PRAWNICY POTRAFIĄ TAK SKOMPLIKOWAĆ PRAWO, ŻE POTEM SAMI NIE POTRAFIĄ GO ZROZUMIEĆ... I ZOSTAJE POTEM TZW INTERPRETACJA ,CZYLI WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU.
@@prawospadkowedlakazdego Witam serdecznie... Mój komentarz tyczy się tych którzy te chore prawo tworzą.. Pani jedynie się nim posługuje.... Darowizna obojętnie czego ,powinna kończyć sprawę... Przecież darczyńca darowując komuś cokolwiek, darowuje to jednej (lub wielu)wybranej osobie i nie wspomina o nikim więcej !! Tymczasem po latach ktoś się budzi ze snu zimowego i domaga się części darowizny...??? Sam jestem w podobnej sytuacji , otrzymałem z żoną 30 lat temu darowiznę i zabezpieczyliśmy się w ten sposób, że darczyńca(teściowa) wydziedziczyła ewentualnego roszczeniowca(wnuczka) w razie obudzenia się ze snu... Bo wnuczek śpi od 25 lat i nie wie że ma babcię, którą wypadałoby czasem odwiedzić... Serdecznie pozdrawiam. 👍
@@prawospadkowedlakazdego W Sejmie też zasiadają prawnicy uczestniczący w tworzeniu prawa... Jedni prawnicy tworzą prawo w Sejmie, a drudzy prawnicy wchodzą z łomami i tworzą bezprawie.... KRS.
@@RD-ft7js tam są ludzie po studiach prawniczych, a to jeszcze nie czyni z nich prawników. To tak, jakby układać reguły jazdy samochodem po zatłoczonym mieście miał ktoś, kto zrobił prawo jazdy 20 lat temu i od tego czasu nie siedział za kółkiem. Ja każdego dnia przebijam się przez korki i nacinam na sądowe ślepe uliczki, dlatego proszę mnie nie porównywać.
Mąż dostal w darowiźnie dom i gospodarstwo rolne. Dzięki temu teściowa mogla otrxymac rentę strukturalną. Byliśmy juz małżeństwem i mieliśmy dwoje dzieci. Mąż ma pięć sióstr. Rodzice męża jeszcze żyją. Czy siostrom należy się zachowek w takiej sytuacji po ich śmierci?
Witam. Rodzice chcą mi przepisac dom z działką oraz 3ha lasu. Umowa bedzie w formie dożywocia, czy w takim wypadku zachowku nie ma? I czy jestem zwolniony z płacenia podatku 2 % od wartosci podiadlosci z domem i lasem. Oraz kiedy moge sprzedac posiadłość z domem bez podatku. Dziekuje pozdrawiam
Witam Pania. Moje pytanie Moi rodzice w akcie darowizny przekazali male gospodarstwo za rente. Mija ponad 36 lat a rodzina ciagle ma ochote na ha. Tata nie zyje 15 lat a mama powaznie chora.Ma opiekunke i srodki na pokrycie kosztow . Co o tym myslec? Jak jest to prawnie. Dziekuje za pochylenie sie nad moim pytaniem.
Pani mecenas. Otóż taki case : Umowa działu spadku przed notariuszem zawarta. Po jakimś czasie okazuje się, że jedna ze stron nie umieściła, do czego ma obowiązek w tejże umowie darowizny sprzed 20 lat. Ponieważ jest to siostra drugiej ze stron umowy, to : czy mimo postanowienia o wyczerpaniu wszelkich obustronnych roszczeń w przedmiocie działy spadku stronie nieobdarowanej przysługuje roszczenie o uzupełnienie zachowku w oparciu o wiedzę o darowiźnie czy też trzeba złożyć pozew o zapłatę zachowku w związku z art. 82 kodeksu cywilnego ?
Jestem samotna bezdzietna wdową, mam bardzo zle doswiadczenia z kuzynostwem i bratanicami czy bratankami, co mam zrobic aby po mnie nie dostali nawet symbolicznego grosza ( nie utrzymuja ze mna kontaktow, bo skonczylo sie finansowanie...), mam spisany testament na obca osobę!
Dzień dobry, mam pytanie w kwestii darowizn dla dwóch sióstr żony. Siostry otrzymały od rodziców 15-20 lat temu (pierwsza) działkę o wartości (na dziś) ok 400-500 tys. W tym przypadku przekazano bez notarusza gdyż bezpośrednio po przekazaniu teściowej od jej rodziców mąż pierwszej siostry sprzedał tą działkę, czyli przeniesiono własność jeszcze z dziadków na osobę obcą a pieniądze zagospodarowali pierwsza siostra z mężem. Są światkowie że tak było. Druga siostra natomiast przyjęła od rodziców ok 1,20 ha i dzięki temu przeszla na krus aby nie płacić zus. Wartość na dziś to ok 500-600 tys. Dodam że obie siostry mieszkaly również ponad 10 lat u teściów aby nie placić za mieszkanie. Jak wygląda sytuacja na dziś gdyż obie mają zakusy na udział w dalszym podziale. Dodam że żadna z nich nie podniosła tej kwestii po śmierci teścia 2 lata temu. Pozdrawiam:)
Witam 20 lat temu dostałem z małżonką od rodziców w darowiźnie dom w którym wspólnie zamieszkaliśmy razem z rodzicami. Po jakimś czasie wyjechałem razem z rodziną za granicę w międzyczasie remontowałem ten dom nowy dach, nowe ogrzewanie, nowa okna itp. W tym roku umarł tata, Mama nadal tam mieszka. My nadal za granicą ale kiedyś chcemy wrócić. Wiem,że będę musiał zapłacić rodzeństwu zachowek i moje pytanie brzmi. Od jakiej wartości nieruchomości będę musiał zapłacić ten zachowek. Od wartości Nieruchomości która jest w akcie notarialnym czy obecnej wartości nieruchomości. Remontując ten dom podnoszę cały czas jego wartość. Jak mogę obliczyć wysokość zachowku który będę musiał im zapłacić
Dzień dobry, Jeśli brat zrzeknie się roszczeń do domu po mamie, ktory ja otrzymam po jej odejsciu, to czy mogę bratu lub/i jego córce dać od siebie w przyszłości np gotówkę ze sprzedaży tej nieruchomości? Czy zrzeczenie powoduje to ze córka również nie będzie mogła mieć roszczeń do mnie? Dziękuję
Witam, rodzice podzielili dom na 2 osobne mieszkania , jedno chca przepisac na brata a drugie ma byc nadal ich własnoscią, zas ja z siostra mamy zrzec sie zachówku w zamian mamy dostac okresloną czesc pieniędzy. Moje pytanie brzmi jak nasze zrzeczenie sie zachownu ma sie do drugiego mieszkania i oszczędności rodziców, czy jak np nie zrobia testamentu to przechodzi on na nas wszystkich i czy jak np przepiszą te mieszkanie i oszczędności na brata który juz otrzymał mieszalnie to mi i siostrze bedzię sie cos należało czy nie bo zrzekliśmy sie zachowku przy pierwszym mieszkaniu
Witam serdecznie. Mama będąc już wdową przekazała bratu gospodarstwo rolne zeby otrzymać emeryturę,brat zmarł kilka lat temu, więc brązowa i jej dzieci odziedziczyly cały majątek, czy w takim przypadku należy się zachowek rodzenstwu np.po bratu lub ojcu.Mama jeszcze żyje.
Dzień dobry. Powiedziała Pani, że przepis 1039 KC nas nie interesuje, jeśli mamy dziedziczenie testamentowe (podobnie mówi komentarz). Czyli rozumiem, że jeśli mamy ważny testament, to nas w ogóle nie interesuje wyłączenie od zaliczenia na schedę. Jak to się zatem ma do wyłączenia od zaliczenia na schedę spadkową zapisów windykacyjnych, które mogą być ustanowione tylko w testamencie? Nie jestem w stanie zrozumieć tej kwestii.
Bo może być tak, że ktoś ma majątek o wartości kilkudziesięciu milionów i robi w testamencie zapis windykacyjny mieszkanka w Bolesławcu o wartości 300 tysięcy. Tylkl tyle jest w testamencie. Nie zmienia to zasad dziedziczenia bo wartość zapisu jest marginalna dlatego nadal mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, ale jak będziemy dzielić te miliony, to mieszkanko w Bolesławcu trzeba będzie zaliczyć na schedę.
@@prawospadkowedlakazdego Czyli to zależy od tego czy w testamencie powołam do dziedziczenia "całości" spadku np. w udziałach czy też zrobię tak dużo zapisów windykacyjnych, że wyczerpię większość masy spadkowej - wtedy mam dopiero dziedziczenie testamentowe i nie stosuję 1039?
Bardzo mi przykro z powodu Pani sytuacji. Wiem, że świadkowie często kłamią i ja też czasem musze bardzo ciężko pracować, żeby te kłamstwa pokazać sądowi. Życzę Pani wiele dobrego i pozdrawiam serdecznie
Witam.Chcemy spisac testamenty aby darowac dom dziewczynce ktora byla w naszej rodzinie zastepczej od 8 roku życia . Mamy również syna adoptowanego ktoremu po miesiacu od jego slubie daliśmy pieniadze na zakup domu .Dom z zabudowaniami zakupili razem z jego żoną we współwłasności. Nie mamy zadnego dokumentu , ze to my dalismy pieniadze.Na dzien dzisiejszy nie utrzymuje z nami kontaktu jak rowniez synowa i ich syn.Nie chcemy aby on jak i jego rodzina nie otrzymali po nas zachowku.
Trzeba go wydziedziczyć i postarać się, żeby Wasza córka miała jakieś Wasze oświadczenie, że daliście mu pieniadziądze. Ile i kiedy. To bardzo ważne. Wydziedziczenie radzę zrobić u notariusza i przypominam, że w Polsce NIEWOLNO sporządzać testamentów wspólnych. Każdy musi napisać oddzielny testament.
Mam dosyć tych bzdur głoszonych przez systemowców:) wolny człowiek decyduje sam o tym co chce i tyle w temacie ale oczywiście jak ktoś chce wierzyć psychopatom tworzących tzw prawo jego wola:))
Powinna się liczyć ostatnia wola zmarłego to co zapisuje w testamencie on decyduje a nie sądy.Testament to świętość i wara od niego ale muszą zarobić sądy prawnicy itp.
Dziękuję za Pana komentarz, choć przykro mi, że wypowiada się Pan tak mało kulturalnie na moim kanale. Jak się Panu nie podoba jak wygląda prawo w Polsce to proszę pisać na sejm.gov.pl, oni mogą je w każdej chwili zmienić.
Moi rodzice przez lala wykorzystywali moją naiwność ciężko pracowałam na gospodarstwie a dziś mam zrujnowane zdrowie i finanse bo sama musiałam 2 razy poradzić sobie ze skutkami powodzi i latami remontować coś co i tak do mnie nie należy.Teraz wiem że nawet rodzice mogą być oszustami
@@prawospadkowedlakazdego ja nie żyje na poziomie uniwersyteckim jestem prostym człowiekiem ale mieszkając 19 lat za granicą wiem że caly wymiar sprawiedliwości, prawo i urzędnicy, państwo po prostu mogą być przyjaźni a prawo proste i dla ludzi. Pani dobrze zyje z tego że jest ono jakie jest w Polsce. Cały system w Pl jest dziwny umocowany i zbudowany jeszcze w starym komuszym systemie i wiele lat musi upłynąć aby było inaczej. Tam nic nie jest dla zwyklych ludzi, ludzie są tylko jak owce do strzyżenia dla wladz i pseudo elit. Aparat władzy u nas jest rozbuchany do granic absurdu siedzące całe klany rodzinne w us, sądach, policji prokuraturach, samorządach a pani mi mowi o uniwersyteckim podejściu 🤣🤣 a no i śmietanka na torcie 34 lata ludzie głosują na te same mordy i oczekują innych rezultatów masakra jakaś. Pozdrawiam z daleka i miłego dnia zycze w krainie urzędniczych absurdów 👋
może ja w dużym skrócie opowiem historię o zachowku,w 1986 roku kupiłem mieszkanie teściowej za kwotę 1650000{takie były ceny},powiedziałem teściowej żeby zrobiła darowiznę na rzecz mojej żony co tesciowa uczyniła,byłem spokojny że po śmierci teściowej nikt nie będzie wnosił roszczeń do mojej żony o zachowki tym berdziej że wszyscy o tym wiedzieli że to wyłożyłem powyższą kwotę na zakup mieszkania,niestety nie miałem żadnego dowodu wpłaty,jedna z sióstr mojej żony przez dwa lata sądziła się {bez prawnika,bez wnoszenia do sądu wpłat,bez operatu wartości mieszkania}i niestety musiała zapłacić dla tej osoby 15000 tyś.złotych zachowku!
Żona musiała zapłacić siostrze, tak? Dobrze zrozumiałam? Szkoda, że sąd wam nie uwierzył. Często się zdarza, że ktoś coś przekazał, ale nie ma dowodów. Żeby wygrać raka sprawę trzeba zastosować odpowiednią strategię i mieć trochę szczęścia.
@@prawospadkowedlakazdego żona miała prawnika,ona nie miała nic tylko słowo że jej się należy zachowek niestety musieliśmy zapłacić haracz z własnych pieniędzy,ja nie mam nic przeciw zachowanie,gdyby te mieszkanie rzeczywiście kupiła teściowa!
Dzięki serdeczne za Pani porady. 💐🌹
Dziękuję za miły komentarz: )
PRAWNICY POTRAFIĄ TAK SKOMPLIKOWAĆ PRAWO, ŻE POTEM SAMI NIE POTRAFIĄ GO ZROZUMIEĆ...
I ZOSTAJE POTEM TZW INTERPRETACJA ,CZYLI WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU.
To niech Pan z malarzem pogada. Oni to dopiero potrafią skomplikowac sprawę :) Pozdrawiam serdecznie
@@prawospadkowedlakazdego Witam serdecznie...
Mój komentarz tyczy się tych którzy te chore prawo tworzą..
Pani jedynie się nim posługuje....
Darowizna obojętnie czego ,powinna kończyć sprawę...
Przecież darczyńca darowując komuś cokolwiek, darowuje to jednej (lub wielu)wybranej osobie i nie wspomina o nikim więcej !!
Tymczasem po latach ktoś się budzi ze snu zimowego i domaga się części darowizny...???
Sam jestem w podobnej sytuacji , otrzymałem z żoną 30 lat temu darowiznę i zabezpieczyliśmy się w ten sposób, że darczyńca(teściowa) wydziedziczyła ewentualnego roszczeniowca(wnuczka) w razie obudzenia się ze snu...
Bo wnuczek śpi od 25 lat i nie wie że ma babcię,
którą wypadałoby czasem odwiedzić...
Serdecznie pozdrawiam. 👍
@@RD-ft7js największy problem jest taki, że to nie prawnicy tworzą prawo, tylko celebryci z sejmu ;)
@@prawospadkowedlakazdego W Sejmie też zasiadają prawnicy uczestniczący w tworzeniu prawa...
Jedni prawnicy tworzą prawo w Sejmie, a drudzy prawnicy wchodzą z łomami i tworzą bezprawie....
KRS.
@@RD-ft7js tam są ludzie po studiach prawniczych, a to jeszcze nie czyni z nich prawników. To tak, jakby układać reguły jazdy samochodem po zatłoczonym mieście miał ktoś, kto zrobił prawo jazdy 20 lat temu i od tego czasu nie siedział za kółkiem. Ja każdego dnia przebijam się przez korki i nacinam na sądowe ślepe uliczki, dlatego proszę mnie nie porównywać.
Mąż dostal w darowiźnie dom i gospodarstwo rolne. Dzięki temu teściowa mogla otrxymac rentę strukturalną. Byliśmy juz małżeństwem i mieliśmy dwoje dzieci. Mąż ma pięć sióstr. Rodzice męża jeszcze żyją. Czy siostrom należy się zachowek w takiej sytuacji po ich śmierci?
Prawdopodobnie nie, bo w przypadku darowizny za gospodarstwo rolne zwykle zachowku nie ma, ale to zależy od treści umowy
Witam. Rodzice chcą mi przepisac dom z działką oraz 3ha lasu. Umowa bedzie w formie dożywocia, czy w takim wypadku zachowku nie ma? I czy jestem zwolniony z płacenia podatku 2 % od wartosci podiadlosci z domem i lasem. Oraz kiedy moge sprzedac posiadłość z domem bez podatku. Dziekuje pozdrawiam
Zapraszam do skorzystania z odpłatnej konsultacji prawnej w mojej Kancelarii. Pozdrawiam serdecznie
❤
:) Pozdrawiam serdecznie
Witam Pania. Moje pytanie Moi rodzice w akcie darowizny przekazali male gospodarstwo za rente. Mija ponad 36 lat a rodzina ciagle ma ochote na ha. Tata nie zyje 15 lat a mama powaznie chora.Ma opiekunke i srodki na pokrycie kosztow . Co o tym myslec? Jak jest to prawnie. Dziekuje za pochylenie sie nad moim pytaniem.
Jeżeli to była darowizna za rentę rolniczą, to zachowku nie ma
Dzieki bardzo za odpowiedz❤.Slucham PANIA coraz czesciej by lepiej rozumiec . Dzis poruszanie sie bez dobrego prawnika to trudne.❤
Pani mecenas. Otóż taki case : Umowa działu spadku przed notariuszem zawarta. Po jakimś czasie okazuje się, że jedna ze stron nie umieściła, do czego ma obowiązek w tejże umowie darowizny sprzed 20 lat. Ponieważ jest to siostra drugiej ze stron umowy, to : czy mimo postanowienia o wyczerpaniu wszelkich obustronnych roszczeń w przedmiocie działy spadku stronie nieobdarowanej przysługuje roszczenie o uzupełnienie zachowku w oparciu o wiedzę o darowiźnie czy też trzeba złożyć pozew o zapłatę zachowku w związku z art. 82 kodeksu cywilnego ?
Case mogę rozwiązać w ramach odpłatnej porady prawnej w mojej Kancelarii. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam
Jestem samotna bezdzietna wdową, mam bardzo zle doswiadczenia z kuzynostwem i bratanicami czy bratankami, co mam zrobic aby po mnie nie dostali nawet symbolicznego grosza ( nie utrzymuja ze mna kontaktow, bo skonczylo sie finansowanie...), mam spisany testament na obca osobę!
Tyle wystarczy. Zachowek jest tylko dla dzieci, małżonka lub rodziców. Rodzeństwo ani dzieci rodzeństwa nic nie mogą walczyć o zachowek
@@prawospadkowedlakazdego dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry, mam pytanie w kwestii darowizn dla dwóch sióstr żony. Siostry otrzymały od rodziców 15-20 lat temu (pierwsza) działkę o wartości (na dziś) ok 400-500 tys. W tym przypadku przekazano bez notarusza gdyż bezpośrednio po przekazaniu teściowej od jej rodziców mąż pierwszej siostry sprzedał tą działkę, czyli przeniesiono własność jeszcze z dziadków na osobę obcą a pieniądze zagospodarowali pierwsza siostra z mężem. Są światkowie że tak było. Druga siostra natomiast przyjęła od rodziców ok 1,20 ha i dzięki temu przeszla na krus aby nie płacić zus. Wartość na dziś to ok 500-600 tys. Dodam że obie siostry mieszkaly również ponad 10 lat u teściów aby nie placić za mieszkanie. Jak wygląda sytuacja na dziś gdyż obie mają zakusy na udział w dalszym podziale. Dodam że żadna z nich nie podniosła tej kwestii po śmierci teścia 2 lata temu. Pozdrawiam:)
Zapraszam do skorzystania z konsultacji prawnych w mojej Kancelarii. Dane kontaktowe w opisie filmu. Również pozdrawiam.
Siostrze męża został zapisany cały majątek a on nic nie dostał może ubiegać się o zachówek
Teść jeszcze żyje zapisal jej majątek 5 lat temu
Tak może - o ile to nie było umową dożywocia. O termin proszę się nie martwić.
Witam 20 lat temu dostałem z małżonką od rodziców w darowiźnie dom w którym wspólnie zamieszkaliśmy razem z rodzicami. Po jakimś czasie wyjechałem razem z rodziną za granicę w międzyczasie remontowałem ten dom nowy dach, nowe ogrzewanie, nowa okna itp. W tym roku umarł tata, Mama nadal tam mieszka. My nadal za granicą ale kiedyś chcemy wrócić. Wiem,że będę musiał zapłacić rodzeństwu zachowek i moje pytanie brzmi. Od jakiej wartości nieruchomości będę musiał zapłacić ten zachowek. Od wartości Nieruchomości która jest w akcie notarialnym czy obecnej wartości nieruchomości. Remontując ten dom podnoszę cały czas jego wartość. Jak mogę obliczyć wysokość zachowku który będę musiał im zapłacić
Od wartości domu na dzień ustalania kwoty zachowku. Po więcej zapraszam na konsultacje
A czy można uniknąć zachowku?
Jest cały film na ten temat na moim kanale. Proszę poszukać.
Dzień dobry,
Jeśli brat zrzeknie się roszczeń do domu po mamie, ktory ja otrzymam po jej odejsciu, to czy mogę bratu lub/i jego córce dać od siebie w przyszłości np gotówkę ze sprzedaży tej nieruchomości? Czy zrzeczenie powoduje to ze córka również nie będzie mogła mieć roszczeń do mnie? Dziękuję
Jeżeli brat podpisze z mamą umowę u notariusza o zrzeczenie się spadku, to córka nie będzie mieć żadnych roszczeń.
Czy ustanowienie dożywocia dla żony wyłączą dom z masy spadkowej pozdrawiam
Mam spore wątpliwości czy można ustawić dożywocie dla żony, bo jako mąż ma Pan wobec żony identyczne obowiązki jak z umowy dożywocia
Witam, rodzice podzielili dom na 2 osobne mieszkania , jedno chca przepisac na brata a drugie ma byc nadal ich własnoscią, zas ja z siostra mamy zrzec sie zachówku w zamian mamy dostac okresloną czesc pieniędzy. Moje pytanie brzmi jak nasze zrzeczenie sie zachownu ma sie do drugiego mieszkania i oszczędności rodziców, czy jak np nie zrobia testamentu to przechodzi on na nas wszystkich i czy jak np przepiszą te mieszkanie i oszczędności na brata który juz otrzymał mieszalnie to mi i siostrze bedzię sie cos należało czy nie bo zrzekliśmy sie zachowku przy pierwszym mieszkaniu
Jeśli zrzekniecie się zachowku, to dalej możecie dziedziczyć na podstawie ustawy lub testamentu.
gdzie można się dowiedzieć czy takie oświadczenie zostało sporządzone?
W tresci umowy darowizny jest to napisane
Witam serdecznie. Mama będąc już wdową przekazała bratu gospodarstwo rolne zeby otrzymać emeryturę,brat zmarł kilka lat temu, więc brązowa i jej dzieci odziedziczyly cały majątek, czy w takim przypadku należy się zachowek rodzenstwu np.po bratu lub ojcu.Mama jeszcze żyje.
Jak za emeryturę to po mamie się nie będzie należeć (niech żyje jak najdłużej) a po bracie nie ms zachowku.
Trochę wolniej i prostszym językiem, poproszę.
Dziękuję za komentarz
dziekuje za porady
Dziękuję za komentarz :) Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Powiedziała Pani, że przepis 1039 KC nas nie interesuje, jeśli mamy dziedziczenie testamentowe (podobnie mówi komentarz). Czyli rozumiem, że jeśli mamy ważny testament, to nas w ogóle nie interesuje wyłączenie od zaliczenia na schedę. Jak to się zatem ma do wyłączenia od zaliczenia na schedę spadkową zapisów windykacyjnych, które mogą być ustanowione tylko w testamencie? Nie jestem w stanie zrozumieć tej kwestii.
Bo może być tak, że ktoś ma majątek o wartości kilkudziesięciu milionów i robi w testamencie zapis windykacyjny mieszkanka w Bolesławcu o wartości 300 tysięcy. Tylkl tyle jest w testamencie. Nie zmienia to zasad dziedziczenia bo wartość zapisu jest marginalna dlatego nadal mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, ale jak będziemy dzielić te miliony, to mieszkanko w Bolesławcu trzeba będzie zaliczyć na schedę.
@@prawospadkowedlakazdego Czyli to zależy od tego czy w testamencie powołam do dziedziczenia "całości" spadku np. w udziałach czy też zrobię tak dużo zapisów windykacyjnych, że wyczerpię większość masy spadkowej - wtedy mam dopiero dziedziczenie testamentowe i nie stosuję 1039?
Tak
Sady naginają prawo zachowek dawaja nawet wydziedziczonym.
A w ilu tego typów sprawach brała Pani udział?
Jestem osobiście ofiarą tego.wnuki dobrze kłamali w sądzie .a ich kłamstwa potwierdzali rodzice.JESTEM OBURZONA NIESPRAWIEDLIWOSCIA JAKA MNIE OSOBISCIE SPOTKALA.
Bardzo mi przykro z powodu Pani sytuacji. Wiem, że świadkowie często kłamią i ja też czasem musze bardzo ciężko pracować, żeby te kłamstwa pokazać sądowi. Życzę Pani wiele dobrego i pozdrawiam serdecznie
Jeśli darowizna, została dokonana przynajmniej 10 lat przed śmiercią spadkodawcy, to nie trzeba płacić od niej zachowku.
Dobrze, że nie jest Pan studentem prawa, bo z taką wiedzą dostałby Pan dwóje do indeksu ;)
Witam.Chcemy spisac testamenty aby darowac dom dziewczynce ktora byla w naszej rodzinie zastepczej od 8 roku życia . Mamy również syna adoptowanego ktoremu po miesiacu od jego slubie daliśmy pieniadze na zakup domu .Dom z zabudowaniami zakupili razem z jego żoną we współwłasności. Nie mamy zadnego dokumentu , ze to my dalismy pieniadze.Na dzien dzisiejszy nie utrzymuje z nami kontaktu jak rowniez synowa i ich syn.Nie chcemy aby on jak i jego rodzina nie otrzymali po nas zachowku.
Trzeba go wydziedziczyć i postarać się, żeby Wasza córka miała jakieś Wasze oświadczenie, że daliście mu pieniadziądze. Ile i kiedy. To bardzo ważne. Wydziedziczenie radzę zrobić u notariusza i przypominam, że w Polsce NIEWOLNO sporządzać testamentów wspólnych. Każdy musi napisać oddzielny testament.
Mam dosyć tych bzdur głoszonych przez systemowców:) wolny człowiek decyduje sam o tym co chce i tyle w temacie ale oczywiście jak ktoś chce wierzyć psychopatom tworzących tzw prawo jego wola:))
Skargi i wnioski proszę kierować na sejm.gov.pl, a nie mnie :)
Powinna się liczyć ostatnia wola zmarłego to co zapisuje w testamencie on decyduje a nie sądy.Testament to świętość i wara od niego ale muszą zarobić sądy prawnicy itp.
Dziękuję za Pana komentarz, choć przykro mi, że wypowiada się Pan tak mało kulturalnie na moim kanale. Jak się Panu nie podoba jak wygląda prawo w Polsce to proszę pisać na sejm.gov.pl, oni mogą je w każdej chwili zmienić.
Moi rodzice przez lala wykorzystywali moją naiwność ciężko pracowałam na gospodarstwie a dziś mam zrujnowane zdrowie i finanse bo sama musiałam 2 razy poradzić sobie ze skutkami powodzi i latami remontować coś co i tak do mnie nie należy.Teraz wiem że nawet rodzice mogą być oszustami
Polskie prawo takie piekne i proste masakra jakaś 😂😂
A jakie inne prawo Pan zna i uważa, że jest prostrze? Ale tak na poziomie uniwersyteckim, a nie "ogólnie"?
@@prawospadkowedlakazdego ja nie żyje na poziomie uniwersyteckim jestem prostym człowiekiem ale mieszkając 19 lat za granicą wiem że caly wymiar sprawiedliwości, prawo i urzędnicy, państwo po prostu mogą być przyjaźni a prawo proste i dla ludzi. Pani dobrze zyje z tego że jest ono jakie jest w Polsce. Cały system w Pl jest dziwny umocowany i zbudowany jeszcze w starym komuszym systemie i wiele lat musi upłynąć aby było inaczej. Tam nic nie jest dla zwyklych ludzi, ludzie są tylko jak owce do strzyżenia dla wladz i pseudo elit. Aparat władzy u nas jest rozbuchany do granic absurdu siedzące całe klany rodzinne w us, sądach, policji prokuraturach, samorządach a pani mi mowi o uniwersyteckim podejściu 🤣🤣 a no i śmietanka na torcie 34 lata ludzie głosują na te same mordy i oczekują innych rezultatów masakra jakaś. Pozdrawiam z daleka i miłego dnia zycze w krainie urzędniczych absurdów 👋
Pozdrawiam serdecznie z Canady, Zbigniew, 100 % racji@@danielwawrzyn5071
może ja w dużym skrócie opowiem historię o zachowku,w 1986 roku kupiłem mieszkanie teściowej za kwotę 1650000{takie były ceny},powiedziałem teściowej żeby zrobiła darowiznę na rzecz mojej żony co tesciowa uczyniła,byłem spokojny że po śmierci teściowej nikt nie będzie wnosił roszczeń do mojej żony o zachowki tym berdziej że wszyscy o tym wiedzieli że to wyłożyłem powyższą kwotę na zakup mieszkania,niestety nie miałem żadnego dowodu wpłaty,jedna z sióstr mojej żony przez dwa lata sądziła się {bez prawnika,bez wnoszenia do sądu wpłat,bez operatu wartości mieszkania}i niestety musiała zapłacić dla tej osoby 15000 tyś.złotych zachowku!
Żona musiała zapłacić siostrze, tak? Dobrze zrozumiałam? Szkoda, że sąd wam nie uwierzył. Często się zdarza, że ktoś coś przekazał, ale nie ma dowodów. Żeby wygrać raka sprawę trzeba zastosować odpowiednią strategię i mieć trochę szczęścia.
@@prawospadkowedlakazdego żona miała prawnika,ona nie miała nic tylko słowo że jej się należy zachowek niestety musieliśmy zapłacić haracz z własnych pieniędzy,ja nie mam nic przeciw zachowanie,gdyby te mieszkanie rzeczywiście kupiła teściowa!