Indukční ohřev pomocí ZVS + info

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Ve videu se podíváme na indukční ohřev pomocí ZVS
    Schéma zapojení: • Indukční ohřev pomocí ...
    O projektu lab zdroje: • Indukční ohřev pomocí ...
    Pokračování ve vakuotechnice: • Indukční ohřev pomocí ...
    Data ke zdrojům zde: webshare.cz/#/...

Комментарии • 57

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera 7 месяцев назад +6

    Indukčný ohrev. Na to zapojenie sa dá veľmi dlho dívať. Nádherne urobené, nič také ako HALA-BALA. Krása.

  • @karelkarel3782
    @karelkarel3782 7 месяцев назад +2

    Díky za pořádné osvětlení souvislostí. Laboruji s prodávanými moduly, ale toto je o něčem jiném.

  • @pavlikzelik
    @pavlikzelik 7 месяцев назад +4

    Skvělé video! Krásná čistá práce, ten indukční ohřev je hodně pěkný.😀

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 7 месяцев назад +8

    Pro veřejné sdílení dokumentů používám dropbox. Vygeneruji link, ten zkrátím např. skrze cuttly (příklad linky na mém profilu) a pak to používám. S nějakým sdílením nebyly nikdy žádné problémy. Jinak .. díky moc za tvoje videa, ke kterým se i po x letech rád vracím. Upřímně za mně jsi v české youtuberové "scéně" asi jediný. Většina si za ty roky už jen honí EGO, či se rozhodli propagovat čínské výrobky s cílem nahonit lajky či odběry. Ještě jednou díky, přeji hezký den. Marek.

  • @tajtrlik1111
    @tajtrlik1111 7 месяцев назад +2

    Ďakujem za toto video s indukčným ohrevom, funguje ti to veľmi pekne. Na ďalšie projekty sa budem tiež tešiť, najmä na ten projekt radaru, to vyzerá veľmi zaujímavo.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 3 месяца назад

    Ďakujem! Skvelé!

  • @standareiter716
    @standareiter716 4 месяца назад

    Šlo by, abys mi vyrobil tento přístroj do dílny na šrouby a co by to stálo. Děkuji Reiter

  • @romanm5268
    @romanm5268 7 месяцев назад +6

    Dám len tak do pléna že na to zdieľanie projektov by mohol byt dobrý Github (alebo Gitlab da sa ľahšie spraviť vlastný server), inak k indukčnému ohrevu jak som na to pozrel podľa mňa zaujímavé zapojenie.

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 7 месяцев назад

      To záleží na osobě a životních preferencích toho, kdo ta data bude na github dávat. Měla jsem některé projekty na githubu. No, už je tam nemám. Byl to hloupý nápad. Provozovatelé té věci jsou superotravní stran takzvané bezpečnosti, v určitém momentě člověku prostě dojde trpělivost a než aby (zase) něco řešil, tak prostě smaže účet. Navíc jejich přístup k bezpečnosti je slušně řečeno osobitý. Tato věc je ideální pro lidi, kteří nemají co na práci a strašně rádi se hrabou v neustále "inovovaných" (sorry, nevm jak se česky řekne Verschlimmbesserung) softwarových nesmyslech aby tím zabíjeli čas. Já mám ale normální život a jsem zatraceně háklivá na všechno, co by mi z něj chtělo zbytečně ukrajovat.

  • @amperak
    @amperak 7 месяцев назад

    pokud bys na experimenty potřeboval, mám tu tlumivky z MPPT/střídačů, nějaký DC-DC 48-560V izolovaný a tak... :)

  • @lubosvidner4766
    @lubosvidner4766 7 месяцев назад

    Dobrý den, Omlouvám se, že nepíši k tématu ale poprosil bych vás, kde seženu proudový bočník dle Všeho videa - Drirr90 Elektronická proudová zátěž. ... Prosím o odkaz ... na TME, GME , MOUSER či Farnell nemohu nic najít ... Děkuji

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад

      Dobrý den, Koukněte prosím například zde:
      www.tme.eu/cz/katalog/rezistory_100299/?params=34:1436784;2923:1617913_typ-rezistoru:dratovy;druh-rezistoru:merici&page=2

  • @tomasTMKcabaj
    @tomasTMKcabaj 7 месяцев назад

    Super video jen tak dál :)

  • @EvilElmooo
    @EvilElmooo 7 месяцев назад +1

    Pokud budeš chtít zvýšit výkon tak určitě doporučuji zmenšit indukčnost izolačních tlumivek. Je takové pravidlo že by tyto tlumivky měli mít minimálně 10x indukčnost rezonanční cívky. Já bych v tom tvém případě použil tak 25-30uH. Jako dc zdroj většího výkonu se dají využít 2-3 serverové zdroje do série, musí se však odzemnit. Vím že se to nezdá ale i X2 kondenzátory můžou fungovat poměrně slušně, já je teda nepoužíval na větších výkonech ale 3x 330nF zvládly 200W anižby se hřály.

    • @dxdxdxxd
      @dxdxdxxd 7 месяцев назад +1

      Ty izolační tlumivky ale výkon nesnižují, ovlivňují primárně zvlnění proudu do rezonátoru, který chceš mít co možná nejmenší, takže 100uH a více je lepší. Co však ovliňuje výkon ZVS iH je impedance rezonátoru, tedy čím nižší L a vyšší C tím je nižší impedance rezonančních Lc prvků a tím větší proud jimi prochází. Jinak výkon se dá také pěkně (skoro) lineárně regulovat napětím.

    • @EvilElmooo
      @EvilElmooo 7 месяцев назад +1

      @@dxdxdxxd Děkuji za poznámku každopádně takto jsem to úplně nemyslel.. izolační tlumivky opravdu nijak neovlivňují výkon jen jsem chtěl říct že v moment kdyby Dirr chtěl ohřev napájet xxV s odběrem například 15-20A (jakože jeho setup toho je určitě schopen) bych se už obával saturace + přehřívání z důvodu tloušťky drátu. Proto jsem chtěl jen doporučit že by stačila menší indukčnost. Ohledně modulace napětím je možné přidat na izolační tlumivky pár závitů a ty budit nějakým menším audio zesilovače. Když pak namotáš rezonanční indukčnost na ihvt ze staré telky máš nádherně hudbou modulovaný oblouk. 😄

    • @dxdxdxxd
      @dxdxdxxd 7 месяцев назад

      @@EvilElmooo Aha, tak chápu, v tom případě souhlasím, ano pokud by chtěl zvyšovat výkon mohlo by se přesycení izolačních induktorů stát. Každopádně jaký je průběh proudu na induktorech? No bude sinusový s DC offsetem a když bude jejich indukčnost příliš nízká tak toto zvlnění proudu se bude snažit kompenzovat filtrace, např. Serverových zdrojů jak říkáte, a to při vysokých odběrech může způsobit přehřívání elytů na výstupu toho zdroje. Zkuste si někdy z ZVS Invertoru změřit bočníkem průběh proudového odběru v závislosti na indukčnosti těch izolačních (říkám jim častěji tlumící) induktorů a občas se vám možná povede, že indukčnost bude tak nízká že se vám energie bude částečně vracet do zdroje 😀. A ještě jedna poznámka možná i pro Drirre… pokud bude v plánu zvyšovat výkon, určitě zvolit železoprachová jádra (jaké máš) s větším objemem, protože v realitě co filtruje potřeby Rezonátoru je právě objem magnetika.. takže dej klidně 2 nebo 3 jádra pro jeden induktor k sobu a tím budeš mít 2 až 3x větší zisk indukčnosti.. důvod je jednoduchý, pokud se ty izolační induktory přesytí tak částečně ztratí jejich vlastnost odolávat změnám proudu, který generuje rezonátor. Takže jejich indukčnost spadne třeba na desetinu a vůbec nebudou nic filtrovat..
      Takže abych to zkrátil, doporučuju dát pro izolační induktory třeba 2 kusy k sobě, vinout tlustějším drátem a získat těch 100uH by bylo ideální. Indukčnost bude L = 2 x AL x N^2. AL je faktor indukčnosti jádra, u těchto železoprachových bývá v rozsahu 10-100nH/N^2. Jo a hlavně nepoužívat feritová jádra 😀

  • @tomasmolek4680
    @tomasmolek4680 7 месяцев назад

    Skvělá tvorba a naprosto perfektní obsah.🫡

  • @erwinkonig4413
    @erwinkonig4413 7 месяцев назад

    Ahoj, já mám kv radiostanici YAESU FT950 dal jsem ji do základního servisního nastavení , které zamrzlo a na nic nereaguje a teď není nikoho kdo by byl schopen to rozchodot, za opravu dobře zaplatím. Můj mejl je markosjar zavin,,,,sezn...cz. děkuji za odpověď.

  • @rarach49
    @rarach49 17 дней назад

    Tipl bych si že průměr vodiče bude 3,57mm, což by odpovídalo 10mm2. Pokud by měl vodič průměr 4,51mm tak to vychází na 16mm2. Což by jste jistě nedostal do toho očka kde je vidět 10 po zalisování.
    Cu trubička:
    8x1mm by měla vycházet na 21,98mm2
    8x2mm by měla vycházet na 37,68mm2

    • @drirr9093
      @drirr9093  17 дней назад

      Zdravím, postimg.cc/gX2Wq33Q vodič ve videu má průměr kolem 4,5mm.

  • @hifiahigh-endaudiotechnika5902
    @hifiahigh-endaudiotechnika5902 7 месяцев назад

    Super videa

  • @mifak666
    @mifak666 7 месяцев назад

    👋👋👋

  • @ludekzarecky6367
    @ludekzarecky6367 7 месяцев назад

    Jde indukční ohrev provést z indukční desky?

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад

      jako vymontovat a použít? Možná by šel jen asi nebude mít vhodný kmitočet

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 5 месяцев назад

    Zdravim, ak mam FETy IXFB210N30P3 ako k tomu spocitat cievku, kolko zavitov z 11 mm Cu rurky, aku kapacitu kondov, stacia PP na 1.6 kV ? POtom ak chladenie FET-v bude dimenzovane na max..500 W stratoveho vykonu pri 60 *C TCASE , a vykon chladenia rurky bude max. 800 W, tak aky vykon z toho mozem cakat ? Da to 10000 - 15000 W ? Je to mozne riadit pomocou SW cez ESP32 STM32 a pod. a spinat PWM vo faze 180 * oba FET-y a menit frekvenciu a napajanie pomocou niekolkofazoveho BOOST DC-DC z 24 V LFP 30 kWh baterky ? Viete o nejakom videu na YT kde to niekto spocital, pri akom chladeni aky vykon mozem cakat na vystupe napr. na tavenie kovov ?

    • @drirr9093
      @drirr9093  5 месяцев назад

      První věc nad kterou se musíte zamyslet je, na jakém kmitočtu to po běží. Záleží co plánujete nahřívat/tavit. Potom, jaké chcete použít zapojení? Sériové? Paralelní? Pro takovéto výkony se někdy používá paralelní rezonanční obvod, který je buzený přes feritový transformátor externě. Inspirace zde: inductionheatertutorial.com/

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 5 месяцев назад

      @@drirr9093 Vdaka, idem si to prestudovat, vyzera to na dost narocnny projekt no SW cast, aby to fungovalo efektivne a bezproblemovo.

    • @drirr9093
      @drirr9093  5 месяцев назад

      @@PavolFilek software tam vůbec být nemusí, v podstatě jej nahradí pár obvodů jako 4046 :)

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 5 месяцев назад

      @@drirr9093 NO ja uz sledujem ten kanal imsmoother takze je tam toho dost na programovanie, samozrejme nezacnem s 10000 W, ale niekde dole a potom to budem kontrolovat termokamerou, v podstate tak robim vsetko, ze to kontroloujem nejakym 2-jadrovym CPU, jedno robi prerusenia a druhe komunikuje s okolim / WiFi, BT, LORA, RS232 a pod. /

  • @RetroDilna
    @RetroDilna 7 месяцев назад +2

    Jsi úpe jiný level...

  • @stanislavzeslusovic6989
    @stanislavzeslusovic6989 7 месяцев назад

    Měděnou trubičku 6, případně 9mm se dá vyptat u kterého kolik chladaře.

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад

      Díky za tip. Jen mám docela strach z toho ohybu jak psala Niki. Vypadají docela tence. Možná pomůže vyplnění trubičky pískem během ohýbání.

    • @stanislavzeslusovic6989
      @stanislavzeslusovic6989 7 месяцев назад

      @@drirr9093 může být. Viděl jsem variantu, kde k trubičce byli přiletované Cu hranoly a na nich přišroubované výkonné fety. Já zatím sbírám info, než synovi něco postavím.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 7 месяцев назад

    Škoda, že ulozto omezilo sdílení. Bylo tam mraky různého materiálu.

    • @robertkovar8710
      @robertkovar8710 7 месяцев назад

      jsou nahrady- fastshare a webshare a dalsi

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 7 месяцев назад

    Hleděl jsem na to schema ohřevu a nepochopil jsem asi jakou funkci mají ty dva mosfety mimo chladič, když jsou stále sepnuty.

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад +2

      Ty tranzistory stále sepnuty nejsou, mění se napětí mezi G-S, ostatní konstrukce využívají rezistory a zenerky. Díky tomuto zapojen se gate řídících tranzistorů nabije i vybije mnohem rychleji :) a tedy méně hřejí. Mohl bych příště udělat i měření aby byla funkce lépe vidět.

    • @hankaajindrich8622
      @hankaajindrich8622 7 месяцев назад

      @@drirr9093nikdy jsem neviděl spojení D a G a proto mi to nedávalo smysl. Pokud na to téma ještě bude video, rád se dozvím princip jak to funguje.

  • @kamil82
    @kamil82 7 месяцев назад

    ak by si chcel tak s vyrobou formy na lisovanie trubiciek ti viem pomoct

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад

      Mam nejakou predstavu jak by cca mela vypadat. Urcite si ale necham poradit ;) vyroba samotna by nemela byt az tak tezka, jen mi chybi precizni sverak. Diky D.

  • @tulavy_pistik
    @tulavy_pistik 7 месяцев назад

    Ahoj, je nejaká možnosť nahrievať meď alebo mosadz? Kľudne s profi indukciou. Ako by mala vyzerať cievka

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад +1

      Ahoj, určitě je. Koukni sem teslascience.wordpress.com/autotuning-9kw-induction-forge-version-1-2/
      Bude potřeba větší výkon a ozhodně i chlazení vodou.

    • @tulavy_pistik
      @tulavy_pistik 7 месяцев назад

      @@drirr9093 v práci máme tuším 60kw s vodou tak to nebude problém 😅

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад

      @@tulavy_pistik :D to se ta měď spíš vypaří

    • @tulavy_pistik
      @tulavy_pistik 7 месяцев назад

      @@drirr9093 dá sa tam nastavovať výkon a čas, to by mohlo ísť snáď

  • @cenbac5080
    @cenbac5080 7 месяцев назад

    Proud se nešíří jakokdyby a už vůbec ne po povrchu. To ,že se průřez mění s odběrem proudu a průřez je v mm2 není rozhodně kvůli povrchu .

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад +2

      Omlouvám se, ale ani za pomoci lingvisty jsem nedokázal dekódovat obsah komentáře. Snad se jedná o dotaz na skin efekt vznikající ve vodiči www.allaboutcircuits.com/textbook/alternating-current/chpt-3/more-on-the-skin-effect/

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 7 месяцев назад

      @@drirr9093 Tak proč to není udělaný z trubičky s vnitřním chlazením vodou?

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад +2

      Trubička s vodním chlazením by byla samozřejmě lepší. U větších výkonů se používá běžně. Pro moje aktuální použití stačí i toto jednoduché řešení. Jak jsem ve videu říkal, do budoucna plánuji právě trubičku s vodním chlazením. Možná by bylo zajímavé jako experiment vyzkoušet třeba licnu nebo měděnou pásovinu. Možná je to i zajímavý námět na video. S použitím vektorového analyzátoru by se daly vodiče různých tvarů proměřit.

    • @hifiahigh-endaudiotechnika5902
      @hifiahigh-endaudiotechnika5902 7 месяцев назад +5

      vygoogli si skin efekt. Při 150kHz je hloubka vniku 0,169 mm

    • @drirr9093
      @drirr9093  7 месяцев назад +1

      přesně :)