Ależ zajebisty materiał i ty masz 3,5 tys. subów? Jak ten materiał jest 100 razy lepszy i bardziej rzetelny niż 99% filmów od super znanych TechRUclipsrów, którzy nawet nie pomyślą żeby pokazać widzom faktyczną pracę wentylatora. Naprawdę ogromny szacun
Materiał sztos, świetna robota. Cieszy dobra pozycja Polaków :> Co do 'jakości wykonania' np w Noctua. Co nam po tej jakości jak są po prostu słabe a w ich cenie można mieć dwa fluctusy :D Silent wingsy faktycznie robią robote, ale ta cena... Dlatego ciesze się z posiadania F360. Może kiedyś test wentylatorów, ale do obudów? :)) Pewnie mniejszy wpływ temperaturowy, aczkolwiek u mnie jak zmieniłem obudowe z Fractala Meshify C na Phanteks'a G500A to temperatury na Karcie spadły o 7 stopni i kultura pracy też wzrosła. Wiem, że to zupełnie inne obudowy, inna wielkość, inny airflow, ale ciekawi mnie jak to wygląda. Gdyby ktoś chciał zakupić LianLi Dynamic, to jakie wentylatory tam zamontować. Ah rozpisałem się, pozdrawiam ciepło w mroźną noc
Kawał dobrej roboty, mnóstwo roboty i czasu, szacunek! Najlepszy test na pl youtube jak i zagraniczne materiały też siadają, próbka dźwięku, komentarz co do łożyska, pracy ogólnej, wszystkie dane, brawo 👍 fajnie jakbyś złapał współpracę na przykład z Komputronikiem i miałbyś dostęp do sprzętu na testy aio, płyty główne, cpu, dyski etc bo na dłuższą metę jest to zbyt kosztowny sport, ale jako jedyny przykładasz się konkret do tych testów A większość testów na pl youtube to sponsoring gdzie opinia jest zawsze przekłamana/podkoloryzowana. Czekamy na Noctue a14x25, premiera miała być na koniec 2022, ale jak to Noctua ma czas. Phanteks też kroi podobno swoją 140mm coś pokroju T30. Rób swoje, oby kanał wystrzelił, ode mnie 10/10 pzdr!
Super materiał. Będzie co jutro do kawy ogladnac :) dzisiaj przeleciałem przez wykresy i zaskoczyła mnie słaba pozycja p14 bo wydawało mi się na podstawie innych testów w necie na wydajniejszy wentyl. I zaskoczył mnie też light wings bo on zwykle wypadał słabo w testach. Az żałuję ze na pure loopa z nimi się mie zdecydowałem ;)
Arctic raczej wypada bardzo przewidywalnie. Zerknij na mój film z custom Lc ostatni - tam sama wymiana P12 na Fluctusy dała wzrost wydajności ;) Tak samo podminka P12-stek w LFII na T30
@@BartekSzwedkowicz tak widziałem ale p12 moim zdaniem i wielu recenzji nie jest tak dobry na tle innych 120 jak p14 na tle 140mm. Zwłaszcza że p12 i fluctusy mają 25mm a p14 ma 27mm grubości. No nic parę miesięcy temu kupiłem 6 p14 bo się nie mogłem doczekać na fluctusy 140mm. Jakoś będę z tym musiał żyć ;) może wymienie na dwa fluctusy na chłodnicy.
Jak zwykle film pierwsza klasa Masa naprawdę dobrej roboty Miejmy nadzieję że kanał się rozrośnie bo dzięki temu była by opcja abyś mógł testować więcej ciekawego sprzętu (mimo iż wiem że pewnie obecnie masz już trochę dość tych wentylatorów)
Ogłoszenia parafialne: 1. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego głośność w push mierzyłem na wprost wentylatora, a w PULL z boku. Na początku wykonałem pomiary i testy w konfiguracji PUSH, ponieważ nie byłem pewny, czy na 100% zdecyduję się na testy PULL. Dopiero jak zabrałem się za testy PULL zorientowałem się, że sonometr nie może być umieszczona na wprost, ponieważ wentylator na niego dmucha. Zatem zdecydowałem się na bok, a odległość wynosi 25 zamiast 30cm bo starałem się wyrównać poziom głośności wentyli (z boku są trochę cichsze i słychać mniej szczegółów oraz smaczków). Dajcie proszę znać, czy to dobre rozwiązanie. Jak będę robił odświeżony test wentylatorów 120mm to wezmę to pod uwagę. Opcje są takie - mogę zostawić tak jak jest teraz lub oba ustawienia mierzyć z boku ;) 2. Pamiętajcie, że jest to test na chłodnicy, więc dotyczy chłodzeń wodnych (customowych) oraz AiO, ewentualnie coolery powietrzne. Nie możecie ich przekładać na wydajność w obudowie! Tam wyniki będą zupełnie inne. Taki film zamierzam tez przygotować ale o tym potem, ponieważ też potrzebuję Waszej opinii i rad ;) 3. Odpuściłem już sobie wrzucanie filmu z omówieniem metodologii - i tak już długo czekacie na ten materiał. Jak okażecie taką chęć, to po premierze tego filmu wrzucę film ze szczegółowym omówieniem wszystkiego. 4. Tak jak wspominałem - najlepszą powtarzalność (wręcz 100%!) dawało notowanie temperatury cieczy oraz powietrza i obliczanie na podstawie tego delty cieczy (temp cieczy - temp powietrza). Temperatur cieczy zachowywała się zdecydowanie stabilniej od czujników temperatury GPU, które lubią czasem świrować. Jeśli jednak ktoś z Was stwierdzi, że nie jest to dobry sposób to w opisie filmu wrzucam arkusz google, w którym mam wszystkie zanotowane wyniki i sam może sobie wszystko ocenić ;) 5. Odgłosy w tle podczas testów na żywo to telewizor sąsiadów. Jak się odpalą to nie ma zmiłuj ;) Testy głośności musiałem robić w środku nocy. 6. Ostatnia sprawa - jeśli chcesz mnie w jakiś sposób wesprzeć, ponieważ uważasz, że mój film bardzo Ci pomógł, lub po prostu doceniasz moją pracę to uruchomiłem opcję "podziękuj za film". Będę wdzięczny za każdą pomoc - oczywiście odwdzięczę się w filmach ;)
Mam kilka uwag/wskazówek do Twoich testów wentylatorów. Zanim to zrobię chciałbym powiedzieć, że jest to jedno z najlepszych porównań jakie znazłem na yt i podziwiam ilość włożonej pracy. Do rzeczy: 1. Nie potrzebujesz platformy porównawczej w postaci komputera który podgrzewa wodę w układzie chłodzącym. Wentylator jest maszyną przepływową czyli wykorzystuje zjawiska związane z mechaniką płynów. Dodając komputer, żeby procesorem podgrzać wodę zwiększasz błąd pomiaru bo wchodzisz dodatkowo w termodynamikę. Wystarczyłoby kawałek rury o średnicy 140mm pomiędzy wentylator a chłodnicę z umieszczoną w nim rurką prandla do pomiaru ciśnień, no i manometry oczywiście. Twoim celem powinno być wykreślenie charakterystyki wentylatora. Phanteks na swojej stronie umieścił uproszczoną charakterystykę do wentylatora T30. Niestety do wykreślenia takiej charakterystyki potrzebowałbyś dodatkowe zaworu dławiącego o zmiennej przepustowości (średnicy) zamiast chłodnicy. 2.Parametry, które powinny cię interesować to: strumień masy powietrza (musisz obliczyć na podstawie ciśnienia statycznego i całkowitego), ciśnienie statyczne, hałas generowany przez wentylator oraz moc wentylatora. Pomiar akustyczny powinien być na wykresie zależny od mocy wentylatora. odległość i ustawienie względem wentylatora nie ma wielkiego znaczenia, byle za każdym razem było takie samo. 3. Źle, że porównujesz wentylatory przy tych samych prędkościach obrotowych. Jest to patametr konstrukcyjny wentylatora, i porównywanie dwóch wentylatorów przy tej samej prędkości nic nie daje. Najlepiej porównywać przy tej samej mocy lub przy takim samym strumieniu powietrza. Fajnie, że robisz coś takiego, mam nadzieję, że w przyszłości rozszerzysz porównania o same chłodnicę oraz AiO. Dzięki!
Meeeega super materiał testy, wykresy, ale najlepsze to pokazanie głośności dźwięku na żywo to jest petarda. Nawet ten sam poziom dźwięku, emituje inne tony - bardziej lub mniej przyjemne dla ucha. Genialna robota, mnóstwo pracy = zarąbisty materiał w 100% dający możliwość realnej oceny poziomu dźwięku i wybrania najlepszego pod własne gusta. Trzymam kciuki za szybki rozwój kanału - Pozdrawiam
I have no idea what you said, but I loved the graphs and the content and it was all easy to read. Great testing. Great methodology. Great channel. Subscribed.
Świetny test, wentylatory to często ten element w zestawie wrzucany w budżet jako "50 zł". A potem dziw czemu komp za 10.000 a wyniki w grach słabe i procek throttluje 🙃 Ja osobiście jestem ogromnym fanem SW4 Pro. Mój ulubiony moment w filmie - 17:45. Przejście z SW4 Pro na Vipera jest bezcenne.
Ok to teraz komentarz po oglądnięciu materiału komentarz. Materiał dalej super i podziwiam że Ci się chciało zwłaszcza że testy chłodzeń i wentylatorów się słabo klikają więc pewnie dlatego jest ich tak mało bo są pracochłonne a mało ludzi się tym interesuje. Tam się wdarła małą nieścisłość bo mówisz że tylko ekwb ma wentylator grubszy 27mm to arctic również ma 27mm. Co do testów 140mm szkoda że nie chyba uważanego przez wielu najlepszego wentyla 140mm noiseblocker eloopa b14 bydle jest 29mm (ale rozumiem wentyle z własnej kieszeni a ten najtańszy też nie jest) A i dziwne dźwięki arctica są eliminowane w wersji argb/rgb wydajność zbliżona no wersji bez rgb ale cena już taka jak fluctus to wtedy rzeczywiście się ich nie opłaca choć w dźwiękach na żywo u Ciebie p14 wydają mi się przyjemniejsze dla ucha niż fluctus co mnie dziwi, bo miałem u siebie fluctusa 120mm i bardzo podobało mi się ich wykonanie i głośność i ciekawe czy 140mm pod tym względem są popsute czy jednak filmik "przekłamuje".
Hej, dzięki za komentarz i wsparcie! Co do Arctica to tak - kompletnie mi wyleciało z głowy o tych 27mm, przy przykręcaniu do chłodnicy sie zorientowałem że śrubki szybciej łapią ale nie wiem dlaczego tego nie powiedziałem w filmie. Za duzo informacji w 1 filmie ;) Co do głosności na żywo - mikrofon jest bardzo czuły więc tez to może mieś jakies znaczenie. Już z odległości np metra może być zupełnie inaczej. Zależy od częstotliwości dźwięki jaki generują. Np cicha ale piszcząca pompkę usłyszysz z dużej odległości ;) Noiseblockera pewnie przetestuję za jakiś czas
@@BartekSzwedkowicz Jasne w tak długim materiale nie trudno o drobne potknięcia. Jestem i tak podważeniem jakości tych filmów bo ujęć wykresów etc. nie powstydziłby się kanał mający 10 razy więcej subskrybcji a znam takie kanały co mają tyle a ich filmiki technicznie są dużo gorsze. Życze dalszego rozwoju by to firmy a nie Ty musiał się prosić o sprzęt do testów ;)
No niestety nie trudno o błędy, ja mając już gotowy film na godzinę 16 zorientowałem się, że pomimo wcześniejszego sprawdzania wpisałem zły wynik jednego wentylatora na wykresie. Także materiał trochę się opóźnił.
@@BartekSzwedkowicz mam jeszcze takie pytanie bo może wiesz lepiej albo wiesz jak to realnie wygląda masz oba wentyle. Mam obecnie p14 na aio 280mm (standardowa chłodnica 27mm ek aio na topie wentyle wypuszczają poprzez radiator na zewnątrz budy) i myślisz że dużo zyskam zmieniając dwa wentyle p14 na fluctusy na temperaturze już docelowej procka czy to raczej sztuka dla sztuki?
@@queven369 Myślę, że możesz zyskać jakieś 2*C no i akustycznie będzie to lepiej wyglądało od strony fluctusów. Ogólnie jak Cie nie denerwują P14 i temp sa dobre to bym raczej je zostawił ;)
Genialny test, bardzo mi pomoże w przyszłości. Planujesz zrobić test który z wentylatorów będzie najlepszy w obudowie? Jakiś popularna obudowa ze standardowym układem, czyli 2 lub 3 wentyle z przodu wciągające i 1 z tyłu wyciąg. Komputer pod biurkiem, Wiesiek 3 do testów i jazda :-)
@@BartekSzwedkowicz Najlepiej podjeść do tematu możliwie realistycznie, typowo i z wyłączeniem pozostałych czynników: fajnie byłoby na kompie chłodzonym tylko powietrzem (aiosy albo pomagają wentylatorom obudowy jako exhaust na topie, albo na froncie ubijają intake); typowe dwa śmigła na froncie i jedno na tyle; obudowa raczej bardziej niż mniej restrykcyjna (filtr, może nie-meshowy front - coś jak typowy wentylacyjny średniak typu og Pure Base 500); na coolerach grafiki i procka stałe prędkości (wolniejsze niż szybsze, bo różnice imo lepiej już nierealistycznie uwydatnić niż zmniejszyć); rundka w jakiejś możliwie cisnącej procka i grafę gierce; rundka w Cinebenchu MC czy innym Blenderze. Spoko byłoby zobaczyć to na jakichś dwóch znormalizowanych dBA - coś odpowiadającego cichemu, ale już zwykle ogarniającemu 600 rpm i jeszcze nieuciążliwym 1000 rpm. Jakbyś przed demontażem każdych śmigieł powtórzył procedurę, ale z tylko jednym wentylatorem na tyle (bo różnie śmigła sobie radzą jako exhaust, a intake), to już w ogóle :> Wydaje mi się, że coś takiego pokaże możliwie dużo, a przy możliwie niedużej ilości roboty :]
dobra robota i dobrze wentylatory wybrałem, miałem 5 sztuk Pure Wings 2, 4 x 140mm i 1 x 120mm w obudowie Be Quiet Silent Base 800 połączone z Dark Rock Pro 3 na i9 9900k dosłownie się gotował, no ale RTX 4090 ładnie pomagał :) Zmieniłem te wentylatory na Silent Wings 4 Pro. Efekt jest taki że w końcu jest przewiew w obudowie i temp na procesorze są akceptowalne przy 4,7ghz na stałe. Prime95 z avx temp 89 stopni. Przynajmniej jeszcze obudowy nie muszę wymieniać, ale i tak to mnie czeka. Marzy mi się Corsair 7000d, Be Quiet nie ma rozsądnej obudowy w kategorii Full Tower. Procesor jest na chwilę obecną wystarczający, jeszcze poczekam z 2 generację na wymianę procka. Zresztą nie ma w co grać. Trzeba czekać na dodatek do Ck2077.
Kawał dobrej roboty. Silent Wings Pro 4 maja jedna wade. Są tak ciche, ze nie wiedzialem czy mi PC wystartował [brak rgb w budzie]. Dolożyłem glosniczek wpianny w mobo by mieć "pik" XD
Są to już mega stare konstrukcje, P14stka ma już 14 lat, A14 wyszła ponad 10 lat temu :) S swoich latach robiły świetną robotę. Na początku roku spodziewamy się next-genowej A14x25, która będzie prawdopodobnie najlepszym wentylatorem 140mm, podobnie jak A12x25 ;)
Cześć, świetny materiał, leci sub! Doradźcie, co by tu wybrać jako wentyle wtłaczające w O11 EVO XL. Miałem już Light Wingsy, fajne były ;) Tym razem coś innego. Chciałem Lian Li Uni Fan SL-INF ale są lepsze wentylatory i tańsze, również z ARGB. Może EK ? Coś z ARGB :)
Najlepiej z tego testu akustycznie wypada Be Quiet Light Wings 140 PWM High Speed (do 1000RPM). Ogólnie dobry test, brakuje takich w sieci, zwłaszcza porównanie audio "na żywo", z którego właśnie wysnułem powyższą teorię... Brakuje jeszcze tylko fragmentu bez pracującego żadnego wentylatora, aby mieć odniesienie do dźwięku tła.
Czy ja wiem, jak dla mnie najlepszy dźwięk to Silent wings 4 pro i high speed. We Fluctusie jakieś tam dziwne coś słychać ale jest bardzo dobrze. Według testu to moje top 3 chyba, z tym, że Fluctus zdecydowanie najlepszy w kategorii cena/jakość/osiągi.
Greetings. The video is not subtitled and I have no idea of the final conclusions. Could someone please tell me which one is better or quieter or the most important part of the final explanation.
Szkoda że nie znalazło się miejsce w teście na Arctica BioniX P140, miałem dylemat na co zamienić 3 dolne Fractale w obudowie w Torrent, które terakotały od nowości. Walka szła z Fluctusami 140 ale stanęło na Arcticach...tylko ze względu na fajną promkę w Xkomie jakiś czas temu. Generalnie różnica między BioniXami a Fractalami zdecydowanie na plus dla Arctica.
Ale BioniX P140 to jest praktycznie to samo co zwykłe P14, więcej - konstrukcja jest raczej nieprzyjazna na chłodnicę poprzez brak jej uszczelnienia przez konstrukcję ramy.
mam 2 wentylatory wlotowa silent wings 3 140mm na stałe 7volt. warto je zmieniac na endorfy 140mm obstawiaja również prace na 7v? zakładając sprzedaż SW3 wychodza jakieś turbo grosze przy przesiadce na endrofy. obudowa armis ar7 tg, 2 wlotowe przód 140mm, 1 wylotowy tyl 140mm, 2 wylotowe top 140mm i 120mm
Chciałbym dołożyć dwa wiatraki w trybie Push na chłodnicę ad Arctic Liquid III 280. Aktualnie mam dwa P14 w trybie Pull które niestety przy zmianie obrotów wydają te ciche piski. Zastanawiam się czy jako uzupełnienie do Push-Pull nie wystarczyłyby dorzucić tanich Endorfy Stratus 140. Czy ktoś testował Stratusy 140 na AIO ? W Internecie nie ma praktycznie testów tego wentylatora.
Test mega !!!!! Szacun za poświęcony czas. Jest szansa że będzie test Alpenfohn Wing Boost 3 PWM 140mm????Wentyle mało popularne u nas a są warte swojej ceny.
Mam terkoczące Pure Wings 2. Od początku było je słychać, ale teraz to już jest dramat i czasami któryś z trzech nie chce wystartować, trzeba mu pomóc palcem. Myślałem o Fractalu, ale jak technologicznie posiadają te same łożyska to chyba kiepski pomysł🥺 Co byś polecił na obudowę ? Dwa zasysające, jeden wyciągający, musi być cicho nie ma innej opcji.
Mam te wentylatory aspect 14 i wedlug mnie są one naprawdę słabe , słychać łożyska na niskich obrotach a od 1100rpm +/- wyją już naprawdę nieznośnie . Właśnie zastanawiam się co by tu zrobić ale chyba wsadzę 2x arctica P14 do obudowy ,, acz zastanawiam się wciąż nad pure wings 2 140mm
Cześć. Dzięki wielkie za wsparcie! Bardzo chciałbym wykonać takie testy lecz niestety mam za mało wentylatorów :/ Może w przyszłości ;) aczkolwiek push/pull przy navisie może okazać się przerostem formy nad treścią. Flcutusy to wydajne wentylatory a navis ma chłodnice tylko 30mm ;)
Wszystko fajnie, natomiast zabrakło ułożenia wentylatorów w pozycji poziomej. Niestety testy odbywały się tylko przy wentylatorach usytułowanej w pozycji pionowej, trochę szkoda ponieważ niektóre z testowanych wentylatorów mają dość słyszalne łożyska.
Sprawdzałem każdy wentylator w kilku pozycjach. Jak już było jakieś łożysko słyszalne to w każdej pozycji i o tym wspominałem ;) ale wezmę pod uwagę to i może będę nagrywał łożyska ale to dosyć problematyczne...
Ja zamierzam wymienić SilentiumPC Fluctus 120 z fery 3 na be quiet! Light Wings myślę, że będzie chłodniej i ciszej a na dodatek szukałem właśnie nie chamskiego ARGB. Zastanawiałem się nad high speed ale to się już mija z celem.
Na Ferze, ale z numerem 5 robiłem test light wingsów, możesz sobie zerknąć jak tam wypadały. Nie ma normalizacji ale łatwo sobie takie wyniki tam samemu złożyć ;) ruclips.net/video/XagpFlNtOzw/видео.html
Bartek, wentylator w moim zasilaczu terkocze, nie ukrywam że średnio chce mi się odsyłać na gwarancję, który z w/w polecił byś do zasilacza? Fluctus? SW4?
Hej, w materiale padło stwierdzenie że EK to jedyny wentylator o grubości 27mm natomiast arctic w specyfikacji p14 także podaje grubość 27mm zamiast standardowej 25 i tu moje pytanie: czy pomyliłeś się ty czy arctic podaje błędne info? :)
jak jest umiejscowiony komputer i mikrofon w tych testach? W wielu przypadkach słychać jakby rezonans, buczenie czy coś, i mimo że decybele mówią jedno to w nagraniu audio słychać dużą różnicę, tak jakby mikrofon coś zbierał niepożądanego. To samo jest na twoim świeżym teście 120mm. Poza tym nie wiem czy testowania absolutnie na wprost ma sens. Nikt nie siedzi na wprost komputera, bo na wprost ma monitor. Jedyny przypadek to jak z lat, no nie wiem, dziewięćdziesiątych, gdzie monitor stał na komputerze położonym poziomo.
Cześć, dzięki za komentarz. W jakich konkretnie momentach słychać te niepożądane dźwięki? Możliwe, że sąsiedzi coś odpalili lub coś w ten deseń. Generalnie pomiar głośności robię w środku nocy aby nic nie zakłócało lecz samo nagranie robiłem już w ciągu dnia. Komputer normalnie stoi na stole stabilnie ;) Mikrofon przed nim 30cm, w przypadku PULL z 25cm boku. Co do samego umiejscowienia do pomiaru głośności - nie ma jednego najlepszego położenia. Zwrócę uwagę, że sporo obudów ma teraz opcje montażu wentyli czy chłodnic na boku obudowy i często mają komputer na biurku po prawej stronie możemy mieć wentylatory na wprost ucha ;)
Piszę tutaj drugi komentarz (zasięgów nigdy za wiele) Gdyż mam pytanie czy jest ktoś kto zna się trochę na wentylatorach do obudowy Gdyż chciałem zakupić coś na przód mojej obudowy I są dwie opcje 2x140mm albo 3x120 Głównie interesuje mnie kultura pracy a budżet to około 150zł Więc czekam na komentarze i z góry dziękuję za wszystkie propozycje
Zwykle to zależy od wentylatora ale zwykle przy podobnych wentylatorach to 3x120 jest odrobine wydajniesze od 2x140mm na maksymalnych rpm natomiast przy niskich 2x140 wygrywa. Jak zależy na ciszy to raczej konfiguracja 2x140mm i niskie rpm (do 1k) będzie ok do obudowy. Przy budzecie do 150zł za calość to raczej nic lepszego niż fluctus 140mm albo arctic ale wersja a argb (nie wydaje dziwnych dźwięków) nie znajdziesz.
@@BartekSzwedkowicz Masz rację, chodziło mi o wersję 280 ;> Na papierze Noctua max 2000rpm, 31,5dB, 182,5 m3/h i 4,18mmH2O vs be quiet SW4pro 2400rpm, 36,8dB, 165,5m3/h. be quiet wydaje się być gorszy i dużo głośniejszy - a jaka jest rzeczywistość?
Fajnie ale też na jakiejś "wieży" by się przydał test bo powietrzne choodzenie nie odeszło do lamusa, a alternatywa dla stockowych wentylatorów lub zużytych czasem się przyda 🙃 Wrzuciłem 4x BQ Pure Wings 2 140mm hs i tak sobie wieją w obudowie :/
Tylko że brak chłodzeń które pomieszczą normalne wentyle 140. Jedynie mamy propozycje, które dostosowane są do wentyli 140 z rozstawem montażowym dla 120...
Świetny kawał materiału, ale nie dołączę się do zachwytów nad Fluctusem, dźwięk denerwujący, nawet jeśli sonometr nie pokazuje wysokich wartości to na dłuższą metę jest męczący, zrezygnowałem u mnie z tych śmigieł, na dodatek słabo wykonane i spasowane narożniki, warto dopłacić do czegoś lepszego, albo nie dopłacać i kupić Arctica
@@BartekSzwedkowicz Nawet w konfiguracji push ten dźwięk jest dla mnie słyszalny i po pewnym czasie irytujący, nie zrozum mnie źle, to najlepsze śmigła od SPC jak dotąd i w dobrym kierunku producent zmierza, na ich chłodzeniach powietrznych się sprawdzają, ale na 38mm chłodnicy EK przy odrobinę agresywniejszej krzywej rpm już nie
Cześć, dzięki za wsparcie :) W tej chwili już rozbieram platformę i przygotowuje ją do wentylatorów 120mm. Jak wrócę z nową partią 140 to pewnie wrzucę ;)
Nie mam tylu środków żeby kupować wszystkie wentylatory dostępne na rynku. NZXT nie chce mi nic wysłać, zamówiłem Aer P140 we własnym zakresie ale niestety jeszcze do mnie nie dotarł. O Lian Li sie pomyśli. Be quiet masz cały przekrój, oprócz shadow Wingsów, więc chyba dobrze, co? Pure Wingsa i SW3 mam prywatnie, więc bez sensu byłoby ich nie wykorzystać do testu ;)
@@BartekSzwedkowicz rozumiem ja znowu posiadam Kraken na arp a resztę wentylatorow od lian li ale tak czy siak super test tak samo jak wcześniejszy na 120 pozdrawiam
szkoda że nie dałeś innych modeli arctic'a dla porównania jak bionix p140 i f140 tylko jeden najtańszy model, za to aż 6 modeli be quiet ..., już z tego wiadomo kto był sponsorem tego odcinka
Masz napisane na początku filmu ile modeli dostałem od be quiet. Niech Arctic włoży trochę wysiłku i wyśle coś na testy tak jak robią to inne firmy. Od nich usłyszałem że mam za mało subskrypcji więc nie będę kupował wszystkich ich wentylatorów. A be quiet jest tak dużo bo ta firma nie ma problemu żeby cokolwiek mi wysłać na testy. I nikt mi za to nie płaci.
@@BartekSzwedkowicz nie tłumacz się tylko buduj bazę subów w takim razie, na innym kanale z 30k subów arctic wysłał, btw możesz zrobić test P12 MAX, prawdopodobnie game changer, albo przesadzone recenzje, warto sprawdzić
Ja niestety z fluctusów nie jestem do końca zadowolony...o ile w pionie pracują ok, to w poziomie terkoczą, powyżej 80% obrotów tak głośno, że słychać je w sąsiednim pokoju. Na szczęście na te obroty wchodzą tylko przy syntetycznym obciążeniu CPU.
@@BartekSzwedkowicz fabrycznie przykręcone do chłodnicy (endorfy navis f280). Z obu wydobywa się podobny dźwięk. Jak mówię w codziennym użytkowaniu to nie przeszkadza, bo 12600kf@5.0/4.0 przy nim niespecjalnie się poci przez co nie wchodzą wysoko z obrotami. W każdym razie może warto robić jeszcze testy w dwóch położeniach wentylatorów, bo na przykładzie moich robi to różnicę :)
Robota godna uznania, piękny test.
Ależ zajebisty materiał i ty masz 3,5 tys. subów? Jak ten materiał jest 100 razy lepszy i bardziej rzetelny niż 99% filmów od super znanych TechRUclipsrów, którzy nawet nie pomyślą żeby pokazać widzom faktyczną pracę wentylatora. Naprawdę ogromny szacun
Ogromną pracę włożyłeś w ten test!
Szacun 😃
Materiał sztos, świetna robota. Cieszy dobra pozycja Polaków :>
Co do 'jakości wykonania' np w Noctua. Co nam po tej jakości jak są po prostu słabe a w ich cenie można mieć dwa fluctusy :D
Silent wingsy faktycznie robią robote, ale ta cena... Dlatego ciesze się z posiadania F360.
Może kiedyś test wentylatorów, ale do obudów? :))
Pewnie mniejszy wpływ temperaturowy, aczkolwiek u mnie jak zmieniłem obudowe z Fractala Meshify C na Phanteks'a G500A to temperatury na Karcie spadły o 7 stopni i kultura pracy też wzrosła. Wiem, że to zupełnie inne obudowy, inna wielkość, inny airflow, ale ciekawi mnie jak to wygląda. Gdyby ktoś chciał zakupić LianLi Dynamic, to jakie wentylatory tam zamontować. Ah rozpisałem się,
pozdrawiam ciepło w mroźną noc
Kapitalny test, na to czekałem :)
Tak długo czekałem, raaany nareszcie
Świetny film
Myślę że to najbardziej szczegółowy test na całym RUclips!
Kawał dobrej roboty, mnóstwo roboty i czasu, szacunek! Najlepszy test na pl youtube jak i zagraniczne materiały też siadają, próbka dźwięku, komentarz co do łożyska, pracy ogólnej, wszystkie dane, brawo 👍 fajnie jakbyś złapał współpracę na przykład z Komputronikiem i miałbyś dostęp do sprzętu na testy aio, płyty główne, cpu, dyski etc bo na dłuższą metę jest to zbyt kosztowny sport, ale jako jedyny przykładasz się konkret do tych testów A większość testów na pl youtube to sponsoring gdzie opinia jest zawsze przekłamana/podkoloryzowana. Czekamy na Noctue a14x25, premiera miała być na koniec 2022, ale jak to Noctua ma czas. Phanteks też kroi podobno swoją 140mm coś pokroju T30. Rób swoje, oby kanał wystrzelił, ode mnie 10/10 pzdr!
W końcu ktoś porządnie zrobił test wentylatorów, gratuluję i zarazem dziękuję za ogrom wspaniałej i potrzebnej pracy!
Świetny test, dawno nie widziałem tak jakościowego materiału, który wymagał takiego ogromu pracy! Powodzenia w zdobywaniu subów.
Super materiał. Będzie co jutro do kawy ogladnac :) dzisiaj przeleciałem przez wykresy i zaskoczyła mnie słaba pozycja p14 bo wydawało mi się na podstawie innych testów w necie na wydajniejszy wentyl. I zaskoczył mnie też light wings bo on zwykle wypadał słabo w testach. Az żałuję ze na pure loopa z nimi się mie zdecydowałem ;)
Patrząc na renomę chlodzen aio od be quiet + to że nie mają odwagi wyjawić producenta osobiście bym tego nie tknął ;)
@@Pieteros21 niby tak z drugiej strony jako jedyni mówią wprost o dolewaniu płynu do chłodnicy i nie zaklejają plombami i nawet płyn dają.
Arctic raczej wypada bardzo przewidywalnie. Zerknij na mój film z custom Lc ostatni - tam sama wymiana P12 na Fluctusy dała wzrost wydajności ;) Tak samo podminka P12-stek w LFII na T30
@@BartekSzwedkowicz tak widziałem ale p12 moim zdaniem i wielu recenzji nie jest tak dobry na tle innych 120 jak p14 na tle 140mm. Zwłaszcza że p12 i fluctusy mają 25mm a p14 ma 27mm grubości. No nic parę miesięcy temu kupiłem 6 p14 bo się nie mogłem doczekać na fluctusy 140mm. Jakoś będę z tym musiał żyć ;) może wymienie na dwa fluctusy na chłodnicy.
Obejrzałem od początku do końca, konkretna robota, nie było mowy o nudzie. Oby tak dalej.
Jak zwykle film pierwsza klasa
Masa naprawdę dobrej roboty
Miejmy nadzieję że kanał się rozrośnie bo dzięki temu była by opcja abyś mógł testować więcej ciekawego sprzętu (mimo iż wiem że pewnie obecnie masz już trochę dość tych wentylatorów)
Z wentylatorami dopiero się rozkręcam!
Ogłoszenia parafialne:
1. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego głośność w push mierzyłem na wprost wentylatora, a w PULL z boku. Na początku wykonałem pomiary i testy w konfiguracji PUSH, ponieważ nie byłem pewny, czy na 100% zdecyduję się na testy PULL. Dopiero jak zabrałem się za testy PULL zorientowałem się, że sonometr nie może być umieszczona na wprost, ponieważ wentylator na niego dmucha. Zatem zdecydowałem się na bok, a odległość wynosi 25 zamiast 30cm bo starałem się wyrównać poziom głośności wentyli (z boku są trochę cichsze i słychać mniej szczegółów oraz smaczków).
Dajcie proszę znać, czy to dobre rozwiązanie. Jak będę robił odświeżony test wentylatorów 120mm to wezmę to pod uwagę. Opcje są takie - mogę zostawić tak jak jest teraz lub oba ustawienia mierzyć z boku ;)
2. Pamiętajcie, że jest to test na chłodnicy, więc dotyczy chłodzeń wodnych (customowych) oraz AiO, ewentualnie coolery powietrzne. Nie możecie ich przekładać na wydajność w obudowie! Tam wyniki będą zupełnie inne. Taki film zamierzam tez przygotować ale o tym potem, ponieważ też potrzebuję Waszej opinii i rad ;)
3. Odpuściłem już sobie wrzucanie filmu z omówieniem metodologii - i tak już długo czekacie na ten materiał. Jak okażecie taką chęć, to po premierze tego filmu wrzucę film ze szczegółowym omówieniem wszystkiego.
4. Tak jak wspominałem - najlepszą powtarzalność (wręcz 100%!) dawało notowanie temperatury cieczy oraz powietrza i obliczanie na podstawie tego delty cieczy (temp cieczy - temp powietrza). Temperatur cieczy zachowywała się zdecydowanie stabilniej od czujników temperatury GPU, które lubią czasem świrować. Jeśli jednak ktoś z Was stwierdzi, że nie jest to dobry sposób to w opisie filmu wrzucam arkusz google, w którym mam wszystkie zanotowane wyniki i sam może sobie wszystko ocenić ;)
5. Odgłosy w tle podczas testów na żywo to telewizor sąsiadów. Jak się odpalą to nie ma zmiłuj ;) Testy głośności musiałem robić w środku nocy.
6. Ostatnia sprawa - jeśli chcesz mnie w jakiś sposób wesprzeć, ponieważ uważasz, że mój film bardzo Ci pomógł, lub po prostu doceniasz moją pracę to uruchomiłem opcję "podziękuj za film". Będę wdzięczny za każdą pomoc - oczywiście odwdzięczę się w filmach ;)
Mam kilka uwag/wskazówek do Twoich testów wentylatorów. Zanim to zrobię chciałbym powiedzieć, że jest to jedno z najlepszych porównań jakie znazłem na yt i podziwiam ilość włożonej pracy. Do rzeczy:
1. Nie potrzebujesz platformy porównawczej w postaci komputera który podgrzewa wodę w układzie chłodzącym. Wentylator jest maszyną przepływową czyli wykorzystuje zjawiska związane z mechaniką płynów. Dodając komputer, żeby procesorem podgrzać wodę zwiększasz błąd pomiaru bo wchodzisz dodatkowo w termodynamikę. Wystarczyłoby kawałek rury o średnicy 140mm pomiędzy wentylator a chłodnicę z umieszczoną w nim rurką prandla do pomiaru ciśnień, no i manometry oczywiście. Twoim celem powinno być wykreślenie charakterystyki wentylatora. Phanteks na swojej stronie umieścił uproszczoną charakterystykę do wentylatora T30. Niestety do wykreślenia takiej charakterystyki potrzebowałbyś dodatkowe zaworu dławiącego o zmiennej przepustowości (średnicy) zamiast chłodnicy.
2.Parametry, które powinny cię interesować to: strumień masy powietrza (musisz obliczyć na podstawie ciśnienia statycznego i całkowitego), ciśnienie statyczne, hałas generowany przez wentylator oraz moc wentylatora. Pomiar akustyczny powinien być na wykresie zależny od mocy wentylatora. odległość i ustawienie względem wentylatora nie ma wielkiego znaczenia, byle za każdym razem było takie samo.
3. Źle, że porównujesz wentylatory przy tych samych prędkościach obrotowych. Jest to patametr konstrukcyjny wentylatora, i porównywanie dwóch wentylatorów przy tej samej prędkości nic nie daje. Najlepiej porównywać przy tej samej mocy lub przy takim samym strumieniu powietrza.
Fajnie, że robisz coś takiego, mam nadzieję, że w przyszłości rozszerzysz porównania o same chłodnicę oraz AiO. Dzięki!
Meeeega super materiał testy, wykresy, ale najlepsze to pokazanie głośności dźwięku na żywo to jest petarda. Nawet ten sam poziom dźwięku, emituje inne tony - bardziej lub mniej przyjemne dla ucha. Genialna robota, mnóstwo pracy = zarąbisty materiał w 100% dający możliwość realnej oceny poziomu dźwięku i wybrania najlepszego pod własne gusta. Trzymam kciuki za szybki rozwój kanału - Pozdrawiam
Super robota, szanuję!
Rozważ proszę dodanie Lian-Li UNI FAN SL-INFINITY, Noise Blocker eLoop-X i Phanteksa T30-140 jak w końcu wyjdzie.
To kawka i jadymy z oglądaniem. Dzięki za testy :)
Bartoszu KAWAŁ MEGA DOBREJ ROBOTY!
Mega dobra robota. :D
Mega test! Widziałem już w opisie, że będzie przygotowywany test wentylatorów po prostu w obudowie, czekam z niecierpliwością.
Dzięki za wsparcie! Tak, przygotowuję się powoli do testów w obudowie ;)
Jak zwykle przyjemny odcinek. Świetna robota!
Szacunek za włożony wysiłek. Dzięki!
Świetnie przygotowane materiały, widać mega wkład i serducho. Polecam :D
Dzięki za wsparcie! To nie ostatni taki materiał ;)
I have no idea what you said, but I loved the graphs and the content and it was all easy to read. Great testing. Great methodology. Great channel. Subscribed.
Nie mogłem z podsumowania Akasy xD najszybsza recka wentylatora na necie, na dodatek mina i gest wyrażają więcej niż tysiąc słów.
Świetny test, bardzo pomocny 💪🏻
Świetny test, wentylatory to często ten element w zestawie wrzucany w budżet jako "50 zł". A potem dziw czemu komp za 10.000 a wyniki w grach słabe i procek throttluje 🙃 Ja osobiście jestem ogromnym fanem SW4 Pro. Mój ulubiony moment w filmie - 17:45. Przejście z SW4 Pro na Vipera jest bezcenne.
Dzięki, świetny materiał porównawczy.
oj Bartku rośnij nam na tym YT bo testów nigdy za mało
Łoo dlaczego tak mało lików, super test, oby tak dalej!!!
Te fluctusy od endorfy wymiatają. Zawsze gdzieś tam w okolicy podium. A cenowo wychodzą bardzo dobrze.
Świetna robota, dzięki za dokładny test. Wings 4 Pro chyba najlepsze, cena też najwyższa, ale sprzęt na lata będzie , więc warto i wybór jest prosty.
Naprawdę dobry test
Ok to teraz komentarz po oglądnięciu materiału komentarz.
Materiał dalej super i podziwiam że Ci się chciało zwłaszcza że testy chłodzeń i wentylatorów się słabo klikają więc pewnie dlatego jest ich tak mało bo są pracochłonne a mało ludzi się tym interesuje.
Tam się wdarła małą nieścisłość bo mówisz że tylko ekwb ma wentylator grubszy 27mm to arctic również ma 27mm.
Co do testów 140mm szkoda że nie chyba uważanego przez wielu najlepszego wentyla 140mm noiseblocker eloopa b14 bydle jest 29mm (ale rozumiem wentyle z własnej kieszeni a ten najtańszy też nie jest)
A i dziwne dźwięki arctica są eliminowane w wersji argb/rgb wydajność zbliżona no wersji bez rgb ale cena już taka jak fluctus to wtedy rzeczywiście się ich nie opłaca choć w dźwiękach na żywo u Ciebie p14 wydają mi się przyjemniejsze dla ucha niż fluctus co mnie dziwi, bo miałem u siebie fluctusa 120mm i bardzo podobało mi się ich wykonanie i głośność i ciekawe czy 140mm pod tym względem są popsute czy jednak filmik "przekłamuje".
Hej, dzięki za komentarz i wsparcie!
Co do Arctica to tak - kompletnie mi wyleciało z głowy o tych 27mm, przy przykręcaniu do chłodnicy sie zorientowałem że śrubki szybciej łapią ale nie wiem dlaczego tego nie powiedziałem w filmie. Za duzo informacji w 1 filmie ;)
Co do głosności na żywo - mikrofon jest bardzo czuły więc tez to może mieś jakies znaczenie. Już z odległości np metra może być zupełnie inaczej. Zależy od częstotliwości dźwięki jaki generują. Np cicha ale piszcząca pompkę usłyszysz z dużej odległości ;)
Noiseblockera pewnie przetestuję za jakiś czas
@@BartekSzwedkowicz Jasne w tak długim materiale nie trudno o drobne potknięcia. Jestem i tak podważeniem jakości tych filmów bo ujęć wykresów etc. nie powstydziłby się kanał mający 10 razy więcej subskrybcji a znam takie kanały co mają tyle a ich filmiki technicznie są dużo gorsze. Życze dalszego rozwoju by to firmy a nie Ty musiał się prosić o sprzęt do testów ;)
No niestety nie trudno o błędy, ja mając już gotowy film na godzinę 16 zorientowałem się, że pomimo wcześniejszego sprawdzania wpisałem zły wynik jednego wentylatora na wykresie. Także materiał trochę się opóźnił.
@@BartekSzwedkowicz mam jeszcze takie pytanie bo może wiesz lepiej albo wiesz jak to realnie wygląda masz oba wentyle. Mam obecnie p14 na aio 280mm (standardowa chłodnica 27mm ek aio na topie wentyle wypuszczają poprzez radiator na zewnątrz budy) i myślisz że dużo zyskam zmieniając dwa wentyle p14 na fluctusy na temperaturze już docelowej procka czy to raczej sztuka dla sztuki?
@@queven369 Myślę, że możesz zyskać jakieś 2*C no i akustycznie będzie to lepiej wyglądało od strony fluctusów. Ogólnie jak Cie nie denerwują P14 i temp sa dobre to bym raczej je zostawił ;)
Wreszcie trochę czasu żeby przejrzeć Twój kanał. 🤣
Genialny test, bardzo mi pomoże w przyszłości.
Planujesz zrobić test który z wentylatorów będzie najlepszy w obudowie? Jakiś popularna obudowa ze standardowym układem, czyli 2 lub 3 wentyle z przodu wciągające i 1 z tyłu wyciąg. Komputer pod biurkiem, Wiesiek 3 do testów i jazda :-)
Dzięki! Tak, będzie taki test. Ale o tym za jakiś czas ;) Muszę się zastanowić w jaki sposób to zrobić.
@@BartekSzwedkowicz Najlepiej podjeść do tematu możliwie realistycznie, typowo i z wyłączeniem pozostałych czynników: fajnie byłoby na kompie chłodzonym tylko powietrzem (aiosy albo pomagają wentylatorom obudowy jako exhaust na topie, albo na froncie ubijają intake); typowe dwa śmigła na froncie i jedno na tyle; obudowa raczej bardziej niż mniej restrykcyjna (filtr, może nie-meshowy front - coś jak typowy wentylacyjny średniak typu og Pure Base 500); na coolerach grafiki i procka stałe prędkości (wolniejsze niż szybsze, bo różnice imo lepiej już nierealistycznie uwydatnić niż zmniejszyć); rundka w jakiejś możliwie cisnącej procka i grafę gierce; rundka w Cinebenchu MC czy innym Blenderze. Spoko byłoby zobaczyć to na jakichś dwóch znormalizowanych dBA - coś odpowiadającego cichemu, ale już zwykle ogarniającemu 600 rpm i jeszcze nieuciążliwym 1000 rpm. Jakbyś przed demontażem każdych śmigieł powtórzył procedurę, ale z tylko jednym wentylatorem na tyle (bo różnie śmigła sobie radzą jako exhaust, a intake), to już w ogóle :> Wydaje mi się, że coś takiego pokaże możliwie dużo, a przy możliwie niedużej ilości roboty :]
Bardzo fajny test.
Wspaniały materiał, jakość na najwyższym poziomie. Widać 'postaranie' i pasję :) GG
dobra robota i dobrze wentylatory wybrałem, miałem 5 sztuk Pure Wings 2, 4 x 140mm i 1 x 120mm w obudowie Be Quiet Silent Base 800 połączone z Dark Rock Pro 3 na i9 9900k dosłownie się gotował, no ale RTX 4090 ładnie pomagał :) Zmieniłem te wentylatory na Silent Wings 4 Pro. Efekt jest taki że w końcu jest przewiew w obudowie i temp na procesorze są akceptowalne przy 4,7ghz na stałe. Prime95 z avx temp 89 stopni. Przynajmniej jeszcze obudowy nie muszę wymieniać, ale i tak to mnie czeka. Marzy mi się Corsair 7000d, Be Quiet nie ma rozsądnej obudowy w kategorii Full Tower. Procesor jest na chwilę obecną wystarczający, jeszcze poczekam z 2 generację na wymianę procka. Zresztą nie ma w co grać. Trzeba czekać na dodatek do Ck2077.
Kawał dobrej roboty.
Silent Wings Pro 4 maja jedna wade. Są tak ciche, ze nie wiedzialem czy mi PC wystartował [brak rgb w budzie]. Dolożyłem glosniczek wpianny w mobo by mieć "pik" XD
Jakie wentylatory 140mm do Deepcool MORPHEUS? Fluctusy 140 mm będą ok?
17:37 Fluctus
17:13 PureWings
Super test!!! - SZACUN!!!
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
Genialny test :)
Super materiał
Świetny test, dzięki
Kapitalny materiał
What a wonderful comparison. Thanks.
Szkoda, że nie dałeś Shadow Wings od BQ ale i tak szanuję za kawał tytanicznej roboty.
Dziękujemy.
xd
Dzięki za wsparcie!
dla mnie rozczarowanie to Noctua. Drogie i głośne
Są to już mega stare konstrukcje, P14stka ma już 14 lat, A14 wyszła ponad 10 lat temu :) S swoich latach robiły świetną robotę. Na początku roku spodziewamy się next-genowej A14x25, która będzie prawdopodobnie najlepszym wentylatorem 140mm, podobnie jak A12x25 ;)
Extra prezentacja
Cześć, świetny materiał, leci sub! Doradźcie, co by tu wybrać jako wentyle wtłaczające w O11 EVO XL. Miałem już Light Wingsy, fajne były ;) Tym razem coś innego. Chciałem Lian Li Uni Fan SL-INF ale są lepsze wentylatory i tańsze, również z ARGB. Może EK ? Coś z ARGB :)
Najlepiej z tego testu akustycznie wypada Be Quiet Light Wings 140 PWM High Speed (do 1000RPM).
Ogólnie dobry test, brakuje takich w sieci, zwłaszcza porównanie audio "na żywo", z którego właśnie wysnułem powyższą teorię... Brakuje jeszcze tylko fragmentu bez pracującego żadnego wentylatora, aby mieć odniesienie do dźwięku tła.
Czy ja wiem, jak dla mnie najlepszy dźwięk to Silent wings 4 pro i high speed. We Fluctusie jakieś tam dziwne coś słychać ale jest bardzo dobrze. Według testu to moje top 3 chyba, z tym, że Fluctus zdecydowanie najlepszy w kategorii cena/jakość/osiągi.
Greetings. The video is not subtitled and I have no idea of the final conclusions. Could someone please tell me which one is better or quieter or the most important part of the final explanation.
Jest szansa na szybkie porównanie 140mm ale w obudowie ? wystarczy parę najciekawszych z tej listy i już by bardzo pomogło :D
Pozdrawiam
Spoko recenzja
Świetny film
Planujesz zrobić taki, ale o wentylatorach na obudowe?
Tak, będę taki nagrywał
@@BartekSzwedkowicz ciekawe jak wypadną fluctusy vs be quiet podobne cenowo
Dużo pracy włożone na plus test.
dobra robota :)
O kurczaki 😮Szacun za tak obszerny materiał, zapewne nagranie tych 45 min zajęło co najmniej 10x tyle...
Szkoda że nie znalazło się miejsce w teście na Arctica BioniX P140, miałem dylemat na co zamienić 3 dolne Fractale w obudowie w Torrent, które terakotały od nowości. Walka szła z Fluctusami 140 ale stanęło na Arcticach...tylko ze względu na fajną promkę w Xkomie jakiś czas temu. Generalnie różnica między BioniXami a Fractalami zdecydowanie na plus dla Arctica.
Ale BioniX P140 to jest praktycznie to samo co zwykłe P14, więcej - konstrukcja jest raczej nieprzyjazna na chłodnicę poprzez brak jej uszczelnienia przez konstrukcję ramy.
mam 2 wentylatory wlotowa silent wings 3 140mm na stałe 7volt. warto je zmieniac na endorfy 140mm obstawiaja również prace na 7v? zakładając sprzedaż SW3 wychodza jakieś turbo grosze przy przesiadce na endrofy. obudowa armis ar7 tg, 2 wlotowe przód 140mm, 1 wylotowy tyl 140mm, 2 wylotowe top 140mm i 120mm
Bardzo dobre testy
Super testy
Chciałbym dołożyć dwa wiatraki w trybie Push na chłodnicę ad Arctic Liquid III 280. Aktualnie mam dwa P14 w trybie Pull które niestety przy zmianie obrotów wydają te ciche piski. Zastanawiam się czy jako uzupełnienie do Push-Pull nie wystarczyłyby dorzucić tanich Endorfy Stratus 140. Czy ktoś testował Stratusy 140 na AIO ? W Internecie nie ma praktycznie testów tego wentylatora.
Test mega !!!!! Szacun za poświęcony czas. Jest szansa że będzie test Alpenfohn Wing Boost 3 PWM 140mm????Wentyle mało popularne u nas a są warte swojej ceny.
Postaram się ogarnąć ;)
Mam terkoczące Pure Wings 2. Od początku było je słychać, ale teraz to już jest dramat i czasami któryś z trzech nie chce wystartować, trzeba mu pomóc palcem. Myślałem o Fractalu, ale jak technologicznie posiadają te same łożyska to chyba kiepski pomysł🥺 Co byś polecił na obudowę ? Dwa zasysające, jeden wyciągający, musi być cicho nie ma innej opcji.
Mam te wentylatory aspect 14 i wedlug mnie są one naprawdę słabe , słychać łożyska na niskich obrotach a od 1100rpm +/- wyją już naprawdę nieznośnie . Właśnie zastanawiam się co by tu zrobić ale chyba wsadzę 2x arctica P14 do obudowy ,, acz zastanawiam się wciąż nad pure wings 2 140mm
Też tak uważam, ale osobiście wymienię na fluctusy
może test konfiguracji push & pull. mam navisa f280 i zastanawiam się nad dokupieniem 2 fluctusów
Cześć. Dzięki wielkie za wsparcie! Bardzo chciałbym wykonać takie testy lecz niestety mam za mało wentylatorów :/ Może w przyszłości ;) aczkolwiek push/pull przy navisie może okazać się przerostem formy nad treścią. Flcutusy to wydajne wentylatory a navis ma chłodnice tylko 30mm ;)
AIO w wersji 120 na... na tyle skrzynki w wersji push.
U góry dwa wentylatory 120 wypychające powietrze ze skrzynki.
Prawilnie?
No szacun
Wszystko fajnie, natomiast zabrakło ułożenia wentylatorów w pozycji poziomej. Niestety testy odbywały się tylko przy wentylatorach usytułowanej w pozycji pionowej, trochę szkoda ponieważ niektóre z testowanych wentylatorów mają dość słyszalne łożyska.
Sprawdzałem każdy wentylator w kilku pozycjach. Jak już było jakieś łożysko słyszalne to w każdej pozycji i o tym wspominałem ;) ale wezmę pod uwagę to i może będę nagrywał łożyska ale to dosyć problematyczne...
Ja zamierzam wymienić SilentiumPC Fluctus 120 z fery 3 na be quiet! Light Wings myślę, że będzie chłodniej i ciszej a na dodatek szukałem właśnie nie chamskiego ARGB. Zastanawiałem się nad high speed ale to się już mija z celem.
Na Ferze, ale z numerem 5 robiłem test light wingsów, możesz sobie zerknąć jak tam wypadały. Nie ma normalizacji ale łatwo sobie takie wyniki tam samemu złożyć ;) ruclips.net/video/XagpFlNtOzw/видео.html
Bartek, wentylator w moim zasilaczu terkocze, nie ukrywam że średnio chce mi się odsyłać na gwarancję, który z w/w polecił byś do zasilacza? Fluctus? SW4?
Chyba bym brał SW4, teoretycznie największa żywotność i niezawodność.
@@BartekSzwedkowicz dzieki
Bardzo dobry i przydatny test. Jest jakaś opcja na test wentyli do obudów? :)
Tak, mam w planach taki zrobić
Gdzieś Pan Ek-loop'a kupił? 😄
Hej, w materiale padło stwierdzenie że EK to jedyny wentylator o grubości 27mm natomiast arctic w specyfikacji p14 także podaje grubość 27mm zamiast standardowej 25 i tu moje pytanie: czy pomyliłeś się ty czy arctic podaje błędne info? :)
To mój błąd ;) Już gdzieś się poprawiałem w komentarzu:)
jak jest umiejscowiony komputer i mikrofon w tych testach? W wielu przypadkach słychać jakby rezonans, buczenie czy coś, i mimo że decybele mówią jedno to w nagraniu audio słychać dużą różnicę, tak jakby mikrofon coś zbierał niepożądanego. To samo jest na twoim świeżym teście 120mm. Poza tym nie wiem czy testowania absolutnie na wprost ma sens. Nikt nie siedzi na wprost komputera, bo na wprost ma monitor. Jedyny przypadek to jak z lat, no nie wiem, dziewięćdziesiątych, gdzie monitor stał na komputerze położonym poziomo.
Cześć, dzięki za komentarz.
W jakich konkretnie momentach słychać te niepożądane dźwięki? Możliwe, że sąsiedzi coś odpalili lub coś w ten deseń. Generalnie pomiar głośności robię w środku nocy aby nic nie zakłócało lecz samo nagranie robiłem już w ciągu dnia.
Komputer normalnie stoi na stole stabilnie ;) Mikrofon przed nim 30cm, w przypadku PULL z 25cm boku.
Co do samego umiejscowienia do pomiaru głośności - nie ma jednego najlepszego położenia. Zwrócę uwagę, że sporo obudów ma teraz opcje montażu wentyli czy chłodnic na boku obudowy i często mają komputer na biurku po prawej stronie możemy mieć wentylatory na wprost ucha ;)
My respects, thanks
Przetestujesz Phanteks M25?
Piszę tutaj drugi komentarz (zasięgów nigdy za wiele)
Gdyż mam pytanie czy jest ktoś kto zna się trochę na wentylatorach do obudowy
Gdyż chciałem zakupić coś na przód mojej obudowy
I są dwie opcje 2x140mm albo 3x120
Głównie interesuje mnie kultura pracy a budżet to około 150zł
Więc czekam na komentarze i z góry dziękuję za wszystkie propozycje
Ja bym wziął fluctusy, mam na chłodnicy i są super, po tym teście wymienię swoje przednie 3x140mm fractale na 3 fluctusy
Zwykle to zależy od wentylatora ale zwykle przy podobnych wentylatorach to 3x120 jest odrobine wydajniesze od 2x140mm na maksymalnych rpm natomiast przy niskich 2x140 wygrywa. Jak zależy na ciszy to raczej konfiguracja 2x140mm i niskie rpm (do 1k) będzie ok do obudowy. Przy budzecie do 150zł za calość to raczej nic lepszego niż fluctus 140mm albo arctic ale wersja a argb (nie wydaje dziwnych dźwięków) nie znajdziesz.
Jak zwiększyć obroty takiego wentylatora w obudowie bo u mnie to maksymalnie można ustawić na 980 obr/min ?
Ale o jaki wentylator konkretnie chodzi?
Cześć a co sądzisz o Noctua NF-A14 industrial PPC-2000 na chłodnicę Navis F240?
1. A14 nie zmieścisz na chłodnice 240mm. Jak już to na 280mm.
2. Szkoda kasy na A14. Ze 140stek lepiej wybrać Silent Wings PRO 4 140
@@BartekSzwedkowicz Masz rację, chodziło mi o wersję 280 ;> Na papierze Noctua max 2000rpm, 31,5dB, 182,5 m3/h i 4,18mmH2O vs be quiet SW4pro 2400rpm, 36,8dB, 165,5m3/h. be quiet wydaje się być gorszy i dużo głośniejszy - a jaka jest rzeczywistość?
Fajnie ale też na jakiejś "wieży" by się przydał test bo powietrzne choodzenie nie odeszło do lamusa, a alternatywa dla stockowych wentylatorów lub zużytych czasem się przyda 🙃
Wrzuciłem 4x BQ Pure Wings 2 140mm hs i tak sobie wieją w obudowie :/
Tylko że brak chłodzeń które pomieszczą normalne wentyle 140. Jedynie mamy propozycje, które dostosowane są do wentyli 140 z rozstawem montażowym dla 120...
Ale co do 120mm wentyli to bez problemu. Planuje zrobić test na chłodzeniu powietrznym ;)
@@BartekSzwedkowicz ale jak to się ma do samego montowania wentylatorów? Niektórzy producenci inaczej do tego podchodzą
Świetny kawał materiału, ale nie dołączę się do zachwytów nad Fluctusem, dźwięk denerwujący, nawet jeśli sonometr nie pokazuje wysokich wartości to na dłuższą metę jest męczący, zrezygnowałem u mnie z tych śmigieł, na dodatek słabo wykonane i spasowane narożniki, warto dopłacić do czegoś lepszego, albo nie dopłacać i kupić Arctica
Ale mówisz o konfiguracji pull?
@@BartekSzwedkowicz Nawet w konfiguracji push ten dźwięk jest dla mnie słyszalny i po pewnym czasie irytujący, nie zrozum mnie źle, to najlepsze śmigła od SPC jak dotąd i w dobrym kierunku producent zmierza, na ich chłodzeniach powietrznych się sprawdzają, ale na 38mm chłodnicy EK przy odrobinę agresywniejszej krzywej rpm już nie
Ja na ek pe360 mam te śmigła, w sumie to 9 i zdecydowanie lepiej brzmią od Arctica... No cóż, każdy ma inne ucho
👍👍
hej czy miałbyś możliwość dołożenia Ql140 do testu?
Cześć, dzięki za wsparcie :) W tej chwili już rozbieram platformę i przygotowuje ją do wentylatorów 120mm. Jak wrócę z nową partią 140 to pewnie wrzucę ;)
Bartek a co sądzisz o wentylatorach phanteks m25
Nie sprawdzałem ich, więc ciężko mi powiedzieć.
@@BartekSzwedkowicz oki dzieki za odp bo szukam gdzieś w niecie opini i testów i nic
Ten Viper chyba w dieslu skoro tak terkocze 😆
17:35 Strasznie dziwne że 33,5db, moim zdaniem, nie jest zbytnio słyszalne. Ale o 0,5db więcej już słychać.
Bo dB to skala logarytmiczna ;)
Kiedy podobny test ale wentylatorów RGB?
wszystko fajnie ale za dużo be quiet i gdzie wentylatory od nzxt i lian li
Nie mam tylu środków żeby kupować wszystkie wentylatory dostępne na rynku. NZXT nie chce mi nic wysłać, zamówiłem Aer P140 we własnym zakresie ale niestety jeszcze do mnie nie dotarł. O Lian Li sie pomyśli. Be quiet masz cały przekrój, oprócz shadow Wingsów, więc chyba dobrze, co? Pure Wingsa i SW3 mam prywatnie, więc bez sensu byłoby ich nie wykorzystać do testu ;)
@@BartekSzwedkowicz rozumiem ja znowu posiadam Kraken na arp a resztę wentylatorow od lian li ale tak czy siak super test tak samo jak wcześniejszy na 120 pozdrawiam
Jak dojdzie do mnie Aer P to na pewno się recenzja pojawi na tej samej platformie ;)
@@BartekSzwedkowicz jak kupię lian li to ci wyślę do testów
no i gdzie ten obiecany test wentyli do obudowy ? : )
Jeszcze trochę czasu minie ;) Nie jest to chwila roboty.
szkoda że nie dałeś innych modeli arctic'a dla porównania jak bionix p140 i f140 tylko jeden najtańszy model,
za to aż 6 modeli be quiet ..., już z tego wiadomo kto był sponsorem tego odcinka
Masz napisane na początku filmu ile modeli dostałem od be quiet. Niech Arctic włoży trochę wysiłku i wyśle coś na testy tak jak robią to inne firmy. Od nich usłyszałem że mam za mało subskrypcji więc nie będę kupował wszystkich ich wentylatorów.
A be quiet jest tak dużo bo ta firma nie ma problemu żeby cokolwiek mi wysłać na testy. I nikt mi za to nie płaci.
@@BartekSzwedkowicz nie tłumacz się tylko buduj bazę subów w takim razie, na innym kanale z 30k subów arctic wysłał, btw możesz zrobić test P12 MAX, prawdopodobnie game changer, albo przesadzone recenzje, warto sprawdzić
Ja niestety z fluctusów nie jestem do końca zadowolony...o ile w pionie pracują ok, to w poziomie terkoczą, powyżej 80% obrotów tak głośno, że słychać je w sąsiednim pokoju. Na szczęście na te obroty wchodzą tylko przy syntetycznym obciążeniu CPU.
Może zbyt mocno dokręciłeś śruby? Spotkałem się z takim przypadkiem że w jakiś sposób wpłynęło to na ramę i coś haczyło...
@@BartekSzwedkowicz fabrycznie przykręcone do chłodnicy (endorfy navis f280). Z obu wydobywa się podobny dźwięk. Jak mówię w codziennym użytkowaniu to nie przeszkadza, bo 12600kf@5.0/4.0 przy nim niespecjalnie się poci przez co nie wchodzą wysoko z obrotami. W każdym razie może warto robić jeszcze testy w dwóch położeniach wentylatorów, bo na przykładzie moich robi to różnicę :)
Mam 6 fluctusow w poziomie oraz 4 w pionie w moim prywatnym kompie i wszystkie są mega ciche ;)
@@BartekSzwedkowicz u mnie w poziomie obydwie 140 na cały dom słychać 🤣
Te push-piny, to można nazwać np. kołkami w języku polskim.
Czyli polskie Fluctusy robia robote.
Silent wings 4 win
Niestety ale uważam że be quiet! Silent Wings Pro 4 - to słaby wentylator - bardzo mocno szumi i głośno pracuję.