Plecionkarstwo | reDiscover | TRACE | Oddział Etnografii MNG
HTML-код
- Опубликовано: 25 ноя 2024
- Wyplatanie z wikliny było bardzo powszechne wśród ludności wiejskiej, ponieważ był to dostępny i trwały surowiec. Wyplatano pojemniki, kosze na ziemniaki, kosze do powozów, a także kosze do noszenia na plecach, które używane były na przykład do transportu ryb. Na Kaszubach, gdzie rośnie dużo lasów, popularne było również wyplatanie z korzenia sosny. Plecionkarstwo jest pracochłonne, wymaga staranności i cierpliwości. Tradycja plecionkarstwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i obecnie przeżywa renesans, ponieważ często sięgają po nią także współcześni projektanci.
Regina Białk | plecionkarka
Artystka ludowa z Kościerzyny specjalizująca się w plastyce obrzędowej i zdobniczej oraz plecionkarstwie. Twórczością artystyczną zajmuje się od 1998 roku. Doświadczenie zdobywała uczestnicząc w licznych warsztatach, obserwując innych twórców i czerpiąc z rodzinnej tradycji. Tworzy plecionki z korzenia sosny i jałowca, a także specjalizuje się w malowaniu na szkle i tworzeniu papierowych kwiatów. Swoją wiedzę przekazuje kolejnym pokoleniom, prowadząc zajęcia w Oddziale Etnografii MNG czy Muzeum Historii Żydów Polskich. Podczas warsztatów „papierowych kwiatów” powstają takie same rękodzieła jak te, które zdobiły tradycyjne wnętrza, kwiaty używane do wianków, palm wielkanocnych i wieńców dożynkowych. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych i laureatką wielu nagród.
Filmy powstały w ramach projektu „reDiscover” jako część kolekcji „TRACE. Traditional Arts and Crafts of Europe | Tradycyjna sztuka i rzemiosło Europy”.
Filmy przygotowane przez Partnerów projektu z Węgier, Słowenii, Gruzji, Turcji oraz Polski znajdą się na stronie projektu: www.rediscover....
wideo i montaż: Jan Rusek
koordynacja projektu: Anna Ratajczak-Krajka
produkcja: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Gdańsk 2024
Film zrealizowany w ramach projektu:
“reDiscover. Traditional Knowledge in European Creative Industries"
Partnerzy Projektu / Project Partners:
Laterna Magica (Węgry / Hungary)
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Polska / Poland)
Georgian Arts and Culture Center (Gruzja / Georgia)
Carnica Institute - The Biennial of Textile Art and Design (Słowenia / Slovenia)
Kadir Has University - Department of Industrial Design (Turcja / Turkey)
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską.
www.rediscover-project.eu
Mecenasem Muzeum Narodowego w Gdańsku jest PGE Polska Grupa Energetyczna