iTNC530 kontúrprogramozás

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 янв 2025

Комментарии • 10

  • @akosmikrosics9090
    @akosmikrosics9090 7 лет назад

    Bocsánat lenne egy egyszerű kérdésem például az lenne hogy amikor a kontúrnál vagyunk és öö öö amikor nagyolunk és amikor próbáljuk beírni gépbe hogy a kontúrprogram nem így nézz ki G0 X18 Z-14-es átmérőre

  • @rolandpalffy8336
    @rolandpalffy8336 2 года назад

    Az lenne a kerdesem hol tudom letolteni a programot? Probaltam mar parhelyen , de nem volt az igazi. Koszonom a valaszat

    • @ferencbordacs2319
      @ferencbordacs2319  2 года назад +1

      Szia Roland!
      A szimulátor(okat) és még más egyebeket is erről a linkről tudod letölteni: www.heidenhain.de/service/downloads/software
      Üdv:
      Bordács Ferenc

    • @rolandpalffy8336
      @rolandpalffy8336 2 года назад

      @@ferencbordacs2319 köszönöm szépen, a programot elküldte a tanárunk már. Jó volt az is amit letöltöttem csak van még valami amit át kell állítanom.

  • @gabormarshallkovacs6928
    @gabormarshallkovacs6928 5 лет назад

    Annyi kérésem lenne hogy egy újjabb verzióban is ugyan így kell csinálni mindent?! Vagy van valami változás pl a kontúr írásnál/szerszám beállításnál!!
    (Nagyon sokat segített a videó,lett belőle 1oldal jegyzetem. Köszönöm. )

    • @ermi9362
      @ermi9362 5 лет назад

      szia , Heidenhain vezérlésnél szinte az összes verzió egyezik, icipici kivételekkel , a grafikájuk ami különböző.Nem hiszem hogy fogsz találni programírásnál különbséget! :)

    • @gabormarshallkovacs6928
      @gabormarshallkovacs6928 5 лет назад

      @@ermi9362 köszönöm!

  • @RosszJelszo
    @RosszJelszo 7 лет назад

    Köszönöm szépen, nagy segítség volt pár dologban, főleg mert épp tanulom :)
    1 kérdésem lenne: az iskolában minden példát úgy kezdünk a blk form után, hogy meghatározunk egy bázispontot (247-es cikl.def). A videóban viszont ez a rész hiányzik, mégis jó. Mire való akkor ez a 247-es ciklus? Sajna még 2 hét, mire újra órám lesz és megkérdezhetném a tanárt :P
    Köszönöm!

    • @ferencbordacs2319
      @ferencbordacs2319  7 лет назад +5

      Szia!
      Örülök, ha tetszett a videó. Részemről a megtiszteltetés, hogy megnézted.
      Nos, ami a 247-es ciklust illeti, a Heidenhain vezérlőben tulajdonképpen annyi nullpontot vehetsz fel, amennyit csak akarsz! Igazából nem tudom a pontos határszámot -utána kellene nézni a leírásban- de úgy tudom, hogy nincsen lekorlátozva, hogy a PRESET táblázatnak hány eleme lehet (nyilván a merevlemez kapacitás azért egy természetes korlátot jelent) de az biztos, hogy iszonyatosan sok nullpontot tárolhatsz. Akár több tízezret, vagy százezret is. (persze legyen valaki aki be is méri ezeket a nullpontokat) :)
      Szóval, képzeld el azt a helyzetet, hogy van mondjuk egy satud, egy tokmányod és egy különleges befogó készüléked felfogva a gép asztalára. Ahhoz, hogy bármelyikben is tudj dolgozni nyilván be kell mérned a munkadarab nullpontot. Pl. úgy döntesz, hogy a satuban fogsz dolgozni és beméred a nullát mondjuk az álló pofa bal felső sarkára (ide fogod ütköztetni a darabot majd a befogáskor). A nullát nemes egyszerűséggel BÁZISPONT kijelöléssel oldod meg. Vagyis amikor ott állsz a szerszámmal fizikailag a satu bal felső sarka felett akkor azt mondod, hogy ez a pozíció innentől kezdve legyen az X=0 és az Y=0 pozíció. Más szóval a munkadarab Koordináta Rendszer origóját felvetted ebbe a pozícióba. Ok. Tételezzük fel, hogy megcsináltad a a darabot a satuban és most a tokmánnyal szeretnél dolgozni. Fizikailag ráállsz a tokmány tengelyére (pl. úgy hogy befogsz egy csapot a főorsóba a tokmány rögzítését feloldod, majd rászorítasz a csapra tokmánnyal és lerögzíted azt). Ezután újra ugyanazt csinálod mint az előbb: vagyis nemes egyszerűséggel a BÁZISPONTOT kijelölöd ide. Ettől a pillanattól kezdve az X=0; Y=0 pozíció a tokmány közepe lesz. Ez tök jó, egészen addig, amíg nem akarsz megint a satuban dolgozni. Mert bizony akkor kezdheted előről a nullpont bemérést! A francba!!! Pedig az előbb (lehet persze, hogy két nappal ezelőtt) már bemérted a satunak a nulláját. És most megint újra be kell mérni? Igen, így van. Sajnos újra be kell mérned, mert a BÁZISPONT az CSAK 1 db nullpontot képes tárolni. Minden egyes alkalomkor felülíródik az előzőleg bemért nullpont.
      Azért, hogy ne kelljen minden egyes alkalommal a nullpontot újra és újra bemérni (legalább is addig amíg nem mozdítottuk meg a befogó készüléket a gép asztalához képest), nos erre találták ki a PRESET táblázatot amibe iszonyat mennyiségű nullpontot eltárolhatsz (ráadásul, ezeknek a nullpontoknak még nevet is adhatsz, hogy pl. a PRESET tábla 129-es sorában lévő nullpont hívjuk úgy: "ZOLD_SATU_BAL_FELSO" . Ezáltal könnyebben tudsz majd visszaemlékezni hogy melyik sorban mi is lett eltárolva).
      A program elején a CYCL 247 ciklus hívással azt tudod megmondani a vezérlőnek, hogy a PRESET táblázat hányadik sorában szereplő adatokat vegye az új nullpont létrehozásához. Így ha Te mondjuk az irodában írod a programot a műhelyben lévő marógépre, akkor is el tudod dönteni, hogy a megírt programod melyik nullponttal hajtsa végre a megmunkálást. (persze, csak akkor, ha közben valaki nem variálta át a gépen a PRESET táblát)
      Ja, és persze van ám még egy óriási előnye ennek a PRESET "táblázatosdinak"! Akármelyik sorát is aktivizálod ennek a táblázatnak, az mindig egy "frankó" nullpontot csinál. Vagyis akármilyen üzemmódban is vagy, a kijelzőre nézve az X=0; Y=0 pozíciót CSAK is a bemért helyen fogod látni. Nem úgy mint sok más vezérlőnél, hogy a G54-es nullponttal a kézi üzemmódban is a Mdb KR-et látod, de a többiben már csak AUTOMATA-ban.
      Remélem érthető, és hasznos volt amit írtam. Ha bármi kérdésed lenne, nyugodtan tedd csak fel, ha tudok válaszolni fogok. :)
      Üdv: Bordács Feri

  • @poligon333
    @poligon333 7 лет назад

    Koszonom Ferenc ur.