rozpad a zjistili jakým směrem vylétávají elektrony a při použití zrcadlového obrazu experimentu zjistili že vylétávají jiným směrem => narušení P symetrie ( tomuhle taky pořádně nerozumím možná tam jsou nějaké technické nedokonalosti ale princip by měl být správě). Pak přišla CP symetrie aka prohozená levá pravá a místo částic antičástice což fungovalo ale pak přišel rozpad kaonu a zase všechno rozbil pravotočivý kaon se rozpadá jinak než levotočivý antikaon => CPT symetrie to samé jako CP ale plus čas dnes si myslíme že je to ta správná symetrie ale nikdo pořádně neví. Jinak T symetrii narušují quarky a jejich přeměny. napiš do yt CPT symetry doporučuji videa od minutephysic vertasium pak mi tady můžeš napsat co je špatně a opravit mě. Promiň za gramatiku čeština není má silná stránka. Fyzice zdar.
Hele, kluci! Pár set dílů zpátky jste řešili, jestli si někdy nějakej nadšenej fanoušek dal maraton od první epizody. A protože tenkrát to byla jedna z prvních, co jsem viděl, řek sem si, že je to "rozumnej" nápad. Většinu z toho jsem poslouchal při řízení, nebo v práci, takže jsem byl ochuzenej o kompletní zážitek doplněnej vašima úžasnejma xichtama, ale snad se to počítá. Teď mam ukrutný dilema, jestli se stát iluminátem, nebo radši začít zvonit u dveří během streamu a pak tam nechat perníkový srdce. Ale jestli ten stream bude o časovejch krystalech, jdu do toho.
Patriku, kdy vydas zase nejake video pod vlastnim jmenem - Fakta vitezi/Dost bylo Hoaxu? Uz dlouho jsi nic noveho nevydal. Na ta videa vzdy strasne rad koukam. Tito Zvedatori mi prijdou spis jako prazdne hodspodske tlachani u piva.
18:30 Ten „záhadný jev“ s polarizačními filtry ve skutečnosti vůbec není záhadný (ani kvantový). Jde o to, že polarizační filtry nepropouští pouze to světlo s danou polarizací. Jejich reálná propustnos je cos(α), kde α je úhel mezi rovinou filtrem propouštěného světla a rovinou polarizace příchozího světla. Tedy když máme dva filtry otočené o 90° (neboli π/2), pak neprojde žádné světlo, jelikož cos(π/2)=0. Ovšem když mezi tyto dva filtry přidáme třetí pod úhlem 45° vůči oběma krajním filtrům, najednou prochází třetím filtrem 1/2 světla procházejícího 1. filtrem. Matematika je zde jednoduchá, počítání tedy přenecháváme na čtenáři. (prostě když jsou za sebou dva filtry, kde každý z nich propustí cos(π/4)=(1/√2), pak jejich celková propustnost je cos(π/4)xcos(π/4) = (1/√2)x(1/√2), což je 1/2)
Já si to představuju nějak takhle:
Vědec : Hele ty data nám vyšly nějak blbě. Podle toho by musel čas jít pozpátku, asi bug.
Média : VĚDCI OBJEVILI PARALELNÍ VESMÍR KDE ČAS JDE POZPÁTKU !!!
Přesný.
a přitom jen ostatní přemýšleli jak toho lavního vědce zaměstnat aby nemuseli vyrábět kuši
Martin: "Jsem tam poznal nějakou deltu a sumu"
Integrál: "I am not a sum!"
to není delta ...to je Laplaceluv operator ...
To co myslíš s těmi polarizovanými skly je problém z Bellovy nerovnosti a to co myslíš s tím časem jsou příkladem diagramy s interakci fotonu s polarizace vakua. V podstatě děsně moc kvantových jevů jsou invariantní vůči transformaci v čase.
To na co se odvolávaly je pravděpodobně Mirror Space, takový bumerang kosmologie. Ono totiž v našem vesmíru je několik narušení symetrií a nejvíc a nejpodivnější je baryonová asymetrie, tj důvod proč je ve vesmíru víc hmoty než antihmoty, a proč antihmota vykazuje jisté jiné vlastnosti než naše běžná hmota (mluvím o baryonech , tj proton , neutron , vše složené z kvarku) . Tahle teorie funguje na principu , že velmi malém čase po velkém třesku by se všechna antihmota a hmota která najednou vznikla , oddělila a vzájemně by vznikli dva stejné vesmíry, jen s tím že jeden by byl plny antihmoty a druhy plny hmoty. A co hlavně , splňoval by s námi CPT symetrií , takže antisymetrie k našemu charge, k našemu parity a k našemu time. A tím by také kompenzoval naše naměřené porušení C , P, T symetrií které jsme detekovaly samy s tím že by byl úplný vůči všem silám jako slabá, silná, elektromagnetická a gravitační včetně všech jejich U sjednoceních. To že by v tom vesmíru jde čas pozpátku je irelevantní protože z jejich pohledu to právě v našem vesmíru jde pozpátku. Šipka entropie by byla stejná jako naše. Defakto kdybych někoho přepsal do toho vesmiru tak ani nepozná rozdil. Stejně jako by žádný běžný člověk si nevšiml kdybych čtiřikrát za minutu změnil směr času, šipka entropi by šla stále dal jedním směrem.
Proč je tahle hypotéza jako bumerang? Protože tak jednou za dekádu si ji někdo všimne, lehce upraví a tak nějak zase vyplave na povrch. Myslím že vznikla někdy v 70 letech minulého století.
A když toho hodně řeší , proč ji nepoužíváme jako nosnou hypotézu ? Protože ji moc momentálně nemáme jak potvrdit. A protože dle experimentu s antihmotou máme jiné teorií které vypadají víc true.
Jo a to s těma paralelníma vesmíry. Interpretace Huge Everetta je relativně stejně platná jako kodaňská. Pokud nějaká interpretace není možné vyloučit a je beze spora s měřením a teorií, tak je defakto stejně platná. Proč ? Protože je to interpretace. Říká, že se to děje proto ... ale nijak nezasahuje do fungující kvantovky. Teoreticky fakt můžou mezi paralelními vesmíry přeskakovat neutrina. A interferenční obrazec opravdu může být poskládaný ze superpozice všech fotonu z paralelních vesmíru. Z druhé strany kodaňská interpretace je nejvíc ucelenější interpretace , konzervativní a hlavně nejstřízlivější. A také ji podporuje i vlastně ocamova břitva.
A ještě by mě fakt zajímalo, kde je standartní model v konfliktu s jinou fyzikou ? V OTR ?
Chlapy ... jako .. abych vás do poslouchal ... musel jsme si jít třikrát zapálit ... neboť jsem to chvilkou nedával. A divím se , že Patrika nenapadla nejjasnější hypotéza ze všech. Přece je jasné že někde tam je zakopána hvězdná brána. Někdo ji zapl a teď tam jsou někde zmrzli jafove a goualdi :-) Fýze čest ... a učte se.
@@georgemato9075 cením tvé znalosti bylo by krásné kdyby někdo potvrdil barytonovou asimetrii ale ja jsem spíš zastance leptogenese.
Mimochodem, co přesně znamená "pozpátku". Jinými slovy: Existuje nějaká definice "správného" směru času? Má "správný" čas nějaké strukturálně jiné vlastnosti nebo tak něco? Nebo je to něco jako vlevo a vpravo, tj. čistě subjektivní záležitost?
Na toto téma doporučim Hawkingovu knihu - Stručná historie času
Jo je jsou to takzvané symetrie. Začnu tím časem nevím jestli víš co je to termodynamika ale vyskytuje se zde entropie která v izolované soustavě musí vždy růst (dS>0) náš vesmír je izolovaná soustava tudíž děje musí směřovat k chaosu (hvězda uspořádaný stav => supernova neuspořádaný stav, neberu v potaz černé díry ty nám tohle trochu hodně poruší doporučuji číst něco od howkinga ) no ale byla by to nuda kdyby se nám do toho nesrala kvantová fyzika. Takže symetrie první taková symetrie byla tvz. P symetrie aka partity aka vlevo vpravo ale ukázalo se že slabá interakce by ji mohla porušit a tak vzali atomy kobaltu zchladili je na teplotu kolem 0K a vložili je ho magnetického pole a sledovali jejich rozpad a zjistili jakým směrem vylétávají elektrony a při použití zrcadlového obrazu experimentu zjistili že vylétávají jiným směrem => narušení P symetrie ( tomuhle taky pořádně nerozumím možná tam jsou nějaké technické nedokonalosti ale princip by měl být správě). Pak přišla CP symetrie aka prohozená levá pravá a místo částic antičástice což fungovalo ale pak přišel rozpad kaonu a zase všechno rozbil pravotočivý kaon se rozpadá jinak než levotočivý antikaon => CPT symetrie to samé jako CP ale plus čas dnes si myslíme že je to ta správná symetrie ale nikdo pořádně neví. Jinak T symetrii narušují quarky a jejich přeměny. napiš do yt CPT symetry doporučuji videa od minutephysic vertasium pak mi tady můžeš napsat co je špatně a opravit mě. Promiň za gramatiku čeština není má silná stránka. Fyzice zdar.
@@Rulets1010 četl jsem kvalitní dílo ale pro hlubší pochopení to chce mít znalost matiky a číst práce.
Dnešní díl byl super. Keep it up :)
Dobrá profilovka :)
ČERVENÝ TRPASLÍK s03e01 - POZPÁTKU
*Jsem manželka miliaradáře.* Jenom nejsem ničí manželka, ani nejsem žena a už rozhodně nejsem miliardář.
wow tohle byl skvelej dil :), jen tak dal
Patriku? Jen drobná technická. Myslím, že se to čte "archiv", X je tam za písmeno chí.
21:30 Tak Phillip K. Dick s paralelními vesmíry přišel než se tím začal seriózně někdo zabývat.
Hele, kluci! Pár set dílů zpátky jste řešili, jestli si někdy nějakej nadšenej fanoušek dal maraton od první epizody. A protože tenkrát to byla jedna z prvních, co jsem viděl, řek sem si, že je to "rozumnej" nápad. Většinu z toho jsem poslouchal při řízení, nebo v práci, takže jsem byl ochuzenej o kompletní zážitek doplněnej vašima úžasnejma xichtama, ale snad se to počítá.
Teď mam ukrutný dilema, jestli se stát iluminátem, nebo radši začít zvonit u dveří během streamu a pak tam nechat perníkový srdce. Ale jestli ten stream bude o časovejch krystalech, jdu do toho.
18:30 kvantové tunelování a kleinuv paradox a ne není to cestování časem
:D Posíláme vlnky :D 🙏🙏🙏
Tak už konečně vím co mi to vybudovali před barákem :D
Tsss Tunguzska zahada? Vsak prece tam doslo k samovzniceni mracen komaru!
Patriku, kdy vydas zase nejake video pod vlastnim jmenem - Fakta vitezi/Dost bylo Hoaxu? Uz dlouho jsi nic noveho nevydal. Na ta videa vzdy strasne rad koukam. Tito Zvedatori mi prijdou spis jako prazdne hodspodske tlachani u piva.
brzy
vědci už počítají matematiku bez čísel... a já od základky nidky nepochopila vypočítání za pomoci trojčlenky
18:30 Ten „záhadný jev“ s polarizačními filtry ve skutečnosti vůbec není záhadný (ani kvantový). Jde o to, že polarizační filtry nepropouští pouze to světlo s danou polarizací. Jejich reálná propustnos je cos(α), kde α je úhel mezi rovinou filtrem propouštěného světla a rovinou polarizace příchozího světla. Tedy když máme dva filtry otočené o 90° (neboli π/2), pak neprojde žádné světlo, jelikož cos(π/2)=0. Ovšem když mezi tyto dva filtry přidáme třetí pod úhlem 45° vůči oběma krajním filtrům, najednou prochází třetím filtrem 1/2 světla procházejícího 1. filtrem. Matematika je zde jednoduchá, počítání tedy přenecháváme na čtenáři.
(prostě když jsou za sebou dva filtry, kde každý z nich propustí cos(π/4)=(1/√2), pak jejich celková propustnost je cos(π/4)xcos(π/4) = (1/√2)x(1/√2), což je 1/2)
Tak tak ale kvantovka je v tom jak fungují ty filtry
Děkuji
A Já se těšil na Nýdnol...
Dala bych si tam ovip.
1. kdo vymyslel, krom toho že všechno, tak i paralelní vesmíry, je přece samozřejmé fylozofie, ta je na tom založená, že si vymejšlí... :D
10:10 Že prý hyjeroglyfy. All I see is blond, brunette, redhead...
0,99999999....... = 1 to je daný :D
0,33333333....... = 1/3
3*1/3 = 1
EZ matematika :D
Mnohem jednodušší důkaz je tenhle:
lim_n->inf sum_i=0..n 0.9 * 0.1^i = lim_n->inf 0.9 * (1-0.1^n)/(1 - 0.1) = 0.9 / 0.9 = 1
@@x.y.z.gopeith9250 uznávám že tenhle je fakt lepší
M-teorie je nástavba teorie strun.
Martine, “druhak” je špatně!
Zdras tvoj, to říkáte že bych se dokázal dostat do zlaté éry stalinizmu joooooooooooooooooooooooo
Comment for algorithm