Ahoj, držím palce! Ať se ti to podaří zdárně vylepšit a dokončit. Líbí se mi tvůj přístup a to laborování. Je určitě lepší princip odzkoušet s menšími náklady, než do toho nasypat plno peněz a být v případě nezdaru dvojnásob zklamán. Palec nahoru! Fandím ti a zdravím z Liberce! Ahoj!
Ahojte (Š)šťastní lidé :) Zdraví Zbyněk. Krásné, moc se mi to líbilo. Vtipné, zajímavé po všech stránkách. A i MLČOCH tam padl :D (byť v kontextu s mlčením 🤫🤫🤫).
jo mě to prave nakoplo abych koupil panely, mam i menič z nakladaku 24V na 230V už z drivejška ale ten umi 1500W staly vykon a max 3000w tak mě spravy o nejakych blakckautech dokopaly začit nakupovat komponenty elektrarny. zatim monitoring nebudu řešit..mozna jen elektromerěrem ktery bude počitat kolik proteklo z panelu do meniče a druhy bude na vystupu menice to mi zatim dostačuje.
Vidláků jedeš bomby elektrárna úplně Super ale vyš kdo umí ten umí kdo neumí ten čumi rodeo Super ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️👍🙂👍 jseš dobrej už se těším na další video.
Super. Kdybych tomu aspoň trochu rozumněl, tak bych to snad taky zkusil. Jenže mně elektřina úplně míjí a navíc z ní mám respekt. Tak počkám, až ta technologie dozraje a pak si to nechám postavit od profesionálů. Každopádně díky za motivační video.
díky za tu zmínku o úpravě staršího topného tělesa. dopadl jsem stejně a když jsem ho předělával, tak mi dráty jak byly vyhřáté popraskaly. úpravy jsou dělat jen na nových telesech. nicméně nové 2x1000w se uz nevyrábí, takze zůstává jen možnost zakázkové výroby.
Nápad použít panely jako stříšku na palivové dřevo se mi líbí. Punkové prvky jsou v normě :-) Na našem pozemku je problém hlavně s tím, že máme extrémně nenechavé sousedy, takže laboratorní zapojení volně na zahradě nehrozí. Vydrželo by to řádově desítky hodin, než by došlo k poškození či zničení :-( A testovat cosi na střeše je o fous náročnější počin. Nicméně k tomu časem jistě dospěju. Aktuálně jsem ve fázi zateplování stropů, mám koupená (nenainstalovaná) kamna na dřevo a porubala jsem několik přestárlých stromů na zahradě na železnou/dřevěnou zásobu. Bohužel coby začínající kutil musím nejprve pořídit nejzákladnější nářadí, takže to jde pomalu a nouzová elektrická soběstačnost je teď pouze sen, tak aspoň koukám na videa (rychle dokud není blackout). Zářiová výplata padla na pořízení dvou pil a těch kamen, sekera je v pořadí na říjen. Pokud by byl blackout, tak máme smolíka. (I když, podplukovník Pavel Černý tvrdí, že fyzicky slabí či neozbrojení šikulové, kteří se na výpadky všeho řádně připravili a zásobili, budou zákonitě obráni ozbrojenými fyzicky silnějšími, kteří tak neučinili a nacházejí se ve stavu zoufalství =boje o přežití). Vidláku, zdravím ze zapadákova, a přeju ať to vše funguje spolehlivě jak náleží.
Ahoj Patricie, blahopřeju k survivalovým počinům :-) Ta stříška na dřevo by měla být vyšší, aby se dřevo dalo obsluhovat. Tak příště. Osobně věřím, že karma (bůh) je na straně těch připravených :-)
Hodně velkej punk :) mam totéž 1,6 KWP v panelech, a měnič easun 3KW / 24V čína. Sestavoval jsem to spíše ze zvědavosti, abych zjistil jak to funguje, a byl jsem mile překvapen. Nicméně na jaře plánuji přechod na měnič 5 KW / 48V, abych měl co dělat a utáhnul celý barák :)
Skvělé hlášky, Vidláku. Přiznám se ale, že by mě nebavilo to dělat nadvakrát - jednou laboratorní zapojení a podruhé finální. Sám už mám objednanou firmu na FVE na příští rok. Cena tedy nebude 16 tis., bude to poněkud více. Jinak sehnat dnes firmu na FVE je zázrak, oslovil jsem jich mnoho a většina na poptávku ani nereagovala.
Ahoj, tohle nebyla zase taková práce a hlavně chtěl jsem naměřit, co to vlastně dokáže. Už teď vím, že těch panelů by to chtělo minimálně dvojnásobek (výkonově).
@@vidlak001 Ahoj, panelov nie je nikdy dosť. Ja ich mám 39 a stále je to málo. Môžeš si ich nasukať, koľko sa dá a nič tým nepokazíš. V zime sa ti baterky poďakujú.
SUPER. Ty pocity o kterých jsi říkal jsem měl 3X taky. 1.POCIT - Když jsem rozjel DIY domácí vodárnu pro splachování WC. 2.POCIT - Když jsem rozjel DIY tepelné čerpadlo pro ohřev 300L TUV ze starší klimatizace TOSHIBA RAV 564. 3. POCIT - Když jsem rozjel DIY FVE 2,4KWp pro ohřev 300L TUV. A co je skoro neuvěřitelné? Všechno jede stále bez poruchy. Sláva kutilům. JK
Měnič je v podstatě jednofázový záložák (UPS) se solárním regulátorem, tedy všechno v jednom. I když je to s vysokou pravděpodobností PWM, i tak je to skvělá volba do jistých podmínek a účelu. Možná by bylo dobré zjistit, zda to nedělá přetoky do DS při zapnutém střídači s vidlicí v zásuvce. Moje čínská UPS na chatě to dělala, ale vyřešila to dálkově ovládaná wifi zásuvka za 200Kč, jejíž dálkové ovládání s funkcí pouze ON a OFF bylo propojeno s "vytěžovačem", který byl pouze o hlídání napětí baterií... V podstatě se při přepětí navozoval umělý blackout (střídač se zapnul) a v podpětí jakoby obnova sítě (střídač se vypnul). Běžná funkce UPS. Manuální funkce DO ponechána, protože v případě skutečného blackoutu a následného obnovení síťového napětí bylo nutné manuálně sepnout ON. Neřeší to situaci, když slunce vyleze a zaleze za mrak - na "prázdné" baterce to skutečné lítá a střídač se zapíná a vypíná... Je dobré to mít pod osobní manuální kontrolou, protože tzv chytré řešení se určitě dříve či později pokazí a kolemjdoucí elektrikář bez Vaší přítomnosti to sám neopraví. Monitoring á la graf a další je skvělá věc, ale z vlastní zkušenosti po čase omrzí. Na chatě jsem už aplikoval pouze wifi krabičku s vlastní AP a starý nevyužitý tablet přilepený na dveřích "strojovny" s Free aplikací z Google play, která zobrazuje aktuální stav na baterce, přes den okamžitý příkon z panelů a kolik to za den vyrobilo, kromě dalších údajů, které už mám tak nějak v oku a přeskakuji je. Dálková kontrola je také možná, pokud se tomu přidělí IP... Ale znám dost lidí, kteří rádi analyzují monotónní údaje své fotovoltaiky, protože je to jejich hobby. S tou plochostí křivky produkce jste to vysvětlil správně - pokud není odběr a je nabito (např. režim float), produkce panelů klesá jako by byly pod mrakem a nevyužitá energie se ztrácí na panelech ve formě tepla. Proto je skutečně dobré držet panely na svém maximální výkonu tak, že se jejich nadprodukce nasměruje třeba do bojleru (to je nejlepší a nejužitečnější způsob spalování přebytků). Bez toho by byla tato potenciální produkce zmařena, jakoby se nic nevyrábělo a ta chybějící energie by se nakonec musela koupit od ČEZu a to byla přece škoda . :) Velmi dobře jste popsal filosofii aplikaci olověných trakčních baterií. Kromě jejich ceny jsou totiž i relativně bezpečné a blbuvzdorné. Chválím video, které je normální a na nic si nehraje. Jen tak dále.
Super video :-) Aj ked na tie 1,5mm2 kabliky z baterie sa neda divat, lebo cely vodic je vlastne horlava poistka. Fotovoltaicke elektrarne (navrh, montaz, zapojenie, ozivenie a nasledne pripadne servis) su mojim zdrojom obzivy uz od roku 2011. Za tu dobu mi preslo cez AutoCad a nasledne srutkovac FV elektrarne od 1kW az po 2,5MW. Tak som rad ze sa ti vyroba elektrickej energie zo slnka zapacila a dufam, ze nadsenie ta tak skoro neopusti a snad bude este vela generacii VFE :-)
Nie že by som si chcel kúpiť tento menič, ale len tak pre zaujímavosť som si pozrel odkaz a píše tam PWM. Buď to Číňan nevie čo predáva a je to klasický step down menič, alebo je to naozaj PWM a to znamená že nie je to bohvie ako efektívne (to napätie sa netransformuje len sa spína) Čiže nevyužíva sa optimálny bod panelov. Ale Ktovie možno je to klasické mppt alebo aspoň mpp.
Ha, objevena slabina. Jak budu monitorivat přes ty 3 PÍ či co to je, když bude blackout? 😳😂 Elektrárna super 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻 Já tedy rekonstruuji dům tak, aby nebylo napětí krátkodobě potřeba vůbec (teda ta pračka by mě asi štvala nejvíc)
Ahoj Vidláku, měl bych malinký dotaz..ten měnič je 3kW běžně a nebo v nějakém boostu? Ono to tam neni blíže uvedeno a rád bych to pořídil..Děkuju :-) Jinak, super videjko ;-)
My si panely pořídili před krizí. Věděl jsem že něco dorazí a utáhnout starý dům energeticky je velmi náročné. Baterie se dobijí i při soumraku. Vyrábí to 11.2kw a dává 9,6kw. Táhne tám to celý dům a jsme spokojení. Plyn tu není a topíme dřevem.
Supr. A bude i to video o včelaření? Na jaro by se hodilo :-) S tou stříškou na dřevo si to s dovolením vypůjčím - zrovna jsem před pár dny přemýšlel o možnosti použít přebytky v létě na rychlé vysoušení dřeva. .. tvoje video mě nakoplo k zamyšlení nad použitými Pb aku, protože do čínské LiFePo4 se mi ty peníze dát nechtěly a namísto fve dobíjení baterie k čerpadlu jsem si nechal stará kamna bez výměníku, která bych musel prohodit :D .. u Pb se ale bojím vyvření elektrolytu a následného požáru. Možná je způsob, jak udržet staré Pb aku při životě dlouhou dobu.. existuje zařízení Vicron VE (na webu mají tak detailní foto, že by si to jeden postavil i bez nich), které by mělo být schopné přepnout mezi FVE a sítí do jedné půlsinusovky. Idea by mohla být nechat měnič vypnout výstup již při malém vybití aku a spotřebiče by přečkali na klasické síti, než přejde mrak nebo se zlepší podmínky. Zatím nebyl čas vyzkoušet. Jinak pár tipů z obdobné low-cost instalace, která se z původních 6 panelů rozrostla na 4x8 (obdobné Wp): UV záření a kabely určené pod omítku tažené venkem nejsou dobrá kombinace. Po jedné zimě začíná být sežraná izolace. Nakonec jsem kabel nacpal do laciné UV stabilní chráničky. Nešlo to snadno.. lepší asi pár kč připlatit a vzít větší průměr. Do předchozí generace bojlerů Dražice se dá elegantně vložit dvojitá spirála 2x2kw (dá se pořídit na nadeta.cz). Na spodním dílu vytlačit záslepky, ze sběrného dvora do nich osadit celou druhou elektroniku (termostat s kolečkem, doutnavku, pojistku). Pak se to dá provozovat ve stylu topím do 50°C z elektrátny v NT a na max co bojler umí z fve. Aby se nesnížila životnost potrubí, ideálně ještě termostatický ventil. Celé to má jednu vadu - když je malá střída PWM, docela ta spirála hraje jak varhany. Kdyby jsi pořídil výhledově více použitých panelů, není špatná varianta vzít starý elektrokotel Dakon a na stykač mu přivést výstup PWM s tím, že prioritizuješ bojler a po jeho dobití topíš domů. Ušetří se za topení, když svítí. Nemá smysl uvažovat o hybridním zapojení měniče - v ČR se to u takto malé domácí elektrárny udělat nedá, protože není způsob jak zcela zamezit přetokům do sítě. Byť některé firmy tvrdí opak, propálil jsem na tom příliš mnoho času a 100% jistota tam prostě není. Když nejsou dobré podmínky je podstatný rozdíl mezi výkonem z čínského měniče all in one a OPL regulátorem.. začínal jsem úplně bez regulátoru s DC proudem a serioparalelním zapojením, pak jsem měl chvíli v provozu měnič Goodwee (mj. špatná zkušenost), ale když vidím, co z toho vymáčkne OPL regulátor, tak se sám stydím, že to nebyla první volba.
Pokud si pořídíte olověné bezúdržbové trakční baterie, nemusíte mít obavy. Uvnitř je chemický povlak, který kondenzuje vodu a nedochází k "vyvření" - jsou bezúdržbové. Pokud by došlo k otevření víka, vnitřní chemie se poruší a z bezúdržbové se stane normální "údržbová", tj že je nutné dolévat vodu a kontrolovat hustotu elektrolytu. Trakční baterie má po stranách "plynovací" otvory, na které lze natáhnout přes redukci akvaristické hadičky a ty vyvést mimo místnost. To je dostatečné, co můžete pro bezpečný provoz udělat. Ostatní je na nastavení regulátoru - není nutné mít nastaveno plynovací napětí, ale jen něco pod něj s omezením času na tomto napětí a následně s vyklesáním do float a držet to na něm. MPPT regulátory to umí jak z předvolených hodnot pro Fllowed, tak z uživatelských. Píši o tom proto, že na chatě, narozdíl od těch co používám doma, jedu na trakční a fotovoltaika není v mé nepřítomnosti odstavena. Na víkend mám "nabito" a vše je v pořádku. Regulátor má i externí teplotní čidlo, takže i kdyby náhodou se jedna z baterií přehřívala, regulátor odstaví všechny baterie z provozu. Cena trakční do 100Ah je v ceně kolem 2000Kč. Mají výdrž asi 200 cyklů, ale pokud se nenechá vybíjet na víc jak 30 procent své kapacity, vydrží dost dlouho. Potřebná kapacita je dosažena 4. bateriemi a zajišťuje to veškeré spotřebiče, i mini bojler, který se kdysi dával pod umývadlo jako elektrický průtokáč. Spínání střídače, pokud by Vás to zajímalo, mám někde popsáno s použitím jednoduchých komponent, ale také mám problém se sluncem, které vyleze a zaleze za mraky - proto to ovládám ručně při slabých bateriích.
5:42 ježiš jsem rád že někdo ještě zná pionýra tykráso😁 mě je 14 a mám 2 roky fichtla, kterého jsem si postavil s dědou do krosu a nalítal na něm něco kolem 2000 km a je to tak že dnešní kluci v mém věku moc tohle neznají, všichni potřebují nejnovější telefon a hrají hry nebo chodí po obchodech, takže jsem rád že jsem z vesnice a můžu jezdit na fichtlu a chodit na ryby tyji
@@vidlak001 to uz jsou pouze svetla vyjimka,kteri ziji zivot tak jak my za mlada.Videls nekde na vesnice dneska hrat hokej s tenisak na ceste,fotbal na kdejakem placku.Nebo litani na fichtlech.mopedach ktere vic rvali nez jeli🙂
Dobry den, poradite mi prosim nekdo. Mam zapojeny jednoduchý mppt menic na ohrev vody v boileru. Normalne to funguje ale divny že namerim fazi jak na fazovym vodiči tak na nuláku. Je to normální?
Vidlaku zdravim dakujem za dalsie super video a mozem sa ta spytat odkial mas ten kybosov vytazovac kde si ho zohnal alebo nejaku schemu zostrojenia ? Dakujem 🙂
Ja jsem zadal kybosuv vytezovac do google a vyjelo mi forum plne plku nejakych elektrotechniku. Ale schema mezi nimi nebylo. Asi mam spatnou verzi googlu. Muzes to zapojeni treba nakreslit a vic rozebrat a vysvetlit ve videu?
Vidláku,palec nahoru :) Jen takový dotaz... :) "Když někdo ustřelí dráty" (předpokládám globálně) a my si zálohujeme krabičku k internetu, tak tipuji, že to bude k ničemu, neb na druhém konci internetového připojení (jedno jestli drát, či bezdrát), někdo prepersky přemýšlet zcela jistě nebude - tedy ne v dlouhodobém horizontu (krátkodobý v řádu hodin výpadek možná pokrytý budou mít)... Takže za uváhu by stálo, jak se připojit na internet při dlouhodobém globálním výpadku, aneb IT výzva z vyšší dívčí ;-) :D
Když bude odběr větší než aktuální výroba FV panelů, zbytek se dotáhne z baterií, resp., po jejich vybití, z běžné sítě 230V? Umožňuje měnič nastavení, aby baterky pracovaly jen v určitém rozsahu SoC, př. 15-75% jejich kapacity (li-ion)?
Ahoj, tam se dá nastavit priorita, odkud to bere energii, například SBU (solar, baterka, síť). Napětí se dají ručně nastavovat ve voltech. V procentech by to záviselo na konkrétním typu baterky.
Ahoj. Jsi schopen osciloskopem zmeřit jaký ma ten měmič vystupní pruběh? Ja jsem byl informovan že nekteré neznačkové (levmé repliky) měniče nemají kvalitní vystup a muže se stat že bude blikat osvetlení.
Cau Vidláku ako sme sa bavili o tých lúhových baterkách, tak som nakoniec skončil pri Lifepo4. Podarilo sa mi kúpiť 305Ah články za 73€ takže skoro 8kw za 15000 korun plus BMS nad tou aku sa rozhodujem. Nech sa darí
Ahoj Vidláku, omlouvám se, že odbočím od tématu, ale všiml jsem v pozadí stojanové vrtačky Proma. Uvažuji o 400v verzi, ale bohužel není moc recenzí a videí na yt ještě méně. Většinou se člověk dozví recenze typu "Ještě jsem nevyzkoušel" nebo kritika slabostěnného sloupce či odchylky vřetene. Neplánuješ prosím nějaké video o Proma strojích? Když už tam máš i tu brusku 🙂
Ahoj, mám tuhle vrtačku a hoblovku Proma asi 15 let a bez výtky. Jednoduše to funguje. I když sklíčidlo vrtačky až od 3mm a hoblovka by mohla mít vyšší otáčky a nože z karbidu. Ani nevím, jestli se to ještě vyrábí :-)
Zatímco se pomalu začíná propagovat argovoltaika, kde se pod panelama pěstují plodiny, tak ty jsi objevil jakousi woodvoltaiku nebo jak to pojmenovat. Jsi zase o krok před nimi :-)
@@vidlak001 Po 12 letech zkušeností s FVE mohu konstatovat, že pod panely rostou dobře kopřivy či další plevel a dobře tam prosperují myši, jelikož na ně shora nevidí dravci :-).
@@andrej6792 No vida, kopřiva je zrovna velice užitečná nejen léčivá, ale i užitková rostlina, od kořene, přes list až po semena. Dá se jíst, vyrobit hnojivo, pít čaj, léčit se chlorofylem, pomáhá od bolestí při dně, z vláken se dá při troše snahy vyrobit hrubší textil, v případě nouze lze použít i coby lehká zbraň a aby toho nebylo málo, tak ještě i zkrášlí zahradu v podobě třepotavých baboček kopřivových, které se na kopřivách kuklí.
Ahoj Vidláku, řetěz z výroby má jeden zub jako druhý, takže zde zapracovalo druhotné broušení. Co s takovou firmou? Já bych tam už nepáchl a v debatách s dalšími lidmi bych se o takovou zkušenost s chutí dělil :-). Také se mi spustil automatický oplach FVE. Tě péro!
Ahoj Andreji, ve výrobě to dělá automat, tohle vypadá na poloruční práci na levné brusce z Lidlu :-) Taky se spustil automatický oplach, už to bylo zadělaný od ptáků :-) Tě péro!
No jasně že automat, proto to píšu. Tohle dělal člověk co na to kašle a zajímá ho jen tržba. Tak bych mu dělal reklamu, kudy bych chodil :-). Taky mám brusku, ne úplně tu lacinou a jde to s ní, jen se musí opatrně, nespěchat a zub jen líznout. Taky jsem na tom neuměl hned, bo učenej z nebe nespad. Ale já za to nebral od lidí peníze a ničil jsem si svoje řetězy. Tě péro!
Ahoj koukal jsem nyní na video a zajímalo by mne jak jsi po delší době spokojen s FVE respektive jestli vše okolo šlape v pořádku.Měnič zatím funguje?Nehází to občas nějaké chyby s tím vytěžovačem nebo tak něco?Udělal by jsi nyní něco jinak?Díky za info
Ahoj Vidláku, velice by mě zajímal Váš názor a praktické zkušenosti na domácí větrnou elektrárnu. Nemáte ve svém okoli někoho kdo by ji měl a mohl poskytnout informace? Bydlím na poměrně větrném místě a řekl bych že by mi to mohlo získat více energie než solar ve stejné hodnotě. Mov těch videí na internetu není. Koukal jsem na jedno od Amperáka ale připadalo mi dosti zaujaté. Děkuji
Ahoj Ampérákovo video bylo zaujaté vůči jedné konkrétní elektrárničce. A výrobce si za to může sám, protože slibuje až příliš optimistické parametry. Myslím, že informací se dá nají dost, například kniha Malá větrná elektrárna Autor: Uwe Hallenga a další.
I kdyby ano, nějaké kilo ČEZ ze záložáků neřeší, kromě toho, že přetoky do DS zaplatíš Ty, jako spotřebu. A právě kvůli tomuto se to řeší nějakým odepínáním od sítě (pokud běží střídač), třeba i ručním vypojením ze zásuvky. Každopádně je mít dobré tuto možnost připojení k síti k dispozici, když předpověď počasí na několik dní nevypadá dobře. Některé instalace se symetrickými či asymetrickými velkými střídači mohou vytvářet nechtěné přetoky, ale na to tě slušná firma, která ti to instaluje upozorní, nebo nabídne řešení, či sama to vybaví s dodavatelem, pokud si to neděláš svépomocí.
@@jangrocek3447 Určitě je MPPT lepší, ale PWM má snad jednu malou výhodu, že při nízkém osvětlení cpe všechno do baterek. MPPT pod nějakým pracovním bodem nefunguje z principu - je to střídač a i když PWM má také svůj limit, je trochu někde jinde - nabíjí i z difuzního světla. PWM regulátory vůbec nejsou špatné pro naše podnebí, které je víc zatažené jak slunečné, ale právě v těch slunečných dnech a velkých produkcí PWM ztrácí. Pokud se objeví levná nabídka záložáku se střídačem a regulátorem PWM, proč ji nevyužít? Prodat to jde vždycky. :)
Ahoj Vidláku, ahoj všem.Nejprve chci pochválit jak to máš hezky udělané, spoustu vychytávek které já osobně bych nezvládnul, je vidět že máš elektrovzdělání , dokonce vysoké, Automatický oplach panelů je pecka... Já osobně čekal něco obyčejnějšího, tak jak jsi o tom mluvil u Ampéráka - bez měniče.. dejme tomu s triakovým regulátorem, v zimě jen pro ohřev, boileru= ukládat el. do vody a ušetřit spotřebu měniče, ten používat až bude sluníčka víc? Protože část el. ti spotřebuje měnič a brzy se ochladí tak že druhá půlka energie ti uteče oknem co máš otevřené pro kabel.. Předpokládám že spojení kabelů jen tak na dešti je pro pobavení rejpalů, určitě vím že 30V moc nenakope ale déšť tomu prospívat nebude, můžeš se o to zranit, ale hlavně nevím co to udělá při zkratu? Kutění zdar. Jo.
Vždy když se snažím zjistit kde kupujete panely dozvím se, že od Amperaka... Tak kde má kluk šikovná ten e-shop a nebo kdo doporučí něco jiného co se mu osvědčilo, už to nesmím protahovat!
Mě by zajímala ta spolupráce s distribučkou.. Nebojíš se toho u číny, aby ti to neposílalo do elektroměru :)). Moc jsem nepochopil ten vytěžovač, ale pohledám na internetu. Jsem ve fázi 2 panelů o výkonu 240w a dvě autobaterie. Taky zkoumám co jak a proč.. :))
@@vidlak001 díky za info .jsem rád že český kutilové jsou na RUclips . mám v plánu vytvořit něco jakoby záložní systém na světla a případně napájení drobností, takže sbírám znalosti. ( Samozřejmě posléze naběhne nenasytnost s napájením celého domu😁) každopádně díky za každý video občas to člověka svede od slepé uličky a navede správným směrem.
ahoj momentalne stavim dum. vzdy jsem byl proti fve atd ale za poslednich 6 mesicu jsem otocil. Jakmile dostavim a budu mit kolaudaci tak budu zadat o zelenou at mi daji dotace na panely. Soused dela pro jednu firmu ktera dela fve treba pro firmy takze je jasny za kym pujdu. Zacnu necim mensim tak za 50k jen tak ohrev vody plus cerpadlo na obeh topne soustavy a pak to rozsirim a kaslat na to nas stat to ma na haku tak co by ne.
Ahoj, co takhle nějaké záložní spojení, kdyby lehly mobilní sítě? Třeba PMR nebo CB? P.S.: Značka DANGER je perfektní, sám jsem si vyrobil několik pirátských kopií zařízení od tohoto giganta.
Ahoj Vidláku. 1) optimální sklon panelů jsi téměř trefil. Ten činí 42 - 43°. Ovšem rozdíly ve výkonu mezi cca 35°- 45°jsou v jednotkách procent. 2) 1 kWp vyprodukuje na nezastíněném a optimálně orientovaném místě min. 1000 kWh/rok.. V posledních letech, kdy stále přibývá slunečního svitu i tak kolem 1200kWh/rok. Takže u FVE s 3kWp to musí vyprodukovat min 3000kWh/rok. Podle tvých výpočtů by návratnost byla 1 rok i dříve.
Ahoj Andreji, já mám 3kW měnič ne penely. Panely jsou cca 1,6kW, návratnost by měla být menší, ale zatím jsem z těch panelů neviděl víc jak 900W, tak počítám horší návratnost.
@@vidlak001 Aha, sorry, říkáš to ve videu. Neřiď se momentálním výkonem, ten se během roku mění. Je dlouhodobě ověřeno, že 1kWp = 1000kWh/rok. A to je s rezervou - u mne tak cca 1200 kWh. Ovšem je taky otázkou, co mají za sebou ty panely a zda jim nepoklesl nominální výkon.
To je tým ze ten menic je PWM nie MPPT, pwm jednoducho zníži napetie na nabíjacie napetie a prud zostáva napriklad s panelov ide 60V a 15A to je 900w ale pwm menic si zníži napetie na 28,6V pre batériu ale prud zostane takže paneli vyrábajú 900W ale do baterie je takýto menic schopný dodať len 28,6V x 15A = 429W naopak MPPT si to napetie sleduje pomali ho znižuje ale prud stúpa az do bodu kedy napetie na paneloch začne prudko klesať takže s tých panelov taha maximum, to je 60V a 15A s panelov si menic upravy na 28,6V ale 31A v ideálnom prípade laicky vysvetlene
Na aliex.. predávajú s českého skladu MPPT solar charge controler od EAsun strieborná krabicka vyzerá ako zdroj mám doma a uz pol roka pracuje bez problemov
@@vidlak001 Víc jak 900W ani neuvidíš v současné konfiguraci s PWM měničem. 200 W panel dává jak si říkal 35V a tímpádem cca 5,7A. PWM to oseká na 28V podle baterie a 5,7A zůstane, to je max 160W z panelu * 8 panelů = 1280 W teoretické maximum, připočti ztráty na vedení toho hliníkového kabelu, vem v úvahu 1200W / 50A vstupní limit číňana a jsem tam kde jsme.
Škoda ,že jsi koupil střídač s PWM, tím si můžeš odečíst min. 30% z předpokládané výroby. Také je dobré si zkontrolovat, že údaje ze střídače odpovídají realitě. Často totiž dost kecají a to klidně o 100%. Tedy střídač klidně tvrdí, že výroba je 600W, přitom realita 300W. Z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že je super pocit vědět, že cca 80% energie pro dům dokáži vyrobit sám, jen v zimě potřebuji něco dososat pro tepelné čerpadlo.
dobrá práce Vidláku, k tomu laboratornímu zapojení se dá napsat hodně připomínek ale hlavně na elektrárně nepracuj za bouřky, absencí zemniče a pospojení se může stát neštěstí. Doma taky stavím ostrov s podobnými priority jako máš ty.
Vidláku hezký, ale vymysli sluníčko v tvém bydlišti a já snad přijedu a ukážu ti na video MPPT regulátor a lifepo baterii a další tipy a triky :) já ti snad tu lifepo baterii pujčím, abys měl kratší dobu na to se přesvědčit, že ji chceš :D prolém toho, že ti za slunečného počasí neukáže měnič víc jak 900W je ten, že napětí těch panelů pro max. výkon je 29V, proud na vedení při tom napětí a výkonu 900W je asi 30A, což jestli dobře počítám při vedení 10m 32mm2 hliník (dvě žíly paralerně) je 0,02ohmu. při proudu 30A máš na vedení úbytek 0,6V každých 10m kabelu a to už ukazuje, že i při 10m vedení tvého hliníkového kabelu dostane panely mimo bod maximálního výkonu. kdyby tvůj kabel byl nedejbože 6mm2 /možná to tolik je, tak je ubytek na 10m 1,5V a to už vubec víc jak 900W neuvidíš. zkus schválně na tom vytěžovači nastavit napětí třeba 24V až bude sluníčko, zdali se výkon z panelů zvýší. necht se daří a scvítí!
Ty jo to mě osobně připadá jako zajímavý námět na video: MPPT vs. PWM. Mě samotného by totiž zajímalo: a) jak vlastně MPPT funguje a jestli má nějaký význam, jestliže U panelů ~= U baterií (tak podle mě uvažoval i Vidlák a proto sáhnul po PWM; 35V~= 29V) b) jestli skutečně MPPT přinese cca o 30% větší výkon/zisk, pokud jej připojím mezi panely a topnou spirálu v boileru
@@jakubcapsky2219 MPPT má význam vždy a blbá je situace právě když jsou napětí podobná. je dražší MPPT. a vliv má opět. vidlákovo rozhodnutí bylo v ceně. PWM regulace má fakt smysl jen pro jeden dva panely a krátké dráty. zisk MPPT nelze určit v procentech obecně. lze udělat efektivní PWM regulaci když se nastaví ideální podmínky. u boileru to lze vyzkoušet ale tam to fakt velkej smysl má. budu na to mít video
Pozdrvujem zo Slovenska. Ak by išlo iba o bojler, tak viem ako to zjednodušiť. Stačí kúpiť DC špirálu na teplú vodu. cca 1000W (cca 100 euro) a priamo napojiť na fotovoltaickú elektráreň. Bez batérii a bez meniča a bez programu a bez zbytočností. Jednoduché a funkčné.
Smutný je, že k tomu nikoho nevede greedeal, ale válka. Bohužel je to investice a né každý si to dovolí. Zas na druhou stránku, asfalt nebo panely. Ať jsou na parkovištích a nè na zemědělských polích.
Ahoj vidlákuku máš dobrá videa s fotovoltaikou, máš dobrá videa včelařská, mám dílnu ze zbitečnímy věci a s bordelem a chtěl bych vidět tvojí dulnu abych se mohl inspirovat, a mohl bys ukázat svoje vibavení.
Tahle instalace si opravdu žádá hasicí přístroj v pohotovosti
Video se mi líbí, že to je vysvětleno vše jak se říká pro laika. Že to nejsou odborné kecy co používají monterske firmy. Děkuji vidláků. Skvělé. 👍👍
Ahoj, jsem rád, že to někdo ocení, děkuju :-)
@@vidlak001 Dobrý večer, sledují vaše videa a děláte to dobře. Jen tak dál. 👍
Aktivuje sa automaticky oplach panelov. To bola skvela hlaška!👍😀🥇
Ahoj, jsem rád, že to někdo ocení :-)
Vidláku, skvělé video, díky za obohacení a inspiraci. Kutění zdar !
Značka DANGER je nejlepší :) vidlák nejlepší inspirativní a pro nás vidláky je to král :P díky za videa!!!
Ahoj, jsem rád, že někdo ocení značku DANGER!
😂😂😂👍
Také dobrý článek, nikdy bych nevěřil, že kvůli kutilovy změním názor na FVE. Dobrá práce !! A pěkně lidsky okomentováno 🙂
Ahoj, to jsem rád, děkuju za pochvalu.
Tak pán Vidlák . Perfektní nápad ta elektráreň. Klobúk dole pred vami ❤️❤️❤️
Ahoj, držím palce! Ať se ti to podaří zdárně vylepšit a dokončit. Líbí se mi tvůj přístup a to laborování. Je určitě lepší princip odzkoušet s menšími náklady, než do toho nasypat plno peněz a být v případě nezdaru dvojnásob zklamán. Palec nahoru! Fandím ti a zdravím z Liberce! Ahoj!
Ahoj, myslím, že i za málo peněz člověk zjistí, co to umí a hodně se toho naučí a pak to může udělat větší. Ať se nám daří!
Ahojte (Š)šťastní lidé :) Zdraví Zbyněk. Krásné, moc se mi to líbilo. Vtipné, zajímavé po všech stránkách. A i MLČOCH tam padl :D (byť v kontextu s mlčením 🤫🤫🤫).
Ahoj Zbyňku, pro MLČOCHA si vždycky najdeme místo :-)
Zajímavé video určitě bych uvítal další v zimním období - uvažuji také o napájení oběhového čerpadla kotle a v létě ohřev bojleru
Moc keců, pán se asi rád poslouchá, nevydržel jsem to ani do poloviny.
Kéž se ti podaří tvůj záměr inspirovat ostatní, držím ti palce děláš to dobře, tvoje filozofie je dobrá díky a ahoj.
Ahoj, děkuju.
jo mě to prave nakoplo abych koupil panely, mam i menič z nakladaku 24V na 230V už z drivejška ale ten umi 1500W staly vykon a max 3000w tak mě spravy o nejakych blakckautech dokopaly začit nakupovat komponenty elektrarny. zatim monitoring nebudu řešit..mozna jen elektromerěrem ktery bude počitat kolik proteklo z panelu do meniče a druhy bude na vystupu menice to mi zatim dostačuje.
Vidláků jedeš bomby elektrárna úplně Super ale vyš kdo umí ten umí kdo neumí ten čumi rodeo Super ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️👍🙂👍 jseš dobrej už se těším na další video.
Ahoj, děkuju za uznání :-)
Ahoj mistře si super člověk přeji mnoho úspěchů a těším se na další tvé novinky
Ahoj, děkuju za důvěru :-) Zase něco natočím.
Super. Kdybych tomu aspoň trochu rozumněl, tak bych to snad taky zkusil. Jenže mně elektřina úplně míjí a navíc z ní mám respekt. Tak počkám, až ta technologie dozraje a pak si to nechám postavit od profesionálů. Každopádně díky za motivační video.
:-)
Vidláku, krásný bastl! Ať ti to dělá radost, je to úžasný 🙂❤️Těším se na pokračování a další inspiraci.
Ahoj, mě to fakt dělá radost :-)
Vidlaku, jsi 1! ❤
Ahoj, děkuju :-)
To je přesně ten druh videa, který na youtube vyhledávám. Palec nahoru a odběr.
:-)
Ahoj Vidláku, si borec. Díky za super video.
Ahoj, děkuju :-)
Vidláku díky za super video .
Ste borec 👍👍👍
Ahoj, vlastně jo, děkuju :-)
Skvělý :D to chce odvahu dát takový projekt na youtube. Ale Punks Not Dead 🤘
Asi se přidám a natočím svůj postapo projekt :D
Ahoj, tak vidíš, že se ti to líbí :-)
Nářez! Jen tak dál ;)
Dobrá práce .
Skvelé video Vidláku, niektoré hlášky máš super ;-) Nech ti elektráreň robí radosť. Je to skvelá vec a kutil sa pri tom veľa naučí ;-)
:-)
Paráda! Si super!
díky za tu zmínku o úpravě staršího topného tělesa. dopadl jsem stejně a když jsem ho předělával, tak mi dráty jak byly vyhřáté popraskaly. úpravy jsou dělat jen na nových telesech. nicméně nové 2x1000w se uz nevyrábí, takze zůstává jen možnost zakázkové výroby.
Ahoj, já jsem ten bojler kupoval loni a šlo to upravit.
@@vidlak001 asi to nebylo tak vyhrate. Ja upravoval 8 let stary a nepodarilo se.
Nápad použít panely jako stříšku na palivové dřevo se mi líbí. Punkové prvky jsou v normě :-) Na našem pozemku je problém hlavně s tím, že máme extrémně nenechavé sousedy, takže laboratorní zapojení volně na zahradě nehrozí. Vydrželo by to řádově desítky hodin, než by došlo k poškození či zničení :-( A testovat cosi na střeše je o fous náročnější počin. Nicméně k tomu časem jistě dospěju. Aktuálně jsem ve fázi zateplování stropů, mám koupená (nenainstalovaná) kamna na dřevo a porubala jsem několik přestárlých stromů na zahradě na železnou/dřevěnou zásobu. Bohužel coby začínající kutil musím nejprve pořídit nejzákladnější nářadí, takže to jde pomalu a nouzová elektrická soběstačnost je teď pouze sen, tak aspoň koukám na videa (rychle dokud není blackout). Zářiová výplata padla na pořízení dvou pil a těch kamen, sekera je v pořadí na říjen. Pokud by byl blackout, tak máme smolíka. (I když, podplukovník Pavel Černý tvrdí, že fyzicky slabí či neozbrojení šikulové, kteří se na výpadky všeho řádně připravili a zásobili, budou zákonitě obráni ozbrojenými fyzicky silnějšími, kteří tak neučinili a nacházejí se ve stavu zoufalství =boje o přežití). Vidláku, zdravím ze zapadákova, a přeju ať to vše funguje spolehlivě jak náleží.
Ahoj Patricie, blahopřeju k survivalovým počinům :-) Ta stříška na dřevo by měla být vyšší, aby se dřevo dalo obsluhovat. Tak příště.
Osobně věřím, že karma (bůh) je na straně těch připravených :-)
Dobrá práce👍 ať se daří a funguje to 👍
Super Elektrárna Vidláku
Hodně velkej punk :) mam totéž 1,6 KWP v panelech, a měnič easun 3KW / 24V čína. Sestavoval jsem to spíše ze zvědavosti, abych zjistil jak to funguje, a byl jsem mile překvapen. Nicméně na jaře plánuji přechod na měnič 5 KW / 48V, abych měl co dělat a utáhnul celý barák :)
Ahoj, tak to asi máme stejný měnič :-)
@@vidlak001 Něco podobného určitě, jen mám modré podsvícení :)
Skvělé hlášky, Vidláku. Přiznám se ale, že by mě nebavilo to dělat nadvakrát - jednou laboratorní zapojení a podruhé finální. Sám už mám objednanou firmu na FVE na příští rok. Cena tedy nebude 16 tis., bude to poněkud více. Jinak sehnat dnes firmu na FVE je zázrak, oslovil jsem jich mnoho a většina na poptávku ani nereagovala.
Ahoj, tohle nebyla zase taková práce a hlavně chtěl jsem naměřit, co to vlastně dokáže. Už teď vím, že těch panelů by to chtělo minimálně dvojnásobek (výkonově).
@@vidlak001 Větší výkon bude určitě lepší :) Nebál bych se i víc než dvojnásobku.
@@vidlak001 Ahoj, panelov nie je nikdy dosť. Ja ich mám 39 a stále je to málo. Môžeš si ich nasukať, koľko sa dá a nič tým nepokazíš. V zime sa ti baterky poďakujú.
Před měsícem mi na Poptávce přišlo 20 návrhu z celé CR. Měl jsem to omezit jen na okolí- kraj. Servis z druhého konce rep. stojí dopravu.
Dobře ty😂👍👍👍
Super teším sa na ďalšie videá 👍
SUPER. Ty pocity o kterých jsi říkal jsem měl 3X taky. 1.POCIT - Když jsem rozjel DIY domácí vodárnu pro splachování WC. 2.POCIT - Když jsem rozjel DIY tepelné čerpadlo pro ohřev 300L TUV ze starší klimatizace TOSHIBA RAV 564. 3. POCIT - Když jsem rozjel DIY FVE 2,4KWp pro ohřev 300L TUV. A co je skoro neuvěřitelné? Všechno jede stále bez poruchy. Sláva kutilům. JK
Jirko přesně tak, sláva kutilům!
👍super ,zapojení tzv. "na prasáka" má výhodu ,že se toho ostatní bojí a nehrabou na to💥
Ahoj, oni nevědí, že je v tom jen 35 V :-)
@@vidlak001Dobrá dezinformace, až na to hrabnou, pocítí napětí panelu v sérii!
Měnič je v podstatě jednofázový záložák (UPS) se solárním regulátorem, tedy všechno v jednom. I když je to s vysokou pravděpodobností PWM, i tak je to skvělá volba do jistých podmínek a účelu. Možná by bylo dobré zjistit, zda to nedělá přetoky do DS při zapnutém střídači s vidlicí v zásuvce. Moje čínská UPS na chatě to dělala, ale vyřešila to dálkově ovládaná wifi zásuvka za 200Kč, jejíž dálkové ovládání s funkcí pouze ON a OFF bylo propojeno s "vytěžovačem", který byl pouze o hlídání napětí baterií... V podstatě se při přepětí navozoval umělý blackout (střídač se zapnul) a v podpětí jakoby obnova sítě (střídač se vypnul). Běžná funkce UPS. Manuální funkce DO ponechána, protože v případě skutečného blackoutu a následného obnovení síťového napětí bylo nutné manuálně sepnout ON. Neřeší to situaci, když slunce vyleze a zaleze za mrak - na "prázdné" baterce to skutečné lítá a střídač se zapíná a vypíná... Je dobré to mít pod osobní manuální kontrolou, protože tzv chytré řešení se určitě dříve či později pokazí a kolemjdoucí elektrikář bez Vaší přítomnosti to sám neopraví. Monitoring á la graf a další je skvělá věc, ale z vlastní zkušenosti po čase omrzí. Na chatě jsem už aplikoval pouze wifi krabičku s vlastní AP a starý nevyužitý tablet přilepený na dveřích "strojovny" s Free aplikací z Google play, která zobrazuje aktuální stav na baterce, přes den okamžitý příkon z panelů a kolik to za den vyrobilo, kromě dalších údajů, které už mám tak nějak v oku a přeskakuji je. Dálková kontrola je také možná, pokud se tomu přidělí IP... Ale znám dost lidí, kteří rádi analyzují monotónní údaje své fotovoltaiky, protože je to jejich hobby. S tou plochostí křivky produkce jste to vysvětlil správně - pokud není odběr a je nabito (např. režim float), produkce panelů klesá jako by byly pod mrakem a nevyužitá energie se ztrácí na panelech ve formě tepla. Proto je skutečně dobré držet panely na svém maximální výkonu tak, že se jejich nadprodukce nasměruje třeba do bojleru (to je nejlepší a nejužitečnější způsob spalování přebytků). Bez toho by byla tato potenciální produkce zmařena, jakoby se nic nevyrábělo a ta chybějící energie by se nakonec musela koupit od ČEZu a to byla přece škoda . :) Velmi dobře jste popsal filosofii aplikaci olověných trakčních baterií. Kromě jejich ceny jsou totiž i relativně bezpečné a blbuvzdorné. Chválím video, které je normální a na nic si nehraje. Jen tak dále.
Ahoj, jsem rád, že se ti video líbilo a děkuju za tipy. Ještě to musím postupně vyladit...
Ať se nám daří!
Super video :-) Aj ked na tie 1,5mm2 kabliky z baterie sa neda divat, lebo cely vodic je vlastne horlava poistka. Fotovoltaicke elektrarne (navrh, montaz, zapojenie, ozivenie a nasledne pripadne servis) su mojim zdrojom obzivy uz od roku 2011. Za tu dobu mi preslo cez AutoCad a nasledne srutkovac FV elektrarne od 1kW az po 2,5MW. Tak som rad ze sa ti vyroba elektrickej energie zo slnka zapacila a dufam, ze nadsenie ta tak skoro neopusti a snad bude este vela generacii VFE :-)
Ahoj, už tam mám 35 mm2, na těch 1,5mm2 mi padal měnič :-) Děkuju za povzbuzení. Ať se nám daří!
Nie že by som si chcel kúpiť tento menič, ale len tak pre zaujímavosť som si pozrel odkaz a píše tam PWM. Buď to Číňan nevie čo predáva a je to klasický step down menič, alebo je to naozaj PWM a to znamená že nie je to bohvie ako efektívne (to napätie sa netransformuje len sa spína) Čiže nevyužíva sa optimálny bod panelov. Ale Ktovie možno je to klasické mppt alebo aspoň mpp.
Ahoj, možná bych to osciloskopem zjistil, jestli se tam něco děje.
To zapojení kabelu do těch svorek 😁😁👌
Hlavne že sa "chladí.
Diky..
Parada.
Bomba jdu do toho na chalupě okamžitě
:-)
soustruh zavidim :)
Ha, objevena slabina. Jak budu monitorivat přes ty 3 PÍ či co to je, když bude blackout? 😳😂
Elektrárna super 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻 Já tedy rekonstruuji dům tak, aby nebylo napětí krátkodobě potřeba vůbec (teda ta pračka by mě asi štvala nejvíc)
Ahoj, Pí budu napájet s baterek :-)
@@vidlak001 a internet? 😂
@@amkost Vysiela to aj cez tvoju wifi alebo lan v dome.
Máte pod kloboukem zlaté české ručičky 👍👍👍
Ahoj, tady taky vidlák. Přemýšlíme, že také půjdeme do fotovoltaické elektrárny. Díky, ahoj :-)
Ahoj Vidláku, měl bych malinký dotaz..ten měnič je 3kW běžně a nebo v nějakém boostu? Ono to tam neni blíže uvedeno a rád bych to pořídil..Děkuju :-) Jinak, super videjko ;-)
Ahoj, protože nevím, co je to boost, tak asi není :-)))
@@vidlak001 Aha :-D no je to údaj, který to ještě zvládne krátkodobě..můj měnič je 1500W a krátkodobě (pár vteřin dá výkyv 3000W) 🙂
My si panely pořídili před krizí. Věděl jsem že něco dorazí a utáhnout starý dům energeticky je velmi náročné. Baterie se dobijí i při soumraku. Vyrábí to 11.2kw a dává 9,6kw. Táhne tám to celý dům a jsme spokojení. Plyn tu není a topíme dřevem.
Ahoj, blahopřeju. Letos budu zvyšovat výkon...
Supr. A bude i to video o včelaření? Na jaro by se hodilo :-)
S tou stříškou na dřevo si to s dovolením vypůjčím - zrovna jsem před pár dny přemýšlel o možnosti použít přebytky v létě na rychlé vysoušení dřeva. .. tvoje video mě nakoplo k zamyšlení nad použitými Pb aku, protože do čínské LiFePo4 se mi ty peníze dát nechtěly a namísto fve dobíjení baterie k čerpadlu jsem si nechal stará kamna bez výměníku, která bych musel prohodit :D .. u Pb se ale bojím vyvření elektrolytu a následného požáru.
Možná je způsob, jak udržet staré Pb aku při životě dlouhou dobu.. existuje zařízení Vicron VE (na webu mají tak detailní foto, že by si to jeden postavil i bez nich), které by mělo být schopné přepnout mezi FVE a sítí do jedné půlsinusovky. Idea by mohla být nechat měnič vypnout výstup již při malém vybití aku a spotřebiče by přečkali na klasické síti, než přejde mrak nebo se zlepší podmínky. Zatím nebyl čas vyzkoušet.
Jinak pár tipů z obdobné low-cost instalace, která se z původních 6 panelů rozrostla na 4x8 (obdobné Wp):
UV záření a kabely určené pod omítku tažené venkem nejsou dobrá kombinace. Po jedné zimě začíná být sežraná izolace. Nakonec jsem kabel nacpal do laciné UV stabilní chráničky. Nešlo to snadno.. lepší asi pár kč připlatit a vzít větší průměr.
Do předchozí generace bojlerů Dražice se dá elegantně vložit dvojitá spirála 2x2kw (dá se pořídit na nadeta.cz). Na spodním dílu vytlačit záslepky, ze sběrného dvora do nich osadit celou druhou elektroniku (termostat s kolečkem, doutnavku, pojistku). Pak se to dá provozovat ve stylu topím do 50°C z elektrátny v NT a na max co bojler umí z fve. Aby se nesnížila životnost potrubí, ideálně ještě termostatický ventil. Celé to má jednu vadu - když je malá střída PWM, docela ta spirála hraje jak varhany.
Kdyby jsi pořídil výhledově více použitých panelů, není špatná varianta vzít starý elektrokotel Dakon a na stykač mu přivést výstup PWM s tím, že prioritizuješ bojler a po jeho dobití topíš domů. Ušetří se za topení, když svítí.
Nemá smysl uvažovat o hybridním zapojení měniče - v ČR se to u takto malé domácí elektrárny udělat nedá, protože není způsob jak zcela zamezit přetokům do sítě. Byť některé firmy tvrdí opak, propálil jsem na tom příliš mnoho času a 100% jistota tam prostě není.
Když nejsou dobré podmínky je podstatný rozdíl mezi výkonem z čínského měniče all in one a OPL regulátorem.. začínal jsem úplně bez regulátoru s DC proudem a serioparalelním zapojením, pak jsem měl chvíli v provozu měnič Goodwee (mj. špatná zkušenost), ale když vidím, co z toho vymáčkne OPL regulátor, tak se sám stydím, že to nebyla první volba.
Ahoj, děkuju za postřehy. Elektrárnám zdar a včelám taky!
Pokud si pořídíte olověné bezúdržbové trakční baterie, nemusíte mít obavy. Uvnitř je chemický povlak, který kondenzuje vodu a nedochází k "vyvření" - jsou bezúdržbové. Pokud by došlo k otevření víka, vnitřní chemie se poruší a z bezúdržbové se stane normální "údržbová", tj že je nutné dolévat vodu a kontrolovat hustotu elektrolytu. Trakční baterie má po stranách "plynovací" otvory, na které lze natáhnout přes redukci akvaristické hadičky a ty vyvést mimo místnost. To je dostatečné, co můžete pro bezpečný provoz udělat. Ostatní je na nastavení regulátoru - není nutné mít nastaveno plynovací napětí, ale jen něco pod něj s omezením času na tomto napětí a následně s vyklesáním do float a držet to na něm. MPPT regulátory to umí jak z předvolených hodnot pro Fllowed, tak z uživatelských. Píši o tom proto, že na chatě, narozdíl od těch co používám doma, jedu na trakční a fotovoltaika není v mé nepřítomnosti odstavena. Na víkend mám "nabito" a vše je v pořádku. Regulátor má i externí teplotní čidlo, takže i kdyby náhodou se jedna z baterií přehřívala, regulátor odstaví všechny baterie z provozu. Cena trakční do 100Ah je v ceně kolem 2000Kč. Mají výdrž asi 200 cyklů, ale pokud se nenechá vybíjet na víc jak 30 procent své kapacity, vydrží dost dlouho. Potřebná kapacita je dosažena 4. bateriemi a zajišťuje to veškeré spotřebiče, i mini bojler, který se kdysi dával pod umývadlo jako elektrický průtokáč. Spínání střídače, pokud by Vás to zajímalo, mám někde popsáno s použitím jednoduchých komponent, ale také mám problém se sluncem, které vyleze a zaleze za mraky - proto to ovládám ručně při slabých bateriích.
5:42 ježiš jsem rád že někdo ještě zná pionýra tykráso😁 mě je 14 a mám 2 roky fichtla, kterého jsem si postavil s dědou do krosu a nalítal na něm něco kolem 2000 km a je to tak že dnešní kluci v mém věku moc tohle neznají, všichni potřebují nejnovější telefon a hrají hry nebo chodí po obchodech, takže jsem rád že jsem z vesnice a můžu jezdit na fichtlu a chodit na ryby tyji
Ahoj, přesně tak, buď rád, že jsi z vesnice a můžeš lítat na fichtlu a chodit na ryby :?-)
@@vidlak001 to uz jsou pouze svetla vyjimka,kteri ziji zivot tak jak my za mlada.Videls nekde na vesnice dneska hrat hokej s tenisak na ceste,fotbal na kdejakem placku.Nebo litani na fichtlech.mopedach ktere vic rvali nez jeli🙂
Dobry den, poradite mi prosim nekdo. Mam zapojeny jednoduchý mppt menic na ohrev vody v boileru. Normalne to funguje ale divny že namerim fazi jak na fazovym vodiči tak na nuláku. Je to normální?
Ahoj, ten můj měnič má na nuláku taky napětí proti zemi. Nevím, co si o tom mám myslet.
@@vidlak001 Tak to je asi normální 🤣 teď jste me uklidnil. Tak nejspis nevyhořím
Prý je to normální u čínského měniče :-/
😍😍😍
Zn.Danger 😀 tzv. Pro požární rešení
Vidlaku zdravim dakujem za dalsie super video a mozem sa ta spytat odkial mas ten kybosov vytazovac kde si ho zohnal alebo nejaku schemu zostrojenia ? Dakujem 🙂
Ahoj, to zadáš do google a najdeš schéma na solárním fóru a koupíš součástky a spájíš si ho.
Moc pekne dakujem uz som si koli tomu tacal trhat vlasy 🤣 a dakujem aj za odpoved 🙂
Ja jsem zadal kybosuv vytezovac do google a vyjelo mi forum plne plku nejakych elektrotechniku. Ale schema mezi nimi nebylo. Asi mam spatnou verzi googlu. Muzes to zapojeni treba nakreslit a vic rozebrat a vysvetlit ve videu?
Ako su na tom tie ozivene AKU po par tyzdnoch pouzivania ? Ak su teda aj niecim vybijane.
Ahoj, těžko říct, protože já je vybíjím minimálně, spíš jen udržujou napětí a přebytky posílám do bojleru.
Vidláku,palec nahoru :) Jen takový dotaz... :) "Když někdo ustřelí dráty" (předpokládám globálně) a my si zálohujeme krabičku k internetu, tak tipuji, že to bude k ničemu, neb na druhém konci internetového připojení (jedno jestli drát, či bezdrát), někdo prepersky přemýšlet zcela jistě nebude - tedy ne v dlouhodobém horizontu (krátkodobý v řádu hodin výpadek možná pokrytý budou mít)... Takže za uváhu by stálo, jak se připojit na internet při dlouhodobém globálním výpadku, aneb IT výzva z vyšší dívčí ;-) :D
Ahoj, internet fungovat nemusí, ale něco jiného ještě fungovat může. A to se vyplatí :-)
Když bude odběr větší než aktuální výroba FV panelů, zbytek se dotáhne z baterií, resp., po jejich vybití, z běžné sítě 230V? Umožňuje měnič nastavení, aby baterky pracovaly jen v určitém rozsahu SoC, př. 15-75% jejich kapacity (li-ion)?
Ahoj, tam se dá nastavit priorita, odkud to bere energii, například SBU (solar, baterka, síť). Napětí se dají ručně nastavovat ve voltech. V procentech by to záviselo na konkrétním typu baterky.
Vidlaku prosím kde sehnat amperakovi panely? Potřebuji jich par koupit :)
Ahoj, už jsem to psal, ale asi se to smazalo, on už všechny prodal, poslední jsem si odvezl já :-)
Ahoj. Jsi schopen osciloskopem zmeřit jaký ma ten měmič vystupní pruběh? Ja jsem byl informovan že nekteré neznačkové (levmé repliky) měniče nemají kvalitní vystup a muže se stat že bude blikat osvetlení.
Ahoj, píšou čistá sinusovka, nenapadlo mě to zkoumat, můžu to změřit. Důvěřuj, ale prověřuj :-)
@@vidlak001 Říká se papír snese hodně, napsat mužou defakto cokoliv aby prodali. Ale vidět realný tvar a dění v nějakém čase se zátěží je jistota.
Ahoj vidláku máš pravdu každá dílna bi mělamít sklad
Ahoj Vidláku, kde prosimtě seženu panely za 800,-Kč, díky za radu 🤚
Ahoj, musíš hledat na bazoši a u kamarádů.
Cau Vidláku ako sme sa bavili o tých lúhových baterkách, tak som nakoniec skončil pri Lifepo4. Podarilo sa mi kúpiť 305Ah články za 73€ takže skoro 8kw za 15000 korun plus BMS nad tou aku sa rozhodujem. Nech sa darí
Ahoj to ti schvaluju a gratuluju :-)
@@vidlak001 Ak by si chcel tak majú na stránke nkon, posielajú s Holandska bez cla a DPH..
Děkuju za tip nkon :-)
Super👍
Vidláků prosimtě co řekneš na motorovou pilu asist Smart garden za 2000 Kč benzínová pila 1.7 Kv lišta 45 cm dík za odpověď.ahoj.❤️❤️❤️
Ahoj, podívej se na heureka cz nebo sk na recence.
Ahoj Vidláku,
omlouvám se, že odbočím od tématu, ale všiml jsem v pozadí stojanové vrtačky Proma. Uvažuji o 400v verzi, ale bohužel není moc recenzí a videí na yt ještě méně. Většinou se člověk dozví recenze typu "Ještě jsem nevyzkoušel" nebo kritika slabostěnného sloupce či odchylky vřetene. Neplánuješ prosím nějaké video o Proma strojích? Když už tam máš i tu brusku 🙂
Ahoj, mám tuhle vrtačku a hoblovku Proma asi 15 let a bez výtky. Jednoduše to funguje. I když sklíčidlo vrtačky až od 3mm a hoblovka by mohla mít vyšší otáčky a nože z karbidu. Ani nevím, jestli se to ještě vyrábí :-)
@@vidlak001 Děkuji moc :-)
Ahoj Vidláku, ještě prosím přidej do popisu odkaz na ten vytěžovač, moc díky, solárům zdar :)
Ahoj, hledej "kybosův vytěžovač".
Ahoj, malá elektrárnička se hodí :-)
ahoj , koupil jsem stejný měnič jako ty , chtěl bych ten SW na monitorování přes Rapsberry jak to udělám prosímtě ?? poradíš mi ??
Ahoj, na solar-assistant.io najdeš přesný návod, já to podle něj rozchodil.
@@vidlak001 a to Rapsberry tedy jen pomocí internet kabelu strčím do Easun měniče , a vše řeším tedy jen v Rapsberry...
Zatímco se pomalu začíná propagovat argovoltaika, kde se pod panelama pěstují plodiny, tak ty jsi objevil jakousi woodvoltaiku nebo jak to pojmenovat. Jsi zase o krok před nimi :-)
Ahoyi, to jsem zvědavý, jak ty plodiny rostou, to spíš chovat pod panelama kozy :-)
@@vidlak001 Po 12 letech zkušeností s FVE mohu konstatovat, že pod panely rostou dobře kopřivy či další plevel a dobře tam prosperují myši, jelikož na ně shora nevidí dravci :-).
@@andrej6792 No vida, kopřiva je zrovna velice užitečná nejen léčivá, ale i užitková rostlina, od kořene, přes list až po semena. Dá se jíst, vyrobit hnojivo, pít čaj, léčit se chlorofylem, pomáhá od bolestí při dně, z vláken se dá při troše snahy vyrobit hrubší textil, v případě nouze lze použít i coby lehká zbraň a aby toho nebylo málo, tak ještě i zkrášlí zahradu v podobě třepotavých baboček kopřivových, které se na kopřivách kuklí.
@@vidlak001 myslíš po vzoru Ampéráka? I když neměl on ovce ? Teď nevím 😀
Ahoj Vidláku, řetěz z výroby má jeden zub jako druhý, takže zde zapracovalo druhotné broušení. Co s takovou firmou? Já bych tam už nepáchl a v debatách s dalšími lidmi bych se o takovou zkušenost s chutí dělil :-). Také se mi spustil automatický oplach FVE. Tě péro!
Ahoj Andreji, ve výrobě to dělá automat, tohle vypadá na poloruční práci na levné brusce z Lidlu :-)
Taky se spustil automatický oplach, už to bylo zadělaný od ptáků :-)
Tě péro!
No jasně že automat, proto to píšu. Tohle dělal člověk co na to kašle a zajímá ho jen tržba. Tak bych mu dělal reklamu, kudy bych chodil :-). Taky mám brusku, ne úplně tu lacinou a jde to s ní, jen se musí opatrně, nespěchat a zub jen líznout. Taky jsem na tom neuměl hned, bo učenej z nebe nespad. Ale já za to nebral od lidí peníze a ničil jsem si svoje řetězy. Tě péro!
Ahoj koukal jsem nyní na video a zajímalo by mne jak jsi po delší době spokojen s FVE respektive jestli vše okolo šlape v pořádku.Měnič zatím funguje?Nehází to občas nějaké chyby s tím vytěžovačem nebo tak něco?Udělal by jsi nyní něco jinak?Díky za info
Ahoj, vytěžovač šlape super a měnič to neodpálilo :-) Budu zvyšovat výkon...
Ahoj Vidláku, velice by mě zajímal Váš názor a praktické zkušenosti na domácí větrnou elektrárnu. Nemáte ve svém okoli někoho kdo by ji měl a mohl poskytnout informace?
Bydlím na poměrně větrném místě a řekl bych že by mi to mohlo získat více energie než solar ve stejné hodnotě. Mov těch videí na internetu není. Koukal jsem na jedno od Amperáka ale připadalo mi dosti zaujaté.
Děkuji
Ahoj Ampérákovo video bylo zaujaté vůči jedné konkrétní elektrárničce. A výrobce si za to může sám, protože slibuje až příliš optimistické parametry.
Myslím, že informací se dá nají dost, například kniha Malá větrná elektrárna Autor: Uwe Hallenga a další.
Dobře video, jen dotaz co je to přesně za easun má to mppt regulátor ? Při zapojení do zásuvky dělá přetoky? A musí se to hlásit čezu. ?
Ahoj, to není mppt a nemám to zapojené v síti, takže přetoky nedělám a nic nikomu nehlásím.
@@vidlak001 ahoj proč ne mppt, všichni to doporučuji na Ali je asi za 6tis. ?
I kdyby ano, nějaké kilo ČEZ ze záložáků neřeší, kromě toho, že přetoky do DS zaplatíš Ty, jako spotřebu. A právě kvůli tomuto se to řeší nějakým odepínáním od sítě (pokud běží střídač), třeba i ručním vypojením ze zásuvky. Každopádně je mít dobré tuto možnost připojení k síti k dispozici, když předpověď počasí na několik dní nevypadá dobře. Některé instalace se symetrickými či asymetrickými velkými střídači mohou vytvářet nechtěné přetoky, ale na to tě slušná firma, která ti to instaluje upozorní, nebo nabídne řešení, či sama to vybaví s dodavatelem, pokud si to neděláš svépomocí.
@@jangrocek3447 Určitě je MPPT lepší, ale PWM má snad jednu malou výhodu, že při nízkém osvětlení cpe všechno do baterek. MPPT pod nějakým pracovním bodem nefunguje z principu - je to střídač a i když PWM má také svůj limit, je trochu někde jinde - nabíjí i z difuzního světla. PWM regulátory vůbec nejsou špatné pro naše podnebí, které je víc zatažené jak slunečné, ale právě v těch slunečných dnech a velkých produkcí PWM ztrácí. Pokud se objeví levná nabídka záložáku se střídačem a regulátorem PWM, proč ji nevyužít? Prodat to jde vždycky. :)
@@DL-kc8fc Takže PWM, by bylo dobré použit s amorfama ?
Ahoj dekuji a zároveň se chci zeptat skama si ja sem z kyjova rad bych se zastavil .dovezu víno 😉
Ahoj Vidláku. Skvělá práce. Můžeš prosím napsat kde jsi koupil panely? Anebo nejlépe kde si nakoupil všechny komponenty? :-D Díky a ať se daří.
Ahoj, něco je pod videem, panely mi dodal a prodal kolega Ampérák, jsou to použité panely ale už je neprodává.
Nazdar Vidláku prosím ťa má ten menič v sebe aj MPPT regulátor,? Alebo ako to je?
Ahoj, nemá, tohle je nejlevnější typ.
Ahoj Vidláku, ahoj všem.Nejprve chci pochválit jak to máš hezky udělané, spoustu vychytávek které já osobně bych nezvládnul, je vidět že máš elektrovzdělání , dokonce vysoké, Automatický oplach panelů je pecka... Já osobně čekal něco obyčejnějšího, tak jak jsi o tom mluvil u Ampéráka - bez měniče.. dejme tomu s triakovým regulátorem, v zimě jen pro ohřev, boileru= ukládat el. do vody a ušetřit spotřebu měniče, ten používat až bude sluníčka víc? Protože část el. ti spotřebuje měnič a brzy se ochladí tak že druhá půlka energie ti uteče oknem co máš otevřené pro kabel.. Předpokládám že spojení kabelů jen tak na dešti je pro pobavení rejpalů, určitě vím že 30V moc nenakope ale déšť tomu prospívat nebude, můžeš se o to zranit, ale hlavně nevím co to udělá při zkratu? Kutění zdar. Jo.
Ahoj Josefe, to je evoluce. Nějak to udělám a pak to můžu vylepšovat :-) Kutění zdar!
To jste mě překvapil,že youtuber Vidlák má vysokou školu. Klobouk dolů.
Vždy když se snažím zjistit kde kupujete panely dozvím se, že od Amperaka... Tak kde má kluk šikovná ten e-shop a nebo kdo doporučí něco jiného co se mu osvědčilo, už to nesmím protahovat!
Ahoj, Amprérák už všechny panely prodal...
Mě by zajímala ta spolupráce s distribučkou.. Nebojíš se toho u číny, aby ti to neposílalo do elektroměru :)). Moc jsem nepochopil ten vytěžovač, ale pohledám na internetu. Jsem ve fázi 2 panelů o výkonu 240w a dvě autobaterie. Taky zkoumám co jak a proč.. :))
Ahoj, já to nemám připojené na síť.
Ahoj Vidláku, jak je propojené to raspberry pi ? Ten monitoring se mi líbí, a chtěl bych si ho také koupit. Nevím však jak to propojit :(
Ahoj, fyzicky je tam USB kabel z měniče do raspberry a data pak jdou přes wifi z raspberry do počítače.
@@vidlak001 To zní jednoduše, zkusím objednat. Dík za tip a info 😉
Zdravím.Kde se dá sehnat panel za 800 ?
Ahoj, inzeráty, kamarádi, firmy, co dělají FVE... bavíme se o použitých panelech.
@@vidlak001 díky za info .jsem rád že český kutilové jsou na RUclips . mám v plánu vytvořit něco jakoby záložní systém na světla a případně napájení drobností, takže sbírám znalosti.
( Samozřejmě posléze naběhne nenasytnost s napájením celého domu😁) každopádně díky za každý video občas to člověka svede od slepé uličky a navede správným směrem.
ahoj momentalne stavim dum. vzdy jsem byl proti fve atd ale za poslednich 6 mesicu jsem otocil. Jakmile dostavim a budu mit kolaudaci tak budu zadat o zelenou at mi daji dotace na panely. Soused dela pro jednu firmu ktera dela fve treba pro firmy takze je jasny za kym pujdu. Zacnu necim mensim tak za 50k jen tak ohrev vody plus cerpadlo na obeh topne soustavy a pak to rozsirim a kaslat na to nas stat to ma na haku tak co by ne.
Ahoj, ano, časy se mění, ceny energií taky a musíme na to reagovat...
Ahoj, co takhle nějaké záložní spojení, kdyby lehly mobilní sítě? Třeba PMR nebo CB?
P.S.: Značka DANGER je perfektní, sám jsem si vyrobil několik pirátských kopií zařízení od tohoto giganta.
Ahoj, otázka je, jestli lehne taky internet.
@@vidlak001 Tak pak oprášíme staré dobré PacketRadio. 🙂
@@outloon Co packet radio, ale dálnopis RTTY 45.45Bd, na KV
CB stanice s ručkou. :) Zvládne to i příjem 30. řádkové mechanické televize :)
Ahoj Vidláku.
1) optimální sklon panelů jsi téměř trefil. Ten činí 42 - 43°. Ovšem rozdíly ve výkonu mezi cca 35°- 45°jsou v jednotkách procent.
2) 1 kWp vyprodukuje na nezastíněném a optimálně orientovaném místě min. 1000 kWh/rok.. V posledních letech, kdy stále přibývá slunečního svitu i tak kolem 1200kWh/rok. Takže u FVE s 3kWp to musí vyprodukovat min 3000kWh/rok. Podle tvých výpočtů by návratnost byla 1 rok i dříve.
Ahoj Andreji, já mám 3kW měnič ne penely. Panely jsou cca 1,6kW, návratnost by měla být menší, ale zatím jsem z těch panelů neviděl víc jak 900W, tak počítám horší návratnost.
@@vidlak001 Aha, sorry, říkáš to ve videu. Neřiď se momentálním výkonem, ten se během roku mění. Je dlouhodobě ověřeno, že 1kWp = 1000kWh/rok. A to je s rezervou - u mne tak cca 1200 kWh. Ovšem je taky otázkou, co mají za sebou ty panely a zda jim nepoklesl nominální výkon.
To je tým ze ten menic je PWM nie MPPT, pwm jednoducho zníži napetie na nabíjacie napetie a prud zostáva napriklad s panelov ide 60V a 15A to je 900w ale pwm menic si zníži napetie na 28,6V pre batériu ale prud zostane takže paneli vyrábajú 900W ale do baterie je takýto menic schopný dodať len 28,6V x 15A = 429W naopak MPPT si to napetie sleduje pomali ho znižuje ale prud stúpa az do bodu kedy napetie na paneloch začne prudko klesať takže s tých panelov taha maximum, to je 60V a 15A s panelov si menic upravy na 28,6V ale 31A v ideálnom prípade laicky vysvetlene
Na aliex.. predávajú s českého skladu MPPT solar charge controler od EAsun strieborná krabicka vyzerá ako zdroj mám doma a uz pol roka pracuje bez problemov
@@vidlak001 Víc jak 900W ani neuvidíš v současné konfiguraci s PWM měničem. 200 W panel dává jak si říkal 35V a tímpádem cca 5,7A. PWM to oseká na 28V podle baterie a 5,7A zůstane, to je max 160W z panelu * 8 panelů = 1280 W teoretické maximum, připočti ztráty na vedení toho hliníkového kabelu, vem v úvahu 1200W / 50A vstupní limit číňana a jsem tam kde jsme.
Ahoj Vidláku, kde se daji koupit tak levne solarni panely?
Predem dekuji za odpoved.
Ahoj, od Ampéráka, ale už žádné nemá.
Vyžazují se z dřívějších instalací. Pak bazar nebo zběrné dvory.
@@papanhe Dekuji za info
Škoda ,že jsi koupil střídač s PWM, tím si můžeš odečíst min. 30% z předpokládané výroby. Také je dobré si zkontrolovat, že údaje ze střídače odpovídají realitě. Často totiž dost kecají a to klidně o 100%. Tedy střídač klidně tvrdí, že výroba je 600W, přitom realita 300W.
Z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že je super pocit vědět, že cca 80% energie pro dům dokáži vyrobit sám, jen v zimě potřebuji něco dososat pro tepelné čerpadlo.
Ahoj, já ty výkony měřím měřidlem a sedí to.
@@vidlak001 Mohu se zeptat jakým měřidlem? Ono totiž změřit energii z panelů s PWM regulací nezvládne jen tak každý multimetr.
Vidláku, zas uplynul nějaký čas. jak se tento vehement fotovoltaický za tu dobu osvědčil?
Ahoj, tahle vopičárna funguje skvěle, ohřívá mi vodu, ale má malý výkon tak přikupuju panely a budu to celé rozšiřovat...
dobrá práce Vidláku, k tomu laboratornímu zapojení se dá napsat hodně připomínek ale hlavně na elektrárně nepracuj za bouřky, absencí zemniče a pospojení se může stát neštěstí.
Doma taky stavím ostrov s podobnými priority jako máš ty.
Ahoj, co k tomu říct... blahopřeju, že na tom taky děláš :-)
Dobrý den, muzu poprosit odkaz na měnič?
Ahoj, odkaz je pod videem, po druhé bych si koupil měnič s mppt.
Kurňa, ako sú tie panely prichytené na tie strešné laty?
Ahoj, v tom hliníkovém rámu je zespodu díra a skrze lať jde šroub.
Vidláku hezký, ale vymysli sluníčko v tvém bydlišti a já snad přijedu a ukážu ti na video MPPT regulátor a lifepo baterii a další tipy a triky :)
já ti snad tu lifepo baterii pujčím, abys měl kratší dobu na to se přesvědčit, že ji chceš :D
prolém toho, že ti za slunečného počasí neukáže měnič víc jak 900W je ten, že napětí těch panelů pro max. výkon je 29V, proud na vedení při tom napětí a výkonu 900W je asi 30A, což jestli dobře počítám při vedení 10m 32mm2 hliník (dvě žíly paralerně) je 0,02ohmu. při proudu 30A máš na vedení úbytek 0,6V každých 10m kabelu a to už ukazuje, že i při 10m vedení tvého hliníkového kabelu dostane panely mimo bod maximálního výkonu. kdyby tvůj kabel byl nedejbože 6mm2 /možná to tolik je, tak je ubytek na 10m 1,5V a to už vubec víc jak 900W neuvidíš.
zkus schválně na tom vytěžovači nastavit napětí třeba 24V až bude sluníčko, zdali se výkon z panelů zvýší.
necht se daří a scvítí!
Ty jo to mě osobně připadá jako zajímavý námět na video: MPPT vs. PWM.
Mě samotného by totiž zajímalo:
a) jak vlastně MPPT funguje a jestli má nějaký význam, jestliže U panelů ~= U baterií (tak podle mě uvažoval i Vidlák a proto sáhnul po PWM; 35V~= 29V)
b) jestli skutečně MPPT přinese cca o 30% větší výkon/zisk, pokud jej připojím mezi panely a topnou spirálu v boileru
@@jakubcapsky2219 MPPT má význam vždy a blbá je situace právě když jsou napětí podobná. je dražší MPPT. a vliv má opět. vidlákovo rozhodnutí bylo v ceně. PWM regulace má fakt smysl jen pro jeden dva panely a krátké dráty.
zisk MPPT nelze určit v procentech obecně. lze udělat efektivní PWM regulaci když se nastaví ideální podmínky.
u boileru to lze vyzkoušet ale tam to fakt velkej smysl má. budu na to mít video
Ampéráku! MPPT a LIFEPO4 jsou věci, které se mi honí v hlavě, ještě ty s tím začínej!
@@vidlak001 ja te nechci nastvat, ale rikal jsem ti to uz tehdy
Pozdrvujem zo Slovenska. Ak by išlo iba o bojler, tak viem ako to zjednodušiť. Stačí kúpiť DC špirálu na teplú vodu. cca 1000W (cca 100 euro) a priamo napojiť na fotovoltaickú elektráreň. Bez batérii a bez meniča a bez programu a bez zbytočností.
Jednoduché a funkčné.
Cena panelů? Cena elektřiny kazdy neplatí 6kc/kw a kde jsi koupil panely za 800kc to mi prijde trochu zavádějící. Jinak dobrý
Ahoj, všechno si můžeš přepočítat podle svých podmínek. Další panely jsem kupoval za 4 tisíce :-)
Panely sú zapojené sériovoparalelne?
Ahoj, jen paralelně.
Ako je to správne? Fotovoltaické alebo fotovoltické?
Fotovoltaické.
Na Slovensku vraj že fotovoltické, ale ja to tak nepoužívam. Zdá sa mi to stupídne, preto používam český názov.
Můžeš použít mezinárodní zkratu - FV.
Aktivuje se automatický oplach panelů,začne pršet 😁✌⚡✌
:-) Taky mě to pobavilo.
Smutný je, že k tomu nikoho nevede greedeal, ale válka.
Bohužel je to investice a né každý si to dovolí.
Zas na druhou stránku, asfalt nebo panely.
Ať jsou na parkovištích a nè na zemědělských polích.
Ahoj, myslím, že panely patří na střechy. Ani na pole ani na parkoviště bez střechy. Tohle je provizorium.
Ahoj vidlákuku máš dobrá videa s fotovoltaikou, máš dobrá videa včelařská, mám dílnu ze zbitečnímy věci a s bordelem a chtěl bych vidět tvojí dulnu abych se mohl inspirovat, a mohl bys ukázat svoje vibavení.
Myslíš jako jeho "výbavičku"??? 😃😃😃
Ahoj, já to mám dílnu kombinovanou se kladištěm a moc hezký to tam není :-)
Asi myslí "vercajk" :-)
já chci obojí co mám dělat taková možnost tu není
:-)
bylo letos dost medu?
Ahoj, asi tak čtyřikrát víc než loni, jsem spokojený.
@@vidlak001 to se někdo má☺